OPEN DAG 'DE PEEL NOS-journaal VLIEGSHOW VARIA Venray maandag 'n uur lang op de Tros-radio Eerste lustrum IPA nJimburg SCHUTTERSVELD GAAT VERBOUWEN EN UITBREIDEN Leenenl POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Energie besparing! KORENDAGEN in de schouwburg Stookkosten te hoog? dubbelglas Meubelen Postagentschap Brukske VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 Nr. 39 HONDERDENEERSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS I TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Uit ervaring weten we dat het heel wat voeten in de aarde heeft, voordat een filmreportage via de televisie kan worden uitgezonden. We waren dus helemaal niet ver wonderd, vorige week zaterdag, op de vliegbasis De Peel, een 4 a 5 man sterke filmploeg van de NOS aan te treffen. De faciliteiten, die daar aan de PERS werden verleend, waren zeker vcor de NOS-ploeg nog uitgebreider. De heren waren op tijd aanwezig en vermoedelijk in alle vroegte van hun ..basis" vertrokken, om niet in een file te worden opgehouden. De gehele dag heeft hun camera ge snord en menige fiimcassette werd „volgeschoten" Omdat deze ploeg weer op tijd in Hilversum moest zijn, werd de vliegshow een klein mo ment onderbroken zodat hun be drijfswagen veilig de startbaan kon oversteken. 's Avonds hebben we vol ver wachting de 4 uitzendingen van het NOS-journaal bekeken en ook voor alle zekerheid de aktualiteiten- rubrick Achter het nieuws" gevolgd. Maar neen hoor, geen enkele flits van deze vliegtuigshow, waar toch ruim 150.000 mensen uil het gehele land (en zelfs uit het buitenland) zó veel belangstelling voor hadden en cr dikwijls een lange en warme reis voor over hadden. Goedgelovig als we soms zijn, heb ben we ook zondag alle NOS-jour- naals bekeken. Helaas, geen vlieg basis De Peel, zelfs geen flits van de V.I.P.'s die er rijkelijk vertegen woordigd waren; tot militaire atta che's van „buitenlandse mogendhe den" toe. Wal we wel en overdreven dik wijls in de NOS-journaals te zien kregen, waren de rellen in Almelo; het Binnenhof waar de nakomelin gen van onze volksvertegenwoordi ging een kindermarkt hielden; de Titan-raket in Little Rock die te vroeg ontploft was; en de Nato- Mootmanoeuvrc bij Noorwegen. We hebben eens geïnformeerd, waarom de NOS geen uitzending bracht van dit vliegfestijn. En dan Ls het hemeltergend te moeten er- Varen dat er bij dc-NOS-redak1.it' geen belangstelling voor de filmop namen van dit gebeuren bestond, omdat cr géén rellen, géén herrie, géén rotzooi gemaakt is Met andere woorden: als er op de Midden Pecl- weg een stapel autobanden in brand was gestoken, of relletjes waren ge schopt. of ernstige ongelukken wa ren gebeurd, dan was Venrav wel in het nieuws gekomen. Als dat de menUiilito.it van de NOS-redaktie weerspiegelt, dan twijfelen we wel aan de objectivi teit van de berichten die we dage lijks meermalen op de buis krijgen voorgeschoteld. Dan twijfelen we er ook heel erg aan, of de gemeen schapsgelden waarmee dc NOS in stand wordt gehouden, wel op de juiste manier worden besteed. Want denk er wel aan. dat zo'n NOS- filmploeg voor zo'n hele dag wer ken een aardige duit kost. Van ons hoeft 't niet! De natuurlijke energiebespaar- ders zijn de flanellen lakens en slopen. Lekker warm en niet duur. In Venray vindt U ze bij EBBERINK Marktstraat 5 8 en 9 oktober Woensdag 8 en donderdag 9 ok tober a.s. zullen in Venrays schouw burg Korendagen gehouden worden van de Landelijke Federatie van Zang'ersbonden. De belangstelling voor dit gebeu ren is bijzonder groot, want zo'n zestienhonderd bejaarden, verdeeld over een veertigtal koren zullen hier twee dagen zingen. Beide dagen zal men de zang kunnen aanhoren van tien tot twaalf en van twee tot half zes. De deelnemende koren bestaan overwegend uit bejaarde mensen en Federatie-voorzitster mevr. Jansen- Koppen van de Hoge Beek, is bij zonder verheugd, dat dit evenement in Venray kan plaatsvinden en dat zoveel koren hebben ingeschreven. Kwantitatief, dus wat de aantallen betreft, zijn deze dagen reeds bij voorbaat geslaagd, terwijl over de kwaliteit van het gebodene evenmin veel discussie nodig zal zijn. De in zet van al deze zangeressen en zan gers is enorm groot en zij zullen zich tot het uiterste inspannen een behoorlijke partij te zingen. Al gaat het niet om prijzen, toch zal een deskundige jury de presta ties beoordelen en op punten waar deren. Meer dan 150.000 belangstellenden een aantal, dat in Luchtmacht- kringen was voorspeld trokken zaterdag vanuit alle richtingen de laatste kilometers te voet naar de slapende vliegbasis „De Peel". Slechts één dag zou deze basis klaar wakker zün om vele luchtmachtfans en luchtvaart- enthousiastelingen te laten zien wat dc luchtmacht in het bijzon der en de luchtvaart in het alge meen vermag. Het enorm grote publiek heeft waar voor zijn (reis)geld gekregen want vanaf negen uur 's morgens tct klokslag vier uur werd het ge trakteerd op een zeer spectaculair programma. Daarbij genomen het prachtige weer en de wolkenloze blauwe lucht en het succes van deze „Open Dag" voor het eerst op Limburgse grond was ver zekerd. Ergens in een hoek van het veld, was men op alles voorbereid. Blau we en groene combi's van de Ko- Over dc vliegbasis De Peel en zijn vliegshow is veel én weinig geschreven. Zo gaf De Telegraaf vorige week wél een voorbeschouwing, maar over dc show zelf zweeg men daarna in alle talen. En wat hot NOS-journaal niet deed, leest U in de eerste kolom. Een regionaal dagblad prees de rijkspolitie en de mare chaussee voor het opgestelde verkeersplan. Laat die rijks politie nu helemaal geen vin ger in de pap hebben gehad maar onze eigen Venrayse gemeentepolitie (met name de heren Sietsma, Beuvink en Krouwel) was de feitelijke coördinator. Maar desondanks zat het toch niet helemaal goed. De gemeente Venray had langs de Peelweg stopverbodborden geplaatst en in die wetenschap trad de Venrayse politie zo'n honderd keer verbaliserend op. Achteraf bleek echter dat de provincie die verkeers borden door haar kantonnders had laten verwijderen. De Midden peelweg is namelijk een provinciale weg en daar mag de gemeente niet met de vingers aankomen. De bekeu ringen worden nu geseponeerd (verdwijnen in de prullemand) Maar wat gebeurt er met de kon tankt betaalde „boetes"? Het kan voor een leek erg moeilijk zijn, al die soorten vliegtuigen uit elkaar te hou den en met de juiste naam te noemen. Zo stond er in een dagblad een foto van de Fair- ehild Thunderbolt of-te-wel de vliegende houwitser, welke uitgerust is met een kanon met 7 lopen en 2000 tot 4000 schoten per minuut kan los sen. Maar de krant probeerde in het onderschrift bij de foto ons wijs te maken dat hier sprake was van een Hawker Harrier, een loodrechtstarten- de jager Een regionaal weekblad pu bliceerde een overzichtsfoto met een ingemonteerde F 16. Geen wonder dat het publiek er niet naar keek En dan was er het Alge meen Dagblad dat triomfante lijk meldde dat het vliegfeest in de Peel veel bekijks trok. „160 mensen op de been", zo werd de lezer duidelijk ge maakt. Al die anderen lagen dan zeker op de grond? Even verder in het verslag corri geert de journalist zichzelf, en schrijft dat er naar schatting 16.000 mensen aanwezig wa ren. Die ene nul meer of min der, wat maakt het uit? Diezelfde goeie man weet dan nog te vertellen dat de vliegbasis nogal verstopt ligt in het noordbrabantse land, slecht te bereiken is via smal le landweggetjes. Laten wij nu altijd gemeend hebben dat wij als Limburgers toch een heel aardige tweebaanse Midden- peehveg hebben. Maar misschien kan de VW zorgen dat we elk jaar zo'n vliegshow in onze gemeente krijgen. Dan weet die meneer van de krant en ook de rest van Nederland binnen de kortste keren waar nu pre cies Venray en zijn vliegbasis 'liggen. -X- Overigens, hebt u ook een 3 km lange wandeling ge maakt over de startbaan in De Peel? Dat was zaterdag wel de boulevard van Venray ninklijke Marechassee en de lucht macht. voorzien van ijzeren tralie werk voor de ramen met in de laad ruimte de van Amsterdam bekende gevlochten schilden, stonden in for matie startensgereed. In en rond een door bossen geca moufleerde bunker zaten en lagen de in blauw geklede mannen, die zich zelf spottenderwijs „Onkruid- wieders" noemden. Aan het eind van de show lagen en zaten ze er nog. Onkruit had verstek laten gaan en ook andere aktievoerders hadden er van af gezien om de pret van anderen te vergallen. Het enige ,dat na afloop van de „Open dag' te melden was, dal er files van tien kilometer lengte had den gestaan, dat de geneeskundige dienst een pinda uit een kinderneus je had moeten peuteren; dat het Rode Kruis een blaar van een be zoekster had doorgeprikt; en dat de politie een man arresteerde omdat hij zich niet aan de verkeersmaat regelen wenste te houden. Wat niet vermeld was, maar wrl door velen werd gekonstateerd, was een klapband, die een F-27 TroOöliip (Friendship) opliep bij het landen na zijn demonstratie. Even zag het er naar uit. dat de brandweer, op verschillende punten langs de start en landingsbaan opgesteld, in aktie moest komen. Maar de Friendship taxide op eigen gelegenheid met een slap neuswiel naar een hoek van het veld. Geen bijzonderheden derhalve, maar wel volop sensatie. In het och- tendprogi amma verzorgd door een hete luchtballon, droppen van pa ra's .zweefvliegen, parasailing (met te weinig wind) en helicopterdemon- stralies. Het middagprogramma was voor het meer grotere geweld; spectacu lair parachutespringen, stunt- en voorvliegen met kleinere en grotere soms verouderde kisten en het donderende geweld van de straal- machines. Naast het zich presenteren van de nieuwste aanwinst vun de Konink lijke Luchtmacht, de F 16, werd de demonstratie met de Hawker Did- dekey Harrier van de R.A.F. zeker als het hoogtepunt van de vliegshow beschouwd. Men behoeft geen vlieg- üüigkenner te zijn om te weten, dat een Harrier ook wel ..Stijlstijger" wordt genoemd. Maar meer dan honderdvijftigduizend toeschouwers waren met stomheid geslagen toen zij konstateerden dat het lawaai- en vlammenproducerende luchtmonster zelfs in de lucht kon stilstaan (als een helikopter) en achteruitvliegen. In een uiterst precies opgesteld tijdschema vlogen motor- en straal vliegtuigen gedurende drieëneenhalf uur af en aan, waarbij ook de oud jes lieten zien, dat zij er qua pres taties nog best wezen mochten. Vanaf vier uur dromde de enor me mensenmassa weer huiswaarts, een geweldige chaos van papier en blikjes achterlatend. Toen zochten volgens het officiële communiqué nog wel tientallen ouders naar hun kinderen en tientallen kinderen naar hun ouders RACE TUSSEN HAAS EN STRAALJAGERS Terwijl zaterdagmiddag omstreeks half vier meer dan honderdvijftig duizend paar ogen de blauwe, wol kenloze lucht afzochten naar nieuwe sensaties, waren slechts enkelen ge tuige van een snelheidsrace tussen een haas en vier straaljagers op de startbaan van „De Peel". Nauwelijks had een Pitts Special zijn adembenemende stunts in de lucht voor het grote publiek ver toond en was het machientje via de zijdeur afgegaan richting Volkel, of een haas verscheen ten tonele. Eigenlijk is de verschijning van. een haas op de plek waar eens 1e boerderij „De Hazenhut" heeft ge staan, niets bijzonders, want normaal genomen zullen deze dieren zich thuis blijven voelen in het domein van hun voorvaderen. Slechts een enkele maal wordt, hun rust ver stoord, wanneer het 306 Fotoverken- ningssquadron van de basis Volkel bezit neemt van het slapende vlieg veld in de Peel. De haas van zaterdagmiddag wil de kennelijk zijn eigen show opvoe ren en rende sierlijk, voor de offi ciële tribune langs, over de start baan in de richting van de Bakelse- dijk. Reeds was hij de „officiëlen" in luchtmacht termen zaterdag VIPS genoemd voorbij, of daar schoten Aan de bewoners van Het Schut tersveld is in de afgelopen week in formatie verstrekt over enkele wij zigingen van de voorzieningen in het tehuis. Uiteraard waren een aantal inge wijden al eerder daarvan op de hoogte zoals de bewonerscommissie, het personeel enz., maar thans is daarover ook aan alle bewoners en familie uitleg gegeven. De wijzigingen hebben betrekking op: de ingangspartij inclusief de hal; de keuken; uitbreiding van de recreatiezaal met een toneelaccommodatie. Voor deze voorzieningen is de goedkeuring van de provincie in middels al verkregen. Gelijktijdig is overleg met de pro vincie en andere daarbij betrokken instanties op gang gekomen over een mogelijke uitbreiding op de boven ste verdieping. Doordat er geen personeel meer in huis woont, zijn de daar gesitu eerde kamers niet meer als perso- neelskamer in gebruik. De bedoeling is nu om daar bewonerskamers van te maken. Dat vereist wel een in grijpende bouwaanpassïng. Het Schuttersveld hoopt dat het overleg met de provincie daarover spoedig kan worden afgerond. Men zal er zeker naar streven de onrust, die verbouwing in huis nu eenmaal noodzakelijkerwijs mee brengt, geen tweemaal achtereen te veroorzaken. vanuit het niets vier Starfighteis omlaag. Even leek het er op of een snelheidswedstrijd tussen een haas en vier straaljagers was geprogram meerd en het arme dier het moest opnemen tegen vier slechts enkele meters boven de asfaltbaan razende monsters. De., vlammende uitlaten boven hem deden de haas echter snel de strijd opgeven. Met een haakse bocht maakte hij zich uit de voeten om ergens ver in het stop pelveld zijn rust te zoeken. Van hem mochten die vier Star- fighters winnen. Meer dan 150.000 toeschouwers, rijen dik, ruim drie kilometer lang GESLAAGD WIELERFESTIJN IN VENRAY De eerste kerkdorpenfietstocht zit er op. De organisatoren, het Comité Recreatiesport Venray en de Pooling Recreatiesportleiders(sters), kunnen op een zeer geslaagd evenement te rug kijken. De deelname was onverwacht groot .In totaal deden er maar liefst 361 deelnemers mee, verdeeld over; Venray 124; Oostrum 59; Merselo 39; Castenray 31; Leunen 29; Oirlo 28; Ysselsteyn 25; Veulen 13; Vredepeel 7; Smakt 6; Heide 0. De grote opkomst was ook meer te danken aan het goede weer. Van de deelnemers zelf heeft het organiserend team alleen maar op bouwende kritiek gekregen, hetgeen als informatie er toe bijdraagt dat de tocht van 1981 nog aantrekkelij ker zal worden. De belangstelling voor de tocht was zo groot dat er zelfs mensen vanuit Venlo zijn komen fietsen naar Venrav, om aan de Kerkdor penfietstocht deel te nemen. Ook deden er veel mensen mee die niet in de gemeente Venray wonen en dat is alleen maar een extra pluim voor de organisatoren. Omdat de organisatie van de tocht zo goed is verlopen zal deze aktivi- teit in 1981 zeker worden geconti nueerd. ANJ ERLOTEN Deze week gaat traditiege trouw de jaarlijkse Anjer loterij Limburg van start, on der het moto: „vóór en dóór de culturele verenigingen in Limburg". Zowel door medewerking te verlenen aan de lotenverkoop als door het kopen van Anjer- loten steunt men het Anjer fonds Limburg! U helpt daarmee Uw eigen Limburgse culturele vereni gingen, die door hun muziek, zang en toneelspel of door hun zorg voor de volksont wikkeling en de jeugd zoveel bijdragen voor de volkscul tuur in eigen stand of dorp. Bij gelegenheid van de viering van het eerste lustrum van de I.P.A. (International Police Association) district Noord Limburg heeft don derdagmorgen een internationaal gezelschap politiemensen een bezoek gebracht aan Venray. Op het raadhuis werd het gezel schap door burgemeester Defesche ontvangen. Het waren politiefunk- tionarissen uit Duitsland, België, breng verandering hierin door dat lekker warme ondergoed te kopen bij EBBERINK Marktstraat 5 Venray Plataanstraat 12 Venray tel. 04780-82635 Maandagmiddag van vijf tot zes uur zal de TROS-radio over Hilver sum I een programma, dat geheel aan Venray is gewijd, uitzenden. Af gelopen maandag zijn de opnamen van dit „Toerja-Toemee"-program- ma in de schouwburg gemaakt. Hoewel de toegang tot deze avond gratis was, was de schouwburgzaal jammer genoeg niet vol. Volgens de produces Koos Huisman deed dit echter geen afbreuk aan de opna men. Het applaus-op-commando was toch hard genoeg om een enthou siast publiek te simuleren. De programmamakers hadden dit jaar hun keuze in Venray laten val len op de 120-jarige koninklijke harmonie Euterpe" onder leiding van de heer Steyvers en het 70-ja- rige Venray's Mannenkoor, dat aan de vooravond van zijn Wenen-reis stond en op de dag van de uitzen ding weer in Venray terug zal zijn. Jan Kok, de presentator van het programma zocht de nieuwe carna- valsvorst Wim Smits uit voor het presenteren van een kort portret van Venray. De architect Chris Colsen werd geïnterviewd over de verbouwing van het voormalige kloostercomplex „Jerusalem" tot raadhuis. Uit Amsterdam kwam de oud- Venrayer Johan Jeuken, die ds naieve schilder veel bekendheid heeft gekregen en hier zijn visie gaf op de naieve schilderkunst. Thei Buddiger alias Thei met de trek- buul zong zijn ballade van de Klokken van Oirlo en doorspekte zijn optreden met een paar smeuige grappen. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door het TROS-radio-orkest van Michael Mill met zang van de Limburgse zanger Gé Titulaer uit Reuver. Na afloop van deze derde „Toerja Toemee"-opname in Venray was het Thei met de Trekbuul, die tot in de late uurtjes de Tros-arbiesten en het Venrayse publiek in de foyer wist te vermaken. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Frankrijk, Engeland en uiteraard Noord Limburg. Onder het motto „Servo per Ami- keeo', hetgeen in normaal Neder lands zoveel betekent als „Dienen door Vriendschap" werd de I.P.A. ongeveer 30 jaar geleden in Enge land opeericht met als voornaam ste doel het tot elkaar brengen van dienstdoende en gepensioneerde po- litie-ambtenaren over de gehele we reld. Door dienstbetoon en vriend schap en aanmoedigen en stimu leren willen zij komen tot grote sa menwerking tussen de leden van de verschillende politiediensten in alle landen door sociale en culturele ver richtingen. In dit verband is het interessant te weten, dat het vijf jaar geleden juist de leden van het Venrayse po litiekorps zijn geweest, die in Noord Limburg tot de oprichting van een eigen afdeling zijn gekomen. De afdeling telt thans 400 leden, hetgeen ongeveer de helft is van het aantal politiemensen in het ge bied. Vandaar, dat Venray bij de vie ring van het eerste lustrum min of meer centraal stond. Woensdag zijn de gasten in Venlo ontvangen en ondergebracht bij gastgezinnen. O.m. heeft het gezelschap een be zoek gebracht aan het Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overioon. Zondag wordt in de kantine van de Kon. Marechaussee in Venlo weer afscheid genomen. Met ingang van heden donderdag 25 september is het postagentschap Kiosk, dat wegens brand gesloten was, weer opengesteld voor het publiék. Er is een tijdelijke oplossing ge vonden middels een postcaravan die in het winkelcentrum in de na bijheid van het voormalig post agentschap is geplaatst. De openstellingstijden zijn als volgt: Maandag 13.30 - 17.00 uur; Dinsdag/vrijdag 09.00-12.00 - 13.30- 17.00 uur.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1