VENRAYSE MONUMENTJES r a X tmS&SSm, T-? UUJMAAS I O Op de Venrayse monumentenlijst komen 27 monumenten voor. Behal ve de St. Petrus-Bandenkerk Venrays belangrijkste monument ook de kerken van Oostrum, Oirlo, Merselo, Leunen en Castenray. Ver der de Veltumse kapel, de St. Jozef kapel te Smakt, de Latijnse School, de windmolens van Venray en Mer selo en de (voormalige) watermolens van Oostnam en de Rosmolen. Tenslotte vermeldt de lijst nog 7 waardevolle boerderijen en 7 veld- kapellen. Behalve de genoemde pan den kent Venray echter nog een groot aantal „kleine" monumenten die ontstaan zijn in een meer recen te periode (1888-1977). Ze zijn opge richt om de herinnering aan een be paalde gebeurtenis of een bepaald persoon levendig te houden, uit de votie of om uitsluitend tot versiering te dienen. Het begrip „klein" betreft niet in alle gevallen de vorm, de grootte, maar meer de waarde die het monu ment op dit ogenblik (nog) heeft. Om elk misverstand uit te sluiten dietit te worden opgemerkt, dat in het onderstaande overzicht geen ob jecten zijn vermeld die (kunnen) voorkomen op terreinen van scholen en psychiatrische centra. Ook is er op. van toepassing de (vroeger) in de boekhoudkundige wereld gebruikte uitdrukking: S.E. O. (salvo errore et omissione), hetgeen in alledaags Nederlands betekent: behoudens ver gissingen en weglatingen. VELTUM, plantsoen tegenover de Veltumse kapel Betonnen kunst werk „Ontwaking" (in 5 delen), van de Venrayse kunstenaar Louis Claes- sens (Gussen Wie). Geplaatst maart HOFSTRAAT, plantsoen Uit Beiers graniet vervaardigd stand beeld van Dr. H. Poels (1868-1948). Strijdbare en begaafde Venrayer. Voorvechter voor uitbouw katholie ke sociale organisaties, goede wo ningbouw, enz. Geplaatst september 1953. Vervaardigd door de bekende beeldhouwer Piet van Dongen, die na de oorlog ook de beelden van de Grote Kerk restaureerde. GROTESTRAAT Leeuwtjes op het bordes van het oude Raadhuis (thans Muziekschool). Geplaatst in het begin van 1888. De leeuwtjes werden gemaakt uit St. Joiresteen door de beeldhouwer Leeuw (het betreft hier geen drukfout). Tijdens de bevrijdingsperiode in oktober 1944 werd een der leeuwtjes ver nield en vervangen door een nieuw exemplaar. HENSENIUSPLEIN, Schouwburg plein Beeldhouwwerk „Spele- ment", ontworpen door de kunste naar Daan Wildschut. Geplaatst in 1970 als schenking van de N.V. Bouwmaatschappij Janssen bij gele genheid van 25 jarig bestaan. GROTESTRAAT, tegenover het Raadhuis Bronzen figuur „De be droefde man en zijn opstandige geest", bestaande uit twee figuren waarvan de een, de ander, die dreigt weg te zinken, probeert op te hef fen. Het beeld werd vervaardigd door de in Grubbenvorst wonende kunstenaar Cees van de Bergh. Ge schenk van het Venrayse Aanne mingsbedrijf J. Verhoeven bij gele genheid van het 40-jarig bestaan. Geplaatst juni 1977. PASTOOR WIJNHOVENPARK H. Hartbeeld. Voornamelijk tot stand gekomen door de grote ijver van het H. Hartcomité. Voorzitter was dr. A. Janssen, secretaris H. Kraykamp, le den J. Hanraets, W. Laurensse en de veearts H. Sala. Oorspronkelijk zou het beeld reeds in 1923 opgericht worden, maar door het faillissement van de Hanzebank gingen de ingeza melde gelden voor het overgrote deel verloren. Op het eind van de twintiger jaren startte het Comité een nieuwe inzamelingscampagne. Mede dank zij een milde gift van de oud-Venrayer mgr. Wijnhoven, werkzaam in de Verenigde Staten, kon het beeld worden ingewijd op 25 oktober 1931. Het ontwerp was afkomstig van de Franciscaanse pa- ter-kunstenaar Angelicus van der Stolk, die ook een aantal beelden in de Paterskerk op zijn naam heeft staan. In 1951 werd het door oorlogs geweld beschadigde beeld gerestau reerd door de beeldhouwer Piet van Dongen, waarbij de stand der armen enigszins werd gewijzigd. In ver band met de verbreding van de Pa- terslaan werd het beeld op 28 juni 1978 een tiental meter verplaatst. KERKPAD, bij Bevrijdingsmonu ment Prinses Julianaboom, ge plant op 30 april 1909 bij geboorte van onze huidige Koningin. EINDSTRAAT, plantsoen, Koningin Wilhelminaboom. Geplant op 6 sept. 1948 bij gelegenheid van het 50jarig regeringsj ubileum. OOSTSINGEL, hoek Kard. v. Ros- sumstraat. Prinses Beatrixboom. Ge plant 31 januari 1938, de dag waarop prinses Beatrix werd geboren. KERKPAD, oostzijde Grote Kerk Bevrijdingsmonument ter herin nering aan alle Venrayse oorlogs slachtoffers uit de periode 1940-1945. Aan de voorzijde domineert de fi guur van Christus aan het kruis, die het geloof en de opstanding symbo liseert. De stervende soldaten dui den op dood en verwoesting en de vluchtende vrouwen geven de eva cuatie en het verzet aan. De nade rende bevrijding wordt vertolkt door een aanvliegende vredesduif. Op de achterzijde van het monument zijn de namen te lezen van de Ven rayse oorlogsslachtoffers. Het beeld houwwerk van het monument was van de hand van de Roermondse beeldhouwer Karei Lücker. De ver dere omlijsting werd verzorgd door de architect P. Lerou en enkele Ven rayse aannemers. De onthulling van het monument vond plaats op 23 ok tober 1949 door deputé Th. Peters, voorzitter van het Comité ter voor bereiding van het monument. HENSENIUSPLEIN Standbeeld van Godefridus Hensenius, geboren 21 januari 1601 te Venray, overleden te Antwerpen 11 september 1681. Grondlegger van het werk der Bol landisten, de Acta Sanctorum (de beschrijving-der Heiligen). Het beeld werd. naar een ontwerp van de Maastrichtse kunstenaar Rob Stul- tiens, vervaardigd door de Beton In dustrie Nelissen te Venray. Het werd plechtig onthuld op 23 novem ber 1957 en diende ter vervanging van het in 1881 geplaatste beeld van de Roermondse kunstenaar Oor. Dit beeld ging echter tijdens de oorlogs handelingen van oktober 1944 gro tendeels verloren. KENNEDYPLEIN, bij Vredeskerk Vredesmonument, dat op 9 mei 1971 werd onthuld door kardinaal Alfrink. Het bestaat uit een aantal zuilen die de verwoesting van de door W. Wi llem sen oorlog symboliseren en die de naam dragen van twee Engelse, twaalf Duitse en drie Nederlandse steden die tijdens de Tweede Wereldoorlog zwaar werden getroffen.' In de zui lentoren is een carillon geplaatst, dat werd ingezegend door mgr. Moors. MERSELOSEWEG, tegenover ver pleegstershuis bij ziekenhuis Me taalplastiek van Rob Stultiens. Ge schonken door het architectenbureau Oomen te Oosterhout, de fa. J. P. A. Nelissen te Venray en de onderaan nemers. Geplaatst november 1970. ZUIDSINGEL, bij sporthal „De Wetteling" Metaalplastiek van de Amsterdamse kunstenaar Ad Jas pers. Geschenk van Rank Xerox Ne derland aan de gemeente Venray. Opgesteld in februari 1975. 1 ÉÈr HOENDERSTRAAT, bij splitsing Hoenderstraat-Merseloseweg „To tempaal", vervaardigd door de kun stenaar Gussen Wie. Geplaatst in 1970. PASTOOR WIJNHOVENPARK Peelhaasbeeld van de kunstenaar Piet van Dongen. Geschenk van de Carnavalsvereniging bij gelegenheid van het zilveren "jubileum van vorst Karei Wijnen. Geplaatst in 1974. OIRLO, Dorpsplein Grenssteen daterende uit de tijd dat Oirlo nog een eigen gemeente vormde. De steen draagt als jaartal 1794. Op de ene zijde is vermeld Venray en op de andere zijde Oirlo. De steen staat sinds begin van dit jaar op het fraai gereconstrueerde dorpspleintje. SMAKT, tegen buitenmuur St. Jo zefkapel Wapensteen van de fa milie Bouwens van der Boye, die eertijds het kasteel Macken te Holt- hees bewoonde (17e en 18e eeuw). Nadat het kasteel in het begin van de vorige eeuw verloren ging, werd de steen ingemetseld in de gehou den gebleven boerderij van Macken. In 1952 werd de steen overgebracht naar de St. Jozefkapel. aBSgssJggs* YSSELSTEYN, bij Lovinckplein - Zonnewijzer, ter herdenking van het 50-jarig bestaan van het Peeldorp Ysselsteyn in 1972. De zonnewijzer was een geschenk van de Nederland se Heidemaatschappij die de voor oorlogse ontginningen in Ysselsteyn uitvoerde. Het geschenk, vervaar digd door de L.T.S. te Venray, werd op 22 november 1973 onthuld door de toendertijd 93-jarige Klaas Dil- ling, die als Inspecteur de Neder landse Heidemij de Peelontgonnin- gen in woord en geschrift sterk ge propageerd had. «*k. LEUNEN, Weideweg Monument (gedenkkruis) ter nagedachtenis aan Frans Michels uit Merselo die op 3 november 1944 door de Duitsers werd doodgeschoten toen hij als lid van de verzetsorganisatie L.O. een opdracht uitvoerde voor de Gealli eerden. Opgericht in 1945 maar ip 1972 gerestaureerd en verplaatst. MERSELO, Grootdorp H. Hart beeld, vervaardigd door de beeld houwer H. Moors uit Kevelaer. Ge plaatst in oktober 1923. MERSELO-VREDEPEEL, Ballon- zuilbossen Gedenkzuil opgericht op 18 januari 1896 ter herdenking van het feit dat voor 25 jaren een Franse ballon landde, die was opge stegen uit het door de Duitsers be legerde Parijs. Het was de bedoeling van de Fransen om Bordeaux te be reiken, maar door onverwachte at mosferische omstandigheden kwam de ballon in Merselo terecht. Bij de onthulling van de gedenkzuil waren twee van de drie ballonvaarders aanwezig. De derde was inmiddels overleden. De Ballonzuil is Neder lands oudste ballonvaartmonument. f - VREDEPEEL, Ripseweg Ge denksteen ter herinnering aan de plechtige ingebruikneming van Vre- depeel op 16 juni 1955 door de Mi nister van Landbouw S. L. Mansholt. YSSELSTEYN, Deumeseweg Grenssteen met aan de Limburgse kant de inscriptie Gelria en aan de andere kant de inscriptie Brabantia. De steen is waarschijnlijk geplaatst in het begin van de 18e eeuw. 1878 1958 EP® YSSELSTEYN, omgeving Deume seweg Boom en gedenksteen ter herinnering aan de te Venray ge boren schrijver Herman Maas. De boom werd geplant op 24 november 1970 door vrienden en familieleden van de schrijver. De gedenksteen werd geplaatst in 1976. YSSELSTEYN, Lovinckplein. Ge denksteen met aan de ene kant de wapens van de in Beieren gelegen plaatsen Bonbruck, Bodenkirchen en Landshut, en aan de andere kant het gemeentewapen van Venray. Deze steen, geplaatst op 6 mei 1978 en ont worpen en gebeiteld door de Duitse professor Brenniker, symboliseert de vriendschap die in het kader van de in 1962 begonnen aktie „Verzoening over de graven heen" is ontstaan tussen Bonbruck en Venray, meer in 't bijzonder Ysselsteyn. YSSELSTEYN, Duitse militaire be graafplaats. Carrillon met 25 klokken tot stand gekomen dank zij 'n initia tief van Kapt. Timmermans, de vroe gere beheerder van 't kerkhof, en de rusteloze inzet van 'n Berlijnse we duwe Klare von Zitzewitz. die in de oorlog haar enige kind verloor. Zij zamelde meer dan 18.000 DM in voor dit monument. Het carillon - ver- vi ioor de fa. Eijsbouts Asten, werd op 4 sept. 1960 ingebruik ge steld door dr. K. Buddeberg. consul van de Duitse Bondsrepubliek. Op elk vol uur, van 8-18 uur, strooit 't carillon zijn klanken over de doden akker. Het was het eerste van de 3 carillons die thans in Venray zijn.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 9