OMSCHOLING ADVENTS- CONCERT STIENSTRA VENRAY AuQgne Verhuizing Transportbedrijf BEGRENZING KKR N WINKET .APPARAAT Info 3: informatiecentrum voor gas, water en electro POELS Rose Vlek BESTEMMINGSPLANNEN GOEDGEKEURD 25 jaar BROEDER- missionaris WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING I Meubelen -De&ftan ^J^erótmis 1979 ^j£)iner ^t)anóant SUKSES FANFARE „DE PEELKLANK" YSSELSTEYN IIJDAG 7 DECEMBER 1979 Nr. 49 HONDERDSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Vorige week zijn de werkloosheids- jfers over de maand oktober bekend imaakt. Enigszins optimistisch con- ateert men dat. in tegensteling tot irig jaar toen de werkloosheid vrij- el constant bleef dit jaar in de aand oktober de werkloosheid nog in deli|ke mate gedaald is. Die vermin- ring zou vooral de schoolverlaters treffen. Maar desondanks blijft de werkloos lid in Limburg nog steeds de hoogste Nederland. Terwijl in Limburg 6.6% an de afhankelijke mannelijke be- ■^lepsbevolking werkloos is. bedraagt landelijk werkloosheidspercentage lechts' 3,8%. m Venray slaat daarbij geen al te slecht juur. Per 1 november was het per- mtage hier 4.1% en dat betekende >k al weer een lichte daling ten op- :hte van september. In cijfers uit drukt: 502 werkloze mannen in ok- ber tegenover 528 in september en genover 583 vorig jaar oktober. Met de arbeidsbureaux Weert en jermond blijft Venray behoren tot de «meenten met het laagste percentage erkzoekenden in Limburg. Misschien vindt dit zijn oorzaak ook het feit dat de leerlingen van de ■nrayse L.T.S. praktisch allemaal tn de slag gekomen zijn. zodat we >n lager percentage jeugdwerklozen jbben. Kennelijk is de opleiding hier jngepast aan de behoeften van het idrijfsleven. Dus niet zo, als de Mi- ster van Sociale Zaken deze week elde. dat de slechte beroepsoplei- mede oorzaak is van de grote erkloosheid. Toch kunnen we ons niet aan de in- uk onttrekken, dat „onze" werkloos- lid nog veel lager zou kunen We mstateren namelijk dat tegenover die )2 werkzoekenden er nog 463 baan- ts open staan. We geven hier even >n voorbeeld: In de metaalnijverheid aan er in Venray- 47 als werkzoeken- ingeschreven (in het rayon Venray Ifs 101 in totaal). Maar diezelfde etaalni|verheid heeft in Venray 154 lenstaande aanvragen (in het rayon inray zelfs 202 in totaal). Dus. om Venray te blijven: 47 werkzoekende etaalarheiders hebben 154 baantjes r beschikking. Die 47 zouden dus di- aan het werk kunnen.... Weg «rkloosheid in deze sector. Maar u en wij. we weten het alemaal deze theorie in de praktijk niet opf. Dikwijls zijn de aangeboden lantjes van dien aard dat men enige lecialisatie of kennis behoeft, welke de werkzoekenden niet aanwezig is. Metaalwarenfabriek Inalfa weet daar i. van mee te praten. En al gaat het hen niet om specifieke metaalbe- erkers eerder om metaallakkers of puiters ook zij kunnen niet aan benodigde personeel komen. De plossing denkt men nu te vinden in let opleiden of omscholen van perso- eel in eigen bedrijf. Omscholing dus! We kunnen ons niet voorstellen dat werkloze man maar steeds werkloos I blijven. Ook niet. dat een bedrijf et een onvolledige personeelsbezet- ig effectief kan blijven doordraaien, et omscholing worden beide partijen bolpen. Maar beide partijen moeten in wel bereid zijn zich de moeite en kosten, verbonden aan een omscho- «gsperiode, op de hals te halen. Het jk steekt daarbij wel de helpende ind uit. maar het is aan de werklo- man én de werkgever om die hand grijpen Een kleine maar schrale troost nog or de werkzoekende dames in Ven- yr. Ook hun aantal is in oktober ge kt. Vijf en dertig vrouwen kregen (ér werk. Maar de vooruitzichten blij- n ongunstig: tegenover 539 werkzoe- n staan slechts 16 open arbeids- itsen B'i Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen A.s. zondag 9 december wordt er in de kerk 't Zonnelied in Brukske, om half twaalf een adventsconcert gegeven. Uitvoerenden zijn de Ven- rayse Gemengde Zangvereniging i,Ars Musica" o.l.v. Rob Bqrtien en 1 het Blokfluitensemble van de Ven- rayse Muziekschool o.l.v. Ans Thijs- sen, Een van de voorwaarden die begin vorig jaar gesteld werden, voor de ontwikkeling van de z.g. Rose Vlek in het Centrumplan, was een beper king van autonome winkelvestings- mogelijkheden buiten het eigenlijke kernwinkelupparaat. Daartoe zou een herziening nodig zijn van het cen trumplan; tevens de begrenzing aan gevende van het kernwinkelappa- raat. Buiten die begrenzing mogen geen nieuwe winkels gevestigd wor den, terwijl bestaande winkels slechts beperkt mogen uitbreiden. In een vergadering van 8 novem ber j.l. hebben de leden van de Ver eniging van Zelfstandige Onderne mers zich over die voorgenomen be grenzing gebogen, en daarbij enkele kanttekeningen gemaakt. Over die vergadering hebben wij U destijds uitvoerig bericht. De V.Z.O. bracht daarbij drie wen sen naar voren. t.w. de panden Cle- phas, Janssen-Clevers en Maas Poe lier in de Henseniusstraat moeten binnen de zuidelijke grens komen te vallen; op het braakliggende terrein Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9x9/ 0.7% r S^gjjÉftt.90 Alleen gelukte foto's be talen B. en W. hebben beslo ten het „juridisch uilwer- kingsplan" voor de invulling van de Rose Vlek te laten op maken. Dit is o.m. noodzake lijk om t.z.t. te kunnen be schikken over een formele ba sis, om eventueel tot onteige ning te kunnen overgaan. Men verwacht dat bedoeld plan over 'n maand of vier ter inzage kan worden gelegd voor hel publiek. Daarna gaat het plan al dan niet gewijzigd naar Gedeputeerde Staten, die hierover een beslissing neemt. Volgend jaar om deze- tijd kan dan oj> jxipier alles in kannen en kruiken zijn. De gemeente is reeds in het bezit van een aantal percelen grond in de Rose Vlek .maar is ook nog met een 6-tal eigena ren in onderhandeling. Deze onderhandelingen gaan ge woon door. Mocht men echter met een of meer eigenaren niet in één schip komen, dan opent het juridisch uitwerkingsplan, als boven bedoeld, de moge lijkheid om t.z.t. tot onteige ning over te gaan. langs de Rabobank aan de Mcrse- loseweg mogen geen winkels ge bouwd worden: het pand Pijpers op de hoek van de Eindstraat moet ook binnen de begrenzing vallen. Inmiddels hebben burgemeester en wethouders zich uitgesproken over deze drie wensen van de VZO, en nu blijkt dat men niet aan alle wensen kan voldoen. Het standpunt van b. en w. werd vervolgens ook vrijwel ongewijzigd aangenomen door het overlegorgaan centrumplan, waarin o.m. de projeklontwikkelaar Amro, de Middenstandsconsulent en V D zitting hebben. Wat de zuidelijke begrenzing be treft, wil men de panden Clephas en Janssen-Clevers wel binnen de be grenzing halen. Deze zijn toch al bij na voor 100% bebouwd. Bovendien kan de firma Clephas eerder ge maakte plannen tot verdere winkel vestiging uitvoeren. Het pand Maas Poelier blijft echter buiten de be grenzing. Eventuele uitbreidings plannen van deze firma moeten in de toekomst dus beperkt blijven tot 60% van de huidige winkel-vloeropper vlakte. Akkoord kon men gaan met de wens geen winkels te bouwen naast de Rabobank. Kantoorruimten met bovenwoningen zijn echter wel toe gestaan. Het pand Pijpers op de hoek van de Eindstraat blijft buiten de be grenzing vallen, zoals trouwens de gehele noordkant van de Hoender straat. De VZO had hier speciaal om gevraagd omdat de drie andere hoekpanden op f'cze kruising wel binnen de grenzen vallen. Door deze uitsluiting mag de bestaande winkel vloeroppervlakte nog maar met 60" o worden uitgebreid. Dat is dan wel helemaal tegen de plannen van de firma die het pand Pijpers gekocht heeft. Het laatste woord hierover zal dan ook beslist nog niet gevallen zijn. In de vergadering van de centrum- plancommissie. begin deze week. werden de eerste schermutselingen over dit pand al gevoerd. In die vergadering werd ook aan gekondigd, dat bij de voorgenomen herziening van het centrumplan ook de bebouwingsvoorschriften veran- derd gaan worden. In de Grotestraat en eventueel op het Henseniusplein mogen in de toekomst drie winkel- lagen gebouwd worden, mits men met de goothoogten niet boven de tien meter komt. In de andere stra ten van het centrum blijft het aantal winkellagen beperkt tot 2, terwijl de bestaande winkels buiten de gestel de grenzen slechts op de begane grond hun verkoop mogen plegen. Nog steeds kon men geen uitsluit sel geven over de vestiging van V D in de Rose Vlek of op het terrein van de Gouden Leeuw. Als de uit eindelijke keus valt op de Rose Vlek, worden er op het terrein van de Gou den Leeuw geen winkels gebouwd. Eerdere toezeggingen dat daar dan een „publiek-trekker" moet komen, werden gestand gedaan. Men denkt b.v. aan de vestiging van een nieuw postkantoor. Het „oude" postkantoor op de hoek Patersstraat komt dan wel ter beschikking voor winkelves tiging. Stwnstra Venray BV. Stationsweg 11. tel.047(04443* Makelaars in onroerende goederen _J Wij verzorgen voor ir koop en verkoop huur en verte taxaties - bouwprojektenontwikkeling hypotfteken verzekeringen - beheer Dc drie Limburgse nutsbedrijven NV PLEM, Limagas NV en dc NV Waterleiding Maatschappij Limburg hebben elkaar op het gebied van de voorlichting gevonden in het Infor matiecentrum INFO 3 aan het Past. Wijnhovenpark te Venray. Dit unie ke project van samenwerking is op gezet voor de gemeenten, die binnen een straal van 25 km rond Venray zijn gelegen, n.l. de gemeenten Ar- cen en Velden. Bergen, Broekhuizen, Gennep, Grubbenvorst. Helden, llorst, Maasbree, Meerlo-Wanssum. Mejjel, Mook en Middelaar, Sevenum Tegelen en Venray. De doelstelling van INFO 3 is het verstrekken van objektieve voorlichting op het ge bied van elektriciteit, gas en water, veiligheid, doelmatigheid en zeker niet in het minst energiebesparing. De drie maatschappijen, waarvan men kan zeggen, dat deze voor kort eikaars konkurrenten waren, ieder met een eigen taak op het gebied van energievoorziening, hebben zich en kele jaren geleden in Venray onder één dak gevestigd om van daar uit volgens de nieuwste inzichten voor lichting le geven aan verbruikers over veilige en doelmatige toepassing van elektriciteit, gas en water en de energiebesparing. Ook de jeugd wordt - in groeps- of klassikaal verband - uitvoerig ingelicht door INFO 3 Hotel-Bodega Restaurant GROTE MARKT 2a-4 VENRAY TEL. 04780-: TEI -K- 1e en 2e Kerstdag bieden'wij U le Kerstdag: Menu Gourmand 2e Kerstdag: Menu Dégustation Ontvangst 19.00 uur met een champagnebowl, U aangeboden door onze direktie. 20.00 uur Diner-Dansant m.m.v. Trio Gré Smolders. Prijs per couvert 87,50 Iedere zaterdag- en zondagavond 4 gangen-menu vanaf 25,50 p.p. -H- Voor 1e Kerstdag zijn wij reeds volgeboekt. Wel nog enkele plaatsen voor 2e Kerstdag. Reserveringen: tel. 04780-86969 Het gemeentebestuur heeft van het college van gedeputeerde staten van Limburg bericht ontvangen, dat zes bestemmingsplannen zijn goedge keurd. Dat is in de eerste plaats het nieu we bestemmingsplan Landweert en verder de plannen voor de dorpen Castenray, Heide, Merselo, Oirlo en Ysselsteyn. Voor wat betreft het bestemmings plan voor Oirlo en Merselo zijn en kele plandelen niet goedgekeurd. De ze punten kunnen bij een volgende herziening worden gecorrigeerd. Dit heeft echter geen invloed op het aan tal woningen, dat binnen die plan nen kan worden gebouwd. Ook aan enkele details van de ge bruiksvoorschriften is goedkeuring onthouden. Ook deze onthouding be tekent geen stagnatie van de woning bouw. In Landweert werd op maandag 19 november j.l. officieel met de wo ningbouw gestart. Hieraan lag een verklaring van geen bezwaar van G.S. ten grondslag. Ook in de dorpen werd al gebouwd, vooruitlopend op de officiële goed keuring. Voor de verdere bouw be hoeven dus geen verklaringen van geen bezwaar meer te worden aan gevraagd. EEN-DEURS-INFORMATIE Vroeger had ieder van de Limburg se nutsbedrijven zijn eigen toonza len. De PLEM trachtte b.v. zoveel mogelijk mensen te bewegen nu elektrisch te koken, terwijl Limagas niets liever zag, dan dat de Limbur gers zoveel mogelijk gas gebruikten. De toonzalen zijn thans in één ge bouw ondergebracht en deskundige voorlichters zullen zonder voor keur voor gas of elektrisch zo ob- jektief mogelijk zowel de doelmatig heid van de ene energiebron als van de andere belichten, waarbij het be sparen van beide energiebronnen voorop staat. Iemand, die in dit centrum een vraagt stelt over de doelstellingen, produkten of werkwijzen van een of meer van de drie bedrijven, krijgt 'n objektief antwoord of wordt naar de juiste plaats verwezen. Een echte ééndeurs-informatie dus. DOELGROEPEN In principe kan men stellen, dat INFO 3 direkt bedoeld is voor de to tale bevolking en indirekt in het kader van een goede dienstverlening san de gebruikers voor architek- ten, aannemers, installateurs, ver- brüikersgroepen en plaatselijke en regionale overheden. Men gaat er van uit, dat iedereen te maken heeft, óf te maken zal krij gen met gebruik van water, gas en elektriciteit. Daarom zijn de doel groepen zo breed mogelijk gekozen en ligt het begin al bij het lager en voortgezet onderwijs. OPBOUW VAN HET CENTRUM In de inrichting van INFO 3 zijn 3 hoofdgroepen duidelijk te onder scheiden: 1. Een algemene prsentatie van de drie provinciale Limburgse nuts bedrijven; 2. een vaste expositie over elektri citeit-, gas- en watertoepassin gen; 3. -een wisselende expositie gericht op het maatschappelijk gebeuren. Daarnaast is voldoende informatie over toepassingen van energiebespa rende maatregelen aanwezig, waar onder b.v. verschillende vormen van isolatie etc. VEEL BELANGSTELLING Sinds de oprichting heeft INFO 3 zich mogen verheugen in een steeds groeiende belangstelling. In 1977 hebben in totaal 129 groe pen de weg naar het informatiecen trum gevonden. Dat waren dan in to taal 3095 personen. Daarnaast werd in 1168 gevallen telefonische informatie verstrekt, terwijl 634 persoonlijke informaties werden verstrekt. In 1978 was het aantal groepen al gestegen tot 165 oftewel 4576 perso nen. Er werden 1463 telefonische en In augustus jl was het 25 jaar gele den, dat de Venrayer Sjaak Billekens zijn intrede deed in de Orde van de Salesianen van Don Bosco, in Twello (Deventer). Een jaar lang had hij er in het noviciaat een voorbereidende studie gevolgd. Na nog een jaar filosofie-studie, werd hij in december 1955 uitgezon den als broedermissionaris naar Cen traal Amerika, waar hij 13 jaar ge werkt heeft in Santa Tecla (El Sal- vaddor). in een internaat-vakschool van 500 jongens. Eerst als assistent jeugdleider. lateraals leraar-instruc teur in het grafische vak. In 1969 werd Broeder Sjaak over geplaatst naar Managua (Nicaragua) om een grafische school op te zetten. Daarbij kreeg hij weldra de zorg als groepsleider in een jeugdcentrum, waar dagelijks zo'n 500 jongeren en in de weekends twee tot drieduim zend hun vrije tijd doorbrengen. Het gevolg daarvan was, dat hij ook nog ingeschakeld werd in het paro chiewerk en 'de begeleiding van jon geren- en gezinsproblemen. De laatste 4 jaar is hij belast met de financiële problemen van het 21 hectaren grote jeugdcentrum; de op vang van de jongeren; de ambacht school; de maatschappelijke oplei ding van de jeugd en het werk in een parochie van circa 30.000 zielen In 1972 werd ontzettend veel mate riële schade opgelopen bij een aard beving; terwijl dit jaar eveneens gro te problemen ontstonden tijdens de burgeroorlog. Niet in het minst, om dat men een maand lang tussen het kruisvuur en de bombardementen van Sandisten en Nationale Garde lag, en ook nog de zorg kreeg over ruim 10.000 vluchtelingen. Dat hij en zijh directeur daarbij ook nog door de Nationale Garde ge zocht werden, verdacht van opleiding van Sandisten, was een bijkomstig heid welke later door de nieuwe jun ta werd vergoed door een opelijke hulde voor het positieve werk onder de bevolking, gedurende de burger oorlog. Sjaak Billekens is nu met vakantie in Venray. Op zaterdag 8 december viert hij en zijn familie het zilveren jubileum, o.a. met ^en plechtige H. Mis in de Vredeskerk, om 14.30 uur. Vrienden en bekenden krijgen die dag de gelegenheid om hem te felici teren tijdens de receptie van 18.30 - 20.00 uur in zaal Martens te Leunen. En mocht u zijn missionarisarbeid financieel willen steunen zijn reke ningnummer bij de Nederlandse Cre- dietbank is 234731141. Op 12 december is zijn vakantie weer voorbij en vertrekt hij opnieuw naar zijn post in Centraal Amerika. 707 persoonlijke informaties ver strekt. Het z^et er naar uit, dat dit jaar alle rekords worden gebroken. Tot en met oktober waren er al evenveel groepen en personen in het informatiecentrum als in het het he le jaar 1978. Tot en mfct oktober waren er 1415 telefonische en 647 persoonlijke in formaties verstrekt. Op het op zondag 25 nov. j.l. ge houden concours te Sint Michiels gestel behaalde fanfare de Peelklank een eerste prijs met promotie naar de afdeling uitmuntendheid. Na ja renlang in de eerste afdeling te heb ben vertoefd mag dit een mooie pres tatie genoemd worden voor dirigent A. Partouns uit Herkenbosch en zijn corps. Een corps wat voor het groot ste gedeelte uit jeugdige muzikanten bestaat welke met dit concours hun „vuurdoop" ondergingen. Na een gedegen voorbereiding is dit resultaat hen dan ook van harte gegund De jury was bepaald niet gul met eerste prijzen, gezien.de vele 2e prijzen die er ook uit de bus kwamen. Hopenlijk kan het corps op de inge slagen weg voortgaan ook al door de regelmatige aanwas van jeugdige muzikanten met een uitstekende vooropleiding. Voor het behaalde resultaat wil men het corps in de bloemetjes zet ten. Men doet dit met een receptie op vrijdag 14 dec. a.s. in het Ge meenschapshuis aan de Puttenweg. Na een zeer geslaagde intocht van het korps na de thuiskomst van het concours worden op deze receptie wederom vele inwoners van Yssel steyn verwacht. Het transportbedrijf Jeurissen aan de Kruisstraat wil gaan verhuizen naar het industrieterrein De Hulst aan de Henri Dunantstraat. De re constructie van de Kruisstraat maakt de toegankelijkheid van het bedrijf, met de zware en grote vrachtwagens, er niet gemakkelijker op. Dit on danks het feit dat men bij de recon structieplannen al met deze moei lijkheden had rekening gehouden, en voor zover zulks mogelijk was, voor zieningen getroffen. Om ook de buurt te verlossen van de hinder die door dit zware verkeer toch altijd veroorzaakt wordt, wil de firma nu naar het industrieterrein. Behalve garages wil men er ook een bedrijfswoning stichten. Nu heeft de gemeenteraad echter nog niet zo lang geleden besloten op dat indus trieterrein een toeslag te vragen op de grondprijs voor woningen, die mo gelijkerwijze bij de bedrijven ge bouwd gaan worden. De firma Jeurissen staat echter op het standpunt, dat men door het lan ge onderhandelen de boot gemist heeft m.a.w. nu méér zou moeten betalen dan 'n half jaar geleden. Bo vendien komt men ook de gemeente tegemoet door uit het centrum van Venray te vertrekken, en dat mag toch ook wel beloond worden. Uiteraard moet deze kwestie nog in de commissje en door b. en w. be handeld worden, maar een eerste commissie heeft deze week zij het niet al te enthousiast geadviseerd voor dit geval 'n uitzondering te ma ken en Jeurissen voor de oude prijs een bedrijfswoning te laten stichten.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1