VERENIGINGSNIEÜWS VNJ 09 CASTENRAYSE „BATAVIEREN" JUBILEREN EUTERPENIEUWS jkutt. Venrayse Omroep Stichting FILMNIEUWS Venray IN Venrays Mannenkoor Peuterspeelzaal „De Mierenhoop" J.U.M. Wanroij's Missiecentrum Beweging Werkende Jongeren Grote Luikse Markt teMilheeze Toen de le werldoorlog 1914-1918 ten einde was werd in Castenray de burgerwacht opgericht, maar al spoedig bleek dat deze gelukkig overbodig was. Daarom besloten en kele mensen die daarin dienst had den gedaan om over te gaan tot op richting van een of andere vereni- f ging om zodoende de daarin ontstane vriendschapelijke banden te kunnen handhaven. Maar ook om voor zover er vroeger sprake van vrije tijd kon zijn om deze op een aangename wij ze te verdrijven. Over wat voor ver eniging dit moest worden daarover liepen de meningen nogal uiteen; enkele personen spraken zich be grijpelijkerwijze uit voor een ge weerschutterij, weer andere waren (ja toen al!) voor een fanfare, ter wijl er ook voorstanders waren voor een handboogschutterij. Na het een en ander tegen elkaar afgewogen te hebben, en waarvan de eerste twee mogelijkheden te zwaar werden be vonden (financieel) werd er gekozen voor „Den Doel". Zolfs enkele per sonen uit Venray, te weten Antoon Poels en Johan Claessens hadden hierbij een vinger in de pap gehad en zij waren zelfs bereid om hun materiaal uit te lenen. Na hiermede wat geoefend te hebben ging op 28 juli 1919 de kogel (pijl) door de kerk en werd deze vereniging definitief opgericht. 25 personen hadden zich opgegeven, het eerste bestuur be stond uit H. Philipsen, voorzitter; P. Philipsen secr.; als lid van het be stuur werden gekozen Grad Dinghs, L. Philipsen en Johan Rambags. Als clublokaal werd gekozen voor café van Rhee, welke zich toen juist van uit Oirlo in Castenray vestigde. Het schuttersbloed stroomde nog vers door de aderen, zodat er vele uren aan het oefenen werden besteed, in 't begin gebeurde dit zomaar in de wei, en dit was niet geheel van ge varen ontbloot want men kon er geen pijl op trekken waar of dat deze terecht kwamen. Dat men voor de naam Batavie ren goed gekozen had mocht ook al spoedig blijken, want weldra liep er in de wei nogal wat „aangeschoten" wild rond. Zo kon het ook wel eens gebeuren dat er een konijn 't haasje werd. Had men in het begin slechts de beschikking over twee geleende bo gen, na korte tijd waren er al enkele bij die zich zelf een boog aanschaf ten; de prijs was voor die tijd niet mis 25,(thans 1.000,of meer). En dat men om beurten van dezelfde boog gebruik moest maken was eigenlijk niet zo'n probleem, want men schoot toen nog met z.g. Turkse eiken en deze bogen waren niet van een vizier voorzien, wel had ieder zijn eigen pijlen (al of niet pijlrecht) en was deze niet van 't juiste gewicht, dan richtte men op een zodanige plaats dat de pijl toch nog wel af en toe in de roos „viel". Al in het eerste jaar trok men de stoute (klompen?) aan en ging men op concours in Oploo. Al viel men dan ook buiten de prijzen, men was in ieder geval toch „ingezegend". Maar na enkele jaren intensief trai nen konden de prestaties ook hier niet uitblijven; een stille getuige hiervan zou de prijzenkast kunnen zijn, ware het niet dat er tijdens de oorlogsjaren alles verloren was gegaan, zelfs gouden medailles wa ren er bij. Maar wat niet verloren is gegaan, dat zijn vele prettige her inneringen zoals b.v. hel jaar 1928, want toen waren het de Batavieren die als eerste vereniging uit Venray een beker in wacht wisten te selpen en wel op een concours in Melders- lo. In 1929 verhuisde men met den doel naar café Kuypers (thans café Hesen-Kuypers) waar men ook nu nog, na precies 50 jaar, tot ieders tevredenheid zijn onderkomen vindt. Grote gloriejaren beleefde men zo ongeveer tussen 1930 en 1938. De Batavieren waren toen bekend als een stel „kwaaie' 'schutters en wa ren niet alleen in hun distrikt, maar ook ver daarbuiten bijna niet te kloppen, o.a. namen als J. Cristiaans, *H. Emonts, H. Steeghs, H. Dinghs, M. Cremers, M. Emonts e.d. liggen nog vers in hun geheugen. Was er, zoals reeds eerder ver meld, tijdens de laatste weerldoorlog alles verloren gegaan, dan is dit niet geheel juist, want de liefde voor de handboogsport was toch gebleven. Zo werd er direkt na de oorlog onder leiding van meester Vollenbergh (hij was voorzitter van 1921-1951 „den doel" weer heropgericht en men be- Eerstvolgende repetitie op donder dag 9 aug. in Almonda. Aanvang 20.00 uur. Na de repetitie definitieve opgave voor de reis naar Meinerz- hagen. dit in verband met de orga nisatie van de reis en de overnach ting. Binnenkort wordt begonnen met de repetities voor de opnames van de L.P. „10 jaar Hofkoor". In korte tijl zal dan veel worden geoefend. Niet ieder hofkoorlid is hiertoe verplicht, want naast de solisten is maar een klein aantal zangers ver eist, ook al vanwege de studioruim te. Nadere berichten hierover vol gen. Dus donderdag 9 aug. opgeven voor Meinerzhagen op 7 okt. Die gene die verhinderd is gaarne tele fonische opgave bij sekretaris Wim Smits. tel. 82454. Kermis in Free Wheelin Wat heeft Free Wheelin te bieden tijdens de kermisdagen? Allereerst de gebruikelijke gezel ligheid 's middags en 's avonds. Maar we hebben meer: Vrijdag avond beginen we al met een hele avond „GOUWE OUWE" onder de naam „GOLDDUST" met muziek van de jaren 50 tot nu, waarin en kele mini-specials o.a. Rock 'n Roll en bekende groepen. Trouwens op vrijdag 10 augustus krijgt deze avond nog een vervolg, die even goed belooft te worden. Voor de kermis hebben we enke- I kelele oud-discjockey's gestrikt die een avond zullen verzorgen, maar I het belangrijkste komt nog: Zondag L wordt de kermis grandioos ingezet met het „Früschoppen". Vanaf 10 u. ('s ochtends) ben je van harte wel- I kom om gezellig de kermis in te lui- t den. Het geheel wordt wordt hoogst waarschijnlijk ook nog eens van een extra gezellig tintje voorzien door een rasechte „JOF.KSKAPEL". Kort- I om beregezellig dus weer in de Soos. I Tot ziens. Donderdag 9 augustus a.s.: géén repetitie in tegenstelling lot wat éérder in deze rubriek is ge publiceerd. 19.30 uur bespreking met dirigent tussen bestuursdelegatie, afvaar digingen van muziekcommissie en leerlingenopleidingscommissie e.e.a. conform afspraak laatste algeme ne ledenvergadering. Vergadering vindt plaats in de Perdstal. Vrijdag 10 aug. a.s.: serenade b.g.v. 50-jarig huwelijks feest van ons ere-besluurslid Thei van Els en echtgenote. Serenade is om 20.15 uur in Pelgrimshuis te Smakt. Bijeenkomen aldaar om 20.00 uur. Vervoer zonodig onder ling te regelen. Donderdag 16 aug.: 19.30 repetitie harmonieorkest in Perdstal. VERDERE DATA OM TE RESER VEREN: Zaterdag 1 september taptoe Ven ray '79. 22 September: gemeentelijk mu- ziektoernooi te Leunen. Zondag 7 oktober: uitwisselings concert met Horst en Blerick te Blerick. 14 Oktober: Zondagochtendconcert jeugdorkest in 'schouwburg samen met harmonie van Horst. Zondag 4 nov.: 15.00 dodenherden king begraafplaats. 25 November: Zondagochtendcon cert in schouwburg met Venrays Mannenkoor. 25 nov. Intocht St. Nicolaas. LEERLINGENOPLEIDINGEN Start repetities worden nog bekend gemaakt. Afmelden harmonieorkest uitslui tend bij de secretaris, tel. 80225 dan- wel repetitielokaal tel. 82515. „De Mierenhoop", peuterspeelzaal Veltum, begint weer op dinsdag 14 augustus. Sekr. Adelberthof 7, Ven ray, tel. 86877. Hopenlijk heeft iedereen een fijne vakantie gehad, zodat we weer met frisse moed kunnen beginnen met onze repetities. Na de kermis, op woensdag 15 aug. is de eerste repetitie. Zoals altijd beginnen we om 20.00 uur, in de school „De Essel" aan de Ursulastraat. Bent U verhinderd, dan graag uw afmelding aan Mevrouw v. d. Beke- rom, tel. 83332 of aan Mevrouw Schrooten, tel. 83309. Repetities: Het aanstaande jubileum (in ok tober) maakt het nodig om direkt na de vakantie weer van start te gaan met de repetities. Daarom beginnen we op: Maandag 13 augustus: om 18.30 uur voor sopranen en alten. Vrüdag 17 augustus: om 18.30 uur voor sopranen en alten; om 19.15 uur voor tenoren en bassen. Zondag 19 augustus: om 10.15 uur Hoogmis in de Pa terskerk. Eventuele afmeldingen bij het se cretariaat: Langstraat 104, tel. 81690. RÜbeurten Blitterswück: maandag 13 aug.: hr. C. Maasdam, Ouverturestraat 13, Venray; vrijdag 17 aug.: hr. H. Fijneman, Hu- bertusstraat 23, Venray; zondag 19 aug.: hr. Jochyms, J. Franssenstr. 6, Blitterswijck. In de nieuwe GALM zal het ge hele rijbeurtenprogramma voor de rest van dit jaar worden opgenomen. Algemeen. Na de suksesvolle toernee door Frankrijk en een (naar we hopen) goede vakantie, kunnen we weer met frisse moed van start. Er staat het koor dit jaar nog heel wat te wachten! Denk maar eens aan: het jubileum, een nieuw koorhuis, een weekend naar Dortmund en later in het jaar de bekende feestdagen. Kunnen we overigens over de Frankrijk-reis nog een reisverslag verwachten? We denken daarbij nog aan het kostelijke verslag van de Wenen-reis, vorig jaar. Het ligt verder in de bedoeling om in de 2e helft van augustus een nieuwe editie van DE GALM te la ten verschijnen. Wil je hieraan een bijdrage leveren (kopy) neem dan kontakl op met het secretariaat, maar dan wel direkt na 10 augus tus a.s. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING „ARS MUSICA" Zaterdag 11 augustus, 13.00 uur korte repetitie in de Paterskerk. 13.30 uur medewerking Huwelijksinzege ning van Adrie Croymans en Ellen Driessen. Officiële kleding- Uw par tijen in de kerk aanwezig. Verenigingsnieuws dinsdags voor 12 uur inleveren bij dit blad gon weer te trainen dat de stukken er (soms) af vlogen. Ieder vrij uur tje werd benut, zoals zondags voor en na de Hoogmis en voor en na 't Lof. Onder deze diensten mocht er niet geschoten worden, o.a. van mijnheer pastoor. Dank zij de ge weldige inzet raakte de prijzenkast ook al weer spoedig overvol, ja het is zelf zo, dat diverse bekers en lauwertakken naar de zolder ver huisden wegens plaatsgebrek. Schoot men vroeger alleen zomers, de laatste jaren wordt deze sport 't gehele jaar door beoefend e.e.a. hangt weer nauw samen met de ac commodaties waarover iedere ver eniging beschikt, zoals b.v. de bin nenbanen. Ook is er nog steeds sprake van een konstante ofwel een opwaartse beweging wat 't leden aantal betreft Zo heeft men thans 32 aktieve leden en met dit aantal, zeker wat het ledenaantal in de handboogsport betreft, mag men zich tot de z.g. grotere verenigin gen rekenen. Wel mag er nog aan toegevoegd worden dat men in de loop der jaren ook wel eens met be paalde „ziektes te kampen had, maar door op tijd de goede „medi cijnen" toe te dienen wist men toch steeds de vereniging gezond te hou den, zodat er ook nu nog na 60 ja ren van geen slijtage sprake is. Heeft men het' laatste lustrum niet gevierd, thans heeft men besloten om dit diamanten jubileum niet on opgemerkt voorbij te mogen laten gaan. Zo werd er reeds tussen 6 en 15 juni een jubileumconcours aan alle schutters uit distrikt elf aange boden. Hieraan werd door ruim 220 schutters deelgenomen. Ook zal er een receptie gehouden worden, en wel op 10 augustus voor zusterver enigingen en genodigden en op 11 augustus voor alle inwoners van Castenray en andere belangstellen den. Het hoogtepunt zal dan ongetwij feld zijn wanneer enkele leden, te weten J. Peeters, 40 jaar lid; H. Cremers 25 jaar bestuurslid en P. Poels wegens zijn 25-jarig secreta risschap door de afgevaardigden van de N.H.B. gehuldigd zullen worden. Maar ook de heer Kuypers, welke mede-oprichter was en zoveel voor „den doel" betekend heeft, zal in zonnetje gezet worden. Zo was hij van 1919-1971 lid, waarvan 37 jaren bestuurslid, tevens vervulde hij ook nog jaren het secr.-penningmeester schap. In 1971 stelde hij zijn funktie ter beschikking en werd toen tot be schermheer benoemd. Dit alles zoals hierboven omschreven, is voor de Batavieren voldoende aanleiding om hun diamanten jubileum te gaan vie ren en zij hopen dat velen op een dezer dagen de weg naar huis club huis 't doelhuis „De Batavieren" zullen weten te vinden. Op nevenstaande foto o.a. van links naar rechts: J. Peters, 10 jaar lid: II. Kuypers 60 jaar lid; P. Poels 25 jaar bestuurslid en H. Cremers 25 jaar bestuurslid. Drum- en Showband Venray en omgeving Nadat iedereen van vakantie terug is en of op de Venrayse kermis aan het teren is, puilt de D.S.V. agenda weer uit van aktiviteiten. De leden worden op de navolgen de data weer op de vaste repetitie verwacht: Klaroenblazers donderdag 9 aug.; Alle tamboers donderdag 9 aug.; Miniretten zondag 12 aug.; Majoretten en Showgirls zondag 12 aug. Om de leden al vast een kijkje te geven van de aktiviteitenagenda: Zaterdag 18 aug n.m. Optreden alle leden op het Buitenfeest (ker mis) St. Anna. Zondag 19 aug.: n.l. Gastoptreden bij Fanfare Wilona in Helenaveen. Zondag 26 aug.: Repetitie-mara thon o.l.v. show-instrukteur. Zaterdag 8 sept. Deelname Jubi- leum-defilé te Broekhuizenvorst. Ook het Stichtingstbestuur zal op dinsdag 14 augustus weer acte de presence geven voor een marathon vergadering. Na een forse reorgani satie voor de vakantie is het nu weer tijd om de aktiviteiten ter hand te nemen. «jQ MERSELO Vrydag 3 aug.: Vanavond op deze eerste avond na ons zomerkamp maken we er weer een gezellige boel van. Iedereen van 12 t.m. 15 jaar is tus sen 7 en 10 uur van harte welkom. Zaterdag 4 aug.: Voor degenen die de- Venrayse kermis laten voor wat die is, zijn we van 8 uur tot half 1 geopend. Vrüdag 10 aug.: Vanavond een avond vol goede disco-muziek voor iedereen van 12 t.m. 15 jaar. Zaterdag 11 aug.: Van 8 uur tot half 1 geopend voor iedereen van 15 jaar en ouder. jeugdnatuurwacht Zonnebloemaktie Afgelopuen zaterdag zijn, ondanks de vakanties, de eerste hoogte van de zonnebloemen telefonisch door gegeven. Dat goed weer en de nodi ge verzorging deze zomer noodzake lijk is blijkt uit de grote verschillen in hoogte. De hoogste opgave werd gedaan door: Marcel Kessels, Grootdorp 18, Merselo met resp. 3.52, 3.50, 3.20 mtr. Vervolgens: Yvonne van Rooy, Pr. Marijkestr. 21, Venray: resp. 3.35, 3.15, 3.10 mtr. Anita van Ooi, De Hoef 4, Leunen: 3.00 mtr. Annie Coppes, Albionstraat 12, Leunen: resp. 2.80, 2.65, 2.60 mtr. Karin van Ooi, De Hoef 4, Leu nen: 2.80 mtr. André Meyers, Veulenseweg 17, Leunen: 2.76 mtr. Marlie Claessens, Brienshoekweg 8, Leunen: resp. 2.59, 2.41, 2.40 mtr. Maria Jacobs, Arkstraat 11, Ven ray: 2.5.0 mtr. Miranda Wilms, Gasstraat 10, Ven ray: 2.15 mtr. Helmie Peeters, Ericaweg 1, Oirlo: 2.07 mtr. Alphons Pirlo, Gasstraat 10, Ven ray, 2.05 mtr. Annemarie Vonk, Langeweg 80, Venray: 2.03 meter. Je ziet, het gaat weer behoorlijk spannend worden. Houdt de planten goed aangebonden. Het waait be hoorlijk deze dagen en een afge knapte zonnebloem zal weinig vreugde meer geven. De eerstvolgende opgave en van af welke hoogte zal binnenkort via dit blad en in onze eigen uitgave DE NATUURVRIEND worden be kend gemaakt. Misschien dat hier over tussentijds een prijsje beschik baar wordt gesteld. Voor de laatste weekjes wensen we jullie een nog prettige vakantie met veel ZONNIG-weer! DISCO - DISCO - DISCO - DISCO Hallo meisjes en jongens. Allereerst willen we jullie een prettige kermis toewensen. Dit om dat we met de kermis niet draaien voor jullie, we hebben ook vakantie. Na de kermis staan wc weer voor jullie present in trefcentrum den Hoender. Dus ook na de kermis op zaterdag 11 augustus is er weer dis co van 19.30 tot 22.00 uur. De toe gang is voor eenieder van 9 jaar en ouder. JEUGDVERENIGING DEN DISSEL Aan alle leden en eventuele nieu we leden van onze vereniging. Het nieuwe clubjaar zal weer van start gaan een week nadat de school weer begonnen is. De leden kunnen dan weer naar de club komen, wel be hoort men naar het nieuwe gebouw te komen. Dit is bij de MLK school aan de Ursulastraat. Hier zal voor taan dc jeugdvereniging zijn onder gebracht. De indeling van onze club is als volgt: maandagavond van 7 tot 10 jaar:! van 18.30 tot 20.00 uur; dinsdagavond xan 10 tot 13 jaar: van 19.00 tot 20.30 uur; woensdagmiddag: 5 tot 7 jaar: van 14.00 tot 15.30 uur; donderdagavond van 13 tot 16 jaar: van 18.30 tot 20.30 uur. Veel plezier en een goed begin van school en clubjaar. Lour descomité afd. Venray KOLPORTAGE Toen wij vorige week in deze ru briek melding maakten, dat onze hoofdkolporteur, dhr. G. Philipsen, in de maand augustus de steunkaar- ten zou bezorgen, was hij reeds met die rondgang bezig. Zoals we van hem gewend zijn, heeft hij ook nu weer alles nauwgezet op papier ge zet, zodat misverstanden in bepaal de wijken of straten, dan ook bijna ondenkbaar zijn. Door deze vroege „aanvoer" van de kaarten zijn al enkele medewer kers met de kolportage begonnen. Aangezien we nog in de vakanties zitten, is het echter aan te bevelen pas te beginnen een week na Ven rayse kermis. Verder verzoeken wij onze kolpor- teurs/trices de gemeentelijke collec te-kalender, die deze week onder de rubriek „Gemeentepraat" staat af gedrukt voor de maand augustus, te raadplegen. In de weken of dagen dat andere verenigingen of instan ties hun akties voeren, verzoeken wij onze medewerkers om dan niet te kolporteren; dat is namelijk scha delijk voor beide akties en dat mag nooit de bedoeling zijn. We hopen en vertrouwen dat onze Lourdes-werkers een goede afname van hun kaarten mogen ondervin den in de gemeente Venray, want de wachtlijst van onvermogende zieken groeit nog steeds. Deze aktie wordt dan ook mede door de direktie, van de Limburgse Bedevaart naar Lourdes warm aanbevolen. Hoi allemaal. Hoewel de excursie van de vorige week (naar de Griendtsveense Peel), wel door wat regenbuien overvallen is, is er toch nog wel wat leuks ge zien. Er was een boomvalk die libel len in de lucht ving en ze ook al vliegende opat. Dit stukje is voor twee weekenden bestemd omdat er in verband met de Venrayse kennis geen krant uit komt. Deze week is er maar één excur sie, n.l. een excursie van Henkie en Martïen. Zij gaan naar de Maas heggen en vertrekken om 8 uur. Na tuurlijk is de vertrekplaats het Schouwburgplein. De volgende week is er voor die genen onder jullie die niet naar de kermis gaan, twee excursies: De eerste is die van GeeJee, hij gaat een sovon-telling houden in zijn blok. De andere is die van Jan, hij gaat naar de ballonzuilbossen, daar gaat hij loopkevervallen kontroleren en verder nog wat aan libellen, vogels, plantjes enz. doen. Zo, dat waren de excursies, maar nu nog iets anders, er is van 13 t.m. 18 augustus een NAZOKA. Dit is een tentenkamp en wordt gehouden in Zuid-Limburg om precies te zijn: Blankwater 12 in Boekoel. Waar dat nu precies ligt weet ik ook niet, maar als je mee wilt met dit kamp, moet je je opgeven bij Jos Hoogveld, Reuveltweg 27, Grubbenvorst, tel. 077-61875. De kosten zijn 4,per dag en dus hoef je voor het hele kamp maar 20,te betalen. Je moet je wel zo vlug mogelijk opgeven. Tot kijk, Jolanda. Postbus 320 - Venray St. Anna; psychiatrisch centrum Venray: maandag van 15.00 tot 16.30 uur „Voor iedereen voor elk wat wils" een programma van lichte mu ziek. donderdag van 15.00 tot 16.30 uur nieuws en aktualiteiten, waarna Verzoekplalenprogramma. vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur: nieuws en het programma fijne luistermuziek. St. Servatius; psychiatrisch centrum Venray: vrijdag van 15.30 tot 17.00 uur: nieuws en informaties; vervol gens het programma „fijne luister muziek" en tot slot het program ma „zomaar muziek" met het ver- zoekplatenprogramma. De Kruuze; geriatrisch centrum Venray: dinsdag van 14.00 tot 15.00 uur hei programma „fijne luistermu ziek". vrijdag van 14.00 tot 15.00 uur het programma nieuws en informa ties en het programma „verzoek platen". Sint Elisabethziekenhuis Venray: te beluisteren via kanaal 4; dinsdag van 10.15 tot 11.00 uur het programma „fijne luistermu ziek" donderdag van 10.15 tot 11.45 uur: speciaal programma voor jeug dige luisteraars, vervolgens nieuws en informa ties en het verzoekplatenprogramma. Zij die personen uit de hierboven genoemde instellingen een muzikale groet willen brengen, kunnen dit doen door een briefje te schrijven naar de Venrayse Omroep Stichting, Postbus 320 te Venray. Gelieve wel duidelijk te melden: naam, kamernummer, afdeling van het betreffende ziekenhuis van de gene voor wie de plaat bestemd is en wie de afzender is. Op zaterdag 11 aug. a.s. wordt wederom, mede vanwege het succes van vorig jaar, een grote antiek- en rommelmarkt gehouden door het Wanroij's Missiecentrum ten bate van de missionarissen. Deze antiek- en rommelmarkt vindt plaats in en nabij het gemeen- schasphuis „De Paddestoel" in Wan- roij, en begint om 10.00 uur. openbare bibliotheek LQ. venray Jeugdafdeling Schoolstraat. 32 - Venray Tel. 81970 Keuze uit de nieuwe aanwinsten: H. Andreus. Blijf van ons bos af. J. Burningham. Wat zou je liever prentenboek. E. Carle. Pas op voor de reus; pren tenboek. A. Fraser. Robin Hood. A. Grée. Op school; 291 woordjes en tekeningen. J. L. Grimm. Van de visser en zijn vrouw; een sprookje. U. Löfgren. Harlekijn. I. Lucht. Bomen het hele jaar rond. A. Tison. Barbapapa's kermis. K. Versieyen. Jan zonder vrees en de geest van ridder Grimbold. WAT IS EEN VAKBOND? De Nederlandse vakbeweging be staat nu ruim 100 jaar. In 1866 werd de eerste landelijke vakbond opge richt. Een vakbond is een vereni ging van arbeiders die met elkaar opkorrfen voor gemeenschappelijke belangen (bv. beloningen, kortere werktijden, meer inspraak). In Ne derland kennen we verschillende vakbonden. Dit komt omdat de ar beiders per bedrijfstak georgani seerd zijn. Timmerlieden, bouwvak kers en meubelmakers vallen onder de bouw- en houtbond, terwijl bank werkers, elektrciëns en modïnettes bij de industriebond horen. De verschillende vakbonden staan niet los van elkaar maar zijn ge bundeld in een Vakcentrale. We kennen 3 vakcentrales: het NVV, NKV en CNV. Het NKV en NVV hebben in ja nuari 1976 hun krachten gebundeld en treden nu gezamenlijk op. Ze noemen zich het FNV. Meer dan 1 miljoen arbeiders zijn hierbij aange sloten. De KWJ werkt vooral met de vakbonden van het NKV samen. WAT DOET DE BOND? De vakbond komt op voor de be langen van zijn leden. Het is belang rijk dat je je aansluit "bij een bond, omdat ze: CAO's afsluit (Collectieve Ar- beids Overeenkomsten) optreedt bij ontslagen in het be drijf en bij bedrijfssluitingen, vecht om het werk van de men sen te behouden. met haar leden samen aan meer inspraak in het bedrijfsleven werkt. kursussen organiseert voor jonge en oude werknemers over allerlei onderwerpen zoals sociale wet ten, vergadertechniek enz. ingaat op persoonlijke problemen van de leden. Als je lid wilt worden van een vakbond moet je kontributie beta len. Deze kontributie is per bond verschillend. De KWJ vindt het heel belang rijk als je lid wordt van een vak bond. Niet alleen omdat je sterker in je bedrijf staat met de vakbond,, maar vooral ook om mee te knok ken in de bond. Samen met de vele andere jongeren opkomen voor die dingen die voor ons jongeren be langrijk zijn. HOE WORD IK LID VAN DE BOND? Als je iemand op het werk kent die al lid is dan zal dit geen pro bleem zijn, omdat hij je dan het adres van de bond kan geven. Hij kan je ook vertellen welke bond voor jouw belangen opkomt. Je kan ook een briefkaart opsturen naar het NKV, Postbus 8456, Amsterdam. Vermeldt naast je naam en adres, je beroep, aard van het bedrijf en de naam van het bedrijf waar je werkzaam bent. Voor alle inlichtingen kun je na tuurlijk ook terecht bij: KWJ Venlo, Tegelseweg 55, tel. 077-04446. Zondag 12 augustus a.s. vindt er in rekreatiepark „De Peel" te Mil- heeze (gem. Bakel) voor de 3e maal een grote Luikse Markt plaats met deelname van een groot aantal han delaren uit het hele land, met o.a. meubilair, klokken, boeken, koper, tin, oosterse kledij en kunstnijver heid, curiosa en antiek enz. enz. een markt voor elk wat wils. Naast deze gezellige markt vindt er in de kantine een groots amuse mentsprogramma plaats met o.a. Frans Tiedtke, de muzikale clown die diverse instrumenten bespeelt. MARA de zangeres, die zojuist met het orkest Frans Tiedtke een L.P. heeft uitgebracht onder de titel „Die zomer van toen" en waarvan de single „Heimwee naar Santo Do mingo" hoog op de hitparade prijkt. Als klap op de vuurpijl komt op veelvuldig verzoek voor de 2e maal het zangduo MARC en DAVE be kend van o.a. het Schlager Festival te Kerkrade en optreden op de West- duitse Televisie in het kader van Aktion Sorgenkind. Al met al belooft het in het va kantieoord „De Peel" te Milheeze een gezellige en drukbezocht gebeuren te worden. THE DEERHUNTER ook in Venray een groot sukses .De als beste film van het jaar be kroonde film THE DEERHUNTER breekt overal in de wereld records. Ook in Venray blijkt de film aan te slaan, want zelfs in de warme zo merperiode van vorige week trok de film volle zalen. Daarom wordt de film gedurende de kermisweek nog een derde week doorgespeeld. THE DEERHUNTER is een film over gewone mensen, wier levens ritme verstoord wordt doordat jon ge soldaten naar Vietnam gestuurd worden. De film telt vele boeiende momen ten die men niet gauw meer zal ver geten. Amerikaanse soldaten wor den door de Vietnamezen verplicht om Russisch Roulette te spelen. D.w.z. een revolver tegen de slaap houden en afwachten of er wel dan geen kogel in de houder zit. Dit ma- kabere spel was tijdens de Vietnam- oorlog een heel normale zaak. Ver der zijn er spannende oorlogsopna men, maar toch is het geen gewone oorlogsfilm geworden. In tegendeel zelfs een anti-oorlogsfilm. Een film die wij van harte kunnen aanbeve len en als U tijdens de kermis enkele uren wilt genieten van iets goeds, dan is deze film een aanrader van jewelste.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 7