KUNST r V.Y.Y. Venray gaat pogingen doen om eeuwenoude grafzerken te conserveren X; m, MODEHUfó Tnomassen x Gemeente gaat bezuinigen op openbare POLITIE-INFORMATIEBUS Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING dubbelglas Nieuwe kerkmeesters Vliegens Vlugge Vakantie-aanbiedingen Voor Vlugge Vogels 'SBjSg POELS Meubelen IIX OUD-RECTOR PELT WORDT ZONDAG GEHULDIGD TE VREDEPEEL Reclame op parkeerplaatsen Gas in Ysselsteyn IJ DAG 4 JULI 1980 Nr. 27 HONDERDENEERSTE JAARGANG OR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS GAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY OTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 et. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING .ortgeleden hebben we in deze >m nog eens een balletje opge- pen over het Venrayse Museum, ,r men al vijf en twintig jaar r praat, zonder dat er wat spec- tlairs uit de bus komt. Maar na vijf en twintig jaar, zo konsta- den we, heeft de gemeente dan lelijk het Freulekeshuus aan de dstraat tot onderkomen van het irays Museum bestemd. n weer hoorden we geen verder JWS. anleiding tot het onderwerp nrays Museum"was o.m. het feit, de gemeente Asten nu reeds vijf in het bezit is van een beiaand- ;eum en een natuurstudiecen- n. Beide musea mogen zich ver gen op een 80.000 bezoekers per ^ar even goed aanleiding was feit, dat onze fotograaf in de iers van het gemeentehuis ir de Vredepaal werd onderge- cht ook even een prentje jot van een kollektie beelden die r staat opgesteld. Het betreft hier rnamelijk de originele beelden de Venrayse veldkapellen, wei- om diefstal te voorkomen uit de ■ellen werden verwijderd. Uitein- jk zullen deze beelden ook in het trayse Museum moeten worden toongesteld. :en jaar geleden klaagde een lid de commissie van acht mensen die van gemeente- en van rijks te kunstwerken aankoopt via de tra-prcstaticregeling dat het te publiek in feite zo weinig te i krijgt van die aangekochte istwerken. )csteld werd, dat de gemeente tot ver alleen „werkt" met de Ven- se beeldhouwer Gussen Wie. Van e inmiddels overleden kunstenaar in de loop der jaren een acht- ital werken via de conlra-pres- eregeling verkregen. En waar i die nu gebleven? aldus vroeg commissielid. n feite stonden er toen. 10 jaar ;dcn, maar slechts drie van de ttien kunststukken van Gussen op openbare plaatsen, t.w. op plantsoen aan de Langstraat te turn; vóór het Bejaardencentrum; in de hal c.q. foyer van de ouwburg. Uc7.e laatste is in ieder •al jaren geleden weer terug ge lid en in de gemeentelijke kel- •s verdwenen. n diezelfde tijd is eens gevraagd het niet mogelijk was. kunste- irs nieuwe wijken te laten „ver ren". Een idee waar men niet af zend tegenover stond, omdat men begrip voor had. dat het publiek wel eens iets van zijn kunst- :it zou willen zien. Het idee zou irom op zn mogelijkheden wor- n bekeken ■Ju. tien jaar later, zou men die fde klachten kunnen deponeren; zelfde vragen kunnen stellen. En zou men dan de kans krijgen reëel antwoord te ontvan- de realisering van een Ven- 's Museum in het Freulekeshuus. Sn men zou u er ook op kunnen jzen, dat het Venrayse Museum :t alleen zal bestaan uit een pot- lerf uit het jaar nul, en een boe- nuts uit de jaren rond 1900 Sn dat mag onderhand wel eens >rden gezegd Sn dan lezen we vandaag in de briek Gemeentepraat, dat nog dit ir de kunstzinnige verfraaiing van wijk Brukske zal worden aange- kt, terwijl de komende jaren ook n de andere wijken aandacht zal orden besteed Naar aanleiding van een idee van de heren Swinkels en Hoveslad heeft de VW Venray het initiatief genomen om een commissie te vor men om de thans rond de St. Petrus Bandenkerk liggende oude grafzer ken én kruizen te conserveren. Behalve het conserveren van deze monumenten uit Venrays verleden, zal men ook trachten een nieuwe plaats voor de grafzerken en krui zen te vinden, zodat zij op waardige wijze voor het nageslacht bewaard worden. De heren Swinkels (Veldeke en Geschied- en Oudheidkundige Kring) en Hovestad (gemeente) kon- sta teerden dat jarenlang de weers omstandigheden een funeste invloed hebben uitgeoefend op het materiaal waarvan deze zerken en kruizen gemaakt zijn. Er zijn al zerken bij, die dermate grote barsten en scheu ren vertonen, dat men een speciaal ijzeren raam zal moeten maken wil men ze nog kunnen verplaatsen. Beide heren waren er van overtuigd dat hier op niet al te lange tijd moet worden ingegrepen, willen de stenen niet dermate vervallen en vergaan dat ze als voorgoed verlo ren kunnen worden beschouwd. Er werd kontakt gezocht met de Venrayse VW, welke op haar beurt probeerde anderen en meer deskun digen hiervoor te interesseren. Dat is gelukt en er werd een commissie gevormd. Deze zal eerst na de va kantie in de tweede helft van augustus, bij elkaar kunnen komen om suggesties tot behoud op tafel te leggen en een taakverdeling en werkplan samen te stellen. schilderwerken b.v. Venray Plataanstraat 12 Venray tel. 04780-82635 De Bisschop van Roermond mgr. J. Gijsen heeft benoemd tot kerk meesters van de Sint Petrus Ban denkerk mevr. M. J. J. R. Schim van der Loeff-Gavelsbergh, Sta tionsweg; en de heer W. Bloemen, Stationsweg. De nieuw benoemd kerkmeesters zijn de opvolgers van de reglemen tair afgetreden heren J. M. van den Heuvel, Kempweg en W. K. Kre- mer, Mgr. Nolensstraat. Het gaat hier over een 9 tal graf zerken en een bijna even groot aan tal grafkruizen. Deze laatste zijn het oudst, van de zeventiende eeuw. Voor zover nog leesbaar noteerden wij er als vroegste overlijdensjaar 1628, dus al meer dan 350 jaar oud. Het is begrijpelijk dat de inscripties van deze kruizen veel geleden heb ben. Wind en weder hebben als een schuursteèn gewerkt en veel inge- beitelde teksten al moeilijk leesbaar gemaakt. Ook de oorlog heeft aan deze kruizen o.i. veel schade ver oorzaakt. De grafzerken dateren van een jonger tijdperk, voornamelijk de 19e eeuw, de vorige jaar honderd. Het betreft hier vooral zerken welke vroeger de graven bedekten van pastoors en priesters die in Venray werkzaam zijn geweest. Met deze zerken is het werkelijk droevig ge steld. Veel koper- of bronswerk dat als versiering in de stenen was aan gebracht ,is verdwenen en onher stelbaar. Regenwater is hier door gedrongen in kleine beschadigingen of natuurlijke barsten, waarbij de uitzetting zowel 's winters van be vroren water als zomers van uren lange zonneschijn een slijtage-pro- ees vormden. Zoals gezegd, er zijn al enkele zerken, welke alleen verplaatst kun nen worden indien ze eerst van een ijzeren raam worden voorzien. An dere zijn door de weersinvloeden gaan schilferen, waardoor dikwijls stukken tekst verdwenen zijn. Het zal een zeer moeilijke taak zijn, de ze stenen te herstellen en te conser veren. De VW Venray is bereid daaraan ook daadwerkelijk mede werking te verlenen. Naar verwacht ij- arm wwm MOlvvrètf 3*-? ntmt r&5SffiRp|» mag worden zal ook de gemeente en het kerkbestuur naar vermogen dit initiatief willen steunen. Als toekomstige „bewaarplaats" voor deze graf kruizen en -zerken denkt men aan de St. Petrus Ban denkerk zelf. Het zou mogelijk moe ten zijn, dat de grafzerken in het portaal onder de toren worden op gesteld. De grafkruizen, welke uiter aard minder plaats innemen zag men het liefst geplaatst in de kerk, tegen de achterwand en zo nodig te gen de zijgevels. Alleen op deze ma nier is het mogelijk deze monumen ten uit Venrays verleden voor ons en voor het nageslacht te bewaren. In overleg met de P.L.E.M. heeft het college van b. cn w. onderzocht welke energiebesp. i'^ode maatreg- len In de sector v,» do openbare straatverlichting zouden kunnen worden genomen. Hiermee zijn b. en w. tegemoet gekomen aan de wens van de gemeenteraad, geuit tijdens de begrotingsbehandeling 1980, om 15.000,te bezuinigen met de straatverlichting. Gebleken is, dat door wijziging van het brandrooster en het verlagen van het lichtniveau jaarlijks een financieel voordeel van 21.500,oplevert en een minder verbruik van 102.453 kwh. Wanneer de energiebesparende maatregelen per 1 augustus a.s. in gaan, bespaart dit 8500,op het uitgavenpakket voor 1980. Momentcel is in Venray de situa tie zo, dat van de plm. 3700 stuks lichtmasten er plm. 2700 stuks om 0.30 uur worden gedoofd. Deze gaan dan in de wintermaanden 's morgens om 6.00 uur weer branden. Op de meest kritische punten blijven dus plm 1000 lichtmasten de gehele nacht branden. In de nieuwe situatie zullen 2700 lichtmasten in plaats van om 0.30 uur om 24.00 uur worden gedoofd. Tevens is besloten de plm. 2700 lichtmasten niet meer 's morgens om 6.00 uur te laten branden omdat de 1000 stuks lichtmasten, welke de ge hele nacht en vroege ochtend op de meest kritische punten blijven bran den, voldoende verlichting geven. In de gemeente Venray staan thans 139 lichtmasten in hoofdzaak langs de rondweg Brukske met twee lampen van 80 watt. Door het vervangen van deze twee lampen door 1 lamp van 135 watt wordt een volgens de PLEM aanvaardbaar ver minderd lichtniveau bereikt, dat kosten- en energiebesparend werkt. Het college is er zich van bewust, dat het nemen van deze bezuini gingsmaatregelen zal leiden tot een zij het geringe vermindering van de service aan het publiek. Overigens wordt in de egmeente Venray al op de openbare verlich ting bezuinigd door het op grotere afstand van elkaar plaatsen van de lichtmasten in nieuwe bestemmings plannen. Op dinsdag 8 juli a.s. komt in Venray de Politie-informatiebus van Binnenlandse Zaken, standplaats kiezen op het Henseniusplein, van 10.30 tot 18.00 uur. Het thema van deze bus is: „VER KEER" VERKEERD. Door middel van fotopanelen en vitrines worden de volgende onder werpen aan de orde gesteld: Alcolohol en verkeer; autogordels; overschrijding maximum snelheden; rijden door rood licht; de opleiding van politieambtenaren aan verkeers scholen en nog enkele meer van <fie onderwerpen. Naast deze informatiebus zal het plaatselijk politiekorps bij deze bus met enkele korps-voertuigen aanwe zig zijn. Zo komt daar onze surveil lance motor, surveillanceauto en de jeep van v. d. Hoff, allen volledig ingericht. Verder demonstreert men de BROMFIETSROLLENBAK, waar mee het vermogen van de bromfiet ser. gemeten kan worde- Dit ver mogen is wetteln' gereg en be draagt voor ü.44 Kw. Voor snorfietsen r«* brom fiets bedraagt dit vermogen 0,10 Kw. Deze éontrole van bromfietsen gaat als volgt in zijn werk: Nadat de bromfiets op de „Roilenbank'" is Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen geplaatst, wordt deze met tenmin- 75 kg. belast. Bij in werking zij mie motor wordt bij die versnelling, waarbij het grootste vermogen wordt afgegeven, de gastoevoer zover ge opend, dat de „roilenbank" een ma ximale waarde aangeeft. Het bereikte vermogen wordt aan gegeven op een schaalverdeling. In dien dit te hoog is, is men strafbaar, immers de bromfiets voldoet dan niet aan de gestelde eisen. Op deze verkeersinformatiedag kan het publiek gratis en zonder konsekwenties de bromfiets laten controleren op zijn vermogen en uiteraard op de verdere inlich- tingseisen. Voorts heeft de gemeentepolitie er een z.g. verlichtingswagen. Op dit karretje is alle verlichting aanwezig waarmee de diverse voertuigen moe ten zijn uitgerust. Ook hiermee zal die dag gedemon streerd worden, waarbij tevens een handige hand-out folder wordt af gegeven. Voor de viering van haar 120-ja- rig bestaan in september a.s., heeft de Koninklijke Harmonie „Euterpe" samenwerking gezocht (èn gevon den) met de winkeliersvereniging „Winkelcentrum Venray". Volgens het voorlopig programma wordt het feest vol afwisseling, uiteraard vol muziek maar ook met andere aktiviteiten, zowel voor de jeugd als voor de bejaarden en na tuurlijk voor de anderen, die niet tot een van de beide categorieën kunnen of willen worden gerekend. De bedoeling is de opening van de festiviteiten te 'koppelen aan de feestelijke opening van het gerecon strueerde Henseriiusplein op 12 september a.s. In de dan volgende feestweek kan men genieten van o.m. een muziek festival voor harmonieën en fanfa res een Beierse avond met twee ka pellen, een drumbandfestival, früh- schoppen etc. Het Mannenkoor heeft zijn mede werking toegezegd alsmede het be kende radio-orkest van Freddy Gol den. Geprobeerd wordt op 21 septem ber een demonstratie te (laten) geven van oude beroepen. En natuurlijk concentreert dat al les zich rond de 14e september wan neer „Euterpe" haar 120ste verjaar dag viert met een receptie. Diefstal bromfiets Ten nadele van de 19-jarige N. B. werd zijn voor een woning aan de Bazuinstraat geplaatste bromfiets van het merk Yahama gestolen. Zondag a.s. na de hoogmis van 10 uur zal oud-rector Pelt in het Gemeenschapshuis te Vredepeel worden gehuldigd, i.v.m. zijn 50-ja- rig priesterfeest. Rector Pelt, onlangs 75 jaar ge worden, werd geboren in Vijlen bij het Zuid Limburgse Vaals. Zijn priesterstudie volgde hij aan het klein-seminarie te Weert, aan het groot-seminarie te Leuven en zijn noviciaat in 'n voorstad van Parijs. In 1930 werd hij te Leuven pries ter gewijd. Zijn voorkeur ging uit naar een benoeming als missionaris, maar zijn „bazen" stuurden hem naar Wallonië als onderwijzer Frans. Twee jaar later volgde zijn aanstel ling in Weert, waar hij als jonge priester in 1934 tot overste werd be noemd. Tijdens de oorlog werd Pater Pelt door de Duitsers geïnterneerd; eerst in Haren, later in St. Michielsgestel. Na de oorlog werd hij overge plaatst naar Baarle Nassau, in de funktie van overste en novicen- meester. In 1950 volgde zijn benoeming als overste van de Congregatie in Gen nep en negen jaar later als overste in Gemert. Zijn ideaal als missionaris was toch nog blijven sluimeren en om daar tenslotte enigszins aan tege moet te komen, werd hij in 1960 be noemd tot rector in de „missiestatie" Vredepeel. Dit jongste kerkdorp van Venray had in de enkele jaren van zijn be staan reeds drie rectoren „versle ten" en de prognoses voor rector Pelt gingen dan ook niet hoger dan 'n half jaartjeHet zijn er bij na 20 geworden. Eerst vorig jaar maart moest hij om gezondheids redenen zijn taak in de Vreej be ëindigen Maar de inwoners van Vredepeel zijn hun rector nii ver geten. Zondag wordt de hoogmis tot zijn intentie opgedragen, waarna in hot Gemeenschapshuis allen de ge legenheid krijgen hun vroegere geestelijke leidsman te feliciteren. Koffie en vlaai is er aanwezig! Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9 x 9 0.75 9 x 13 0.90 Alleen gelukte foto's be talen Op verzoek van de commissie voor openbare werken zal de politie eens nagaan, of het ingevolge de Algemene Politie Verordening is toegestaan, dat op parkeerplaatsen réklame gemaakt wordt middels daar geparkeerde auto's. Enkele commissieleden hadden er zich aan geërgerd, dat parkeerplaatsen kon- stant worden bezet door auto's waarop levensgroot reclame ge maakt wordt voor een of andere festiviteit of zaak. In Ysselsteyn is men deze week gereed gekomen met een inventari satie van die panden welke nog niet op het Limagas-net zijn aangeslo ten. Het betreft hier voornamelijk de Puttenweg. Eenzelfde inventari satie is er van de Eikenhofweg. In overleg met de gemeente en Lima- gas wil men proberen of deze z.g. onrendabele aansluitingen toch ver wezenlijkt kunnen worden. Hierbij speelt een belangrijke factor, dat onlangs in Veulen het gasnet werd uitgebreid, en anderzijds dat er een gasleiding ligt op de Rouwkuilen- weg. Wegens VAKANTIE gesloten van 5 t.m. 20 juli I boi tbortlnf-qrioi ir/s Leunseweg 6, Venray telefoon 04780-84392

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1