VENRAY 30 jaar geleden HET BEZOEK VAN PRINSES BEATRIX BIJ DE OFFICIËLE OPENING VAN VENRAYS RAADHUIS HET WEER IN OKTOBER Dodelijk ongeval De 26-jarige W. van Ooi uit Veulen kwam zondag bij 'n auto ongeval te Sevenum om het leven. De door hem bestuurde auto vloog uit de bocht, be landde in een sloot langs de spoor lijn en kwam tegen een duiker in die sloot tot stilstand. Diefstallen J. K uit Venray deed aangifte van vermoedelijke diefstal van een panta lon en twee truitjes vanuit een zaak in de Grotestraat. Hij had gekonstateerd dat er in een steeg naast de winkel van de betreffende kledingstukken de prijskaartjes lagen. Totale waarde van het mogelijk ontvreemde goed bedroeg 278.50. DM. uit Boxmeer deed aangifte i va(i diefstal vanuit zijn in de School straat gelegen fotozaak. Een fotoka mera. een lens. een verrekijker en een bankbiljet van 100 gulden. Totale waar de bedraagt 1350, Th. v. d. K. uit Horst deed aan gifte van inbraak in de Levensschool aan de Bevrijdingsweg Door verbreking van een raam aan de achterzijde van de school was toegang verkregen. De in het gebouw aanwezige sleutels wer den uit de sleutelkast gehaald. 4 Van die sleutels werden teruggevonden. Uit een bureaulade werd een bedrag van 90 gulden ontvreemd. i In de vroege zondagmorgen kwam een inwoonster van Venray tot de ont- dekking dat haar portemonnale uit haar handtas was ontvreemd. Die dief stal moet in een Venrayse horeca-loka- liteit zijn gepleegd. Naast haar papie ren mist zij een bedragvvan 60 gulden. De 53 jarige mevr. L. uit Venray deed aangifte van diefstal van haar fiets op vrijdagavond bij haar woning aan de Raveistraat. Zaterdag werd haar fiets bij de flats aan de Bachstraat terugge vonden. echter gedeeltelijk gesloopt. Zonder zadel, koplamp, dynamo, re- flektor, kabelslot, handvatten. De po litie verzoekt om eventuele aanwijzin gen welke tot opsporing van de dader kunnen leiden. Op zondag werden tussen half twee en half zes 3 rode waarschuwingsvlag gen ontvreemd van het schietterrein van het Schuttersgilde St. Anna aan de Endepoel. Deze vlaggen dienen ter afscheiding, c.q. aanduiding van het schietterrein en dat het verboden is zich bmnen dat terrein te bevinden om dat dit gevaarlijk kan zijn door ver dwaalde kogels. De daders zijn tot nog toe niet kunnen worden achterhaald. Het is mogelijk dat de jeugd die vlag gen heeft meegenomen. Indien iemand die vlaggen aantreft wordt hij verzocht deze bij de leden van de schutterij te bezorgen dan wel bij de politie af te geven. Inbraak Geen grote buit was er voor de in brekers welke zich toegang hadden weten te verschaffen tot de souvenir winkel van v. H. aan de Timmermanns- weg te Ysselsteyn Uit de bureaulade werd een bekertje met geld mee geno men. Beroving Mevr. C. H. fietste zondagmiddag omstreeks kwart over drie over het fietspad langs de Leunseweg. Ter hoogte van de Zuivelfabriek werd zij ingehaald door een bromfiets. De duo passagier daarvan rukte in het voorbij rijden haar tas van de fiets. In die tas zaten diverse bescheiden en een por- temonnaie met geringe inhoud Het was jammer dat eerst een uur later aangifte werd gedaan van haar bero ving. De recherche zet het onderzoek voort. Mogelijk zijn er getuigen ge weest van dit voorval. Die worden ver zocht zich in verbinding te willen stel len met de politie. Vernielingen De 38 jarige J. K. uit Venray deed aangifte van vernieling aan zijn op de parkeerplaats op de Grote Markt ge parkeerde auto. De auto bleek rondom bekrast te zijn met een scherp voor werp. Schade ongeveer 500 gulden. P. C. had zijn auto in de Beetho- venstraat geparkeerd. Bij terugkomst b.merkte hij dat op het kofferdeksel van zijn uto een diep krasspoor was aangebracht. Mishandeling Zondagavond omstreeks kwart voor tien ontstond onenigheid tussen enkele mannen. De 34 jarige C. D. mishandel de P. B, zodanig aan het hoofd dat deze moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. C. D, werd aangehou den en ingesloten voor verder onder zoek. Het slachtoffer blijkt een neus en kaakfraktuur te hebben opgelopen. In de loop van maandag is C. D. na aanzegging dat proces verbaal zal wor den opgemaakt huiswaarts gezonden. In de Castenrayse feesttent werd een 20 jarige bezoeker uit Venray aan het hoofd gewond door het slaan met een bierglas door een dienstplichtige mili tair uit Venray. De verwondingen wa ren zo ernstig dat er hechtingen m het ziekenhuis moesten worden verricht. Venrays politie nam de militair mee en gaf hem over aan de Koninklijke Mare chaussee welke het verdere onderzoek zal doen. Misselijke streek Op 4 oktober omstreeks half een 's nachts kwam op het politiebureau de melding dat op de Blakterweg een auto over de kop was geslagen en dat een persoon ernstig gewond was. Toen de politie daar arriveerde was er geen auto te bespeuren. Ook elders in de gemeente was van teen ongeval niets bekend. Er was maar een conclusie: weer een misselijke streek van een valse melding. Putdeksel lag te hoog Mevr. J. B. uit Venray reed met haar personenauto over de Zwarte Klefweg. De door haar bestuurde auto kwam met de onderkant in aanraking met de dek sel van een rioleringsput. In verband met werkzaamheden was het putdeksel wat hoog komen te liggen. Er was schade aan de onderkant van de auto. Botsingen met gewonden De 16-jarige bromfietser G. G, uit Horst reed over de Beemdweg en keerde plotseling, juist op het moment dat uit de tegenovergestelde richting de personenauto bestuurd door de 23 jarige T. H uit Venray naderde, de be stuurder remde om een botsing te voorkomen en ontweek de bromfietser door naar rechts uit te wijken. De au to belandde in een rechts van de weg gelegen greppel. Maar ondanks de snelle reactie werd de bromfietser nog even geraakt, de bestuurder liep bij die botsing nog lichte verwondingen op. De personenauto bestuurd door de 22 jarige T. P. uit Venray met als inzit tende de 18 jarige J. P. uit Venray reed over de Meerloseweg in de richting Oirlo. De aandacht van de bestuurder werd even afgeleid. De auto kwam prompt in de berm terecht en botste vervolgens tegen een boom. De auto werd totaal vernield en de beide in zittenden moesten voor behandeling naar het ziekenhuis worden overge bracht. Een personenauto, bestuurd door de 42 jarige G V. uit Venray. reed over de Vogezenlaan in de richting van de Haammakerstraat. Op de kruising werd door hem geen voorrang ver leend. en daardoor ontstond een bot sing met de auto van F. v. d. H. Naast materiële schade moest een der be stuurders voor behandeling naar het ziekenhuis worden vervoerd. Bij onder zoek bleken de verwondingen mee te vallen en kon hij weer naar huis wor den overgebracht. Het 10 jarige meisje S. H. uit Venray kwam op de kruising Westsin- gel-Veltumse Kleffen aangereden uit oe richting Zuidsingel, en stond op de Westsingel voorgesorteerd om de Vel- tumse Kleffen op te rijden. Uit de rich ting Kempweg naderde over de West singel de personenauto bestuurd door de 48-jarige J. V. uit Venray. Bij het oversteken had het meisje die auto niet gezien. Het meisje liep bij de ont stane botsing lichte verwondingen op aan haar been. Man met hondje Het 8 jarig meisje M. v. B. uit Ven ray werd op het fietspad aan de Noord- singel. gelegen achter het Mobil tank station aangereden door een passe rende bromfietser. Het meisje werd daar aangetroffen door een passerende automobilist die het kind overbracht naar de EHBO-post in het ziekenhuis. De bromfietser is. zonder zich om het gewonde meisje te bekommeren, door gereden. Ten tijde van het ongeluk liep daar een man, die zijn hondje uit liet en als getuige van dit ongeval kan optreden. De politie verzoekt die man zich met haar in verbinding te willen stellen. Tegen lantaarnpaal Even omkijken en niet opletten werd de 16-jarige bromfietser A P. uit Vre- depeel fataal, want hij botste daardoor met zijn bromfiets tegen een lichtmast aan de Albionstraat te Leunen. De bromfietser werd gewond overgebracht naar het ziekenhuis Dronken bestuurder Venrays politie kon nog net verhin deren dat een 54 jarige bestuurder van een personenauto, die te diep- in het bekende glaasje had gekeken, nog achter het stuur van zijn auto ging zitten De bestuurder kreeg een rijver bod van 8 uur. Materiële schade Een personenauto bestuurd door de 25-jarige J. T. uit Horst reed over de Meterikseweg en wilde bij de krui sing rechtdoor gaand de Oosterbosweg oprijden. In verband met de daar aan wezige hoge struiken (hoogste tijd voor de eigenaar om deze te snoeien) moest hij met de voorzijde van de auto het kruisingsvlak oprijden, maar op dat moment naderde over de Lollebeek- weg van rechts de vrachtauto bestuurd door de 28-jarige J. J. uit Venray. Die bestuurder schrok, week naar rechts uit. maar voordat hij de vrachtauto on der kontrole had. was deze al in een greppel tot stilstand gekomen. Op de Stationsweg wilde de be stuurder van een trekker met oplegger. W. K. uit Mijdrecht, linksaf de Land- weertweg oprijden, terwijl L. H. uit Venray vanaf de Landweertweg de Sta tionsweg wilde oprijden en voorsor teerde. Bij hét inrijden van de Land weertweg raakte de trekker met op legger de voorgesorteerde auto. Het bleef bij materiële schade. De 39 jarige bestuurder van een personenauto M. S. uit Asten wilde vanaf de Westsingel de Noordsingel oprijden maar zag te laat een over de Beekweg naderende vrachtauto, be stuurd door de 21 jarige J S. uit Lies hout. Bij de ontstane botsing bleef het bij materiële schade. De bestuurder van een personen auto, M. A. uit Horst, wilde vanaf de uitrit bij Rank Xerox de Maasheseweg oprijden in de richting Venray. Achter hem reed de personenauto bestuurd door mevr. F. uit Venray. De eerste au to moest stoppen om voorrang te ver lenen aan een auto op de Maashese weg. Dat stoppen zag de bestuurster te laat en zij botste tegen de stoppen de auto op. Materiële schade. De bestuurder van de personen auto de 19 jarige N. S. uit Venray reed over de Plataanstraat achteruit en stopte schuin over de rijbaan, voor een hem van achteren naderende perso nenauto. bestuurd door de 33 jarige P. H uit Venray Deze bestuurder wil de de voor hem staande auto inhalen, maar raakte daarbij even de andere auto Ook hier bleef het bij materiële schade. WAO VAN SOEST Tegen lichtmast De bestuurder van een tractor met aanhangwagen, een 34 jarige inwoner uit Overloon, lette bij het terugzetten op de Dep. Petersstraat te Oirlo on voldoende op de daar staande licht mast. Nu botste de aanhangwagen te gen de houten lichtmast welke geheel vernield werd. Licht gewond De 17-jarige bromfietser J. B. reed vanaf een uitrit de Maasheseweg op. De uit de richting Maashees komende personenauto, bestuurd door de 22 ja rige M. G. uit Venray, kon de brom fietser niet meer ontwijken. Bij de ont stane botsing werd de bromfietser licht gewond maar behoefde niet naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Brom fiets en auto liepen schade op. Kinderen speelden met lucifers Wederom moesten Venrayse brand weerlieden in aktie komen voor een bosbrandje op de voormalige stort plaats. De brandweerlieden wisten uit breiding te voorkomen. De politie ont dekte dat een drietal jongens van ze ven jaar thuis lucifers had meegeno men en de brand had gesticht. De drie kinderen zijn door de politie bij de respectievelijke ouders afgeleverd, en zijn nog eens op het gevaarlijke van het met-lucifers-spelen gewezen Geen visitekaartje Een op de Bevrijdingsweg gepar keerde auto werd bij een aanrijding be schadigd, waarschijnlijk door een witte personenauto. De bestuurder welke die aanrijding veroorzaakte is zonder zijn identiteit bekend te maken doorgere den. Eventuele getuigen worden ver zocht zich met de politie in verbinding te willen stellen. Geslaagd Aan het Moller-Instituut (Nieuwe lerarenopleiding) te Tilburg slaagde voor de vakkencombinatie Duits-Ne- derlands Frank Meertens alhier. feiten en fabels Het begin van oktober, de wijn- maande betekent meestal definitief het afscheid van de nazomer; de bo men prijken nu ook in de fraaie herfstkleuren. „Oktober draagt het nummer tien, en laat veel gele bla den zien", zegt een van de minder be kende spreuken. Daarentegen daalt de temperatuur nu vrij snel naar een maandgemidi. delde van tien graden, terwijl schrik niet op gemiddeld twee da gen al nachtvorst voorkomt. Met de hele hoge temperatuur boven de twintig is het nu na de nazomer ook wel gebeurd, gemiddeld slechts twee keer per maand komt de tem peratuur boven de twintig graden uit, alhoewel dat vorig jaar maar liefst zes maal gebeurde. Het vaak rustige, nevelige najaarsweer wordt soms doorbroken door gure oosten wind waardoor de definitieve over gang van nazomer naar winter zich sneller begint te voltrekken. Het werken met weerspreuken blijft een uiterst dubieuze zaak, al hoewel in sommige gezegdes grote metereologische waarheden schuil gaan. weersverwachtingen drie maanden vooruit, gebaseerd op het weer van een enkele dag lijken ons toch wel iedere grond van betrouw baarheid te missen. Laten we maar eens gaan kijken wat de wijnmaandmetereologie ons oplevert. „Een koude oktober, een zaohte nieuwjaarsmaand", nog verder gaat de spreuk: „Brengt oktober veel vorst en wind, dan zijn jan. febr. zeer mild". Speciaal voor de emi granten uit het noorden des lands de volgende spreuk: ..Yn's wynmoanne noarderljocht, hat rju strange win ter brocht". „Is oktober warm en fijn, 't zal een scherpe winter zijn". Als we naar de tendens van de boven staande spreuken kijken aanne mende dat we er geloof aan hechten lijkt het beter om in oktober maar even op de tanden te bijten, dan krij gen we tenminste een zachte winter! Op 9 okt. feest van St. Dionisius lezen' we: „Regen met Sint Denijs voorspelt een natte Winter met wei nig ijs". Op 12 okt. St. Gommarus, kunnen we al een indruk krijgen van de ko mende winter want: „Treedt Gom marus met droogte in, de winter zal nat zijn in het begin". „St. Gallen laat de sneeuw vallen", lezen we op de 16e okt. waarbij we wel moeten aantekenen dat sneeuw op of vóór de 16e oktober de laatste twintig jaar niet is voorgekomen. Op de 21e de feestdag van St. Ur sula, krijgen we weer een van die ijzersterke uitspraken, die het weer voor een heel seizoen laten afhan gen van het weer op een enkele dag: „Zoals het weer van St. Ursula is, zo zal ook de winter wezen". Nee. dan bevat de spreuk op de feestdag van St. Severinus, op de 23e vermoedelijk meer waarheid: „St. Severien laat de eerste kou zien". Op de 28e, de feestdag van St. Si mon en Judas is het volgens de volksmetereologie helemaal met de pret gedaan, want daar lezen we: „Is Simon met Judas voorbij dan is de winter nabij". W. E. Verhagen. UIT PEEL EN MAAS VAN 15 OKTOBER 1949 - Nr. 41 De toneelvereniging „Hioob" brengt) nog eenmaal de klucht: Len/te, zomer, herfst en winter. U wordt hierin mee gevoerd door de Parel der Peel met zijn schone kerkdorpen. Als eer ste Merselo; van hier naar de Heide; dan de lichtstad Ysselsteyn; daarna de roem van Castenray, Nico van Melo; Oirlo en Vredepeel. De keu ring van Maan te Venlo, die op de kermis te Leunen terecht komt; Oos trum met zijn veel besproken Jose- fien, de Smakt mit ziene St. Jozef die, gelukkig voor Mathies, nie knikken wil. Dan Venray zelf, dat zijn grote mannen wil eren. Tot slot de inhul diging van Koningin Juliana. Dit werkstuk werd geschreven door P. Vermeltfoort die ook de regie in han den heeft. Venray's Harmonie herleeft! Er heeft zich een comité gevormd, hoofdzakelijk bestaande uit oud-le den. Deze zullen de eerstkomende weken met U komen praten over de inschrijving als honorair lid. Hono raire leden zijn zij die jaarlijks 2.50, 5,of 10,betalen, ieder volgens zijn eigen believen. Door uw bijdra ge toont U allen dat „Venray's Har monie weer zal herleven!" De firma Dikkerboom en Sijbrandt is met de baggermolen en toebehoren in de Wanssumse haven gearriveerd. Intussen werd een begin gemaakt met het baggeren en over twee maan den zal dus ieder schip met een ma ximum diepgang voor de Maas, ook weer ongehinderd de haven kunnen bevaren. De winteruitvoering van Venray's Mannenkoor op zondag 11 december zal dit jaar bestaan in een zang avond. Medewerking is verkregen van het Gemengd Koor uit Deurne, bestaande uit 100 zangeressen en zangers. Voor liefhebbers van zang een buitenkansje. In het Bondsgebouw te Leunen had het eerste gedeelte van de onderlin ge toneelwedstrijden plaats, die door de Noord-Limburgse W.K.A. groep zijn georganiseerd. De toneelvereni ging van Merselo, Leunen en de Vrije Spelers brachten hun blijspelen zeer goed en het talrijk publiek leefde hartelijk met het spel mee. De zan gers van Castenray kregen eveneens een verdiend applaus voor het door hen ten gehore gebrachte en het zal de jury niet meevallen a.s. zondag te Lottum, waar het tweede deel op gevoerd wordt, de beste groep er uit te halen. Te Castenray viel een kind in een regenput. Gelukkig werd dit bijtijds ontdekt en kon men door kunstma tige ademhaling de kleine het leven redden. Te Ysselsteyn deed zich een der gelijk geval voor, waar een kleine in een teil waswater viel. Dezer dagen viel een kindje van de fam. H. in de Paterskuil. Door ijlings toegeschoten hulp werd de kleine gered. Een nieuwe taalcursus zal op 25 ok tober beginnen voor aspirant-emi granten van Brazilië. Wie hieraan wil deelnemen kan zich aanmelden bijJ. Reïntjes, Veulen H 34, Venray, secretaris van de emigrantenclub of aan het Gymnasium I.C. te Venray. Prinses Beatrix tekent het gastenboek van het nieuwe Venrayse raadhuis De nieuwe raadszaal met ontvangstruimte, gezien vanaf de Ingang. Op de achtergrond de bewaard gebleven glas-in-lood-ramen uit de voormalige kapel Aanbieding door Zuster Dorothée van het boekje „Op Jerusalems grond" Prinses Beatrix en aanbieding van bloemen door mej. Cup De nieuwe raadszaal, gezien vanaf de bestuurderstafel. Boven op de achtergrond het voormalige oksaal, thans bibliotheek.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 13