RENOVATIE WONINGEN IN ZUID GAAT NIET DOOR 2000e inwoner in Ysselsteyn Weigering van kollektevergunning in strijd met de grondwet? .RECHTSPRAAK DEKENAAL ZIEKENTRIDDUM Leenen POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING IP ant Meubelen Achterstallig onderhoud start na bouwvakvakantie VRIJDAG 27 JULI 1979 Nr. 30 HONDERDSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 et. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING In onze editie van 13 juli j.l. heb ben wij uitvoerig aandacht besteed aan de Wet Administratieve Recht spraak Overheidsbeschikkingen (Wet AROB), welke op l juli 1976 in wer- ring is getreden. Deze wet beoogt de burgers meer (rechtsbescherming te geven tegen jeslissingen van de overheid. Wan neer cr recht van beroep is, moet lit worden ingesteld bij de Afdeling Rechtspraak van de Raad vap State, lie als (nieuwe) onafhankelijke rechter fungeert. Intussen is men er in Venray wèl achter gekomen, dat de Wet Arob ir is. Nauwelijks was deze wet van kracht, of de Milieugroep Venray vas er als de kippen bij om een \ROB-beroep in te stellen tegen de vaststelling door de gemeenteraad ran het plandeel Westeinde van het jestemmingsplan Veltum II. Daarna is men in Den Haag al rerschillende malen geconfronteerd net burgers of groepen burgers uit Venray, die met de Wet AROB in le hand, recht tegenover de over- »eid eisten. Daar was het geval van een eige- laar, die het niet eens was met de n het ruilverkavelingsgebied Over- oonMerselo op zijn terrein uit te roeren werken en een AROB-zaak ianhangig maakte. Hangende een uitspraak van de Lfdeling Rechtspraak van de Raad ran State werd de verbouw van een >and aan de Grotestraat enige tijd tilgelegd. Vorige week meldden wij het in willigen van de door de Milieugroep Tenray aangevraagde schorsing van ie „verklaring van geen bezwaar" egen de bouw van een nieuwe vee- oederfabriek van Saweco op hetin- ustrieterrein „De Witte Vennen", leze schorsing werd aangevraagd mdat gevreesd werd, dat hangende e AROB-procedure „onherstelbaar waad" kan geschieden. Het onlangs genomen meerder- eidsbesluit van de gemeenteraad egen de benoeming van een gewe- ensbezwaarde dienstplichtige, heeft ïtussen ook al een AROB-beroep )pgeleverd. Het Komitee Olieboycot Zuidelijk irika afdeling Venray heeft een IROB-zaak gemaakt tegen de be- chikking van het college van B. en A' van 15 juni j.l. inhoudende een reigering om alsnog vergunning te erlenen voor het houden van een traatkollekte. En vandaag kan men in dit blad ezen, dat het Komitee Olieboycot uidelijk Afrika afd. Venray steun eeft gekregen van het Nederlands uristen Comité voor de Mensen- echten (NJCM) te Leiden, dat in eze kwestie een onverwijlde beslis ing van de Afdeling Rechtspraak de Raad van State vraagt. Tot iver de bij ons bekende AROB- iken. ek. Maar intussen is Venray zo zacht- bezig „naam" te maken bij de :hter in Roermond, waar het gaat m korte gedingen. Vorig jaar was burgemeester De- ;sche degene, die de rij opende. Hij ras voor de rechter gedaagd door e Milieu Actiegroep Nederland (het IAN) in verband met het leggen oor de gemeente van een zeer om- treden buis nabij de stortplaats in 'enrays Broek. Vorige week werd het P.v.d.A.- aadslid Jan Konings „voor de rech- ;r gesleept" door aannemer J. Ver- neulen uit Merselo. Het raadslid lad zijn aan het college van G S. en iet college van B. en W. gestelde ragen over de wijze van storten ih voormalige zandafgraving van de eer Vermeulen, in de publiciteit ebracht. Inmiddels heeft de rechter heer Konings gelijk gegeven. Zijn ragen en de publikatie daarvan )uden geen schade aan Vermeulen jrzaken. En om zelf niet achter te blijven eeft de gemeente tenslotte een kort eding aangespannen tegen de kra- er(s) van het pand aan de Grote arkt. Alles bij elkaar toch wel een triest jtje, waarbij de gemeente Venray ïaam" maakt bij de rechter. Het heeft geen zin om zich af te ragen of het allemaal nu zo moet. iteraard is de Wet AROB er niet Dor niets gekomen en is het insti- rnt van korte gedingen ook niet oor niets in het leven geroepen. Maar als Venray anno 1979 op de- i manier „in het nieuws" moet ko len, hoeft het voor ons echt niet leer. Dat is geen „Venray promo- om" op z'n best BÏ>EEL EN MAAS ook üw krant Dinsdag werd in Ysselsteym bij de familie J. Janssen-van Maris, Deur- neseweg 129, de 2.000ste inwoner van Ysselsteyn geboten, een meisje, Sandra genaamd. Deze mijlpaal in de 60 jarige ge schiedenis van Ysselsteyn was voor velen aanleiding, de jonge ouders te gaan feliciteren en het boorlinkske te bewonderen. Acte de presence gaven o.m. de voorzitter van de dorpsraad, de heer H. Philipsen, die namens de gemeenschap de geluk kige ouders gelukwenste en hen er van in kennis stelde dat „het ca deau" nog wel even op zich zou la ten wachten in verband met „de juiste tekst" welke er op moet wor den aangebracht. Pastoor van Uden en het kerkbe stuur hadden die „juiste tekst" al op een zilveren beker laten grave- ren, terwijl het bestuur van de Rabobank een spaarbankboekje en spaarpot kwam aanbieden. Vanzelfsprekend hadden ook de Ysselsteynse Zelfstandige Onderne mers gezorgd voor een passende hul de, waarmee zij veile anderen voor gingen. Met deze geboorte bevestigt Ys selsteyn nog eens dat zij het groot ste kerkdorp van Venray is. Per 1 januari van dit jaar telde men nog 1979 inwoners, en ondanks dat San dra al de 23e baby is, die dit jaar in Ysselsteyn werd geboren, was zij toch precies de 2000ste omdat er in middels ook nog enkele personen uit Ysselsteyn zijn vertrokken en ande ren er zich vestigden. Verwacht mag worden dat Ysselsteyn dit jaar aan de 35 geboorten komt, twee méér dan verleden jaar en twaalf méér dan in 1977. Niet onvermeld mag blijven dat de 18.000e inwoner van onze ge meente evenals de 29.000e ook in Ys selsteyn zijn geboren, resp. in 1952 en in 1973. De 1.000e inwoner van Ysselsteyn werd in 1950 geboren, maar dit was destijds aan de aan dacht ontsnapt, zodat men die ge beurtenis zonder enig feestelijk ver toon heeft laten voorbij gaan. En tenslotte nog dit: toen Yssel steyn in 1977 1900 inwoners t^lde, voorspelde men dat de 2000e in woner op zijn vroegst in de jaren '80 zijn intrede zou doen. Waarmee maar weer eens bewezen is dat der gelijke prognoses maar al te dik wijls worden achterhaald. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9 x 9 0,75 9 13 f 0,90 Alleen gelukte loto s be talen Foto Middels een schrijven dat de 80 huurders van de woningen van de Woningbouwvereniging Noord-Lim burg wonende aan de Lindenstraat, Kastanjestraat, Eikenlaan, Beuken laan en de onevennummers van de Esdoomstraat hebben ontvangen, zal na de bouwvakvakantie in de week van 7 augustus het personeel van het aannemersbedrijf Verhoeven starten met de onderhoudswerk zaamheden aan die woningen. De werkzaamheden zullen onge- hoofdzaak het vernieuwen van de daken, dakbedekkingen, schoorste nen, gevelkozijnen en buitenmetsel werken. De wesrkzaamheden zullen onge twijfeld enige overlast met zich meebrengen voor de bewoners, maar het aannemersbedrijf zal trachten die overlast tot het minimum te be perken. Verschillende plafonds welke in slechte toestand verkeren zullen eveneens vernieuwd worden. Zo ook mogelijke schade welke ontstaat door de werkzaamheden aan de da ken. De woningvereniging deelt verder mede dat in overleg met de bewo nerscommissie het idee is uitge werkt om de houten berging te ver vangen door een gemetselde ber ging, welke deels via een huurver hoging van 15.85 per maand ge realiseerd zal worden. De afmeting van de gemetselde berging is 2.80 x 2.80 m. en hoog gemiddeld 2.20 m. SUCCES VOOR BEWONERSCOMMISSIE Zonder op enige wijze afbreuk te willen doen aan andere soortgelijke bewonerscommissies mag hier toch wel worden vermeld, dat de bewo nerscommissie in dit deel van Zuid aan velen ten voorbeeld kan en mag worden gesteld. Op een zeer deskun dige en duidelijke wijze heeft de bewonerscommissie sinds haar in stelling op 14 november 1977, dus bijna 2 jaar geleden, zich ingezet tegen de toen door de woningbouw vereniging in het vooruitzicht ge stelde renovatie. Zij heeft vanaf den beginne gesteld, dat er niet over re novatie zou worden gedacht, maar alleen aan verbetering van de wo ningen, daar duidelijk hqt onder houd van die woningen is achterge bleven. Als dat onderhoud ter hand wordt genomen dan waren de wo ningen nog vele jaren niet aan re novatie toe. Uit enquêtes, ingesteld door de bewonerscommissie en middels bij eenkomsten met de bewoners, werd overduidelijk aangetoond dat de be woners niet om renovatie zaten te springen maar alleen om het ach terstallig onderhoud. Er bleken maar 3% van de bewoners vóór re- Was U al bij in Hors! Speciaal adres voor massief eiken meubelen Het Venrayse Komitee Olieboycot Zuidelijk Afrika, heeft steun ge kregen van het Nederlands Juris ten Comité voor de Mensenrechten (N.J.C.M.) te Leiden bij zijn AROB-zaak. Zoals bekend heeft het Venrayse Komitee bij de afde ling Rechtspraak van de Raad van State beroep ingesteld tegen de beschikking van het college van b. en w. van Venray d.d. 15 juni j.l. inhoudende een weigering om als nog vergunning te verlenen voor het houden van een kollekte. De opbrengst van de kollekte zou ten goede komen aan medische goe deren en/of een ambulance voor het ANC, de SWAPO en het Pa triottisch Front in Zuid Afrika. In hun beschikking van 15 juni j.l. stelde het college van b. en w. dat het Komitee Zuidelijk Afrika „dui delijke politieke doeleinden na streeft" en dat naar vast beleid aan dergelijke organisaties geen kollektevergunning wordt ver leend. Het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten is van me ning, dat het belang van verzoekers een onverwijlde beslissing op hun verzoek vordert. Het belang van het Komitee Olieboycot Zuidelijk Afrika bij een onverwijlde beslissing is vol gens het N.J.C.M. gelegen in het feit, dat het alsnog op korte termijn een straatkollekte wil organiseren en thans in onzekerheid verkeert met betrekking tot de verbindendheid van de gemeentelijke verordening, waarop het college van b. en w. een vergunningenbeleid voert, alsmede met betrekking tot de rechtmatig heid van dat beleid zelf. RECHTEN VAN DE MENS Het belang van het Nederlands Juristen Comité voor de Mensen rechten bij een spoedige beslissing van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State is gelegen in het feit, dat naar de'opvatting van dit comité de handelwijze van het Venrayse college in strijd is met artikel 10 Europese Conventie van de Rechten van de Mens en artikel 19 Interna tional Convenant on Civil and Poli tical Rights. Volgens het N.J.C.M. vormt de verordening, op grond waarvan het college de kollektever gunning heeft menen te moeten wei geren, een inbreuk op de bij artikel 7 van de Grondwet beschermde drukpersvrijheid. Door het N.J.C.M. wordt gesteld, dat de besoherming van de voor een democratische samenleving zo essen tiële grondrechten als de drukpers vrijheid en de vrijheid van menings uiting, ten zeerste is gediend met een onmiddellijke beslissing van de afd. Rechtspraak van de Raad van State, die een einde zal maken aan deze thans onzekere situatie. Een en ander klemt te meer, zo zegt het N.J.C.M., nu gebleken is, dat de gemeente Venray haar kol- lektebeleid niet aanpast aan geves tigde jurisprudentie en de verorde ning, waarop het college thans heeft beschikt, ook in andere gemeenten wordt gehanteerd. STRIJDIG MET GRONDWET Het college van b. en w. heeft de kollektevergunning geweigerd geba seerd op artikel 40 van de Algemene Politieverordening (APV). Hierin staat het volgende te lezen: „1. Het is verboden «zonder vergun ning van b. en w. op óf aan een weg, aan huizen óf op een voor het publiek toegankelijke plaats een andere dan krachtens wette lijke bepalingen geoorloofde inza meling, waaronder het inzamelen van geld door middel van het aanbieden van of bezorgen van ongeadresseerde circulaires, in tekenlijsten, giften, zakjes, bloempjes, speldjes, of soortge- .lijke stukken of voorwerpen, te houden. 2. Het bepaalde in het eerste lid geldt niet .voorzover het een in zameling betreft door of vanwege een kerkgenootschap of een ver eniging bij de leden of contribu- tanten." Volgens het N.J.C.M. geldt het vereiste van voorgaand verlof van b- en w. ook daar, waar het betreft het aanbieden van gedrukte stuk ken, waarin gedachten of gevoelens Wij maken onze lezers, adverteerders en correspon denten er nu reeds op attent dat i.v.m. de jaarlijkse bedrijfs- vakantie Peel en Maas in de kermisweek (dus op vrijdag 10 augustus) niet zal verschijnen. Voor zover nodig kan men kopy, op die week betrekking hebbende, reeds komende week ter plaatsing aanbieden. zijn geopenbaard. Dit voorschrift raakte aldus het N.J.C.M. een middel tot verspreiding van die ge drukte stukken, namelijk het aan bieden (zij het dan bij gelegenheid van een geldinzameling) van die stukken, hetgeen naast andere middelen zelfstandige betekenis heeft en met het oog op die ver spreiding in een bepaalde behoefte kan voorzien. Een dergelijk voorschrift, dat de toelaatbaarheid van een bepaald verspreidingsmiddel afhankelijk stelt van een voorafgaande vergunning van b. en w. is in strijd met artikel 7 van de Grondwet (vrijheid van meningsuiting) en mist derhalve ver bindende kracht. Aldus het N.J.C.M. dat daarmee aanvoert, dat de be schikking van het college de geldige rechtskracht mist. Het stelt verder, dat het college zulks in zijn overwegingen had kun nen betrekken, nu de Hoge Raad vorig jaar met betrekking tot een vergelijkbare verordening tot een zelfde oordeel kwam. CENSUUR Volgens het N.J.C.M. is de be langrijkste grond van weigering van de aangevraagde vergunning geba seerd op het verondersteld politieke karakter van de voorgenomen kol lekte. Het organiseren van een geld inzameling en het houden van een kollekte voor een bepaalde bevol kingsgroep of een bepaald doel' is evenzeer een meningsuiting als de mededeling, dat men met het lot. van die bevolkingsgroep of met dat doel is begaan. Het N.J.C.M. ziet in de weigering van het college een vorm van censuur, dat strijdig is met iede re verbindende bepaling uit interna tionale verdragen, waarin het verbod van censuur is verankerd. In de beschikking van het college wordt gesteld, dat het Komitee Zui delijk Afrika „duidelijk politieke doeleinden nastreeft" en dat naar vast beleid aan dergelijke organisa ties geen vergunning wordt verleend voor het houden van een kollekte. Vervolg eerstvolgende tekstpag. eerste kolom Vandalisme aan P.T.T. kast In de nacht van zaterdag op zondag werd de politie gealar meerd omdat er rook kwam uit een PTT-verdeelkast, staande aan de Beukenlaan. Venrays brandweerlieden wis ten een begin van brand in de kiem te smoren. Uit het on derzoek is komen vast te staan dat vandalen moedwil lig brand hebben gesticht na eerst het verdeelkastje te heb ben opengebroken. Door de brand werd de complete be drading vernield en daardoor kwamen 50 telefoonabonnees in Venray zuid zonder tele foon te zitten. De mannen van de PTT hebben zowel maan dag als dinsdag aan het her stel van de telefoonverbindin gen gewerkt. En zo lang ble ven de abonnees, waaronder vele bejaarden, verstoken van telefonisch verkeer. De politie hoopt middels ge tuigen tot opsporing van de vandelen te komen. novatie te zijn. Dat kwam omdat vele bewoners hun woningen reeds zelf hadden aangepast aan een ver hoogd woongenot. Trouwens de plannen van de woningbouwvereni ging kwamen vrijwel overeen met de door vele bewoners zelf verrichtte verbeteringen. Ook bleken de bewo ners helemaal niet van plan .te zijn, hun woningen tijdens de renovatie te willen verlaten. De bewonerscommissie stelde zich derhalve ook in verbinding met de direkteur generaal van de Volks huisvesting in Limburg. Uit die be sprekingen bleek dat renovatie van de woningen, gezien het geringe per centage van de bewoners dat vóór renovatie was, geen haalbare kaart zou zijn. De bewonerscommissie pakte de zaak serieus aan en heeft tot de dag van vandaag maar liefst 70 bijeen komsten gehouden. Ze Heten zich deskundig voorlichten en gingen la ter met de bouwcommissie aan tafel zitten om tot een vergelijk te komen. Dat vergelijk is geworden: Vernieu wing en isolatie van de daken (dan is ook de muizenplaag opgelost); vernieuwing van de schoorstenen; vervanging van de puien (er zullen puien komen gelijk aan 't oude mo del, wel met klapramen naar bui ten); de kleuren zullen in een later stadium met de bewonerscommissie wórden bekeken. Dat er stenen bergingen komen is eigenlijk geen nieuws, want destijds bij de oorspronkelijke bouwplannen waren er stenen bergingen gepland maar in het kader van de toen plaats gehad hebbende bezuinigingen zijn er houten bergingen geplaatst. vIn oktober-november denkt de aannemer de daken vernieuwd te hebben óf er zal gestopt moeten wor den vanwege cie wiviier. De vernieu wing van de puien denkt men pok tegen die tijd te moeten stoppen maar de bouw van de bergingen zal zo lang mogelijk doorgaan. Als de schuurtjes in gebruik wor den genomen zal de huurprijs on middellijk verhoogd worden. De aannemer hoopt in ieder geval het totale anderhalf miljoen groot achterstallig onderhoudsobject einde mei te kunnen opleveren. De huur van de woningen is thans bevroren, maar zal na oplevering door de wo- ningbouwvereniigng kunnen worden aangepast. De bewonerscommissie heeft alle huurders gepolst om van hen te ver nemen hoe ze tegenover de laatste plannen staan. Uit die gesprekken is gebleken dat vrijwel zonder uitzon dering de huurders vol lof waren over het door de bewonerscommissie bereikte resultaat. Wat niemand van de huurders voor mogelijk had ge houden is hier door de bewoners commissie bereikt, De direktie van de woningbouw vereniging heeft al het mogelijke gedaan om de renovatie er door te drukken maar mede dank zij de be wonerscommissie is dat niet gelukt. Dat scheelt de huurders, naast het ongemak wat renovatie met zich meebrengt, ook maandelijks in de huurpenningen, want nu worden de huren niet verhoogd, alleen maar het wettelijk toegestane percentage. Bij renovatie zou een groot gedeelte van het te investeren bedrag door berekend worden in de huren. Op 4, 5 en 6 september a.s. zal het voor de zieken en hulp behoevende bejaarden weer feest zijn. In het gebouw „den Kerkdijk" van het psychiatrisch centrum St. Servatius wor den zij drie dagen gesterkt met voedsel voor lichaam en gèest. Vooral ook de vreugde van het weerzien voor de meesten weer na een jaar is hartverwarmend en de drie dagen zijn vaak te kort om helemaal „bij te praten". Voor de 32ste keer zal dit jaarlijks feest worden georgani seerd. De mogelijkheid daartoe berust bij een comité dat zorgt voor de organisatie, bij de gewaardeerde medewer king van „Servaas" maar ook bij de vele bewoners van Venray en omgeving die door dit werk te steunen de nood zakelijke financiële grondslag leggen. Ook dit jaar hopen de vele medewerksters, die in de week van 12 augustus bij u aankloppen om'een bijdrage te vra gen voor het ziekentriduum een welwillend gehoor te vin den. HULP GEVEN AAN ZIEKEN IS GEZOND. Gelukkig zijn er in Venray e.o. nog heel veel gezonde men sen. Het comité Ziekentriduum secretariaat Julianasingel 28A Venray, tel. 80585.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1