NOODBESTUURSPOST GEDACHTEN BIJ HET TUINPLAN JERUSALEM" Op Jerusalem's grond de stroom van het gebeuren ondergronds beleidscentrum in geval van rampsituaties Toen het voormalige klooster Jerusalem met zijn sterke beslotenheid zijn nieuwe functie van het raadhuis moest krijgen stond er een ommekeer te gebeuren. Een langdurige situatie van weinig, maar dezelfde mensen, van stilte en onverander lijkheid. van afgewend zijn van het buiten, werd omgezet in één waarin veel en ver schillende mensen een steeds wisselende bedrijvigheid tussen het binnen en het bui ten laten ontstaan. Even buiten dit sterke spanningsveld zijn de muren en de kinder- kop-straatjes gebleven en troont de kerk boven alles uit. Het invoelen van het verleden en het, in middels grotendeels gerealiseerde, heden bracht ons ertoe te zoeken naar een syn these van de vroegere besloten sfeer en de gewenste nieuwe openheid. Een openheid die noch functioneel noch ruimtelijk een leegte zou mogen zijn en die tevens door zowel gebouwde als gegroeide ruimtevor mende elementen gestalte zou moeten krij gen. Naast de verkeersfuncties voor verschil lende soorten verkeer, waai door er een zeker straatbeeld naar de ingang ontstond, moesten er ook enkele, meer of mindor informele, zit- en praathoeken zijn. die eveneens hun bijdrage aan de gewenste openbaarheid kunnen leveren. Voor zover het plan gerealiseerd is (het gedeelte langs de toekomstige noordtangent dient nog uitgevoerd te worden, waardoor de binding met de kerk en centrum sterker zal worden voor de voetganger) vind ik dat verdere toelichting overbodig is: het ge beuren moet nu voor zichzelf spreken. Uit het voorgaande moge blijken dat onze opgave gekenmerkt was door een uitge sproken tweeslachtigheid tussen de vroege re en de te ontwerpen toekomstige situatie. Ik denk dat zeker in het begin van het in tensieve en 'boeiende overleg tussen bouw heren en plannenmakers deze tweeslach tigheid ons in staat gesteld heeft een hecht team te worden, waarin bijna iedere steen en iedere plant op zijn merites gewogen zijn. Het huidige beeld is, uiteraard, voor wat de begroeiing betreft nog onrijp en kampt bovendien op enkele plekken nog met on duidelijke gezondheidsproblemen. De aan zetten zijn er echter en geven ons veel hoop op een verdere versmelting van groen en steen, een kenmerk waardoor Venray zich ook als geheel duidelijk onderscheidt van menig ander snel groeiende woonkern. Wil Thijsen, Directeur Werkplaats voor Milieubouw bv Lith, 25 september 1979. Op de dag van de officiële opening van het raadhuis zal aan H.K.H. Prinse Beatrix het eerste exemplaar van het boek ,,Op Je rusalem's grond, de stroom van het gebeu ren" worden aangeboden door Mère Doro- thée Bouwels OSU. de laatste overste van het klooster „Jerusalem" in Venray. Zuster Dorothée, die bijna veertig jaren in Venray is geweest en thans in Den Hel der woont, heeft een zeer belangrijke rol gespeeld bij de officiële overdracht van het voormalige klooster aan de gemeente. Zij was het, die de laatste zusters en het personeel begeleidde in de moeilijke perio de na de officiële overdracht. In nauwe samenwerking met de gemeente archivaris dr. H. P. H. Camps heeft zij op zeer prettig leesbare wijze de weg van het ontstaan van het klooster in 1422 tot aan de overdracht van de gebouwen op 26 juni 1974 beschreven. De gedeelten „Venray's ontstaan en oud ste geschiedenis" en ..Van klooster tot raadhuis" sluiten daarop aan. Het geheel, verlucht met interessant foto materiaal, vormt weer pen belangrijke bij drage tot de tot nu toe povere ge schiedschrijving van Venray. Na de officiële opening zal het boek tegen een zeer lage prijs in de boekhandel ver krijgbaar zijn. Daar waar eens een ceder stond Kwam nu diep onder de grond Een beleidscentrum gereed Met muren dik en hoog en breed. (Uit Venray's ambtenarencabaret) Tussen raadzaal en bijbehorende ontvangst ruimte (voormalige kapel) en de noordvleu gel van het raadhuisgebouw bevindt zich diep onder de grond de z.g. noodbestuurs- post. Dit is een speciaal voor buitengewone omstandigheden ingericht beschermd onder komen. Daardoor wordt het mogelijk ge maakt om in rampsituaties, zowel in vredes- als in oorlogstijd door een daarvoor aange wezen beleidsstaf die bestuurlijke maatrege len te treffen, welke in rampzalige omstan digheden nodig zijn. Behalve een werkruimte met alle kaart- en documentatiemateriaal, dat men dan nodig heeft, is er een aparte ruimte voor verbin dingen (telefoon, mobilofoon, inductorver bindingen en telex). Het daartoe opgeleide personeel zorgt er dan voor, dat snel en adequaat verbindin gen kunnen worden onderhouden met zowel de commandanten van de hulpverlenende diensten als met instanties e.a. waar aan vullende hulp kan worden aangevraagd Omdat in die omstandigheden niet altijd van normale diensttijden sprake za! kunnen zijn, is er behalve werkruimte ook slaap- ruimte voor de bezetting van die post en ook een bescheiden keuken- en verblijfs-accom- modatie. Technische installaties zorgen voor venti latie e.d. terwijl bij eventueel uitvallen van elektriciteit en water een noodstroomagre- gaat en een hoeveelheid water voor deze noodzakelijke voorzieningen in die situatie zorgen. Deze noodbestuurspost is zodanig gelegen dat in onverhoopt ernstige situaties in vredestijd de aansluitende ruimten op het niveau van de koffiekamer en de frac tiekamers mede dienstbaar kunnen worden gemaakt voor het dan noodzakelijke werk, zonder dat dit de overige gang van zaken ernstig belemmert. Ongetwijfeld heeft Venray daarmee zeker haar verantwoordelijkheid, ook voor de meest extreme omstandigheden, waarge maakt. Het is alleen jammer, dat daarvoor geen rijksbijdragen beschikbaar zijn, temeer waar deze noodbestuurspost mede als streek- verbindingsce/ntrum dienstbaar is. Een gedeelte van de ondergrondse noodbestuurspost met toegangsdeur.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 16