r Teleurstellende werkloosheidcijfers Suèdézet GOUDEN FEEST van JOOSTEN b.v. te Oirlo Er zijn mensen die dit niet kunnen lezen.... iWi ABONNE'S ATTENTIE burgemeester drs. Dittrich 40 jaar in overheids dienst 358 VENRAYSE JONGENS EN MEISJES ZOEKEN NOG WERK MODEHUB WIE....? POELS HEILIGE BARBARA WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING dubbelglas WEGVERHARDING IN MERSELO Meubelen IR IJ DAG 22 AUGUSTUS 1980 Nr. 34 HONDERDENEERSTE JAARGANG SS PEEL EN MAAS VOOR AL UW ORANKEN ITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY iROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 c». per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING 'Sinds januari hebben wij, de we- elijkse bezorging van Peel en aas in Venray-kom en kerkdor- voor zover dat redelijk moge- k was, zelf ter hand genomen. Ikele „onrendabele hoekjes" gaan maf deze week ook niet meer per gt, maar worden door eigen be- ellers bezorgd. Problemen hebben we nog met de llcdorpen Heide en Smakt. Beide men zijn zo klein, dat er in feite en behoorlijke/lonende kranten- Ie van te maken is. Toch zoeken voor deze beide dorpen nog jon- tns die daar de krant willen be rgen- Kom even praten of bel 780-82727. Natuurlijk hebben jon- Jui die daar wonen de voorkeur. Intussen is het tweede halfjaar 80 al weer bijna twee maanden ld. Onze kwitantiielopers gaan nu, de vakanties en kermissen, weer stap. Houdt U die 10,voor lonnementsgeld even bij de hand, 1 mi behoeven ze niet twee- of drie- taal bij u aan de deur te komen. Overigens kunt u op de achterkant in de kwitantie ook tekenen voor n éénmalige of halfjaarlijkse af- hrijving van uw bankrekening. In !t laatste geval komt de kwitan- rioper de toekomst niet meer u aankloppen. NIEUW GRATIS FOTOROLLETJE MET HET FOTO QUELLE PASPOORT ImFT TRif* Alleen gelukte loto'i be talen Op zaterdag 30 augustus zal tij een buitengewone raadsverga- in de raadzaal van de ge- Meerlo-Wanssum burge- drs. Dittrich worden gehul- omdat hij op die dag 40 Jaar iverheidsdienst werkzaam is. afloop van de raadsvergade- zal iedereen in de gelegenheid gesteld burgemeester Dit- met zijn robijnen jubileum ge- i wensen. Die gelegenheid zal n gegeven in zaal Brugeind. schilderwerken b.v. Venray Plataanstraat 12 Venray tel. 04780 82635 De dorpsraad van Merselo heeft gemeentebestuur verzocht de ekomstige verbindingsweg tussen POOtdorp en Wethouder Pubben- raat in asfalt uit te voeren Naar mening van de dorpsraad zou te straat, die verkeersarm zal 0, uitstekend dienst kunnen doen rolschaatsbaan voor de jeugd. Set college van b. en w. zal aan tte wens tegemoetkomen. [>e uiteinden van deze weg zullen iter in dezelfde klinkerverhar- ftg worden uitgevoerd als de ove- woonstraten ter plaatse, zodat het weggedeelte tussen het in asfalt zal worden uitjge- ige woo Wleen h fcintje i Het ziet er niet rooskleurig uit met onze Venrayse werklozen. Hun aantal is de laatste maanden te fors gestegen. Oók ten opzichte van vo rig jaar. En dat, terwijl de cijfers over de eerste vier maanden toch wel enig optimisme rechtvaardig den. Men kan dat het beste zien in onderstaand staatje van mannelijke werklozen, waarbij tevens vergelij kende cijfers gegeven worden over' 1979: 1979 1980 1 januari 618 31 januari 805 726 28 februari 790 695 31 maart 609 591 30 april 522 525 31 mei 497 555 30 juni 516 635 31 juli 595 736 Men ziet dus, dat er tot en met april sprake is van een konstante daling van het aantal werkzoeken de mannen- Alleen in de maand ja nuari krijgen we er ineens 108 werk lozen bij en dat is dan nog wei nig in vergelijking met januari 1979. Maar, zo schrijft men in het maan delijks overzicht van de Limburgse Arbetidsbureauxdeze toename is 'n normaal gegeven, gezien het winter seizoen. Eén maand later, 28 februari, zijn er al weer 31 werklozen minder. Dat zou dan vooral toegeschreven moe ten worden aan een hervatting van de pendelaarstrek naar Duitsland. Maart geeft een spektaculaire da ling te zien, terwijl april zich even eens niet onbetuigd laat. In die twee maanden daalde het aantal werk zoekende mannen van 695 naar 525. Maar dan is de daling er ook de finitief uit. In mei reeds een nog beperkte stijging van 30 werklozen (wellicht reeds schoolverlaters) en dat noemt het Arbeidsbureau te recht al een „teleurstellende ont wikkeling". In juni komen meer schoolverla ters zich melden: 73 in totaal (bij de mannen). Dit én het blijvend aan bod van mannelijke werklozen, wijst er op, dat het seizoeneffekt reeds sterk afgezwakt is. Ongetwijfeld hebben ook de vele regenbuien in de maand juni de werkgelegenheid geen goed gedaan. Tegenover 635 werklozen staat vrijwel konstarrt een aanbod van 211 arbeidsplaatsen. Maar we weten intussen allemaal wel, dat in de praktijk die arbeidsplaatsen niet te bezetten zijn, hoe vreemd dat ook moge klinken Maar dan in juli; dan klapt dat aanbod van arbeidsplaatsen ineens dicht. Van 211 naar 143 (en van dat laatste cijfer zouden er in feite nog 13 moeten worden afgetrokken, als zijnde specifiek vrouwelijke beroe- penD. Niet alleen het aanbod van ar beidsplaatsen loopt in die maand te- Gisteren op de T.V. Vandaag in rug; het aantal werkloze mannen stijgt met 101 tot 736. Daarin zitten dan voor de maand juli 83 aanmel dingen van schoolverlaters Zodat per 1 augustus in totaal 156 jongens naar een baantje zoeken. Kijken we dan nog eens even naar het staatje met vergelijkende cijfers, dan zien we dat per 30 april het werkloosheidscijfer voor 1979 en 1980 vrijwel gelijk lag. Dit jaar be gint dan al direct in mei een stij gende tendens, terwijl het vorig jaar eerst in jund van een seizoens- matige stijging sprake was. In zijn totaliteit betekent dat dus, dat er nu per 31 juli in Venray maar liefst 141 meer werkloze mannen waren. De inschrijving van de schoolver laters veroorzaakte ongetwijfeld een forse stijging van de werkloosheid, die niet zoals in vorige jaren voor een deel gecompenseerd werd door een seizoenmatige opleving van de aktiviteiten in het bedrijfsleven. We. mogen ons daarbij gelukkig prijzen, dat in Venray sinds jaar en dag, de schoolverlaters van de LTS voor zover ze niet verder studeren praktisch allemaal werk vinden in het Venrayse bedrijfsleven. Tot slot nog een overzichtje van de belangrijkste beroepen, met daar achter het aantal werkzoekenden: bouwvakkers 167; metaalbewerkers 107; kantoorpersoneel 103; handels- personeel 42; onderwijzend perso neel 41personeel in algemene dienst 110. Ook bij de vrouwen werd de ont wikkeling er het laatste halfjaar niet beter op. Maar dat hebben we. ook in 1979 niet anders kunnen zeg- Het in werking treden van de Wet gelijke behandeling mannen en vrouwen, heeft wat de Arbeidsbureaux be treft, wijziging gebracht in de presentatie van de statische gegevens. Wel blijft men er spreken van werkloze man nen en werkloze vrouwen, maar als er baantjes beschik baar komen, dan worden die onder één noemer genoteerd, als openstaande aanvragen, zonder splitting in mannelij ke en vrouwelijke beroepen. Zelfs specifiek mannelijke of vrouwelijke beroepen worden gelijk geschakeld. U mag dan ook niet meer in een adver tentie vragen naar b.v. een boekhouder, want een boek houdster moet evenveel kan sen maken op dde baan. genKijken we naar de cijfers, dan zien we dat per 31 januari van dat jaar 498 vrouwen een baan zoch ten. Per 31 juli waren dat er pre cies 100 meer: 598. En kijken we dan nog even naar 31 juli van het vorig jaar, dan blijkt dat er toen 537 vrouwen als werkzoekenden sten den ingeschreven. Dus geen enkel uitzicht op verbetering; integendeeL Ook hier spelen de schoolverlaters een grote rol. De cijfers over de maand juni waren 87 over juli 115. Samen per 1 augustus 202. De belangrijkste groepen van werkzoekenden zijn hier: kantoor- en handelspersoneel. En, je zou haast zeggen „hoe bestaat het", er zijn nog altijd 113 dames die werk zoeken als huishoudelijk personeel. Aanstaande zaterdag zal de tot feestzaal omgebouwde nieuwste ga rage van Joosten B.V. aan de Mo lenhoek het trefpunt zijn van de grote schare relaties welke hun ge lukwensen 'komen aanbieden ter ge legenheid van het gouden bestaans- feest. Middelpunt zal dan zeker zijn de 77-jarige L. Joosten, die in 1930, komende uit Horst, de basis legde van dit transportbedrijf. In dat jaar kocht hij bij de firma van Haren te Venray zijn eerste 2ï/t tons Ford voor een bedrag van 2350 gulden. De eerste jaren was het zeker geen vetpot. Maar Joosten pakte alles aan: een van Van Rhee uit Castenray overgenomen lijndienst naar Venlo; veevervoer voor zijn broer uit Horst; bezorging voor de LLTB, van Oirlo en Castenray; en zijn eigen fouragehandel en kolen handel. Beroerd om aan te paken was de grondlegger zeker niet. Ja, die lijndienst op Venlo was eigenlijk een hoofdstuk apart, want je moest maar boodschappenjongen spelen voor winkeliers en smeden. Bedragen welke daar mee gemoeid waren...4J maar omdat de grond legger service hoog in zijn vaandel had geschreven werden die bood schappen voor 60 cent per honderd kilo gedaan In 1939 vorderden de Nederfandse militairen zijn vrachtauto en moest hij zelf 's konings wapenrok aan trekken bij de Motorbrigade. Na de demobilisatie had het bedrijf Nelis- sen te Oirlo wel een vrachtauto, maar geen chauffeur, en daarom ging Joosten toen daar in dienst. Tot augustus 1945, toen kreeg hij een legervrachtauto: een Dodge. De draad werd weer opgenomen. Al leen de lijndienst op Venlo kon wel worden vergeten, want de LLTB en de Tuinbouwvereniging, zijn foura- ge- en kolenhandel vroegen de volle aandacht. Het Transportbedrijf Joosten is inmiddels een begrip in het ver- ^joosten I- voerswezen. 28 Vrachtautos, van groot tot klein, tergen nu weer voor tevreden klanlten. Die vrachtauto's hebben een tonnage van 330 binnen land en 75- buitenland, want sinds vorig jaar heeft Joosten BV een eigen kantoor in Engeland. De eerste vrachtauto van 2350,- is al lang vergeten. Nu rijden meer dere miljoenen op de weg; de laat ste aanwinst bijvoorbeeld kostte bij na een kwart miljoen. De grondelgger weet zijn bedrijf in beste handen bij zijn 7 zonen, die allen een taak hebben: Jan verzorgt Binnenlands; Piet het buitenland; Harry de garage want het onder houd wordt in eigen beheer uitge voerd; Joep verzorgt het container vervoer, Leo en Lambert zijn „ge wone" chauffeurs op de weg, ter wijl Gerrit het fouragevervoer ver zorgt, want nog altijd en nu dus ook 50 jaar, verzorgt de firma Joosten het vervoer voor de LLTB. Veel zou over dit bedrijf nog te vertellen zijn, hun aandeel in het containervervoer, hun dagdienst op Engeland mede omdat Rank Xerox een van hun beste klanten is; maar ook dat degene die een enkele keer een beroep op de firma Joosten doet, ook ervaart dat deze firma nog altijd het devies van hun grond legger hoog in het vaandel blijft voeren: service verlenen en blijven verlenen. Zaterdag krijgt dan iedereen van half vier tot zes uur de gelegenheid zijn felicitaties uit te brengen bij het bereiken van deze mijlpaal. L Joosten kan tevreden terugzien op die 50 jaar, waarvan de eerste 20 wel de moeilijkste waren. Zijn 7 zonen zullen blijven voort zetten wat hij in 1930 begonnen is; met dezelfde instelling, en daar is hij eigenlijk het meeste trots op. Trots ook dat er bij het 44 man tel lend personeel vrijwel geen verloop is en dat is feitelijk uniek in de vervoerswereld. Het college van b. en w. heeft aan de in de gemeente gevestigde be drijven c.q. instellingen gevraagd schriftelijk te willen meedelen of zij in het verleden (chemisch) afval, dat naar huidige inzichten mis schien verontrusting kan wekken, is gestort op een van de stortplaat sen of op andere lokaties in de ge meente Venray. In geval van een bevestigend ant woord wordt verzocht een omschrij ving van het gestorte afval te ge ven en tevens de lokatie nader aan te geven alsmede de periode waar in gestort is. Met deze vragen komt het ge meentebestuur tegemoet aan 't ver zoek van het provinciaal bestuur van Limburg. Op de achtergrond spelen de landelijke recente gebeur tenissen en soms verontrustende be richten over gifstortüngen. Het provinciaal bestuur wenst 'n zo goed mogelijke informatie over eventuele bodemverontreinigingen als gevolg van plaatsgevonden stor tingen van chemtisdh afval. Dat er onder de Nederlandse be volking nog mensen zijn die niet of nauwelijks kunnen lezen en schrij ven, is nog erg onbekend. Toch gaat het om een aanzienlijk aantal. Een aantal samenwerkende instellingen in Noord-Limburg gaat daarom lees- en schrijfkursussen organise ren. Voor de uitvoer van deze kur- sussen zijn begeleiders nodig, die op vrijwillige basis (tegen een onkos ten vergoeding), hun medewerking willen verlenen. Van deze vrijwil lige begeleiders wordt verwacht dat zij zich in Willen zetten voor het werk: de wekelijkse kursus bege leiden en voorbereiden, meedoen aan het drie-wekelijkse begeleiders- overleg en het volgen van kursus- sen, waaronder een introduktie kur sus. Dit allies voor een periode van tenminste één jaar. Uit een onderzoek, In 1977, is ge bleken dat 1 tot 4% van de Neder landse bevolking, moeite heeft met lezen en schrijven. Dit betekent voor Noord-Limburg een 1000 tot 4000 mensen. Mogelijke oorzaken: ziekte, oorlog, seizoenarbeid op bij voorbeeld boerderij, een reizend of trekkend leven (schippers of woon wagenbewoners), gemiste kansen in het onderwijs. Het behoeft geen pleidooi dat de ze mensen tamelijk onthand zijn in onze maatschappij. Denk aan alle formulieren die ingevuld moeten worden, geen aanbiedingen kunnen lezen, geen kranten, geen ansicht kaarten, geen boeken, geen T.V. on dertiteling, en ga maar door. Door het niet kunnen lezen en schrijven is het mogelijk dat er problemen gaan ontstaan in het so ciaal -ma a tschapp el ij k funktioneren. Deze mensen hebben weinig zelf vertrouwen en schamen zich. Daar om is het doel van het projekt voor al, om naast het leren lezen en schrijven, zicht te krijgen op de eigen situatie, op oorzaken en ach tergronden van hun situatie van achterstelling. En om te leren zich daartegen te weer te stellen, meer zelfvertrouwen te krijgen. Dit zal zowel mogelijk tot uiting moeten komen in de wekelijkse bij eenkomsten van een groepje kqrsis- ten (drie tot vier). Deze kursussen zufllen zoveel mogelijk plaatselijk georganiseerd worden. Enige kennis van didaktiek en methodiek van vrijwillige begelei ders heeft voorkeur maar is geen eis. Belangrijker zijn kontaktuele eigenschappen, omdat de vertrou wensrelatie tussen begeleider en kursist, de basis is van het werk. Heeft u interesse in het alfabeti- seriragswerk en walt u als vrijwil liger een bijdrage leveren aan de uitvoer ervan, belt u dan om meer informatie, de Stichting Samen levingsopbouw Noordelijk Limburg: Venray 04780-83730. Was U al bij in Horsf Speciaal adres voor massief eiken meubelen „Meneer, zoekt u nog een beeldje van de heilige Barbara? We hebben er thuis twee staan. U zou er daar één van mogen hebben Voor ons staat een mevrouw, wier zachte G onmiskenbaar wijst op haar Zuid-Limburgse afkomst. Ter wijl we ons nog verwonderd afvra gen, wat we met een Barbara- beelgje moeten doen, wijst zij ons op het eerste artikel in Peel en Maas over de Venrayse veldkapel- len. In dat artikel, gewijd aan de kapel op de Overloonseweg, waar eens de heilige Barbara vereerd werd, stelden wij de vraag: wie res taureert deze kapel en wie zorgt voor een nieuw beeldjeDat de ze laatste vraag zo vlug beant woord zou worden, hadden we nooit gedacht. In een van de nieuwe bejaarden- woningen, op de hoek van de Oda- straat en Willemstraat, woont sinds kort het echtpaar Herens Hun vo rige woning aan de Smakterweg cq Dr. Kortmannweg hebben ze aan hun getrouwde dodhter overgedaan. Frans Herens, wiens grijze haren en snor hem ouder doen lijken dan 'hij is, was 22 jaar lang werkzaam in de Zuid Limburgse mijnen. Toen de mijnen gingen Sluiten, hadden ze hem als instructeur helemaal niet meer nodig. Hij komt in Venray wo nen en is 7 jaar lang beheerder van het restaurant in het psychiatrisch centrum St. Anna. Dan dwingt een hartinfarct hem tot een rustiger leven. Herens is geen man van stilzitten. Hij neemt boetseerles bij Emily Gossens, doch na een maand kan die hem niets meer leren, omdat hij "t „gewoon in de vingers heeft'. Voor zijn vrouw maakt hij dan een eerste werkstuk. Zij is een trouwe vereerster van de heilige Barbara, de patrones van de mijn werkers. Herens gaat in Heerlen op den Heksenberg het Barbara-beeld- je bekijken, dat eertijds bij de Oranje Nassau IV stond. En dan gaat hij thuis aan de slag. Het re sultaat is een fijn gaaf beeldje, 45 cm. hoog, voorstellende de heili ge Barbara die haar rechterhand laat rusten op een mijnschacht. In haar linkerhand draagt zij een kas teel-toren, als symbool van haar gevangenschap in een kerker zo als de vrome legende dat wil. Mevrouw Herens is maar wat trots op dat beeldje. „We hebben aan de Smakterweg, met het ver huizen, wel enkele werkstukken van mijn man moeten laten staan, maar dit Barbara-beeldje moest mee". Ook het veel grotere beeld van de heilige Barbara, dat Herens later maakte, is meegegaan naar de Odastraat. Als de tuin is aangelegd krijgt het daarin zeker een plaats. „Kijk, voor zo'n goed doel, als de Venrayse wegkapellen, wil ik graag een nieuw beeldde van de heilige Barbara maken. Dat hoeft niets te kosten Het materiaal is niet zo duur We maken de heer en mevrouw Herens duidelijk, dat het niet in onze bedoeling ligt zélf die veld- kapeMen op te gaan knappen of op nieuw in te richten Hooguit willen we door onze artikelenreeks bevor deren dat, waar nodig, het herstel door de buurtbewoners wordt ter hand genomen; er op wijzen dat de gemeente gaarne bereid is de hel pende hand te reiken. Maar er voor al op attenderen dat hier voor de Venrayse mensen zelf een taak is weggelegd. Dat de nalatenschap van onze voorouders niet alleen in het Freulekeshuus als museum wordt ondergebracht, maar ook in het Venrayse landschap behouden dient te blijven. Maar mocht men aan de Over loonseweg een nieuwe Barbara no dig hebben: ze weten nu waar ze terecht kunnen

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1