Vuilnisoverslag 'n nieuwe industrie erde Macht Milieu en vuilverwerking in Venrays gemeenteraad thomassen IJ Leenen POELS Meubelen OPEN DAG in het Schuttersveld L.P. van de Zangers van Sint Frans Waar stijl en sfeer elkaar ontmoeten.. DAG 23 MEI 1980 Nr. 21 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN AVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OAAGEVING ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS rESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 I btnnn I W 1I1VJ PER HALF JAAR 10,-UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen 1 Foto TKtf' Nic van der Veen Juwelier (Y) /W.4PKTHOF Grote Markt 13 Venray Grote sortering klokken Kom vrijblijvend kijken Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Op zaterdag 31 mei a.s. zet het Bejaardencentrum „Het Schutters veld'' zijn deuren wijd open voor iedereen, die eens iets meer zou wil len weten hoe er geleefd en gewerkt wordt in een verzorgingstehuis voor bejaarden. „Het Schuttersveld" sluit bierhij aan op de „Open Dag" voor alle Limburgse verzorgingstehuizen op 31 mei. Tussen 10 en 4 uur is iedereen welkom in Het Schuttersveld. Men kan er dan praten met de bewoners over hun ervaringen in het verzor gingstehuis. Men kan ook zijn licht eens opsteken bij de bewonerscom missie van het verzorgingstehuis en de flat. Ook het bestuur zal aanwe zig zijn alsmede de indicatiecommis- sie. Medewerkers en directie zijn eveneens bereid alle gewenste infor matie te verstrekken. Desnoods kan men maar dan wel onder bege leiding door het gebouw rond dwalen en bij de bewoners die hiervoor hun medewerking hebben toegezegd naar binnen gaan om te kijken „hoe zij er bij zitten". Volgende week komen wij nader terug op deze Open Dag. De Zangers van Sint Frans doen er alles aan om hun muzikale verrich tingen voor het nageslacht te bewa ren. In het verleden hebben de Zan gers twee platen laten maken en vo rig jaar hebben zij hun zang laten vastleggen op een cassettebandje. Nu heeft Eurosound in Nijmegen een langspeelplaat van kerkelijke en profane liederen opgenomen. Deze plaat komt binnenkort in de officiële verkoop, doch nu reeds is de voor verkoop gestart. De plaat kan men bestellen bij de heer Fijnemam. Hu- fa ertusst raat 2 3 (telefoon 84578). Kos ten f 19.95. De volgende liederen zijn opgeno men: Kant 1: O Jesu Christe, Salve Regima, Ave Maria, Benediatus, O Salutaris, King Ail Glorous. Kant 2: Koorkolder, Ik heb mijn wagen vol geladen, Mamma ek wil 'n man hè, Brautchor, Aria Priesterkoor, Je rusalem. Bind juni, begin juli is de plaat klaar. Staat wordt gekenmerkt door Dachten: de wetgevende macht, j tvocrende macht en de recht- dat ook aan de bureaucratie het algemeen gezegd: de amb- en een zekere macht wordt tend, wordt deze „de vierde 1 it" genoemd. is over de invloed van de Ven- vierde macht, dat de fraktie de Partij van de Arbeid in een aan het college van burgemees- i wethouders nadere ophelde- vraagt. wil echter niet zeggen, dat de- ik alleen bij de heer H. Willems beide fraktiegenoten zwaar maag ligt. In 't verleden heb- andere frakties in niet mis bewoordingen zich hier- ons maar al te goed van mr. G. hield bij gelegen- dat hij en zijn H. Oudenhoven het er bij neergooiden. De VVD-fraktie-voorzitter van die gelegenheid gebruik uit te halen naar de invloed hem de ambtenaren op van de gemeente hebben. was het de heer A. Den tijdens de jaarvergadering i<ktie„Samenwerking" een het college deed, omdat te veel afhankelijk van het zou opstellen. de algemene beschouwingen gemeentebegroting 1980 was 't H. Willems (PvdA) die het verweet, de greep op de ont- te verliezen, door de gloeiende macht van >tenaren. zou dus kunnen zoggen, dat van de ambtenaren in ons een heet hangijzer is, waar- frakties zich bran dt' heer Willems wil na- de PvdA-fraktie nu wel eens of kuit hebben. ambtelijke inbreng wil de nu eens van het college een antwoord op'de vraag in b. en w. de opvattingen verschillende fracties, over grote ambtelijke invloed, ge- achten. Wanneer het college opvattingen ongegrond zou dan lijkt het de P.v.d.A.- zinvol de twijfelende fracties argumenten van hun te overtuigen. zo vraagt de fractie, „ein- uw visie de ambtelijke advi- g en begint de politieke verant- delijkheid van het college?" >p aansluitend wordt de vraag tó of hiervoor algemene spel- s bestaan. gang van raken rond het mu- de noordtangent, de straat- igeving en het ophouden van de iruikname van de fractieka- (in het gemeentehuis) worden oorbeelden aangehaald. deze voorbeelden betreft wordt het college gevraagd wat hier- !<i inbreng van de ambtenaren an het college is geweest. vraagd wordt of het college b. en w. bereid is om bij voor- en aan de raad en commissies te geven of en zo ja, waarom en rin van ambtelijke adviezen dt afgeweken. nslotte komt dan de vraag: „Op e wijze denkt het college in ay vorm en inhoud te geven de Wet Openbaarheid van be- r?" Is de P.v.d.A. vorige week „Ge ntepraat" had gelezen, dan was duidelijk geworden dat een irdening in voorbereiding is, tin de openbaarheid van be- ir, voor wait betreft de gemeente gang van zaken in Venray, na- wordt geregeld. Via een grote trechter wordt het vuilnis in een grote en gesloten container geperst voordat zU het fiat van de raad kregen. Het moeilijkste onderwerp van de avond was ongetwijfeld het voor stel tot het geven van een positief advies inzake de bouw van een z.g. oriëntatiehuis in Venray. Hiervoor was een vraag gekomen van de stichting Stokershof. Het was de taak van de gemeenteraad om de minister van C.R.M. te adviseren over de noodzaak van een derge lijke voorziening in Venray. Een moeilijk onderwerp voor de raad. Nóg moeilijker echter als gevolg van het feit, dat de raadsleden het pre-advies van b. en w. pas één dag voor de raadsvergadering in hun bezit hadden Dat was voor de V.V.D.-fraktie aanleiding om uitstel van de be handeling te vragen. De V.V.D.- ers Houba en Janssen zeiden we gens gebrek aan voorbereiding geen zinnig woord over dit onder werp te kunnen stellen. De raadsvoorzitter kon geen ver klaring geven waarom de verzen ding zo laat was geschied. Gelukkig hadden de raadsleden, die in de commissie voor sociale zaken zitten, het stuk wèl kunnen bestuderen. Zij hadden hun kennis kunnen over brengen aan hun fraktiegenoten. De WD-fraktie is echter niet in deze commissie vertegenwoordigd en vroeg derhalve ui'tstel van behande ling .Dit uitstel was niet mogelijk in verband met de door de minister gestelde termijn. Daarom trok de WD haar voorstel wèl in om het tijdverlies te voorkomen, maar 1 onthield zich van deelname aan de discussies over dit onderwerp. GUNSTIG ADVIES De vragen, welke de frakties Sa menwerking, Kerkdorpen en PvdA naar aanleiding van de vestiging van een dergelijk tehuis in Venray hadden, werden wegens ziekte van weth. mevr. Rutten-Tielen, beant woord door de ambtenaar P. Vos- beek. Uit de beantwoording bleek, dat het oriëntatiehuis geen internaat is, maar een tehuis voor begeleiding van hooguit tien personen. Het gemeentebestuur heeft bij het realiseren daarvan geen beslissende stem en als het ministerie binnen vijf jaar geen definitieve vestiging voorstaat ,zal het worden afge bouwd. De PvdA zal de stichting kritisch volgen. De fraktie Samen werking ondersteunde van 'harte het intiatief, zodat tensilotte een gunstig Venrays advies naar de minister zal worden gestuurd. MILIEUNOTA De onlangs verschenen eerste deel- nota „Milieunota Venray" gaf de ge meenteraad gelegenheid om voor de eerste keer te discussiëren over het gemeentelijke milieubeleid. Verschil lende sprekers waren gelukkig met de inbreng van de milieugroepen omdat deze de bevolking meer mi lieubewust hebben gemaakt. Door de verschillende frakties werd uitvoerig ingegaan op de in houd van de nota en over tal van in de nota gestelde onderwerpen wertl nadere uitleg en toelichting ge vraagd. Daarbij kwam van verschil lende frakties de vraag wanneer de J lang geleden door de raad vastge stelde lozingsverordening in wer king zou treden. Uit het antwoord bleek, dat nog gewerict wordt aan verschillende details, welke nauw betrekking hebben op deze verorde ning. (vervolg eerstvolgende tekstpagina) Naar gelang de aanvoer van afval stoffen kan men het aantal contai ners zonder veel problemen uitbrei den. Kortenoeven denkt hierbij aan de aanvoer van nog meer industrie afval en aart de afvalverwerking van de nabuurgemeenten, waarvoor een eigen overslagstation te duur wordt. Volgens deze Venrayse ondernemer kan hij op zijn manier het vuil een heel Stuk goedkoper verwerken, dan wanneer de gemeenten ieder voor zich zo'n installatie gaan bouwen. Eveneens afhankelijk van de aard van het afval welke er wordt aange voerd is er de mogelijkheid om nog bruikbare afvalstoffen van het ove rige vuil te scheiden en voor recy cling te bewaren. Het eerst kort ingerichte terrein is inmiddels keurig afgerasterd en een nog aan te leggen beplanting moet het bedrijf zoveel mogelijk aan het oog onttrekken. Want ondanks dat de Smakterheide een industrie gebied is ,is het ergens ook nog een mooi Stukje natuurgebied en dat mogen we toch wel zoveel mogelijk proberen te behouden. Per „gewone" container wordt het vuilnis aangevoerd en via het laadperron Hn de trechter van de perscontainer gelost. Nieuwe uniformen voor fanfare en drumband „Ons Genoegen" te Oirlo Op Hemelvaartsdag heeft de Fan fare en Drumband Ons Genoegen te Oirlo zich voor het eerst aan de be volking getoond in prachtige nieuwe uniformen. Dat gebeurde in een op tocht door het dorp en verder bij het zondagochtendconcert in zaal De Ruif. De nieuwe uniformen, 85 stuks, bestaan uit een blauwe jas met ho ge zwarte kraag, zwarte broek en Franse pet. Dat heeft een lieve som geld gekost, welke men bijeen ge bracht heeft middels de muziek feesten van vorig jaar en middels e envlooienmarkt en autocross. Ove rigens hebben de leden zelf nog moeten zongen voor het witte over hemd en de zwarte schoenen. De oude uniformen het ver trouwde grijs-blauw hebben heft 16 jaar uitgehouden, en we kunnen ons voorstellen dat ze dringend aan vervanging toe waren (foto Dagbl. v. Nrd. Limb.) De nieuwe overslag- en pers installatie is niet bedoeld om alleen het afval te verwerken wat Korten oeven zelf aanvoert. Neen, ook par ticulieren en bedrijven kunnen er terecht. Daarvoor is het bedrijf 's woensdags en zaterdags openge steld. Naar gelang de hoeveelheid en de aard van het afval dat men er levert, betaalt men een kleine ver goeding. Het is dus niet nodlig dat men zelf naar Horst-America gaat, en nog minder is het nodig dat men klohdestien vuil en puin stort in de natuur. Kortom: alles wat men niet via de gemeentelijke huisvuil-ophaaldienst kwijt kan, kan bij Kortenoeven ge stort worden. De nieuwe in gebruik genomen persinstallatie kan ongeveer 60 tot 80 m3 vuil samenpersen en dat zo nodig binnen 5 minuten. De pers installatie beschikt daarvoor over 70 ton drukkracht. Een niet te verwaar lozen voordeel hierbij is, dat al het afval direct van de buitenlucht is af gesloten. Stankoverlast, ratten en meeuwen zijn er dan ook onbekend. Harmonie in vormgeving, aankleding en kleur zijn van groot belang voor stijl en sfeer in Uw interieur. Toetsing van Uw persoonlijke woonwensen aan onze ervaring in interieurverzorging zal zeker leiden tot een smaakvolle inrichting van Uw woning. Een bezoek aan onze zaak zal U duidelijk maken wat stijl en sfeer betekent. Van de zeven punten, welke op de agenda van de onlangs gehou den raadsvergadering stonden, waren er drie, waarover vrM lang moest worden gediscussieerd, INTEHIEURVEHZORGINGj i WOMbnbiMtrMtl - Vanrav 047KVA2S10 I tainer moet lossen, loopt dat toch aardig in de kilometers en met de huidige brandstofprijzen ook aardig in de duiten. De installatie van een overslag- en persstation vermindert dat dure rijden naar America dras tisch, omdat men nu een aantal con tainers in één grote container kan persen. Dat geldt dan voornamelijk voor fabrieksafval en het gewone huis, tuin en keukenafval veelal van grote bedrijven en instelling. Echt puin van afbraak gaat voor lopig nog rechtstreeks naar Ameri ca. Samengeperst zou dit te zwaar worden om in een grote container vervoerd te kunnen worden. Wel heeft de firma Kortenoeven ook plannen om dat puin t.z.t. zelf te gaan gebruiken Door de aanschaf van een puinbreekmaChine kan men het gebroken puin dan weer leveren voor erfverharding, vulstof enz. Op korte termijn worden op het terrein ook voorzieningen gemaakt voor opslag van grind, ballast, di verse soorten zand enz. voor ver koop in grote en kleine partijen. Op het industrieterrein Smakter- iheide heeft sinds enkele maanden de firma Kortenoeven Zn. een vuilnisoverslag- en persstation ge vestigd. Op een perceel grond van 7000 m2 aan de Metaalweg de eerste weg 'linsk achter Rank Xerox is een verhoogd en verhard laadperron ge maakt, vanwaar de containers van Kortenoeven geledigd worden in een daaronder staande persinstalla tie. Door het sluiten van de vuilnis- stort in het Venrays Broek, moest Kortenoeven evenals zijn colle ga's in deze regio de vuilnis-con tainers in Horst-America gaan los sen. Een tijdje kan men nog in Oir lo terecht, maar dan zou men ook nergens meer in Venray zijn grote of kleine hoeveelheden afval kwijt kunnen. Nu is een ritje naar America geen onoverkomelijke hindernis; maar als men er 20 keer per dag een con-

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1