VBdaar jit (IX 120 JAAR „EUTERPE" MUZIEKFESTIVAL 120 JAAR VRIENDEN KRING VAN EUTERPE ,Venrau' muftcfe in. EUTERPE NIET WEG TE DENKEN EUTERPE DAAR ZIT MUZIEK IN EUTERPE EN DE V.V.V. de plaats van het vaandel in het korps van standing op a.s. zaterdag 13 september Hel gebeurt me niel dikwijls, dat van mij verwacht wordt iets te schrijven bij een ju bileum van een 120 jarige. Toch viert in een feestweek in deze maand de Koninklijke Harmonie Euterpe het 120 jarig bestaan. l'it de historie is mij bekend dat vroeger in Venray twee fanfarekorpsen bestonden, waarvan één de naam Euterpe droeg, die in 1911 werden samengevoegd tot Venrays Fanfarekorps; in 1934 werd de fanfare om gevormd tot een harmonie. In 1955 werd de oude naam Euterpe weer aangenomen en bij de viering van het 100-jarig bestaan kreeg men het predikaat 'Koninklijke'. In |de daarop volgende jaren zijn vele succes- behaald en op het ogenblik gaat men als i van de topkorpsen door het Venrayse lieven. Bij gelegenheid van de viering van jdit jubileum past een oprecht woord van voor de inzet van velen in de Konink lijke Harmonie Euterpe voor de Venrayse gemeenschap ih concerten, in serenades enz. enz. Daarnaast uiteraard een woord \jn gelukwens. Van harte voeg ik daaraan toe dat Euterpe haar plaats en taak in de Venrayse gemeenschap nog in lengte van jaren zal mogen blijven vervullen, (ielcl op de vele jeugdigen die in opleiding zijn ben ik er vast van overtuigd dat die wens in vervulling kan gaan. Ik wens de jubilerende vereniging een ge daagde viering toe. Deze week van feest zal doen blijken hoeveel muziek er in Ven- lav zit; ik hoop van harte dal Euterpe dat nog vele deeennia zal blijven onderstre pen. Euterpe: Bedankt en Proficiat! DL BURGEMEI-STER VAN VIN RAY. Mr H. J. M. Defesche. In deze editie van Peel en Maas wordt ruime aandacht geschonken aan de rijke 120-jarige geschiedenis van onze vereniging. Ik heb er als voorzitter van de Harmonie President zoals dat bij ons per traditie wordt genoemd behoefte aan om een enkel woord te zeggen over de toekomst. HOE STAAT DE HARMONIE ER VOOR? Muzikaal gezien zijn er uitsteken de vooruitzichten een orkest bezetting met een aan tal trouwe en zich volledig voor hun vereniging inzettende leden; voldoende aanvulling op langere termijn gezien vanuit onze eigen jeugdopleiding en de plaatselijke muziekschool een eigen jeugdorkest; een druk in de weer zijnde drum band, her en der met succes op tredend. Wat het bestuur immense zorgen leeft is de financiële positie van onze vereniging. Hierop is de laatste tijd denk aan de noodkreet tij dens de carnavalsoptocht de na druk gelegd. En terecht! Onze vereniging zal niet naar be horen kunnen functioneren zonder een gezonde financiële basis. Naar mijn persoonlijke mening is de Harmonie en de Drumband aan vernieuwing van uniformen toe. Ze ker is het noodzakelijk helt bestaan de uniformenbestand aan te vullen. Om nog maar niet te spreken van een eventuele uniformering van het jeugdorkest. Regelmatige en tijdige vervan ging van de instrumenten is dwin gende eis. Uitbreiding van de hui dige bezetting een diepgekoesterde "wens. Het is hier niet de plaats om op onderdelen in te gaan. Ook zonder nadere uitleg zal het duidelijk zijn dat een en ander handen vol geld kost. En daaraan ontbreekt het ons ten enenmale. De feest-tiendaagse staat pal voor ;de deur. Hét bestuur wil deze gelegenheid aangrijpen om een „Vriendenkring van Euterpe'' in het leven te roepen, bedoeld voor hen die het waard Vin den onze vereniging van en voor de Venrayse gemeenschap in stand to •houden, met name door het doen van een vaste jaarlijkse bijdrage voor een nieuw te vormen unifor men- en instrumeritenfonds. U leest [hierover elders in dit blad. Daarnaast blijft de steun van de vele sympathisanten die onze jaar- In een stoffige en donkere hoek van de zol der bij een der bestuursleden thuis, staat het oude afgedankte vaandel van de harmonie al 25 jaar lang vergeten te zijn. Het gouden opstiksel is dof geworden en op tal van plaatsen letterlijk tot op de draad versleten en de naam van de vereniging is nauwelijks nog leesbaar. Ontdaan lan zijn vele medailles die het mu ziekgezelschap in de loop van tientallen ja ren heeft verworven en beroofd van zijn lau werkransen is de eens zo trotse banier ont luisterd tot een nutteloos en versleten stuk borduurwerk. Welk een triest einde voor deze prachtige drapeau dal nog dateert van het begin van deze eeuw. Oorspronkelijk behoorde het vaandel toe aan de Venrayse fanfare 'St. Caecilia' welke in 1911 samensmolt met haar zustervereniging fanfare 'Euterpe'. De nieuwe fanfare ging de na; van 'Venrays Fanfarekorps' welke naam in dikke gouden letters op het vaandel van 'Caecilia' werd geborduurd. In 1934 werd de fanfare omgezet in een harmonie en de naam op het verenigingsvaan werd we derom aangepast. Het vaandel mocht bij geen enkel optreden ontbreken en de vaandeldrager was onbe twist het meest trouwe lid. Hij liep altijd voorop en w ist zich in de rug gesteund door een (linke brok marsmuziek. Een bijzon der hoogtepunt was in vroegere lijden dc processie die een paar maal per jaar door Venrays straten trok. Dc harmonie bracht altijd eerst het vaandel naar de Grote Kerk voordat dc Mis begon en men trok dan met een klinkende mars de Kerk binnen waarna het vaandel naast het hoofdaltaar werd geposteerd. Een groot deel der bla zers verdween daarna schielijk in 'de Zwaan' of Café "t Hert' om het einde van dc dienst af te wachten waarbij om de tijd tc doden flink werd getoept en de kelen wer den doorgesmcerd opdat men tijdens dc processie niet zou uitdrogen. Zodra dan dc Mis uit was. verzamelden alle proccssie- gangers zich op het marktplein voor de kerk. De Broeders van Scrvaas in hun lange en warme mantels. Juf Linskens was er met haar in het wit ge klede maagden, het jongenskoor van Jan van Heijstes. dc flambouwdragers en noem maar op. Dan begon de processie te trekken. Bruidsmeisjes strooiden bloe men. de misdienaars waaierden met hun wierookvat, het maagdenkoor zong 'Ho sanna' en zwaaide daarbij met grote palm takken. En bovenal speelde de harmonie, voorafgegaan door zijn vaandeldrager die soms moeite had om goed in de maat te blij ven lopen bij die langzame processiemar- We hebben vandaag geen processies meer. Ze werden afgedankt evenals Euterpes oude vaandel. SIC TRANSIT Op een goede (of kwade) dag in maart 1955 had het bestuur van dc harmonie de euvele moed met het voorstel te komen het oude vaandel af te schaffen en hel drapeau. zoals de eerbiedige banamïng luidde, te vervan gen door een fris en modern doek. On danks het protest van een enkeling wordt het voorstel aangenomen en daarmee is het lot van het verenigingsbanier bezo^-li'. Op zondag 11 december 1955 presenteert Venray's Harmonie zich in gloednieuwe uniformen aan de bevolking. In haar mid den voert de vereniging een nieuw vaandel met zich mee. geschonken door dc Indus triële Club. Maar het oude vaandel maakt het feest niet meer mee en blijft eenzaam achter in het verenigingslokaal om kort daarna te verdwijnen naar een zolder- hoekje tussen andere afgedankte spullen. Nog een ander historisch feit vindt plaats op die bewuste zondag in december 1955. De vaandeldrager die altijd aan het hoofd van de stoet liep. wordt van die plaats ver drongen door de tambour-maitre. Nu kan men daar begrip voor hebben, vooral als men bedenkt dat de man die voorop loopt, bepaalt welke route geno men wordt alsook hoe snel het tempo zal zijn en hoe groot de passen moeten worden gemaakt. Het kon in het verleden wel eens voorko men dat. met name als de vereniging terug keerde van een serenade, dc vaandeldra ger een route koos die dc muzikanten niet naar de zin was omdat een 'belangrijk rust punt' dreigde te worden overgeslagen. On danks het afkeurend geroep vanuit de ach terban liep dc vaandeldrager onverstoor baar door en dat leidde meer dan eens tot enige hilariteit onder voorbijgaande toe schouwers die een eenzame vendelier over straat zagen marcheren zonder dat er een muziekkorps volgde. Het is thans een goede gelegenheid om een lang verbeid misverstand rond vaandeldra gers uit de wereld te helpen. Het is beslist niét zo. dat deze mensen, in verband met de vereiste draagaanleg. moeten beschik ken over een extra diepe buiknavel. Hen wordt door de vereniging geheel gratis een draagriem met koker ter beschikking ge- .steld alwaar dc vlaggestok precies in past. lijkse oproep tot financiële steun beantwoorden met een bijdrage, van harte welkom. 120 jaar! Het betekent het afslui ten van een achter ons liggende pe riode, maar ook een nieuwe start van het domende decennium. 120 jaar! Een reden ook om feest te vieren! Een massale deelname aan het feestprogramma kan betekenen dat wij er financieel een beetje boven op komen. Een batig saldo komt na melijk geheel en onvoorwaardelijk ten goede aan onze vereniging. Een woord van oprechte dank aan de Winkeliersvereniging, in goed over leg waarmee wij de festiviteiten hebben georganiseerd, is hier op zijn plaats. Ik wens U veel plezier en genoe gen toe! Venray, daar zit muziek in! Wat ons betreft blijft dit zo. Als wij daadbij op Uw steun en sympathie kunnen rekenen betekent dit alles voor ons. M. A. Kooien, President Het jaartal 1911 is voor de harmonie een belanrijk jaartal. Toen gebeurde de samensmelting van 'Euterpe' met fanfare 'Caecilia'. Tot 1934 was het fanfare 'Euterpe'. In dat jaar (1911) kreeg het muziekgezelschap zijn vaandel, waarover in bovenstaand artikel sprake is. Op de fo to van links naar rechts: zittend: Fr. Hoedemakers, J. Aerts, P. Brull (organist v.d. Grote Kerk), Jean Verheugen, J. Verheugen sr. dirigent, J. Broeder, V. Fonck, W. Drenth (onderwijzer aan de normaalschool), J. Ariaens en W. Laurensse. Staande op de tweede rij o.a.: G. Janssen, A. Thomassen, G. Baltissen, J. Spee, Th. Claessens, H. Pouwels, A. Cremers, Fr. Volleberg en J. Folbers. Op zaterdag 13 september veel muziek in Venray Om te bewijzen, dut er alle waarheid schuilt in de slagzin 'Venray daar zit muziek in', wordt op zaterdag 13 september a.s. een muziekfestival gehouden. Hieraan wordt deelgenomen door zeven harmonieën en fanfares. De harmonie 'Sint Caecilia' uit Hamont (België) neemt geen deel aan het eigenlijke muziekfestival, maar zal als 'muzikale trekker' fungeren. Door dit korps wordt vooraf een muzikale rondwandeling door Venray gemaakt, gevolgd door een open- luchtconccrt in de loop van de middag op de hoek van het Hcnseniusplein/Grotestraat. De aan het muziekfestival deelnemende korpsen zijn als volgt in het pro gramma in de feesttent ingedeeld: Van 17.00 tot 17.45 uur concerteert fanfare .Concordia" uit Wanssum. Van 18.30 tot 19.15 uur kan men luisteren naar fanfare „St. Caecilia" uit Schinnen. Van 19.15 tot 20.00 uur is het de beurt aan fanfare „St. Oda" Merselo. Van 20.00 tot 20.40 wordt geconcerteerd door de harmonie „Sub Matris Tutela" uit Oostrum. Van 20.40 tot21.20 uur spelen de muzikanten van de harmonie „Sint Philomena" uit Haelen. Van 21.20 tot 22.00 uur verschijnt de fanfare „De Vriendenkring" uit Montfort. Van 22.00 tot 22.40 uur zal de fanfare „Ons Genoegen" uit Oirlo het muziekfestival besluiten. In dit rijtje mist men de fanfare „De Peelklank" uit Ysselsteyn. Haar optreden is verplaatst naar maandag 15 september a.s. van 20.00 tot 21.00 uur met een concert voor de bejaarden. KORPS VAN STANDING Toen een dergelijke donderpreek weer eens nodig bleek te zijn. sprak hij de histo rische woorden: 'We zijn thans een corps van standing', hetgeen de veronderstelling wettigt dat zulks voorheen nog niet het ge val was. Een der muzikanten genoemde constatering letterlijk op én verscheen bij de eerste de beste gelegenheid in militair uniform met de uitmonstering 'Korps van standing', hetgeen hem echter slechts mis prijzende en verwijtende bcstuursblikken opleverde. Was 'Euterpe' ook voorheen een korps van standing? Dat is dan die kwellende vraag waar een verlossend antwoord op moet ko men. En dat luidt zonder meer; ja. ja en nog eens ja. Dat blijkt zonneklaar uit de voorname be titeling van de belangrijkste figuren. De voorzitter heet president en de dirigent wordt aangesproken met directeur welke niet dirigeert maar 'de directie voert'. Be stuursleden zonder duidelijke funktie kre gen de titel van Commissaris terwijl de ver eniging zelve betiteld wordt als 'het Corps' (spreek uit K'ör). Het bestuur bestond bovendien louter uit de meest prominente notabelen wier na men zelfs leden van de Adelbertvereniging nog doen verbleken. Nu dit misverstand is rechtgezet dient een andere hardnekkige vraag beantwoord te worden 'Heeft 'Euterpe' standing?' De vorige president en ex-bankier de heer L(ambèré) Laurensse was een ware mees ter in het houden van een vermanende toe spraak hetgeen van tijd tot tijd geschiedde wanneer de opkomst weer eens te wensen overliet. 'Ernstig plichtsverzuim zal ik niet dulden", zo sprak hij dan en de schuldigen krompen ineen onder zijn vlammende blik. Daarmee zijn alle twijfels weggevaagd en rest ons alleen nog die prachtige vereniging geluk te wensen met de bereikte hoge ou derdom van 120 jaar en zien wij reikhal zend uit naar een mogelijke restauratie van het oude verenigingsvaandcl. In het Venrayse .gemeenschaps leven neemt de Koninklijke Har monie „Euterpe"' een bijzondere plaats in. Zij is daarin niet weg te denken, en in de 120 jaar van haar bestaan heeft deze vereniging on telbare malen klaar gestaan om ge beurtenissen van de meest uiteen lopende aard met haar muziek luis ter bij te zetten. Een kleine variant op het motto waaronder Venray een week lang op grootse wijze feest gaat vieren. Een variant die alleszins verant woord is. Want „Euterpe" is Ven ray in hart en nieren De har monie is een van de oudste vereni gingen van Venray en de enigste met het predikaat „Koninklijk", in 1960 bij het eeuwfeest door H.M. Koningin Juliana verleend. Buiten Venray's grenzen was „Euterpe" een waardige vertegen woordiger van het rijke culturele leven dezer gemeente en verwierf de vereniging een grote naam met haar hoogstaand peil van musiceren. Met haar muziek bracht zij men sen dichter bij elkaar en de begrip pen „harmonieus" en „harmoniezer" werden maar zelden op zo'n natuur lijke wijze verwezenlijkt als bij on ze Koninklijke Harmonie „Euterpe". Een van Venrays oudste vereni gingen gaat thans feest vieren en aldus wordt aan ieder de gelegen heid geboden zijn of haar grote er kentelijkheid te tonen voor de vele verdiensten van deze onmisbare ver eniging. Het in stand houden van een kost bare vereniging als „Euterpe" vergt alles aan energie en inzet van be stuur, dirigent en leden. Doch hoe groot hun inzet ook moge zijn, de mentale en materiële ondersteuning van Venrays ingezetenen vormen mede het fundament waarop de ver eniging is gebouwd. Mogen de komende feestdagen aantonen, dat deze fundamenten nog volledig intact zijn en, naar wij ho pen, nog eens verstevigd zullen wor den. Graag wens ik bestuur, dirigent en leden van de Koninklijke Har monie „Euterpe'' geluk met hun unieke 120-jarige jubileum en van harte hoop ik dat de feestviering in alle opzichten, en niet in het minst waar het de baten betreft, mag slagen. drs. W. H. Kremer. Beschermheer van de Koninklijke Harmonie „Euterpe' Venray. Nu 20 jaar later hebben Bestuur en Leden gemeend de feesttrom weer eens te moéten roeren. Er is alle reden voor. Immers Euter pe 1980 is bij lange geen Euterpe 1960 meer. In de voorbije twee decennia be haalde het korps grote muzikale successen werd tweemaal Lands kampioen en bereikte de top van het muzikale kunnen de Supe rieure Afdeling De vereniging groeide aanzienlijk uit in ledental en bouwde onder dé bezielende begeleiding van eigen leden een jeugdorkest op. Desondanks bleef Harmonie „Eu terpe" trouw aan het vervullen van haar taak ten behoeve van de Ven rayse gemeenschap. Ook in het verstedelijkte Venray kunnen de muzikale ldanken van ónze "Harmonie" bij feestelijke ge legenheden en bijzondere gebeurte nissen moeilijk worden gemist. Het ten dienste staan van de ge meenschap, legt niet alleen de le den van de vereniging zware ver plichtingen op, maar vraagt van de Venrayse bevolking om respect en Steun. Welnu, gedurende een hele week zullen de inwoners van Venray dan ook niet om „Euterpe" heen kun nen. De verscheidenheid van aktivi- teiten biedt voor „elk wat wils". Hopenlijk wordt de geboden ge legenheid tot financiële ondersteu ning vari deze nog zo vitale 120- jarige in ruime mate benut. „Euterpe" heeft uw hulp brood nodig. „Zonder brood (lees instrument) op de planKvalt er niet te musice ren". Terecht koos het feestcomité voor het motto: „Venray daar zit muziek Ln". Maar.niet zonder „Euterpe". L. M. M. Laurensse, Ere-president Als bestuurslid van de V.V.V. kan men zich de vraag stellen of men prioriteit moet verlenen aan de voorlichting van de inwo ners in het gebied dat onder deze V.V.V. ressorteert, alsmede het activeren en sti muleren van diverse activiteiten in het plaatselijke gemeenschapsleven, voor en ten behoeve van deze ii Als tweede mogelijkheid kan men deze ac tiviteiten en al datgene wat het plaatselijk verenigingsleven te bieden heeft met daar naast ons rijke natuurschoon, monumen ten. kunstschatten, recreatiemogelijkhe den enz. zoveel mogelijk naar buiten uit dragen Kortom de naam en alle goede ei genschappen van onze plaats zo ver en zo veel mogelijk uitdragen in binnen- en buitenland De naam Vereniging Voor Vreemdelin genverkeer betekent echter ook het aan trekken en binnenhalen van de vreemde ling die men hier zal dienen te ontvangen met alle mogelijkheden die ons ten dienste staan en die we als gastheren aan onze gas ten verschuldigd zijn. Ook het verlenen van onderdak behoort hiertoe. Hel is daarom jammer dat we naast onze cam pings over zo weinig hotelaccommodatie beschikken, dat we onze gasten dikwijls in andere plaatsen moeten onderbrengen. Dat onze Koninklijke Harmonie 'Euterpe' al 120 jaar lang. dus lang voordat er van een V.V.V.-wezen in Nederland sprake was. reeds alle bovenstaande mogelijkheden in de praktijk gebracht heeft, is zeer zeker een hartelijke felicitatie waard. Het is ons bekend dat al deze activiteiten van onze Koninklijke Harmonie veel geld kosten. Eveneens is het ons bekend dat men niet over voldoende financiën be schikt. Wij hopen dan ook dat onze Ven rayse inwoners een bijdrage willen leveren om ook dit gedeelte van 'Euterpe' weer ge zond te maken. Voor zover het in ons ver mogen ligt zijn wij gaarne bereid hieraan onze medewerking te verlenen. Nogmaals van harte proficiat. C. P. 1. Janssen. Voorzitter V.V.V.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 5