VEREIGINfiSNIEllWS m uk >NJ ZOMERKLEDING 20-50°/o KORTING bii JlIM MERSELO Omroep Stichting 09 Werkloosheid ongelijk ver deeld over het land O.J.C. DE BARAK WIJKRAAD BRDKSKE cav mc Harten-5-aktie Modieuze Venray IN Venrays Mannenkoor SCOUTING Venray-Horst PEEL EN MAAS ook üw krant St. Theobaldusgilde Overloon PEEL EN MAAS MODIEUZE KINDERKLEDING GROTESTRAAT 30 VENRAY A.s. donderdag 10 juli om 19.30 u. repetitie voor 't gehele koor. Na de pauze wordt de kwartaalbespreking gehouden. Hierna vakantie tot don derdag 7 augustus. Programma 21 juli: fietstochtje naar Geysteren. 14 sept. Opluistering Eucharistie viering samen met Kon. Harmonie i.v.m. 120-jarig bestaan van de har monie. 21 sept. Zondagochtendconcert in de schouwburg. Maandag 22 sept. opname voor de TROS in de schouwburg. Tevens generale reptitie voor Wenen, aan vang 19.30 uur. Donderdag 25 sept. vertrek naar Wenen De terugreis is op 29 sep tember. 8 en 9 nov. Organisatie van de Limburgse Zangersdagen in de schouwburg. Buiten ons koor zullen nog 18 koren uit Limburg deelne men. 30 nov. Scholenzangfestival. De nieuwe L.P. van de Zangers van St. Frans is inmiddels verkrijg baar. Deze prachtige plaat kost 19.95. Liefhebbers kunnen terecht bij J. Nooyen en uiteraard bij be stuur en leden van de Zangers. Afmelden bij H. Gommans, tel. 82687 of de Burggraaf tel. 81244. DE BRAK presenteert a.s. zater dag 12 juli de Ierse en Nijmeegse formatie: AUTO DA FÊ Deze groep is 'n samenstelling uit zeer goede muzikanent van o.a. Kay I Woods ex Steeley Span. Van Ierland Woods Band 5 Ip's; zangeres Kay Ferry Woods; I Trevor Night Orgel en Synthesizer Van Ierland: Theo Manders, drums ex Larry Ro- se Band 1 lp H. Pennings. guitaar 3 solo lp's Karei van Rijn, bas ex Dirty Harry De muziek die deze band brengt J noemen ze zelf moderne Fresh Air j Music. De formatie bestaat nu een I half jaar en er zijn plannen voor plaatopnamen en de luisteraar zal er binnenkort zeker meer van ho ren. Tot zaterdag 12 juli in O.J.C. De i Brak, Ven ray, entree 5, Vrijdag 11 juli: Vandaag gaan we zwemmen. Als jullie om kwart voor zes bij JUM zijn, kunnen we op tijd vertrekken. Denken jullie ook aan je nieuwe lidmaatschapskaarten. Zaterdag 12 juli: Van 8 tot half 1 geopend voor iedereen van 15 jaar en ouder. Zondag 13 juli: Van lot 12 uur geopend voor ieder- eenvan 15 jaar en ouder. Denken jullie ook aan de nieuwe lidmaat schapskaarten. De wijkraad is tot half augustus met vakantie. Maar de informatie winkel is altijd open: donderdags van 19.00 tot 20.30 uur in het nood gebouw. Verenigingsnieuws dinsdags voor 12 uur inleveren bij dit blad KONT A K T GROEP V E N R A Y Iedere maandamiddag van 2 tot 5 uur bijeenkomst in den Hoender, wijkgebouw Noord-West, Ursula- straat 2. Opzet van deze middagen is ge zelligheid d.m.v. verschillende ge zelschapsspelen en andere zaken, praatuurtje wao ervaringen te ver tellen, al naar gelang de behoefte. Kom ook en duik eens uit die sleur en isolement. Tot ziens Ursulastraat 2. Evenals voorgaande jaren gaat de jeugd van Scouting Venray-Horst op kamp of bivak, gedurende vakantie maanden juli en augustus in eigen district, in eigen provincie Limburg, Noord-Brabant of Gelderland, zelfs in het buitenland (Duitsland en Lu xemburg). Met hen vele leiders en leidsters, die hun vakantiedagen op offeren om met de jeugd van Ven- ray, Leunen, Oirlo en Horst op pad te gaan: Jeanne d'Arcgroep Venray: 25 kabouters o.l.v. Agnes Janssen (verantw. leidster) 3 leidsters; 20 kabouters o.l.v. Riny Pluk (ver antw. leidster) 4 leidsters; 21 gidsen o.l.v. Karin Aarts (ver antw. leidster) 2 leidsters; 9 sherpa's o.l.v. Lia Visser (verantw. leidster) 1 leidster. Sint Odagroep Venray: 25 kabouters o.l.v. Ans Beerkens (verantw. leidster) 51eidsters; 20 gidsen o.l.v. Mia Poels (verantw. leidster) 4 leidsters; Elisabeth van Thuringengroep Horst: 20 kabouters o.l.v. Jeanne Duijf (verantw. leidster) 3 leidsters; 25 kabouters o.l.v. Mariet van Kem pen- Jeucken (verantw: leidster) 4 leidsters; 20 kabouters o.l.v Louise Gerats (verantw. leidster) 4 leidsters. Don Boscogroep Leunen; 20 welpen o.l.v. Wieland Dooreleijer (verantw. leider) 4 leiders/sters Sint Machutusgroep Oirlo: 22 welpen o.l.v. Gertie Classens (verantw. leidster) 6 leidsters. Sint Petrusgroep Venray: 14 welpen o.l.v. Jos Stevens (ver antw. leider) 4 leiders; 14 verkenners o.l.v. Math Peeters (verantw. leider) 4 leiders; 14 Rowans/ pivo's o.l.v. Aart Rood nat (verantw. leider). In totaal dus meer dan 250 jeugd leden en 60 leiders en leidsters. Ook van buiten het district Ven ray-Horst kamperen andere scou tinggroepen van elders in ons dis trict o.a. de Karei Doormangroep uit Zutphen met 20 welpen en 5 lei ders in Well. Wij wensen alle groepen „goed kamp en goed weer". Hoi, Ook deze week weer een berichtje van N.J.N. Venray. Er is nu alweer enige vogeltrek waar te nemen, (denk aan kievit), dat wil dus zeg gen, dat de jonge vogels groot zijn en op weg gaan naar hun winter verblijf. Het aantal vogels zal dan ook afnemen in ons land en dat is dan een reden waarom er 's zomers zo weinig gevogeld wordt. Als het warm is zijn veel insecten aktief en als de zon schijnt is er veel licht, wat de plantengroei bevordert. Nu be grijpt hopenlijk iedereen waarom er 's zomers veel naar insecten en planten gekeken wordt. Nu wil ik een onderzoekje toelichten dat vol gende week zondag (13 juli) gehou den wordt o.l.v. Boena en Henk. Het onderwerp van dit onderzoek is het bekijken van de invloed die een heg op de soorten-diversiteit bij planten, loopkevers en zweefvliegen heeft. Dit alles gaat in het kader van de groen golf (zie Amoeba). Het onderzoek wordt gehouden in WELZIJNSCOMMISSIE De Welzijncommissie is al enkele malen bij elkaar geweest. Er is o.a. gesproken over de moeilijkheden bij het plaatsen van antennes bij huur woningen. Wat betreft de bouw voorschriften en welstandseisen zal kontakt worden opgenmoen met de gemeente. Ook zijn verschillende klachten behandeld die binnen gekomen zijn over event, knijpers e.d. De commissie doet wat ze kan en is al bij enkele mensen aan de deur geweest. Eventuele klachten kunt U stu ren aan p.o. box 389 5800 AJ Ven ray. VOSSENJACHT Ook willen wij als aktiviteitscom- missie nog eens de aandacht vesti gen op de komende vossenjacht, 13 juli 1980, komende zondag dus. Startplaats is sporthal „de Wette- ling" en inschrijven is 's middags van 2.00 tot 3.00 uur. Er zijn mooie prijzen te winnen van 1 tot 10, plus mooie luxe prij zen beschikbaar gesteld door de middenstand van Venray, plus dat er ook voor de bijrijder prijzen be schikbaar zijn en een Q.S.L. kaart prijs. Nogmaals willen wij benadrukken dat alle deelnemers zich ook wer kelijk aan de plaatselijke verkeers regels houden zodat wij een gezel lige middag hebben. Dank K2R P.R. SCHUTTERSGILDE „ST. ANNA" Na een spannende wedstrijd van 8 zondagen is na 48 schoten de kam poen van het Schuttersgilde „St. An na" bekend. Dames 1 N. Willems 2 W. Linders 3 N. Willinga 4 C. Riteco 5 J. Reynders 7 G .Swaghoven 7 N. Malta 8 L. Janssen 9 M. Rongen 10 C. Arts Heren: 1 W. Rongen 2 F. Barends 3 H. Janssen 4 P. v d. Broek 5 M. Hendriks 6 R. Kreemers 7 H. Swaghoven 8 J. Beckers 9 J. Willems 10 J. Peeters 11 H. Vermeulen 12 P. Vollenberg 13 H. Rongen 14 P. Willinga 15 J. Janssen 16 T. Zagwijn 17 G. Reynders 18 F. Boogers 19 G. de Mulder 20 B. Philipsen Onder goede weersomstandigheden werd er nog een extra ronde ge schoten. De prijzen werden als volgt behaald: 1 J. Willems 2 H. Swaghoven 3 M. Hendriks 4 J. Reynders 5 W. Rongen A.s. zondag gaan we naar Kal- beck-Goeh. We verwachten alle le den in uniform om 'half 2 in het Gildehuis. de Maasheggen (wat wel voor de hand ligt). Het programma voor ko mend weekend ziet er dan als volgt uit! Zondag 13 juli: onderzoek o.l.v. Boena en Henk (zie bovenstaand stukje). Vertrek 8.00 uur. Zondag 13 juli: excursie o.l.v. Stefan naar de Hamert. Hij bekijkt dan plantjes en libellen. Vertrek 8.00 uur. Hoi, Roger. Postbus 320 - Venray St. Anna: psychiatrisch centrum Venray: maandag van 15.00 tot 16.30 uur „Voor iedereen voor elk wat wils", een programma van lichte mu ziek. donderdag van 15.00 tot 16.30 uur Nieuws en aktualiteiten waarna het verzoekplatenprogramma. vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur: nieuws en het programma fijne luistermuziek. St. Servatius; psychiatrisch centrum Venray: vrijdag van 15.30 tot 17.00 uur: nieuws en informaties; vervol gens het programma fijne luister muziek. Tot slot het programma „Zomaar Muziek" met het verzoekplaten- programma. De Kruuze: geriatrisch centrum Venray: dinsdag van 15.00 tot 16.00 uur het programma fijne luistermuziek. vrijdag van 15.00 tot 16.00 uur het programma nieuws en informaties en het programma Verzoekplaten. St. Elisabethziekenhuis te Venray: te beluisteren via kanaal 4: dinsdag van 10.15 tot 11.00 uur het programma fijne luistermuziek. donderdag van 10.15 tot 11.45 uur: speciaal programma voor de jeugdige luisteraar, vervolgens nieuws in infor maties, het verzoekplatenprogramma. Zij die personen uit de hierboven genoemde instellingen een muzikale groet willen brengen, kunnen dit doen door een briefje te schrijven naar de Venrayse Omroep Stichting, Postbus 320 te Venray. Gelieve wel duidelijk te vermelden naam, kamemummer, afdeling van het betreffende ziekenhuis van die genen voor wie de plaat bestemd is en wie de afzender is. PAPIERAKTIE Op zaterdag 12 juli zal het St. Theobaldusgilde weer haar maande lijkse papieraktie houden. Wilt U er s.v.p. voor zorgen dat het in dozen zit of goed gebundeld is. Op tijd ook aan de straat en wel om half 10. De laatste keren gebeurt het herhaal delijk dat men het aan de weg zet als men al langs is gekomen, en achteraf hoort men dan: ze hebben het niet opgehaald. Nogmaals op tijd en goed zichtbaar aan de weg s.v.p. U kunt ook regelmatig vodden mee geven, wel graag apart ver pakken. Als alles meezit zal in augustus weer de jaarlijkse oud-ij zeraktie worden gehouden. U kunt hier al vast rekening mee houden. VAKANTIE DRUMBAND EN GILDE Vanaf 6 juli zal de drumband met vakantie gaan en vanaf 12 juli het gilde. Er zullen dan geen repetities meer plaats vinden, ook niet voor de leerlingen. Op 3 augustus gaat het nieuwe seizoen weer van start, en er wordt gehoopt op verschillende nieuwelin gen. Vanaf 10 jaar is iedereen wel kom. Ook de nieuwelingen worden dan verwacht. U hebt op de Gildefeesten kunnen zien wat een gilde eigenlijk voor stelt. Laten we hopen dat we door de jeugd het gilde in stand kunnen houden. ZOMER- AKTIVITEITEN VAN MUZIEK VERENIGING „ONS GENOEGEN" TE OIRLO In het kader van haar jaarlijkse zomeraktiviteiten zal „Ons Genoe gen" wederom enkele evenementen organiseren, welke in voorgaande jaren zich in een goede belangstel ling mochten verheugen en welke mede tot doel hebben de financiën van de vereniging op peil te houden. Evenwel is het bezoek aan onder staande evenementen op zich zeker de moeite waard en zullen de be zoekers ongetwijfeld van het gebo- dene kunnen genieten. A.s. zondag 13 juli wordt een vlcoien-antiekmarkt georganiseerd (zie advertentie elders in dit blad). Op zondag 10 augustus wordt de jaarlijkse autocross georganiseerd, in samenwerking met de Autocross- club 't Veulen. Op 5, 6 en 7 september zullen de traditionele zomermuziekfeesten ge organiseerd worden, welke dit jaar voor de tiende keer worden gehou den. Op deze laatste evenementen zal te zijner tijd nadere publikatie volgen. Diefstal waterpomp R. te Merselo deed aangifte van diefstal van een waterpomp vanaf het erf van zijn woning. Geen visitekaartje Op de Bevoorradingsweg tussen Grotestraat en Julianasingel werd de daar geparkeerde personenauto van P. H. uit Venray beschadigd aangetroffen. De bestuurder trof geen visitekaartje van de veroorza- kerf aan en naar de identiteit van die onsportieve bestuurder stelt de politie een onderzoek in. Opbrengst ruim twee miljoen voor De Zonnebloem Sinds 1963 organiseert de Zonne bloem, in samenwerkign met de KRO, een financiële aktie onder de naam Harten 5: geef vijf gulden of meer van uw vakantiegeld. Met de verworven gelden worden vakantie weken in allerlei vorm voor zieken georganiseerd, terwijl verder mede bekostigd worden allerlei andere rekreatie-mogelijkheden, zoals een- dagsboottochten, ontspanningsdagen met radio- en T.V.-artiesten, win- keldagen etc. De laatste vijf jaren wordt deze aktie besloten met het zogenaamde Harten-5-gala, in het kader van een Willem Ruis-show-special. Dit po pulaire quiz-programma werd ook dit jaar door ruim 1000 zieken, ge handicapten en hulpbehoevende be jaarden bijgewoond, terwijl ook ge handicapten aan de quiz deelnamen. Tussen de diverse quiz-onderdelen door werd aandacht besteed aan de doelstelling van de Harten-5-aktie. Dit jaar vond de direkte uitzen ding plaats op zaterdag 17 mei j.l. vanuit de Rodahal te Kerkrade. Nog diezelfde avond kon worden bekend gemaakt, dat de aktie ruim 1,2 mil joen gulden zou gaan opbrengen, blijkens de talloze telefonische toe zeggingen. Uiteindelijk is dit bedrag nog verder gestegen, zodat het eind- totaal ruim twee miljoen tweehon derdduizend gulden bedraagt. Een bijzonder woord van dank aan al degenen die hieraan hebben bijgedragen. Omdat herhaalde ma len nog gevraagd wordt naar het gironummer, wordt het hierbij nog even vermeld: giro 11.55.555 t.n.v. Harten 5, Zonenbloem, Breda. openbare bibliotheek v/enray afd. voor volwassenen Julianasingel 33 - Venray Tel. 81970 Keuze uit de nieuwe aanwinsten: Balaskas, A. Voel je fit; de beste lichaamsoefeningen uit Oost en West. Bechtel, H. Wilde vruchten. Bruijn, Drs. J de. Geschiedenis van de abortus in Nederland; een analyse van opvattingen en dis cussies 1600-1979 Day, David. Een Tolkien bestiarium. Verklarende studie van alle per sonen. planten en dieren, landen en volkeren die in het werk van de Engelse schrijver (1892-1973) voorkomen. Eckholm, E. P. Geen grond meer on der de voeten; ontbossing, bodem- verlies en honger. Een Amerikaanse ecoloog beschrijft de gevolgen van de toenemende bevolkingsdruk en van de ontbossing voor de wereld. Lohmann, A .Liegen voor het vader land; een cultuurgeschiedenis van de diplomatie. Menopauze, De. Zowel aan de medi sche als aan de psychologische as pecten wordt aandacht besteed. Risch, E. Uw borst jong en gezond door een juiste verzorging. Soepen; door de redactie van Time- Life boeken. Brackle, I. Lekkere drankjes zonder alcohol. Diefstal fietsen Aangifte van diefstallen van fiet sen had plaats. Gestolen was o.a. bij de flats in Veltum, bij de flats aan de Haammakerstraat, in de Grote straat en uit de stalling bij het NS station te Oostrum. In totaal vier fietsen. DE werkloosheid in ons land zal dit jaar eerder toe- dan afnemen. Met name de onrustbarende ontwikkeling in zwakke bedrijfstakken als de textiel en de scheepsbouw gaat honderden arbeidsplaatsen kosten. Bovendien zijn er nu al tekenen die er op wijzen dat als gevolg van een teruggang in het besteedbare inkomen de Nederlandse consument aar zelt met zijn aankopen, hetgeen weer andere bedrijven in de moeilijk heden kan brengen en dusdoende ook zou kunnen bijdragen tot een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen. In januari 1980 waren in ons land reeds 233.000 werklozen, dat is onge veer 5,5% van de totale beroepsbevolking. Ongeveer 155.000 van hen waren mannen, (4,7% van de mannelijke beroepsbevolking) en de 78.000 vrouwelijke werklozen vormden 7,9% van de vrouwelijke be roepsbevolking, Kortom, de werkloosheid onder vrouwen is naar ver houding aanzienlijk groter dan de werkloosheid onder mannen. Zes provincies scoren wat de aldaar heersende werkloosheid betreft aan zienlijk boven het landelijk gemiddelde, t.w. Groningen, Friesland, Drenthe, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. Limburg en Groningen zijn hierbij de koplopers. SOMMIGE pessimisten wijzen er op dat een herhaling van de dertiger jaren niet tot de onmogelijkheden behoort. Toen werd ook Nederland getroffen door een ernstige economische crisis, die leidde tot massale werkloosheid. Zover is het gelukkig nog niet. In 1937, op het hoogtepunt van de crisis, waren er in ons land 480.000 werklo zen, dat was bijna 17,5% van de beroepsbevolding. In januari van dit jaar bedroeg dat werkloosheidsper centage 5,5 en al behoort een stijging van dit cijfer in het lopende jaar geens zins tot de onmogelijkheden, zo erg als in de dertiger jaren ziet het er ge lukkig nog bij lange na niet uit. Ondertussen zijn de perspectieven voor de naaste toekomst allerminst rooskleurig. Bij zwakke bedrijfstakken als de textiel en de scheepsbouw staan honderden arbeidsplaatsen op de tocht. Een multinational als Philips gaat inkrimpen op zijn personeels bestand en dat zal vooral doorwerken in die contreien in ons land, waar de werkloosheid toch al erg groot is. (Groningen, Limburg, Noord-Bra bant). De algemene teruggang in het besteedbare inkomen van de gemid delde Nederlander heeft invloed op het consumentengedrag. Men doet minder aanschaffingen, en dat kan nog meer bedrijven en bedrijfstakken in de rode cijfers brengen, met als ge volg: stijgende werkloosheid. Ook in andere sectoren loopt de werk gelegenheid terug: het kleuteronder wijs en het lager onderwijs zijn er voorbeelden van. De ineenstorting van de huizenmarkt zal consequenties kunnen hebben voor de werkgelegen heid in de bouw en met deze opsom ming zijn we dan nog geenszins voile- dig. Tenslotte dreigt aan de horizon reeds de komst van een nieuwe tech nische revolutie! De invoering van de mini-computer (chips) zal arbeids plaatsen opleveren, maar vermoede lijk veel meer andere arbeidsplaatsen kosten. Kortom, de tijden van de krappe arbeidsmarkt uit het begin der zestiger jaren zijn definitief voorbij. STIJGENDE WERKLOOSHEID DE werkloosheid is zeer ongelijk over het land verdeeld. Een probleem van de eerste orde is -bijvoorbeeld, dat uitgerekend in de dichtbevolkte Rand stad de werkloosheid naar verhouding Werkloosheid januari 1980 Mannen Vrouwen Totaal Groningen 7,9 12,3 8,9 Friesland 6,7 9,6 7,3 Drenthe 7,5 10,9 8,2 Overijssel 4,1 8,3 5,0 Gelderland 4.3 8,6 5,2 Utrecht 2,5 5,0 3,1 Noord-Holland 3,4 5.5 4,0 Zuid-Holland 3,8 5,9 4,3 Zeeland 4,8 10,0 5,8 6,8 Noord-Brabant 6,1 9,0 Limburg 7,5 14,1 9,2 het minst heeft toegeslagen. Bepaal de provincies en daarbinnen bepaalde gebieden zijn zwaarder getroffen door de werkloosheid dan andere provin cies en gebieden. De spreiding van de werkloosheid naar provincie en ge slacht blijkt uit onderstaand overzicht, dat onlangs werd gepubliceerd in het CNV-orgaan 'Evangelie en Maat schappij'. De gegevens dateren uit januari 1980, recent genoeg dus om niet al te zeer af te wijken van de si tuatie van dit moment. VOORAL VROUWEN DEZE cijfers spreken duidelijke taal. De werkloosheid heeft naar verhou ding het minst toegeslagen in de Hollandse provincies en in Utrecht. Met andere woorden de perspectie ven voor de werkgelegenheid zijn het minst somber in de dichtst bevolkte provincies, waar de kwaliteit van het bestaan door allerlei sociale proble men (bijvoorbeeld huisvestingsperike len) juist zo ernstig wordt aangetast. De drie noordelijke provincies en Bra bant en Limburg hebben naar verhou ding de meeste werklozen en het is zonneklaar dat er een arbeidsmarkt beleid moet komen, dat voor deze ge bieden betere kansen schept. Opvallend is voorts de hoge graad van werkloosheid onder vrouwen. In alle provincies zijn er relatief meer vrou wen dan mannen werkloos. Vooral in Grohingen en Limburg heeft de werk loosheid onder vrouwen schrikbaren de afmetingen aangenomen. Alleen in de Randstad-provincies ligt de werk loosheid onder vrouwen lager dan het landelijk gemiddelde. De noodzaak van een flexibel arbeids marktbeleid wordt door deze gege vens nog eens extra onderstreept. Helaas is zo'n beleid er tot dusverre niet of nagenoeg niet. Weliswaar bestaan er prachtige nota's over de verbetering van de economische structuur in bepaalde gebieden (bij voorbeeld het noorden en Zuid-Lim burg), maar dat heeft tot nog toe weinig arbeidsplaatsen opgeleverd. En juist dèèr zitten de mensen in diverse provincies om te springen. uw Venrays weekblad De opruiming begint 17 juli

Peel en Maas | 1980 | | pagina 7