WELZIJN RENOVATIE VAN ARBEIDERSWONINGEN Speelterrein nabij Arkstraat-Nieuwlandstraat e MODEHUIS Wordt huurprijs op de kerkdorpen haast onbetaalbaar POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING een stap in de goede richting keukens kijken bij: venray leunseweg 6* tel. 84382 Meubelen Kardinaal Alfrink in Smakt Tentoonstelling in Boschveldcollege VRIJDAG 21 MAART 1980 Nr. 12 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Sinds men in Den Haag heeft be sloten de subsidiëring van het so ciaal-cultureel ^rerk geheel in han den te leggen van de gemeenten, worden wij vrijwel wekelijks be stormd met woorden als „welzijns planning" en „decentralisatie" ter wijl op de gemeentelijke voorlich tingspagina „Gemeentepraat'' onder de kop „Werk aan de Welzijnswin- kel" regelmatig hierover wordt ge schreven. Intussen hebben zich weer nieuwe woorden aangediend, zoals „plambe- raad", „facetplannen" en „wegings nota". Ook deze begrippen hebben dan ook weer alles te maken met de decentralisatie van het welzijnsbe leid in de gemeente Venray. Intussen zij we er wel achterge komen, dat de decentralisatie van het welzijnsbeleid een verschrikkelijk ingewikkelde materie is. Deze con- staterng werd dinsdagmiddag nog eens versterkt, toen in het raadhuis bet planberaad werd geïnstalleerd en de verschillende werkgroepen of- fideel het startsein kregen voor hun I werkzaamheden. Cck burgemeester Dcfcsche her innerde er aan, dat welzijnsplanning een volkomen nieuw begrip is, waar mee de gemeenten zo goed als geen ervaring hebben. Hij noemde het zelfs een avontuur en een uitdaging. Immers, welzijn laat zich niet plan nen en organiseren. Wèl zullen de gemeenten de ruimte moeten schep pen om tot een welzijnsbeleid te ko men. De gekozen uitgangspunten zuilen waar gemaakt moeten wor den". zo zeide burgemeester. Ook wethouder van Oers, de co- ordinerend wethouder die deze ma- ierie in handen heeft, liet duidelijk blijken, dat men op dit ogenblik met de hele opzet van de welzijnsplan ning als het ware in de mist vaart. „Her-orëntering op het welzijnster rein is noodzakelijk, zelfs als hier voor het geld ontbreektzei hij. Nu is het zo, dat bij de gehele welzijnsplanning alle verenigingen, die bij het welzijn in de gemeente betrokken zijn, van begin af aan hierbij zijn betrokken en inspraak hebben en krijgen, Nauwe betrok kenheid bij de planning van het wel zijn van alle verenigingen, institu ten en instellingen is noodzakelijk. Uteraard kunnen de bestuurders rekenen op ambtelijke bijstand. Maar zelfs voor de ambtenaren èn de ge meentelijke bestuurders is het een lilijke zaak. Volgens de wethou der metten zij het er maar „even" bij doen. Het gevaar is dan ook niet denkbeeldig, dat de verenigingsbe- «uursders zich te veel verlaten op de ambtenaren. Vandaar, dat de wet houder een beroep deed op de ver- enigingsbestuurders aktief mee te denken over en mee te werken aan het grote werk, waarmee men be gonnen is. In onze editie van vorige week is in de rubriek „Gemeentepraat" een overzicht opgenomen van de samen stelling van de werkgroepen, welke door de verschillende commissies rijn ingesteld om het voorbereiden de werk te doen. De eerste reaktie hierop hebben we intussen ontvangen van de heer H. Karsters uit de Tinnegieterstraat, die als Surinamer veel doet voor de nier woonachtige Surinamers. Hij zet een aantal vraagtekens achter het opschrift inspraak en schrijft: „Zeer positief konk het, toen het gemeentebestuur bekend maak te, dat er commissies gevormd zou den worden om de inspraak te be- |TOrderen, Ik had gedacht, dat het de kant op zou gaan. Enigszins teleurgesteld en boos was ik, toen ik de namen van de commissie Cultu rele Minderheden las. Geen Moluk- kers, Spanjaarden, Antillianen of Surinamers. Wie vertegenwoordigt wie? Over inspraak en bevoogding gesproken. Het ga je goed Commis sie Minder „Heilig" Culturen". We hebben de namen van de werk groep Cultureel minderheden er nog eens op nagekeken. Deze wordt be mand door de heren H. van der U>cht, J. van Dijk (buurtwerker), L. ran Lanen (Limburgse Immigratie Stichting), H. van Mil (R.I.M.) en dr. •I- Peters (Aalmoezenier van Sociale Werken). Als ambtelijk secretaris is de heer H. Duijten aan deze werk groep toegevoegd. Inderdaad geen vertegenwoordi ging van de door de heer Karstens genoemde in Venray woonachtige jminderheden. Informatie bij de gemeente leerde ons echter, dat met opzet geen ver tegenwoordiger van de culturele minderheden in de werkgroep is op genomen, omdat er in Venray wel s>'n 25 minderheidsgroeperingen hjn. Iedere vertegenwoordiger zal dan voor zijn eigen belangen opko men. Wèl is het de bedoeling dat een vertegenwoordiger van een minder- heidsgroeperinng wordt uitgenodigd wanneer een bepaalde groepering wordt besproken. Een eventtuele veronderstelling, dat er gesproken wordt „over ons maar zonder ons, mist dus alle grond, temeer, daar in de commissie de des kundigheid over de culturele min derheden ruimschoots aanwezig is. Het ziet er naar uit dat de z.g. ar beiderswoningen aan de Maashese- weg en Odastraat nu toch binnen af zienbare tijd zullen worden, gereno veerd- De Woningbouwvereniging is terug .gekomen van haar eerder in genomen standpunt, waarbij alge heel herstel niet mogelijk zou kun nen zijn. Architect, aannemer, bewoners, woningbouwvereniging en gemeente zijn het na uitvoerig overleg met el kaar eens geworden. De renovatie- kosten zijn thans beraamd op 74.000,all-in per woning. In feite zou men daar nog bij moeten tellen 3540,per woning welke de Wo ningbouwvereniging uit eigen mid delen beschikbaar stelt, terwijl ook de gemeente van plan is een derge lijk bedrag „om niets" bij te dragen. Bovendien heeft het nu drie jaar du rende onderzoek naar de mogelijk- hed envan renovatie ook nog eens 500,per woning gekost. In het verleden is reeds een 20-tal woningen uit hetzelfde complex ge sloopt, te weten 8 woningen aan de Broekweg en 12 woningen aan de Willemstraat/St. Odastraat. Hiervoor wordt thans vervangen de nieuwbouw gepleegd in de vorm van 14 bejaardenwoningen aan de Willemstraat. Ten behoeve van de 18 overgeble ven woningen is inmiddels een al geheel renovatieplan vervaardigd. Venray Plataanstraat 12 Venray tel. 04780-82635 Het plan is in overleg met de bewo ners uitgewerkt en voor zover moge lijk is met hun wensen terdege reke ning gehouden. Zoals bekend geeft het rijk ruime subsidies voor de renovatie van wo ningen. Deze subsidie moet echter door de gemeente worden aange vraagd, evenals de subsidie voor het jaarlijks onrendabele gedeelte van de exploitatie. De gemeente geeft de ontvangen subsidie dan weer netjes door aan de Woningbouwvereniigng zo is dat nu eenmaal geregeld. In de raadsvergadering van a.s. dinsdag gaat de raad beslissen of de gemeente deze subsidies mag aan vragen. Een klein voorspel, had deze week reeds plaats, toen dit punt in de commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting werd besproken. De heer Pingen vond het maar een vreemde zaak dat de gemeente hier zo maar 3540,beschikbaar gaat stellen. Als een particulier zijn wo ning wil renoveren geeft de gemeen te hem die centen ook niet De heer De Bruijn had de begro ting eens bestudeerd De schrik sloeg hem om het hart, toen hij zag wat uit de post onvoorzien 7.000,alle maal gedaan moest worden. Hij vond het maar goed geld naar kwaad geld Vanaf februari 1978 zijn met ver tegenwoordigers van de bewoners omgeving Arkstraat Nieuwland- straat besprekingen gevoerd over de aankleding en renovatie van het tus sen beide straten en achter de Hen- seniusschool gelegen terreintje. Momenteel bestaat dit plantsoen tje uit een grasveld met haagbeplan ting, één zandbak en een tweetal klimtoestellen, die in gevorderde staat van verval verkeren. In samenspraak met de bewoners is thans een plannetje voor dit ter rein ontworpen, dat op korte ter mijn kan worden gerealiseerd. Het plan voorziet in hernieuwd in zaaien van het gras en het opnieuw aanbrengen van beplanting rond het terrein. Door middel van beplanting en schaarhekken zal een „speelhoek" enigszins van het overige terrein worden afgescheiden. Hierop zullen in geel zand en enkele speeltoestel len worden geplaatst. Ten behoeve van de wat oudere omwonenden is een drietal zitban ken geprojekteerd, terwijl op de punt een rosarium met 200 rozen zal worden aangelegd. Bij de aanleg van het terrein zal zoals afgesproken is een gedeelte in zelfwerkzaamheid door de omwo nenden worden uitgevoerd. Hierdoor kunnen de kosten voor de gemeente aanmerkelijk worden gedrukt. SCOTLAND Makers of the world's most expensive twist suitings Schotland is beroemd om z'n whisky en zalm. Reid Tailer stoffen, ook afkomstig uit Schotland, zijn eveneens beroemd, vooral bij mannen die gewend zijn zich goed en exclusief te kleden. Slechts één konfectionair per land en enkele geselecteerde speciaalzaken in herenkleding zorgen voor produktie en verdeling van deze edele Schotse kostuums. Hierdoor is de drager van Reid Tailer kostuums altijd verzekerd van een uitstekend gemaakt kostuum in een exclusief dessin. EXPOSITIE „ISOLEREND GLAS OP Z'N PLAATS" in het informatie centrum INFO 3 te Venray In toenemende mate wordt isole rend glas toegepast in het kader van energie- en stookkostenbespa ring in nieuwbouwwerken; ook steeds meer wordt enkel glas in be staande woningen en gebouwen ver vangen door dubbel glas. De expo sitie geeft een overzicht van typen dubbel glas, glassoorten, systemen van voorzetramen, mogelijkheden van toepassing, oplossingen voor vervangssituaties, beglazing met verschillende kit-soorten, raampro fielen en kombinaties. Getoond wordt voorts het ver band tussen de beglazing van gevel elementen en de voorbehandeling plus de bescherming daarvan. Een literatuur-overzicht licht voor over normen, voorschriften en glas-toe passingen. De aksent-op-glas-expo sitie is irt het bijzonder bedoeld voor opdrachtgevers in de ruimste zin van het woord, voor de bouwwereld en schilderondernemers; vanzelf sprekend is ook elke andere belang stellende bezoeker van harte wel kom. De expositie is van 10 t.m. 17 april 1980 vrij toegankelijk. Het informatiecentrum is geopend van maandag t.m. vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. Wij houden een open avond op donderdag 10 april 1980 van 19.00 tot 21.00 uur. werpen. Met 20.000,méér had men totaal nieuwe woningen gekre gen. Nu blijven het maar opgeknap te, gerepareerde woningen. Hij gaf er voorlopig zijn fiat niet aan, en zou er a.s. dinsdag in de raadsvergade ring beslist op terugkomen. Wethouder Schols wees er nog eens op, dat gerenoveerde woningen geen nieuwe woningen zijn, natuurlijk niet. Maar men kan op deze manier ever een aantal goede en goedkope huurwoningen beschikken. De huur prijs wordt 198,— per maand en dat is in deze tijd toch alleszins accep tabel. Bij nieuwbouw zou een derge lijke huur totaal onmogelijk zijn. De meeste bewoners zijn vanwege hun leeftijd of anderszins niet meer in het arbeidsproces opgenomen waardoor het uitoefenen van hob by's belangrijk is; deze mogelijkheid blijft ook na renovatie nog aanwezig door handhaving van de relatief gro te tuinen. De afstand tot het centrum is voor met name bejaarde bewoners alles zins acceptabel. Van niet geringe waarde is de wijkgebondenheid van de huidige bewoners, die veelal al jaren lang in de betreffende woningen wonen. Omdat genoemde renovatieprijs van 74.000,nog niet definitief is, vroeg de heer Houba, wat de konse- kwenties voor de gemeente zijn, wanneer straks de kosten toch ho ger uitvallen. Maar volgens de wet houder zijn er voor de gemeente geen konsekwenties. Dit is een zaak van de Woningbouwvereniging. De heer Konings zei kort en krach- itg: doen. Het heeft al veel te lang geduurd en er is „eindeloos geouwe hoerd". Men had veel eerder moeten kunnen bouwen. De raad zal nu a.s. dinsdag voor lopig het laatste woord hebben. I haukanlntariai ir«o Wie nog mocht menen dat WONEN op de kerkdorpen tot een alleszins betaalbare luxe behoort in ieder geval goedkoper dan in Venray-cen- trum komt toch wel iets of wat bedrogen uit. In de commissie ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting, deelde de voorzitter wethouder Schols het een en ander mee, over de bouw van woningen in de sociale sector op de kerkdorpen. Daarbij bleek dat doodgewone eengezins woningwet woningen maar liefst 524,35 per maand aan huur gaan kosten. En cok de bejaardenwoningen vragen een o.i. hoge huurprijs van 417,10. Nu heeft men ontegenzeggelijk op de kerkdorpen een behoorlijk lapje grond bij zijn woning, maar feit is toch wel dat b.v. een bejaard echt paar al een groot^ieel van zijn a.o.w. aan huur betaalt, en misschien daar door weer aanspraak kan maken op de sociale bijstand. De hoge rente-standaard voor de financiering tijdens de bouw, de b.t.w. en de overdrachtskosten spe len ontegenzeggelijk een belangrijke rol in de totaalprijs van de te bou wen woningen. Voor een eengezins woning beloopt dat al ruim 19.000,- tegenover een totaal aan stichtings- kosten van ruim 114.000, De inrichting van deze woningen is vrij sober gehouden, wel overeen komstig de huidige eisen, maar ook niets meer. Verder „uitkleden" zit er niet meer in. Voor alle kerkdorpen samen, ston den er 39 eengezins woninwetwonin- gen' op het programma. Dit aantal is inmiddels met 12 uitgebreid. Bejaar denwoningen worden er 49 gebouwd. Verder bestaan er plannen voor 39 premie A woningen en 22 premie B woningen. Er worden dus beduidend meer woningen gebouwd als destijds gepland was. Dat heeft misschien bij Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen de provincie nog wat voeten in de aarde. Behalve in Castenray zijn alle plannen wat de grond betreft rond; maar ook in Castenray hoopt men spoedig spijkers met koppen te kun nen slaan. Dan staat er niets meer in de weg om direct na de bouwvak vakantie met de bouw van deze wo ningen op de kerkdorpen te gaan be ginnen. Grote Markt 21 VENRAY. Zondag a.s. om 10 uur zal Kardi naal Alfrink in Smakt een plechtige Hoogmis celebreren. De fanfare van Holthees-Smakt zal deze dienst op luisteren. Vanwege de grote belangstelling voor de in het Boschveldcollege ge- exposeerde werk van Thij Min, heeft men besloten deze tentoonstelling ook dit weekend op zaterdag en zon dag van 2 tot 5 uur voor het publiek open te stellen. Op maandag 24 maart, 's avonds om 8 uur, zal in de aula van het Boschveldcollege d'n Aid Venrodse Iërepries 1979 aan Thij Min worden uitgereikt. Het bestuur van Veldeke- Venray heeft deze prijs aan Thij Min toegekend voor z'n literatuur in het Venrays dialekt. Nic van der Veen Juwelier /H^PKTHOF Grote Markt 13 Venray 1-jarig bestaan I Gratis polijsten schoonmaken, graveren van al uw sieraden, tot 1 arpli a.s. DONDERDAG 27 MAART Kennismaking met Onderwijs Service Centrum Op 27 maart wordt het officiële startschot gegeven voor het onder wijs service centrum Venray door inspecteur Strelitsky, en wethouder van Oers. Alle onderwijsgevenden, ouderver enigingen en schoolbesturen uit Ven ray zijn op deze middag uitgenodigd. Naast de officiële opening zal er in de foyer een bonte onderwijs markt opgebouwd worden. Hier zul len de aktiviteïten van het service centrum gepresenteerd worden. Daarnaast zullen randorganisaties voorlichting geven over hun aktivi- teiten. Een groot aantal schoolleve- ranciers en uitgevers zullen stands inrichten. Sinds een maand functioneert het onderwijs service centrum. Door 'n D.A.C.W.-subsidie is het mogelijk geworden vier krachten aan te stel len. Zij voeren allerlei werkzaam heden uit om het werk van de scho len, ouderverenigingen, en randorga nisaties te verlichten. Hun werk be staat o.a. uit: het zorgen voor ver vanging van leerkrachten, het ver zorgen van interne post, het uitlenen van dia's, geluidsbanden e.d., het ru briceren van vakliteratuur, het aan maken van leermiddelen, een diuk- kerijservice, het opzetten van onder- wijsprojekten, het verzorgen van kontakten tussen schelen en bedrij ven, het verhuren van apparaten enz. enz. Anderhalf jaar geleden heeft het hoofdenberaad in Venray het initia tief genomen voor een dergelijke or ganisatie. Er is toen een rapport ver schenen dat in brede kringen be sproken is en geresulteerd heeft in een aanvraag voor subsidie ten be hoeve van dit projekt bij de D A.C.W. Het hoofdenberaad heeft voor een proefperiode van één jaar geld ge kregen voor 4 salarissen. In dit proefjaar moet het centrum zijn bruikbaarheid bewijzen. Mocht het zo zijn dat men in het onderwijsveld sterk behoefte heeft aan een dergelijke ondersteuning, dan is het hoofdenberaad voorne mens om het centrum verder te con tinueren en uit te breiden. De informatiedag, op 27 maart a.s. is geopend van 13.00 tot 20.00 uur om ook alle ouders de gelegenheid te geven kennis te maken met leermid delen, randorganisaties en aktivitei- ten van het centrum. Op deze dag zullen o.a. aanwezig zijn: O.B.D., S.A.B.O., Scholen kon - taktraad, Inspectie, Katholieke schoolraad, Schoolarts, Schooltand- arts, A.B.O.P. enz. Iedereen die iets wil weten van de ze diensten kan hier goed gebruik van maken. Op geregelde tijden zal er in de schouwburgzaal een diaklankbeeld gedraaid worden dat de problema tiek aangeeft waarvoor het service centrum opgezet is.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1