AGENDA BROEDER MATURES WAS NA VIJFTIG JAAR WEER TERUG IN INDONESIË Spaanse folklore in Venray Leerlingen bouwplaats londagochteiid- coucert Amateurtoneel in de schouwburg Petitïe-aktie voor Russische gevange nen door Amnestie International \vOp Geslaagd De opruiming i.v.m. de verhuizing van A S duurt nog tot 24 december met kortingen op wintersport-, tennis- en badkleding van 10 tot 50% met kortingen tot 40% in onze autoshop met 10% korting op alle niet-afgeprijsde artikelen. A S VENRAY BV POSTSTRAAT 8 TELEFOON 04780-28603 s. zaterdag 15 december geeft Spaanse werkgroep een groot lans feest, met echte Flaminco lit feest wordt gehouden in het iolokaal (oud Lyceum) St. Anto- sstraat, aanvang 8 uur. Ie toegang tot het .feest is gratis wij heten u allen van harte wel- n en hopen u op zaterdag 15 de-" iber a.s. te mogen beroeten. Het bestuur. Sinds op 11 september j.l. het start- n werd gegeven voor de leerlin- bouwplaats aan de Willemstraat- astraat, hebben de leerlingen en leermeesters van aannemingsbe- jf Verhoeven, daar behoorlijk wat rk tot stand gebracht. lm ook de ouders van die leerlin- te laten zien wat hun zoons in eerste projekt gepresteerd heb- i, zijn ze uitgenodigd om op zater- 22 december a.s. van 11.00 tot ÖO uur ter plaatse een kijkje te nen nemen. De projektleider en leermeesters zullen er eventuele gen graag beantwoorden. ïogramma zondagochtendconcert december Streekschouwburg iray, aanvang 11.30 uur. Fidelen Rosentaler: rcelona antanamera igo Bolero julka Marsch jlonzer Perlen j-Böhmischer Polka vonicka Polka tmische Polka Perier die Wolga Fliesst Ia Italia mborrkorps St. Oda, Merselo: imgirls Firenza Ingtime Dances omf door ritmiek inrithme is ten Jolijt Imateur toneel Yssolsteyn brengt zondag 16 december a.s. de voor- lling „Het lijk is zoek", een dol- nische thriller van Raymond Dyer is, na in Londen in première te gegaan, in tal van andere lan- gespeeld. Ie korte inhoud is als volgt: Er- üs in Engeland ligt Greenacres, landgoed van wijlen de heer Bar- lough. De erfenis van deze heer et worden verdeeld. Twee notd- sen komen het testament voor- en. dit leidt tot dolkomische mo- nten, waarbij u eens heerlijk it lachen. De spanning voor de ossing blijft tot het laatste mo- nt. Iet toneelstuk is ingestudeerd on deskundige leiding van Gerard nmmelen uit Deurne. Op vrijdag 14 december van 19.00 tot 21.00 uur zal de werkgroep Ven ray van Amnesty International met een stand in de Grotestraat staan in het kader van de Rusland aktie, die van 10 oktober tot 15 januari gehou den wordt. De bevolking van Venray zal gevraagd worden een petitie te ondertekenen .waarin aan president Leonid Breznjev'van de U.S.S.R. ver zocht wordt om vrijlating van alle gewetens gevangenen, afschaffing van het misbruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden en afschaf fing van de systematische ondervoe ding van gevangenen in werkkam pen. Ter onderseuning van deze aktie is een Comité van aanbeveling sa mengesteld, waarin zitting hebben burgemeester H. Defesche, dr. J Kroft, ds. J. Heine en een pastoor. De werkgroep Venray heeft enige tijd geleden in het kader van deze aktie een Rusland informatie-avond gehouden en heeft verder allerlei groeperingen zoals artsen en sport verenigingen, benaderd om brieven te schrijven naar de U.S.S.R. ten be hoeve van individuele gevangenen in de U.S.S.R. Hierop is'steeds posi tief gereageerd. De werkgroep hoopt dat velen langs de stand zullen ko men om informatie te krijgen en een handtekening te zetten. In de stand kan men ook allerlei ander informatie materiaal krijgen, evenals kerstrkorrespondentüekaar- ten» Mocht U meer informatie over Rusland of Amnesty International willen hebben, dan kunt U terecht bij de kontaktpersoon van de werk groep: A. Hennemann, Groene Hart 6, Venray (tel. 86389). Wildstroperij Terzake wildstroperij met kunst licht onder Weverslo maakte de po litic procesverbaal op tegen G. J. en M. T. uit Venray, respectievelijk 26 en 21 jaar oud. De wildstroperij ge beurde vanuit een auto. De schijn- we;p:: was ea.n de accu van de auto verbonden. De auto werd in beslag genomen. Mishandeling Door A. v. O. werd aangifte ge daan van mishandeling door K. v. D. uit Venray. Oorzaak was een woor denwisseling tussen beide personen. A. v. O. liep daarbij een bloedneus, kapote lip en een gebroken enkel op. terwijl ook nog zijn bril vernield werd. De 19-jarige P. F. uit Venray deed aangifte van mishandeling ge pleegd in Eindhoven. De Venraynaar reed over een viaduct.te Eindhoven toen hij werd ingehaald door een grote Amerikaanse euto. De bestuur der daarvan dwong hem te stoppen. De bestuurder stapte uit en liep naar de Venrayse bestuurder, ging eerst aan het schelden waarna hij hem in het gezicht sloeg. Auto uitgebrand Op de Breevenncnweg werd een totaal uitgebrande personenauto aan getroffen. Uit het onderzoek bleek dat een Ford 1,6 GL te zijn. De ken tekenplaten waren verwijderd. Men tracht de eigenaar te achterhalen. Ook in Oostrum is de St. Nicolaas- lie van de plaatselijke midden- nd een groot succes geworden. Aan de gelukkige winnaars van aktie, de heer en mevr. H. de eyn-Maas kon voorzitter Derks reis naar Parijs uitreiken. Hier- waren tegenwoordig dhr. Paan- tjes candidaat notaris en dhr. H. Verheyen mede-commisiselid Dit soort aktie is zeker voor Oos trum voor herhaling vatbaar. Voor 1980 wordt gedacht aan een weekend naar Londen als hoofd prijs. Vogelwet Terzake het vangklaar opgesteld hebben van een dubbele klepkooi in een tuin bij een woning en een aan de volière bevestigde klepkooi, werd procesverbaal opgemaakt tegen de 50-jarige G. B. en de 55-jarige T. v. H. Kooien en drie lokvogels werden in beslag genomen. Gestolen auto in Venlo teruggevonden P. P. uit Venray deed aangifte van diefstal van zijn bestelauto welke hij op de parkeerplaats bij de Grote Kerk had geparkeerd. Die auto werd zwaar beschadigd in Venlo terug ge vonden. Vernielingen L. v. B. deed aangifte van ver nielingen en poging tot inbraak in zijn nabij het Bergkwartier gepar keerde personenauto. De portier van het psychiatrisch centrum St. Anna meldde dat door vermoedelijk twee jongemannen 3 aan de toegangsweg tot het centrum staande buitenverlichtingen waren vernield. Toen de politie arriveerde waren de „helden" al in geen velden of wegen te ontdekken. Geparkeerde auto's beschadigd De bestuurder van een perso nenauto, J. B., ontdekte bij terug keer bij zijn aan Haammakerstraat geparkeerde auto, dat deze aan het linker portier beschadigd was. Ver moedelijk door een andere auto. Die bestuurder heeft zijn visitekaartje niet achtergelaten. G. B. uit Venray deed eenzelfde ontdekking toen hij terugkeerde bij zijn aan de Julianasingel geparkeer de auto. Op de Grote Markt lette de 52- jarige bestuurder van een personen auto, J. C. uit Venray, onvoldoende op bij het achteruitzetten en toen kwam zijn auto in botsing met de ge parkeerde auto van dc 50-jarige C. v. d. P. uit Nieuwegein. Het bleef bij lichte schade. Hond liep de weg op De bestuurder van een personen auto. de 28-jarige G. v. D. week op de Kempkensberg uit voor een over stekende hond. Dat lukte maar hij verloor wel de macht over het stuur en de auto kwam in een sloot langs de weg zwaar gehavend tot stilstand. De hond was in geen velden of we gen meer te ontdekken en de be stuurder zit met de schade. Diploma's, bevorde ringen en onder scheidingen bij de brandweer Op de op 23 november j.l. gehouden feestavond van de brandweer zijn door de burgemeester de in het cur susjaar 1978-1979 behaalde diploma's uitgereikt. Dat betekende dat de heren A. Cre- mers en H. Odenhoven het diploma brandwacht 2e klasse ontvingen, de heer P. Schmeitz het diploma brand wacht le klasse, terwijl de heren G. Leemijer en C. Odenhoven het di ploma's pompbediener in ontvangst mochten nemen. De heer L. Hermsen ontving ten slotte het hoog gewaardeegrde diplo ma onderbrandmeester. Voorts deel de de burgemeester mede dat de he ren P. van der Burgt en G. Verdon- schot uit andere hoofde beslag had den weten te leggen op resp. het di ploma persluchtmasker en het EHBO diploma. Tevens werd op die avond de bevor deringen per 1 januari 1980 bekend gemaakt. Voor de heren A. Cremers en H. Odenhoven betekende dat bevorde ring tot brandwacht 2e klasse, voor de heer W. Relouw bevordering tot brandwacht le klasse en voor de he ren C. Douwes, H. Jacobs, G. Lee mijer, P. Lensen en J. Panken bevor dering tot hoofdbrandwacht. In verband met het vacant worden van twee bevelvoerdersfuncties wer den de heren L. Claessens en C. Jan sen per genoemde datum benoemd tot bevelvoerder onder gelijktijdige bevordering tot de rang van onder brandmeester. Als gevolg daarvan werden de heren M. Arts en H. Cle- vers aangewezen tot assistent-be velvoerder. Tenslotte heeft de burgemeester een viertal brandweerlieden onder scheiden met het bronzen brand- weerkruis wegens 12'/t jaar brand weerdienst. Het betrof hier de heren J. van den Heuvel, W. Pelzer, L. Ron gen en P. van Vonderen. De heren Th. Manders en W. Swin- kels ontvingen voorts nog wegens resp. 15 en 25 jaar verbintenis met de Bescherming Bevolking het daar aan verbonden jaarteken. Poging tot diefstal W F. deed aangifte van poging tot diefstal van een personenauto en twee bestelauto's welke geparkeerd stonden op de parkeerplaats bij de Fiat garage „De Hulst". Van de per sonenauto was het tochtraampje al vernield. Van één bestelauto was het slot van de achterdeur vernield en men had gepoogd die deur open te breken. Bij de andere bestelauto had men eveneens getracht het achter portier open te breken. Diefstal benzine Opmerkzaam personeel van de N.S. aan het station te Oostrum ont dekte dat een persoon zich verdacht ophield bij de parkeerplaats. Bij een djor de politie ingesteld onderzoek, ontdekte men dat de 21-jarige C. J. uit Venray bezig was met een slang benzine over te hevelen in een jerry can. Omdat de Venraynaar in mili taire dienst verblijft, werd hij voor het verdere onderzoek in handen ge steld van de Kon. Marechaussee. openbare bibliotheek venray Afd. voor volwassenen Julianasingel 33 - Venray Tel. 81970 Keuze uit de nieuwe aanwinsten: Adriaensens, R. Pan zonder fluit. Met de relatie tussen een Belgisch echtpaar dat een tijdje in de Bel gische Kongo verblijft, gaat het fout, vooral als de man een roman over hun huwelijk schrijft. Arundel, H. Woorden waar je niks voor koopt. Een jonge studente, die egoïstisch en ongevoelig probeert te zijn, is diep geschokt door de dood van haar moeder en gaat ver tier zoeken bij haar rijke vrienden tot haar schoonzuster ernstig ziek wordt. Becker, Jurek. De overheid misleid. Een Oostberlijnse student heeft als schrijver van boeken en voor de film en t.v. groot succes, maar pro beert dit angstvallig geheim te houden voor zijn medestudente, professor en vrienden. Callenbach, E. Ecotopia, een futuris tische roman. Een journalist krijgt als eerste buitenlander toestem ming een- bezoek te brengen aan een gebied dat zich heeft afge scheiden van de Verenigde Staten en zich heeft ontwikkeld tot een staat ,waar milieubelangen en een gezonde samenleving tot hoogste politieke maatstaf zijn verheven. Cookson, C. Als gelouterd goud. Cronin, A. J. De dame met de anjers. Tijdens een bootreis naar New York komt het lot een crisis in öe verhouding tussen een antiquaire, haar nichtje die toneelambities heeft en diens verloofde. Dieter, R. Liever dood dan rood; een tragische vluchtpoging uit Oost- Duitsland. Hoorn. Margreet van. Alles rijpt op eigen tijd. De lotgevallen van drie generaties /an een protestantse familie. Moore, B. De vrouw van de dokter. Een Ierse dokteisvrouw beleeft in Zuid-Frankrijk met een IC jaar jongere Amerikaan een liefdes affaire die haar verdere leven be paalt. Simmel, J. M Hoera, we leven nog. Een berooid lid van de Duitse weermacht begint na de Tweede Wereldoorlog een breedbedrijf en werkt zich al bluffend en bedrie gend op tot leider van een immens zakenimperium. Op het onlangs in Hilversum ge houden examen Handelskennfs voor het Reisbureaubedrijf slaagde de heer Wim Muijsers. GEVONDEN VOORWERPEN Twee pony's; zwarte bouvier (teef) ongeveer 2 jaar; rechterhandschoen van bruin leder cq skai .nel gebreide tussenstukken: portemonnaie bruin, inhoud 2 b.b. van 25,8 x 1,10 x 0.25 .17 x 0,10, 2x 0,05, 7 x 0,01, totaal 62.37; 5 sleutels in rood etui. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondag nacht 12 uur neemt waar voor de pa tiënten van de huisartsen Bloemen, Franken, Lankveld, van Thiel, de Muinck Keizer en Wittgen Th. Lankveld Langstraat 76, tel. 83558 Weekenddienst voor de patiënten van de huisartsen Beckers, Corver, Ver- cauteren, De Vocht en Schmeetz J.W. DE VOCHT Henseniusstraat 13a tel. 81778 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10 tot 11 uur; 's middags van 17 tot 18 uur. ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER Telefoon 04780-81333 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN APOTHEEK DE MONNIKSKAP Paterslaan-hoek Patersstraat, tel. 80140 van heden vrijdagavond 18 uur tot vol gende week vrijdag. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Venray-Meerlo-Wanssum Mevr. Zr, M. Jeuken-Janssen telefoon 04780 - 81269 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU De Clocked, Bergweg 4, tel. 81269 Uitsluitend op afspraak. ZUIGELINGENBUREAU BRUKSKE Eveneens op afspraak tel. 83859 of 81269. Inlichtingen en boodschappen; iedere morgen van 8.30 tot 9 00 uur, behalve in het weekend. Na 9.00 uur kunnen eventuele berichten gedurende de ge hele dag doorgegeven worden aan de administratie. UITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS Uitleenmagazijn: Bergweg 4. De Clocked, kamer 28. ge opend van maandag t.m. vrijdag van 16.00 tot 16.30 uur. KINDERDAGVERBLIJF „DUIMELOT" Heuvelstraat 7 Venray tel. 87110 Geopend van ma tm vr 8.00 17.30 u VERLOSKUNDIGE DIENST Vroedvrouw Stevens-IIeinen Merselosewee 23. Venray telefoon 04780-81152 VERLOSKUNDIGE Mevr. A. M. F. Tiggeloven-Kuüpers Florishof 23 Venray telefoon 04780-82411 Spreekuur elke donderdag van 2-3 uur in De Clocked, volgens afspraak KRAAMCENTRUM HORST-VENRAY telefoon 04709-1324 Hoewel Broeder Maturus Laans helemaal geen onbekende is in het Venrayse gemeenschapsleven al was het alleen maar vanwege zijn aktiviteiten in de wandelsport en het bejaardenwerk toch zullen velen niet weten dat deze sympathieke Broeder van Liefde in de vooroor logse jaren broeder-missionaris was in Indonesië, het toenmalige Neder lands Oost-Indië. Plet was in 1929, dat Broeder Ma turus, amper 4 jaar in de Orde inge treden, werd uitgezonden naar Indo nesië, waar de Broeders van Liefde een missieschool overnamen van de Paters Jezuieten. Aan deze school werd kleuter- en lageronderwijs ver strekt aan Javaanse jongens 300 in getal. Onder het bestuur van de Broeders mocht deze school zich een uitsteken de faam verwerven, en in de voor oorlogse jaren werden uitbreidingen gepleegd waardoor ook jongelui, die alleen maar dessaonderwijs gevolgd hadden, er verder onderwijs kregen „klaar gestoomd" werden voor hoge re opleidingen. In 1942, toen deze school bezocht werd door in totaal 1500 leerlingen, moest men het onderwijs op last van de Japanse bezetters stopzetten. In de eigen school gevangen zijnde, kreeg Broeder Maturus toch nog kans een maand of drie onderwijs te blijven geven. Maar toen was het dan ook definitief gedaan; Broeder Maturus werd gevangen gezet in Pe- kalongan, waar hij 17 maanden ver bleef. Daarna volgden nog 7 maan den in Fort Ngawi en 15 maanden in Tjimahi waar men door de Engel sen werd bevrijd. Op 15 augustus 1945 kwam de ca pitulatie van Japan, en twee dagen later kondigde Soekarno de onafhan kelijkheid van Indonesië af. Voor hun eigen bestwil en veiligheid ble ven de gevangenen nog enige tijd in het kamp. Broeder Maturus had zijn gevangenschap redelijk goed door staan alleen zijn gewicht was te ruggevallen op 50 kg En al had Broeder Maturus ge dacht het onderwijs, in Indonesië weer op de oude voet te kunnen voortzetten; zijn oversten hadden an dere plannen met hem. Op een troe pentransportschip aanvaardde hij geplaatst werd in het bekende Pen de terugreis naar Nederland waar hij sionaat Eikenburg te Eindhoven. In de daarop volgende 12 jaren funktio- neerde Broeder Maturus nog in bet Opleidingsinstituut voor Broeders te Etten Leur en in het Opleidingsinsti tuut voor minder-begaafden in Jon kerbosch. In november 1957 werd Broeder Maturus benoemd tot hoofd van de afdeling arbeidstherapie in huize Servatius alhier, welke funktie hij vervulde tot aan zijn pensionering in 1972 Sindsdien geniet hij in een klei ne kloostergemeenschap van een wel verdiende rust. Dit jaar was het dan precies 50 jaar geleden dat de Broeders van Liefde in Indonesië het onderwijs op zich namen. Broeder Maturus was de eni ge nog in leven zijnde Broeder die destijds daar is begonnen. En dat was voor de Indonesische Orde voldoen de aanleidihg om hem als ere-gast uit te nodigen bij de feestelijkheden rond dit gouden jubileum. Duurde destijds de bootreis 3 we ken, nu ging het per vliegtuig in ruim een dag. Begrijpelijk dat Broeder Maturus benieuwd was, wat hij daar. na 50 jaren, zou aantreffen. Het is hem ontzettend meegevallen. Hij trof er nog confraters uit de vooroorlogse jaren, maar ook oud-leerlingen, die graag de kans aangrepen voor een ontmoeting en het ophalen van her inneringen. De scholengemeenschap was ook niet stil blijven staan. De kleuter- en lagere school floreren als vanouds; er is een doofstommen-instituut ge komen; een opleidings- en opvang huis voor de Broeders; een middel bare kweekschool is opgezet en de mogelijkheden van BLO-onderwijs worden onderzocht. Een maand lang, was Broeder Ma turus de gast van zijn mede-broe ders. De regels van de Congregatie zijn er wel wat strenger als in Ne derland. Bij de erediensten wordt nog steeds het habijt gedragen iets wat we hier in Nederland al lang niet meer kennen Maar er zijn daar ook nog kloosterroepingen en wel in die mate dat het Provinciaal be stuur voor de nabije toekomst nog helemaal geen zorgen heeft. Meer dan dankbaar is Broeder Ma turus intussen weer in Venray weer gekeerd. Een schat aan foto's be waart de herinneringen aan deze maand vakantie in de „gordel van smaragd". Een vakantie waarop hij nooit meer gerekend had en die hem weer eens confronteerde met het missiewerk van 50 jaar geleden, toen zilverpapier en aluminium-capsules de ontwikkelingshulp van die tijd waren. Op de foto van links naar rechts: Br. Cortooms Prov. Overste, die vroeger ook werkzaam was op St. Servatius; Br. Maturus; Br. Walde- bert, Generaal Overste broeder van Liefde en Br. Gabriël, wmd. Prov. Overste Indonesië; Br. Canasius, Ge neraal Raadslid. programma van 14 Vrijdag 14 december: zaalvoetbal-competitie: 10.30 FCPR SVCB 2e klasse 20.30 De Wetteling 1 - Augustinus le 21.30 Judover. FC Hento 2e klasse 22.30 Gem. Venray Ziekenhuis 2e Zaterdag 15 december: 08.00-14.00 MHCV zaalhockey 14.00-18.00 Korfbal 18.30-20.30 Basketbal comp. Jumpers Heren 2 Hoppers 2. Heren 3 Sjoko 20.30-22.00 Leunen zaalvoetb. vr. Zondag 16 december: 07.30-09.30 Castenray zaalvoetb. vr. 09.30-12.00 Badminton competitie Venray 1 VIN Geleen 12.00-16.00 Korfbal competitie 12.00 Erica 1 Vitesse 1 13.00 Odos 2 Maaskorf 1 13.30 KCHB 1 Oranje Wit 1 14.00 Wittenhorst 1 Peelkorf 2 15.00 Vonckel Girls 2 Merels 1 15.30 Sphagnum Erica 2 16.00-18.00 Manual handbalcompet. Heren 1 HVN 1 Dames 2 Heidia 18.00 SW-jeugd zaalvoetb. vr. 19.00 Janssen-Pubben zaalvoetb. vr. 20.00-22.00 Bad Badeun zaalvoet. vr. Maandag 17 december: Herstel werkzaamheden sporthal Dinsdag 18 december: 18.00-21.00 VC Rooy training 21.00-23.00 Badminton 23.00-24.00 Vlakwater zaalvoetb. vr. Woensdag 19 december: 19.30-«22.00 Badminton competitie Venray 2 KBC 3 Kerkrade 22.00 Wetteling 1 NLA zaalv. vr. 23.00 Weteling 2 Koetshuus zaalv. Donderdag 20 december: 18.00-21.30 Manual training 21.30-23.00 VC Rooy training 23.00-24.00 De Zwaan zaalv. vr. Vrijdag 21 december: Zaalvoetbal. Beker- en inhaalwedstr. programma nog niet bekend. tm 22 december opruiming met toestemming KvK

Peel en Maas | 1979 | | pagina 3