STRAATNAAMGEVING H WAARHEEN Moet dat nou? SYMPATHIEK POELS Aantal werklozen weer flink gestegen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Venrays vlag REIJNDERS beglazingstechnieken nieuwe naam voor Maasheseweg UITSLAG OPTOCHT VENRAY KINDER-OPTOCHT Oud-Venrayer honderd jaar Venray maakt ernst met werving van industrieën VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 Nr. 8 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Ze zitten er op, de drie dolle da gen En alle carnavalsprinsen heten weer gewoon Jan, Piet of Klaas. Begunstigd door goed winterweer, (of was het al lente?) zijn we optoch ten en boerebrulluften beter dan ooit geslaagd. Wat ons aan woorden ont breekt proberen we elders in dit blad goed te maken met een collectie car navalsfoto's als laatste herinnering van vastelaovend 1980. Iets moet ons echter van het hart. Dat iets dat zijn dan de containers x vol glasscherven die ook als een laatste herinnering aan de vastel- aovesdaag bij elkaar geveegd zijn. En we overdrijven niets als we pra ten van containers vol Moet dat nou? Het ljjkt toch zo heel gewoon; in plaats van een leeg bierglas terug te geven of ergens neer te zetten, laat men het vallen. Pats, uit. Hon derden, duizenden glazen zijn er op deze manier drie dagen lang ge moerd Op plaatsen was het als of men op een glastapijt liep; op ge vaar af dat de scherven door je schoenzolen zouden snijden. Moet dat nou? I O, het is echt geen plaatselijke ziekte Het gebeurt overal in het „feestvierende" zuiden. Op de ene plaats wat minder; op de andere plaats wat meer. Maar sneuvelen I doen de glazen overal. Containers I vol. J I Nu zal zo'n café-bierglas geen I kapitalen kosten en met een paar I I dubbeltjes wel betaald zijn. Maar met zo'n duizenden glazen tikt'dat toch lekker aan. Het betekent in II ieder geval werkverschaffing voor de glasindustrie. Alleen de grond- j stoffen zijn we kwijtEn ons fat- j j soen zijn we ook kwijt l Als kapotte bierglazen bij een jofel feestje horpn, dan zitten we toch op de verkeerde weg. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen 11 Sinds jaar en dag bestaat er een J wagenbouwers van Leunen en Yssel- J gezonde rivaliteit tussen de prinsen- steyn. Beide groepen bouwden tegen Ide klippen op en verschonen steeds met nóg mooiere wagens in de Ven- rayse optocht. De laatste jaren bleek de spirit er 1 een beetje uit te gaan. Nadat jaar- 1 op-jaar de wisseltrophee naar „De J Knöllekes" van Leunen was gegaan, 5 leek het er op, dat de Ysselsteynse I I Piëlreuzen het moede hoofd in de I cshoot gingen leggen. „Wij kunnen toch niet meer konkurreren met de J bouwers uit Leunen", dacht men j daar Maar sinds maandagmiddag zit de spirit er in het Piëlreuzenrijk weer II in. Misschien onverwacht ging de I I wisseltrophee dit jaar weer naar Ys- selsteyn. Het scheelde slechts één puntje of Leunen was weer definitief 1 in het bezit van de trophee gekomen nadat zij haar tweemaal op een rij had gewonnen. Het competitie-element is daar door weer teruggekomen bij de wa genbouwers. i Dinsdag reed de winnende prin- senwagen weer mee in de Yssel- j steynse optocht. Na afloop waren het de wagenbouwers can Leunen, die het sympathieke en bijzonder spor tieve gebaar maakten om de winnen- I dagen nog eens te bekijken en Vorst 1 Lei en Prins Toon II te feliciteren met het behalen van de eerste prijs. Maar het ligt voor de hand, dat het volgend jaar die van Leunen alles op alles zullen zett enom weer in het bezit te komen van de trophee, terwijl die van Ysselsteyn er weer van alles aan zullen doen om haar te behouden. Nic van der Veen Juwelier CJ /M4BKTHOF Een klok maakt uw Interieur pas echt kompleet I Zolang er geen speciale raadscommissie is, die zich bezighoudt met het geven van namen aan nieuwe straten, mag verwacht worden dat 't onderwerp „straatnaamgeving" aanleiding zal worden tot uitvoerige discussies. Wanneer dinsdagavond a.s. om zeven uur de gemeenteraad zijn openbare vergadering houdt zal er in ieder geval ook op de publieke tribune wel belangstelling be staan voor het straatnaamgevingsvoorstel, dat op de agenda staat. Aan de orde komen de nieuwe namen voor het bestemmingsplan Landweert, het wijzigen van de oude naam Landweertweg, nieuwe namen voor het ge bied rond de Noordsingel en het wijzigen van de oude naam Maasheseweg in verband met het „doorknippen" van deze weg als gevolg van het doortrek ken van de Oostsingel tot een punt nabij de Industrietstraat. LANDWEERT Het college van burgemeester en wethouders gaat er van uit, dat de uit vier fasen bestaande nieuwe wijk Landweert herkenbaar moet zijn aan haar straatnamen. Daarom is geko zen voor het thema "kruiden", zoals voor de wijk Brukske destijds werd gekozen voor „muziek". In tegenstelling tot de andere wij ken zullen in Landweert geen ach tertoevoegsels als „weg" en „straat" Na de installatie van de Ven- ayse carnavalsprinsen, zaterdag middag in 't gemeentehuis, hing de Venrayse vlag nog eenzaam buiten aan de vlaggemast. En kele dapperen ontfermden zich over het dundoek, met in hun achterhoofd de gedachte aan 'n leuke carnavalsgrap. De bode van het gemeentehuis ontdekte dat de vlag verdwenen was en deed aangifte bij de po litie. Zondagmorgen wisten de viag- geversierders eigenlijk geen goed vervolg te geven aan hun grap, welke feitelijk een tonne- ke bier had moeten opleveren. Middels onze redaktie werd de vlag netjes opgevouwen en ver pakt ten huize van de burge meester afgegeven. Het pilsje houden we nog te goed worden gebruikt. De namen zullen evenals in Brukske ter wille van de duidelijkheid en de vindbaarheid in alfabetische volgorde worden aan gegeven. De volgende kruidei.namen wor den voorgesteld voor de eerste fase van het plan: Aardaker, Akelei, Anemoon, Anjer, Aronskelk, Balse mien .Bereklauw, Bingelkruid, Bol derik, Boterbloem, Christoffelkruid, Dalkruid, Daslook, Distel, Duiveker vel. Duizendblad, Ereprijs, Fluite- kruid, Fonteinkruid, Ganzevoet, Gentiaan, Guldenroede, Havikskruid, Heggewïkke, Helmkruid, Hemel sleutel, Herderstasje, Herik, Herte- kruid, Hertshooi, Honingklaver, Hop en Huislook. LANDWEERTWEG Zoals ook bij de wijk Veltum en Brukske is toegepast, willen b. en w. de naam van het bestemmingsplan als straamnaam (van een wijkweg) in het plan Landweert opnemen. Ge dacht wordt aan de naam „Land weert" voor de weg, die begint aan de Stationsweg (tegenover St. Serva- tius) en die doorloopt tot in de vol gende fase. Als gevolg van die konsekwentie zal ter voorkoming van misver standen de huidige Landweertweg een andere naam moeten krijgen. De St. Adelbertvereniging heeft gesug gereerd haar oud-lid dr. W. Ooster- baan met een straatnaam te eren en kwam derhalve met het voorstel de ze straat „Oosterbaan" te noemen. B. en w. vinden, dat een eventuele straatnaam dan „Dr. Oosterbaan- weg" zou moeten zijn. Zij houden deze straatnaam in gedachten voor een toekomstig plan omdat deze naam in Landweert niet past. Het bestemmingsplan Burggraaf veroorzaakt ingrijpende reconstruc- schilderwerken bv Venray Plataanstraat 12 Tel. 04780-82635 Bent U energiebewust Wij verhogen uw warmtecomfort en ver lagen uw verwarmingsbudget met dubbe le beglazing de overheid helpt U hierbij met 30% subsidie vraag vrijblijvend inlichtingen of offerte. De werkloosheidscijfers over de maand januari geven voor Venray een forse stijging van het aantal werklozen te zien. Was dit aantal werkzoekenden per 31 december nog 618, per 31 januari stonden er 108 man méér ingeschreven dus 726 in totaal. Over het algemeen steeg in onze provincie het aantal werkzoekenden beduidend. Als belangrijkste oorzaak van deze toename noemt men het winterseizoen. Dit zou mede blijken uit het feit, dat ruim 80% van de stijging van de werkloosheid de bouwberoepen betreft. Procentueel stond Venray bij deze stijging op de tweede plaats. De eer ste plaats werd ingenomen door het rayon Gennep, waar in een maand tijds 266 werklozen méér stonden ingeschreven. Daar wijdt' men de stijging voornamelijk aan de in schrijving van ex-pendëlaars. Vol gens de cijfers van de provincie, mag men stellen dat bijna een derde deel van het aantal werkzoekenden lan ger dan 12 maanden werkloos is. Onder invloed van het seizoen daalde het aantal openstaande aan vragen van 423 naar 391. Ondanks de ongunstige ontwikke ling in de maand januari geeft de vergelijking op jaarbasis nog een po sitief beeld. In Venray is namelijk het aantal werkloze mannen per 31 januari j.l. toch nog altijd bijna 80 lager dan op die datum het vorig jaar. De algemene situatie blijft echter somber, en met name het per centage langdurige werklozen, zoals hierboven genoemd, is zorgwekkend. Wat er precies met de vrouwelijke werklozen in Venray aan de hand is, is niet helemaal duidelijk. Sinds in augustus een hoogtepunt bereikt werd van 583 werkzoekenden waarmee men het aantal mannelijke werklozen te boven ging daalde elke maand in geringe maar con stante mate dit grote aantal. Per 31 januari was de stand 498 en daarmee nog slechts 25 boven het aantal op die datum in 1979. Ook landelijk en provinciaal konT stateerde men een geringe daling, welke men toeschrijft aan de groep schoolverlaters die eindelijk aan de slag gekomen zijn. Toch is men niet optimistisch over de vrouwelijke werkloosheid, vooral ook omdat de openstaande aanvragen vrijwel kon- stant blijven op een veel te laag ni veau. Volgens deskundigen biedt de arbeidsmarkt voor vrouwen dan ook zeer weinig perspektief. Het aantal langdurige werklozen neemt steeds verder toe. Meer dan 50% van hen is namelijk langer dan een halfjaar werkloos. Ruim 30% zelfs langer dan een jaar. tie en uitbreidingen, waar ook de huidige Landweertweg voor een ge deelte bij is betrokken. Waar in dit gebied de namen Akkerweg, Bon gerdstraat en Tuinstraat worden ge bruikt hebben b. en w. de bewoners van de Landweertweg in de gelegen heid gesteld reakties te geven op de voorgesteld naam „Erfweg" voer de huidige Landweertweg. Door 13 van de 17 aan wonenden werd een vijftal argumenten aangedragen om de straatnaam Landweertweg niet te wijzigen. Daarna is er nog een gesprek ge weest met de bewoners. Ondanks de aangevoerde bezwaren, heeft het col lege menen te moeten konstateren, dal geen wezenlijke bezwaren be staan om de hoofd(wijk)weg in het plan „Landweert" te noemen en aan de huidige Landweertweg een ande re naam te geven. Hoewel b. en w. naast de suggestie „Erfweg" in tweede instantie de naam „Hoeveweg" hebben voorge steld, willen de aanwonenden pas in een later stadium hun mening ken baar maken en eventueel een andere naam ter vaststelling voordragen. B. en w. menen dat aan die wens tegemoetgekomen moet worden. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat indien de raad de naam „Land weert" vaststelt vo^r de wijkweg in het gelijknamige bestemmingsplan, gelijk de aanduiding „Landweert" komt te vervallen als straatnaanif Om te voorkomen dat daardoor de weg enige tijd „naamloos" zou zijn, wordt de raad voorgesteld, dat de straatnaam blijft voortbestaan tot het moment, waarop een nieuwe straatnaam wordt vastgesteld. GEBIED ROND DE NOORDSINGEL Voor de in het gebied rond de Noordsingel aan te loggen nieuwe straten deken b. en w. aan toponie men (oude veld- en boerderijnamen). Voorgesteld worden de volgende na men: De Seilier, Clockerskamp, Zandbleek en de Krekel. Een gedeel te van de huidige Willemstraat zou de naam Nieuweind kunnen krijgen. Voor het gedeelte van de Willem straat, gelegen tussen de Akkerweg en de Noordsingel (inclusief het in een voetpad overgaande gedeelte), denken b. en w. aan de naam „Hoe veweg". De herkomst van de naam „De Seilier" moet vermoedelijk worden gezocht in een op die plaats gelegen touwslagerij. „Clockerskamp" is genoemd naar de familie Clockers, die daar in de 17e eeuw een boerderij bezat. De Zandbleek is hier van oudsher onder die naam bekend geweest, terwijl „De Krekel" hier eveneens een topo niem is. Nieuweind is afgeleid van de topo niem „Aan 't Nieuw". MAASHESEWEG In verband met het doortrekken van de Noord- en Oostsingel, gaat een nieuwe situatie ontstaan. De Oostsingel wordt n.l. doorgetrokken naar de Maasheseweg ter hoogte van de Industriestraat. Hierdoor wordt de Maasheseweg als het ware „door geknipt". Er ontstaan daardoor twee gedeelten, die niet meer de weg naar Maashees zijn. De eigenlijke Maas heseweg is de nieuwe verbinding, die vanaf de NoordsLngel aansluit op de doorgetrokken Oostsingel. B. en w. menen daarom .dat de be naming van de huidige Maashese weg niet meer juist is en dat die naam gegeven dient te worden aan de nieuwe weg naar Maashees, die voorbij de Industriestraat aansluit aan de bestaande Maasheseweg. Voorgesteld wordt daarom aan het gedeelte van de Maasheseweg (tus sen Julianasingel en Noordsingel) de naam „Raadhuisstraat" te geven en het gedeelte van die weg vanaf de Noordsingel tot aan de Industrie straat te vernamen in „Barrierweg". Deze naam duidt op de grens met de provincie Noord Brabant, welke weg in vroeger tijden werd gebruikt door reizigers van en naar de Peel en waarbij het tolhuis bij de „oude Bar rier" een rustpunt was. Het opnemen van de woningen Hofstraat 14 en 16 in de nieuwe Raadhuisstraat ligt naar de mening van het college voor de hand omdat beide woningen thans in feité al aan de Maasheseweg liggen. B. en w. realiseren zich, dat het geven van een nieuwe naam aan de huidige Maasheseweg enig ongemak zal geven aan de omwonenden èn de industrieën. Tóch zijn b. en w. de mening toegedaan, dat twee ver schillende namen moeten worden ge bruikt vanwege de tweedeling van de weg. De nieuwe situatie zal per 1 mei 1980 ingaan. Uit en voorbij.... Elders in dit blad een foto-reportage van het carnavals- gebeuren. Hieronder de uitslagen van zowel de kinderoptocht van zon dag als van de grote optocht van maandag. Jeugdprinsenwagens: J. Heide 2. Castenray Prinsenwagens: Trophee naar Ysselsteyn Eenlingen en paren: 1. Pantomime 2. Wij zijn de strop van de optocht 3. Mèlige Kleine groepen: 1. Wij hebben de poppen aan "t dansen 2. Sport 2. Weej zien angeslage 3. Raodse platen 4. Wanorde Grote groepen: 1. Kniepkat 2. Pierolala 3. De schoothondjes van Venray 4. Gemeentekom 4. Os huus 'n kruus 5 Ex komerhefen van Hare Maje steit Wagens: 1. In den aap gelogeerd 2. Nieuw parochiehuus Oostrum 3. Kerk in beweging 3. N.N. nr. 4 Bedrijfswagens: 1. Zoë is ut Land-wer(t) klaor Ondanks de wat korte route en het magere aantal wagens was de optocht zeer geslaagd. De jury heeft blijkbaar geleerd van vorig jaar. want al na twintig minuten kon jeugdprins Dolf mei de prijsuitrei king beginnen. De prijswinaar waren: Eenlingen: 1 Duvel (nr. 48) 2 Sinbad (nr. 4) 3. .Sadisme (nr. 23) Duo's: 1. Energiehazen (nr. 19) 2. Samen op de fiets (nr 36) 3 Gemeente Venray (nr. 21) 4. Wej zette de bluumkes buute (46) 5. Nederland heeft de bal (nr. 52) 6 Pierotten Nooyen (nr. 22) 7. Mickey Moupse (30) 8. Oorlog (nr. 41) Grote groepen: 1. We groeien eruit (nr. 12) Tevens winnaar Free Wheelin' wis selbeker 2. Milieu (nr. 14) 3. Olympische Spelen (nr. 55) 4 Pierotten Aarts (nr. 38) 5. Scouting Venray (nr. 3) Wagens: 1. Jeugdprinsenwagen „Den Dissel" (nr. 51) Waar gaat gij heen, automobilist, wanneer ge straks in de nabijheid van Venray's winkelcentrum uw auto wilt pariteren? Tot op heden heeft het gemeente bestuur min of meer de schouders opgehaald, wanneer gesproken werd over „ernstige parkeerproblemen" in het centrum van Venray, maar zo zachtjes aan, zal het tóch moeten toegeven, dat een onhoudbare situa tie niet zo heel lang meer op zich zal laten wachten. Uiteraard doen zich thans de grootste parkeerproblemen voor tij dens marktdagen en koopavonden, maar ook op de door-de-weekse da gen moet men al dikwijls een rondje rijden om ergens een plaatsje te vin den. Momenteel zijn de grote parkeer plaatsen gelegen aan de Jan Hensen- straat, het terrein van de voorma lige Gouden Leeuw en achter het oude gemeentehuis aan de Juliana singel. Met een beetje geluk kan men zijn wagen kwijt nabij het Torro, op de kale plekken aan de Hoenderstraat, de Eindstraat en de Schoolstraat voor zover men niet langs de wegen kan parkeren op parkeerstroken. Wil men iets verder lopen, dan vindt men nog wel gemakkelijk een plaatsje op de parkeerterreinen van het gemeentehuis aan de Maashese weg. De parkeerterreinen op de Grote Markt en het Henseniusplein staan altijd vol, dus daar behoeft men het nauwelijks te proberen. Het ziet er werkelijk naar uit, dat de parkeerzaken in Venray nóg be roerder gaan worden. Het terrein tus sen Henseniusstraat en Patersstraat, waar vroeger het patronaat stond, is afgeschreven in verband met de bouw van appartementen. Gevolg: Patersstraat en Henseniusstraat zijn praktisch konstant bezet door aan een zijde geparkeerde auto's. Als alles volgens de plannen ver loopt, start men in april met de re constructie van het Henseniusplein. Dat betekent ,dat men op korte ter mijn deze parkeermogelijkheid ver liest. Dan zal men zeggen, dat er dan het terrein van de voormalige Gouden Leeuw nog is. Ook dat mag men dan wel vergeten. In verband met de werkzaamheden aan het Hensenius plein èn de voorgenomen bouw op de hoek van de Merseloseweg Kempweg (Sijbers) zal een belang rijk deel van dit terrein in beslag worden genomen voor opslag e.d. En wat dan? Dan resteert alleen nog het grote terrein aan de Jan Hensen- straat. Maar of dat groot genoeg is om tevens de verloren gegane par keerruimte op te vangen, menen we te mogen betwijfelen. Alles bij elkaar ziet er er niet mooi uit met de Venrayse parkeermoge- lijkheden. Weliswaar heeft de ge meente een „Parkeernota" in het vooruitzicht gesteld. Maar of daar mee ook op korte termijn de proble men kunnen worden opgelost, be twijfelen we ten sterkste. Er zijn nu eenmaal geen grote open plekken meer in de onmiddellijke nabijheid van Venrays winkelcentrum. Desondanks wachten we met grote spanning de Parkeernota af Op 8 februari j.l. vierde de heer H. J. Vermeulen te Beek (gemeente Bergh) zijn honderdste verjaardag. De heer Vermeulen werd te Merselo geboren, als zoon van Alfons Ver meulen, die daar schoolhoofd was. In 1892 verhuisde de familie Ver meulen naar Venray toen Alfons Vermeulen benoemd Werd tot hoofd van de lagere openbare school aan de Schoolstraat. De nu 100-jarige H. J.f Vermeulen studeerde als onderwijzer af aan de normaalschool alhier. Als kersverse onderwijzer vertrok hij reeds in 1898 naar Beek, waar hij geheel zijn ver dere leven verbleef. Naast het ge wone lagere onderwijs gaf hij ook landbouwlessen. Hij was het, die in de oorlogsjaren hij was toen al gepensioneerd de aspergeteelt in deze Gelderse streek invoerde. De laatste jaren is zijn gezondheid zwakker geworden, reden waarom ook zijn verjaardag slechts in zeer beperkte kring gevierd kon worden. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen WINKELCENTRUM T BRUKSKE VENRAY De nieuwe directeur-genera»! voor de industrie van het ministerie van economische zaken, Drs. H. Leliveld heeft dinsdag in gezel schap van vertegenwoordigers van het Liof en het departement een oriëntatiebezoek gebracht aan Venray. De heer Leliveld heeft onlangs de heer Molkenboer opge volgd en is thans bezig om zich in de verschillende provincies te oriënteren. Venray was de eerste Limburgse gemeente, die hy op zyn rondreis aandeed. Door het college van b. en w. werd de nieuwe directeur-generaal een overzicht gegeven van de vooruit zichten cp werkgelegoenheid In Venray. Burgemeester Defesche maakte van deze gelegenheid te vens gebruik om de heer Leliveld het eerste exemplaar van de nieu we Venrayse industriefolder Nij verheid in Venray" aan te bieden. In deze nieuwe, zeer aantrekke lijk uitgevoerde wervingsfolder, die binnenkort ook een Engelse versie krijgt, wordt zeer uitgebreide infor matie gegeven over Venray als ves- tigingsgemeente voor industrieën en ambachtelijke bedrijven. Uiteraard wordt daarin ruime aandacht gege ven aan de beroepsbevolking, indus trieterreinen, infrastructuur, nuts voorzieningen en de op Venray van toepassing zijnde subsidieregelingen. Burgemeester Defesche noemde deze folder „niet de eerste, maar wel de beste en meest uitvoerige". De gemeente Venray hoopt hier mee te bereiken, dat de belangstel ling van ambachtelijke bedrijven en industrieën geïnteresseerd worden voor de gemeente, hoewel hij hier aan direkt toevoegde, dat ook de dienstensector niet wordt vergeten. De tertiaire en kwartaire sectoren zijn in Venray en in geheel Noord- Limburg sterk achtergebleven bij de landelijke ontwikkeling. Bovendien speelt in Venray het probleem van het regionalisatiebeleid ten aanzien van de twee aanwezige psychiatri sche centra, hetgeen honderden ar beidsplaatsen gaat kosten. Ook op dit terrein wil de gemeen te aktiviteiten gaan ontplooien. Na het bezoek van de directeur- generaal zei de burgemeester tijdens een persconferentie, dat het bezoek van de heer Leliveld door b. en w. tevens was aangegrepen om te wij zen op de noodzaak de investermgs- premieregeling (I.P.R.) van 15% op te trekken naar 25% en er voor te pleiten, dat de I.P.R. ook van toepas sing wordt verklaard voor de diens tensector. Door het college werd duidelijk gesteld, zo zei de burgemeester, dat het relatief gezien, in Venray op so ciaal-economisch gebied nog niet zo slecht gaat. Maar door vooruit te zien en gepaste beleidsmaatregelen te nemen is het wellicht mogelijk om te voorkomen, dat Venray tot de werkelijke probleemgebieden gaat behoren. Daarom is bijstelling van het regionaal economisch beleid noodzakelijk.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1