v.v.v. BEZUINIGINGEN BIJ DE AANLEG VAN HET VOORPLEIN NIEUW GEMEENTEHUIS Promenadeconcert Bejaardenrit TRANSPLANT OLYMPICS '79 GOLDEN FRANCISCAAN POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen DeZwaan m W AuCygne Venrays succes op de Venray gaf ruim f 11.400, aan het Rode Kruis u^iuia, Kon. Wilhelmina Fonds fRIlDAG 24 AUGUSTUS 1979 Nr. 34 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY iROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Men zou haast geloven dat men in ènray niet meer weet wat VW etekent. Neen, geen politieke partij, maar mpelweg de Vereniging voor reemdelingen Verkeer. Vorige week hield deze vereniging algemene ledenvergadering, an de 61 leden (uitgezonderd het jstuur) was zegge en schrijve 1 lid deze vergadering aanwezig. 60 le en konden niet de moeite opbren- 3 en naar deze vergadering te komen, jch bericht van verhindering te uren In feite een kl^p in het ge- cht van het bestuur, dat toch op jn manier probeert Venray mee laten profiteren van het vreemde- jgenverkeer en de daaraan ver- jnden financiële transacties. Geen enkele neringdoende mid- p, mstander, geen enkele hotel- of istauranthouder die in feite toch jet meest profiteren van een goed ■eemdelingenverkeer -r- wilde ken- flijk niet door een bezoek aan de- vergadering een steentje bijdra- in aan het werk van de Venrayse W. ^We weten het allemaal wel, sinds imping „Vlakwater" ophield te be staan is Venray als grote trekpleis- r voor de kampeerders op het reede plan geraakt. Maar deson- inks mogen we de twee andere impings, die Venray nog rijk is, et uitvlakken. Zowel de camping )e Oude Barrier" aan de Maas- peweg, als de camping „De Heidse ïel" in Ysselsteyn heeft ook dit ar volop campinggasten gehad, sar logeerden toch nog altijd enige Üzenden mensen in het afgelopen Jzoen. En dat zijn dan toch ook isrten waar de middenstanders en horeca van kunnen profiteren. Feit is ook dat de laatste jaren jnray voor de vakantiegangers eni- e betekenis heeft gekregen voor het igtoerisme. En al kunnen we die eristen niet veel bieden, want we sbben nu eenmaal geen pretpark, andere evenementen, toch moeten e op de een of andere manier zien bewerkstel'igen dat Venray een goekje waard blijft. Het bestuur van de Venrayse VW iet dat b.m. door vanuit het kan- or in de Schouwburg de toerist le gewenste informatie te ver heffen. En dat gebeurde het afge- pen jaar toch nog zo rond de ,000 keer. Dat doet ze ook door in «t seizoen wekelijks een bulletin uit geven, waarin o.m. plaatselijke renementen uit Venray en naaste ngeving vermeld worden. Maar ng niet iedere middenstander of ireca-lid hangt deze bulletins dui- dijk zichtbaar in zijn zaak op Ook het uitgeven van wandel- en rtsroutes is een dienstverlenende ftk van ONZE VW, Daarnaast stigt men toch ook regelmatig de ndacht op Venray door vermel- ng in de maandelijkse agenda van Streek-VW Noord-Limburg. Dat men dan tussendoor nog een iukkige greep doet met het or- uiseren van een Mattheus Passion, als het vorig jaar, en 'n paar hon- jrd bezoekers van buiten Venray ekt, dat is dan mooi meegenomen. Maar al dat werk is feitelijk het erk van een ldein aantal leden an het dagelijks bestuur van VW. ibreng van haar leden is er niet j O ja zeker, een braderie, een instmarkt. een standwerkerscon- i, een jaarmarkt, een jaarlijkse iptoe en wat dies-meer-zij zijn ake attracties voor de vakantie- mgers, en ook een paalzitwedstrijd n de zoveel jaar mag er gerust In. Zelfs een Buitenspel-tentoon- elling kan er mee door al zijn meningen daarover wel iets ver leid. Maar het echte werkb.v. een Ijvende attractie, een jaarlijks te- igkerend groots evenement, komt et uit de doeken. Om daarvoor eeën aan te dragen is zo'n algeme- vergadering van VW toch een '7 tgekiende gelegenheid. En daarom 'Ti het bedroevend dat die gelegen- 'T ïid niet wordt aangegrepen. iT 'ÏMen kan niet alles afschuiven op schouders van enkele min of ïjleer enthousiaste bestuursleden; ten zal zelf iets moeten doen om vreemdeling naar Venray te ha- j^n. En dén kan men op de volle medewerking van de VW rekenen, 97fant dat is per slot van rekening jjfe taak van de VW: aktiviteiten Jltimuleren en aktiveren. De uitvoe- STtng is aan de betrokkenen1 Was U al bij in Horst g Speciaal adres voor massief eiken meubelen Onlangs is de dienst van gemeen tewerken begonnen met de aanleg van het voorplein b(j de tweede fase van het nieuwe gemeente huis (Jerusalem) aan de Maashese- weg. Evenals bij de hoofd-entree naar het gemeentehuis is ook hier de oude kloostermuur gesloopt. Resteert nu nog alleen een stukje kloostermuur, dat de mooie Engel se tuin van de Zusters Ursulinen, maar nu danig onderkomen, aan het oog onttrekt. Het gemeentebestuur heeft be hoorlijk het financiële snoeimes ge zet in de oorspronkelijke plannen voor het voorplein tweede fase (vleu gel Saint Michel, voor degenen, die het voormalige klooster Jerusalem hebben gekend). BEZUINIGINGEN Er lag een (duur) plan van een landschapsarchitect; een plan, dat deel uitmaakte van een groots voor- De Vereniging van 'Zelfstandige Ondernemers heeft haar leden deze week nog eens extra opgeroepen zichzelf en hun auto beschikbaar te stellen voor de jaarlijkse bejaarden- rit, welke ditmaal op dinsdag 4 sep tember a.s. wordt gehouden. Er zijn zo'n 110 auto's nodig om alle gega digden te kunnen vervoeren, en iedereen kan begrijpen dat het niet zo eenvoudig is om zoveel auto's bij elkaar te krijgen. Toevalligerwijze valt deze bejaar denrit ditmaal samen met het zie- kentriduum, wat voor enkele bejaar den wellicht een teleurstelling is, omdat ze zowel het triduum als het uitstapje willen meemaken. Maar de afspraken zijn nu eenmaal al in een vroegtijdig stadium gemaakt moeten worden, en daar is nu niets meer aan te veranderen. Wel zal men in de toekomst er op attent zijn, dat een dergelijke samenloop niet meer voorkomt. Dit te meer omdat velen die zich voor de bejaardenrit met hun auto beschikbaar stelden, zich ook opgegeven hebben om de zieken naar het triduum te vervoeren. nemen tot aanleg van een z.g. „stil te-gebied" tussen de Grote Kerk en het voormalige klooster. Hierin was ook de voormalige kloostertuin opgenomen. De bedoeling was om dit tweede voorplein tussen het oude atelier van Mère Ancilla en de Ursulaschool op de eerste plaats te voorzien van een parkeerruimte voor een vijfenvijftig- tal auto's. Evenals bij de eerste fase zou het „autoblik" door middel van 2.60 me ter hoge muurtjes aan het oog wor den onttrokken. Er zouden bomen worden geplant en een ruime groen voorziening worden aangelegd. Zoals bekend is tussen de meest noordelijke vleugel van het gebouw en de vroegere kapel een onder grondse bom- en stralingvrije nood- bestuurspost aangelegd, op de plaats waar vroeger een prachtige ceder heeft gestaan. Volgens het oorspron kelijke plan zou boven deze nood- bestuurspost een fraaie groen partij met een vijver en fontein worden aangelegd. Rondom waren zitban ken gepland terwijl nabij de vijver een pergola zou worden geplaatst. Het geheel zou dan rijkelijk van ver lichting worden voorzien. FINANCIEEL SNOEIMES Het gemeentebestuur vond het evenwel een te dure aangelegenheid worden. De kosten waren n.l. be groot op 700.000,a 800.000, Een.dergelijke uitgave voor de ver fraaiing van het gemeentehuis acht te men niet verantwoord. Vandaar, dat het financiële snoeimes in de plannen werd gezet. Wat er van overgebleven is, is slechts een zwakke afspiegeling van de oorspronkelijke gedachten over dit voorplein. De aanvankelijk geplande par keerruimte van stenen met vakinde ling is nu komen te vervallen. Hier voor in de plaats komt nu een par keerruimte eveneens voor 55 auto's welke wordt voorzien van een z.g. penetratielaag, zoals ook is gebruikt voor de verharding van de parkeerruimten achter het oude ge meentehuis en de voormalige Gouden Leeuw en aan de J. Hensenstraat. Ook de vakindeling is komen te verval- Restaurant Hotel-Bodega MARKT 2 VENRAY 04780-86969 Het adres voor Uw diner, vergadering, receptie. Alle mogelijkheden in onze 350 jaar oude brouwerskelder, waar U een avond „echt" uit bent. a.s. Vrijdag-, zaterdag- en zondagavond vanaf 17.30 uur: COCKTAIL DE CRABE crabcocktail .toast en boter CONSOMME CERFEUIL kervelsoep FILET DE PORC ROBERT Varkenshaasje met een mosterd-roomsaus, div. groenten en aardappelen MOCCA AVEC GATEAU koffie met gebak 25,50 per persoon Het is plezierig indien U reserveert 04780-86969 Wij zijn geopend iedere dag vanaf 10 uur 's morgens en op zondag vanaf 15.00 uur Op donderdag, 30 augustus a.s. vindt in de Venrayse schouwburg een Promenadeconcert plaats. Deze Promenadeconcerten worden jaar lijks in een groot aantal plaatsen in Nederland georganiseerd, en ken merken zich door hun bijzondere op zet, in de vorm van een kombinatie van licht klassieke muziek, en re pertoire uit het moderne genre. Deze unieke kombinatie heeft in de afgelopen jaren een brede groep muziekliefhebbers weten te boeien. De netto-opbrengst van de concer ten komt ten goede aan het Neder landse Rode Kruis, hetgeen het ge beuren ip een bijzondere sfeer plaatst. Het programma van het Venrayse Promconcert vermeldt het Limburgs Symphonie Orkest o.l.v. de veelbe lovende jonge gastdirigent Lex Vee- lo, met werken van o.a. Tsjaikovsky en Dvorók, waarbij solistische me dewerking wordt verleend door de violiste Emmy Veiheij. Ook brengt het orkest een aantal „Symphonie Dances" uit de film musical West Side Story van Leo nard Bernstein ten gehore. De Limburgse Barrelhouse Jazz band vertegenwoordigt het moderne genre, en zorgt voor de swingende noot in het Promgebeuren. Gezien het programma, en de rui me belangstelling voor het Venrayse Promconcert in 1978. mag ook dit jaar weer op een bijzonder geva rieerde en drukbezochte muziek avond worden gerekend. Toegangskaarten 10,per per soon (waarvan 2,50 is bestemd voor het Rode Kruis) zijn verkrijg baar aan de kassa van de schouw burg en bij kantoren van de Rabo bank. len in de veronderstelling én de hoop, dat desondanks toch goed ge parkeerd ^wordt. De vijver met fontein, pergola, zitbankjes en de rijkelijke verlich ting zijn ten offer gevallen aan de bezuinigingen. Boven de onder grondse noodbestuurspost komt een groenvoorziening, welke hoofdzake lijk uit een gazon zal bestaan. Een enkel muurtje zal nog worden opgericht, maar deze zullen iets meer tuininwaarts worden gebouwd. Tussen de parkeerplaats en de hoofdingang van het gemeentehuis door de vroegere Engelse tuin wordt een paadje aangelegd met klinkers welke in vroeger dagen op de cour hebben gelegen. In plaats van 700 a 800.000, zal het voorplein nu worden aange legd voor ongeveer 160.000, Van het oorspronkelijke dure plan is alleen het functionele overgeble ven. VOORMALIG ATELIER Tussen de Maasheseweg en de vroegere kapel staat een lelijk bouwsel, dat schril afsteekt tegen de markante voorgevels van het nieuwe gemeentehuis. Dit is het ate lier, waarin in voorbije jaren Mère Ancilila schilderde. In het gemeen tehuis zijn thans tal van haar wer- ktfh te zien. In het oorspronkelijke tuinplan zou dit gebouw gehandhaafd blij ven en een of andere bestemming krijgen. Intern is al eens gedacht om in deze ruimte het museum on der te brengen. Om tal van redenen heeft men dit idee laten varen. O.m. zouden beveiliging, luchtbehandeling etc. te hoge kosten met zich bren gen. Het zuidelijke gedeelte van het gebouw met open galerij zou een be stemming krijgen, wanneer de z.g. Engelse tuin beeldentuin zou wor den. Nu het gedeelte muur tussen school en het voormalige atelier af gebroken is, staat het bouwsel er bij als een oude opslagloods van een boerenbond en staat het lelijk af te steken tegen de omgeving (geheel links op de foto). Wat er met dit voormalige atelier gaat gebeuren is nog niet bekend. De dienst van gemeentewerken beraadt er zich over het gebouw een een voudige opknapbeurt te geven, waar door de tegenstelling met de omge-' ving minder nadrukkelijk wordt. Maar o.i. is de meest radicale op lossing het gebouw te slopen even als het restant klooster muur langs de Maasheseweg. De z.g. Engelse tuin komt dan geheel vrij te liggen en kan mits opgeknapt met zijn zes majestieuze kastanjebomen toch nog een groene oase zijn in de ove rigens kale parkeerterreinen voor het nieuwe gemeentehuis. Vorig weekend werden in het Zuid-Engelse Portsmouth voor de tweede keer „olympische spelen" georganiseerd voor mensen die met een transplantatie-nier door het le ven gaan. Uit in totaal 14 landen deden 196 deelnemers aan deze spe len mee, waaronder een groep van 7 leden uit Nederland. Bij deze groep bevond zich als enigste vrouw, de Venrayse José Rutten-Kusters (38 jaar) uit de Allegrostraat. Bij het onderdeel prestatie-zwemmen be haalde zij de 4e plaats, terwijl het afstand-wandelen over 8 km door haar werd afgelegd in 1 uur en 10 minuten volgens insiders een zeer lofwaardige tijd. Niet zo zeer voor de prijsjes, aldus mevrouw Rutten, maar alleen al het feit dat ik dit heb kunnen doen, is voor mij de grootste beloning. Ja renlang ben ik ziek geweest, ik was thuis echt het zorgenkind. Regelma tig lag ik in het ziekenhuis zonder dat ik echter weer volledig gezond werd. In 1968 kwam ik in Nijmegen terecht en toen bleken mijn beide nieren volledig aangetast. Vijf jaar lang werd ik wekelijks aangesloten op de „nier-spoelma- chine", terwijl in 1969 mijn beide nieren operatief werden verwijderd. Het duurde tot december 1973 voordat men tot nier-transplantatie kon overgaan en sindsdien is alle leed vergeten. Ik moet nog wel elke drie maanden op controle, maar dat heeft niets om het lijf. Ik voel me zeJf zo gezond als het maar enigszins kan. Toen dan ook de uitnodiging kwam om deel te nemen aan deze Trans plant Olympics heb ik ja gezegd, hoewel ik niet apart veel aan sport doe. Ik ben wil lid van de Oostrum- se Gymnastiekclub, maar dat is dan ook wel bijna alles. Trouwens zo heel veel heb ik ook niet getraind voor deze Olympics. Het gaat er he lemaal niet om het goud, zilver of brons; enkel het feit dat men als transplantant het aandurft om mee te doen telt Mevrouw Rutten steekt haar dank aan de Nederlandse Nierstichting en Euro Transplant Nederland niet on der stoelen of banken. Volgens haar weten nog veel te weinig mensen wat deze beide organisaties voor de nierpatiënten doen. Zonder hun hulp lag ik nu nog wekelijks aan de „spoelmachine" en met mij vele hon derden andere nederlanders. En daarom trek ik er volgende maand weer op uit, als de jaarlijkse kol- lekte gehouden wordt voor de Nier stichting. De mensen weten niet hoe belangrijk hun geldelijke bijdrage voor al die patiënten is Tijdens de campagne, de jaarlijkse nationale geldinzameling, van het Rode Kruis in de periode van 21 juni tot 3 juli heeft de Venray se bevolking welgeteld 11.416, bijeengebracht. Hiermee heeft Venray een belangrijke bijdrage geleverd aan het kunnen blijven uitvoeren van de menslievende ta ken van het Rode Kruis. De helft van het bedrag moet wor den afgedragen aan het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag en de andere helft is voor het bekostigen van de aktiviteiten van de afdeling Venray van het Rode Kruis. Ook tijdens deze campagne heb ben de collectrices en collectanten K£t-AAR, Collectrices/ collec tanten gevraagd Van 27 augustus tot 9 september wordt de jaarlijkse collecte ten be hoeve van het Koningin Wilhelmina- fonds, K.W.F., tot bestrijding van kanker gehouden. Doel en noodzaak van deze aktie is voor iedereen wel duidelijk; gro ter probleem is voldoende collec trices en collectanten voor de inza meling te krijgen. Daarom doet het plaatselijk co-, mité een dringend beroep op een ieder, die bereid zou zijn een straat of wijk te verzorgen. Men kan zich hiervoor in verbinding stellen met de plaatselijke contactpersoon: drs. G. M. Beterams, dr. Poelsstraat 22, 5802 AX Venray, tel. 82873. Om kosten te besparen zijn dit jaar geen zakjes huis aan huis be zorgd, doch de collectanten bieden deze aan. Door de uitbreiding van Venray zijn steeds meer medewerkers/sters nodig en het Comité hoopt er op, dat ook voor dit jaar zich voldoende krachten zullen aanmelden om de aktie zo goed mogelijk te doen sla gen. nog al eens de opmerking gehoord, dat al per giro was betaald. Dat is echter het geval als men lid is van het Rode Kruis en daarvoor de jaar lijkse contributie betaalt. De jaar lijkse campagne staat hier echter ge heel los van omdat dit een extra geldinzameling is. Het bestuur van het Rode Kruis is de bevolking van Venray bijzonder dankbaar voor dit uitstekende resul taat. Omdat er ieder jaar weer een ge brek is aan collectrices en collectan ten wordt nu reeds een beroep ge daan op vrijwilligers om het volgend jaar een handje te helpen bij het collecteren. Men kan zich daarvoor opgeven bij het secretariaat Prinses Irenestraat 1, telefoon 81969. Op dat adres kan men zich ook opgeven als lid van het Rode Kruis. De collecte-opbrengst, gesplitst per dorp, ziet er als volgt uit: Ven- ray-kom 7141,—; Oostrum 929,—; Ysselsteyn f 906,—; Oirlo 643, Castenray 333,Leunen 382, Merselo 512,Veulen en Smakt 302,Heide 225,en Vredepeel 43,-. Op 8 september a.s. gedenkt Pa ter Antonius Walenkamp O.F.M. de dag waarop hij 50 jaar geleden toe trad tot de broederschap van de franciscanen. Deze geboren Amsterdammer woont al vele jaren in Venray en heeft eigenlijk zij het met tussen pozen een flink stuk van zijn le ven in Venray doorgebracht. Als middelbare scholier toen „stu dent" geheten volgde hij het Gymnasium I.C. aan de Leunseweg 2 en was pupil van het voormalige internaat, dat aan de school verbon den was. Na zijn filosofische en theologische opleiding keerde hij weer terug naar het Gymnasium I.C. en internaat, nu als leraar en econoom en werd te vens belast met de pastorele zorg onder de internen. Dit was in de oorlogsjaren. Zijn taak beperkte hij niet alleen tot school en internaat, getuige het feit b.v. dat hij de pa tiënten van het St. Vincentiushuis en de Zusters van St. Jozef tijdens de winter 1944-'45 begeleidde via Deurne naar het Belgische Gent, waar hij een half jaar-met hen ver toefde. In 1948 verhuisde hij naar het Missiecollege van de franciscanen, dat wegens oorlogsomstandigheden in het Limburgse Watersleyde was gevestigd. Hij keerde met dat col lege terug naar Katwijk ban de Rijn, waar hij tot 1963 verschillende funk- ties vervulde: leraar, conrector, econoom en prefect. Na de opheffing van dit college in 1963 hetgeen gezien zijn inzet voor de wederopbouw en bloei, hem veel hartzeer heeft bezorgd moet hebben werd Venray voor de der de keer zijn woonplaats. Aan het voormalige internaat I.C. werd hij als econoom verbonden en besteedde daarnaast veel aandacht en tijd aan opvang en opvoeding van de inter nen. Had de post van econoom zeer zeker zijn volledige aandacht, zijn liefde ging vooral uit naar zijn funk- tie van ombudsman der internen. Dit heeft vooral inhoud aan zijn le ven gegeven. In de jaren '70 hadden de inter naten 't getij niet meer mee. Ook "het meer dan 50 jaar oude I.C. sloot de deuren in 1977. Sinds die tijd leidt Pater Walenkamp de communiteit der Franciscanen aan de Paters- straat. Daarnaast zet hij zich in voor de „Laterije". In het bestuur van dit gezinsvervangend tehuis heeft hij de taak van sacretaris op zich genomen en draagt zo bij tot het welbevinden van zijn medemensen in de maat schappij. Dagelijks viert hij samen met de Zusters van St. Oda de Eucharistie, terwijl ook de bewoners van huize „De Kruuze" in hem een toegewijd priester mogen ontmoe ten. Op 8 september gedenkt de com muniteit der Franciscanen aan de Patersstraat feestelijk en dankbaar het feit dat[ Pater Walenkamp 50 jaar vanuit de franciscaanse inspi ratie zijn leven vorm wil geven. In deze feestviering wil de communiteit zijn vrienden en bekenden betrek ken en van harte uitnodigen voor de receptie die gehouden wordt op 8 september, van 16.30-18.00 uur, Pa tersstraat 29. Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9 *9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen boekhandel van den munckhof Is ook dinsdags de gehele dag geopend

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1