GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting STADSAUTOBUSDIENST VENRAY Informatieavond over Land- weert 2e fase - 15 oktober Op woensdag 15 oktober a.s. wordt om acht uur in de ontvangst ruimte van het raadhuis een informatie-avond gegeven over de uit voering van 't tweede gedeelte van het bestemmingsplan Landweert. Op deze avond, welke georganiseerd wordt door de gemeente in sa menwerking met de Woningbouwvereniging „Noord Limburg" is iedereen welkom. Zoals bekend hebben drie stede- bouwkundige bureaus ieder een plan gemaakt voor de ontwikke ling van een deel van het gebied van de tweede fase. Het zijn: de Werkgroep Van Ardennen, het Buro Partners en hel Ruro SAE 802. Op de informatie-avond van 1!» oktober zal toelichting worden gegeven op ieder van de drie plan nen zowel wat betreft de woning bouw als de verkeerssituatie in dit gebied VERKEER Het bestemmingsplan Landweert wordt ontsloten door een zgn. wijkweg. Als het verkeer, dat er gens in Landweert moet zijn, zal gebruik moeten maken van deze weg. Zo ook het verkeer voor de 2e fase. Vanaf de wijkweg zijn de ver schillende woonbuurten bereikbaar. Het is niet mogelijk, om met de auto door een woonbuurt te rijden, of een andere buurt te bereiken zonder ge bruik te maken van de wijkweg. FIETS EN VOETGANGERS Voor dc fietsers en de voetganger ligt de situatie anders. Voor deze twee verkeerssoorten zijn wel ver bindingen ontworpen, tussen de buurten. Er zijn in het bestem mingsplan Landweert 2 langzaam verkeerroutes opgenomen. Deze rou tes zullen oók het gebied van de 2e fase doorkruisen. Eén van deze langzaam verkeer routes is de zgn. „groene route". De ze route volgt het tracé van de St. Servatiuswog. Naast deze routes is er nog een 4-tal looproutes in het plan voor de 2e fase opgenomen. Deze looproutes zijn alle gericht op het wijkcentrum. Het wijkcentrum zal zoals het hoort centraal in de wijk liggen. Hot tenmscomplex, dat opgeno men is in deze fase, zal afzonderlijk bereikbaar zijn. Op dit complex en op het buurtcentrum komen we vol gende week terug. In dit artikel zullen we in hoofd zaak aandacht besteden aan de wo ningen. WONINGEN In het ontwerp 2e fase zijn zo'n 800 woningen opgenomen. In het plan komen de volgende woning soorten voor: In de sociale sector woningen voor een- en twee-pcr- soonshuishoudens, woningwetwo ningen. Daarnaast zijn ook premie B en vrüesector-woningen opge nomen. PARTNERS Het plandeel van buro Partners bevat 238 woningen, verdeeld over de verschillende soorten. Het buro heeft ook een ontwerp gemaakt voor een deel van de le fase. Het nu voor rende plan wijkt af van de le fase. Voor de woningen is Uitgegaan van een gevelbreedte van 5.70 m. De woningen hebben alle aan de achterzijde een tuin. De tuin zal be reikbaar zijn door middel van voet paden. Deze voetpaden vormen geen doorgaande verbinding. In het plan zijn opgenomen lang zaam verkeerroutes. Sommügè van de routes doorsnijden de woning blokken. Daar waar bouwblokken worden doorsneden zijn poortwonin- hen gesitueerd. VAN ARDENNE In het plandeel van werkgroep Van Ardenne zijn 302 woningen op genomen. Ook in dit ontwerp is uit gegaan van een gevel breed te van de woningen van 5,70 m. Dc woningen hebben ook niet alle een achtertuin. Deze tuinen zijn bereikbaar via een doorgaand pad. Het ontwerp van Van Ardenne vertoont duidelijke overeenkomsten met hel ontwerp voor oen deel van de le fase (deel wat reeds gebouwd is). Alleen in het nu voorliggende ontwerp zijn de woningen nog meer gelijkvormig gedacht. Dit is gedaan om de kos ten te drukken. Dit geldt natuurlijk alleen voor de woningen in de so ciale sector. BURO SAE 802 Tot slot behandelen we het plan- deel van buro SAE 802. Dit plan- deel grenst aan de buurtschap Hal'f- wog. In het plan zijn 220 woningen opgenomen, verdeeld over de diver se categorieën. In het ontwerp is gekozen voor een gevelbreedte van 6 m. Groot verschil met het ont werp van dc andere twee plandelen is, dat in het ontwerp van «dit buro alle woningen ook aan de achterzij de bereikbaar zijn met de auto. Het ontwerp voor dit plandeel is ver gelijkbaar met het plan „de Wieën" aan de Zuidsingel. In een stedebouwkundig ontwerp is de aankleding van het buitenge- beuren hoofdzaak. Voor de wonin gen worden aanzetten gegeven. Het zijn meer op papier gezette ideeën, waar straks de architekt mee gaat werken. Van het buifcengebeuren maken ook deel uit: speelvoorzieningen, openbaar groen en park eeroplossin gen. In het volgende artikel zal hier op worden ingegaan. Op 15 oktober zijn alle genoemde elementen onderwerp van informa tie en d'iSkusSie. Wijziging subsidie regeling verbetering particuliere huur- en eigen woningen Voor het verbeteren van particu liere huur- en eigen woningen kan door het rijk subsidie worden veN strekt. In de loop van dit jaar is geble ken dat de verbetering van parti culiere woningen aanzienlijk is ach tergebleven bij het programmeerde aantal verbeteringsplannen. Om de investeringsfoereidhoid van particu liere eigenaren extra te stimuleren, heeft de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening beslo ten de betreffende subsidieregeling op een aantal punten te wijzigen. Door deze maatregel zijn niet al leen de' bijdragen ineens voor de op zichzelf staande voorzieningen belangrijk verhoogd, maar ook zijn de subsidiemogelijkheden voor cV ei ge naar-verhuurder aanzienlijk vergroot. Op deze wijze wordt ge tracht een versnelling in de uitvoe ring van particuliere woningverbe teringen te bereiken. Voor inlichtingen omtrent de voor waarden waaronder srubsidie wordt verstrekt en de hoogte van de sub sidie kuün u zich wenden bot de af deling volkshuisvesting ten gemeen tehuize (kamer 205). Nieuws rond facetplan cultuur Door een werkgroep is begin diit jaar een start gemaakt met het voorbereiden en opstellen van een plan voor het gemeentelijk beleid op het onderdeel cultuur. Dit plan vormt een van de schakels aan de totale welzijnsketting. In de periode april-mei zijn in verband met dit plan alle culturele organisaties en verenigingen geinterviewd. De be- doëling hiervan was te achterhalen hoe het met al de organisaties en verenigingen gesteld was. Zo wer den gegevens gevraagd over leden, financiën, huisvestin" samenwer king enz. Alle gegevens werden ter controle toegestuurd naar de be treffende organisaties. Immers, op grond van deze gege vens zal voor een groot gedeelte het plan worden gebaseerd. Na deze periode is het enigszins stil geweest rond het hele gebeuren. Oorzaak hiervan was uiteraard me de de vakantie-periode. Maar voor namelijk kwam dit toch door de tijd, die nodiig was om alle verkregen gegevens zodanig te verwerken, dat er iets meer gedaan kon worden t.b.v, het plan. Dat was een heel karwei, waar veel tijd in ging zitten. Inmiddels is dit toch geklaard, zo dat er thans over de gegevens en conclusies gepraat kan worden. In eerste instantie zal dit gebeu ren in de werkgroep en wel in een openbare vergadering op: woensdag 8 oktober a.s. om 16.00 uur op het gemeentehuis. De voornaamste agendapunten voor deze bespreking luiden dan ook: bespreking van ontwerpplan met volgende onderdelen: algemene uitgangspunten doelstellingen inventarisatie gegevens en conclusies. voorstel tot verdere aanpak van inspraak over de stukken. Het feit dat de vergadering open baar is. betekent dat ook niet-leden van de werkgroep welkom zijn". De inhoud lijkt interessant genoeg om aan deze uitnodiging gehoor te geven. Het tweede agendapunt zegt vol doende over het feit dat er zeker ook nog andere mogelijkheden lcomen om mee te praten. De werkgroep zal hieraan zeker de nodige bekendheid geven. SPREEKUREN In dc kemende week zullen dc wethouders mevr. A. P. Ruttcn-Tie- len en J. van Oers geen spreekuur houden. Dus op maandag 6 oktober a.s. komt het spreekuur van mevr. Rut ten cn wethouder van Oers te ver vallen en op dinsdagmorgen even eens het spreekuur van wethouder Rutten. Bestemmingsplan nen onherroepelijk geworden De burgemeester van Venray maakt bekend, dat de bestemmings plannen SMAKTER HEIDE en VRE DEPEEL onherroepelijk zijn gewor den. Het bestemmingsplan Smakterhei- de is door de gemeenteraad vastge steld op 24 april 1979, nr. R225, en door gedeputeerde stalten goedge keurd op 1 juli 1980, le afd. no. Bi 20518, metuitzondering van de ge deelten van enige artikelen. Het bestemmingsplan Vredepeel is door de gemeenteraad vastgesteld op 25 september 1979, nr. R381, en door gedeputeerde staten goedge keurd op 8 juli 1980, le afd. no. Bi 34072. Tegen beide goedkeuringen is bij de Kroon geen beroep ingesteld. De bestemmingsplannen liggen met ingang van heden voor iedereen te rinzage bij de afdeling ruimtelij ke ordening .kamer 201 van het ge meentehuis, Raadhuisstraat 1. Venray, 3 oktober 1180 De burgemeester voornoemd, mr. H. J. M. Defesche Commissie verkeer De commissie voor verkeer komt op maandag 6 oktober a.s. om 16.30 uur in kamer 127 van het raadhuis in openbare vergadering bijeen. Tijdens deze bijeenkomst zal o.m. het advies van de commissie wor den gevraagd over de voorgenomen opheffing van het eenrichtingsver keer in de Wilhelminastraat. Reeds eerder is dit onderwerp, dat betrekking heeft op een betere be reikbaarheid van het parkeerterrein achter het oude gemeentehuis, aan de orde geweest. Door de commissie zijn toen hierover nog al wat op merkingen gemaakt. In het nieuwe voorstel zijn de op merkingen van de commissie ver welkt, zodat thans definitief een ad vies aan het college van b. en w. kan worden uitgebracht. Collectie-kalender 4 oklöber: Jeugdwelzijn Veltuxn (plaatselijke aktie in het kader van het jeugdcollectewezen). 4 oktober: Welpcnclub Don Bosco Leunen (plaatselijke aktie in het kader van het jeugdcollectewezen). 13 t/m 19 oktober: Fed. Soc. Ped. Zorg voor Zwakzinnigen (landelijke aktie). 20 t/m 26 oktober: Nationaal Jeugd Fonds (landelijke aktie). Alleen voor deze akties is een col- lectevergunniing verleend. Collecteren buiten de aangegeven periode is niet toegestaan. Colectanten en collectrices moeten het legitimatiebewijs zichtbaar dra gen. Tennispark open t.m. 15 oktober In verband met de gunstige weers omstandigheden is het tennissedzoen 1980 verlengd tot en met 15 oktober a.s. Dat betekent, dat de buiten banen tot en met die datum nog ge bruikt mogen worden. Daarna zal het tennispark defini tief worden gesloten. Voor het seizoen 1981 kunt u uw aanvraag indienen bij de afd. sport en recreatie p/a raadhuis Venray postbus 500 5800 AM Venray. Geen bezwaar voor bouwvergunningen Van Gedeputeerde Staten van Limburg zijn de navolgende verkla ringen van geen bezwaar, zoals be doeld in artikel 50, lid 8, van de Woningwet en eventueel artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening, ontvangen welke zijn ver eist voor het verlenen van de ge vraagde bouwvergunningen voor: het verbouwen en uitbreiden van het slachthuis aan de Horsber- weg 3 t.n.v. G. Verkoeyen; het bouwen van 2 varkensstallen aan de Veulensewaterweg op perceel O 412 t.n.v. A. Classens; het bouwen van een loods aan de Vredeweg 15 t.n.v. M. J. J. v. d. Cruysen; het bouwen van een zeugenstal aan de Ericaweg 4 t.n.v. Th. Wis- mans; het bouwen van een varkensstal aan de Ontginningsweg op per ceel M 255 t.n.v. R. Nijssen; het bouwen van een rundveestal en een mestvarkensStal aan de Paardekopweg 13 t.n.v. W. Swin- kels; het bouwen van een bedrijfswo ning aan de Meerselsepeel 7a 't.n.v. A. G. M. Backus; het bouwen van een paardenstal aan de Rouwkuilenweg 39 t.n.v. het bouwen van een varkensstal J. Schepers; •aan de Heidse Peelweg op per ceel M 300 t.n.v. H. Pouwels; het uitbreiden van een varkens stal aan de Lollebeekweg 22 t.n.v. W. Jeuken. Deze verklaringen van geen be zwaar kunnen worden ingezien bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis, ge opend van 9.00 tot 12.00 uur. Zij, die menen door de afgifte van een van deze verklaringen van geen bezwaar rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen gedurende 30 da gen na d'atum van deze publicatie op grond van de Wet Administratie ve Rechtspraak Overheidsbeschik kingen (AROB) een bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Limburg te Maastricht. Venray, 3 oktober 1980 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche De vorige keer verteldery we U iets over de tariefmaatregelen die op 1 oktober j.l. van kracht zijn gewor den. We herhalen hier nog eens het voornaamste: GEEN ENKELE RITTEN, RETOURTJES OF RITTEN- KAARTEN MEER OP DE BUS! Van 1 oktober af kimt U op de bus alleen 6- of 10-strippenlkaarten (zonder reductie) kopen. IN VOORVERKOOP van 1 okto ber af: Op het busstation Zuid-Ooster, Ju'lianasingel: week-, maand- en jaarabonnementen voor alle zones, de 15-strippenkaart (vol tarief en mét reductie) en de gratis Stam kaart; op het postkantoor aan de Patersstraatweek- en maandkaar- ten voor 1 tot 5 zones; de 15-strip penkaart (vol tarief en met reduc tie) en de gratis stamkaart. Bij de postagentschappen Vellum en BrukSke: week- en maandlkaar- ten voor 1 tot 5 zones en de 15-strip penkaart (vol tarief en met reduc tie). Op het station N.S. in Oostrum: de 15-strippenkaart (vol tarief en met reductie). Vcor de Kerkdorpen zijn er wat de P.T.T. betreft de volgende voor verkoop-adressen: Oostrum: rijdend postkantoor op maandag t/m vrijdag van 14.15 tot 16.30 uur: week- en maandkaarten voor 1 tot 5 zones, de 15-strippen- •kaart (vol tarief en met reductie), alsmede de gratis stamkaart. Oirlo: rijdend postkantoor op maandag t/m vrijdag'van 11.45 tot 12.15 uur: hetzelfde assortiment als in Oósürum. Ysselsteyn: postagentschap (ge opend: op maandag van 13.00 tot 17.00 uur, van dinsdag tot en met donderdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdags van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 19,00 uur): week- en maandkaarten voorl tot 5 zones en de 15-strippen kaart (vol tarief en met reductie). Voor zover er in Venray en in de Kerkdorpen nog andere voorver koopadressen zullen worden ge opend, zal daarvan in deze rubriek mededeling worden gedaan. Wij willen U er ook nog op attent maken dat de strippenkaarten gel dig zijn voor meer dan 1 zone en ook dat U er „doorgaand" mee kunt reizen; bijvoorbeeld van Veltum of Brukske via het Autobusstation naar Castenray of Leunen. U zegt aan de chauffeur bij het instappen waar U heen wilt reizen en hij stempelt het benodigde aantal zones af. In het bovengenoemde voorbeeld is dat voor Venray (Veltum of Brukske) naar CaSbenray 2 zones (3 strippen) en naar Leunen 1 zone (2 strippen). U betaalt (of eigenlijk stempelt) altijd 1 strip meer dan het aantal zones dat U reist. Die ene strip is het aanslagtarief. Belangrijk is ook voor U om te weten dat U binnen 1 en 2 zones 1 uur onbeperkt mag reizen. Voor 3 t/m 8 zones is dat 2 uur; voor 9 t/m 16 zones geldt een tijdsduur van 3 uur en bij 17 zones en meer mag U 4 uur onbe perkt binnen die zones reizen. In bepaalde gevallen kunt U dus Uw stempeltje op de strippenkaart als retour gebruiken. Bij overstappen behoeft. U alleen de strippenkaart te tonen; deze behoeft dan niet op nieuw te worden gestempeld, voor opgesteld natuurlijk dat de tijd die op de kaart gestempeld is nog gel dig is. Bij de abonnementen geldt het zgn. stersysteem. U kiest zelf waar heen U een abonnement wilt heb ben, bijv. van Venray naar Deurne. Dat is 5 zones. U neemt echter Ys selsteyn als middelpunt en U ziet dan dat U een 3-sterabonnement nodig heeft. Bij dit artikel drukken we een kaartje af van de zones rondom Venray. Op het busstation van de ZUID-OOSTER krijgt U gratis een kaart van het gehele net van de Zuid-Ooster, terwijl aldaar en bij de P.T.T. voor 1.50 ook een zone-kaart van geheel Nederland verkrijgbaar is, Op het station der Nederlandse Spoorwegen in Oostrum zijn boven dien nog te koop: Voor hen die met een weéktrajekt- kaart N.S. of met een maandtra- jektkaart N.S. reizen: de zgn. Stad/ streekkaarten. Dit zijn kaarten die zowel in de plaats van inwoning als in de plaats van bestemming gel dig zijn op alle openbaar vervoer in d'ie plaatsen. Om een voorbeeld te noemen: U reist met een N.S.- maandtrajektkaart van Venray naar Nijmegen. U betaalt dan voor een 1-zone maand-Stad-streekkaart 10,50. Deze kaart is dan de gehele maand geldig op de bussen in de zone Venray en de zone Nijmegen. Voor een week-Stad-streekkaart bedraagt de prijs 3,—. Die kaart is uiteraard alleen te koop indien U met een NS-weektrajektkaart reist. De stad-streekkaarten zijn ,er voor 1 t/m 3 zones. Voor diegenen die met een Alge meen Abonnement N.S. reizen (Alg. Maandkaart, Alg. Weekkaart, Alg. Driedagenkaart of een Alg. Dag kaart) zijn er de volgende Algemene Stad/Streekkaarten (geldig op het Openbaar Vervoer in geheel Neder land, dus voor bus, tram en metro): Alg. Stad-Streekmaandkaart 37.50, Alg. Stad-streek-weekkaart 11, Alg. Stad-streek-driedagenkaart 5.50 en een Alg. Stad-slreek-dag- kaart voor slechts 2.75. Voor hen die zeer veel van trein en bus gebruik maken is er dan nog de zgn. Öpenbaar-Vervoer-Jaarkaart (O.V.-Jaarkaart). Deze kaart is al leen via de N.S.-stations verkrijg baar en is geldig op alle openbaar vervoer in Nederland, inclusief de buurtbussen. De prijs van d'ie kaart bedraagt in de 2e klasse trein en voor de bus samen: voor 1 persoon 222,50 per maand, voor 2 personen 232,50 per maand (dus 116,25 per persoon), voor 3 of 4 personen 242,50 per maand (dat is bij ge bruik door 4 personen 60,62 per persoon per maand) en voor 5 of meer personen 252,50 per maand (da't is bij gebruik door 5 personen 50,50 per persoon per maand). Iedere deelnemer krijgt een eigen kaart, zodat men zowel alleen als gezamenlijk kan reizen, al naar ge lang men wenst. De vorige artikelen over de Stads autobusdienst in Venray verschenen in Gemeenitepraat van 18 sept. '80 (nr. 1) en 25 sept. '80 (nr. 2). (wordit vervolgd) Wijziging van de subsidieregeling eigen woningen Om de bouw c.q. verkoop van premie-B-woningen te stimuleren, heeft de minister van volkshuisves- vesting en ruimtelijke ordening on langs besloten met ingang van 15 september de eerste jaarlijkse bij drage met gemiddeld 1000,te verhogen. De hoogste eerste jaar lijkse bijdrage bedraagt hierdoor 5.000,Deze bijdrage wordt ver strekt als de totale wervingskosten van de woning 130.000,en het belastbaar inkomen niet hoger is dan 70.000,De jaarlijkse bij drage wordt elk jaar met 500, verminderd. Naarmate de wervingskosten ho ger zijn, wordt de hoogte van de eerSte jaarlijkse bijdrage lager. De vermindering bedraagt 8% van het bedrag waarmee te werkelijke wer vingskosten het bedrag van 130.000 overschrijden. Bij verwervingskosten hoger dan 165.000,wordt geen subsidie meer verstrekt; in dat geval is spra ke van een vrije sector woning. Het is niet de bedoeling het be drag ad: 1.000,waarmee de eer ste jaarlijkse bijdrage verhoogd wordt langer te verstrekken dan vanuit een oogpunt van woonlasten noodzakelijk is. Daarom wordt de bijdrage na 5 jaren herzien. Ze wordt alsdan verminderd met 1.000,voor -elk vol procent dat dat gemiddelde hypotheekrente in 1985 lager za'l zijn dan 11,5%. Vcor nadere informaties leunt u ach wenden tot de afdeling volks huisvesting ten gemeentehuize (ka mer 205). Taxi-vergunningen Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend hun besluit van 24 sept. 1980, nr. 1515 aan A. M. G. van den Beuken, Kempweg 36 te Venray, vergunning is verleend voor het vervoer van personen met vier taxi's. Dit besluit is per gelijke da'tum in werking getreden (hetgeen wil zeggen dat een eventueel in te stel len beroep geen schorsende werking heeft. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na deze bekendmaking beroep instellen bij gedeputeerde sta'ten van Lim burg te Maastricht. Venray, 30 sept. 1980 Combinatiecursus ABO recreatie- sportleider (ster) Het Comité Recreatiesport Venray en de Pooling Recreatiesportleiders (sters) Venray gaan in nauwe sa menwerking met de N.K.S. Neder landse Nathol'ieke Sportfederatie starten met de: A.B.O. Start: 24 - 11 - '80 en zal t/m 9-2 - '81 duren. Nadere berichtgeving omtrent de plaats van het e.e.a. volgt. U kunt zich nog altijd opgeven voor het deelnemen aan deze cursus. De cursus RECREATIESPORT- LEIDER/STER. Voor deze cursus is tot heden nog te weinig deelname om een begin te maken met de start van deze cursus. Vooralsnog kunt U zich voor deze cursus opgeven bij: Gemeentehuis Venray afd. Sportzaken IIE Tel. 04780-83838 Ook is men voornemens te starten mét de cursus JEUGDVOETBAL- LEIDER. Doel: De liursisten voor' de te be reiden op de taak leiding te geven aan jeugdigen (11 t.m. 15 jarigen) bij de beoefening van voetbal. Toelatingseisen: Tot op opleiding kunnen worden toegelaten zij die de leeftijd vna 17 jaar hebben bereikt en in het bezit zijn van het bewijs ALGEMENE BASIS OPLEIDING. Duur: De opleiding omvat 40 les uren, bij voorkeur te verdelen over 16 bijeenkomsten van'21/s uur. Te behandelen stof: THEORIE (10 uur) Geschiedenis, doelstellingen en organisatie van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond; het oordeelkundig gebruik van de oefengedegenheden was- en kleedruimten en de ver zorging van de materialen; de psychisch-fysieke ontwikke ling van jeugdigen en de daaruit voortvloeiende konsekwenties voor 1 et leiding geven; de techniek en de tactiek, de me thode, de didaktiek van het voet bal, afgestemd op de jeugd; de op de jeugdvoetbal betrek king hebbende spelregels en wedstrijdreglementen. PRAKTIJK: (30 uur) Het leiding geven aan jeugdigen (11 t.m. 15 jaar) bij de beoefening van voetbal. EKSAMEN: De opleiding wordt afgesloten met een eksamen. Het eksamen bestaat uit de volgende onderdelen: Theorie voetbal; Lesgeven; Spelregels; Spelleid'ing. Het eksamen staat onder toezicht van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond. Zij die het eksamen met gunstig gevolg hebben afgelegd ontvangen het diploma Jeugdleider/ster. Men is voornemens te starten met de cursus jeugdvoetballeider/ster op: 13 - 10 - '80 en wel op het sportpark De Wieën te Venray. Opgeven voor deze cursus kunt U a'lsnog doen bij: Gemeentehuis Venray afd. Sportzaken (IIE Tel. 04780-83838 BELEIDSNOTA RECREATIE In het kader van het ge meentelijk welzijnsplan is een beleidsnota rekreatie gemaakt. Tot 1 november kan men een exemplaar van deze no titie krijgen bij de afdeling sport en rekreatie. Tot 1 november kan men ook reakties en opmerkingen opsturen naar dezelfde afde ling. BELEIDSNOTA OPENLUCHT RECREATIE meer wandel- en fietsroutes In het kader van de welzijns planning is een beleidsnota „re kreatie" opgesteld. Uitgangspunt van deze notitie is, dat rekreatie een steeds belang rijker faktor in het menselijk wel zijn wordt. Van een tegenhanger voor de dagelijkse sleur wordt het zelfs een stuk levensvervulling voor hen die niet meer deelnemen aan het arbeidsproces. Rekreatie zo staat in de nota 1 is op te delen in twee vormen. De eerste is de rekreatie in de woonomgeving, sport, kinder speelplaatsen enz. De tweede vorm is de rekreatie, welke in het buitengebied plaats vindt. Hierbij wordt dan vooral gedacht aan wandelen, fietsen, paardrijden enz. De beleidsnota beperkt zich tot deze veel ruimte vragende, exten sieve, vorm van rekreatie. NATUURBELEVING Als belangrijkste aspekt voor deze vorm van rekreatie geldt de natuurbeleving. Uit onderzoeken, gehouden onder de Venrayse bevol king en onder de bevolking van Noord Limburg, is gebleken, dat wandelen in aantrekkelijke land schappet en natuurgebieden de be- langrijikste vorm van openlucht- rekreatïe is. Naast de benen wagen, geldit de fiets als belangrijk rekreatief ver voermiddel. Paardrijden in de na tuur is een vorm van rekreatie aldus de nota welke sterk in op komst is. Begeleiding van deze vorm wordt gewenst geacht. Vooropgesteld dient echter te worden dat behoud en beheer en zo mogelijk vergroten van bos- en na tuurgebieden voorrang krijgt in het beleid m.b.t. de openluchtrelcreatlie. In de notitie wordt gepleit om in de afzonderlijke natuurgebieden en reeds bestaande rekreafciegebdeden meer wandel-, fiets- en paardrij- rekreatde mogelijk te maken. In dit bestek kunnen we niet alle gebieden behandelen. Wilt u het na lezen, vraag dan een exemplaar van de nota aan bij de gemeente. Een paar belangrijke gebieden willen we hier noemen. Allereerst het Lobeekdal, Dit ge bied heeft als gevolg van de ruil verkaveling OverloonMerselo veel van zijn waarde verloren. De rekre- atieve waarde is sterk achteruit ge gaan. Middels erfbep'lanting, waardoor de storende bebouwing aan het zicht wordt onttrokken, is de schade enigszins te herstellen. De bosgebieden van Ballonzuil en Vredepeel blijken door de rekreant nog nauweüijks te zijn ontdekt. Vol gens de notitie dient de wandel- rekreatie ïtn dit gebied gestimuleerd te worde n. Voor fietsers en paarden dienen afzonderlijke paden te worden uit gezet. Nadere studie is gewenst of wandel- en andere routes wel goed mogelijk zijn, mede omdat een groot deel van de Ballonzuilbossen 's zon dags voor het publiek gesloten is in verband met schietoefeningen van de schutterijen. Een ander natuurgebied binnen Venray is het gebied Boehuizerber- gen. In dit gebied komen stuifdui- nen voor en de beschermende jene verbes. Het is noodzaak, zo blijkt uit de notitie, het rekreatief gebruik in overeenstemming te brengen met de aard van het gebied. Dit betekent dat het storende crossen bestreden dient te worden. Het uitzetten van wandelroutes behoort ook hier tot de mogelijkheden. Naast nog vele andere grote en kleine natuurgebieden in de omge ving van Venray, komt ook de mo gelijkheid van het agrarisch land schap als rékreatdegebied slteeds meer naar voren. Immers verschillende agrarische gebieden zijn van zodanig land schappelijk belang, dat recreatief medegebruik ontwikkeld dient te worden. Hierbij wordt vooral ge dacht aan het opnemen van het ge bied in fietsroutes. De tweede aanbeveling van de no titie luidt dan ook: „Voor fiets-, wandel- en ruiter- rökreatie zal optimaal rekreatief medegebruik van agrarische gebie den bevorderd dienen te worden. Tot slot willen we nog één aan beveling uit de nota noemen. „Ter verrijking van woon- en leefgenot, intensivering van het ge bruik, ontlasting van. het buitenge bied en veriteersbeperking, dienen accommodaties voor dagrekreatie in nauwe relatie met de woonomge ving te worden gesitueerd." Het projekt Vlakwater is hiervan een sprekend voorbeeld.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 13