STRAATNAAMGEVING UITGESTELD H Uit Venrays gemeenteraad Zand er over Voetgangers- en fietserstunnel Leenen Zondagochtend concert WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Frans voor gevorderden Politie gaat bedrijven en instellingen benaderen B. en W. kregen huiswerk opgegeven REIJNDERS beglazingstechnieken De zuster van St. Jozef ANWB KOMT IN VENRAY met aktie „zicht op licht" André v. Duin komt naar Venray met de Story jubileumshow Venrays oudste inwoner overleden Teng Bots VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 Nr. 9 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Op dinsdag 11 februari j.l. vroe gen b. en w, aan de gemeenteraad een krediet beschikbaar te stellen voor de afwerking van de vloei vel den. Deze afwerking zou bestaan uit het afvoeren van 17.500 m3 slib en zand naar de inmiddels opgeheven stortplaats in Venray's Broek. Tevoren had het gemeentebestuur wel een onderzoek laten instellen naar de samenstelling van het slib omdat men eerst zeker wilde weten of er geen tè grote hoeveelheden se lenium en arsenicum in het slib aan wezig waren. Het onderzoek werd ingesteld door een ter zake deskundige afdeling van Provinciale Waterstaat. Deze instantie gaf in feite het groene licht voor de gemeente Ven- ray. Het slib kon zonder gevaar worden afgevoerd naar de voorma lige stortplaats, mits men het slib zou vermengen met 30 cm. onder grond. f Bij het behandelen van het voor- I stel tot het verlenen van een krediet f voor de afvoer, werden door ver- I schillende raadsleden toch nog I vraagtekens gezet achter de deskun- dighcid van de onpartijdige onder- I zoekinstantie. I Uiteindelijk vonden voor- en te- genstanders elkaar, nadat de raads voorzitter had beloofd de uiterste zorgvuldigheid te zullen betrachten bij de afwerking van de vloeivelden. Er zou eerst nog een gesprek met de provincie plaats vinden, voordat aan het schonen van de vloed vel den zou worden begonnen. Bij dit alles speelde op de acbter- grond, dat de huur van de vloeivel den (de vloeivelden zijn sinds jaar en dag eigendom van Rank Xerox en de gemeente betaalt jaarlijks aan j deze industrie een fiks huurbedrag) op 1 april a.s. zou aflopen. De ge meente had zich verplicht deze voeiveldcn na afloop van de huur overeenkomst schoon op te leveren. Dinsdag j.l. bracht burgemeester Defesche verslag uit aan de raad over het gesprek, dat hij in Maas- I tricht heeft gehad met de Inspectie voor de Volksgezondheid en de ver antwoordelijke depute Lódewijks. Volgens de burgemeester waren er in Maastricht geen problemen meer. Alleen verwacht men daar nog van de gemeente Venray het of ficiële afwericingsplan voorde voor malige stortplaats Venray's Broek. Daarna kan de afvoer van het slib I beginnen. Dat kost uiteraard tijd en het is dan zeker nog een levensgrote vraag of de datum van 1 april kan worden gehaald. Maar dat is een veronder stelling onzerzijds Ook vragen we ons af waarom men nu eigenlijk die 17.500 m3 slib zo nodig moet afvoeren naar het Venray's Broek. Ons lijkt het een voudiger om het gat, dat aangeeft waar eens de vloeivelden hebben ge legen, eerst diep om te ploegen en te vermengen met het onderliggende zand. Daarna zou het gat gewoon met ander zand kunnen worden gedidht. Ook dat lijkt ons schoon opleveren en bovendien ook niet zo duur. Het eventueel aanwezige gif dat volgens de deskundigen van Pro vinciale Waterstaat geen gevaar op levert behoeft dan niet te worden verplaatst en blijft liggen waar het ligt, evenals al dat andere dat daar in 50 jaar heen gevloeid is. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9x9 f 0.75 9 x 13 0,90 Alleen gelukte foto's be- De P.v.d.A. was bij monde van de heer Henk Willems te gen subsidiëring van een cur sus „Frans voor gevorderden" omdat deze niet zou voldoen aan de algemene strekking van de subsidieverordening, waarbij de minder draag- krachtigen gesteund worden. Henk Willems zag dat Frans voor gevorderden zo niet zit ten bij de gewone man. En wethouder van Oers kon hem ook niet van het tegendeel overtuigen. Op „detribune" werd ech ter gesmoeseld dat de fraktie Samenwerking naar Parijs was geweest, met wethouder van Oers als gast. Misschien juist daarom die subsidie: Frans voor gevorderden. Het voorstel* van burgemeester en wethouders om in de vergadering van j.l. dinsdag de straatnaamgeving in en rond Landweert vast te stellen, is voorlopig een mislukking gewor den. De raad had er te veel proble men mee en gaf het college de op dracht een en ander nog maar eens opnieuw op poten te zetten. De heer Den Brok sprak namens Samenwerking van een ondoordacht geval. Veel namen van kruiden Deze week gaat de Venrayse po litie medewerking inroepen van be drijven en instellingen, om meer in zicht te krijgen in dikwijls „duiste re" gevallen. Middels een in te vullen vragen formulier wil de politie er achter komen wie, wat en waar gewaar schuwd moet worden bij onraad, brand of andere calamiteiten. Te veel komt het voor, dat van een bepaald bedrijf of instellig dikwijls niet bekend is of er in het bedrijf of •instelling gevaarlijke, giftige of brandbare stoffen aanwezig zijn. Afijn, al die gegevens en nog tien- talie anderen, wil de politie op kaart gaan zetten, zodat men in voorko mende gevallen direct weet wie men voor een bepaald geval moet waarschuwen, etc. De politie rekent hierbij graag op aller medewerking. De verstrekte gegevens worden vertrouwelijk be handeld en dienen uitsluitend om een snelle en goede hulpverlening te bevorderen. die kenmerkend voor het plan Land weert zouden moeten worden zijn niet als zodanig herkenbaar. Als voorbeeld noemde hij Bolderik en Ereprijs. Geen genoegen kon Samenwerking nemen met het in drieën delen van de Maasheseweg .waarbij bovendien helemaal niet gevraagd is naar de voorkeur van de daar wonenden. Raadhuisstraat (voor het eerste gedeelte van de huidige Maashese weg) vertolkte niet het spraakge bruik van de bevolking, n.l. Ge meentehuis. Als het dan persé moet, Op zondag 2 maart a.s. om 11.30 uur zal in de foyer van de Venrayse schouwburg een concert worden ge geven door het Jeugdorkest B.M.V. en de Harmonie. „Herleving" uit Vierlingsbeek. Dirigent van beide gezelschappen is Jos Rijken. Programma Jeugdorkest Ciaconna antijue - G. Boedijn Variaties op een Frans Volksliedje - Henk van Lijnschoten Play-inn - Emiel Decloedt Harmonie „Herleving" Vierlings beek: Jobelklange - mars van Ernst Uebel Suite voor Harmonie-orkest - Freek Schorer Treble concerto - fluit-solo van Ted Huggens. In a little Spanish town - cha-cha van Mabel Wayne. Bolero di media noche - bolero van Llano. Danzas folchoristicas - selektie van Kees Vlak. Marching notes - mars van Eim La- seroms. schilderwerken bv Venray Plataanstraat 12 Tel. 04780-82635 Bent U energiebewust Wij verhogen uw warmtecomfort en ver lagen uw verwarmingsbudget met dubbe le beglazing de overheid helpt U hierbij met 30% subsidie I vraag vrijblijvend inlichtingen of offerte. In het kader van de doortrekking van de Oostsingel en de aansluiting daarvan op de doorgetrokken Noordsingel, wordt momenteel „mid den in het veld" gewerkt aan de aan leg van een ongelijkvloerse kruising voor fietsers en voetgangers onder de Oostsingel door. Hier ontstaat dus een tunnel, die straks het gebied rond de Akker weg en de eerste fase van het be stemmingsplan Landweert met el kaar zullen verbinden, althans ten behoeve van voetgangers en fietsers. De toegangswegen zullen worden aangelegd bij de verdere realisering van de eerste fase Landweert. De tunnel wordt gebouwd door Visser's Wegenbouw naar een ont werp van de Grontmij en de ge meente. Makalutx in onroerende goederen J Wij veriorgen voo» u hoop en verhoop huur en vertui- taxatie* bouwprojehtenontwihheling hypothehen verieheringen beheer neem dan iets wat aan vroeger her innert. Barrierweg voor het tweede ge deelte van de huidige Maasheseweg, zou zeer verwarrend gaan werken. We hebben al een industrieterreintje dat Barrier heet en enkele huizen hebben ook een dergelijke naam. Trouwens op de Maasheseweg is geen sprake van Barrier, maar steeds van de Buus. De andere frakties hadden soort gelijke opmerkingen, waarbij de heer Reintjes (kerkdorpen)1 zo zijn vraagtekens gezet had bij enkele kruiden. Er zouden er beslist door gestreept moeten worden, terwijl anderzijds aanvulling zeker moge lijk is. Met de heren Houba en Den Brok was hij het eens dat de naam Landweertweg moet behouden blij ven voor de huidige straat. De he ren zagen de noodzaak er niet van in. dat de hoofdweg in het nieuwe uitbreidingsplan nu ook Landweert- (weg) genoemd moet worden. De heer Reintjes lanceerde nog als compromis door aan de huidige Landweertweg het woord „oude" toe •te voegen. De heer Willems, P.V.D.A. sloot zich als laatste bij de vorige spre kers aan. Hij stelde voor, de hoofd weg in het nieuwe uitbreidingsplan de naam Kruidenloop te geven. Ove rigens had hij ook zijn bedenkingen bij de kruidennamen. Volgens hem was Fonteinkruid een waterplant; en zou de naam Distel weer verwarring scheppen met een soortgelijke naam in Oostrum. Een alleszins interessant voorstel kwam vervolgens van hem, toen hij zei dat men op de straatnamenbord- jes ook een afbeelding van het kruid zou moeten plaatsen; ter lering en vermaak. Een en ander wordt nu door b. en w. opnieuw bekeken en in de vol gende vergadering opnieuw aan de orde gesteld. Elders in dit blad hebben wij reeds verschillende onderdelen uit de j.l. dinsdag gehouden raadsvergadering behandeld. Enkele kleine agenda punten willen we hier nog even de revue laten passeren. RIOLERING STEEGSE PEELWEG 47.000,moest de raad beschik baar stellen voor de aanleg van een riolering in de Steegse Peelweg. De woningeigenaren betalen ieder 700 gulden. De heer Konings vroeg of iedereen daar „mee deed", en zo neen, waarom wordt er dan geen baatbelasting geheven. Volgens wethouder Loonen doet één inwoner niet mee. Hij heeft zelf nog een goede eigen installatie. In eerste instantie had hij echter toe gezegd wel te zullen meedoen. Daar om was er toen van baatbelasting ook geen sprake. Nu ka men dit desgewenst nog binnen een jaar vaststellen. SPORTACCOMMODATIE In het Merselose sportpark De Vloet deugt de verwarming van geen kanten, en is zelfs gevaarlijk geworden. Voor 20.000,— kan de gemeente er een complete nieuwe installatie laten plaatsen, inclusief energiebesparende voorzieningen als tijdklokken en thermostaten. De raad had er natuurlijk geen be zwaren tegen. Wel tegen het voor stel om de benodigde gelden te ha len uil de pot van 300.000,— die Sinds de raadsvergadering van dinsdagavond worstelen we met het afschuwelijke pro bleem of de goede Sint Jozef (oftewel Sint Joseph) nog een zuster heeft, die nog in leven is. Tot voor het ter perse gaan van deze editie hebben we naarstig gezocht in het Oude en Nieuwe Testament en in de boeken, waarin het leven van deze heilige afstammeling van David staat beschreven. Helaas tevergeefs. Nergens 'n melding van een zuster. Tóch schijnt de gemeente met haar te hebben onderhan deld, wanneer we tenminste het raadsvoorstel tot. grond ruil met de zuster van Sint Jozef te Smakt mogen gelo ven. Dan woont zij zelfs nabij de Sint Jozeflaan. Ook het telefoonboek van Venray hebben we er op na geslagen. Daar vonden we wel de kleine zusters van de H. Jo seph, maar die wonen op de Klarinetstraat 13 in Venray. Dan zijn er nog de bewoon sters van het Sint Jozefkloos ter aan de Overioonseweg. maar die noemen zich de Zus ters van de Goddelijke Voor zienigheid. Tenslotte zijn er dan nog de Paters Ongeschoeide Karme lieten. En die wonen in het Sint Jozefklooster te Smakt. Nu vermoeden we, dat de onderhavige grondruil tot stand is gekomen met deze Karmelieten van Smakt om dat in het concept raadsbe sluit staat te lezen, dat de ge beente van Klooster Sint Jo zef grond overneemt, maar in het pre-advies is toch duide lijk sprake van de zuster van Klooster van Sint Jozef. Mis schien was of is zij dan toch getrouwd (geweest?) met ene Klooster? Wij worstelen verder met het probleem. Insiders zullen weten waarom. voor sportvoorzieningen beschikbaar is. Volgens de verschillende frakties moet hiervoor de post onvoorzien aangesproken worden. Die 300.000,- zouden zuiver voor sportvoorzienin gen bedoeld zijn, en daar hoort geen verwarming bij. Volgens de voorzitter kan men hierover van inzicht verschillen, maar er verandert in feite niets. Blijkt straks dat de pot van 300.000,te klein is, dan zal er gens anders geld vandaan moeten komen. OPENBARE VERLICHTING Door verzwaring van het electri-. citeitsnet in Ysselsteyn, Veulen, Hei de en Merselo, gaat de nog bestaan de bovengrondse leiding verdwijnen. Aan dat bovengrondse net zijn tot nu toe diverse openbare straatver lichtingen verbonden. Die gaan dus verdwijnen. Voor de gemeente was dat een gerede aanleiding om te be kijken of er nog evenveel nieuwe lichtpunten terug moeten komen, óf dat er bezuinigd kan worden, óf dat ze ergens anders geplaatst moeten worden. Afijn, dat plan kost 81.600 en is besproken met de dorpsraden. De heer Reintjes vond het jammer dat er minder lichtpunten komen. Men moet deze zaak toch nog eens goed bekijken. Met enkele kledne wijzigingen kan er al veel gedaan worden. Overigens wees hij er op dat op het laatste stuk van de Hoen derstraat de lichtmasten bijna tegen elkaar leunen. Daar kon ook wel eens bezuinigd worden. De heer Claessens pleitte ook nog eens voor hernieuwd overleg. Hij had de indruk dat de dorpsraden meen den dat de kosten niet hoger moch ten worden vandaar hun instem ming. Wethouder Loonen beloofde in de Commissie Openbare Werken de zaak nog eens op tafel te leggen. AUTOVERLICHTING IS ZELDEN HELEMAAL IN ORDE De ANWB moet na vele jaren in tensieve controle op de autoverlich ting nog altijd konstaleren dat hét met de kwaliteit van deze uiterst be langrijke voorziening zeer droevig is gestald. De Bond heeft in de afgelopen 16 jaar reeds van ruim een half miljoen auto's tijdens verliehtingsakties de koplampen afgesteld. Tesamen met de afstellingen binnen het kader van de Technokeuringen beeft de ANWB al bij ruim 1,6 miljoen auto's de ver lichting gecon igeerd. Naar aanleiding van de slechte re sultaten van de'controles en door de vele aanvragen van gemeenten en van automobilisten is de ANWB van mening dat, in het belang van de verkeersveiligheid, de aktie „ZICHT OP LICHT" ook dit jaar herhaald moet worden. In 1979 werden 56 p.iatsen in het land bezocht. Hiervoor werden twee ploegen ingezet. In al deze plaatsen werd een verlichbingsaktie gehou den. Bij de akties werd de verlich ting gecontroleerd van 24,530 auto's. Van de 49.060 koplampen moest ruim 91°/o worden afgesteld volgens de wettelijke voorschriften en bij 4603 auto's moesten kleine reparaties aan de overige verlichting worden ver richt. Verder moesten 4591 koplam pen worden losgenomen om de gloei lampen op de juiste wijze te mon teren omdat deze verkeerd bleken te zijn gemonteerd. In 1687 gevallen werd geadviseerd nieuwe koplampreflectoren te laten aanbrengen omdat de gemonteerde reflectoren teveel door roest waren aangetast als gevolg waarvan de lichtopbrengst onvoldoende was. De ANWB beoogt met deze aktie de automobilisten en ook motorrij ders te overtuigen van het grote be lang van een goede verlichting, zo wel voor hun eigen veiligheid als voor die anderen. Vooral tijdens silechte weersomstandigheden in de herfst en de winter is het extra be langrijk goed te kunnen zien en dui delijk gezien te worden. Gebleken is dat veel aanrijdingen en met name kettingbotsingen te wijten zijn aan gebreken aan, of onjuist gebruik van de verlichting. Een van de teams die geheel gra tis de auto controleert zal worden gestationeerd: van 4 maart tot en met 7 maart a.s. in Venray op par keerterrein Henseniusplein. De technomobiel is geopend op: dinsdag van 11.00 tot 19.30 uur: woensdag van 09.00 tot 19.3 Ouur; donderdag van 09.00 tot 19.3 Ouur; vrijdag van 09.00 tot 19.30 uur. Op vrijdag 14 maart brengt André van Duin deze voorstelling in de Venrayse schouwburg. De voorstel ling is bedoeld voor lezers en leze ressen van Story, want alleen met Maandag 25 februari daags voor zijn 97e verjaardag is in het zie kenhuis te Venlo overleden, Venrays oudste inwoner, de heer Martinus Stevens. De heer Stevens die woonachtig was in Oirlo, aan de Pauwweg, bij zijn getrouwde dochter, kwam op as-woensdag, 20 februari j.l., te val len, waarbij hij een heup brak. Overgebracht naar het ziekenhuis te Venlo, bleek dit ongeval toch te veel van de kranige bejaarde te hebben gevergd. De begrafenis op het kerkhof te Oirio vond plaats op donderdag j.l. Mochten wij vorige week nog mel den dat een oud-inwoner van Ven ray de 100 jaar gepasseerd is nu doet zich toch weer de vraag voor: wie is nu de oudste inwoner van Venray. Het toeval wilde dat Pater Gustaaf Ammerlaan o.f.m. die o.m. 30 jaren rector was van St. An na en als tweede oudste van Ven ray stond genoteerd op as-woens dag 20 februari kwam te overlijden. Volgens de gegevens van Venrays burgerlijke stand is nu dan weer op nieuw een inwoonster van Oirlo de oudste Venrayse. Het is mevr. Theo dora Ewals-Pijpers. Zij werd op 30 september 1884 in Wanssum geboren en woont nu aan de Deputé Peters- straat 18. De familie Pijpers uit Wanssum is wait leeftijd betreft wel een zeer sterke familie. Als we goed zijn in gelicht, is een broer van Venrays oudste inwoonster ook de oudste in woner van de gemeente Meerlo- Wanssum. Nic van dei Veen Juwelier Grote Markt 13 Venray Een klok maakt uw interieur pas echt kompleet IN MEMORIAM Op 26 februari overleed onver wacht in Oirlo Teng Bots. Bots be gon juist enige bekendheid te krij gen als dichter in het dialekt. Een van zijn laatste gedichten la ten wij hieronder volgen. HERGSTGEDACHTE. 'k Stoi dur de vaeitóterruut te stare ower 't laatzomerse land. D'r valle wer de örste blaar en hergst vertónt zich t'alle kant. Hoe gow zien toch de laentedage mit bloeme zón en zang vurbej. Straks strieme wer Novembervlage, en gistere leek 't nog örst mej. Hoe gow is ok de jeugd van 't laeve van ós vurbej, d'n tied den vluugt. En niemes, den uw èw terug kan gaeve, bedaenk dat, vurdat 't öw bedruugt. Of ziede söms al wied óp aider, daenkt an ów jeugd mej treug mit sm&rt. Blief öpgewekt, want dan behalde altied dur de jeugd van 't hart. Oelders Teng Bots reduktiebonnen uit dit blad. kan men kaarten verkrijgen. Ervaringen elders in het land hebben uitgewe zen, dat het bij de kaartverkoop storm loopt. In Eindhoven vingen mensen die reeds uren 's morgens aan de ingang van het theater ston den bot, omdat er veel anderen nog vroeger aanwezig waren. Er zijn slechts 500 plaatsen voor deze voorstelling beschikbaar. Er worden maximaal zes kaarten per persoon verkocht, uiteraard alleen tegen inlevering van reduktiebon nen. Dit wordt gedaan om te voor komen dat enkele mensen de gehele zaak opkopen. Er kan met telefo nisch gereserveerd worden. De kassa zal open zijn vanaf maandagmorgen 3 maart 9.00- uur. Er worden volgnummers uitgegeven. Mocht blijken, dat de voorstelling zoals te verwachten is, binnen een half uur uitverkocht is, dan zal men ter compensatie voor de mensen die pech hebben, eveneens starten met de verkoop van de WILLEM RUIS SHOW. Deze voorstelling wordt ge bracht op dinsdag 29 april. Ook voor deze voorstelling worden maximaal zes plaatsen per persoon uitgegeven. Voor deze voorstelling zijn geen Sto ry bonnen nodig.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1