GEMEENTEPRAAT GRAAN als WAPEN kan dat? NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Scliütte, Bureau Voorlichting WERK AAN DE WELZIJNSWINKEL Openstelling burgerl. stand tijdens carnaval Op de beide carnavalsdagen, 18 en 19 februari a.s., zal het bureau van de burgerlijke stand van 9 tot 10 uur v.m. geopend zijn, echter alleen voor het doen van geboorte- en overlijdensaan- gifte. Aanmelden kadavers tijdens carnaval In verband met carnaval (18 en 19 februari a.s.) kan destructiemateriaal telefonisch worden aangemeld op de volgende dagen en tijden: vrijdag 15 februari vanaf 14.00 uur (voor ledigen destructievaten op dinsdag); maandag 18 februari van 9 tot 10 uur; dinsdag 19 februari van 9 tot 10 uur. Ophalen huisvuil tijdens carnaval Op maandag 18 en dinsdag 19 fe bruari a.s. carnavalsmaandag en -dinsdag wordt in de gemeente Ven- ray GEEN huisvuil opgehaald. Er wordt ook geen aparte route op een andere dag ingesteld, zodat men de vuilniszakken een week langer bij huis zal moeten houden. Tijdens carnaval standplaats voor taxi's Tijdens de carnavalsdagen 1979 wa ren in het centrum van Venray bij wijze van experiment enige taxistandplaatsen ingericht. Ook tijdens de kermis 1979 waren deze speciale voorzieningen ge troffen. Om het taxivervoer gedurende de komende carnavalsdager, weer op een bevredigende manier te regelen heb ben b. en w. op deze dagen op onder staande plaatsen standplaatsen voor taxi's laten inrichten: Poststraat 3 plaatsen; Grote Markt 2 plaatsen; Henseniusplein nabij café Hulsman 4 plaatsen; Leeuwstraat nabij café van Rossum 2 plaatsen. Tijdens carnaval gemeentelijke sportaccommodaties gesloten De gemeentelijke sportaccommodat- ties zullen tijdens de carnavalsdagen gesloten zijn, te weten op: zondag 17 februari 1980, maandag 18 februari 1980 en dinsdag 19 februari 1980. Tijdens carnaval zwembad gesloten Op maandag 18 en dinsdag 19 febru ari a.s. (carnaval) is het gemeentelijk zwembad gesloten. Vrij zwemmen Op woensdag 20 februari is het ge meentelijk zwembad geopend voor re creatief zwemmen op de volgende uren: van 7 tot 8.30 uur, van 9 tot 12.30 uur, van 13.30 tot 15.45 uur, van 18 tot 19.15 uur en van 20.30 tot 22 uur. ZWEMLESSEN voor particulieren Met ingang van 20 februari 1980 star ten in het overdekte gedeelté van het gemeentelijk combi-zwembad zwemles sen voor particulieren. Aanvangsleeftijd: kinderen die vóór 1 maart 1980 zes jaar zijn en personen van 16 jaar en ouder. Kursusduur: 24 lessen, 2 x per week. Kosten: 65,voor kinderen tot 16 jaar en 85.vanaf 16 jaar, inclusief en tree. Opleiding: A en B diploma. Inschrijven: aan de kassa van het gemeentelijk combi-bad, Parkstraat 2 te Venray. Openingstijden kassa: ma .t.m. vr. van 17.45 tot 18.45 uur; wo. en za. van 13.30 tot 15.30 uur. In verband met voorinschrijving van leerlingen, die in sept./nov. zijnbe- gonnen is BEPERKTE DEELNAME op onderstaande lestijden/groepen mogelijk. Lestijden/groepen (kinderen): 1. woensdag 16.00-16.30 zaterdag 11.00-11.30 2. woensdag 16.30-17.00 zaterdag 11.30-12.00 3. woensdag 17.00-17.30 zaterdag 12.00-12.30 4. woensdag 17.30-18 00 zaterdag 12.30-13.00 De lestijden voor maandag en donder dag en dinsdag en vrijdag zijn volge boekt. Diploma-zwemmen Op zaterdag 16 februari is het diplo- mazwemmen in het gemeenteijlk com- bibad vpn 13.00 tot 14.00 uur. Men kan dan terecht voor het behalen van het diploma A en B. Bij de aanmelding dient men f 7,50 te voldoen. Tot en met 15 februari is er gelegen heid tot proefzwemmen. In verband met het diplomazwemmen is het binnenbad op zaterdag 16 fe bruari van 13.00 tot 14.00 uur geslo ten voor vrij zwemmen. Werkgroepen starten werkzaam heden met betrekking tot welzijnsplaning Zoals bekend is het de bedoeling, dat in de toekomst de gemeentebe sturen zelf zuilen gaan uitmaken welke welzijnsactiviteiten voor sub sidiëring in aanmerking komen. Dat noemt men: decentralisatie van het welzijnsbeleid. In het verleden heb ben we hierover al diverse malen geschreven en onlangs heeft ook de gemeenteraad zich uitvoerig bezig gehouden met de structuur en de procedure van de welzijnsplanning in de gemeente Venray. Bij het opstellen van de welzijns planning worden INSPRAAK en SA MENSPRAAK hoog in het vaandel ge schreven. Met andere woorden: over hel gemeentelijk welzijns- en subsi diebeleid wordt terdege OVERLEG gepleegd met de bevolking èn de organisaties. Een belangrijk onderdeel bij de wel zijnsplanning vormt het opstellen van z.g. facetplannen voor o.a. jeugd- en (jongerenwerk, educatief wierk, sport, cultuur etc. Deze facetplannen worden opgesteld door werkgroepen, welke zijn inge steld door de verschillende raadscom missies voor advies en bijstand aan b .en w. en werkzaam zijn op het ge bied van welzijn. In deze werkgroepen hebben behal ve raadsleden ook niet-raadsleden zit ting waardoor een zo breed mogelijk terrein wordt bestreken. Intussen hebben de commissies deze werkgroepen in het leven geroepen en deze zijn dezer dagen.met hun werkzaamheden gestart. VERGADERDATA Omdat alle vergaderingen van de werkgroepen openbaar zijn, laten we hieronder de eerste vergaderdata vol gen, opdat iedereen die hiervoor be langstelling heeft deze bijeenkomsten kan bijwonen. Werkgroep Volwassen Educatie: Ma. 25 februari 1980 Ma. 10 maart 1980 Ma. 24 maart 1980 Aanvang 18.00 uur. Werkgroep Peuterspeelzaalwerk: Do. 21 februari 1980 Do. 6 maart 1980 Aanvang 19.30 uur. Werkgroep Jeugd- en Jongerenwerk: Ma. 3 maart 1980 Di. 18 maart 1980 Di. 1 april 1980 Aanvang 17.00 uur Werkgroep Sport: Do. 21 februari 1980 Do. 6 maart 1980 Do. 20 maart 1980 Do. 3 april 1980 Do. 17 april 1980 Do. 1 mei 1980 Do. 15 mei 1980 Do. 5 juni 1980 Do. 19 juni 1980 Aanvang 17.00 uur. Werkgroep Cultuur: Wo. 27 februari 1980 Wo. 19 maart 1980 Aanvang 16.15 uur. Gemeentelijk plan voor cultuur in voorbereiding In de afgelopen maanden zijn er in de gemeente Venray heel wat ge sprekken gevoerd over welzijn, wel zijnsbeleid enz. Met name stond hierbij de vraag centraal hoe een gemeentelijk welzljnsplan tot stand zou kunnen komen. Inmiddels zijn de nodige besluiten genomen door de gemeenteraad. Dit heeft tot gevolg gehad, dat er o.a.: Kennel-vergunning Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat zij voorne mens zijn, met toepassing van artikel 2 van de Wet op de Dierenbescherming te beschikken op het verzoek van Ja cobus Johannes Antonius Smetsers, Prinses Marijkestraat 7, Venray. om het ten verkoop voorradig hebben en het verkopen van honden als bedrijf uit te oefenen op het adres Prinses Marijke straat 7, kadastraal bekend gemeente Venray, sectie C, nr. 9196. Belanghebbenden kunnen gedurende 14 dagen na dagtekening van deze be kendmaking schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van een kennelvergunning bij ons indienen. Indieners van een bezwaarschrift ont vangen bij het bericht van onze be slissing nadere informatie over datum en inhoud van ons besluit, eventueel aangevuld met de beroepsmogelijkheid. Venray, 15 februari 1980 Burgemeester en wethouders vnd., mr. H. J. M. Defesche, burgemeester J. M. Poels, secretaris Toelichting: De Wet op de Dierenbescherming strekt ter bescherming van dieren. Voor het verkrijgen van een vergunning als bedoeld in artikel 2 van de Wet, de zo genaamde kennelvergunning, dient een afzonderlijke procedure te worden ge volgd. Aan een vergunning te stellen een plan gemaakt zal worden voor het cultureel beleid in Venray. Dit plan zal voorbereid worden door een werkgroep in overleg met organisa ties, verenigingen en groepen die op dit gebied activiteiten uitvoeren. Deze werkgroep is als volgt samen gesteld: de heer H. L. Pingen, Matthiasstraat 15, 5811 AN CASTENRAY: de heer A. F. den Brok. Kolkweg 14, 5802 BK VENRAY: Mevr. R. v. d. Boogaart, Lamersveld 4. 5801 HD VENRAY; de heer J. H. van Toor, Hoebertweg 11, 5801 AK VENRAY; de heer J. Steyien, Kolkweg 3, 5802 BJ VENRAY; de heer H. J. G. Cunnen, Langstraat 94, 5801 AG VENRAY: Pater drs. M J. Steenkamer, Paters- straat 29. 580' AT VENRAY; de heer mr. L. v. d. Putt, Past. Ver- kleystraat 9. 5309 BE LEUNEN; de heer R. Zeelen p.a. gemeentehuis Venray, gemeentelijk secretaris. De leden van de werkgroep zijn be reid. indien verenigingen of groepen dit willen informatie, vragen enz. mee te nemen naar de besprekingen. U kunt hen daarvoor benaderen, vandaar bovenstaande adressen en namen. Ook is het mogelijk dat verenigingen en groepen zelf de besprekingen bij wonen. Deze zijn namelijk openbaar. Voorlopig zijn de volgende besprekin gen vastgelegd: woensdag 27 februari a.s. om 16.15 uur op het gemeentehuis; woensdag 19 maart a.s. om 16.15 uur op het gemeentehuis. Daarnaast zal de werkgroep in de komende tijd ongetwijfeld ook zelf over diverse zaken contact opnemen met organisaties en verenigingen. Tijdens de eerste bespreking van 6 februari j.l. is een overzicht samenge steld van allerlei verenigingen, organi saties en groepen die in Venray iets doen of ondernemen op het terrein van de cultuur. Deze lijst ziet er als volgt uit: Cultureel centrum Museumcommissie Orgelcomité Venrayse Kunstkring Filmkring Vrije Academie Muziekschool Muziekconsulent Bibliotheek Fanfare Castenray Fanfare Leunen Fanfare Merselo Fanfare Oirlo Fanfare Ysselsteyn Fanfare Smakt Harmonie Oostrum Harmonie Venray Jachthoorn- en Trompettenkorps Drum- en Showband Drumband Smakt Dameskoor Venrode Venrays Mannenkoor Zangers van St. Frans Gem. Zangver. Crescendo Venrays Gem. Zangvereniging Toneelvereniging Oostrum Toneelvereniging Leunen Schutterij 't Zandakker Schutterij St. Anna Geschied- en Oudheidkundige Kring 't Veldeke Oranje comité Volksdansvereniging Opanka Nijmeegse dansschool Pierottengarde Alle carnavalsverenigingen De werkgroep heeft deze hele „waslijst" laten publiceren om de vol gende reden: Zij kan zich voorstellen dat er in Venray nog groepen of per sonen zijn die aktiviteiten ontplooien of willen gaan ondernemen op het ge bied van de cultuur en die niet in deze lijst staan opgenomen. Als dit zo is, dan wordt aan de be treffende groep gevraagd dit zo spoe dig mogelijk door te geven aan 't se cretariaat van de werkgroep of aan een van de leden (secretariaat bereik baar onder tel. 04780-83838, tst. 243). In de komende weken zullen er on getwijfeld nog meer berichtjes verschij nen over het werk van de werkgroep. Houdt u dit in de gaten en reageert u als u dit wenselijk vindL voorwaarden mogen dan ook enkel het belang van de dierenbescherming be treffen en de weigeringsgronden der wet, opgesomd in artikel 8 van het Honden- en Kattenbesluit, zijn even eens op dit belang geënt. Ingediende bezwaren worden dan ook aan dit cri terium getoetst. Informatie ter zake wordt verstrekt door de afdeling open bare orde en veiligheid ten gemeente huize. Paspoorten e.d. De burgemeester van Venray doet een beroep op de inwoners van zijn gemeente, die in het komende vakantie seizoen naar het buitenland willen rei zen, om nu reeds een paspoort of toe- ristenkaart-B aan te vragen. In tegenstelling tot paspoorten, die worden afgegeven door de Commissa ris der Koningin te Maastricht, kunen door mij wel toeristenkaarten-B wor den verstrekt aan Nederlanders, die voor toeristische doeleinden en voor korte duur naar bepaalde Europese landen reizen. Stel uw aanvrage voor een paspoort of toeristenkaart niet uit tot april of later I Niet alleen zijn de legeskosten voor bijv. een paspoort dan 4,hoger, bovendien moet gerekend worden op vertraging van de afgifte. Voor-bedoelde aanvragen en inlich tingen kan men zich wenden tot de af deling Bevolkingszaken, Maasheseweg 1. (tel. 04780-83838). Informatie-avond over reconstructie Stationsweg De bewoners van het gedeelte Sta tionsweg tussen Oostsingel en de toe gangsweg Landweert zijn door het col lege van b. en w. uitgenodigd voor het bijwonen van een informatie-avond. Op deze avond, welke gehouden wordt op maandag 25 februari in de foniVangstzaal van Ret gemeentehuis wordt informatie gegeven over de re constructie van Stationsweg voor zover gelegen tussen de doorgetrokken Oostsingel en de toegangsweg tot de nieuwe woonwijk Landweert. Omdat met het realiseren van het be stemmingsplan Landweert een aan zienlijke toename van het fiets- en autoverkeer op de Stationsweg wordt verwacht is voor dit weggedeelte een reconstructieplan opgesteld, waarbij in de toekomst aan beide zijden van de Stationsweg rijwielpaden zullen worden aangelegd. Over dit reconstructieplan zullen de aanwonenden op maandag 25 februari 's avonds om half acht worden geïn formeerd. Bouwverguningen Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 13 februari 1980 voor de navolgende bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van een van deze bouwvergunningen recht streeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen gedurende 30 dagen na datum van deze publicatie op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen (AROB) een gemo tiveerd bezwaarschrift indienen bij bur gemeester en wethouders. het bouwen van het wijkcentrum ,,'t Brukske" aan de Klarinetstraat t.n.v. het Gemeentebestuur van Ven ray; het bouwen van een fiets/voetgan gerstunnel onder de verlengde Oostsingel t.n.v. het Gemeentebe stuur van Venray; het uitbreiden van een silo aan de Peter Janssenweg 1 t.n.v. L.L.T.B. Ysselsteyn; het bouwen van een woning aan de Leikeswei t.n.v. G. J. H. M. Künen; het bouwen van een garage/berging aan de Ysselsteynseweg 101 t.n.v. P. J. H. Deters; het bouwen van een carport aan de woning Sanshofstraat 32 t.n.v. G.H. Robberegt-Kauffeld het bouwen van een carport aan de woning Sanshofstraat 34 t.n.v. A. J. P. W. Gloudemans, het verlengen van een scheidings muur achter de woning Westsingel 24 t.n.v. A. M. F. Thijssen-Marcellis; het bouwen van een houten berging achter de woning Kempweg 4 t.n.v. H. F. Kanning; het bouwen van een garage/hobby ruimte bij de woning Geysterseweg 28 t.n.v. P. J. A. Wijnhoven; het bouwen van een woning aan de Horsterweg t.n.v. P. J. W. van Weg berg; het bouwen van een schapenstal aan de Ericaweg op perceel sectie S, nr. 682, t.n.v. Th. C. G. Wismans; het verbouwen van de woning Steegse Peelweg 63 t.n.v. M. B. M. Drabbels; het bouwen van een woning aan de Horsterweg t.n.v. G. Zegers. Venray. 15 februari 1980 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche Bouwplannen Bij burgemeester en wethouders zijn aanvragen ingekomen om in afwij king van het geldende plan c.q. voor uitlopend op een in voorbereiding zijnd plan bouwvergunning te verlenen voor: het verbouwen en uitbreiden van het pand Patersstraat 17 t.n.v. Stienstra-Venray B.V.; het bouwen van een varkensstal aan de Middenpeelweg 19 t.n.v. H. M. G. Janssen. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen medewerking te verlenen. De bouwplan nen liggen met ingang van 20 februari 1980 gedurende veertien dagen voor iedereen ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis, geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij bur gemeester en wethouders worden in gediend. Venray, 15 februari 1980 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche Bibliotheek voorzieningen De burgemeester van Venray maakt bekend, dat vanaf 15 februari 1980 tot en met 14 mei 1980 het Landelijk Plan Openbare Bibliotheekvoorzieningen 1980-1982 ter inzage ligt op kamer 220 van het gemeentehuis. Gedurende die termijn kan iedere belanghebbende bezwaren indienen bij de Kroon. De bezwaren moeten schriftelijk wor den ingediend. De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche Jachtakten De burgemeester van Venray. hoofd van de plaatselijke politie in de zin van de Jachtwet, maakt bekend dat op 31 maart 1980 de geldigheid van de jacht- akten afloopt. Om hun geweer of geweren door een jachtakte gedekt te houden dienen de houders van een jachtakte vóór 1 maart 1980 een akte voor het jachtseizoen 1980'1981 aan te vragen. Formulieren voor het aanvragen van een jachtakte zijn kosteloos verkrijg baar bij de afdeling openbare orde en veiligheid ten gemeentehuize" (kamer 119). Venray, 7 februari 1980 De burgemeester voornoemd Installatie nieuwe dorpsraad Heide Na de officiële verkiezing van een nieuwe dorpsraad in Heide op 16 de cember j.l. werd in de eerste openbare vergadering van deze dorpsraad ge- installeerd en werden de taken ver deeld. Zowel door de nieuw gekozenen als door de belangstellenden op de tribune werden dankwoorden gesproken aan de voormalige dorpsraad, die onder lei ding van de heer Jan van Osch bijna tien jaar lang de belangen van het kerkdorp Heide op een bijzondere wij ze heeft behartigd. Voordat de heer van Osch de voor zittershamer overdroeg aan de nieuwe voorzitter, de heer Piet Voermans, gaf hij een overzicht van het wel en wee van de voormalige dorpsraad. Hij hoop te. dat de nieuwe, officieel gekozen dorpsraad met evenveel enthousiasme zou mogen werken aan zijn taak. Het dagelijks bestuur van de dorps raad Heide wordt gevormd door: Piet Voermans. voorzitter, Bas Rutten, on dervoorzitter; Ria Oerikx, secretaresse. Wil Cornelissen en Bas Rutten zul len gaan deelnemen aan het „Dorps- radenoverleg" en wethouder Johan' Loonen zal het adviseurschap op zich nemen. In de dorpsraad hebben verder zit ting: Anny Koenen, Lei van Dijck, Lei Pouwels. Jan van Haghen, Jan van Veghel en Wil Cornelissen. Openstelling van het raadhuis Venrays raadhuis, Maashese weg 1, is op werkdagen ge opend van 9 tot 12 uur. Bo vendien kan men op donder dagmiddag van 16.00 tot 17.30 uur bij de afdeling bevolkings zaken terecht voor het afha len van paspoorten, rijbewij zen e.d. Gesprekken met ambtenaren buiten de openingstijden van het raadhuis, uitsluitend na te lefonische afspraak (tel. 04780- 83838). SPREEKUREN B. EN W. Burgemeester mr. H. J. M. Defesche maandag van 10.00 tot 11.00 uur. Wethouder G. H. Schols: maandag van 10 tot 11 uur. Wethouder mevr. A. P. Rut- ten-Tielen: iedere eerste en derde maandag van de maand van 10.00 - 11.00 uur, voor huis vestingsproblemen; en iedere dinsdag van 10.00 tot 11.00 uur voor sociale zaken. Wethouder Joh. Loonen maandag van 10 tot 11 uur. Wethouder J. van Oers maandag van 10 tot 11 uur. Wanneer een spreekuur ver valt wordt dit in de rubriek „Gemeentepraat" bekend ge maakt. Met de burgemeester en de wethouders kan ook telefo nisch een afspraak worden ge maakt via de secretaresse van het college, mevr. M. v. d. Leeuw (tel. 04780-83838 toestel 117). Het postadres van het raad huis luidt: Gemeente Venray Postbus 500 5800 AM Venray. De hierboven vermelde spreekuren gelden niet tijdens de carnavalsdagen Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter Kleindorperweg Burgemeester en wethouders van Venray. brengen ter openbare kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 12. 2e lid van de Wegen wet het door gedeputeerde staten van Limburg goed gekeurde raadsbesluit inzake het ont trekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Kleindorperweg vanaf 20 februari 1980 gedurende ten minste veertien dagen ter gemeentese cretarie afdeling III D. kamer 202, ter inzage van een ieder wordt gelegd. Ingevolge het bepaalde in artikel 11a van de Wegenwet staat voor iedere be langhebbende uiterlijk tot op de der tigste dag na heden beroep open op de Kroon van de beslissing van gede puteerde staten van Limburg. Burgemeester en wethouders vnd., mr H. J. M. Defesche. burgemeester J. M. Poels. secretaris Bestuurder van tankauto had geluk Vrijdagavond omstreeks half tien Teed de 25-jarige bestuurder van een trekker met tankoplegger, J. v. D. uit Horst, over de Venloseweg in de richting Venray. Ter hoogte van het viaduct HulstwegBeemdweg ver loor de trekker het dubbelstel lin ker achterwielen, door tot nog toe onverklaarbare oorzaak. De wielen kwamen links van de weg in de greppel terecht. De bestuurder kreeg zijn combinatie 100 meter verder on der het viaduct tot stilstand. Er was een oliespoor van 100 meter lengte. Aanvnakelijk werd gedacht dat de tankinhoud explosief zou zijn. maar dat bleek gelukkig niet het geval. Venrays brandweerlieden hadden enkele uren werk om het wegdek schoon te spuiten, terwijl de politie het verkeer in-goede banen wist te leiden. Dat er geen ongelukken zijn gebeurd met het overige verkeer, op die toch op dat tijdstip nog drukke Venloseweg, wordt onverklaarbaar genoemd, ook toen de beide wil een over de weg rolden. De technische mensen van Ven rays politie trachten de oorzaak van het mankement op te sporen. Ook zal een gedegen onderzoek worden ingesteld naar de werktijden van dc bestuurder. ZOLANG de mensheid ruziet zijn land- en tuinbouw mede wapenen in de strijd geweest. Toen Caesar over de Rijn trachtte te komen trapte hij eerst de korenvelden der Sugambren plat, zodat die geen fut meer zouden hebben om hem mores te leren als hij terug kwam. Hij kwam verslagen terug en leed bitter honger. Een hele reeks lelijke dingen over de volkjes langs de Rijn sieren sindsdien de klassieke werken... Plat trappen van akkers en afzagen van vruchtbomen waren geliefde pesterijtjes, de Middeleeuwen door. Beide wereldoorlogen werden door middel van blokkades verscherpt. Distributie en duikbootgeweld waren het antwoord.... Nu Amerika de graanboycot hanteert als wapen in de koude oorlog tegen Rusland komt opnieuw de vraag op: kan dat en mag dat? Laten wij ons vooral bezig houden met dat eerste. Het mogen speelt vermoedelijk helemaal geen rol. De grootste triomf van de landbouwtechniek: de zelfrijdende maai dorser voor graan. AL sedert vele jaren levert Amerika tarwe aan Rusland en veelal bedraagt de hoeveelheid zo'n 10 procent van de hele oogst van een bepaald jaar. Verheugd stelt men dan in het Westen vast, dat dank zij het collectivistische stelsel de oogst in Rusland maar weer eens 'mislukt' is. En omdat je de Russen niet verantwoordelijk kunt stellen voor slecht weer, heet het steevast, dat er ginds wel genoeg groeit, maar dat dank zij de rode bureaucratie op het ene veld de oogst staat te verrotten bij gebrek aan maai dorsers, terwijl deze machines een eindje verderop staan weg te roesten wegens gebrek aan areaal. De werke lijkheid is echter wat gecompliceerder. Rusland oogstte voorig jaar 121 mil joen ton en Amerika 50. U ziet dat een oogstvermindering van zeg tien pro cent in Rusland keihard aankomt en meteen al grote invoer nodig maakt. Bovendien eet een Rus elk jaar 148 kg tarwe, een Amerikaan slechts 60 tot 65 kg. Wij moeten echter vaststellen, dat Rusland zo'n onmetelijk gebied beslaat, dat niemand in staat is dat goed te overzien. De informatie over Rusland is zelfs in de vakbladen, zo tegenstrijdig dat er geen touw aan vast te knopen is. Men behoeft dan ook niet bang te zijn, dat Carters jongste maatregel (verbod van aflevering van de laatste 17 miljoen ton die Rusland nog tegoed had) ginds honger zal veroorzaken. Zeker de helft van het tekort kan op gevuld worden door invoer uit Canada en de EEG, terwijl uit andere landen andere granen te krijgen zijn. Boven dien kun je bij een eetpartij van 148 kg tarwe best tien procent bezuinigen. Voorlopig is volop ander voedsel te koop, zelfs boter, kip, eieren, kaas enz. uit de EEG! Bijzonder kritische lieden zeggen dan ook, dat de graan boycot Amerika harder zal treffen dan Rusland. Want wat doe je, als je zoveel graan over hebt en je kunt het niet kwijt? Carter wil 4 miljoen tarwe verdelen in de arme landen. Hopelijk lusten ze het daar.... Hij wil de natio nale voergraanreserve verdubbelen en overheidswaarborgen geven bij uit voer naar landen buiten Rusland. Ten slotte wil hij 500 miljoen ton mais ge bruiken voor de produktie van' alco hol. Niet dat de pindateler zo gek is op een borreltje maar 10 delen borrel op 90 delen benzine leveren gasohol en daar doet een auto het goed op, zegt Carter. GROTE VOORRADEN HELAAS, die alcohol is dan wel zó duur dat de gasohol tweemaal zoveel kost als benzine zonder borrel. On danks de miljarden die ze kost kan A- merika er amper twee dagen op rijden, dan is het op' Het is dan ook volstrekt nog niet duidelijk, of Carter zijn boy cot lang zal kunnen volhouden. De 7,8 miljoen boeren in de USA zullen vasf niet op hem stemmen als hij het lang volhoudt! Bij dalende graanprijzen zullen weliswaar tal van voedselsoor- ten goedkoper worden maar niet meteen. Hoge prijzen even vasthou den is een bekend trucje in de handel. En als de lage prijzen doorzetten, zal de consument dan uit dank op Carter stemmen? Wie vorige zomer door Noord-Arfieri- ka reisde, zag dat de graanboeren geen raad wisten met hun voorraden en overal metalen silo's aan het bij bouwen waren. In Canada zorgden trubbels bij de twee spoormaatschap pijen voor precies hetzelfde effect. Niemand gelooft dan ook, dat de graanboycot lang vol te houden is. Via achterdeurtjes zou de EEG er wel van profiteren want haar zachte tarwe kan wel degelijk een flink deel van het Russische durumtekort opvangen, maar dit profijt zal men ongetwijfeld in een of andere vorm aan de USA moeten terug betalen. Protectie is ook in Amerika geen onbekend begrip en invoerbelemmeringen evenmin. Rusland kan bovendien gemakkelijk I zijn dierlijke veredeling wat imkrimpen en de produkten hier halen. Dat spaart veel graan uit. Maar het belangrijkste gevolg komt pas later. Ongetwijfeld zal Rusland er met nóg meer fanatis me naar streven onafhankelijk te worden van Amerikaanse graanex- porten. Het gebied waar de rode scepter heerst is zó gevarieerd dat di: op den duur heel goed kan lukken. Hier is beslissend, dat juist de graan- teelt zich leent voor volledige mecha nisatie en massale opzet. Het is nog altijd niet volkomen duidelijk waar door dit grootste land ter wereld daar niet in geslaagd is. De verklaringen zijn teveel en te uiteenlopend om houvast te bieden. Bovendien kan Rusland een krans van onderhorige landen om zich heen inschakelen. Hal zal zeer beslist de fouten opsporen die geleid hebben tot de tekorten en hei' zal ze verhelpen. Alsdan heeft de( wereld er wederom een afgesloten; handelsgebied bij en mogen de EEG- agrariërs alleen aan bod komen als ze toevallig een overschotje hebben dal je beter tegen afbraakprijzen hier kunt kopen dan zelf voortbrengen.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 8