ebberink Open Huis bij Scholengemeenschap 'Marianum' DRUKWERK Wijkindeling wordt voorbode van wijkagent Leenenl Vloeivelden worden nu eindelijk opgeruimd WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Uit het jaaroverzicht van Venrays gemeentepolitie DUIMELOT 2 STUKS WERKKLEDING 5% 3 STUKS WERKKLEDING 10% 0D AMRKTHOF Oud-Venrayer koninklijk onderscheiden VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 Nr. 5 HONDERDENEERSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING De PSP afdeling Venray heeft mid dels een „open brief aan bedrijfs leven en inwoners van Venray" stel ling genomen tegen de stroom van ongevraagde drukwerken die men met de regelmaat van een klok in de brievenbus vindt- De uitgave en ver spreiding van een kalender door een Venrayse bankinstelling was de be kende druppel die de spreekwoorde lijke emmer van hun al lang bestaan de ergernis deed overlopen. De PSP, toch wel begrip hebben de voor de reclame-waarde van een dergelijke uitgave, zou het juister gevonden hebben, indien deze bank belangstellenden in de gelegenheid had gesteld een kalender af te halen. Zij zou dan versteld hebben gestaan van de werkelijke belangstelling Nu noemt zij dit een energie- en grondstoffen verslindende uitgave, niet passende in een tijd van schaars- Een zelfde oordeel wordt uitge sproken over een drietal gratis huis- aan-huis bladen welke wekelijks in Noord-Limburg met een totale opla ge van 155.500 exemplaren verspreid worden, en zich dikwijls overlappen in redaktionele tekst en advertenties. Maar daar blijft het volgens de PSP niet bij. Zeker met de feestdagen pui len de brievenbussen uit van onge vraagd drukwerk, zeer luxe uitge voerd en waarvan de kosten onge twijfeld in de aangeprezen goede ren verdisconteerd worden. De kon- sument betaalt dus voor iets waar hij of zij niet eens om gevraagd heeft. In een open brief wordt het be drijfsleven gevraagd zich eens op een en ander te bezinnen en te onderzoe ken of hun handelwijze in een wer kelijke behoeft voorziet of dat men slechts een ongevraagde en ongelezen hoeveelheid papier produceert en daarmee onnodig veel energie en grondstoffen verspilt. Men zou zich b.v kunnen beperken tot adverteren in Peel en Maas, dagbladen en ande re uitgaven waar mensen zich be wust op moeten abonneren. Als uitgevers van Peel en Maas zouden wij voor deze ongevraagde maar misschien ook ongelezen recla me erkentelijk moeten zijn. Toch kunnen wij niet geheel meegaan met de stelling welke de PSP afdeling Venray hier lanceert. Het drukken en verspreiden van gratis huis aan huis bladen en reclamefolders (en dat gebeurt niet alleen in Noord Lim burg) verschaft aan honderden, mis schien wel duizenden mensen werk. Zou men bijvoorbeeld alleen al die huis-aan-huis bladen afschaffen, dan zou het landelijk leger van werk lozen nog eens flink stijgen. Boven dien hebben de reclame-folders toch ook een taak van voorlichting aan het publiek. Omzetvergrotang zal op zijn beurt weer meer werk leveren. Natuurlijk kost dit energie en grondstoffen. Maar als schaarste aan energie en grondstoffen moet leiden tot nog meer werklozen, dan ziet het er voor onze toekomst droevig uiL Reëeler lijkt het ons dat men ijverig zoekt naar aanvaardbare vervangen de energie en grondstoffen, waarmee men dan ook weer de werkgelegen heid bevordert Volkomen eens zijn we het met de aanbeveling van de PSP waar ze op roept in ieder geval papier geschei den te houden van ander afval en te verzamelen om het te kunnen gebrui ken voor de produktie van nieuw pa pier. Wij zouden er zelfs aan toe wil len voegen: U bespaart dan niet al leen grondstoffen, maar maakt het ook mogelijk dat verenigingen e.d. die oud papier ophalen en verzame len, hun kas kunnen bijspijkeren. Of het voorstel van de PSP, om tegen ongewenste reklame te protes teren en zo mogelijk terug te sturen, veel succes zal hebben, betwijfelen we. Enerzijds omdat een bordje op de brievenbus met „geen ongevraag de drukwerken" veelal genegeerd wordt. Anderzijds omdat het terug sturen van ongewenste reclame „energie" vraagt van de afzender en bovendien minstens een postzegel kost Het jaaroverzicht van de Venrayse politie is in feite een voortdurende opsomming van cijfers en getallen. Maar bestudeert men die gegev js een beetje uitvoerig, dan komt me A wel tot de konklusie dat het politie korps met zijn 57 leden beslist niet met de handen over elkaar behoeft te zitten, omdat er in onze gemeente voldoende werk aan de winkel is. AKTIES Verschillende gerichte akties zul len ook dit jaar hun voortgang vin den. Daarbij denkt men o.m. aan de controle op de verlichting. De con trole op het alcoholgebruik baart de politie nog steeds grote zorg De politie zal dit jaar ook meer naar de burger toekomen. Daarbij wordt gedacht om op 1 april te star ten met een z.g. wijkindeling van de gemeente, hetgeen een voorloper be tekent van de komst van de wijk agent. Hoe dat in zijn werk zal gaan, daarover zal men U tijdig infor meren. In het jaaroverzicht wordt gezwe gen over het „Zwarboek" dat door de dienstencommissie van de politie was samengesteld en dat in de open baarheid bracht hoe onverantwoord de politiemensen eigenlijk moeten wc:\:en. Men is tevreden, dat moge lijk binnenkort de eerste spade aan de Leunseweg voor het nieuwe poli- Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9 9 f 0.75 9 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen TWi Het Venrayse kinderdagverblijf „Duimelot" heeft zich in een brief gericht tot de Tweede Kamer-leden van de CDA, de WD, D'66 en de PvdA, ter ondersteuning van hun po gingen om voor een rijkssubsidie in aanmerking te komen De hoge loonkosten voor de 2 full time en 2 part-time krachten van het kinderdagverblijf maken de dagprijs voor de kinderen zo hoog, dat vele ouders, of alleenstaande vaders en moeders dit niet kunnen betalen. Ge middeld verblijven 7 kinderen peT dag in „Duimelot", terwijl er in feite zeker 36 ouderparen blijk hebben ge geven „mee te willen doen" als de dagprijs redelijk en het voortbestaan van deze crèche gewaarborgd is. Reeds in september van het vorig jaar heeft wethouder Mevr. Rutten- Tielen kontakt opgenomen met de staatssecretaris van Emancipatiebe leid met de vraag of het mogelijk is subisidie in de loonkosten te verkrij gen. Een antwoord daarop wordt nu spoedig verwacht. Is dat antwoord afwijzend, dan zal dit kinderdagver blijf (het enigste in Noord Limburg) moeten sluiten. Intussen is gebleken dat bij het Ministerie van CRM voor 1980 een extra bedrag van 5 miljoen gulden is uitgetrokken voor kindercentra. Onbekend is of dit bedrag weer gaat naar de reeds gesubsidieerde kinder dagverblijven óf naar de 20 sinds ja nuari 1976 opgerichte ongesubsi dieerde kindercentra. Met het bovenbedoeld schrijven aan de Tweede Kamer frakties pro beert het bestuur van „Duimelot" de kamer-leden te bewegen hun mede werking te willen geven opdat deze extra subsidie door de minister ter beschikking wordt gesteld aan de on gesubsidieerde kinderdagverblijven. Nog één week Nu dus uw kans een schort, overall, stofjas of werkbroek te kopen bij: tiebureau in de grond zal worden gestoken. Ook wordt in het jaarverslag geen gewag gemaakt van de soms erger lijke valse meldingen welke bij de politie binnenkomen over verkeers ongevallen of branden. PERSONEEL Er vertrokken in het afgelopen jaar enkele politiemensen naar el ders, maar de korpssterkte werd aan gevuld met leerlingen welke de po litieschool verlieten, dan wel vanuit een ander korps naar Venray kwa men. Venrays politiekorps kreeg met de komst van inspecteur Sietsema, de opvolger van inspecteur Tijmensen. „Pa Janssen" nam op grootse wijze afscheid, hetgeen ook met recher cheur De Bruyn het geval was VERKEERSONGEVALLEN Het aantal verkeersongevallen blijft een dalende lijn vertonen, maar des ondanks steeg het aantal doden bij verkeersongevallen weer. De cijfers hieronder geven de aantallen over de jaren 197, 1978 er» 1979: Aant. verkeersongevallen 752 725 686 Aantal doden 6 4 8 Aantal ernstig gewonden 112 81 85 Aantal licht gewonden 103 92 81 INBRAAK EN DIEFSTALLEN Het aantal diefstallen en inbraken is meer dan de afgelopen jaren. Het aantal onopgeloste inbraken en dief stallen blijft nog altijd hoog, al ge ven de cijfers over het afgelopen jaar een vertekend beeld. Begin dit jaar immers heeft de politie een aantal van maar liefst 60 inbraken en dief stallen kunnen oplossen. Dat bij dat oplossen medewerking van het publiek noodzakelijk is, heb ben we meerdere malen in ons blad verzocht. We hebben de cijfers over de ja ren 1977, 1S78 en 1979 naast elkaar gezet. Eenvoudige diefstallen 710 650 742 Diefstal door middel van braak 129 155 168 ALCOHOL Dat er geen week voorbij gaat, of de Venrayse politie wordt geconfron teerd met bestuurders van auto's, brommers en fietsen die te veel op hebben, bewijzen de volgende cijfers, waarbij wij opmerken dat nog van geen dalende lijn sprake is, ondanks de dikwijls hoge straffen welke de politierechter over die „zondaars" uitspreekt. Ook hier weer de cijfers over de jaren 1977, 1978 en 1979 achter el kaar. Processen verbaal 173 210 243 waarvan bestuurders bromfiets 16 21 16 bestuurders auto/motor 156 189 117 Wegens medewerking weigeren aan een bloedproef, kregen 12 be stuurders een extra procesverbaal. WEGENVERKEERSWET Maar liefst 67 gevallen van door rijden na een aanrijding te hebben veroorzaakt zonder een visitekaartje achter te laten moest de politie trachten op te lossen- 27 processenverbaal moesten wor den opgemaakt voor het veroorzaken van dood of lichamelijk 'letsel bij verkeersongevallen. Joyriding vond 3 maal plaats. WETBOEK VAN STRAFRECHT Wegens overtreding van de open bare orde moest 4 maal procesver baal worden opgemaakt; wegens an dere misdrijven 15 maal. Wegens verzet tegen het openbaar gezag werd 18 ma.il procesverbaal opge maakt. Wegei.schennis der eer baarheid, feite'ij ke aanranding der eerbaarheid en .overige seksuele misdrijven wend 16 maal verbali- seerd. Een voor f meente Venray zeer hoog aantal. Ook mogst 9 maal procesverbaal worden opgemaakt terzake beledi ging. Bedreiging tegen het leven werd 12 maal op papier gezet. Geschrokken zijn we dat maar liefst 50 maal (dus bijna 1 maal per week) in Venray een mishandeling plaats vond. Maar liefst 336 maal werd aangifte gedaan terzake vernieling- Diefstal len van fietsen werd 387 maal ge meld; van bromfietsen 17 maal; een motor werd gestolen en maar liefst 11 personenauto's. Diefstal van on derdelen van hoofdzakelijk brom mers werd 30 maal geregistreerd. Uit geparkeerde auto's werd 50 maal het een en ander weggehaald. Winkeldiefstal bereikte het ongekend hoge aantal van maar liefst 45. Dief stal uit woonhuizen werd 60 maal ge meld. Zeven maal werd procesverbaal opgemaakt terzake het onbevoegd voorhanden hebben van een vuur wapen. Het totaal van de overtredingen wélke Ier kennis van de politie kwam bedroeg 4176 en deze waren onder verdeeld in ordeverstoring in staat van dronkenschap en openbare dron kenschap 23 maal. Wegenverkeers wet 234; wegenverkeersreglement 187; reglement verkeersregels en ver keerstekens 1714; reglement kente kenregistratie 15 maal. Jachtwet, vis- serijwet, wapenwet, vogelwet, ar beidswet en veiligheidswet in totaal 76 maal. De overige bijzondere wetten kre gen ook de aandacht van de politie want 75 maal werd tegen overtreding procesverbaal opgemaakt. Het nïet-naleven van de gemeente lijke verordeningen werd 37 maal verbaliseerd- Het aantal uitgereikte transacties (dat zijn dus de bonnen welke bij de politie kontant betaald kunnen wor den) bedroeg 1992. BEMIDDELING De politie moest ook vele malen bemiddelend optreden; lastige en ge vaarlijke personen tot kalmte ma nen en burenruzies proberen op te lossen. Meer dan 500 maal moesten de po litiemannen met veel takt en kalm te klachten onderzoeken terzake hin der van spelende kinderen, water overlast, loslopende dieren, geluids overlast, baldadige jeugd hinderlijk volgen of posten. En meer dan200 maal moest de politie bemiddelend' optreden bij interne gezinsmoeilijk heden. Als verlengstuk van de rechter lijke macht moest meer dan 100 maal een gerechtelijk stuk worden uitge reikt en meer dan 70 keer moesten de mededeling worden gedaan dat een inwoner bij rechterlijk vonnis de rijbevoegdheid was ontzegd. Naast assistentie bij feestelijkhe den moest de politie ook assisteren bij branden. OORLOGSTUIG Over dit hoofdstuk zou feitelijk een apart overzicht moeten worden gegeven. Feit is dat de mannen van de Explosieven Opruimings Dienst udit Culemborg de gemeente Venray op hun duimpje kennen. Telkens is het de politie welke in eerste instan tie kennis krijgt van het vinden van die ooriogtssouveniers. Vele honderden projectielen van groot tot klein werden ook het afge lopen jaar binnen de gemeente ge vonden. Er kwamen meer dan 50 meldingen binnen- Het gevonden oorlogstuig werd door de mannen van de E.O.D. ter plaatse onschade lijk gemaakt of meegenomen naar een centrale explosieplaats. POLITIEVERBINDING Wij schreven reeds eerder dat er mét spoed iets moet worden gedaan aan de politieverbinding opdat de politie optimaal bereikbaar moet zijn. Bij de grootscheepse jacht op overvallers j.l. zaterdag, waaraan ook de Venrayse politie deelnam, kwam het weer voor dat op het kri tieke moment bij de confrontatie met de daders geen verbinding mogelijk Bij Kon. Besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau, Ing. Ant. Willems te Emmel- oord, Noord-Oostpolder. Dit vanwege zijn verdiensten als oudste medewer ker van de landbouwvoorlichting en als oud-gemeenteraadslid- Ing. A. Willems is een oud-Ven- rayer (Weverslo). Hij vertrok in 1936 naar de Wieringermear. Van 1938 tot 1940 nam hij al dobberend in een bootje bodemmonsters van wat eens de Noordoostpolder zou zijn. Van 1941 tot 1952 werkte hij ian het kartermgswerk. Sinds 1954 maakte hij deel uit van de land bouwvoorlichting in de polder, en sinds 1970 speciaal als bedrijfskun dige voor de akkerbouw. Veertien jaar was hij lid van de gemeenteraad en bestuurslid van het plaatselijke ziekenhuis. Per 1 februari a.s. gaat Ing- A. Wil lems met pensioen, bij welke gele genheid hij de Kon. onderscheiding ontvangt. Nic van der Veen Juwelier (Y) AMPKTHOF Grote Markt 13 Venray Wij ruimen op van 17 jan tot 7 februari Vele koopjes, grote kortingen was met het hoofdbureau. De be voegde instanties mogen geen dag meer wachten de benodigde appara tuur aan de politie ter beschikking te stellen, zodat ze waar ook binnen de gemeente bereikbaar zijn. Het kan mensenlevens kosten en dan is het te laat. Met het ingebruiknemen van de nieuwe rioolzuiveringsinstallatie in de Spurkt, zijn de „pré-historische" vloeivelden overbodig geworden. Bij het droog komen van deze vloeivel den heeft men het slib bijeen gescho ven om verder te drogen en uit te zakken, waarna Provinciale Water staat een grondig onderzoek heeft in gesteld naar de samenstelling van het slib, voordat tot verdere oprui ming kon worden overgegaan. De konklusie van het door Prov. Waterstaat uitgebrachte rapport luidt: „De resultaten van het onder zoek zijn zodanig, dat gesteld kan worden, dat, indien gemengd met de eerste 30 cm. zand onder het slib, dit zonder bezwaar op een stortplaats kan worden gestort". Met deze konklusie is voor de ge meente Venray de weg geopend om de vloeivelden op korte termijn op te ruimen en het gemengde slib af te voeren naar de stortplaats in Ven- ray's Broek. Dit te meer, waar ook T-N.O. te Delft tegen het storten van het slib op de stortplaatsen geen bezwaar heeft, omdat het door deze instantie uitgevoerde onderzoek op de stort plaats, niet wordt doorkruist. Daar het huurkontrakt met Rank Xerox eigenaar van de vloeivel den op 1 april a.s. afloopt, zal nog Op 1 en 2 februari wordt in de Scholengemeenschap „Marianum" te Venray open huis gehouden. Op vrijdag 1 februari staat de school tussen 19.00 en 21.00 uur voor iedereen open en op zaterdag 2 fe bruari van 10.00 tot 13.00 uur. Omdat voormelde scholengemeen schap met vaklokalen werkt, kunnen bezoekers in het gebouw aan de Mgr. Nolensstraat 9 informatie krijgen over het individueel huishoud- en nijverheidsonderwijs, het lager huis houd- en nijverheidsonderwijs, het lager economisch en administratief onderwijs en het middelbaar huis houd- en nijverheidsonderwijs. Voor nadere informatie over de biologische school kan men terecht in de school op de Eikenlaan 76, waai tevens de gelegenheid bestaat een klankbeeld over de scholengemeen schap te zien. Tijdens de open dagen kunnen de bezoekers alleriei informaties inwin nen over de diverse onderwijsmoge lijkheden, specifieke vakken zowel praktijk als theorie van de verschil lende opleidingen en over mogelijk heden tot vervolgonderwijs. Ook kin deren, die binnenkort de basisschool gaan verlaten zijn van harte welkom. Voor de biologische school aan de Eikenlaan probeert men tijdens deze openhuis-dagen interesse te wekken voor deze vorm van onderwijs. Sinds de lagere land- en tuinbouwschool aart de Stationsweg ophield te be staan, werd in de Scholengemeen schap Marianum aan de Mgr. No lensstraat nog slechts mondjesmaat in de raadsvergadering van februari het hiervoor benodigde krediet wor den gevraagd, nadat hierover eerst het advies van de commissie voor openbare werken is ingewonnen. land- en tuinbouwonderwijs gege ven. Dit probeerde men weer op een hoger plan te brengen in de nieuw bouw aan de Eikenlaan onder de naam Biologische School- Anderhalf jaar geleden werd daar de zaak nog eens grondig gereorga niseerd. Want, zoals direkteur Zee- len zegt, we hadden geen enkel dier in de school, zelfs geen kanariepietje. Nu is dat heel anders; diverse kip- penrassen worden er gehouden; er loopt een pony in de dierenweide; een paar berggeiten en eenden. En in een apart lokaal zijn vele kleinere diersoorten en vogels ondergebracht als studiemateriaal bij de voortplan- tings- en erfelijkheidsleer. Het hou den van grotere dieren als koeien en varkens is natuurlijk een onmoge lijkheid. Met een zekere trots laat direc teur Zeelen de laatste aanwinst van de school rien: een fraaie en ruime kas voor de teelt van groenten, bloe men en planten. Veel eigen werk heeft hieraan ten grondslag gelegen en nog dagelijks is de concierge, te vens manusje van alles, bezig be- sproeiingsinstalalties in verschillen de vormen aan te leggen. En wie mocht verwachten dat op deze school verder alleen het speci fieke land- en tuinbouwonderwijs gegeven wordt, zoals we dat van Leerlingen van de Biologische School aan de Eikenlaan bezig in hun nieuwe kas vroeger kennen, rit er toch wel even naast. Een flinke technische werk plaats, met verscheidene lasappara- turen en motoren in allerlei soorten van 'bromfiets tot tractor leren de jongens en meisjes hoe men zelf kleinere reparaties kan verrichten. Een in een „timmermanswerkplaats" zijn alle materialen aanwezig die de kreativiteit kunnen bevorderen. De onderbouw de eerste twee jaren loopt parallel met die van Marianum .Daarna kiezen de leerlin gen hun richting. Op het ogenblik bevolken een 65-tal jongens en meis jes de 3e en 4e klas. Hun schoolpro gramma bevat naast vakvaardigheid in dierenverzorging en plantenver- zorging, vakkennis bodem en milieu, alsmede handelskennis. Verder wordt er veel aandacht be steed aan vakken als biologie, na- tuur-, schei- en wiskunde, neder- lands, engels en lichamelijke oefenin gen. Het aantal van 65 leerlingen voor de derde en vierde klas is voor een plaats als Venray en de naaste omgeving, wat aan de lage kant- Temeer als men bedenkt hoevelen er hun werk vinden in de land- en tuin bouw. Met de open dagen wil men dan ook allereerst het hoe en waar om van een opleiding aan de Biolo gische school bij een breder publiek bekendheid geven. Met dit schoolprogramma poogt men volledig aan de doelstellingen van een biologische school te vol doen .namelijk: het geven van een ruime algemene ontwikkeling en vorming; een basis te leggen voor diverse vormen van middelbaar be roepsonderwijs; een voorbereiding te zijn voor beroepen die behoren bij de „groene sektor", levensmiddelen- sektor en technologie. Tesamen een voorbereiding te zijn op de entree en een plaats in het maatschtppelijk le ven.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1