Gemeente steunt buurtcomité niet Gemeente streeft naar uiterste zekerheid bij afwerking van de Venrayse vloeivelden NELISSEN KREEG APK-PLAK VASTELAOVEND FRANS HALSEMA POELS PvdA had een motie in petto Beroeps onderwijs SAWECO WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Openstelling postkantoren tijdens karnaval REIJNDERS beglazingstechnieken Meubelen PEEL EN MAAS ü*Ma KelMr, VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 Nr. 7 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Nog slechts enkele dagen en we zitten weer midden in het grootse camavalsgebeuren 1980. Na maandenlange voorbereidingen, van organisatie en improvisatie stort het gros van ons zich in de massale hospartij van drie dolle dagen, als deelnemer of als toeschouwer. De installatie van Prins Jan III van de Piëlhazen, gevolgd door de instalaltie van de talrijke carnavals prinsen uit de kerkdorpen, is in fei te het startsein voor dit jaarlijks terugkerend evenement in deze con treien. En chauvenistisch als we zijn, durven we gerust te stellen, dat we die hele carnavalsviering hier in Venray meer dan prima doen. Herinneren we ons maar eens even de ..liedjeszondag" op de elfde van de elfde, een waar volksfeest tot in de kleine uurtjes; de Prinseprokle- matie leverde een volle schouwburg op; Circus Mök moest ondanks vijf fantastische voorstellingen nog ve len teleurstellen; het zondagochtend- carnavalsconcert (waarvan zondag de eerste uitvoering plaats had) trok ontelbare bezoekers, die het pro gramma tot ver over de geplande tijdsduur deed uitlopen. Wat willen we nog meer? Menig grotere plaats heeft dit alles nog steeds niet kun nen bereiken En niet alleen ..de kom" mag te vreden op deze voorbereidende fees ten terugzien. Ook de kerkdorpen groeien naar een alleszins volwaar dige carnavalsviering. De steeds be ter wordende deelname aan de grote carnavalsoptocht is daar wel het bes- te bewijs van. En ook nu heeft men als men zijn oren te luisteren legt alles in het werk gesteld om zo goed mogelijk voor de dag te komen; om de jaarlijkse wisselbeker te ver overen of minstens een eerste prijs in de wacht te slepen. Dat men van de kerkdorpen in die grote optocht alleen maar het beste van het beste te zien krijgt, is feite lijk jammer. Is men namelijk echt geïnteresseerd in de plaatselijke po litiek van die kerkdorpen, dan zou men eigenlijk daar eens op carna- valszondag de optocht moeten gaan bekijken. Maar ja. men kan niet overal tegelijk zijn Voor het eerst in de geschiedenis heeft de plechtige installatie van de carnavalsprinsen nu plaats in de raadszaal annex ontvangstruimte van hot nieuwe gemeentehuis. Tot en met het vorig jaar moest dat nog ge schieden in de z.g. kantine. De be perkte plaatsruimte aldaar was oor zaak dat niet iedereen bij deze plechtigheid kon worden toegelaten. In de nieuwe raadszaal annex ont vangstruimte zijn de mogelijkheden veel groter, maar toch nog altijd zó beperkt, dat alleen genodigden er bij aanwezig kunnen zijn. Hield men de ze plechtigheid bijvoorbeeld in de schouwburg, dan zou er evenmin plaats voor iedereen zijn. Jammer, maar waar. Dat mag echter de feest vreugde niet drukken. Er wordt tegenwoordig in veel meer plaatsen dan behalve „in het zuiden van het land" carnaval ge vierd. helaas niet als uitbundig straatfeest, maar meer in zaaltjes en restaurants. Dat heeft zo z'n nadelen. Het „leven" vieren in een zaaltje is een beetje moeilijk. Het carnaval verarmt daardoor al gauw tot alleen maar drinken en zingen. Het ont staan van zo'n 8-Aal joéks- of blaas kapellen in Venray-kom, staat er ons inziens wel borg voor, dat we ons uitbundiger op straat uitleven. Waarmee we heus niet willen zeg gen, dat we u geen borreltje of pilsje gunnen; integendeel. Wat we in feite willen zeggen is: neem deel aan het carnavalsvieren; draag uw steentje bij aan de optocht en de boerebruiloft; versier uw huis gevel en uw eigen. Daar moet de vrolijkheid vandaan komen; en niet alleen uit de pilsjes en borrels. Carnaval, een feest waarbij we de dagelijkse sleur even vergeten. Men kan het vergelijken met een toneel stuk: zowel toeschouwers als deel nemers hebben er hun plezier aan. En als we dan op aswoensdag moe ten huilen, zoals een Venrays carna valsliedje wil, laat dat dan zijn om dat de tijd zo kort was, en niet om dat we het voor ons zelf of een ander verknald hebben Het hoofdpostkantoor te Venray is geopend op: maandag en dinsdag van 08.30 - 12.00 uur. Het postagentschap Veltumse- Kleffen is geopend op: maandag en dinsdag van 10.00 - 12.00 uur. 'Het postagentschap Kiosk in t Brukske is op: maandag gesloten en op dinsdag geopend van 09.00 - 12.00 uur. De hulppoStkantoren Oostrum en Ysselsteyn zijn geopend op: maan dag en dinsdag van 10.00 - 12.00 uur. Zoals wij reeds eerder berichtten heeft de Provinciale Waterstaat aan de gemeente toestemming gegeven om het aanwezige slib op de voor malige vloeivelden als afdeklaag te gebruiken voor de stortplaats het Venrays Broek. Het slib zou dan wel met 30 cm ondergrond vermengd moeten worden. Dinsdag kwam dit punt ter sprake in de gemeenteraadsvergadering waarin b. en w. vroegen een krediet beschikbaar te stellen voor de afwer king van deze vloeivelden. In feite dus voor het transport van het slib en zand naar de stortplaats. In totaal 17.500 m3. Kort voor de aanvang van de ver gadering had het MAN (Milieu Ak- tiecentrum Nederland) afdeling Ven ray. aan de raadsleden een vrij uit voerig rapport ter hand gesteld, waaruit duidelijk zou moeten worden dat er meer giftige stoffen in het slib zijn achtergebleven, dan wordt ge suggereerd. Met name de hoeveel heid selenium overtreft duidelijk het percentage welk Provinciale Staten aangeeft. En natuurlijk werd daarbij weer de nog steeds niet opgeloste kwestie van de dode koeien van Van Dijck aangeroerd. Het komt er in feite op neer, dat zij de hoofdkonklusie van het Pro vinciale Waterstaat-rapport verwer pen. De resultaten van dat onder zoek zijn volgens het MAN niet zo danig, dat het slib en het zand zon der bezwaar op de stortplaats gestort zou kunnen worden. De fraktie Samenwerking was vol gens de heer Den Brok na rijp be raad tot de overtuiging gekomen dat de gemeente al het mogelijke gedaan heeft. Het MAN, aan welks goede bedoelingen hij niet twijfelt, treedt nogal eens onduidelijk en door drammerig op. Het verwerpen van het Provinciale Waterstaat-rapport vindt hij een boute zaak. Wie zegt Nic van der \feen Juwelier [gg2J3J523 Grote Marid 13 Venray Een klok maakt uw interieur pas echt kompleet I dat de Chemiewinkel (welke het MAN onderzoek leidt) zo deskundig is? De heer Janssen (WD) vroeg zich ook af wie hier de deskundigen nu eigenlijk wel zijn. De voorgeschiede nis van vloeivelden en vuilnisstort als achtergrond nemende, was hij er van overtuigd dat men hier uiterst voorzichtig te werk moet gaan. Zijn vraag was: zijn er garanties dat er in de toekomst geen ongewenste ge volgen komen? De heer Reintjes (fraktie Kerk dorpen) had geen goed woord over voor het MAN. De uitzending via Radio Zuid over dit onderwerp, kon zijn goedkeuring helemaal niet heb ben. Dit is volksopruierij. De heer Konings (PvdA) had over de methode van onderzoek geen eigen mening, wel over de uitkoms ten. Zo vond hij het opmerkelijk dat een rapport van Rank Xerox uit 1975 toch wel sterk afwijkt van het hui dige rapport van Prov. Waterstaat. Ook opmerkelijk vond hij het, dat dezelfde instantie welke in de Hin derwetvergunning verbiedt dat gif tige stoffen gestort worden, nu wel toestemming geeft dit (giftige) slib als afdeklaag te gaan gebruiken. Het zou verder volgens de heer Konings beter zijn geweest indien de ge meente met dit voorstel gewacht zou hebben tot ook de toestemming bin nen was van de Provinciale Directie voor de Volksgezondheid en Gede puteerde Staten. Wethouder Loonen beklemtoonde nogmaals dat de Provinciale Water staat een onpartijdige instantie is. Natuurlijk kan men hun konklusie aanvallen, maar dat kan men ook bij een konklusie van welke instantie dan ook. De vraag blijft wie hier dan wel de juiste deskundige is. Daarom vond hij het ook niet op zijn weg lig gen nader in te gaan op de techni sche details uit het MAN-rapport. „Ik ben daar niet deskundig genoeg voor". Hij verzekerde de raad, dat er geen opruiming van de vloeivelden zal plaats vinden voordat de eerder genoemde instanties ook hun goed keuring gegeven hebben. Een ge sprek daarover zal maandag 25 fe bruari plaats hebben. Hij zou dan de raad daags daarna in de vergadering verslag kunnen geven. Waar het hier uiteindelijk om gaat is een krediet om de vloeivelden t.z.t. af te werken. Een aanbesteding van het slib-zand vervoer heeft inmid dels plaats gevonden. Maar het werk is natuurlijk nog niet gegund. De voorzitter gaf nog een aanvul lende toelichting. Wat het door de heer Konings aangevoerde rapport van Rank Xerox uit 1975 betreft, meende hij hier geen verband te moeten leggen. Het slib waarop dat rapport betrekking had, is al lang weg. Het gaat nu over het slib wat er nog ligt en dat is volgens Prov. Waterstaat niet giftig. Of de Provionciale Waterstaat wel zo deskundig is als andere instan ties zoals de heer Den Brok zich afvroeg kon ook de voorzitter niet konkreet beantwoorden. Men heeft gekozen voor Provinciale Waterstaat omdat deze instantie het meest bij Op donderdag 28 februari komt FRANS HALSEMA met zijn nieuwe show in Venray. Er zijn inmiddels voorstellingen geweest in Breda, Eindhoven en Heerlen, terwijl mo menteel een serie voorstellingen in Amsterdam gegeven wordt. De pers is bijzonder positief over dit programma. Het publiek reageert heel anders, voornamelijk, omdat Frans een totaal andere weg is inge slagen. Wel goed, maar compleet an ders. Dat kan een teleurstelling in houden voor de traditionele liefheb bers van Frans Halsema, omdat het programma duidelijk harder is dan normaal. Het gaat een beetje de kant op van Freek en Bram en daar is niet iedereen van gediend en het is daarom dat de Schouwburgdirek- tie meent dit bij voorbaat aan het publiek te moeten meedelen. De stemmingsvolle avond met het luis terlied heeft plaats moeten maken voor het harde kabaret. Een voor stelling voor een ander publiek. Dat deze weg die Frans ingeslagen is, voor sommigen teleurstellend zal zijn, is duidelijk. Anderzijds blijkt in Amsterdam een alternatief publiek naar het theater te stromen, want vele voorstellingen zijn uitverkocht. In een „bomvolle" foyer van de schouwburg heeft het Venrayse hof- koor en de Venrayse hofkapel j.l. zondag een eerste uitvoering gegeven van het traditionele zondagochtend- ca ma valsconcert. Hoewel de uitvoering officieel eerst om half twaalf begon, vooraf gegaan door een half uurtje stem mingsmuziek, stonden er reeds om tien uur de eerste belangstellenden te wachten voor een nog gesloten Schouwburgdeur. Dat dit concert weer goed in de smaak viel, getuige het feit dat de laatste bezoekers rond vijf uur huis waarts keerden. schilderwerken bv Venray Plataanstraat 12 Tel. 04780-82635 Bent U energiebewust Wij verhogen uw warmtecomfort en ver lagen uw verwarmingsbudget met dubbe le beglazing de overheid helpt U hierbij met 30% subsidie I vraag vrijblijvend inlichtingen of offerte. de kwestie betrokken is, zowel bij de Hinderwet als bij de vergunning om het slib af te voeren. De heer Konings kwam nog eens terug op het Rank Xerox-rapport uit 1975. Dat slib is op de stortplaats terecht gekomen. Nu gaan we er dit slib nog eens opbrengen. Tesamen heeft dat een dergelijke concentra tie giftige stoffen dat we er heel Noord Limburg mee om zeep kun nen brengen. De heer L. Janssen beklemtoonde nogmaals dat hij persoonlijk, maar ook de raad, ondeskundig is in deze' materie. Laten we derhalve nog an dere rapportages afwachten en ons zelf nog eens door deskundigen la ten voorlichten. Over 14 dagen kun nen we dan alsnog een besluit ne men. Samenwerking en fraktie Kerk dorpen vonden het beleid van b. en w. echter een voldoende garantie om geen 14 dagen uitstel te geven. Al leen de Partij van de Arbeid steun de het voorstel van de heer Janssen, zij het om een andere reden dan de VVD. De PvdA blijft het namelijk onverantwoord vinden dat dit slib op de stortplaats gedeponeerd gaat worden. Adverteerders en correspon- verzoeken wy om hun kopy voor 'Peel en Maas' van vol gende week, tijdig in te leve ren. Onze zaak is tydens de carnavalsdagen 'smorgens ge opend, terwyl u 'smiddags uw advertenties en verslagen in de brievenbus kwyt kunt. Wy rekenen gaarne op uw aller medewerking. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen 1 TKtm Bijna 1800 woningzoekenden in Venray, en dan te moeten lezen dat gedeputeerde staten van Limburg de bouw van 48 woningen in plan Burg graaf verdaagd'heeft tot april en dat diezelfde gedeputeerde staten de goedkeuring geweigerd heeft voor de bouw van 43 woningwetwoningen. 8 bejaardenwoningen en 37 woning wetwoningen in het bestemmings plan Landweert, was helemaal niet naar de zin van de heer Konings (PvdA). Hij vroeg zich af of hier fouten gemaakt waren bij de gemeente. Zo niet ,dan zou zijn fraktie een motie indienen tegen de Hoofdingenieur- directeur voor de bouwnijverheid in onze provincie. Het is toch niet te rijmen, dat de minister de gemeen ten aanspoort om meer woningen te bouwen, terwijl G.S. aan bouwplan nen de goedkeuring weigert. Volgens wethonuder Schols is hier geen sprake van een gemeentelijke fout. Met de bouw van de 48 goed kope woningen in plan De Burggraaf is men inmiddels begonnen. Het ver dagen van de provinciale goedkeu ring is louter formatief. Die goed keuring komt er. Wat de 88 woningen betreft in plan Landweert: in augustus had de provincie nog bouwvergunningen over voor 1979. De gemeente pro beerde daar een gedeelte van naar Venray te krijgen en diende daarom aanvragen in voor genoemde wonin gen. Nu blijkt achteraf dat deze aan de neus van Venray voorbij gaan. Maar daarom niet getreurd, deze woningbouwplannen worden bij G.S. opnieuw op tafel gelegd mèl bouw plannen voor de kerkdorpen. In to taal 320 stuks. De verwachtingen op een goedkeuring zijn zeer optimis tisch. Opptimistisch was de wethouder ook ten aanzien van de woningzoe kenden in onze gemeente. Volgens hem komen die in 1980 en 1981 gro tendeels aan hun trekken Muzikaal stond dit carnavalscon cert weer op een hoog peil .Alle suc cesnummers uit het uitbreide reper toire werden weer ten gehore ge bracht, evenals de successen van Circus Mök. Het geheel diende ditmaal als mu zikale omlijsting rond de uitreiking van de A.P.K. plak aan de heer L. A. Nelissen, die uitbundig geprezen werd voor zijn verdiensten in het Venrayse camavalsgebeuren, waar in hij sedert tal van jaren als sena tor fungeert. Wellicht geïnspireerd door de Trennesetters van Circus Mök sloeg de heer Neliissen in zijn dankwoord aan het fantaseren over een groot carnavalsgebouw op de plaats van de Gouden Leeuw, waarin de heili- gengalerij een ereplaats zou krijgen. Ook het herplaatsen van de Vrede- paal en de nodige entourage daar omheen kregen de aandacht van de ze gepensioneerde aannemer, die kennelijk nog van geen rust wal we ten. Prins Jan III speelde daarop in, door de nieuwe plakdrager naast de gebruikelijke fles „hazebloed" ook een bouwdoos aan te bieden, zodat de heer Nelissen alvast kon gaan knut selen aan een nieuw wijkgezond heidscentrum in Landweert (zie foto). Dit carnavalsconcert zal a.s. zon dag nog eens worden overgedaan. De aanvangstijd is dan, vanwege de tra ditionele camavalsmis, om twaalf uur. uw Venrays weekblad Zoals reeds eerder gemeld heeft het Buurtcomité Brukske II bij de gemeente een aanvraag ingediend voor een tegemoetkoming in de kos ten welke zij heeft gemaakt bij het inschakelen van het Bouwkundig Adviesbureau Bouwhulp, dat de vochtklachten in diverse woningen onderzocht. Dinsdag kwam dit pun t aan 'de or de tijdens de raadsvergadering, waarbij het voorstel van b. en w. was om geen financiële bijdrage te geven. De heer Konings (PvdA) stelde dat de gemeente toezicht heeft op de bouw van particuliere woningen, De vestiging van een M.T.S. in Venray is een onderwerp dat in de_gemeenteraad regel matig ter sprake komt. Bij de begrotingsbehandeling, eind vorig jaar, vroeg de heer Wil- lems nog eens zeer attent te zijn op eventuele vestigings mogelijkheden. Bovendien zou hij liever zien dat men sprak van M.B.O. (Middelbaar Be roeps Onderwijs). Dit instituut is veel ruimer dan het Middel baar Technisch Onderwijs. Mevr. Poels-Peters, die dins dag in de raadsvergadering weer eens naar de stand van zaken informeerde, zou bij dat M.B.O. ook het verplegend on derwijs willen betrekken. Overigens kon wethouder .Van Oers weinig nieuws hier over vertellen. Met de initia tiefnemers is overleg geweest en begin april zal men ten de- partemente deze zaak nog eens opnieuw gaan bespreken. maar ook op de woningen welke een Woningbouwvereniging bouwt. Vol gens hem is voor fouten de Woning- bouwvereniging in eerste instantie aansprakelijk, maar de gemeente ze ker op de tweede plaats. Nu er ook sprake is van vochtklachten bij par ticuliere bouwers, zou dit voor de ge meente wel eens verstrekkende 'ge volgen kunnen hebben. Overigens moest met het rapport van Bouw hulp beschouwen als een aanvulling op het rapport Peutz dat in opdracht van de Woningbouwvereniging is uitgebracht. De heer Houba (WD) had hele maal geen problemen met dit voor stel. De gemeente heeft volgens hem geen relatie met de huurders, en be hoeft derhalve ook niet op te komen voor de kosten welke door hen ge maakt zijn. Mevr. Poels-Peters vertelde dat de fraktie Samenwerking dit maar een moeilijke zaak vond. Zij was er van overtuigd dat de Woningbouwvereni ging alles in het werk gesteld heeft om een oplossing te vinden. Het buurtcomité heeft geheel zelfstandig Bouwhulp ingeschakeld en daarmee het rapport Peutz doorkruist. Vol gens haar is het hele geval' een kwes tie tussen de Woningbouwvereniging en het buurtcomité. Het zou een pre cedent scheppen, indien men het buurtcomité nu een tegemoetkoming in de kosten zou geven. Volgens Wethouder Schols gaat het hier om de vraag wie het gelag moet betalen. De gemeente acht in tegenstelling tot het buurtcomité geen reden aanwezig om aan de re sultaten van het eerder ingestelde onderzoek door Peutz te twijfelen. Volgens haar bestond er dan ook geen aanleiding om aan welke in stantie dan ook opdracht te verstrek ken tot het instellen van een nieuw onderzoek naar de vochtoverlast. Nu het buurtcomité dat toch heeft laten doen, moet zij ook maar voor de kos ten opkomen. Overigens wist de wethouder te vertellen, dat de Woningbouwver eniging in principe bereid is om 2500.als tegemoetkoming te be talen. In het bij de Woningbouwver eniging aandringen op een hogere of totale vergoeding, zag hij weinig heil. Maar omdat de raad daar toch op aandrong, wil hij zulks wel te berde brengen. In ieder geval geeft de ge meente geen enkele bijdrage. Zoals bekend heeft de gemeente vorig jaar mei besloten tot verkoop van gronden in het industrieterrein De Witte Vennen te Oostrum, aan de Coöp. Vereniging Saweco te Oirlo. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben deze verkoop goedgekeurd. Het passeren van de koopacte werd echter opgehouden door het Arob- beroep dat door de Milieugroep Ven ray tegen deze vestiging werd inge steld. De beslissing hierover kan echter nog geruime tijd duren. Voor de gemeente was dit aanleiding het bestuur van Saweco er van in kennis te stellen dat nu toch wel rente over de overeengekomen verkoopprijs be taald zal moeten worden. Een dergelijke renteberekening is geen uitzondering. De gemeente han teert dit meermalen, als door om standigheden het passeren van een verkoopacte langer duurt dan nor maal. Makelaars in onroerende goederen Wij verrorgen voor u koop en verkoop huur en vertui"' taxaties bouwproiektenontwikkeling hypotheken venekeringen beheer

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1