r J Doordouwers L Gebroeders van Dijk vertroetelen hagedissen, kikkers en... vliegen H dubbele beglazing Vergane kerkelijke glorie zo maar in een Venrayse woning ÏISTIENSTRA I VENRAY ii tentoonstelling Venrayse apotheken richten uitdeelposten in POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING SSruysberg Grote respons bij enquête van Venrays pplitie REIJNDERS Meubelen PEEL EN MAAS ook üw krant VRIJDAG 14 MAART 1980 Nr. 11 HONDERDENEERSTE JAARGANG ÜPËEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING De afdeling Venary e.o. van de pacifistisch Socialistische Partij is bij monde van secretaris Jan Hen driks weer eens verbolgen op het gemeentebestuur. Vorig jaar schreef de P.S.P. een brief aan het gemeentebestuur over openbare atoomschuilkelders in Veriray. De afdeling wilde nu wel eens weten of het beleid van het col lege van b. en w. wel degelijk ge richt was op het bouwen van open bare atoomschuilkelders in Venray. Tegenover het „neen" van de ge meente stelt de P.S.P., dat volgens haar informatie de zaak anders ligt. „De kelder van het nieuwe gemeen tehuis wordt daarvoor ingericht" zegt de P.S.P. Nu heeft de P.S.P. toch écht wel de klok horen luiden en met een klein beetje handigheid, had zij ook de klepel nog gevonden. Het is n.l. hele maal geen geheim, dat zich onder het gemeentehuis een bom- en stra- lingsvrije bunker bevindt. In één ge deelte daarvan is het archief onder gebracht en het andere gedeelte is ingericht als noodbestuurspost. Dat is een ruimte, waarin het ge meentebestuur burgemeester en een aantal daarvoor aangewezen ambtenaren in geval vnn een ramp de gemeente verder hoopt te kunnen besturen; althans een'ruim te van waaruit de hulpverlening kan worden geregeld. Het lijkt ons toch wel te ver gaan om de P.S.P. te vertellen, wie nu zijn laangewezen om die kelder in te dui ken wanneer een ramp zich voor doet. De leden van de P.S.P. in ieder geval niet. Want die wensen niet in aanmerking te komen voor een plaatsje in atoomschuilkelders. Wij geloven overigens niet, dat b. cn w. nog eens op deze brief zullen [antwoorden. Ook het MAN behoort tot de.door douwers. die niet tevreden zijn met ton gegeven antwoord van het ge meentebestuur. Op 14 februari kregen het college van b. en w. en alle raadsleden een irief van het Milieu Actie Centrum foderland met niet minder dan zes- ig vragen betrekking hebbende do afvoer van slib van de vloei- reklcn naar de voormalige stort plaats in Venrays Broek. In de brief was het dreigement vervat naar de rechter te zullen stap pen wanneer de gemeente niet gauw op de vragen antwoord geeft. Het college van b. cn w. is er niet koud of warm van geworden. Het meent dat het in vele gevallen weer vragen naar de bekende weg is. O.ver de dooie koeien van van Dijck zijn al zoveel vragen gesteld en bovendien is thans T.N.O. uit Delft, nog bezig met het onderzoek naar de dooroor- [Zaak. en w. zullen toch wel wat doen met de brief van het MAN. In de eerstvolgende raadsvergadering zaj worden voorgesteld dc brief van het MAN voor kennisgeving aan te nemen. Over dat voorstel kan men van mening verschillen Maar als men met alle geweld „door «11 douwen" in de kwestie vloeivel- den en dooie koeien, dat men dan zijn uiterste best doet om eindelijk na vier jaren eens definitief uitsluit sel te krijgen over oorzaak en schuld. Want dat is de kwestie waar alles om draait! - MODESHOW In 't parochiehuis te Tienray op woensdag 19 maart aanvang 20.00 uur Kaarten 4,- moaenuis De door de Venrayse politie opge zette enquête omtrent de bereik- taarheid van bedrijven en instellin- in heeft nu reeds een grote respons leleverd. Omdat het van het 'tste belang is dat de politie over [alle gevraagde gegevens beschikt, tllen wij nogmaals de aandacht 'ligen op het inleveren van toe- rnden vragenlijsten. De politie zal alle verzamelde ge- 'ens op kaart brengen, zodat_ men geval van nood, direkt over de 'ge gegevens beschikt. Er zijn in Venray tal van mensen te vinden, die er een speciale hobby op na houden. De een verzamelt postzegels, suikerzakjes, lucifers merken; de ander oude munten, me dailles of allerlei soorten wapens. Aan verschillende van hen hebben we in de loop der jaren aandacht be steed. Dat het ook nog anders kan, ont dekten we onlangs ten huize van de familie van Dijk aan de Overloonse- weg. Hier werden we namelijk ge confronteerd met een voor Venrayse begrippen uitzonderlijke en unieke hobby, n.l. het kweken van hagedis sen, salamanders, kikkers en vlie gen. Dat laatste om de hobby in stand te kunnen houden en haar ook zo voordelig mogelijk te kunnen uit voeren. De 31-jarige Wim van Dijk is, toen zijn ouders vanuit Bussum in Ven ray kwamen wonen, begonnen met het kweken van kikkers, salaman ders en hagedissen, nadat hij eerst voor zijn plezier vissen en sierduiven had gehouden. Die overschakeling was voor hem eigenlijk geen grote slap, omdat hij als biologiestudent in Nijmegen met een veelheid van dieren in aanraking kwam. De inmiddels afgestudeerde bio loog wist voor zijn hobby ook zijn zes jaar jongere broer Paul te inte resseren en samen hebben ze het nu zover, dat zij twee kamers een ge heel ander aanzien hebben gegeven door de aquaria en terraria, welke zij langs de muren hebbc-n geplaatst. Loken als wij zijn. moesten we goed kijken om de levende have ach ter het glas te ontdekken. Die dier tjes hebben nu eenmaal de aardig heid van dezelfde kleur Ie zijn als hun omgeving. En die omgeving be staat uit welig tierend groen cn een zelfde kleur achterwand. -Met een grootte van 40 cm..is een van de hagedissen wel de enormste in dc verzameling. En weer moesten wij het afleggen togen dt kenners, die voor de diertjes prachtige latijn- se namen hebben. Hoe het ook zij; in ieder geval zijn er een dertigtal verschillende soor ten hagedissen cn salamanders in dc schilderwerken bv VENRAY PLATAANSTRAAT 12 TEL. 04780-82635 verzameling. Het voornaamste is daarbij, dat de gebroeders zelf kweken en daarbij uiteraard de grootste aandacht besteden aan de resultaten. De grootste hagedis legt vrijwel iedere veertien dagen een ei. Dat ei moet in een speciaal broeikasje worden geplaatst omdat anders het gevaar bestaat, dat ofwel het ei of het jon ge broedsel moederlief wordt opge peuzeld Die kweek hebben de gebroeders van Dijk juist nodig omdat ze met dat materiaal kunnen ruilen met de leden van de werkgroep Anoulis te Eindhoven .waarvan zij lid zijn. Het zijn allemaal tropische hage dissen en salamanders omdat de in landse soorten beschermd zijn. Aankoop is vrij duur, evenals het voedsel voor deze diertjes. Ook aan kikkers kweken wordt grote aan dacht besteed. Aanvankelijk hadden de gebroeders niet minder dan 1200 kikkers, maar thans noudt men het op enkele tientallen. Als men dit le gertje kikkers bezig hoort, meent men, dat men jonge hondjes hoort blaffen. Ook van het houden van slangen is het tweetal afgestapt. Niet van wege het eventuele gevaar, maar omdat men zich wilde specialiseren in de hagedissen, salamanders en kikkers. Om deze „dierentuin" van eten tc voorzien kweken de broers zelf vlie gen. Wanneer deze insecten in een onbewaakt ogenblik zouden welen te ontkomen zoals overigens wel eens is gebeurd dan wordt de jacht ingezet met een stofzuiger. Het pleit voor de gebroeders met hun toch wel eigenaardige hobby, dat zij ook de andere leden van het gezin van Dijk voor hun levende have hebben weten te interesseren. Vader en moeder van Dijk nemen, evenais de jongere broer, van tijd tot tijd de verzorgingstaak over. „Dat moet ook wel", vertelt Wim van Dijk, „anders zouden we b.v. nooit op vakantie kunnen gaan." Daarvoor is bij de familie een „ge spreide vakantie" ingevoerd. Rep tielen en amfibieën zijn nu eenmaal geen hondjes, die je bij familie, ken nissen of in het asiel kunt laten ver zorgenBovendien vereisen de diertjes toch wel een gespecialiseer de verzorging. Ook de kweek gaat gewoon door en houdt geen rekening met vakan tie. Eigenlijk stonden we versteld van het enthousiasme waarmee ten hui ze van de van Dijks deze zeldzame hobby wordt beoefend. Maar ook van de vakkennis, welke aari deze hobby ten grondslag ligt. Volgens deze hobby-isten is het een goed ding, dat de vangst van ha gedissen, salamanders en kikkers verboden is, want in „het wild" wor den deze diertjes, zelfs in de Peel. nog maar zelden aangetroffen. Dat mede te bewaren zien de gebroeders als hun taak en opdracht en dal zij hier aan dan ook nog hun plezier beleven, is dan nog mooi meegenomen ook. In wolk huis wordt de bezoeker direct bij zijn binnenkomst, nog ge confronteerd met de vrome tekst: „Wil in Uw huis Aan Christus' Kruis De plaats van ere geven En menig kruis Wordt door Christus Kruis Uit Uw huis verdreven"? Of met de bede: „Bezoek Heer dit huis cn dat Uw zegen altijd over ons verblijvc. Amen". En waar heeft men ooit gezien, dat in de woonkamer de lijst boven de gordijnen is gesierd met de prach tige geborduurde tekst „Caro mea vere est cibus et sanguis rneus vere est potus"? (Mijn Vlees is waarlijk spijs en mijn Bloed is waarlijk drank). Het huis, waar aan Christus' Kruis de plaats van ere is gegeven staat in Brukske aan de Aubadestraat en het is de familie Franssen-Wijnho- ven, die een originele altaardwaal met de geborduurde tekst als versie ring heeft opgehangen. Deze en andere voorwerpen vor men een onderdeel van een unieke verzameling, welke met alle recht en Vanaf 3 maart 1980 hebben de Venrayse apotheken uitdeelposten ingericht, in voorlopig een tweetal Venrayse kerkdorpen, namelijk Mer- selo en Ysselsteyn. In Merselo zal de uitdeelpost ver zorgd worden door apotheek St. Oda, in Ysselsteyn gebeurt dit door- apotheek De Monnikskap. De uitdeelpost in Merselo zal ge vestigd zijn bij mevr. Eijssen-van Dijk, Grootdorp 13 en in Ysselsteyn bij de fam. Linders (kapsalon) Tim- mermannsweg 10. Recepten welke tijdig (vóór 12 uur) worden ingeleverd bij de betreffen de apotheek zullen 's middags om ca. 3 uur bezorgd worden op de uit deelposten. Recepten welke tijdig worden in geleverd op de uitdeelposten zullen de volgende dag ook om ca. 3 uur 's middags bezorgd worden. Als men op de aangegeven tijd op de uitdeelpost aanwezig is, kan men vragen stellen aan de apotheker of de assistente die de medicijnen be zorgt. Voor vragen over de medicij nen kan men natuurlijk verder niet bij de uitdeelpost terecht maar moet men telefonisch kontakt opnemen met de betreffende apotheek (liefst zo spoedig mogelijk). De aflevering van de medicijnen ge beurt in gesloten plastic zakjes, voorzien van naam én adres van de patient. In de apotheek, bij de huisartsen en op de uitleenposten in Merselo en Ysselsteyn kan men patienten- instructies krijgen waarop precies staat aangegeven waaraan men zich moet houden om van deze dienstver lening van de apotheken gebruik te maken. V BV, Stationsweg 11. 1*I.047»OI4438 Makelaar* in onroarenda goederen - Wij varzorgen voor u: koop en varkoop huur an varhi taiade» - bouwprojaktenontwikkalmg hypotheken varzekeringen beheer reden bestempeld mag worden als een religieus museum. In de tijd zo'n tien/vijftien jaar geleden toen anderen Keulse pot ten gingen sparen kreeg Diny Frans- sen-Wijnhoven het plan om afge dankte heiligenbeelden te gaan spa ren. Niet wetende, dat deze hobby zou uitgroeien tot een verzameling van allerlei voorwerpen, die vroeger met grote eerbied niet alleen door geestelijken, maar zeker ook door de goe-gelovigen werden bejegend. Diny Franssen-Wijnhoven ontdek te zelfs, dat voorwerpen uit de ka tholieke eredienst als oud vuil de vuilnisbak ingingen. Mensen, die haar hobby kenden, brachten het bij haar, wetende, dat zij er een goed plaatsje voor had. En zo groeide in een van de vertrek ken van de familie een zeldzame, maar bovenal leerzame verzameling van allerlei voorwerpen en attribu ten, die jaren geleden in de katholie ke kerk een centrale plaats hebben gehad. De verzameling heiligenbeelden is indrukwekkend. Heilig-Hartbeelden in allerlei uitvoeringen, Maria's, in alle kleuren en standen, van Lour- des, Banneux, Kevelaer en allerlei andere bedevaartplaatsen; tal van andere Gods Lieve Heiligen, die ooit eens een ereplaats in kerken, pasto rieën of burgerhuizen hebben gehad. Engelen in alle bekende en onbeken de houdingen, maar wel steeds in devotie gehuld; echte wassen beel den, nog gekleed in fijn linnen gewa den, die ooit kerkelijke kerststallen hebben „bevolkt". De heiligengalerij werd dezer dagen nog uitgebreid met een aantal rechtstreeks uit Po len meegebrachte beelden. Dan is er een complete serie mis gewaden: kazuifels, stola's, gebor duurd met prachtige motieven. Kelkdoekjes van fijn linnen, bur sa's, palla's, corporales, monstrans doekjes we waren de namen al bijna vergeten altaardwalen, communiebankd walen en altaar attributen, waar we vroeger met het diepste ontzag en de grootste eer bied naar keken en hel en verdoe menis vreesden, wanneer we er per ongeluk met onze ongewijde vingers aan kwamen Een kelk, een monstrans, een doos je. waarin priesters het Corpus Christi en de heilige olie vervoerden en dan niet te vergeten prachtig uit gevoerde misboeken, compleet met standaard. Als oud-misdienaar-uit-de-tijden- van-weleer voel je dan weer het heilig ontzag voor deze boeken, wanneer je die met de nodige cere monie van Evangeliekant naar de Epistelkant van het altaar moest dragen en je stiekum God op je blo te knieën zat te danken voor het feit, dat je onder aan het altaar niet over je te lange toog was gestrui keld Diny Franssen vertelt het onwaar schijnlijke verhaal over hoe zij aan een compleet stel tabellen oftewel canonborden is gekomen. Haar zoon tje vond ergens in de omgeving het middenbord van een stel van drie canonborden (borden, waarop de voornaamste gebeden van de eucha ristieviering kleurrijk zijn aange bracht). Hij redde het bord van een brandstapel Jaren later kreeg zij van een pas toor de ontbrekende borden omdat hij het middelste bord kwijt was. Dan zijn er in dit religieuze mu seum familiestukken, want bisschop pen, paters, broeders en zusters be horen tot de familie van Diny Frans sen-Wijnhoven. Ieder stuk heeft zijn eigen geschiedenis en herbergt een brek nostalgie in zich. Verder verzamelt de vrouw des huizes bidprentjes, schilderijen met religieuze voorstellingen, foto's van pausen, heiligenprentjes, die vroeger rijkelijk werden uitgedeeld aan de kindertjes, die om een prentje vroe gen Een heuse „klmgelbuiul" ontbreekt uiteraard niet aan de verzameling Het bijzondere van de gehele ver zameling is, dat Diny nooit een stuk heeft gekocht, (noch verkocht of ooit zal verkopen). Voor haar is alles van onschatbare waarde. In ieder geval hecht zij er veel meer waarde aan, dan degenen, die er in vroeger dagen bezitters van zijn geweest DE KOMENDE TWEE WEKEN IN BOSCHVELDCOLLEGE OVER De laatste klanken van een voor treffelijke revue, opgevoerd bij het 10-jarig bestaan van het Boschveld- college, zijn nauwelijks weggeëbd of een volgende aktiviteit in datzelfde kader dient zich aan. „Boschveld 10 wil door middel van een ten toonstelling een van de vroegere do centen van de school eren. Thei Min verliet de school toen het Bosch veldcollege één jaar oud was; sindsdien is hij er een regelmatige bezoeker, „om even thuis te zijn" zoals hij zegt. Van 1917-1921 was hij leerling van het gymnasium, toen geheten „Im- maculata Conceptionis". en van 1951-1971 was hij daar tekenleraar. Veel werk wat nu in het 1 veldcollege tentoongesteld is, laat de grote liefdes van Thei Min zien: Indonesië en Venray. In houtsneden, tekeningen en olieverfschilderijen laat hij zijn wereld zien. De technie ken en formaten verschillen, echter niet de intensiteit waarmee hij werkt. Duidelijk zichtbaar blijft het gevoel voor het alledaagse; dit en de liefde waarmee hij de werkstukken maakt, zijn vooral de zaken die be wondering afdwingen voor de nu 75- jarige Thei Min. 1980 is een belangrijk jaar voor Thei Min: het jaar waarin twee boekwer ken van zijn hand verschijnen; „Rcond d'n machtige toren" en. „Dagboek van een krijgsgevange ne"; het jaar waarin hij zijn 50-jarig huweQijk viert; het jaar waarin hij de „Aid Ven- rodse Iërepries" ontvangt; het jaar waarin een retrospec tieve tentoonstelling van zijn werk voor het eerst te zien is. Deze tentoonstelling is in het Bosch vel dcoilegé van 17-28 maart 1980 en is voor het publiek open op de werkdagen van 09.00 - 16.00 uur. Nic van der Veen Juwelier A14PKTHOF Grote Markt 13 Venray Wij vieren onze eerste verjaardag zie advertentie elders in dit blad Het is toch onbegrijpelijk, dat een doos met altaarattributen zonder meer \vordt klaargezet voor de vuil nisman, dat rijk geborduurde altaar- en communiebankdwalen als lompen worden meegegeven of soms met toestemming van de bezitters (gees telijken) worden gesloopt om het brokaat van een eigen profaan leven te laten leiden. Dan ben je misschien omdat je vroeger én als misdienaar én als trouwe kerkbezoeker, te zeer bij de kerkelijke zaak was betrokken tóch nog ergens blij, dat Diny Frans sen-Wijnhoven deze afgedankte re ligieuze voorwerpen bewaart en met de nodige piëteit omgeeft, Een reli gieus museum, zo maar in een ka mer van.een Venrays huis. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9 x 9 f 0.75 9 x 13 0,90 Alleen gelukte foto's be talen TKFF'

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1