VOLKSUNIVERSITEIT GEMEENTEPRAAT GERLACH-INSTITÜUT WAOers HERKEUREN? DIENSTREGELING SPOORWEGEN e e e e e Winteravondcursus GEVONDEN VOORWERPEN NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte. Bureau Voorlichting De belangstelling voor het gewel dige aanbod aan cursussen van de Volksuniversiteit Venlo groeit nog steeds. Waren er verleden jaar 3400 cursisten verdeeld over 135 verschillende cursussen, dit jaar wordt naar alle waarschgnltfk- heid het getal 4000 overschreden en is het aantal cursussen uitge breid tot 170. NU OOK IN AMERICA, MEIJEL EN BAARLO Uit het nieuwe programma van de VU Venlo blijkt dat men de de centralisatie weer verder heeft doorgevoerd. Zo is men ondermeer gestart met het geven van cursus sen in Baarlo, Horst-America en Meijel. Steric benadrukt wordt de cursus Algemene Ontwikkeling die over dag plaatsvindt en thans is uitge breid met een vervolgcursus. Bij de ze cursus komen met name de cur sisten zelf aan het woord om te pra ten over onderwerpen waar zij zelf interesse voor hebben. Ook het talenpakket is dit jaar uitgebreid. Dit impliceert echter niet dat de Volksuniversiteit een soort taleninstituut aan het worden is. De talencursussen, waar overi gens veel belangstelling voor be staat, zijn bedoeld als een soort op- BOUW VERGUNNINGEN AANGEVRAAGD Bij burgemeester en wethouders zijn aanvragen ingekomen om in afwijking van het geldende plan c.q. vooruitlopend op een in voorberei ding zijnd plan bouwvergunning te verlenen voor: het verbouwen van een gedeelte van de bedrijfsbebouwing tot woonruimte aan de Puttenweg 116 t.n.v, H. Philipsen; het verbouwen van de woning Laagheidseweg 6 t.n.v. J. H. M. Mulder; het plaatsen van een kantoor keet op de binnenplaats van het Gewestelijk Arbeidsburo aan de Julianasingel 12 t.n.v. Stichting Uitzcndburo Arbeidsvoorziening START. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen medewerking te verlenen. De bouw plannen liggen met ingang van 25 augustus 1980 gedurende veertien dagen voor iedereen ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis, ge opend van 9.00 tot 12.00 uur. Gedu rende deze termijn kunnen even tuele bezwaren schriftelijk bij bur gemeester en wethouders worden ingediend. Venray, 22 augustus 1980 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche. GEEN BEZWAAR TEGEN BOUW VERGUNNINGEN Van Gedeputeerde Staten van Limburg zijn de navolgende verkla ringen van geen bezwaar, zoals be doeld in artikel 50, lid 8, van de Woningwet en eventueel artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening. ontvangen, welke zijn ver eist voor het verlenen van de ge vraagde bouwvergunningen voor: het verbouwen en uitbreiden van het pand Horsterweg 10a t.n.y. Autobedrijf Van Gorp B.V.; het bouwen van een mest var kensstal aan de Lollebeekweg 33b t.n.v. L. J. van Casteren; het bouwen van 2 varkensstallen aan de Vennenweg 1 t.n.v. H. E. M. Rutten; het bouwen van een varkensstal aan de Laagriebroekseweg 32 tm.v. P. W. J. M. Timmermans; het bouwen van een schapenstal het uitbreiden van een kip penhok aan de Puttenweg 70 t.n.v. P. J. Smits; het bouwen van een rundveestal aan de Lollebeëkweg 27 t.n.v. W. Geerets; het bouwen van 2 woningen aan de Kruisstraat t.n.v. Simwerk- DeSign; het bouwen van een opslagloods met kantoor en kantine op heft industrieterrein Smakterheide tn.v. M. de Bruijn B.V. Deze verklaringen van geen be zwaar kunnen worden ingezien bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van hert raadhuis, ge opend van 9.00 tot 12.00 uur. Zij, die menen door de afgifte van een van deze verklaringen van geen he rwaar rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen gedurende 30 dagen na datum van deze publi catie op grond van de Wet Admini stratieve Rechtspraak Overheidsbe schikkingen (AROB) een bezwaar schrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Lintburg te Maastricht. Venray, 22 augustus 1980 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche stapje voor de cursisten en boven dien is de belangstelling voor deze cursussen erg groot. Veel belangstelling is er ook voor de cursus Burger- en Welzijnsplan ning, die niet alleen aansluit op de landelijke interesse van de mensen maar tevens aansluit op een tv.- cursus van Teleac NIEUWE CURSUSSEN In Venray starten de cursussen vanaf 15 september en ook hier zijn enkele nieuwe cursussen, namelijk de cursus politieke bewustwording, de cursus algemene ontwikkeling 2, de cursus burger- en welzijnsplan ning; op zoek naar mijn voorouders; kunstgeschiedenis van 1800 tot onze tijd; literatuur; omgaan met bejaar den en yoga. Nieuw voor Venray zijn ook de cursussen Italiaans, Duits en kantklossen. De cursussen die in de avonduren, gegeven worden vinden plaats in het Bosdhveldcollege te Venray. Programma-informatie kursus „VERSTANDIG MET ENERGIE' De eerste drie lessen van deze kursus behandelen het energie vraagstuk vanuit de eigen omgeving waarin men woont en werkt. De INSPRAAK VOOR PEUTER SPEELZALEN Reeds eerder werd medegedeeld, dat de werkgroep, die in het kader van de welzijnsplanning het deel- plan voor het peuterspeelzaalwerk voorbereidt, op woensdag 27 augus tus a.s. een inspraak-avond organi seert in het raadhuis. Het eerste concept van het deel plan werd eind juli aan alle in Ven ray werkzame peuterspeelzalen toe gezonden. Andere belangstellenden kunnen het plan inzien in de Info- tiek van het raadhuis. In het deelplan worden de be leidsvoornemens voor de 1981 t/m 1984 uiteengezet in een aantal on derwerpen: organisaties voor peuterspeel zaalwerk: de doelstellingen; ■- dè accommodatie; leiding en ouderparticipatie; financiën, ouderbijdrage, subsi dies. De uit de inspraak-ronde verkre gen gegevens zullen in het deelplan worden verwerkt, waarna dit zal worden vastgesteld door de Be stuurscommissie voor Sportzaken, Jeugd- en Jongerenwerk. Heeft u interesse voor het peuter speelzaalwerk en wilt u meepraten over het beleid, dat de gemeente hiervoor wil gaan voeren in de ko mende jaren? De werkgroep ver wacht u a.s. woensdag om acht uur in de raadszaal van het raadhuis. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Od de secretarie van de gemeente Venrav ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: Verhoeven Groen B.V., Mgr. Geurtsstraat 74, Maashees, gem. Vierling9beek, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een on derhoudsbedrijf van cultuur en ci vieltechnische werken met eigen re paratie-inrichting. Adres inrichting Industrieterrein „De Witte Vennen" Oostrum, kadastraal gemeente Ven ray sectie S nr. 430 (ged.). W. H. Philipsen, Ringweg 12, Ysselsteyn, om vergunning tot het uitbreiden van een varkensmesterij waar mest en meststoffen worden bewaard, Adres inrichting Ringweg 12, Ysselsteyn, kadastraal gemeente Venray sectie M nr. 206. W. Lemmen, Timmermannsweg 122, Ysselsteyn om vergunning tot het uitbreiden van een varkensfok kerij en varkensmesterij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting Timmermannsweg 122, Ysselsteyn, kadastraal gemeen te Venray sectie I nr. 120. E. Emonts, Steegse Peelweg 87, Veulen, om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een varkens fokkerij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting Steegse Peelweg 87, Veulen, kadas traal gemeente Venray sectie O nr. 272. F. W. Bouwmeester, Moosfcdijk 12, Ysselsteyn, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundveehouderij waar mest en mest stoffen worden bewaard. Adres in richting Moostdijk 12, Ysselsteyn, kadastraal gemeente Venray sectie I nr. 156. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een leder gedurende vier weken na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 10 sept. 1980 om 15.00 uur in het gemeentehuis, Raadhuisstraat 1. laatste drie lessen gaan meer in op de samenhang tussen het energie vraagstuk en de ekonomische groei. Samen proberen te ontdekken, wat er nu eigenlijk aan de hand is met het energievraagstuk. Ook wordt ingegaan op de toene mende ontwikkeling op het gebied van kernenergie. Het wordt beslist geen kursus voor mensen met een technische knobbel. Het is juist de bedoeling dat in deze kursus samen nagedacht wordt over de voor- en nadelen van kernenergie. De kuTsus is bedoeld voor man nen en vrouwen, die samen met an deren zich willen verdiepen in vraagstukken die op dit moment zeer aktueel zijn. U weet dat onge veer 1 januari 1981 de zogeheten Brede Maatschappelijke Diskussie over kernenergie in Nederland ge start wordt. Onlangs besloot de Nederlandse regering in haar Derde Energienota tot de bouw van nieuwe kerncentra les. Men wees zelfs de plaatsen aan waar deze gebouwd zullen moeten gaan worden. We zullen in de kursus daar ook aandacht aan" besteden. Verder komen onderwerpen ter sprake als: energie en konflikten, oorlogsdreiging om energiebronnen; energie en de Derde Wereld, en energie en milieu, welke keuzes maken wij voor. de toekomst? Deze lessen zullen verzorgd wor- Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 22 augustus 1980 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, VAN VENRAY NAAR: NIJMEGEN VENLO 6.00 5? 6.28 6.31 7.00 X 7.01 X 7.30 A 7.30 X 8.00 5? 8.01 8.30 8.31 en zo ieder halfuur op werkd. en ieder uur op zon- en feest dagen, tot en met: 5? 17.00 17.01 17.30 17.31 daarna: G 18.00 0 18.01 18.30 18.31 0 19.00 19.01 19.30 19.31 0 20.00 0 20.01 20.30 20.31 21.00 0 21.01 21.30 21.31 22.00 22.01 22.30 22.31 23.00 23.01 23.30 23.31 0.00 0.01 0.30 LET OP DE TEKENS: maandag tm vrijdag 3? - maandag tm zaterdag O niet op 25 en 26 dec., 1 jan. en 19 april 0 - op zon- en feestdagen maar niet op 25 en 26 dec., 1 jan., 19 en 30 april en 28 mei A - doorgaande trein naar Arnhem (om 7.30 u.). Treinen waar geen teken bij staat rijden dus iedere dag RECONSTRUCTIE URBANUSWEG In het kader van de uitvoerende werkzaamheden rond het bestem mingsplan LeunenWest zal een ge deelte van de Urbanusweg gerecon strueerd worden. In het deel gelegen tussen de Veu- lenseweg en het Rondeveld zal voorzien worden van een nieuwe riolering, waarna de weg met een kleine tracé-verandering geasfal teerd zal worden. Met deze werkzaamheden zal 25 augustus begonnen worden. Zolang er gewerkt wordt is dit deel van de Urbanusweg gesloten voor al het verkeer Voetgangers kunnen gebruik blij ven maken van de gehele Urbanus weg. den door leden van de Werkgroep „Stop Kernenergie Venray". Kortom, een kursus voor iedereen, die het belang van energie in ons gewone leven van alle dag ziet en hoe in feite ons leven (onze wel vaart) gebouwd is op het (overma tige) verbruik van energie, met alle konsekwenties vAidien. Voor inlichtingen betreffende de 170 verschillende cursussen van de Volksuniversiteit Venlo kan men te- Reeds meer dan 20 jaar geeft het Gerlach Instituut, aangesloten bij de Volksuniversiteit, een wimter- avondcursus. Deze cursus voortiet al jaren met veel succes in de be hoefte die velen gevoelen om zich, naast het (vaak eenzijdige) beroeps onderwijs dat zij genoten hebben, óók algemeen te vormen. Zij willen hun persoonlijkheid ontwikkelen, nadenken over en door denken op de vele onderwerpen en problemen die zij op hun weg vin den, of die door de kranten tot hen komen. De samenstelling van de vakken die op deze cursus gedoceerd wor- EDUCATIEF PROGRAMMA 1981 Jaarlijks stelt de gemeente een educatief programa vast. In dit pro gramma wordt aangegeven: welke activiteiten er zijn binnen de gemeente Venray op het edu catieve vlak; welke van deze activiteiten door de gemeente gesubsidieerd wor den. Het educatief programma 1981 zal van september tot en met december worden ongesteld. In januari van het volgend jaar zal de gemeente raad zich er over Uitspreken. De gemeente wil dit programma afstemmen op de activiteiten van de organisaties en verenigingen, welke zich binnen de gemeente met edu catie (scholing, vorming e.d.) bezig houden. De bij de gemeente befceride or ganisaties zijn aangeschreven met het verzoek opgaaf te doen van hun activiteiten in 1981. Helaas zijn niet alle organisaties, werkzaam op het terrein van de educatie, bekend bü de gemeente. Organisaties, die geen brief van de gemeente hebben ontvangen, worden uitgenodigd voor 8 sep tember kontakt op te nemen met de heer R. Zeelen, tst. 243. Opdat ook hun activiteiten in het jaar programma meegenomen kunnen worden. Mogelijkerwijs kan ook uw orga nisatie profiteren van de subsidie mogelijkheden. EMANCIPATIE WERKERS OPGELET Voor de tweede keer dit jaar zal door de gemeente een emancipatie programma 1981 worden opgesteld. Op basis van dit programma kan de gemeente financiële steun van de rijksoverheid verkrijgen. Een gel delijke steun dus voor het emanci patiewerk binnen de gemeente Ven ray. In verband met de opstelling van dit programma is het volgende van belang: De gemeente wil graag weten welke de voorgenomen activitei ten zijn voor 1981 van organisaties en verenigingen die zich bezig houden met emancipatiewerk bïh- nen de gemeente. Allle bij de gemeente bekende 'or ganisaties zijn gevraagd om deze informatie te geven. Beseft wordt dat er binnen de gemeente vereni gingen en organisaties op dit terrein werkzaam zijn waarvan de gemeen te geen weet heeft. Alle organisaties en verenigingen die op dit terrein bezig zijn en niet door de gemeente zijn aangeschre ven worden verzocht kontakt op te nemen met de heer R. Zeelen, tst. 243. De heer Zeelen kan alle informa tie verstrekken over het educatief programma. Gezien de tijd die no dig is voor de opstelling van het plan-programma is het van belang voor 8 september alle gegevens be treffende de emancipatie activitei ten binnen de gemeente verzameld te hebben. Want alleen dan kan het emancipatie-programma 1981 vol ledig zijn en worden de subsidie mogelijkheden optimaal benut. Reageren vergroot de kans op subsidie. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter reëht op het adres Steenstraat 8 te Venlo, telefoon 077-15281 en gaar ne verwijzen wij U naar de grote advertentie van de Volksuniversiteit Venlo elders in ddt blad met een uitgebreid scale aan studiemogelijk heden. Administratie Venray: Grote Markt 23, Venray, tel. 04780- 80185. Geopend maandag t.m. vrij dag van 9.00-12.00 uur, tot 1 okt. Na 1 okt. alléén op maandag- en woensdagochtend van 9.00-12.00 u. den (alle door academici) zijn een waarborg voor deze vorming: Chris telijke levenswaarden, Psychologie, Paedagogie, Sociologie, Cultuurge schiedenis, Economie en Burger schapskunde. Zij vormen de invals hoeken van waaruit men aktuele onderwerpen wil benaderen en be- oordëlen. Duurde de cursus tot voor kort 3 winters, wü hebben gemeend de opzet nu wat te moeten aanpas sen aan de nieuwe opvattingen en aan de wensen van vele belang stellenden. Wjj merkten n.I. dat men nogal opziet tegen een cursus waarbü men zich voor 3 winters verbindt. Al doende merkte men meestal wel dat die 3 winters zó om zün en dat die tjjd eigenlijk ook no dig is als men eens flink wil bij spijkeren, toch hebben wij ge meend die begindrempel te moe ten wegnemen en de opzet iets te moeten veranderen. Het wordt nu zó dat de cursus 2 winters gaat duren met de mogelijkheid van keuze voor een derde winter. Wij willen in die derde winter onderwerpen gaan behandelen naar keuze van de cursisten, uiteraard in overleg met de do centen en vallend binnen het vak kenpakket van het Gerlach Insti tuut. Wij hopen daarmee nog meer te kunnen inspelen op de actualiteit en op de wensen van de cursisten. Ook zal er dan meer gelegenheid zijn voor discussie. Nog enkele bijzonderheden over de cursus: In het eerste jaar maken de cur sisten kennis met de grondbeginse len van de vaikken, in het tweede jaar volgt de uitwerking met ge legenheid tot meer discussie. Op de openings- en de sluitings- avend van elk cursusjaar wordt een spreker uitgenodigd die een voor dracht houdt over een onderwerp dat de algemene belangstelling ge mist. Op de sluitingsavond worden ook de getuigschriften uitgereikt aan diegene die de cursus afgesloten hebben en die de moeite namen zich te verdiepen en aan zichzelf te wer ken. Deelname is voor ieder moge lijk. Men kan zich aanmelden of in lichtingen inwinnen bij de cursus leidster: BoerhaaveStraat 9, 5914 PT Venlo óf: Burg. Hoiibenstraat 36, 5913 VX Venlo. Zie ook advertentie, volgende week in dit blad. EINDELIJK PARKEERPLAATS VOOR VRACHTWAGENS Hoewel het parkeren van grote vrachtwagens een probleem is, dat al vele jaren in geheel Venray speelt wordt deze problematiek thans bij de woonwijk bijzonder aktueel. Dit vindt mede de oorzaak in het feft, dat aan bedde zijden van de rond weg BruksQce een officiële fiets strook zal worden aangebracht. Hierdoor zal men niet meer mogen parkeren op of naast deze fiets strook. Om te voorkomen, dat vrachtau to's bij invoering van deze maatre gel in woonstraten worden gepar keerd, achten b. en w. een algemeen parkeerverbod voor vrachtauto's in Brukske gewenst. Vooral 's nachts zijn geparkeerde vrachtwagens op de weg gevaarlijke en vaak onver lichte obstalkéls. Ook de wijkraad Brukske heeft vele malen gewezen op deze gevaar lijke situatie. B. en w. hebben gezocht naar een geschikte paikeergelegeriheid voor vrachtwagens in de onmiddellijke omgeving van Brukske. Na gedegen onderzoek zijin als vervangende parkeergelegenheid 2 lokaties gevonden: a. een terrein aan het eind van de Plataanstraat en b. een terrein nabij de Henri Du- namtstraat, gelegen tussen ae Ko ninkrijkszaal en het duaveninkorf- lókaal. Na afwegen van het voor en tegen vam beide terreinen, waarbij de geluisoverlast voor omwonenden een belangrijke rol heeft gespeeld, heeft het college tenslotte zijn keus bepaald op het terrein aan de Pla taanstraat, waar ruimte is voor 13 grote vrachtwagens. Ook ten aan zien van eventuele geluidshinder le vert dit terrein geen geluidshinder op. Na inrichting van een gedeelte van dit terrein voor parkeergelegenheid blijft door verplaatsing van de doelpalen voldoende ruimte over voor het speelveld voor de jeugd. Vanwege gebrek aan geld zal de inrichting in ieder geval zo sober mogelijk worden gehouden. Voordat tot inrichting wordt over gegaan zal nog overleg worden ge pleegd met wijkbewoners, chauf feurs/transportbedrijven en de wijk raad Brukske. Het in de commissie voor verkeer aangedragen alternatief door ge bruik te maken van het terredm bij de zuivelfabriek, werd niet aan trekkelijk geacht vanwege het niet continu beschikbaar zijn van dit •terrein. GEMEENTEN AKKOORD MET EEN WERKVOOR ZIENINGSSCHAP Bij het secretariaat van de be stuurscommissie die belast is met de samenvoeging van de Werkvoor zieningsschappen Helden en Venray, is de goedkeuring binnen van de 11 gemeenten die deel uitmaken van beide schappen, om te komen tot een nieuw Werkvoorzieningsschap Noord Limburg West. Verwacht wordt dat na goedkeu ring van Gedeputeerde Staten van Limburg de nieuwe gemeenschap pelijke regeling met ingang van 1 januari 1981 van kracht wordt. De bestuurscommissie, die namens de beide schapsbesturen in deze overgangsperiode fungeert als dage lijks bestuur van het Werkvoorzie- ningsdhap Noord Limburg West in oprichting, heeft op 14 augustus j.l. één direktie aangewezen voor beide Weikvoorzienliingsonganisaties, met de opdracht de bedrijven, welke naar looatie blijven bestaan, orga nisatorisch op elkaar af te stemmen. De dirëkteur van het Werkvoor zieningschap Venray de heer P. Rip- pe is benoemd tot algemeen direk- teur en hoofd van de werkverban den. De adjunct-ddrëkteur van Ven ray tevens waarnemend direkteur van het Werkvoorznenimgsschap Helden de heer J. L. Nooyen is be noemd als technisch direkteur van het Werkvoorzieningsschap Noord Limburg West in oprichting. Dit nieuwe Werkvoorzienings schap omvat twee industriële be drijven, een administratief diensten centrum met locaties te Venray en Helden, een cultuur technische dienst met verspreide objecten in •het werkgebied, een agrarisch be drijf te Horst-Meterik en een werk plaats voor geestelijk gehandicapten in Evertsoord. Het totale personeelsbestand telt ca. 800 medewerkers. Inbraak M. J deed aangifte van inbraak en diefstal in zijn woning aan de Akkerweg. Ontvreemd werden een pick-up/versteiker en een L.P. De waarde van het gestdlene bedraagt 800,Toegang werd verkregen door een vergrendelde deur in be trappen. DE Wet op de Arbeids Ongeschikt heidsverzekering (WAO), die op 1 juli 1967 in werking is getreden, voorziet in het verlenen van uitkering bij loonderving wegens arbeidsonge schiktheid. Alle loontrekkenden bene den de 65 jaar vallen onder deze ver zekering, uitgezonderd degenen op wie de overheidspensioenregeling van toepassing is. De uitkering is wel- vaartsvast, maar eindigt bij afneming van de ongeschiktheid tot 15%. Wordt iemand voor 80 tot 100% arbeidsongeschikt verklaard, dan ont vangt hij 80% van zijn laatstverdiende dagloon, met dien verstande dat er een maximum dagloon wordt vastge steld. Ongeveer 82% van de WAO-ers is voor 80 tot 100% ongeschikt ver klaard en ontvangt derhalve dus die 80% van het laatstverdiende dagloon. Als alle WAO-ers eens opnieuw ge keurd zouden worden, bestaat echter de kans dat een deel van hen nu wel arbeidsgeschikt zou worden ver klaard, of in een lagere invaliditeits- klasse zou worden geplaatst. Oudere WAO-ers zouden van zo'n herkeuring dan nog kunnen worden uitgesloten, omdat het immers toch wel zeker is dat zij geen werk meer zullen vinden. Voor de overige WAO-ers zou een herkeuring echter kunnen betekenen, dat hun arbeidsongeschiktheid thans lager wordt geschat dan op het mo ment dat zij in de WAO kwamen of zelfs daalt beneden de 15%, die nodig is om voor een uitkering in aan merking te komen. ARBEIDSKANSEN 'MAAR het is toch leuk voor iemand die arbeidsongeschikt is verklaard om te horen dat hij op een gegeven mo ment weer arbeidsgeschikt wordt ver klaard'. zo zullen velen zeggen. Het is immers altijd prettig om te vernemen dat je gezond bent, en dus kan wer ken. Het vermoeden bestaat echter dat veel WAO-ers daar anders over zullen denken. Zouden zij bij een her keuring als arbeidsgeschikt worden aangemerkt, dan zou hun uitkering immers vervallen, maar waar vinden zij dan werk? Dat is het grote pro bleem, en bepaald niet alleen voor de ouderen. Door de teruglopende werk gelegenheid worden de kansen van hen, die lange tijd in de WAO hebben gezeten, nog slechter dan ze toch al waren. Je behoeft bepaald geen pro feet te zijn om te voorspellen dat een deel van de hergekeurde en arbeids- van 11 t.m. 17 augustus 1980 Bruin leren ldnderbeurs met koorti; V inhoudende: een b.b. van 5,een rijksdaalder en aanvullende met.' kleingeld van totaal van 9, Knipbeurs blauw opgezet met krar len, irih. 5,Sleutel merk Lip» - nr. 1073; Drie sleutels in bruin,. etui; Een bankbiljet van 100,—\t" Een big, oomummer 7492. Diefstal F. deed aanigifte van diefstal van 16 sproeistukken van een re- geninstallatie. Waarde van die sproeistukken is 80 gulden per stuk. Ze werden gestolen uit een weiland aan Kempkensberg te Ysselsteyn. v. H. deed aangifte van dief->< stal van een handtas met inhoud; o.a. een portemonnaie met 72 gul den. Zij had haar fiets bij de Vel- - tumse Kleffen geplaatst en vergeten de tas er af te halen. Door J. H. werd aangifte ge daan van diefstal van een fototoe stel vanuit een vliegtuig in Duits land. Totale waarde 365, Getuigen gevraagd Op donderdag 14 augustus par keerde omstreeks 7.40 uur mevr. B. haar personenauto op de parkeer plaats bij het ziekenhuis. Door een getuige werd gezien dat een andere personenauto tegen de geparkeerde auto aanreed. De getuige vergat echter het kenteken van de auto te noteren. De veroorzaker reed zon der zijn identiteit bekend te maken er vandoor. Mogelijk zijn er nog an dere getuigen welke wel dat num mer hebben genoteerd en dat kun nen doorgeven. Die getuigen wor den verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. Blikschade Op de kruising Merseloseweg Wesrtsingel verleende de 63-jarige autobestuurder P. W. uit Maashees geen voorrang aan de over de West singel rijdende personenauto, be stuurd door de 23-jarige W. J. uit Venray. Bij de daardoor ontstanes- botsing bleef het bij blikschade. geschikt bevonden werknemers niet aan de slag komt onder de huidige conjuncturele omstandigheden. Financieel zou hun positie echter heel wat kwetsbaarder worden. Zij zouden geen aanspraak meer kunnen maken op een WAO-uitkering en - als zij geen werk kunnen vinden - in de werkloos heidswetten terecht komen. Dat be tekent, het eerste half jaar nog 80% van het laatstverdiende dagloon, de volgende twee jaar 75% (dus al een achteruitgang), en daarna een bij standsuitkering, gebaseerd op het netto-minimumloon. Voor WAO-ers, die slechts gedeel telijk arbeidsongeschikt zijn en die geen werk hebben, zou dan kunnen gelden dat zij voor het gedeelte dat zij wèl arbeidsgeschikt zijn, eveneens naar de werkloosheidswetten worden verwezen. Zeg dat iemand die eerst voor 80 tot 100% was afgekeurd bij een herkeu ring slechts voor 45-55% arbeids ongeschikt wordt verklaard, dan zou hij slechts een WAO-uitkering ontvan gen die 40% van zijn laatstverdiende dagloon bedraagt. Heeft hij geen werk, dan zal de rest van zijn inkomen uit het werkloosheidsfonds moeten komen en dat betekent na een half jaar al een achteruitgang van 5%, wanneer de WW-uitkering vervalt en hij in de WWV (Wet Werkloosheids voorziening) terecht komt. ZUIVERING KORTOM, een herkeuring van WAO- ers kan grote financiële gevolgen hebben voorde betrokkenen. Maar is dat een reden om tegen zo'n herkeu ring te zijn? De bedoeling van zo'n herkeuring is niet om mensen, die werkelijk ziek of invalide zijn, van hun uitkering te beroven. Dat zij voorop^ gesteld. De bedoeling is alleen om de WAO te 'zuiveren' van verborgen werklozen, en die vervolgens over te hevelen naar de sociale wetten (WW, WWV, Bijstand voor werkloze werk nemers) die voor deze groep gelden. Kortom, een stuk oneigenlijk gebruik van de WAO moet bestreden worden. En zo onredelijk lijkt dat niet. Als je het gewoon vindt dat iemand die best kan werken in de WAO blijft zitten, dan kun je het ook gewoon vinden dat iemand die geen kinderen heeft, toch kinderblijslag krijgt. ONDER de dwang van steeds ongunstiger wordende economische om standigheden zoekt de regering naar mogelijkheden om de hoge kosten van de sociale voorzieningen te drukken. Geen eenvoudige opgave, want door te tornen aan verworven rechten wordt je niet populair en vele bezuinigingen, die men zou kunnen realiseren, zijn politiek niet haalbaar. Zo lijkt een ontkoppeling van de minimum sociale uitkeringen en de lonen op krachtig politiek verzet te stuiten, terwijl er ook weiritg animo bestaat om het uitkeringspercentage voor bijvoorbeeld de WAO en de WW te verlagen. Dus wordt er gezocht naar andere mogelijkheden. Eén van die mogelijk heden is een herkeuring van degenen, die een arbeidsongeschiktheids uitkering ontvangen. Zou bij herkeuring blijken dat de betrokkene niet meer als arbeidsongeschikt kan worden aangemerkt, dan wordt hij overgeheveld naar de werkloosheidswetten. Voor de betrokkene is dat veel ongunstiger, maar anderzijds is het natuurlijk niet onredelijk om de WAO te 'zuiveren' van wat je 'oneigenlijke arbeidsongeschikten' zou kunnen noemen. ONEIGENLIJK' GEBRUIK WAO TEGENGAAN

Peel en Maas | 1980 | | pagina 11