daar jit ÏYlujiek in TUTERPE' BEREIDT ZICH VOOR Prachtige klokken OP DE TOEKOMST 120 JAAR EUTERPE Venray, YtXujiek De 'Koninklijke' is al 120 jr lang een nog jeugdige muziekvereniging EEN PASTOOR EN EUTERPE De zorgen van 'n grote kostbare vereniging DIT IS EllTERPE EUTERPE rekent ook graag op uw steun daar fit Grotestraat 16 - Venray Venray, Een ding is zeker: de koninklijke harmonie "Euterpe", die vrijdagavond haar 120 jarig bestaan gaat vieren, is wel in levensjaren toegenomen, maar is door de jaren heen jong en jeugdig gebleven. We behoe ven maar terug te grijpen in oude vergeelde krantenklappers om te constateren, dat bij ieder jubileum, of het nu 25. 50. 75. 100 of 110 jaar was. 'Euterpe' als een 'jonge vere niging' werd afgeschilderd. Waarom zou den wij dan bij het 120 jarig bestaan iets an ders zeggen? Maar. ..de traditie wil nu eenmaal, dat wij een historisch overzicht geven van de jarige muziekvereniging, wier geboortejaar in 1860 lag. Vanaf dat jaar tot aan de viering van het 110 jarig bestaan zijn er pagina's en pagi na's volgeschreven, zodat men geneigd is te veronderstellen, dat iedereen zo zacht jes aan wel weet, dat. het verleden van 'Euterpe' in nevels is gehuld. Tien jaar geleden was het Krans Bekkers, die - puttend uit zijn herinnering - iets van die wazige nevels kon wegnemen Toen hij in 1891 zijn partij in 'Euterpe' ging meebla- zcn. ontdekte hij. dat de toen 70 jarige schilder Toon van Well een klarinet had met vastgeroeste kleppen. Bovendien stond de partituur er nog op. Daaruit maakte men op. dat er vóór 1860 al een mu ziekgezelschap was in Venray. Goed gera den door Frans Bekkers, want er zijn oude geschriften in het gemeente-archief o.m. uit 1841 en 1850. waarin sprake is van subsi diering van het Philharmonisch gezelschap van Venray. De oprichting van de fanfare 'Euterpe staat genoteerd op 1860. met een oprich tingsfestival op het Hensemusplein En deze wetenschap is interessant, nu de 120ste verjaardag van 'Euterpe' gelijk wordt gevierd met het officieel ingcbruik- ncmen van het gereconstrueerde Hcnse- niusplein en de festiviteiten op en rond dit plein plaatsvinden. Notaris Reynders is de eerste president van de fanfare geweest. Van hem is bekend, dal hij stierf op de dag waarop hij zijn zilve ren huwelijksfeest zou vieren. De eerste directeur was gemeentesecretaris Van den Borg. Overigens dateert de goed bijgehou den geschreven geschiedenis van Euterpe pas van 1917. De vereniging bewaart het oude. handgeschreven geschiedenisboek met jaarverslagen als een kostbaar reli kwie. Daarvoor was in 1911 een belangrijk jaartal. In dat jaar smolten de fanfare 'St. Caecilia' - ontslaan uit de stafmuzick van de schutterij 'Het Zandakker' - en de fan fare 'Euterpe' samen tot één korps. Uit 1917 dateert een notitie van secretaris P. Schols over gemeentesubsidie Deze be droeg 250.plus 100,voor aflossing van een lening Een ander belangrijk gege ven uit de rijke historie is de benoeming van de heer P. Janssen, beter bekend als 'Piet den Brouwer' van de voormalige Gouden Leeuw tot bestuurslid in 1922. De thans twecëntachtigjarige nestor is nog steeds bestuurslid Dat wil dus zeggen, dat hij - zo God wil - over twee jaar zestig jaar bestuurslid is. In de wetenschap, dat wij over vijf jaar on getwijfeld wéér zullen moeten schrijven over 'Euterpe', die dan 125 jaar jong zal zijn. willen wij de oude historie laten liggen en ons beperken, tot hetgeen in de afgelo pen tien jaar is geschied. Het waren roem ruchte jaren met grote successen. In 1967 een eerste prijs met lof en promotic naar ere-afdeling op het bondsconcours te Ble- rick. In hetzelfde jaar werd de in 1960 'Ko ninklijk' geworden harmonie 'Euterpe' te Leiden in de afdeling uitmuntendheid landskampioen. In 1969 haalde men in Me- rum-Herten de eerste prijs in de erc-afde- ling. In 1972 werd de deelname aan het bondsconcours te Blerick beloond met een lste prijs met promotie naar de afdeling su perieur. In hetzelfde jaar kreeg 'Euterpe' voor de tweede maal het predikaat 'lands kampioen'. nu in Doetinchem in de ere-af deling Bij het bondsconcours in Vught in 1978 werd de eerste prijs met lof in de afd. superieur behaald. Overigens was 1978 ook in ander opzicht belangrijk. President L. Laurenssc werd gehuldigd i.v.m. zijn zilveren presidentschap terwijl tevens het eigen jeugdorkest werd gepresenteerd. Het volgende jaar werd het jaar van de aflossing van de wacht. De heer L. Lau- rensse gaf het presidentschap over aan no taris Kooien en werd benoemd tot ere-pre- sident. Drs. W. Kremer werd bescherm heer. En met deze wijziging is de Konink lijke Harmonie 'Euterpe' het jaar inge gaan waarin zij haar 120 jaar bestaan viert. Het jaar ook, dat als start geldt voor een nieuwe periode van vijf jaar. Want zeker is - althans wanneer men de lijn van de historie volgt - dat ook het 125 jarig bestaan minstens even uitbundig wordt ge vierd als nu de 120ste verjaardag. Er was eens een pastoor. Toen hij als neomist zijn eerste j plechtige H. Mis opdroeg, ver- j scheen het eerste verhaaltje over hem in de krant. Het tweede, toen hij tot kapelaan werd benoemd en het derde toen hij pastoor werd. Toen hij 25 jaar priester was. werd het eerste verhaaltje uitgebreid tot een halve kolom en toen hij 25 jaar pastoor was. werd het halve kolom metje uitgebreid met enkele regels. Zo ging het door. De zielenherder werd erg oud. Er werd over hem ge schreven. toen hij 40. 50. zelfs 60 jaar priester en enkele jaren later AO, 50 zelfs 60 jaar pastoor was. De man. die het krantenverhaal moest schrijven had het gemakkelijk, toen de hoogbejaarde pastoor ein delijk met cmiritaat ging. Hij hoefde slechts het intussen tot een krantenpagina uitgegroeide levens verhaal van de pastoor over te ne men en aan te vullen met de bijzon derheid. dat het tijd werd. dat de pastoor van zijn otium cum digni- tate (want zó heet dat bij belang rijke mensen die met cmiritaat of pensioen gaan) ging genieten om dat hij bij trouwtjes de verkeerde namen noemde en dopclingctjes de verkeerde namen meegaf Nog éénmaal werd over de pastoor ge schreven. Dal was toen hij één dag voor zijn honderdste verjaardag j overleed j Er was eens een harmonie. Een ko ninklijke zelfs j Enfin, u begrijpt het al. In het verle den zijn bij (al van jubilea van de thans weer jubilerende harmonie 'Euterpe' pagina's vol geschreven. De overeenkomst met de pastoor is levensgroot. Maar toch zullen we voor de zoveelste keer wéér het 'Ie- yensverhaal' moeten vertellen. Al is het maar voor degenen, die het nog niet wisten. Maar wel kort deze keer! Pierre J. Steyvcrs uit Horn. De heer Jan Verstegen is onder-dirigent. Drumband-instructeur en tam- boer-maitrc is de heer Fer van Els. grmonie 'F.uterpe' heeft meer dan 100 trlingcn in opleiding, om precies te zijn 12. Een dergelijk groot aantal zou men en tte jaren terug beslist niet voor mogelijk ebben gehouden. De belangstelling van de ugd voor de blaasmuziek is sterk toegeno- ien'. De komst van de muziekschool heeft lartoe ongetwijfeld een grote bijdrage ge- \erd. Maar het zijn vooral de initiatieven i inzet van 'Euterpe' zelf. die thans vruch- n beginnen af te werpen. Muziekvereniging 'Koninklijke Harmonie Euterpe" Venray. zo luidt de volledige en officiële naam van de 120-jarige. De vereniging telt in clusief leerlingen en het bestuur 170 leden cn erc-ledcn. Het grote har monie-orkest, ook wel het senio ren-orkest genoemd, bestaat uil 54 muzikanten. De drumband telt 20 leden plus nog 8 leerlingtamboers. tuterpe' heeft verder nog 94 jeugdleden in opleiding waarvan er 52 de opleiding volgen aan de mu ziekschool. De opleiding van de overige 42 leerling-muzikanten wordt geheel door 'Euterpe' zelf verzorgd. Naast het seniorenorkest en de drumband heeft 'Euterpe' een 50 leden tellend jeugdorkest jongens en meisjes in leeftijd varië rend van 9 tot 18 jaar. Het bestuur is II man sterk, terwijl er nog 4 Erc- bestuursleden zijn. President van 'Euterpe' is dc heer M. Koot en. bij gestaan door dhr. Herman Stevens als secretaris cn dc heer Pierre Ver heek als penningmeester ad inte rim. De overige bestuursleden zijn de heren G. Beteroms. P. Janssen. J. Racdts. 11. Thomassen. G. Trois- fontaine. A. Kcrkhoff. Br. Lucus- scn cn M. Peelers. Erc-prcsidcnt is dc heer L. Laurenssc terwijl de heer W. Kremer dc beschermheer is van de vereniging. Dirigent is de heer In 1953 kreeg Venray's Harmonie een nieuwe secretaris. Het was de heer J. van den Boom die dit veeleisende werk vele ja ren heeft verricht. In zijn eerste jaarverslag wil deze volijverige secretaris nog eens de aandacht vestigen op een zeer belangrijk punt. Hij schrijft: 'lit het korte tijdsbestek dat ik secretaris ben. ben ik nog niet met alle gebruiken en gewoonten van de harmonie op de hoogte. We zijn wel eens uitgetrokken en op de terugweg vroeg ik aan onze ac curate penningmeester: 'Krijgen de leden nu niets?' Maar zijn gelaat trok somber en zijn haren leken mij nog grijzer te worden toen hij antwoordde: 'Het kan niet meer. We hebben toch al zoveel schuld'. Dat was in 1953. Nu, 27 jaar later, is die schuldenlast alleen maar toegenomen en staan de be stuurders van 'Euterpe' voor de schier on mogelijke opgave elke jaar weer de finan ciële eindjes aan elkaar te knopen. Een muziekgezelschap is nu eenmaal een kostbare vereniging. Aanschaf en onder houd van hei instrumentarium kost han denvol geld. Een trompet kost al gauw 12(X) gulden, een stel pauken, die hard no dig zijn. komt op zo'n 5 a 6 duizend gulden. Een hoorn gaat tenminste 2500 kosten en ga zo maar door Voor 1980 heeft 'Euterpe' haar kosten be groot op 60.0(H) gulden ofwel 5000 gul den per maand of omgerekend een dikke 150 gulden per dag. Dc inkomsten zijn niet voldoende met ge volg dat de vereniging zit opgezadeld met een bankschuld die er niet om liegt. De rente-lasten over 1980 bedragen ruim 5000 gulden KOSTUMERING 'Euterpe' kan zich niet veel meer veroorlo ven. Toch moet het instrumentarium goed op peil worden gehouden en moet de kos tumering in orde zijn. Wat die kostumering betreft mankeert er nogal wat aan. Heel wat leden hebben geen Euterpe-kostume- ring en de vereniging is niet in staat om die aan te schaffen. En het is pijnlijk te consta teren dat de leden zich vaak generen voor hun onvolledige kostumering, zoals b.v. onlangs tijdens de grote Taptoe Venray 1980. 'Euterpe' is een kostbare vereniging en behalve de geldzorgen waardoor dc be stuurders en leden worden gekweld, is er dan nog de zorg voor het handhaven van het bereikte hoge muzikale peil. PRESTATIES Twee maal werd de harmonie landskam pioen. In 1978 werd tijdens het bondscon cours te Vught nog een eerste prijs met lof der jury behaald in de hoogste afdeling. Een prestatie die er niet om liegt. Helaas heeft de vereniging in korte tijd een paar prominente muzikanten verloren. Om ge zondheidsredenen moesten een paar leden stoppen en enkele anderen moesten om andere redenen de vereniging vaarwel zeg gen. De harmonie heeft op dit gebied zelf gevoelige slagen moeten incasseren en het zal nog wel even duren alvorens de openge vallen plaatsen weer kunnen worden opge vuld. TOEKOMST Gelukkig beschikt Euterpe' over een florissante jeugdopleiding die alle goeds belooft voor de toekomst. Daar wordt hard aan gewerkt. Sinds ruim een jaar beschikt men over een eigen verenigingslokaal, dat 6 dagen per week in gebruik is. Hieruit moge blijken dat 'Euterpe" een zeer ak- tieve vereniging is. Onze 120 jarige harmo nie met haar glorieus en rijk verleden wil werken aan een even glorieuze toekomst. Dat bestuur cn leden daarin mogen slagen zij hen van harte toegewenst. Grootvaders regulateur TOPKWALITEIT. Verfijnde afwerking, edele houtsoorten en topkwaliteit uurwerken. Diverse mooie slagwerken zoals belslag, bim-bam, gong en Westminster. SERVICE. Elke klok wordt gratis en vakkundig opgehangen. En ook voor de nazorg bent Cl bij ons in betrouwbare handen. JUWELIER nog diverse wensen en wil 'Euterpe het vormingsaspect nog verder uitbouwen. Zo zou men graag over meer muziek-litera- tuur willen beschikken alsook over prakti sche muziekbanden enz. Doch hiertoe ont breken de middelen. Ook moet helaas de opleiding van hoornblazers, hoboïsten e.d. nog voor een deel achterwege blijven omdat er geen geld is voor de aanschaf van deze instrumenten MEDEWERKING Bijzonder tevreden is men bij 'Euterpe' over de samenwerking met de plaatselijke muziekschool nadat hier in het verleden wel eens wat wrijvingen zijn geweest. Wij krijgen alle medewerking', aldus Racdts. 'en het is verheugend te constate ren dat de HA-FA-Opleiding (harmonie- fanfare) thans de belangstelling heeft die het verdient." Dc heer Racdts is van mening, dat een ei gen interne opleiding altijd nodig zal blij ven. 'Er zijn nu eenmaal altijd kinderen die een aversie hebben tegen een school. De term 'muziekschool' houdt sommigen al af. Ki jk maar naar de Vrije Academie. Dat nodigt veel meer uit.' Overigens, zoals reeds gezegd, is de heer Raedts en met hem geheel 'Euterpe' vol lof over de ondersteu ning die men van de muziekschool onder vindt Wie dc jeugd heeft heeft de toekomst. Dus wat dat betreft kan de 120-jarige 'Euterpe' gerust zijn. Bijgaande foto toont slechts een deel van de jeugdgroep van 'Euterpe.' Paardjes-regulateur Friese staartklok Friese stoeltjesklok Harpslinger -regulateur Westminster newtimer Wie de jeugd heeft, heeft dc toekomst. In dachtig dit spreekwoord besloot het Eu- terpe-bestuur een jaar of drie geleden lot een nieuwe opzet van de opleiding met het doel deze verder uit te bouwen en vooral ook te continueren. Een ambitieus beleids plan werd opgezet en een van de initiatief nemers, de heer Jef Raedts. hoofd van de basisschool Coninxhof. werd belast met de algehele leiding STERKE GROEI In enkele jaren tijds is het aantal leerlingen gegroeid tot over de honderd. De helft daarvan is in opleiding via de muziekschool terwijl 'Euterpe' zelf zowel de theoretische als praktische opleiding van dc overige 50 leerlingen verzorgt. De instructeurs ko men allen uit eigen gelederen cn geven ge heel pro deo meer dan 20 uren les per week. 'Wie de jeugd heeft, heeft dc toekomst, maar ook dc zorg èn een hele grote hoop werk. 'Maar dat hebben we er graag voor over.' Aan het woord is dc heer Racdls. die vol lof is over de toegewijde instructeurs Dorus van der Broek. Jan Verstegen. Jo van Els. Fer van Els, Ben Lucasscn en Ton Klinken berg. 'Zonder hun inzet was dit alles niet mogelijk maar ook niet zonder dc kostbare investering die de harmonie destijds heeft gedaan.' Ondanks dc zeer slechte finan ciële positie van de vereniging stelde het bestuur een fors bedrag ter beschikking on der het motto "wie nu zaait zal straks oog sten.' Engelse tafelklok Engelse schoolklok Voor elke leerling moet ongeveer 350 worden geïnvesteerd over dc aanschaf van een instrument cn een eenvoudig reken sommetje leert dat dc totale investering thans zo'n 35.0(H).bedraagt. Daarbij moet mco bedenken dat lang niet alle leerlingen dc eindstreep halen. Er zijn altijd afvallers die het niet volhouden of ge woonweg niet geschikt zijn. Daarnaast zijn er nogal wat jeugdige muzikanten die om verschillende redenen, b.v. studie of ver huizing. de vereniging moeten verlaten. De ervaring leert dal slechts 25 r4 uiteinde lijk definitief bij de vereniging blijft. Het hoofddoel van de opleiding is op de eerste plaats dc aanvulling van het grote se nioren-orkest 'Maar' zegt Raedts. 'ons doel is evenzeer de jeugd alle gelegenheid tc geven tot mu siceren Vroeger werd alleen beoogd zich via de opleiding tc verzekeren van toe komstige leden. Wij zijn van mening dat de jeugd gewoon muziek moet kunnen ma ken. De doorstroming naar het grote har monie-orkest volgt dan vanzelf.' JEUGDORKEST Dat men in deze opzet geslaagd is. bewijst wel het jeugdorkest van 'Euterpe' dat mo menteel meer dan 50 leden telt. Een orkest waar menige plaats jaloers op zal zijn. Har monie 'Euterpe' levert op deze wijze een

Peel en Maas | 1980 | | pagina 7