s J ElASTINGEN Gemeenteraad unaniem tegen voorstellen van b. en w. BEGROTING EXPOSITIES KIENEN Pro Ecclesia et Pontifice voor Joos Ariaens FANFARE ONS GENOEGEN UIT OIRLO PROMOVEERT NAAR AFD. SUPERIEUR POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Verder 10% korting in waardebonnen modehuis UctlPI*1 Meubelen Henk Willems frac tievoorzitter van de P.v.d.A. Vervroegd pensioen overheidspersoneel in gemeentedienst DAG 30 NOVEMBER 1979 Nr.48 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS ;0OR AL UW DRANKEN TGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY IOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING ie gemeente laat geen kans onbe- om de bevolking er op te wijzen, het met de financiële positie van iray nu niet bepaald rooskleurig [esteld. Men moet zich daarom maar voorbereiden op verzwa- ig van de belastingdruk. jinsdagavond, tijdens de algemene ichouwingen hebben de 4 raads- cties zich uitvoerig met dit on- rwerp beziggehouden en het is in- pj essant te vermelden, hoe men in fracties hierover denkt. ,De verhoging van de belasting- uk beschouwt onze fractie als een rvelende, maar beslist onoverko- lijke zaak" zei de woordvoerder n „Samenwerking". Deze fractie tdt. dat deze extra druk op een zo lijk mogelijke, procentueel gelijke te over alle inwoners van de ge- erdeeld moet worden. Vol- is Samenwerking leent de onroe- dgoedbelasting zich hiervoor be- dan de invoering van de riool- ihten. De fractie rekende voor, dat extra verhoging van 14,1% beter zijn plaats was dan (de voorge- :de) 5,5%. )e „Kerkdorpenfractie" zei in eer instantie, dat de meest voor de id liggende mogelijkheid tot ver- fng van de eigen inkomsten zou het invoeren van een rioolrecht het verhogen van de onroerend- tbelasting. Even later sprak de ftie zich duidelijker uit met het rstel op de eerste plaats een ri- echt in te voeren en pas daarna eventuele verhoging van de on- rendgoedbelasting. Een logische jenering van deze fractie, die zijn ïihang heeft in het buitengebied kar riolen dun gezaaid zijn WD-fractie had uiteraard ér een andere benadering om te ïen tot de stelling, dat extra be- Üngverhoging voor 1980 niet no- is. „Wij zijn daar dan ook tegen" de heer Houba. „En mordicus te- invoering van een rioolrecht", (de hij eraan toe. De heer Houba s er op, dat het college van plan l 1980 de burgers en het bed rij fs- n van Venray zo rond de 7,5 ton er te maken. Volgens de WD st primair voor een andere aan- gekozen worden n.l. bezuinigen. was de fractie niet of gelijks tegegekomen in de nota aanbieding. De fractie was daar op zoek gegaan naar reeële be- Igingen in de hoop 7,5 ton dek te vinden. Na het kwistig han en van het rode potlood kwam hij tot een moment, waarop de ge en te formeel helemaal boven-Jan zijn. Voor het gemeentebestuur mooi stukje huiswerk om na te i of en in hoeverre het gestreep SI is.... 'oordvoerder van de PvdA, de Konings gaf eerst een stukje ijpolitiek ten beste. „In 'n tijd (landelijke) bezuinigingen it het dagelijks bestuur van Ven- weer met noodkreten. Waarom nlijk? Willen ze datgene, dat lan- Ik wordt uitgezet niet volgen? de conservatieve landelijke po ke partijen op het verkeerde ir of willen mensen, die politiek jk denken landelijk iets anders plaatselijk? Schreeuwen bij het tn als belastingverhogingen rede zijn, vooral bij hogere inkomens pen .doch plaatselijk daarop een ngestelde mening poneren, ieder- moet voor de bijl". Evenals vo- jaar zei de PvdA-fractie geen i" tegen belastingverhogingen, tl zij wilde wel weten waarvoor geld wordt besteed. „Als er ver- gd moet worden, dan komt de on- •ndgoedbelasting daarvoor in lerking. Het riooolrecht wijzen af" aldus de heer Konings. Ook fractie was op zoek gegaan naar inigingen in de begroting en in prioriteitenlijst om tot een gerin- lastenverhoging te kunnen ko- e financiële deskundigen van de inte en het college van b. en w. iben in ieder geval genoeg aan- pingspunten gekregen om in de lende weken de door verschillen- tracties aangedragen bezuinigin- te bestuderen. p 17 en 18 december a.s. zal dan .verlossende woord" van het lege moeten komen. LMBAy WAARSCHUWING Bent u ook het haasje? Bent u ook aangeslagen? hebt u zoals alle Inwoners n Venray-kom 'n aanslag nieuwe vermakelijkheidsbelasting ontvangen. u die aanslag betaalt, dan weet dat u In 1980 vastelaovend kunt »n als lid van de Vastelaoves- vereniging „De Piëlhaas". Deze waarsohuwing wordt niet herhaald I Door Architecten- en Ingenieurs- buro Gebr. de Vries is een bouwplan ingediend voor kantoorruimte met 9 boven-wooneenheden op het perceel gelegen hoek Zuidsingel-Leunseweg. Dit bouwplan past niet in het ter plaatse geldende bestemmingsplan, dat dateert van 1955. Om deze bouwplannen toch te kun nen realiseren, was het nodig dat de gemeenteraad een voorbereidingsbe- sluit nam, waardoor het genoemde bestemmingsplan gedeeltelijk kan worden herzien. Mevr. Poels-Peters verklaarde dat „Samenwerking" hiermee niet ae- coord gaat, Het plan is niet in de commissie ruimtelijke ordening be handeld, en men kan nu onmogelijk de gevolgen overzien. Zij verwachtte dat op dit kruispunt een gevaarlijke verkeerssituatie gaat onststaan, ter wijl zij ook wel eens ingelicht wilde worden over de voorzieningen die men daar gedacht heeft, zoals b.v. parkeerplaatsen. Ook de heer Houba (WD) was het met deze zienswijze eens. Volgens hem veranderd bedoeld bouwplan 't beeld ter plaatse volkomen, en dat wil men eerst toch wel eens in de commissie bespreken. Ook de heren Reintjes en Konings schaarden zich achter de zienswijze van mevr. Poels en de heer Houba. Wat dat betreft was de raad dus wel zeer eensgezind. De Nulandse kunstenaar Piet van der Sluijs exposeert tot 12 december in Restaurant Au Cygne (De Zwaan) Grote Markt, Venray in samen werking met Kunstcentrum Achter de .Toren in Sambeek een twintig tal winterlandschappen in aquarel. Om die laatste te maken had hij een lange boze winter de tijd. Een lust voor het oog. Anneke Eshuis uit Berg en Dal ex poseert tot einde van dit jaar in „Achter de Toren" te Sambeek met een kollektie aquarellen. Deze expo sitie is te bezichtigen op vrijdag van 17-21 uur en op zaterdag en zondag van 11-17 uur. In de Venrayse schouwburg expo seert de Haarlemse kunstenaar H.F. Boot en zijn leerlingen, o.a. Wim Steyn, wiens werken op deze ten toonstelling worden verkocht. Zondag a.s. zal Sraar Koenen uit Horst in zijn geboorteplaats Veulen een expositie houden. De schilderijen die hij maakt zijn vooral van paar den, al dan niet met hun berijders, van boerderijen en landschappen. Belangstellenden kunnen zijn werk bezichtigen van 11.30 tot 17 00 uur in bar-dancing ,,'t Veule" te Veulen. De voorzitter meende dat hier spra ke was van een levensgroot misver stand. Het betreft hier geen voorstel om een kantoorgebouw te verwezen lijken, maar alleen een voorstel om het bestemmingsplan gedeeltelijk te kunnen herzien. Of en hoe er dan ge bouwd gaat worden, wordt op een la ter tijdstip bepaald. Dat zal dan formeel wel juist zijn, aldus mevr. Poels en de heer Houba, maar het ligt toch wel duidelijk in de bedoeling van het college om hier een bouwvergunning af te geven. En dat nam de raad voorshands niet. En of de voorzitter ook al pleitte en verklaarde dat een bouwvergun ning eerst wordt afgegeven nadat de commissie ruimtelijke ordening haar zegje heeft gedaan; de raad bleef bij haar standpunt dat eerst de commis sie de plannen moet gezien hebben en dan pas gaat beslissen of het be stemmingsplan gewijzigd moet wor den. Neem uw voorstel maar terug, al dus mevr. Poels. En aangezien de voorzitter duidelijk in de gaten had, dat de gehele raad tegen zijn voorstel was, bleef hem niet veel anders over. Hetzelfde gebeurde ook met het voorstel van b. en w. om een voor- bereidingsbesluit te nemen tot ge deeltelijke wijziging van het be stemmingsplan Veltum I. Dit in ver band met de bouw van een wijkcen trum. Ook hier was mevr. Poels-Peters - en met haar de andere raadsleden - van mening dat dit bouwplan eerst in de commissie behandeld dient te wor den. Met deze gang van zaken wor den bij het publiek verwachtingen gewekt welke misschien helemaal niet vervuld kunnen worden. Achteraf bij de begrotingsbe schouwingen bleken vele raadsle den helemaal niet zo overtuigd van de noodzaak om in Veltum zo'n duur wijkcentrum op te richten. Maar hoe het ook zij, de voorzitter bleef de raad tegen zich houden en moest ook dit voorstel terugnemen. Beide plannen zullen dus eerst in de commissie ruimtelijke ordening behandeld gaan worden. Afhankelijk van het advies wat daar gegeven zal worden, mogen b. en w. t.z.t. terug komen met hun voorstellen. Zoals bekend heeft het gemeente bestuur reeds vorig jaar beperkende maatregelen afgekondigd voor het kienen. Vorige week hebben wij fn dit blad nog aandacht gewijd, omdat de VVD-fractie hierover schriftelijk vragen gesteld had aan b. en w. De rechter heeft namelijk soortge lijke beperkende maatregelen in Ge leen, onwettig verklaard. Hieruit concludeerde de Venrayse WD-frac- tie dat de beperkende maatregelen van het Venrayse gemeentebestuur ook onwettig zouden zijn. Bovendien meende zij te moeten constateren dat door die beperkingen de inkomsten van veel verenigingen lager werden als gepland. De WD zag meer heil in een betere controle op het kienen. De voorzitter was het hier niet mee eens, dat door de uitspraak van de rechter in 't geval Geleen, ook Ven ray verkeerd zou zitten. Men wacht rustig richtlijnen hierover van ho gerhand af, en wil zolang de huidige regeling handhaven. Het college had de indruk dat over het algemeen ge nomen de verenigingen met dit be leid accoord gaan, mede omdat daar door wordt voorkomen dat een of twee verenigingen de boventoon gaan voeren en de meeste baten van het kienen voor zich opeisen. Overigens blijft het nog altijd mo gelijk dat een plaatselijke vereniging een AROB-beroep gaat instellen, om ook via de rechter een uitspraak te krijgen over deze Venrayse regeling. KOOPJES!! KOOPJES!! wintermantels vanaf 95,— maten 38 tot en met 52 Japonnen reeds vanaf 55,— maten 36 tot en met 52 C rt TIENRAY telefoon 04789-1271 s maandagsmorgens gesloten Vrijdags koopavond tot 21.00 uur „Ik viend 't biestig moj, mar 't haj nie gehoeve", aldus een totaal ver raste heer Joos Ariaens, die zaterdag avond het complete kerkbestuur van de St. Petrus-Bandenkerk op bezoek kreeg. Op de hoek Leunseweg-Zuidsingel voorlopig geen kantoorruimten met wooneenheden Deken Theunissen mocht hem daar bij de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice overhandigen, voor het meer dan 40 jaar fungeren als kollektant en het vele werk des tijds verricht voor de herbouw van Venrays Grote Kerk, de zgn. kwart- jes-aktie. Het was Mevrouw Ariaens die hem de bij deze onderscheiding behoren de versierselen mocht opspelden, en natuurlijk moest dat op een foto ver eeuwigd worden. De heer Ariaens is sinds januari van dit jaar gestopt als kollektant, en namens het kerkbestuur was dan ook het vorig jaar reeds deze onderschei ding aangevraagd. Maar ook in de kerkelijke hiarchie schijnen de molens langzaam te draaien, want nu, bijna een jaar na de aanvrage, kwam de pauselijke er kenning eerst af. SLAGERSSUKSES Op.het Edelslager Jaarcongres werd voor het jaar 1979 een oorkonde uit gereikt en de bijbehorende medaille overhandigd aan Edelslager Gou- mans, Kiosk 12 te Venray, die in de categorie winkelverzorging de twee de prijs behaalde. De Edelslager organisatie omvat 1.000 aangesloten slagersbedrijven in vijf Europese landen. Het kersverse WD-raadslid, de heer L. Janssen, had kennelijk moeite met de enorme stapel teks ten, welke raadsleden in de tijd rond de behandeling van de be groting te verwerken krijgt. Hij zei, dat hij meerdere malen bij 't ledigen van zijn brievenbus met een variant op een bekend boek tot de verzuchting kwam: „Help voorzitter, uw raadslid verzuipt!" Dat de waarde van een stuk niet behoeft te zitten in een veelheid van tekst, lichtte de heer Janssen nader toe: De Amerikaanse onafhanke lijkheidsverklaring bevat 300 woorden; de Tien Geboden bevatten 297 woorden; de begroting van de gemeente Venray (alleen voor 1980) be vat met al zijn benodigde bij lagen meer dan 600blad zijden! Tot zover de indicatie van de heer Janssen. H ijhad er nog aan toe kunnen voegen, dat zijn fractie 26 volge- tikte vellen papier nodig had om de begroting in haar algemeen heid te beschouwen. De Partij van de Arbeid las deze avond 19 volgetikte vellen voor, terwijl de Kerkdorpen-fractie ge noegen nam met 12 vellen. „Wij willen onze beschouwingen kort houden en ons beperken tot het strikt noodzakelijke" zei de heer A. den Brok, de fractievoor zitter van Samenwerking. Hij las da nook maar acht vellen papier voor Dat wil dus zeggen, dat er op deze algemene beschouwingen avond welgeteld vüfenzestig vel len papier werden voorgelezen in een tijdsbestek van drie uur. Of dit de manier is om het al gemeen bestuur dichter bij de be volking te brengen menen wij te mogen betwijfelen. En of men van ons mag ver wachten in de korte spanne tijds tussen het „amen" van de alge mene beschouwingen en het ter perse gaan van dit blad, 'n weer gave van het gesprokene te ma ken, is eveneens twijfelachtig. Vandaar, dat wij onszelf hier voor maar een weok de tijd heb ben gegund en dertialve volgende wee khierop nader terugkomen. Men zal ons dat niet euvel dui den. Op het zondag 25 novemeber j.l. gehouden muziekconcours te St. Mi chielsgestel van de R.K. Federatie van Muziekgezelschappen, behaalde fanfare „Ons Genoegen" uit Oirlo, onder leiding van dhr. Ant. Schel lens uit Venray een groot sukses bij hun optreden. Uitkomende in de Ere-afdeling be haalden zij voor hun verplicht werk „Three Caprices for Band" 155 pun ten en voor het keuzewerk „Rule Britannia" 151Vt punt, in totaal 306% punt, hetgeen goed was voor een le prijs in de Ere-afdeling met promotie naar de Superieure Afdeling. Met dit puntenaantal behaalde de fanfare „Ons Genoegen" het hoogste aantal punten van deze concoursdag en ontving hiervoor een beker welke beschikbaar was gesteld door het ge meentebestuur van St. Michielsgestel. Dat de jury bestaande uit de he ren Piet van Bruggen, Jean Claes- sens en Anne de Vries, de korpsen kritisch beoordeelden mag blijken uit het feit dat de op zondag j.l. deel nemende 14 korpsen slechts 6 korp sen een le prijs werd toegekend. Fanfare „Ons Genoegen" welke thans 55 muzikanten telt, waarvan 't merendeel bestaat uit jeugdige le den onder de 20 jaar, behaalde in '75 promotie naar de Ere-afdeling, ook onder leiding van de heer Schellens. Dit sukses van fanfare „Ons Ge noegen", is zeer zeker toe te sahrij- ven aan de kennis van hun dirigent, doch vermeld dient te worden dat alle jeugdige leden hun opleiding voor Hafa-muzikant, genoten- bij de Muziekschool te Venray, waar zij 'n degelijke muzikale opleiding ontvin gen. Vermeld mag óók worden, dat fan fare „Ons Genoegen" in de laatste 13 jaar met hun dirigent Schellens 5 x promotie wist te behalen, op diverse concoursen, en van de 3e afdeling opklom naar de Superieure Afdeling, hetgeen een unicum is, in de ama teuristische blaasmuziek van fanfa res en Harmonieën. Op een nader te bepalen tijdstip zal aan dirigent, bestuur en leden van „Ons Genoegen" een receptie worden aangeboden, waarbij onge twijfeld velen acte de presence zul len geven om het suksesvolle korps en hun dirigent te feliciteren. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen In de raadsvergadering van dins dag j.l. werd door de heer Konings een verklaring voorgelezen, waarin hij er aan herinnerde destijds reeds te kennen te hebben gegeven, het voorzitterschap van de PvdA-ge- meenteraadsfraktie slechts een be- Derkte tijd op zich te zullen" nemen. Nu, na ruim drie jaar, acht hij de overige raadsleden van zijn partij voldoende in het Venrayse raadsge- beuren te zijn ingewerkt; reden dat hij het voorzitterschap overdraagt aan de heer Henk "Willems. Ingevolge een door de raad van on ze gemeente genomen besluit, kan 't gemeentepersoneel „vervroegd uit treden". Populair gezegd: vrijwillig met vervroegd pensioen gaan. De heer Willems (PvdA) vond dat een positieve regeling. Hij pleitte er voor dat in de dan openvallende plaatsen een werkloze ambtenaar be noemd zal worden, eventueel in een lagere funktie indien andere ambte naren de vakante plaats gaan bezet ten. Verder zou hij graag zien, dat de volgens de verordening in het uit zicht gestelde uitkering aan weduwe of weduwnaar van een ambtenaar, ook verstrekt zou worden aan hen „die duurzaam samenleven". Wethouder Schols kon wel de toe zegging geven, dat werklozen in de maar de voorzitter moest op zijn vakatures benoemd gaan worden; beurt constateren dat in de rechts positieregeling van ambtenaren het „duurzaam samendleven" nog niet genoemd wordt. Men verwacht ech ter dat zulks binnen afzienbare tijd we lzal geschieden. Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9 *9f 0.75 9 x 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen Mfr SMbr WINKELCENTRUM T BRUKSKE VENRAY

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1