Campinggasten hielden moed er in INFOTIEK in hal van het raadhuis Vissen 'n sport op zich van radio- erg problematisch Twee dagen BRADERIE Gezondheid-kopen in Kruiderij Allerlei in winkelcentrum Klassieke vloerkleden HEEFT HET MIDDENSTANDS DIPLOMA NOG WAARDE? thomassen Geboren 23 - 7 - '80: INGO zoon van Jo en Hay Seuren-Bos Ysselsteyn, Lovinckplein 1 Tijdelijk: St. Elisabeth-zieken- huis Venray Bij vele mensen heeft de mening post gevat dat het middenstands diploma, behaald na 1 augustus 1980 geen waarde meer zou hebben, omdat er het recht niet meer aan is verbonden om zich als zelfstandig ondernemer te vestigen. Dit is niet juist. Ook na 1 augus tus a.s. heeft het diploma niets aan waarde ingeboet. Er is echter wel iets veranderd. De volgende, beknopte informatie is bedoeld om enige duidelijkheid in deze materie te verschaffen. Er bestaan twee Vestigingswetten. a. De vestigingswet Detailhandel voor de sector winkelbedrijven. b. De Vestigingswet Bedrijven voor de sectoren ambacht, dienstver lening, horeca en vervoer. Wilde men zich vroeger als zelf standig ondernemer vestigen, dan had men nodig: een vakdiploma en een middenstandsdiploma. Hoe liggen de zaken nu? VESTIGINGSWET BEDRIJVEN Ten aanzien van de Vestigings wet Bedrijven is er niets veranderd. Wil men zich b.v. als zelfstandig schilder vestigen dan behaalt men in 3 jaar een middenstandsdiplo ma (cursusduur 1 a 2 jaar) en een vakdiploma (cursusduur 1 jaar). Men mag echter uitsluitend een 'bedrijf uitoefenen in de branche, waarvoor het vakdiploma is be haald. Voornoemde schilder kan dus geen loodgieterswerk gaan verrich ten. Wel is het zo, dat, indien men naast het ambachtelijk bedrijf, ook als detailhandelaar wil optreden, dit mogelijk is als minstens 25% van de totale omzet door het ambacht wordt verkregen in minstens 25% van de totale arbeidsuren. Het komt er op neer dat boven vermelde schilder dus ook een win kel kan opzetten met de verkoop van behang, verfsoorten, kwasten en aanverwante artikelen. VESTIGINGSWET DETAILHANDEL Zij die voor 1 augustus 1980 in het bezit waren van het midden standsdiploma en een vakdiploma behouden hun oude rechten. Na 1 augustus 1980 kan men zich alleen als zelfstandig winkelier ves tigen als men een ondernemers- diploma in een bepaalde branche heeft behaald, welke opleiding 3 jaar duurt en bestaat uit een vak technisch, een bedrijfseconomisch en een management gedeelte. Met dit diploma kan de onder nemer ook een winkelbedrijf uit oefenen in een andere branche dan waarvoor hij het diploma heeft be haald. Hij kan zich dus vestigen in elke branche. Enkele branche-opleidingen geven aan bezitters van het middenstands diploma vrijstelling voor het alge meen bedrijfseconomisch gedeelte van de opleiding. Dat betekent dus dat alleen nog in het vaktechnisch en management gedeelte proeven van bekwaamheid moeten worden afgelegd. Verschillende midden standsavondscholen zien al kans om mensen die het middenstands diploma op zak hebben in één jaar op te leiden, gedurende twee avon den per week voor het onderne mersdiploma in een bepaalde bran che. Goed beschouwd kan iemand dus langs twee wegen zich als zelfstan dig detailhandelaar vestigen. a. Men kan een geïntegreerde branche-opleiding volgen in de detailhandelssector, welke 3 jaar duurt. b. Men kan in 1 2 jaar zijn mid denstandsdiploma halen en daar na in 1 jaar de geïntegreerde branche-opleiding voltooien. De tweede weg biedt het voor deel dat men via het middenstands diploma bedrijfseconomisch een ge degen opleiding krijgt. Deze oplei ding is sinds 1978 grondig gewijzigd. De leerstof is beter aangepast aan de nieuwe situatie in het bedrijfs leven. Het ondernemerschap is er immers in de huidige economische omstandigheden niet eenvoudig op geworden. Bovendien kunnen men sen die in vroeger jaren hun mid denstandsdiploma hebben gehaald nu in 1 jaar het ondernemers examen afleggen. Vergeleken met de periode vóór 1 augustus 1980 is er alleen qua op zet en indeling van de cursussen tot voldoening aan de vestigingseisen iets veranderd, niet aan de tijd die men er voor vrij moet maken. De middenstandsavondscholen zijn verspreid over het hele land en praktisch zal ieder die zich als zelf standig ondernemer wil vestigen niet ver bij hem uit de buurt een cursus vinden, waar hij een geïn tegreerde opleiding kan volgen. Ook al wordt de rijkssubsidie uit gekeerd, dan resteert voor de ge meente een bedralg van 50.000, De comissie adviseerde hiervoor de saldi-reserve aan te spreken, waar door geen extra last op de begToting gaat drukken. Over de mogelijkheid tot vóór- financiering tot 1983 kon nog geen uitsluitsel worden gegeven. Maar om niet in tijdproblemen te komen werd het wel noodzakelijk geacht aan de raad een krediet te vragen. Het krediet zal echter wor den ingetrokken wanneer blijkt, dat de rijkssubsidie niet zal worden verkregen. Overigens zal bij het behandelen van dit onderwerp in de gemeente raad een deskundige toelichting geven op het technische gedeelte. 11 - De leden van de commissie voor financiën en belastingen hebben zich uitvoerig beziggehouden met de vraag hoe de gemeente de aanschaf van verbindingen ten behoeve van de politie kan financieren. Het ging om meldtafelapparatuur en ver bindingen inclusief diversity-net. De meldtafelapparatuur behoort in fei te tot de bouw, doch is in eerste instantie buiten de bouw van het nieuwe politiebureau gehouden om dat voor de subsidiëring een speciale regeling bestaat. Het diversïty-net, ter oplossing van de moeilijke verbinding in de grote gemeente Venray met de men sen buiten, staat los van de bouw van het politiebureau. Bij elkaar is hiermee een bedrag van 770.000, gemoeid. Weliswaar is er een subsidietoe zegging van het rijk tot een bedrag van totaal 720.000.maarzo vertelde burgemeester Defesohe, het is nog een grote vraag of deze sub sidie als gevolg van de bezuini gingsmaatregelen van de regering wordt betaald. Hij stelde, dat eerst tegen het ein de van september of begin oktober a.s. hierover een uitspraak kan wor den verwacht. Hierdoor zou de ge meente wel eens in de problemen kunnen komen. Het college van b. en w. heeft daarom volgens de burgemeester besloten deze zaak voor te leggen aan de raad onder de uitdrukkelij ke voorwaarde, dat de beslisisng zal worden ingetrokken wanneer blijkt, dat het rijk niet zal financieren. De commissie hield Zich vervol gens bezig met de vraag hoe een en ander te financieren zou zijn. In het pand aan de Eindstraat 13, waarin voorheen de woninginrich ting „Eigen Haard" was gevestigd, zijn de „lijden van vroeger" terug gekeerd door de vestiging van Kruiderij Allerlei. Het is een soort „Winkel van Sin- kei" waar alles te koop is op het gebied van gezond blijven. Het is nu eenmaal een modever schijnsel om kruiden te gebruiken om gezond te blijven of te worden. Welnu, Kruiderij Allerfei helpt daarbij met honderden kruiden, specerijen, reform en tientallen soorten thee, overal vandaan. De spulletjes, welke oma vroeger gebruikte kan men daar vinden en bovendien wordt men daar gehol pen op de manier, waarop oma vroeger werd geholpen: persoon- lijk-ove r-de-toonbank. De entourage is ook geheel uit de nostalgische tijd: de spulletjes wor den afgewogen op een weegschaal en verpakt in de papieren zakjes, welke zo maar van de pin worden getrokken. Een gezellig winkeltje-van-vroe ger in het moderne Venray, waar men zoals men daar zegt de gezondheid kunt 'kopen Uitgerekend op de eerste dag dat na weken weer eens de zon scheen, brachten wij een bezoek aan de Venray se campings, waar toch gauw een 1200 tal gasten hun vakantie doorbrengen, en ondanks de weken lange regen de moed niet lieten zakken, maar er van maakten wat er van te maken was. Aanleiding tot dit bezoek aan de I campings was het feit, dat camping De Heidse Peel dit jaar tien jaar be staat. De campinggasten hebben dat niet onder stoelen of banken gesto ken, maar maakten dat middels een erepoort overduidelijk aan de be- j zoekers. Camping De Heidse Peel, aan de j Zeilbergweg in Ysselsteyn, ligt prak tisch tegen de grens van Deume. I Op het 6 ha. grote terrein hebben I zo'n 150 grote en kleine gezinnen hun stacaravan of bungalowtent neergezet. En nu na weken de zon zich weer eens heeft laten zien, kwamen meteen de tuinstoelen naar buiten, werden dekens gelucht en poogde men het nog overtollige wa- i ter uit de campingstraatje af te voe- ren Mevr. Brinkman met zonen en dochters runnen deze camping nu al weer 5 jaar. Voor hen deed dat de familie Huebers, die destijds de camping op poten stelden. „In I augustus houden we een kinderfeest j ter gelegenheid van dat 10-jarig be- staan en begin oktober op het einde van het seizoen gaat dat I feesten officieel gebeuren." Alle gasten worden daar dan weer uitge- nodigd. Gasten die het er kenne- I lijk goed naar hun zin hebben, want j er zijn families bij, die al vele jaren komen, misschien zelfs al vanaf het begin. Het valt niet mee, om groot en klein bij slecht weer bezig te hou den. Men kan ook niet de gehele dag in de kantine zitten, welke overi gens genoeg vertier biedt met flip perkasten, voetbalspel en biljart. Een speelweide en een voetbalveld zijn echter onmisbaar, al moest men er dit jaar dikwijls met regencapes en laarzen zijn vermaak zoeken. Be kend zijn hier de jaarlijkse voetbal wedstrijden tegen de duitse jeugd die op het militaire kerkhof komt werken. Die relatie bestaat al jaren tot ieders tevredenheid. Vlak voor de deur ligt een prach tig natuurgebied. Jaren geleden is daar door afgravingen een grote vijver ontstaan en het is vooral de jeugd die er zich met pootje-baden en bootje-varen weet te amuseren. Staatsbosbeheer c.q. Faunabeheer hebben in dat gebied diverse wan delroutes uitgezet en het is mis schien wel mede daarom dat zovele campinggasten jaarlijks terugkomen om van de natuur te genieten. En nu de zon weer is gaan schij nen hoopt men op nog enkele mooie dagen, want voor velen is eind deze week de vakantie weer verleden tijd Camping „D'n Aide Barrier", he lemaal aan de andere kant van Venray, aan de Maasheseweg, heeft, voor wie daar enkele jaren niet is geweest, een grootse „gedaantever andering" ondergaan. We overdrij ven niet, als we stellen dat jaren geleden deze camping geen al te bes te naam had. Dan deugde de water leiding niet, dan was er geen elec- triciteit en dan waren de toiletten weer niet in orde.Maar dat is wel duidelijk verleden tijd gewor den! Praktisch onzichtbaar vanaf de grote weg, door het vele groen, staan op deze bijna 10 ha grote camping zo'n 120 tenten en caravans en wel zodanig gerangschikt dat men elkaar niet op het bord zit te kijken.... Drie zwembaden een speelweide en een rekreattiegebouw zorgen voor voldoende recreatie mogelijkheden op de camping zelf. De natuurrijke omgeving als de Boshuizeihergen en op iets grotere Opname op camping „De Heidse Peel" afstand de Geysterse bossen, nodi gen de liefhebbers uit tot kleine en grote wandelingen. De familie Bosma die hier de lei ding heeft, laat met trots de cam ping en de inrichting daarvan zien. Men blijft verbeteren en uitbreiden. Alle staanplaatsen zijn voorzien van electricitedt en minstens 80% heeft een aansluiting op de waterleiding. Waar dat nog niet mogelijk was, zorgen enkele centraal opgestelde kranen dat men niet ver moet lo pen om een emmertje water te ha len. Opmerkelijk op deze camping is, dat men er praktisch geen auto's ziet. Een grote parkeerplaats verlost de camping van verkeer, want al leen als het dringend nodig is, wordt een auto op de camping toegelaten. Ook deze camping heeft vele vas te klanten. Meer dan helft zijn staanplaatsen die al jaren lang ge huurd zijn. De rest is voor trekkers, die met hun tent kortere of langere tijd (soms wel drie weken) daar hun vertier zoeken. Van de vaste klan ten zijn er dit jaar vanwege de regen twee gezinnen met kleine kinderen vertrokken. Die konden het er niet meer volhouden. Maar nu de zon is doorgebroken, heeft men alle kans dat ze weer gauw terugkomen- Overigens heeft zelfs' de weken lange regen op deze camping geen modderbad kunnen veroorzaken. De zanderige bosgrond is kennelijk on verzadigbaar wat water betreft. En dat is dan ook wel de reden dat de gasten van de regen geen probleem hebben gemaakt. Het was niet zo leuk, maar men er toch niets aan veranderen. En niet alleen wij zijn er de dupe van in heel Nederland, ja zelfs in heel Europa, is de zomer 1980 in het water gevallen Opname op camping „D'n Aide Barrier" Diefstal bomen Onbekenden hebben kans gezien om niet alleen 25 bomen in het Oda- park om te hakken, maar daarna ook nog in stukken te zagen en deze te vervoeren. Het is niet onmogelijk dat er van deze bomendiefstal ge tuigen zijn, die de politie kunnen inlichten. Heden vrijdag en morgen zater dag organiseert de winkeliersver eniging Venray centrum een grote braderie. Deze wordt gehouden in de Grotestraat en de Passage. Vrijdag heeft de verkoop in de openlucht plaats tussen 14.00 en 21.00 uur, terwijl zaterdag begonnen wordt om tien uur 's morgens tot 's middags 5 uur. Doordat een groot aantal Ven- rayse ondernemers aan deze brade rie medewerking verleent is het aanbod zeer gevarieerd. Voorts worden kramen ingericht voor een suikerspin, verkoop van vis, popcorn alsmede het maken van foto's op buttons. Ter verhoging van de sfeer zal beide dagen een orkest voor vrolijke muziek zorgen. Het Bureau Voorlichting en Be- stuurscontacten heeft in de hal van het raadhuis de z.g. „kuil" een begin gemaakt met een informatie centrum voor het publiek. Een belangrijk deel van „de kuil" is ingericht als „Welzijnswinkel" in verband met de werkzaamheden, welke moeten worden verricht voor het maken varn het gemeentelijk welzij nsrplan. Op een centraal panneel is een soort lichtspel aangebracht. Wil men weten hoe een werkgroep, die een facetplan voor een bepaald onder deel van het welzij nsplan voorbe reidt, is samengesteld, dan krijgt men het antwoord door een knopje in te drukken. Op een verlicht pa neeltje zijn dan de namen van de werkgroepleden te lezen. Informatie over doel en werkwijze van de werkgroepen zijn te lezen op hiermee corresponderende borden. Onder het lichtspelpaneel bevin den zich laden, waarin schriftelijke informatie over de werkgroepen ds te vinden. In het midden van de zitkuil treft men een leestafel aan. Hier kan men aktuele gemeentelijke stukken rapporten e.d. inzien. Een gedeelte van de „Infothiek" laat de stedebouwkundige uitwer king zien van de „Rose Vlek" Ven ray, zoals deze is ontwikkeld door de architectenbureaus Nicolai En schede en S.A.V. (architecten J. Schepers en H. Lerou). Behalve getekende uitwerkingen ziet men hier ook een maquette, welke een duidelijk overzicht geeft van de toekomst van het Rose-vlek- gebied. Binnenkort wordt in de „Info- thiek" ruime aandacht geschonken aan het Fietspadenplan, dat op dins dag 26 augustus a.s. in de gemeen teraad zal worden 'behandeld. De sportvisserij is de grootste vorm van openlucht recreatie in ons land. Nederland telt n.l. zo'n slor dige twee miljoen hengelaars, die met een waterareaal van 350.000 hectaren rijkelijk voorzien zijn van viswater. Vijfhonderdduizend van deze vrije- tijdsbesteders zijn lid van een hen gelsportvereniging. Zulke verenigin gen of federaties hebben vele voor delen. Zij zorgen o.a. voor de vis rechten van het water in uw om geving en als zij aangesloten zijn bij de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS), stel len zij hun viswater ter beschikking aan de andere bij de NWS aange sloten federaties. Dit betekent dat men in ongeveer 80% van de 350.000 hectaren water zijn geluk mag be proeven. Men krijgt dan de zoge naamde „grote vergunning". Op deze manier kan men het klapstoeltje en de paraplui ook eens op een andere plek neerzetten.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 9