VENRAY DOET IN PRINCIPE MEE AAN NCRV STEDENSPEL Dodenherdenking - Bevrijdingsfeest wm [AAKAKTIE POELS Over investeren gesproken WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Verlichting Ysselsteyn Veulen Merseh) Meubelen Aardgas in Veulen Beleidscentrum is geen atoomschuilkelder Ruim 6800,-voor „het kind in nood" Jan Tolboom gaat Venray verlaten Slipgevaar op de Wanssumseweg JlAG 9 MEI 1980 Nr. 19 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN *VE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING maandag voor Koninginne- rblijft een aantal krakers, le- in de Werkgroep Jongeren- sting, in het voormalige Pa- ioster op de hoek van de Pa- en de Leunseweg. college van b. en w. heeft vo- eek een gesprek gehad mei enige definitieve, dat daar- gekomen, is, dat niet direct de krakers zal worden opge- De politie heeft hen onge- gelaten, in tegenstelling tot ioepen, die geprobeerd hebben kers uit het pand te verdrij- daarbij een aantal ruiten ingegooid. :n is er wel wat duidelijk- ekomen rondom de aktie van iers. Vanuit het gekraakte erk" hebben zij een oranje pamflet verspreid waarin wordt, dat van de 1700 in bekende woningzoekenden lijn, die woonruimte voor 1 en oonshuishoudens wensen. eisen de krakers een stemming voor het pand Pa- aat/Leunseweg voor 1 en 2 oshuishoudens. Zij eisen van neente en/of woningbouwver- leegstaande koopwoningen kopen en deze aan jongeren geen huizen jarenlang leeg- of verkrotten die (ooit) uit de ten voor bestemmingsplan- ir geef er een tijdelijke iming aan" luidt de •lke ondertekend wordt met lelijke kraakstem, een groet [eren uit Venray". felrood gekleurd pamflet afdelingen Venray van de P.S.P., P.v.d.A., SP en VARA idair met de kraakaktie te dat gehoopt wordt, dat door laktie de gemeente einde akker wordt geschud en een gaat voeren tegen de grote [nood in Venray fl derde (wit) pamflet worden- oners van Venray uitgeno- zaterdag 10 mei tussen 2 en 5 open dag van de krakers te n in de hoop, dat men een jegrip voor de zaak van de en de jonge womngzoeken- n opbrengen er is nóg een lichtpuntje ;n. De krakers hebben het ge- bestuur laten weten, dat men al op de verkeerde weg zit realiseren van dure voorzie- 'enrayse jongeren, die woon- willen hebben, blijken voor- er te zijn van set zg. groeps- Zij zijn tevreden met ieder [en kamer met verder een centrale voorzieningen. Dus tor ieder een eigen keuken en gen douche. Op deze manier realiseren van woonruimte en- en tweepersoons huishou- red goedkoper kunnen. heeft het college de jongeren odigd om in een vergadering stuurgroep jongerenhuisves- arelke begin juni wordt gehou- leze wensen nader uiteen te r afgezien daarvan heeft de nte de krakers toch gesom- I het pand voor een bepaalde t verlaten. verbouwen van het pand feweg 2 heeft al eens eerder on- sp van bespreking uitgemaakt het college van b. en w. Toen geconcludeerd, dat de huur- dan toch wel te duur zou zijn de-jongeren. Toen werd gespro- ver een bedrag van 200,per d, welk bedrag thans door de its acceptabel wordt geacht, acceptabel althans, dan de irijs, welke men straks voor de re appartementen zal moeten tn. is overigens een grote vraag voormalige Pa tersklooster des de druk van de krakers tot huisvesting van een- en rersoons huishoudens zal wor- erbouWd. fds bij de aankoop van het pand le Paters Franciscanen is ge- dat het gebouw over goed aar zou worden gesloopt. Alles u in het gebouw zit, is tijdelijk. lmaa9t doet het geval zich dat het college van b. en w. hét heeft genomen het middel- Jeroepsonderwijs een nieuwe van onderwijs in Venray waar- iet gemeentebestuur al jaren in het voormalige Paters ter onder te brengen. Er is zelfs te van, dat deze vorm van on- ijs al per 1 september in Ven- n bestaan er al lang plannen bij entebestuur en woningbouw- aigng om in Brukske een aantal -in woningen te verbouwen, zij dienst kunnen doen als inrimte voor een- en tweeper- huishoudens. uden de jonge woningzoeken- er in kunnen Slagen het ge- itebestuur er van de overtuigeri, tij met het z.g. groepswonen te en zijn, dan zouden wellicht de- Irive-tin Avortingen soulaas kun- bieden. De gemeente Venray heeft van de heer Dick van Bommel, hoofd van de afd. Gevarieerde Programma's van de N.C.R.V. bericht ontvan gen, dat Venray in principe is aangewezen om deel te nemen aan het „NCRV-Stedenspel". Wanneer Venray definitief tot deelname be sluit zal onze gemeente op vrijdag 21 november a.s. in de Groenoord- hal te Leiden in de live-televisie- uitzending moeten spelen tegen de Nic van der Veen Juwelier Grote Markt 13 Venray SAMEN STELEN WIJ HET MOEDERHART De gemeente Venray heeft de PLEM opdracht gegeven tot het plaatsen van 61 lichtmasten in de kerkdorpen Ysselsteyn, Veulen en Merselo. Hiermee is een totaalprijs gemoeid van 81.600, Was U al bij in Hors! Speciaal adres voor massief eiken meubelen Na een gesprek met de dorpsraad Veulen en belanghebbenden is geble ken dat 90°/« van de inwoners inte resse heeft voor aansluiting op het aardgasnet. Aan de raad zal worden voorgesteld om een krediet van 72.000,ten behoeve van uitbrei ding van het aardgasnet in Veulen ter beschikking te stellen. Aange sloten kunnen worden 64 panden, te weten 37 woningen, 24 woningen met een bedrijf, 2 scholen en 1 kerk. Op basis van de op te leggen baat belasting, welke ook geheven wordt van de eigenaren die niet akkoord gaan met aansluiting, wordt 85°/» van de kosten verhaald op de eige naren. De te heffen bedragen belo pen per woningen 800,en per woning met bedrijf 1200, Een resterend bedrag van 11.200,- komt dan nog ten laste van de ge meente. Groningse gemeente Scheemda, terwijl het „denkwerk" za! plaats vinden iri het Venrayse raadhuis. Met de ervaring, welke men in het seizoen 1971/1972 heeft opgedaan met de Venrayse zeer succes volle deelname aan de NCRV- televisiespelen „Zeskamp" en „Spel zonder grenzen" gaat men intussen al na of de deelname aan het NCRV-Stedenspel in Venray is te realiseren. Zoals men zich ongetwijfeld nog zal kunnen herinneren heeft Venray zich in 1978 opgegeven voor deel name aan het eerste Stedenspel, dat bij gelegenheid van de 400ste ver jaardag van de Unie van Utrecht in juni 1979 in Utrecht zou worden ge speeld. Omdat toen meerdere Lim burgse gemeenten zich hiervoor had den aangemeld, moest een voorron de worden gespeeld in Grubben- vorst. Geleen werd toen winnaar en daarmee de Limburgse vertegen woordiger in dit televisiespel. Daar na gaf Venray zich in principe op voor deelname aan het spel in het seizoen 1979/1980. Dii ging-niet door omdat er te vee! aanmeldingen wa ren. Maar voor het seizoen 1980/1981 staat Venray thans voor deelname- in-prlncipe genoteerd als een van de veertien gemeenten, die het NCRV- Stedenspel zullen gaan spelen. PROGRAMMA-INHOUD Dit Stedenspel is nu al een seizoen gespeeld en heeft maandelijks velen. 100 minuten lang, aan de beeldbuis gekluisterd. Het programma begint met een twee minuten durende promotiefilm over de deelnemende gemeente, waarna acht moeilijke vragen door de N.C.R.V. worden gesteld aan de in de deelnemende gemeente aanwe zige „Denktank". Tanja Koen zal in het Venrayse raadhuis de presenta tie verzorgen, terwijl Judith Bosch vanuit Scheemda presenteert. De te stellen vragen kunnen zowel op nationaal als internationaalter- rein liggen en hebben betrekking op Bijbel en Kerk, flora en fauna, ge schiedenis, klassieke muziek, lichte muziek, beeldende kunst, literatuur, radio en televisie, sport, wetenschap en techniek. Acht van deze tien ter reinen komen aan bod. De gemeente dient voor de beant woording van de vragen te beschik ken over een „raad van adviseurs" onder voorzitterschap van de burge meester Elke gemeente bedenkt één moei lijke vraag voor de tegenpartij, de z.g. „burgemeestersvraag". In de Leidse Groenoordhal worden vier „Zeskampachtige" spelen, wel ke gebaseerd zijn op kracht en/of snelheid en/of behendigheid, ge speeld, terwijl een „Mannetjesput tersteam" een krachtspel moet spe len. Verder moet de deelnemende ge meente een denk(st)er en een sport(st)er leveren. In de Groenoord hal worden maximaal acht vragen, gebaseerd op aktueel nieuws, ge steld aan de denk(st)er. Wordt een vraag gemist, dan kan de sport(st)er redding brengen met het verrichten van een sportprestatie. En uiteraard wordt de gemeente, die met alle denkaktiviteiten en spe len de meest punten vergaart, win- De twee hoogstgeklasseerde ge meenten uit de voorronden zullen in een rechtstreeks uit te zenden finale tegen elkaar uitkomen meit de NCRV Stedenspel-trofee als inzet. Binnenkort hopen wij nader te kunnen berichten over de vootberei- dingen van de Venrayse deelname. Zondagavond, aan de vooravond van de 35e verjaardag van Neder lands bevrijding, vond rok in de Pe trus Bandenkerk een dodenherden king plaats, waarbij een 350 belang stellenden aanwezig waren. Burgemeester Defescne hield bij deze lechtigheid een herdenkings rede. Deken Theunissen verzorgde de eucharistie, daarbij begeleid door Dominee Heine. De muzikale omlijs ting werd op voortreffelijke wijze verzorgd door het Venrays Mannen koor en Harmonie Eutc-rpe. De kerkelijke herdenking werd gevolgd door een kranslegging bij Modehuis Thomassen in de jaren '80 Verstandige mensen zijn herkenbaar vandaag. Zij hebben hun geld goed besteed. Dat is te zien, aan hun kleding! In deze dure tijd, met alle prijsstijgingen, hebben zij gekozen voor kwaliteit en duurzaamheid. Modische - aktuele kwa/iteitskleding van Modehuis Thomassen. Logisch dat juist die mensen vaste Modehuis Thomassen klanten zijn. Over investering gesproken. Een advies.wij zijn er voor. Tot ziens dus. GROTESTRAAT 27, VENRAY Het kraakpand aan de Leunseweg, het voormalige internaat van het Gymnasium. De eerste dagen werd het pand nog „versierd" met spandoeken, zoals op deze foto De P.S.P. afdeling Venray e.o. stelt dat het college van burgemeester en wethouders o.a. de kelder onder het gemeentehuis wil inrichten als atoomschuilplaats, waar dan bepaal de personen of groepen schuilgele- genheid vinden in geval van een atoomoorlog. Het college heeft hier op geantwoord dat de informatie welke de P.S.P. ontvangen heeft on juist is. De noodbestuurspost welke onder het raadhuis van Venray is ge bouwd, is een beleidscentrum, waar in, in gevallen van calamiteiten, het bestuur met eventuele medewerkers kontakten onderhoudt met instellin gen en fun'ktionarissen, aanwezig bij een ramp. Het doel is zo snel en efficiënt mogelijk hulp te kunnen bieden. Het uitgangspunt voor de schuil- gelegenheid moet zijn dat de bevol king haar bescherming in de eerste plaats in of in de onmiddellijke na bijheid van de eigen woning dient te vinden. De zorg van de overheid is om schuilplaatsen te maken voor kollektieve doeleinden op bijvoor beeld drukke verkeersknooppunten, waar de mensen niet tijdig dekking kunnen vinden. Dit kan eventueel uitgebreid worden voor mensen die in of nabij hun woning met eenvou dige middelen geen schuilplaats kunnen realiseren. het oorlogsmonument aan het Kerk- pad, waar „The Last Post" geblazen werd en twee minuiten stilte in acht werden genomen. Afgevaardigden van het COC Venray en de CPN Venray legden vervolgens hun bloemstukken bij het oorlogsmonument. Het getuigde o.i. van weinig saamhorigheid waar over even te voren nog in oe kerk was gesproken dat veei publiek zich reeds verwijderde voordat deze bloemlegging een feit was. Het bevrijdingsfeest in Venray werd vooral gekenmerkt door een enorme drukte tijdens de wekelijkse markt, welke van heinde en verre publiek trok. In de middag ging de jeugd op haar manier markt houden door een handeltje op te zetten, van allerlei speelgoed en gebruiksvoorwerpen, waarop men zelf was uitgekeken. Deze rommelmarkt werd muzikaal ondersteund door het Jeugdorkest van Euterpe. Mede door het zonnige weer had men over belangstelling niet te klagen. Om zes uur begon in Prinsenhof een demonstratie dansen, gevolgd door wedstrijddansen. Later op de avond kon de jeugd in de schouw burg terecht voor de drieve-in-disco video A GO A GO. Veel belangstelling kreeg ook het non-stop muziek- en dansprogram- mama op de Grote Markt. Maar hier Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9 >9 f 0.75 9* 13/0.90 Alleen gelukte foto's be talen deed de avondkoelte zich duidelijk voelen en dat deed onherroepelijk afbreuk aan deze prettige avond. Voor en na verdween het publiek dan ook naar warme gelegenheden en liet de joekskapellen voor wat ze waren. Een gezamenlijk optreden zat er dan ook niet meer in. Wat opviel was de duisternis.... Zowel kerktoren als oud-raadhuis kunnen toch feestelijk verlicht wor den. Maar dat was er die avond niet bij. Is de gemeente soms al te ener gie-bewust? Nu er weer stemmen opgaan om jaarlijks 5 mei te vieren, lijkt het ons niet onverstandig dat men zich eens gaat verdiepen op feestelijk heden binnen, b.v. ni de schouwburg. De avondtemperaturen begin mei zijn gewoonlijk aan de frisse kant. Voor zover tijdig binnen, publi ceren wij de uitslagen van het oranje-voetbaltoernooi nog op de sportpagina elders in dit blad. Op de foto: bloemlegging bij het oor- logsmonment aan het Kerkpad Bewegwijzering op het kruispunt Midden Peelweg- Deurneseweg De dorpsraad Vredepeél heeft dfc gemeente Venray het verzoek ge daan om de aanduiding Vredepeel op te nemen in de bewegwijzering op het kruispunt Midden Peelweg Deurneseweg. Dit verzoek is over gedragen aan de A.N.W.B. welke de bewegwijzering verzorgt. Deze orga nisatie stelt, dat de bewegwijzering langs de Midden Peelweg altijd al enigszins moeilijk is geweest door het ontbreken van een duidelijk her kenbaar tussen- en einddoel. Wordt Vredepeel hierin opgeno men dan wordt deze situatie voor de verkeersdeelnamer nog onduidelij ker. Besloten is om Uden te beschou wen als noordelijk einddoel. De ge meente deelt de mening van de A-N-W.B. Het idee om bij gélegenheid van de viering van de jubilea van de Woningbouwvereniging Noord Lim burg een aktie voor „het kind in. nood" te houden blijkt bij velen goed aangekomen te zijn. De op brengst van de aktie bedraagt f 6.802,54. In overleg met de organisatie Ter- re des Hommes is besloten om het geld te bestemmen voor een kinder dorp in Indonesië, Dessa Anak Anak. Dit dorp bestaat uit aparte huis jes waar wees- en verwaarloosde kinderen onderdak vinden en onder de hoede worden genomen van we duwen of alleenstaande vrouwen. Op den duur moet dit dorp geheel selfsupporting worden door middel van veeteelt en landbouwprojekten. Uitbreiding van dit dorp is noodza kelijk. De heer J. G. Tolboom (34) hoofd van de basisschool De Foekepot in Brukske gaat per 1 augustus Venray verlaten. De heer Tolboom kwam in 1973 als eerste onderwijzer en hoofd van de Foekepot naar Venray. In dat jaar startte men in Brukske met 55 leer lingen. Nu, 7 jaar later zijn dat er 675. Per 1 augustus a.s. heeft de heer Tolboom een funktie als onderwijs kundig adviseur bij de gemeente Apeldoorn aanvaard. Als men weet dat Apeldoorn 120 scholen telt, dan mag men gerust aannemen, dat daar voor de heer Tolboom een alleszins interessante taak ligt. Bij regenachtig weer wordt de Wanssumseweg steeds gevaarlijker door spoorvorming. Er zijn in de weg als het ware goten ontstaan waarin zich het regenwater verza melt, wat slippartijen tot gevolg kan hebben. Dit door het werkcomité Oostrum gesignaleerde gevaar heeft de ge meente doorgespeeld naar gedepu teerde staten, gezien de Wanssum seweg va'lt onder het beheer en on derhoud van de Provinciale Water staat. Grote Markt 21 VENRAY.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1