RENOVATIEKOSTEN VEEL TE HOOG De 60-iartée fanfare St. Catharina Met pensioen ANTIEKBEURS Milieuvriendelijke Deep-Pit-stal in Oirlo Geneesmiddelen- kaart wordt ingevoerd WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Nog steeds problemen met de arbeiderswoningen aan de Maasheseweg i ENERGIE BESPARING VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 Nr. 40 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY iROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 et. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Binnenkort gaat de heer Frans Peters (Patersstraat) het Mavo-on derwijs in Venray verlaten, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. den, deze stelpost nog te kunnen halveren. Dat zou dan neerkomen op een toekomstige huurprijs van 350,Lukt die halvering niet of niet volledig, dan stijgt de huurprijs evenredig en nadert men de fatale grens van 411,welke vOor deze woningen na renovatie op grond van het woningwaarderingssysteem ge steld is. De Woningbouwvereniging blijft in dat geval de overtuiging toege daan, dat men voor deze prijs ook fraaie nieuwbouw kan plegen, wel ke opweegt tegen de gerenoveerde arbeiderswoningen, welke dan he lemaal niet meer goedkoop zijn. De bewoners van deze arbeiders woningen en-hun adviseurs blijven echter vasthouden aan de renova tieplannen. In feite wantrouwen ze de Woningbouwvereniging in het hier gevoerde beleid. Zij zouden niet of te weinig betrokken zijn bij de onderhandelingen met de aannemer. Volgens diezelfde bewoners, zou de aannemer te weinig ervaring heb ben met het renoveren van wonin gen. Dat gebrek aan ervaring zou de renovatiekosten en met name de stelpost ongunstig beïnvloed hebben. Van hun kant werd daarom voorge steld, een aannemer uit Hoens- broek prijs op te laten geven. Die firma zou in Zuid-Limburg zeer veel woningen gced en goedkoop hebt-en gerenoveerd. Aan dit verzoek zal de Woning bouwvereniging gevolg geven. Men kan zich echter afvragen welke kos ten de afstand Venray-Hoensbroek met zich zal brengen. Het geheel op dit moment over ziende, zou men kunnen denken dat het wellicht toch beter is voor dat goede geld nieuwe woningen te bou wen. De resultaten van de nieuw bouw aan de Willemstraat-hbek St. Odastraat zijn daarvoor goede pleit bezorgers. bij net 60-jarig oestaan van taniare ai. latharina. Leunen-Veulen-Heide. werd rorige week vrijdag het jubileumfeest ngezet met een receptie in het feest- "aviijoen aan de Horsterweg. Bij die elegenheid werden ook negen jubi- irissen gehuldigd, t.w. de heren J. lusters (geheel links op de foto) die jaar lid is; H. Vullings, 40 jaar lid; Hesen, G. Janssen, J. Kuenen, P. Litjens. J. van Ooi, J. Peeters die 25 aar lid zijn. En tenslotte L. Smets die 5 jaar muzikant is. De feestelijkheden worden vrijdag log voortgezet met „Peter and the Rockets'' terwijl zaterdag „De Haven- langers" voor de steming zullen zor gen. En dan natuurlijk zondagmiddag de SCHELLENSDAG Op zondag 5 oklober besluit fanfare- rumband „St. Catharina" Leunen-Veu- -Heide haar festiviteiten in het kader an het 60-jarig bestaansfeest met een rote manifestatie van hafa-muziekge- Ischappen, genaamd de „Schellens- ag". Voor een leek op het gebied van de fa-muzlek zegt deze benaming waar- hijnlijk niets, doch voor een insider KiinKi ae naam ooneiieiis ais iiiuéic* m de oren. De Schellensdag is genoemd naar de dirigent van de feestvierende fanfare St. Catharina: Toon Schellens. De benaming „Schellensdag" is ge kozen voor deze muziekmanifestatie enerzijds omdat er 4 gezelschappen zullen optreden die onder zijn leiding staan en anderzijds uit eerbetoon voor het vele en suksesvolle werk van Toon Schellens gedurende zijn bijna zestien jarig dirigentschap bij fanfare St. Ca tharina heeft verricht. Wanneer iemand al zo lang dirigent is van een muziekverenigng dan wil dat wel iets zeggen. Dan is die vereniging tevreden met haar muzikale leider en het omgekeerde is blijkbaar ook het geval. Dat men bij St. Catharina dik te vreden mag zijn, moge het volgende aantonen: Onder leiding van Toon Schelens klom het fanfarekorps op van de 2e afdeling naar de superieure afdeling. Van de zeven keer dat men onder zijn leiding deelnam aan een bondscon- cours behaalde men vijf keer een 1e prijs en promotie en tweemaal een 1e prijs. Bovendien presteerde men het om de sprong van de 1e afdeling naar de superieure afdeling t@ verwezenlij ken in een tijdsbestek van 5 jaar. ue oasis van suKsessen lay in de leerling-opleidng die Toon Schel lens ai spoedig na zijn aanstelling in 1964 op poten had gezet. Deze oplei ding kreeg in 1971 zijn vervolg op de gemeentelijke muziekschool te Ven ray alwaar Toon Schellens op 1 okto ber van dat jaar in dienst trad als do cent koperinstrumenten. In Noord Limburg en Oost Brabnt, maar ook daarbuiten is de in Vlierden geboren en getogen bakkerszoon in middels een begrip geworden in het wereldje van de hafa-muziek. Hij was o.a. dirigent bij de fanfare van Heus- den, harmonie Well, fanfare Meerlo en fanfare Helenaveen. Momenteel is hij dirigent van fanfare Oirlo, harmonie Zeilberg. fanfare Merum-Heften en sinds enkele weken is hij werkzaam bij de politiekapel van Nijmegen. Fanfare St. Catharina prijst zich ge- lukig met het dirigentschap van Toon Schellens. Hij draagt de sympathie van alle leden van het fanfarekorps en vooral de jeugd draagt hem op handen. In Leunen hoopt men dat dit hog vele jaren zo moge blijven. Het feestcomité hoopt dan ook dat vele belangstellen den de slotmanifestatie „Schellensdag" zullen bezoeken. U bent allen van harte welkom. In een j.l. vrijdag gehouden be- ipreking tussen de Woningbouw- rereniging en de bewoners van de eslercnde 18 z.g. arbeiderswonin gen aan de Maasheseweg, is op- iseuw gebleken, dat de renovatie van die woningen een moeilijke, zij het wellicht onhaalbare zaak is. Van de Woningbouwvereniging uit heeft men begin juni nog eens een pst e no verzicht samengesteld. Aan :<je hand van de toen voorhanden zijnde gegevens zou de huurprijs «relke nu 50,gemiddeld be laagt, veriioogd moeten worden tot gemiddeld 275, In die voorhanden zijnde gege vens werd, behalve met het aanne- jingsbedrag, nog steeds rekening ehouden met een stelpost van 6950,JEen stelpost, omdat in tern per woning niet overal hetzelf de vernieuwd of hersteld moet wor- :éen. Maar men' had gerede twijfels aan dat bedrag, gezien de lijst van ericzaamheden welke daarvoor «rricht moeten worden. Het raads lid J. de Bruijn heeft in een com- nissie- en raadsvergadering dat be- darg ten ene male onvoldoende ge acht Ook de technische dienst van t Woningbouwvereniging zag het niet zitten. Het vermoeden be ttend dat deze stelpost in de prak tijk minstens het dubbele bedrag 2Du vergen. Dat zou dan echter ook een heel andere huurprijs tot gevolg lebben, namelijk 312, Om aan alle twijfels een einde te maken, heeft de Woningbouwver eniging de aannemer en de onder aannemers opgedragen „harde" cij fers te maken voor de werkzaam heden die de architekt had gerang schikt onder de bewust stelpost. Schrik niet; in plaats van de ge raamde 6950,en de door de Technische Dienst van de Woning bouwvereniging gedachte verdubbe ling, kwam er nu een bedrag uit de bus van ruim 38.000,Hierdoor zou de gemiddelde renovatdeprijs per woning neerkomen op 96.000, Een bedrag waarvan de financiering praktisch niet haalbaar is. De Rijks overheid zal slechts circa 60 000, subsidiëren. In de totale plannen was een bij drage voorzien van de gemeente, groot 3540per woning, om deze vooroorlogse goedkope woningen te behouden. Het laat zich aanzien, dat de provincie deze toezegging van de raad niet goedkeurt. Het is haars in ziens namelijk niet de taak van de gemeente om naast de bestaande subsidies in de woningbouw ook nog eens een extra bedrag op tafel te leggen. Hoe het ook zij, het nu bekend geworden renovatie-bedrag is veel te hoog. Bij de Woningbouwvereni ging hoopt men door het niet uit voeren van bepaalde werkzaamhe- IN DE SCHOUWBURG TE VENRAY Vrijdag 3 oktober van 18 tot 21 uur i Zaterdag 4 en zondag 5 oktober van 11 tot 18 uur. t 40 Stands. VENRAY - Grotestraat 27 f} Tel 04780-81214 JV is het grootst in uw huis als U dat warme onder goed draagt van EBBERINK Marktstraat 5 Op 1 september 1941 werd hij be noemd tot onderwijzer aan de Petrus Bandenschool in de Schoolstraat. Tot dan had hij als jong onderwijzer allerlei klusjes opgeknapt. Voor hij in 1957 benoemd werd als leraar aan de toenmalige Mulo te Venray, had hij aan de Petrus Bandenschool reeds het V.G.L.O. verzorgd en lessen gegeven aan de LTS. Bovendien gaf hij toen al en kele Franse lessen aan de Mulo. De laatste jaren kon de heer Peters door de grootte van de school zich beperken tot het geven van natuur- en scheikundelessen. Het Mavo-schoolbestuur, zijn col lega's en de leerlingen nemen op woensdag 16 oktober officieel af scheid. Overigens, van de eigenlijke be woners, waarvoor de renovatieplan nen allemaal zijn begonnen, blijven er straks (als de renovatie doorgaat) slechts 6 van de 18 wonen. De an dere woningen nu tijdelijk be woond krijgen dan nieuwe huur ders. Vooralsnog hebben de huurders en de Woningbouwvereniging op nieuw een voorlopige oplossing voor een voor beiden moeilijk besluit ge vonden. Maar we hebben toch wél de indruk, dat beide partijen snak ken naar figuren als Salomon en Co lumbus Nadat vanaf medio 1978 met een proefmodel van een geneesmidde- lenkaart in Venray ervaring is op gedaan, is men thans gekomen tot een verbeterde 2e druk van deze geneesmiddelenkaart. In Horst en Tegelen worden in middels soortgelijke geneesmidde- lenkaarten gebruikt, waarbij ge bruik is gemaakt van de opgedane ervaringen met de oude geneesmid- delenkaarten in Venray. De geneesmiddelenkaart, die gratis verstrekt wordt door de apotheken, is bedoeld als extra veiligheid bij medicijngebruik door bepaalde groe pen patiënten met een verhoogd ri sico. De uitgifte van de geneesmid delenkaart richt zich vooralsnog op vijf belangrijke groepen van patiën ten, namelijk: patiënten die regelmatig vier of meer verschillende medicijnen gebruiken; patiënten die twee of meer spe cialisten tegelijk bezoeken (soms in verschillende ziekenhuizen); patiënten die anti-stollings mid delen gebruiken; „suiker"-patiënten; hartpatiënten. Patiënten die in één van de vijf groepen vallen zullen via hun arts de geneesmiddelenkaart kunnen krijgen of daar bij hun eerstvolgen de bezoek aan hun Venray se huis arts of Venray se specialist om kun nen vragen. Bij een bezoek aan een aptotheek worden alle afgeleverde medicijnen op de kaart bijgeschreven, uitgezon derd zalven, oogdruppels, neusdrup pels e.d. In Horst en Tegelen is de gang va nzaken identiek. Patiënten in be jaardentehuizen en verzorgingste huizen, waar het geneesmiddelenge- bruik goed wordt geregistreerd, zul len voorlopig geen geneesmiddelen kaart krijgen uitgereikt, omdat de kaart daar overbodig lijkt. Achtergrond van de geneesmidde lenkaart is de wenselijkheid om de „medicijnengeschiedems' van 'n pa tient overzichtelijk op papier te hebben, ook als deze voorgeschre ven is door diverse artsen en speci alisten. Op deze manier hoopt men tijdig te kunnen beoordelen of van een nieuw voorgesclixeven medicijn, ongewenste bijverschijnselen, in de combinatie met al in gebruik zijnde medicamenten, kunnen worden ver wacht. Ook in de weekenden en bij waarneming kan de kaart nuttige informatie geven voor de behande lende arts. 60.000 kippen produceerden in 7% jr. 2000 m3 reukloze mest als gewoon droog zand DEEP-SPIT-SYSTEEM Het geheim van de produktie van kurkdroge en reukloze mest be rust slechts bij het gebruik van een z.g. Deep-Pit-Stal, waarvan de heer Zanders er twee op zijn terrein heeft staan, waarvan hij er een acht jaar geleden al heeft laten bouwen. Het Deep-Pit-Systeem is geba seerd op het principe de kippen eni ge meters boven de grond onderdak te geven en de ruimte, die daar onder ontstaat, te gebruiken voor de opvang van de mest. Door middel van ventilatoren, die ook voor de hokventilatie zorgen wordt de mest gedroogd. De ventilatoren zuigen de lucht naar binnen. De lucht wordt ver mengd met de warme lucht, die zich boven in het hok bevindt en wordt dan afgevoerd via de mestruimte. In de zomer kunnen de ventilatoren voor koele lucht in het kippehok zorgen. Dit ventileren heeft tot gevolg, dat de mest wordt gedroogd en, mede als gevolg van de zich in de mest ontwikkelde bacterieflora, gaat instinken. Doordat de mest wordt gedroogd en instinkt, is het moge lijk ze enige jaren te laten liggen. De Oirlonaar heeft dat nu precies Vit jaar gedaan, tot de mestgangen onder de hokken vol waren. Dezer dagen hebben twee bull dozers af en aan gereden om de aldus opgespaarde mest naar buiten te rijden: volkomen reukloos en kurkdroog! Ondanlis het feit, dat uit analyses is gebleken, dat de diverse gehal tes in de mest door het drogen sterk zijn toegenomen en de ver onderstelling, dat de droge, reuk loze mest in deze tüd van milieu bescherming goed verkoopbaar zou zijn, ontdekte de Oirlose kip penhouder toch wat andersDe vraag naar natte mest (drijfmest) is nog steeds groot, ondanks de geweldige stank, die zij verspreidt Niemand in de buurt toonde enige belangstelling voor het droge en reukloze produktNóg erger: de afvoer van drijfmest wordt ge subsidieerd, die van droge mest niet. Inmiddels heeft de heer Zanders een afnemer gevonden, maar die moest hij wel op het Zuidhollandse eiland Tiengemeten zoeken. De vracht van 2.000 m3 mest zal dus per schip moeten worden ver voerd. Maar wéér deed zich een probleem voor. De vrachlt kon n.l. nadat de eerstte 300 ton waren inge scheept, niet meer via de haven van Wans9um worden verladen „van wege de stank"', zoals men zei. Mis schien was de drukte bij het ver laden van suikerbieten wel de ware reden. Hoe het ook zij, de mest is intussen via de jachthaven van Leu ken aan de andere zijde van de Maas verscheept in de richting van Tiengemeten. Waarom Tiengemeten? Volgens de heer Zanders is het gebruik van droge mest vooral zeer goed op pol- de rgronden, omdat bij het gebruik van drijfniest de grond er dicht slaat Maar hij blijft er zich over ver bazen. dat ondanks goede analyses, in eigen omgeving geen belangstel ling bestaat voor dit milieuvriende lijke produkt en dat de afvoer daarvan niet voor subsidie in aan merking komt. Niet zonder trots kan de pluim veehouder L. Zanders in de Oirlo se Zandhoek vertellen, dat hij een belangrijke bijdrage heeft kunnen leveren tegen milieuverontreini ging en Stankoverlast en dat hij tevens een oplossing heeft gevon den voor het (kippe)mestprobleem. Vanaf maart 1973 hebben in to taal zo'n slordige 60.000 kippen (vijfmaal 12.000 kippen) in ruil voor goed voer en een warme stal hun eieren geproduceerd. En zoals het een goede kip betaamt heb ben zU ieder uur van de dag de natuur zijn gang laten gaan en mest geproduceerd. En wanneer dat telkens door 12.000 kippen gebeurt, betekent dit een aardig vrachtje per dag, om dan nog maar niet te spreken over een jaarlijkse mestproduktie Pluimveehouder Zanders heeft zijn kippen Vit jaar lang hun na tuurlijke gang laten gaan, heeft als het ware de mest opgespaard en dezer dagen de „mestputten" ge opend. Het resultaat: 2.000 kubieke meter kurkdroge mest, waaraan zelfs niet te ruiken is. dat het kippe- mest is. Je kunt er bovendien nau welijks iets aan zien, dat het mest is. omdat het er uitziet (én aanvoelt) Kostuums voor mannen die eisen stellen! plooihoudend kreukvrij gemaakt van de beste schotse stoffen

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1