DE VELE GEZICHTEN VAN HET HEN SENIUS PLEIN WIE WAS HENSENIUS Met weemoed denken vele oude(re) Venrayers terug aan 't oude Henseniusbeeld dat in de oor log verwoest werd.Daarvoor had van 1866 tot 1881 een kleiner Henseniusbeeld het plein ge sierd. In 1881 kwam het bovenstaande beeld van de kunstenaar Oor tot stand. Het was een Henseniusbeeld met een minder nors uiterlijk dan het huidge, moderne betonnen beeld. De betonnen Hensenius werd op 23 november 1957 onthuld en werd vervaardigd door Rob Stult- jens uit Maastricht. Bovenstaande foto werd gemaakt (n maart 1945 en laat het Henseniusplein als 'n grote puin hoop zien. Een nostalgisch beeld uit 1923: Het Henseniusplein met de oude dorpspomp en de gaslan taarn. De foto werd genomen op de hoek Henseniusplein-Grotestraat. Een na oorlogse foto, gemaakt tijdens een veemarkt op het Henseniusplein. Met het gereedkomen van de reconstructie van het Henseniusplein en de officiële in gebruikneming daarvan op vrijdag a.s. is een nieuw gezicht toegevoegd aan de vele gezichten, welke het Henseniusplein in de loop van misschien wel eeuwen heeft ge had. Oude kronieken vermelden steeds de naam van 'Verrekesmert". waar de volks mond in vroeger jaren sprak over de 'kleine mernt" om het verschil aan te dui den met de nog steeds bestaande Grote Markt, die dan "Groëte Mernt" werd ge noemd. De naam 'Verrekesmert' bleef voortleven, zélfs toen in plaats van varkens rundvee op de Venrayse markt werd ver handeld en paarden sinds 1914. Maar ook het rundvee en de paarden zijn uit het marktbeeld verdwenen. Hiervoor in de plaats is de wekelijkse 'lapjesmarkt' geko men Nog veel meer is uit het oude markt beeld van weleer verdwenen, zoals de lin- denbomen. welke eens het plein rijke scha duw leverden en dan niet te vergelen de mooie 'dorpspomp' op de hoek van het plein en de Grotcstraat tegenover hel voormalige café Arts. (tegenwoordig Bat tels). In een 'ingezonden stuk' in Peel en Maas van 4 oktober 1928 vertelt een (onbe kende) schrijver, dat in de woelige dagen van de Franse Revolutie het plein de min der vredelievende naam "Revolutieplein' zou hebben gedragen. Degenen, die meer weten over de geschiedenis van Venray menen dit evenwel te moeten betwijfelen, omdat nergens deze naam is vastgelegd. Van 1974 tot 1814. toen Venray gebukt ging tinder het Franse juk. zou het plein Vrijheidsplein' genoemd zijn. Maar ook deze naam is nergens terug te vinden. In 1821 hadden de Venrayers kennelijk zeer diep gevoelde erkentelijkheid jegens 'onzen l.andesvader Willem I. den door lucht igen telg uit ons gelield Oranjehuis, wiens zoon den toenmaligen kroonprins ons van bij Ouatre Bras zoo heldhaftig weer had teruggevoerd in den maagdelij- ken Ncdedcrlandschen moederschoot'. De naam 'Willemsplein zou toen aan het plein zijn gegeven. Dat zou dan hebben ge duurd tol 1839. Uit wrok tegen het cadeau doen van hel gewest Limburg aan de Duit- sehe Hond, zou de naam Willemsplein zijn geschrapt. "Voor deze vadcrlandschc stief moederlijke behandeling werd de naam' van 'Verrekes mert' als protest tegenover een vermoord patriolismus gesteld' wist de briefschrijver in 1928 te vermelden. In I88f> werd het plein genoemd naar Gode- Iridus Ilenschcnius. die in 1601 in Venray geboren geleerde Bollandist, grondlegger van de Beschrijving der Heiligen (Acta Om nog even in 1928 te blijven: De (onbe kende) schrijver geelt een 'geografische beschrijving van de ligging van het Hcn- scheniusplcin': 'Dit plein ligt als cenc kunstmatige oase in het middelpunt der ge meente Venray: grenst ten noorden, ten oosten, ten zuiden en ten westen aan her bergen en wordt - om deszelfs ondergrond tegen uitdrooging ie vrijwaren en den weelderigcn tier der er omstaande linden te bevorderen - in de richting van zuid en oost naar west met een stilkruipcnd open riooltje omzoomd'. De man, naar wie het Henseniusplein is ge noemd en wiens beeld sinds 1866 al in drie gedaanten over het plein heeft uitgekeken, was geen heilige, zoals velen veronderstel len. Hij was een Jczuiet. die het nooit 'tot eer der altaren' heeft gebracht. Zijn eigen lijke naam was Godfried Henskens of Men sen. zoon van 'goedgezeten' burgers, die in de Grotestraat een lakenhandel dreven. Zijn geboortedatum is 21 januari 1600. ter wijl andere kronieken spreken van 1601. Na zijn priesterwijding wilde hij als missio naris naar Zweden, maar werd aangewe zen als medehelper van pater Bollandus bij de samenstelling van de Acta Sanctorum, waartoe zijn buitengewone talenkennis hem zeer geschikt maakte. Hij gaf de be werking van de Acta (Beschrijving van de heiligenlevens) een meer wetenschappe lijke richting. Op verzoek van paus Alexander VII kwam hij in 1659 naar Rome en werkte daar en el ders tol 1661 in archieven en bibliotheken. Op grond van zijn vondsten publiceerde hij drie nieuwe delen van de Acta Sanctorum Hij schreef o n van Maastricht, tijd gaf hij een Latijns tintje aan zijn naam en werd Godefridus Henschenius. later vereenvoudigd tot Hensenius. Hij stierf in 1681 in Antwerpen. Naar hem zijn het Henseniusplein èn de Henseniusstraat ge noemd. Dan kent Venray nog de Jan Henscnstraat. Wat deze goede man voor Venray of de naam van Venray heeft betekent, is een volstrekt duistere zaak. Jan Hensen was een broer van Godefridus Hensen. alias Hensken. alias Henschenius. alias Hense nius. Van hem is slechts bekend, dat hij in 1642 is overleden. Het Henseniusplein rond de eeuwwisseling. Het plein was zeer geschikt voor het houden van veemarkten, in het bijzonder voor varkens, runderen en - sinds 1914 - paarden. Eeri winters gezicht op het Henseniusplein rond 1905. Door de vele jaren heen was hotelDe Gouden Leeuw" een markant punt op het Hensenius plein. Tot de dertiger jaren van de vorige eeuw was het bezit van de familie Oomen, die ook 'n wagendienst onderhield op Antwerpen en Wezel. Daarna kwam het hotel in handen van de fam. Janssen (Leeuwstraat). Bovenstaande foto dateert uit 1935. In het begin van de zeventiger jaren werd het leegstaande hotel uit vrees voor krakers hals over kop gesloopt Het gerenoveerde Henseniusplein van vandaag. Binnenkort mag men de aanplant van bomen verwachten. Nostalgisch? Vergeet het maar. Wel funktioneel als parkeerplaats marktterrein.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 3