Belangstelling voor antiek toegenomen AGENDA Komitee Stop Rijksweg 73 PACHTREGISTRATIE Jaarvergadering KABO Gevonden voorwerpen OUD PAPIER Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. SCHOUWBURG- NIEIJWS Frans van de Kamp Financieringen Nu Gedeputeerde Staten zich ook voor aanleg van rijksweg 73 hebben uitgesproken en gekozen hebben even als de meeste gemeentebesturen in Noord Limburg voor het tracé dat ten zuiden van Venlo aan de oostkant van .<je Maas door het Roerdal en het Swalmdal loopt en ten noorden van Venlo verloopt langs Horst, Castenray. Venray en Smakt, wordt het moeilijker om deze vierbaans autoweg tegen te houden Al was dit standpunt van Ge deputeerde Staten te verwachten. De Raad van de Waterstaat echter heeft zich nog niet uitgesproken en zal dat ook pas doen na een nog te hou den hoorzitting. Het advies van deze flaad is van doorslaggevend belang voor de beslissing die de minister van verkeer en waterstaat uiteindelijk zal nemen. Men voelt zich misschien machte loos en als het ware overweldigd door ambtelijke molens Het is daarom no dig om met velen in het geweer te ko men. Gedacht kan worden aan het ver spreiden van folders, een handtekenin- genaktie en aan het benaderen van politieke partijen en bestuurders. Wie met het komitee mee wil werken kan kontakt opnemen met F. Dobbe- laer, Kolkweg 16, Venray, tel. 04780- 81063 of kan naar de bijeenkomst ko men van het Komitee Stop Rijksweg 73 die op woensdag 27 februari, aanvang 20.00 uur, in hotel De Burggraaf gehou den wordt. Ruilverkaveling Everiose Beek Globaal de helft van de opper vlakte cultuurgrond in ons land wordt door pachters geëxploiteerd. Het is dus een logische zaak dat in een ruilverkaveling met de belangen van deze grote groep grondgebrui kers rekening wordt gehouden. De ruilverkavelingswet geeft de pach ter toedelingsrechten volgens de zelfde maatstaven als de eigenaar. Het grote probleem hierbij is, dat in ons land geen sluitende administra- KINDEROPTOCHT TROK VEEL BEKIJKS Evenals vorige jaren was er aardig wat publiek op de been om de kinder optocht te bekijken. De grote meevaller van dit jaar was het goede weer. zodat er niets „in het water" hoefde te vallen. Deze keer trokken mee: 10 duo's, 5 eenlingen, maar liefst 17 kleine groe pen (tot 21 deelnemers) en 8 grote groepen. Er reden twee wagens mee. De jeugdprinsenwagen, een zeer ge slaagd ontwerp van de Venraynaar Paul Min. reed zoals altijd buiten me dedinging mee. Behalve de prijzen, welke door de organisatie beschikbaar werden ge steld, kon de jeugd dingen naar de Free Wheelin'-wisseltrofee, dit jaar voor het eerst ingesteld door het gelijk namige jongerencentrum uit de Hoen derstraat. Niet iedereen kon in de prijzen val len natuurlijk. Dat merkten ook „de Meulekleppers", onze nieuwste „joeks- kapel". Geen plak of beker voor deze kinderen, maar omdat de presentatie zeer goed was, mogen ze best nog eens met name genoemd worden. Ook met name genoemd ons aller Plaarzèk, die pas op het laatst van de optocht verschenen. Een oplettende ordecommissaris trof de heren met hun wagen aan. terwijl ze probeerden tégen de trekrichting van de kinder optocht in. toch nog iets van hun af spraak na te komen. Heren, bedankt namens de kinderen! Volgend jaar beter? De grote gelukkigen na deze optocht waren de kinderen van groep 12. die zowel de eerste prijs in de kategorie grote groepen in de wacht sleepten, alsook de wisseltrofee in ontvangst mochten nemen. Hun thema „We groeien eruit" kwam zeer goed uit de verf, de presentatie was goed en men kon zien, dat met name de kinderen zelf hard hadden gewerkt aan de attri buten. tie van de pacht bestaat zoals we die wel van de eigendom kennen, name lijk bij het Kadaster. Volgens de ruilverkavelingswet wordt alleen met de wensen, ten aanzien van de toedeling, rekening gehouden van die pachters welke hun pachtovereenkomst ter regis tratie hebben aangeboden. Voor een ruil verkaveling zal de pacht dus apart geregistreerd moe ten worden. De Plaatselijke Commissie behoeft alleen rekening te houden met schriftelijke pachteontracten die door de Grondkamer zijn goedge keurd. Zij roept u dan ook op mon de linge overeenkomsten om te zet ten in schriftelijke en deze goed te laten keuren door de Grondkamer. Tot slot enkele praktische zaken. Vanaf maandag 3 maart a.s. tot en met woensdag 2 april a.s. wordt u in de gelegenheid gesteld uw pacht- kontrakten te laten registreren. Adres: Bureau van Uitvoering voor de ruilverkaveling „Everiose Beek'1, Oude Heldenseweg 4A, 5993 RA Maésbree. Postadres: Postbus 8030 5993 ZG Maasbree. Nieuwe pachtkontrakten of wijzi gingen kunnen daarna nog worden geregistreerd binnen dertig dagen na het aangaan of wijzigen daarvan. De sluiting van de registratie zal te zij ner tijd bekend gemaakt worden. De verpachters worden op een later tijdstip schriftelijk op de hoogte ge steld van de registratie en in de ge- legeriheid gesteld hun eventuele be zwaren kenbaar te maken. Bestuurder had haast R. uit Nijmegen had erge haast toen hij over de Mgr. Hanssenstraat te Oostrum reed. Door die haast be merkte hij te laat dat de voor hem rijdende personenauto, bestuurd door de 25-jarige R. stopte vobr de gesloten spoorwegovergang. Op het laatste moment trachtte hij nog een aanrijding met de stilstaande auto te voorkomen en week hij uit naar links. Dat gelukte, maar zijn auto raakte nu een lichtmast. Auto en lichtmast werden vernield. Proces verbaal zal worden opgemaakt. Dierenmishandeling De poes van de familie B. wist, zij het zwaar gehavend, toch de veilige haard te bereiken. Een dierenarts kon- stateerde dat de poes aan een der ogen en aan haar neifs was gewond. Die verwondingen moeten veroorzaakt zijn door kogeltjes van een luchtdruk pistool of -buks. De dader van deze ergerlijke dierenmishandeling is nog onvindbaar. Drank in bestuurders Op de Merseloseweg nabij de kruising met de Hoenderstraat kon de 28 jarige bestuurder M. uit Venray, waarschijnlijk door zijn beneveld brein, de door hem bestuurde auto niet in de juiste koers houden. Deze botste tegen een boom, waar hij geheel vermeld tot stilstand kwam. Het mag een won der heten dat de bestuurder slechts licht gewond werd. Na behandeld te zijn in het ziekenhuis kon hij naar het politiebureau worden overgebracht, waar hij de gebruikelijke proeven moest ondergaan. Met de aanzegging dat hem een rijverbod was opgelegd en pro ces verbaal zal worden opgemaakt ter zake het rijden onder invloed, kon hij huiswaarts keren. Terzake het rijden onder invloed werd tegen twee bestuurders na de ge bruikelijke proeven proces verbaal aan gezegd. Inbraak Door de recherche werd een onder zoek ingesteld naar een inbraak in een jeugdsoos in Venray. Toegang was verkregen door forcering van de brand deur. Bij onderzoek bleek voor een bedrag van ongeveer 500 gulden aan consumptiebonnen ontvreemd te zijn. Diverse deuren en kasten waren ge forceerd, maar verder werd er niets vermist. Licht gewond De 16 jarige bestuurder van een bromfiets S. uit Venray reed met zijn bromfiets over het links van de Leun- seweg gelegen rijwielpad. Toen hij de weg schuin wilde oversteken om het rechts gelegen rijwielpad te gaan be rijden kwam hij in botsing met een personenauto bestuurd door de 33 ja rige V. uit Venray. De bestuurder van de bromfiets werd bij de ontstane bot sing iicht gewond. Vernielingen Onbekenden hebben in het nach telijk duister het Piëlhaasbeeld in het Mgr. Wijnhovenpark van zijn voetstuk gehaald en het drie meter verder op de grond geplaatst. R. wonende aan de Hoenderstraat deed aangifte van vernieling van een ruit van zijn woning aan de Hoender straat. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat de dader heeft getracht door de ontstane opening in de woning te komen maar daarbij in zijn werk werd gestoord- Er werd nu niets vermist. O. deed aangifte van vernieling van de prikkeldraadafrastering rondom zijn tuintje aan de Merseloseweg. Door onbekenden was het prikkeldraad op diverse plaatsen doorgeknipt. R. deed aangifte van vernieling van twee glas in lood ruitjes naast de toegangsdeur van zijn woning aan de Hoenderstraat/ Onbekenden hebben op de krui sing Ripseweg-Beekweg een aantal bermpaaltjes en bewegwijzeringsborden uit de grond getrokken en weggegooid. Diefstal M. uit Venray deed aangifte van diefstal van een tas uit het docenten lokaal van de school 't Kwetternest. De tas met inhoud werd Ipter teruggevon den in Sevenum, alleen het in de tas aanwezige geld bleek verdwenen. Aanrijdingen Een personenauto bestuurd door de 37 jarige B. T uit Venray reed over de Langeweg gevolgd door een in de zelfde richting rijdende bromfiets be stuurd door de 14 jarige H. P. uit Meer- lo. Op de kruising met de Hoender straat sloeg de personenauto linksaf op het moment dat de bromfietser de auto wilde inhalen. Bij de ontstane bot sing werd de bromfietser licht gewond maar hij kon na behandeling in het zie kenhuis naar huis worden vervoerd. Een extra proces verbaal kon hem in het vooruitzicht worden gesteld omdat hij geen bromfiets mocht bereiden ge zien zijn leeftijd. Op de Maasheseweg vond een z.g, kop-staart botsing plaats tussen de personenauto's bestuurd door W. uit Overloon en B. uit Venray. De eer ste bestuurder bemerkie te laat dat de voor hem rijdende personenauto af draaide. Bij de botsing bleef het bij lichte schade welke de bestuurders onderling regelden. Op de kruising Deumeseweg- Langstraat werd geen voorrang ver leend en er ontstond een botsing tus sen het personenbusje bestuurd door de 40 jarige H. uit Venray en de perso nenauto bestuurd door de 23 jarige H. uit Horst. Ook hier bleef het bij lichte schade. Op de Grote Markt botsten de personenauto's bestuurd door de 54 jarige A. uit Meerlo-Wanssum en de 21 jarige C. uit Venray tegen elkaar. Ook hier bleef het bij lichte schade. Onvoldoende opletten van de 26 jarige bestuurster van een personen auto mej. G. uit Horst, was bij het ach- teruitzetten op de Veulenseweg oorzaak dat haar auto tegen de personenauto van de 25 jarige M. uit Venray botste. Ook hier bleef het bij materiële schade. Onvoldoende opletten bij het ach- terui.'zetten vanuit een uitrit door de 27 jarige P. uit Venray was oorzaak dat de door hem bestuurde auto tegen een over het Henseniusplein rijdende per sonenauto botste, bestuurd door de 28 jarige K. uit Venray. Ook hier bleef het bij materiële schade. Inbraak in LTS Vorige week is 'n inbraak gepleegd in de Lagere Technische School aan de St. Jozefweg. Bij een door de po litie ingesteld onderzoek bleek dat door het inslaan van een ruit toe gang was verkregen. Diverse lokalen waren doorzocht. In enkele lokalen en de hal was met een brandslang gespoten waardoor overal water stond. De kelder was volgelopeh met water. Uit de kelder waren jerrycans gevuld met 'n wasmiddel gehaald en deze hadden de vandalen uitgeschud in de gang en lokalen. De keuken was geheel overhoop gehaald en in een leslokaal waren banken en stoe len omver gegood. Een zak met kalk was uitgestrooid en twee schilde rijen vernield. In verband met de enorme ravage werd de school voor het geven van lessen gesloten. In de gang waren alle overalls van de ha ken getrokken. De schade werd aanzienlijk ge noemd, maar zover kon worden na gegaan wordt er niets vermist. openbare bibliotheek venray m JEUGDAFDELING Schoolstraat 32 - Venray Tel. 81970 Keuze uit de nieuwe aanwinsten: Beckett, G. Houdt uw kinderen be zig; met vele leuke spelletjes. In kort bestek wordt een aantal spe len voor kinderen besproken, waarbij uitleg wordt gegeven hoe het benodigde spelmateriaal moet worden vervaardigd. Browne, C. Tante Betsies boerderij. Prentvertelling met veel zachtge- kleurde illustraties over een oude dame die met haar nichtje weg trekt uit een afbraakbuurt in de stad naar een dorpje in de heu vels. Deele, H. van. De heksenschool. Een meisje dat het heksenvak leert is getuige van een felle strijd tussen goed en kwaad en daardoor keert zij de hekserij de rug toe. Ebbinge, H. C. De kleuterencyclope die. Heyting, H. Om je dood te schamen. Wanneer Marlies hoort dat haar vader in de gevangenis zit, schaamt zij zich dood Maar als zij bij een vrolijke, gezellige familie logeert, komt zij tot de ontdekking dat zij juist nu naar huis moet gaan om haar moeder tot steun te zijn. Kinderen werken ook. Verhalen over het leven van kinderen ui: de Der de Wereld met informatie over de landen waarin die kinderen wo nen. Lang, O. F. Als jij moet zwijgen, zal ik spreken; jeugdroman over Am nesty international. Een groepje scholieren zet zich in voor vier ge vangenen uit verschillende lan den; een Marokkaanse scholier, een Russische baptist, een arbeider en een zwarte Rhodesiër. Ploeger, M. De nacht van de klokke- toren. Tijdens de vakantie bij zijn opa in Zutphen, verdiept Tijmen zich in een veel bewogen geschie denis van de Walburgkerk, waar nog steeds de duivel zou rondwa ren. Als hij de waarheid omtrent de toren wil ontdekken, raakt hij verwikkeld in een spannend avon tuur. Steinwede, D. Jezus van Nazaret. Te gen de achtergrond van het leven in Palestina, zoals dat was in het begin van onze jaartelling, wordt verteld over Jezus, die rondtrekt vertelt over God en de mensen. Verroen, D. Dank je lekker; versjes en gedichten van N. Kuiper. Negen gevoelsonderwerpen, zoals gehoor zamen, verdriet, lief zijn, sparen, dood en andere, worden op vier verschillende manieren uitge werkt: in een verhaal, een gedicht, een toneelstukje en een zingliedje. De onderwerpen zijn eerder in programma's van de KRO-school- radio besproken. Op dinsdag 26 februari komen de le den van de afdeling Venray van de KABO in traditionele jaarvergadering bijeen in Hotel De Burggraaf. De aan vang is 8 uur. Na behandeling van de gebruikelijke agendapunten zal de heer Levenbach besluurder van ABVA-KABO een toespraak houden, voordat hij de jubilarissen van de afdeling Venray na mens het hoofdbestuur zal huldigen. De belangstelling voor echt antiek en allerlei dingen uit grootmoederstijd is de laatste jaren enorm toegenomen. Er zijn voor dit verschijnsel twee redenen te noemen: de inflatie en de behoefte aan een woon sfeer die een gevoel geeft van veiligheid, geborgenheid en zekerheid. Er is altijd een onzekere factor bij antiek, maar in het algemeen mogen we er op rekenen, dat goed antiek de geldontwaarding voor blijft. En oude voorwer pen die generaties hebben overleefd, geven dat gevoel van veiligheid, dat we juist in deze tijd bewust of onbewust zoeken. Helaas is werkelijk goed antiek bijzonder schaars en tegelijk kost baar, zodat lang niet iedereen zich met deze tijdloze zaken kan omrin gen. Maar er is een lichtpuntje en nu denken we aan het verschijnsel, dat de zogenaamde antiekgrens steeds dichterbij komt. Jarenlang is het einde van de Biedermeiertijd gezien als afsluiting van de antiek- periode. In de praktijk ging men uit van 1850. Niet geheel willekeurig, want nadien zijn de houtbewer kingsmachines in gebruik gekomen en kon men de kostbare paleismeu bels betrekkelijk goedkoop nama ken. Later kwam de antiekgrens te liggen op 1880, to^n op 1900 en tegenwoordig gaat men op antiek beurzen reeds uit van 1920. Mis schien staat er op uw zolder nog wel een oude kast of stoel van vóór dat jaartal. Wees er maar zuinig op, want misschien is het al antiek geworden.... NUKKEN Overigens vertoont de antiekhan del veel nukken en grillen. Een antiekhandelaar op het Noordéinde in Den Haag kocht in de jaren dertig Biedermeier stoelen op voor één gulden per stuk. Met scheepsladingen tegelijk gingen ze naar Amerika. In Engeland heeft men eeuwen lang glazen bollen gebruikt als pressepapier. In het begin van deze eeuw kocht men die bollen in Lon den voor 10 a 12 shilling, maar in 1952 werd zo'n bolletje op een veiling verkocht voor 1200 pond. Maar het gaat ook wel eens anders. In 1890 werd een werk van de 19e- eeuwse schilder Meissonier ver kocht voor 900.000,-. Een jaar of wat geleden bedroeg de handels waarde ongeveer 10.000,-. JONG ANTIEK Mede door de inflatie is er be langstelling gekomen voor wat we „jong antiek" willen noemen. We bedoelen gloednieuwe kopieën van echte antieke stijlmeubels zoals kussenkasten, beeldenkasten, ran- kenkasten, Utrechtse toogkasten, Gelderse kasten en ook meubels van kleiner formaat. Deze kopieën zijn geen vervalsingen, want u kunt duidelijk zien dat ze nieuw zijn. Er zitten dan ook geen wormgaatjes in en u zult geen afgesleten kanten en kale plekken aantreffen. U kunt ze bij de antiekhandel niet kopen, maar moet er voor naar de woninginrichter. Er is in ons land een aantal meubelfabrieken dat deze kopieën van stijlmeubels maakt. De grote stukken met veel beeldhouwwerk zoals een beelden- kast laat zien, zijn beslist niet goedkoop. U moet voor zo'n beel- denkast in goede uitvoering op dit ogenblik zeker 15 mille neertellen. Een fors bedrag, dat er echter anders gaat uitzien als u bedenkt, dat dergelijke stijlmeubels mede door de inflatie van jaar tot jaar in waarde stijgen. ANDER GEBRUIK Deze gang van zaken is mede te danken aan het feit, dat die gloed nieuwe stijlkasten en kopieën van andere oude meubels door de koper niet worden gezien als gewone ge bruiksvoorwerpen. Een strak be- lijnde moderne kast is hoe mooi ook van uitvoering een gebruiks voorwerp, dat praktisch van inde ling moet zijn en weinig of geen onderhoud vraagt. De gebruiksduur is beperkt en we vinden het zelfs wel leuk om na zoveel jaren eens een andere kast te kopen. En bij zit meubels die dagelijks worden gebruikt, speelt de slijtage een gro te rol. Een rankenkast. een Lodewijk- de-zoveelste-fauteuil, een Engelse klaptafel uit de tijd van Jacobus II of een flap-aan-de-wand-tafel uit de Zaanstreek worden veel meer gezien als siermeubels. Het zijn trouwens meubels die zich vaak minder goed lenen voor hedendaags gebruik. Door dit verschil in ge bruik hebben dergelijke stijlko pieën een ongekend lange levens duur. Het is dus niet zo, dat dergelijke meubels beter en sterker zijn dan hun soortgenoten van nu. Ze worden alleen anders gebruikt of eigenlijk helemaal rfiet gebruikt Het worden erfstukken en gezien de snel oprukkende antiekgrens kan je er bijna op wachten, totdat ze antiek worden GELDBELEGGING Door de zeer lange levensduur en de toenemende waarde kunnen goe de stijlkopieën best als geldbeleg ging dienen. Denkt u aan dit laat ste dan moet wel onderscheid wor den gemaakt tussen echte stijlmeu bels dus kopieën van oorspron kelijke meubels en de oudlijken- de meubels die we met een verza melnaam „klassiek" zijn gaan noe men. Die meubels d'>en denken aan stijlmeubels, maar ze zijn heel vaak bij geen enkele oude stijl onder te brengen. Dit geldt ook voor model len die door de er aan t oegevoegde benamingen aan antiek doen den ken. Men praat dan bijvoorbeeld over een televisiekast in Queen Anne stijl of een aanbouwwand in Lodewijk XVI, meubels die in de tijden van die vorsten onbekend waren. Het is best mogelijk dat er na tien of twintig jaar een koper is te vinden, die een flink bedrag wil betalen, maar meestal komt het betreffende genre terecht bij de afdankertjes, En dan zijn er nog de vervalsin gen. Meubels die je zo in een museum te kijk zou zetten, maar waaraan bijna alles oneerlijk is. Er zijn wel antieke meubels gemaakt van het hout van Romeinse brug gen en oude molens voorzien van wormgaatjes. In de 18e eeuw wer den veel meesterstukken van een brandmerk voorzien, maar het is niet zo moeilijk dat na te maker Hang- en sluitwerk worden vaak kunstmatig oud gemaakt of men maakt afgietsels van antiek beslag. Het is wel voorgekomen, dat men van een enkel antiek stuk door deling en toevoegingen twee of drie exemplaren maakte. Dergelijke „antieke" stukken houden hun waarde zolang er maar geen ken ners in de buurt komen. Een verge lijking met wat we „jong antiek" hebben genoemd, gaat dan ook niet OP- WEL ANDERS Goede stijlkopieën vragen verge leken bij een modern meubel veel handwerk, maar overigens speelt de machine toch een belangrijke rol bij de fabricage. Het fineer is dunner dan van het oorspronkelijke model om de eenvoudige reden dat de meubelmakers van een paar eeuwen geleden 't fineer moesten zagen. In onze tijd wordt fineer meestal geschild en is dan tamelijk dun. De panelen zijn soms niet massief, maar dat zegt niets, want reeds de oude Egyptenaren verston den de kunst van het fineren, waarbij dus een dun laagje edel- hout op minder kostbaar blindhout wordt gelijmd. Er zijn nu eenmaal houtsoorten die zich heel moeilijk massief laten verwerken of die daarvoor te kostbaar of te zeldzaam zijn. Veel antieke meubels zijn aan de binnen- en achterkant minder fraai afgewerkt, maar als tegen woordig dergelijke meubels worden gemaakt, kost het nauwelijks meer om die delen even mooi af te werken als de buitenkant.. NIET DRUK MAKEN.... En dan het beeldhouwwerk meubelmakers praten over steek- werk dat zo kenmerkend is voor veel antieke meubelstukken. Vroe ger waren de maatschappelijke te genstellingen onvoorstelbaar groot en het maakte niets uit of een meubelmaker een jaar aan een pronkmeubel werkte. Dit kan niet meer en sinds het midden van de vorige eeuw wordt het meeste beeldhouwwerk aan meubels ma chinaal gemaakt met kopieerban- ken. Een kopieerbank is een machi ne met een aantal naar beneden gerichte beitels die snel rond draaien. Een beeldhouwer maakt met de hand een stuk beeldhouw werk en legt dit onder een aftaster. Met deze pen tast hij de oppervlak te van het werkstuk af en elke beweging die hij daarmee maakt wordt door alle draaiende beitels gevolgd. Zo kan men in korte tijd tientallen precies gelijke beeld houwwerkjes maken. Nu kunt u even verontwaardigd kijken, omdat u dacht dat al die leeuwe- en kinderkopjes en bloemenrankjes echt handwerk waren, maar dat zouden slechts heel weinigen kun nen betalen. Trouwens, als u het verschil tussen hand- en machine- werk niet kunt zien, waarom zoudt u zich er dan druk over maken? MET PLEZIER Onbelangrijke, kleine ornament jes worden soms ook wel van kunststof gemaakt. Geen leuk idee, maar zonder dat worden dergelijke meubels voor velen te duur. Ook dan geldt: ;,Wat het oog niet ziet, deert het hart niet". En wie zekerheid wil hebben over de juiste stijlkenmerken, oorspronkelijke materialen en kenmerkende con structies, moet gewoon zoeken naar de duurste uitvoering. Vindt u een stijlkopie die stuk ken goedkoper is. dan zullen er op dit punt wel tamelijk veel afwijkin gen zijn, ook al kunt u die niet zo maar vaststellen. Het belangrijkste is trouwens dat u elke dag met plezier naar uw „jong antiek" kunt kijken met de spannende gedachte dat die kast of wat het ook mag zijn, iedere dag iets aan waarde wint. van 4 t.m. 10 februari 1980 Twee horloges, een rood dames horloge met stalen band merk Union en een goudkleurig dameshorloge met lederen band merk Timex; Hor loge merk Topas (waterproof) met zwart bandje; Twee sleutels aan electrodraadje merk SHARP; Sleu tel, NEMEF, nummer 29 met blauw plaatje Dorpsrand-stal achter; Klei ne blauwe knipportemonnaie, in houd: 1 briefje van 10,en 4 losse guldens; Klein knippbeursje met in houd van 160,Bankbiljet van 100,Bankbiljet van 100, TEN BATE VAN VENRAYS MANNENKOOR KAN MEN BEZORGEN IN DE CONTAINER ACHTER GARAGE VAN HAM, MAASHESEWEG ingang via Bosweg ECHTE NEDERLANDSE FIETSERSBOND werkgroep Venray Reeds driemaal heeft U een artikel van de E.N.F.B. kunnen lezen in dit blad. Hier is het vierde produkt. En er komen er nog meer! 't Is net als met Era, als je er maar vaak genoeg van hoort, ga je het nog eten ook. Toch willen we U niet winnen vo:r de E.N.F.B. zoals de boterfabri- kant dat doet. Wij willen U wakker schudden! Mensen, wij willen jullie mobili seren! Er zijn zoveel voetgangers en fietsers, die allen met dezelfde pro blemen worstelen. Ieder zit ermee en kan 't nergens kwijt. Fietser, ja U, hoe vaak zei U niet „verdomme" of nog erger als een automobilist langs U raasde? Hoe vaak fietste U een tijd lang zonder adem te kunnen halen omdat een brommer of auto U zijn uitlaat gassen in uw gezicht blies? Hoe vaak ergerder U zich aan de vele plassen on de weg, juist daar waar de fietser behoort te rijden? En U, voetganger, nooit de schrik in de benen gehad als U van de weg getoeterd werd? 't Is toch een schande, dat in een stad of dorp op de meest normale manier van voortbewegen aan ban den wordt gelegd door de auto's. Dat kinderen niet meer kunnen spelen op straat. Dat kinderen naar school moeten worden gebracht vanwege het ge vaar van het snelverkeer. 't Is gegroeid, jawel, maar 't is een vergroeiing, waar wat aan gedaan moet worden. Gelukkig, er is een kentering! Houdt U de kranten maar in de gaten: „Langzaam verkeer moet meer ruimte hebben." „Snelheidsgrens in bebouwde kom omlaag". Om nog meer te kunnen bereiken voor voetgangers en fietsers dient de E.N.F.B. meer leden te hebben. Daar toe hebben wij U nodig. MaarU heeft ook ons nodig! „VOETGANGERS EN FIETSERS VERENIGT U" Wij hopen dat U de moeite wilt nemen om op z'n minst wat meer in formatie te krijgen. U krijgt direct antwoord als U belt naar de contactpersoon van de E.N F.B. dhr. O. Ostendorf 04780- 87494. Mocht U geen gehoor krijgen, draai dan 04780-82541 S. Leyen. Maandag a.s. houdt de Geschied en Oudheidkundige Kring haar jaar vergadering in de schouwburg, aan vang 8 uur. Na deze jaarvergadering volgt een zeer interessante lezing met dia's door de heer J. S. Glaser uit Lim- bricht, met als titel „Levend Pompeii c a.". Natuurlijk zijn ook introducé's hier welkom. Kanarievereniging De Huisvriend Op de landelijke Harzerdag voor zangkanaries te Zutphen behaalde ons lid J. Arts de 3e prijs klasse C met 86 punten. Op de wereld wedstrijd te Olomouc Tjsechoslowakije behaalde ons lid in de A klasse klein 365 punten en kwam hiermede op de 4e plaats. Proficiat. ZONDAGMIDDAG JEUGDTONEEL A.s. zondag om 14.00 uur zal er een voorstelling gegeven worden door het Limburgs jeugdtoneel. Het be kende sprookje HET BETOVERDE KASTEEL zal dan op de planken ko men. - Zoals gebruikelijk bij de voorstel lingen door dit gezelschap zal de jeugd er een fijne middag aan heb ben. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondag nacht 12 uur neemt waar voor de pa tiënten van de huisartsen Bloemen, Franken, Lankveld, van Thiel, de Muinck Keizer en Wittgen E. DE MUINCK KEYZER Mgr. Nolensstraat 2 - telefoon 80305 Weekenddienst voor de patiënten van de huisartsen Beckers, Corver, Ver- cauteren, De Vocht en Schmeetz J.W. DE VOCHT Henseniusstraat 13a, tel. 81878 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10 tot 11 uur; 's middags van 17 tot 18 uur. ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER Telefoon 04780-81333 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN APOTHEEK DE MONNIKSKAP Paterslaan-hoek Patersstraat, tel. 80140 van heden vrijdagavond 18 uur tot vol gende week vrijdag. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Venray, Meerlo en Wanssum Zr. G. Houwen-Martens telefoon 04780 - 81269 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU De Clockert, Bergweg 4. tel. 81269 Uitsluitend volgens afspraak. ZUIGELINGENBUREAU BRUKSKE Eveneens op afspraak, tel. 83859 of 81269 SPREEKUUR WIJKVERPLEEGKUNDIGEN Iedere morgen van 08.30 tot 09.00 u. behalve in het weekend. Na 09.00 uur kunnen eventuele be richten gedurende de gehele dag worden doorgegeven via tel. 81269. UITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS De Clockert, Bergweg 4, Venray Geopend van maandag tot en met vrijdag van: 08.30 tot 09.00 uur en van 16.00 tot 16.30 uur. In het weekend uitsluitend via de wijkverpleegkundige van de zon dagsdienst. SPEEKUUR DIETISTE Uitsluitend op afspraak via tel. 81269 KINDERDAGVERBLIJF „DUIMELOT" Heuvelstraat 7 Venray tel. 87110 Geopend van ma tm vr 8.00 17.30 u DE HARTLIJN De Hartlijn (van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging) hulpver lening aan hartpatiënten is op de vol gende nummers te bereiken: Maandag: tel. 077-12988, dinsdag tel. 04740-2865; wpensdag tel. 04780- 81030; donderdag tel. 04402-2163; vrijdag: tel. 04950-33428. De telefoonnummers zijn van maan dag t.m. vrijdag alleen bereikbaar tussen 15.00 en 18.00 uur. Zaterdag en zondag alleen voor noodgevallen 04750-23290. GEZINSVERZORGING EN BEJAARDENHULP Westsingel 5 Venray tel. 04780-86363 spreekuur maandag t.m. vrijdag van 9 tot 10 uur. KRAAMCENTRUM HORST-VENRAY telefoon 047C9-1324 VERLOSKUNDIGE DIENST Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23. Venray telefoon 04780-81152 VERLOSKUNDIGE Mevr. A. M. F. Tlggeloven-KuUpers Florishof 23 Venray telefoon 04780-82411 Spreekuur elke donderdag van 2-3 uur in De Clockert, volgens afspraak NED. VER. VAN RHEUMA- PATIËNTEN AFD. LIMBURG Postbus 100 6100 AC ECHT Algemeen Informatie-adres: Tel. 04754-2054 Nederl. Multiple Sclerose Stichting afd. Noord- en Midden-Limburg Secretariaat: Ittervoorterweg 2 6005 NR Weert, tel. 04955-400 ALGEMENE HULP-DIENST VENRAY telefoon 04780 - 84163 Bereikbaar elke werkdag van 9 tot half 11 'smorgens en van 7 tot 8 uur 'savonds VROUWEN BELLEN VROUWEN Vrouwen luister- en informatiedienst, van maandag t.m. vrijdag van 9-12 uur elke dinsdagavond van 8-11 uur. TELEFOON 04750-18000 GELD NODIG? KAN U HELPEN BEL 87575

Peel en Maas | 1980 | | pagina 3