30 jaar geleden Venray IN KINDER VAKANTIEWERK Ons waterprojekt Vlooienmarkt Kollekte VENRAY ÏERMGINGSMEUWS >NJ Venrays Mannenkoor J.U.M. Nieuws uit Overloon Helpt „Euterpe "onder de pannen! N.K.V. Centrale Venray St. Pe^S OJ.C. IDÜNA St. Theobaldusgilde Overloon Beweging Werkende Jongeren Frans van de Kamp Financieringen m GEVONDEN VOORWERPEN Het weer in juli Donderdag 5 juli om 19.30 uur ex tra repetitie voor de bassen en om 20.00 uur voor 't gehele koor. Na de pauze om 21.15 uur kwartaalbespre king met als agendapunten bestuurs verkiezing en kapitaalbestedings plan. Donderdag 12 juli om 19.30 uur extra repetitie voor de baritons en om 20.00 uur voor 't gehele koor. Op donderdag 9 en 26 juli en 2 aug. geen repetitie wegens vakantie. Zaterdag 21 juli 't traditionele fietstochtje naar Fons in Geysteren. Tijdstip van vertrek wordt op de repetitie bekend gemaakt. Afmelden voor 5 en 12 jirii niet bij H .Gommans, maar bij J. Nooyen, Niessenstraat 10, tel. 83162 of Al- monda, tel. 85777. Het was afgelopen zondag weer prima jongens. Jammer alleen wat het kerkbezoek betrekkelijk gering was. Veel meer mensen hadden van jullie goede en mooie zang kunnen genieten. A.s. zaterdag 8 juli om 08.00 uur zal het koor vertrekken voor de Frankrijk-reis, vanaf' het parkeer terrein van DE WETTELING. Niet in uniform. Uniform natuurlijk wel meenemen. Denkt iedereen aan wat hij alle maal mee moet nemen? Kijk de speciale FRANKRIJK-REIS-EDITIE van DE GALM nog even na. Denk om paspoorten of toeristenkaarten. Zonder die papieren komen we de grens niet over. Blijft over dat het bestuur jullie dank zegt voor jullie inzet in het afgelopen jaar en jullie uiteraard veel sukses in Frankrijk toewenst. Een goede reis en een behouden terugkeer. En na afloop een heel prettige vakantie. Lour descomité afd. Venray SEPTEMBER-BEDEVAART Van 9 t.m. 17 september kan men met de 87e Limburgse Bedevaart naar Lourdes. Er hebben zich reeds een tiental pelgrims opgegeven voor deze bedevaart. Als U ook voorne mens bent deze bedevaart mee te maken, geef U dan zo spoedig mo gelijk op bij dhr. G. Philipsen, Goud- smidstraat 42, tel. 83575. De kosten van deze bedevaart zijn 625,waarvan bij inschrijving 100,te voldoen. Als U zich tijdig opgeeft, kan ge zorgd worden voor een gezamenlijk verblijf in een hotel in Lourdes, wat altijd bevorderlijk is voor deze verre reis. Wenst U nadere inlichtingen, wendt U gerust tot dhr. Philipsen of een der andere bestuursleden. Hoi NJN-ers. Ondanks de vakantie was afgelo pen zondag de excursie-opkomst (21 man) redelijk goed. Alleen was het jammer dat er slechts één proeflid is gekomen. Daarom wil ik bij deze de proefleden aanmoedigen om zich volgende week ook eens te laten zien. Er zijn ook weer leuke dingen ge zien. Gert-Jan ving op de Hamert een hommelzweefvlieg (Eristalis in- tricurius L.), dit beest lijkt sprekend op de algemeen voorkomende aard- hommel. De kortere antenne en het feit dat de hommelzweefvlieg niet steekt onderscheidt hem van de aardhommel. Een knap staaltje van aanpassing om vijanden af te weren. De excursie van Henk ving in de Geysterse beek een beekster. De 2e vangst binnen 10 dagen van deze zeldzame libel! Nu de excursies voor deze week. Jan gaat naar het Maasheggen- landschap en wel naar het deel dat ter hoogte ligt van Boxmeer waar binnenkort gestart wordt met de Maasbqchtafsnijding. Dit wordt een fiets-wandel excursie met speciale aandacht voor libellen en maas plantjes. Henk gaat naar de grote peel bij Ospel. Het belooft een mooie ex cursie te worden met veel zweef vliegen, vlinders, libellen en plant jes .Op vogelgebied kun je wat door trekkende steltlopers verwachten. Voor elk wat wils. Boena gaat naar het Schuitewater bij Lottum. Het wordt een kombie excursie met Grubbenvorst. Jos Hoogveld uit Grubje weet een hele boel van planten, dus plantenlief hebbers grijp nu je kans en ga naar het Schuitewater! De excursies vertrekken allemaal om half 8 vanuit Venray (schouw burg); en voor de excursie van Boe- na kunnen de mensen uit Horst op gehaald worden om 8.15 uu* bij' de Oude Bind in Horst. Tot slot nog een belangrijke me- deedling voor het bestuur. Op vrij dag 6 juli a.s. is er een ABV om 19.00 uur in het Hol (Armaschool). Dus Jan, Henk, Henkie, Ton, Jolan- da, Helène, Antoine, Twan, Vincent en Gee Jee houdt deze avond vrij. Tot zondag, Boena. 'Oj3 MERSELO Vrydag 6 juli: Om de konditie na de kermis weel een beetje op pijl te brengen gaan we vanavond een stukje fietsen. Onderweg houden we dan ook nog een gezellige picknick. Denken jullie aan de nieuwe lid maatschapskaarten. Deze zijn geldig tot 1 januari 1980 en kosten 5, Iedereen van 12 t.m. 15 jaar is wel kom. Zaterdag 7 juli: Ook vandaag maken we er weer een gezellig avondje van. We begin nen om 8 uur en gaan door tot half een, voor iedereen van 15 jaar en ouder. Ook voor deze groep zijn er weer nieuwe lidmaatschapskaarten, deze kosten 2.50. GESLAAGD Te Nijmegen slaagde onze dorps genoot Ben Alders voor het candi- daat examen „Sociale Geografie". Enkele bijdragen zijn reeds ont vangen. Alhoewel de vakantietijd is aan gebroken wilen wij u toch vragen uw harmonie niet te vergeten. „Koop" daarom een nokpan voor 100,—, een dakpan voor 25, een singel voor 10,of een bak steen voor 5, Stort uw bijdrage op een van on derstaande rekeningen: AMRO-bank Ned. Credietbank RABO-bank 42.21.02.849 23.47.85.918 15.39.63.662 De Juridische Dienst van het NKV zal wegens vakantie in de maand juli geen zitting houden. De zitting in augustus is dan weer de 2e don derdag. A.s. zondag is de laatste repetitie voor de vakantie. Zondag 12 augustus starten we weer met de repetitie op de nor male tijd. Er zal dan weer hard gewerkt moeten worden want 18 augustus en 19 augustus moet er weer opgetreden worden en dan 1 september voor de Taptoe. Allen een prettige vakantie. HYPNOSESHOW MET LEZING IN Op 6 juli a.s. vindt er in het open jongerencentrum Iduna te Oostrum een hynoseshow met lezing plaats. Het programma bestaat uit een in formatief gedeelte en een reeks ex perimenten. In het informatief gedeelte wordt ingegaan op vragen als: Wat is hyp nose ?Wie kan hypnotiseren? Wat is mogelijk en/of onmogelijk bij hypnose? Wie kan hynotiseren? Wat zijn de gevaren van hypnose? De demonstraties met vrijwilli gers uit het gehoor bestaan uit se- rieuze experimenten zoalshet spre ken van vreemde talen, leeftijds regressie, het leggen van een ver stijfd lichaam van een proefpersoon tussen twee stoelen. Bij de demon straties wordt zorgvuldig gewaakt dat niemand belachelijk wordt ge maakt of zich beledigd kan voelen. De avond begint om 20.00 uur in de Oude Watermolen, Watermolen straat, Oostrum. NIEUWE KONING Op de zaterdag j.l. gehouden ko- ningschieten van het St. Theobal dusgilde, op de schietbomen aan de Bossenhoekweg, werd na een onge veer 2 uur durende strijd de vogel naar beneden gehaald door het gil de-lid Toontje Aerts (Pzn). WERK DAT EEN JONGERE NIET MAG DOEN: Per 1 januari 1973 is het arbeids besluit voor jeugdigen in werking getreden. In dit besluit is geregeld welke arbeid jongeren onder de 18 jaar niet mogen doen. Worden die werkzaamheden toch aan je opge dragen, dan mag je weigeren. Je moet er wel zeker van zijn dat ze onder het arbeidsbesluit jeugdigen vallen, anders kan je baas je ont slaan wegens werkweigering. Infor meer altijd eerst bij vakbond of KWJ. Je kunt ook de arbeidsinspectie inschakelen. De arbeidsinspektie moet het arbeidsbesluit kontroleren. Zij kan je baas een boete geven als hij fout is. Een andere mogelijkheid is om eerst met je collega's te pra ten. Als jullie er onderling over eens zijn, dat er verboden werk gedaan wordt, ga dan als groep bij je baas protesteren. Dan voorkom je dat de baas jou terug kan pakken. Welke werkzaamheden zijn er zo al verboden voor jongeren onder de 18 jaar? 1. Het werken met gevaarlijke stof fen zoals logen en zuren, poly- theen, lood, fosgeen, oxydestof, etc. Ook gevaarlijke stralen val len hier onder en werk waarbij gevaar is voor infektie b.v. be dorven vlees, dode honden en katten, het verzorgen van mensen die een ernstige infektieziekte hebben. 2. Werkén met teveel geluid. Je mag niet werken op plaatsen waar het geluid boven de 90 de cibel uitkomt (80 decibel is druk straatverkeer). 3. Werk met bepaalde trillingen kan schade toebrengen aan b.v. het kraakbeen. Verboden is het wer ken met aanklopmachines in de schoenindustrie, grondverdich- tingsapparaten en pneumatisch slaggereedschap. 4. Het tillen en dragen van te zwa re lasten. Je mag niet meer dan 50 kilo tillen, anders kan je wer velkolom gaan vergroeien. Verboden is machinegebonden werk, waaronder ook de lopende band valt. In het algemeen is re gelmatig terugkerende arbeid, waai-van het tempo door de ma chine wordt bepaald, verboden. 5. Werk met gevaarlijke machines. Dit zijn machines die gevaarlijk zijn vanwege de bewegende on derdelen. In het besluit is een hele reeks van die machines ge noemd. Ook al is een machine beveiligd, dan nog kan het wer ken ermee verboden zijn b.v. bij een cirkelzaag. 6. Werk met nog meer gevaarlijke machines'. Hier gaat het om ma chines, die bij het in beweging komen, gevaar voor anderen op leveren. Het bedienen van hijs- of hefwerktuigen is verboden en het geven van signalen aan men sen die deze machines besturen. Het vast- of losmaken van las ten is verboden. Verboden is ook het bedienen van heftrucks en mechanische schoppen, het bedie nen van wissels, het aan- en af koppelen van aanhangwagens of werktuigen aan een trekkend voertuig. 7. Werk waarbij je kunt vallen. Dit is werk op hoogte zoals glazen wassen en het werken in dak goten. In de bouw- en scheeps- bouwsektor mag je alleen op hoogte werken als er een goede beveiliging is tegen vallen (goe de stellingen, leuningen e.d.). 8. Werk waarbij je in elkaar ge drukt kan worden. Hieronder vallen o.a. gevaarlijk sloopwerk, werk waarbij je bedolven kunt worden, het werken aan stutten en ander ondersteuningsmate riaal, het bedienen van grond- verzetmachines, het vellen van bomen, het laden en lossen van zware dingen die kunnen gaan schuiven en het bedienen van landbouwwerktuigen b.v. trek kers. 9. 2Werk in afgesloten ruimten. Je mag geen werk doen in silo's, bunkers, tanks, dubbele bodems, ketels, leidingen en reservoirs. 10. Werk met electriciteit. Je mag geen werk doen met, aan of in de nabijheid van electrische in stallaties met ongeïsoleerde on derdelen, waarop een wissel spanning van meer dan 42 volt of een gelijkspanning van meer dan 110 volt staat. 11. Werk waarbij er eksplosie-ge- vaar is. Het gaat om opslagplaat sen van ontplofbare mengsels waar veel gas kan ontsnappen. Bovendien is het werken met stoffen, die een plotselinge che mische reaktie kunnen geven, waarbij in zeer korte tijd grote hoeveelheden gas of warmte vrij komen, verboden. 12. Werk met een slechte invloed op je ontwikkeling. Dit is eenzijdig werk, werk waarbij stank weer zin opwekt, werk bij slecht licht, etc. Voor jongeren onder 18 jaar geldt ook een speciale regeling voor de arbeidstijden. Meestal zijn deze re gels per CAO vastgesteld. In ieder geval mag je beneden de 18 jaar geen overwerk doen (slechts bij ho ge uitzondering en dan met toe stemming van de arbeidsinspektie). De tijden waarbinnen je mag wer ken zijn: op fabrieken en werkplaat sen tussen 7 uur 's morgens en 6 uur 's avonds, in de winkels tussen 8 uur 's morgens en 7 uur 's avonds. In verpleeginrichtingen tussen 5 uur 's morgens en 11 uur 's avonds en overige tussen 6 uur 's morgens en 7 uur 's avonds. Binnen deze tijden is vastgesteld hoeveel uren je mag werken en hoe lan gje schafttijd is. Zoek het op in je CAO! Tot slot wil de KWJ je er nog op wijzen, dat dit arbeidsbesluit jeug digen bewijst dat het minimumuur loon eigenlijk naar 18 jaar toe moet. Men gaat er bij dit besluit namelijk van uit dat je tot je 18de extra be schermd moet worden, maar daarna niet meer. Het mag dan wel leuk zijn dat je tot je 18de beschermd wordt tegen gevaarlijk werk, maar het is triest dat over de veligheid van ouderen niets in de wet staat. Over ruim twee weken zal het spektakel van het Kindervakantie werk weer van staff gaan. De voor bereidingen zijn iri een slotfase of reeds afgesloten. Alleen zitten we, net zoals in het verleden weer met een tekort aan leiding. Het verve lende is telkens, dat de laatste week weer een aantal jongens en meisjes zie hkomt opgeven, die wij dan op het allerlaatste moment moeten zien in te delen. Wij zouden iedereen die nog mee wil doen vriendelijk, maar toch wel zeer dringend willen verzoeken zich zaterdag 7 juli a.s. om 10 uur te ko men melden in de Levensschool aan de Bevrijdingsweg, waar wij dan voor iedereen die meedoet leider of leidster een instructiemorgen ver zorgen. Voor zowel de eerste als de tweede week kunnen we nog onge veer 15 personen gebruiken. In verband met vakantieplannen van een aantal bestuursleden zou den wij het erg op prijs stellen dat iedereen die mee wil doen zich voor of op 7 juli opgeeft, zodat ook wij ongestoord op vakantie kunnen gaan voordat het KVW begint. Degenen die zich nog na 7 juli op willen geven, kunnen dat alleen nog maar doen bij de hoofdleiding van de eerste week. Schriftelijke aan meldingen op andere adressen dan het hieronder te noemen, kunnen niet meer worden verwerkt. En dat zou toch wel jammer zijn wanneer je graag mee wilde doen. Afsluitend dus: Wij verwachten op zaterdag 7 juli een volle bak in de Levensschool. Voor twee programmaonderdelen zijn ook nog helpers nodig: Maandagmiddag de vossenjacht in het centrum van Venray; donderdagmorgen een creatieve morgen op het terrein van het Vlakwater. Na 7 juli opgave voor leiding: mej. M. Albers, Kempweg 15, Venray, tel. 04780-81285. Opgave voor hulp maandagmid dag: hetzelfde adres. Opgave voor hulp op de donder dagmorgen: dhr. H. Maessen, Kiosk 62 ,Brukske,.tel. 04780-87027. GELD NODIG? KAN U HELPEN GELD VOOR: aanschaf auto, caravan etc., verbouwing woning, nieuwe keuken, vakantiereis of hobby ENKELE VOORBEELDEN: 2.000 24 maanden x 101,82 4.000 36 maanden x 141,81 7.500 48 maanden x 205,05 10.000 60 maanden x 228,30 Kontinu-krediet is natuurlijk ook mogelijk BEL 87575 Water is water. Het eerste en het voornaamste wat een mens nodig heeft is water. Daar zijn we alle maal van overtuigd. Dit ingezonden stuk is gewoon om eens met u allen te praten over water. Laat ik eerst eens zeggen wie ik ben. Ik ben Zr. Bervasia (Bets) Rein- tjes uit Leunen die in het jaar 1957 voor de eerste keer naar de toenma lige Belgische Congo vertrok om als verpleegster daar te gaan werken. Vele mensen zullen me wel kennen en weten dat ik al dikwijls met va kantie in Nederland ben geweest. Na vele moeilijke jaren in Zaïre (voor malig Belgisch Congo) zijn we er toch nog heelhuids uit tevoorschijn gekomen. Jaren en jaren hebben we in onze missiepost gesukkeld met water, omdat ieder emmertje naar de bron gehaald moest worden. Ge lukkig dat we dan nog een regen seizoen hebben, waarin we de regen zoveel mogelijk opvangen. In het jaar 1972 zijn we begonnen met een bron te capteren kleine bronnen samen bundelen tot een grote bron) die op 900 meter van de missie lag. Dit is ons met hulp van de paters uit de buurt en onze in landse vakmensen gelukt om bene den een motor met een pomp op de bron te zetten. Daarna buizen naar boven in een reservoir. En in augus tus 1973 stroomde voor de eerste keer het water op onze missiepost naar boven. Je kunt je niet voor stellen wat dat zeggen wil water te hebben uit een kraan en eens flink je handen te kunnen wassen. Dit is nu jaren goed gegaan, natuurlijk zuinig, alleen in de voormiddag wa ter want dan is er weer te kort aan stookolie voor de motor, dan weer het onderhoud aan de buizen, want ieder mens weet wel als er iets op gebouwd is moet het ook goed bij gehouden worden om het goed te laten funktioneren. De laatste tijd werd het steeds moeilijker met de brandstof om de boel aan het draaien te houden. Tot we op een kwade morgen be neden kwamen om de pomp aan te zetten, en tot overmaat van ramp onz ehele motor gestolen was. Daar sta je dan, zoveel jaren gewerkt om onze mensen water te geven en zo doende zelf water te hebben op de kraamkliniek en polikliniek. Je eer ste reaktie is dan woede en moede loosheid. En onze goeie mensen van de parochie waren er zelf ook kapot van. Wie doet er nou zo iets? Wie zet er een half dorp zonder water? En dan ben je hier in Nederland met vakantie, je ligt 'in het zieken huis, en je ziet van alles, uit iedere kraan komt water, tweemaal per dag word je gewassen, telkens schoon water. Er staat een glas wa ter bij je bed. De bloemen in dë vaas hebben water. Het is zomer en je hoort de mensen spreken van de vakantie en van het zwemmen. Ne derland waterland. En nu gaan mijn gedachten naar mijn werk, waar iedere dag 's morgens de moedertjes water gaan halen om met ons werk te kunnen beginnen. Je moet zorgen dat er enkele emmers in voorraad staan voor de bevallingen, voor je handen te kunnen wassen tussen de onderzoeken door enz. Mensen van Leunen, van Venray en iedereen die Peel en Maas leest, denk hier eens over na. Ik ga voor lopig nog niet terug vanwege ge zondheidsredenen, maar ik mag niet stil zitten, er moet geld komen. We moeten weer opnieuw beginnen met een nieuwe motor, ondanks dat de vandalen of hoe je ze ook noemen wilt die stelen en overvallen plegen hier en elders. De gewone arme mens, waar wij mee werken en waarvoor we werken, mogen en kunnen niet in de steek gelaten wor den. Iedereen van U allen weet dat Zaïre een moeilijk land in Afrika is. Wij missionarissen weten dat het ons land is, het land waar wij een groot deel van ons leven hebben ge woond en willen blijven wonen. Zaïre moet vooruit, misschien nu nog niet direct, maar toch zal er een tijd komen dat we weten en zien dat ons werk er geweest is voor de medemens. Dat wij geprobeerd hebben het gebod van Christus „Be min Uw Naasten" daadwerkelijk waar gemaakt hebben. Wilt u mij helpen met een emmer water op te pompen, ik wil u van mijn kant op de hoogte houden hoe het verder zal gaan. Er is op de Rabobank te Leu nen een aktiecomité Bets Reintjes onder nr. 12.81.02.969 waar u altijd terecht kunt met uw bijdragen. Persoonlijk kunt u me ook berei ken op St. Catharinastraat 31 te Leunen of wel Provinciaalhuis Gel- dropseweg 170, Eindhoven. Tot wederhoren. Zr. Gervasia (Bets) Reintjes Botsing met gewonde De 44-jarige P. B. uit Ede reed met zijn auto over de Geysterseweg en verleende bij de kruising met de Mgr. Hanssenstraat geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door de 34-jarige E. A. uit Venray. De Venrayse auto sloeg over de kop en kwam op de linker weghelft terecht en botste daar tegen de uit de rich ting Wanssum naderende personen auto van de 64-jarige A. K. uit Ven ray. Zijn inzittende echtgenote werd daarbij dusdanig gewond dat zij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De andere bestuurders en inzittenden liepen geen noemens waardig letsel op. Verder was er be hoorlijke materiële schade. UIT PEEL EN MAAS VAN 2 JULI 1949 - No. 26 Op het feest van St. Petrus Paulus werd op het terrein van Huize „St. Anna" het Paviljoen „St. Bernard" door Minister In 't Veld geopend. Hierbij waren aanwezig, de Com missaris van H.M. de Koningin in Limburg met leden van Ged. Staten, de directeur-generaal van de Volks gezondheid, Inspecteur van Staats toezicht Krankzinnigenwezen, de Deken en Burgemeester van Venray. Door de turnvereniging „St. Chris- toffel" werd deelgenomen aan een kringwedstrijd te Roermond. Venray kwam hier uit in de 2e klasse en wist hier tevens de 2e prijs te be halen. Door de dames werd voor de eerste keer deelgenomen en kwamen met een vermelding „zeer goed" naar Venray. Gegadigden voor het fruit, te was sen staande in de boomgaarden ge legen Molenpad en Jan Hensen- straat, eigendom van de gemeente, kunnen tot uiterlijk woensdag 6 juli schriftelijk hun aanbieding doen ten gemeentehuize. Op het muziekconcours gehouden te Wanssum behaalde in de 3e afde ling de fanfare Ons Genoegen van Oirlo de 2e prijs. Het concours te Wanssum is zeer goed geslaagd en de organisatie was af. Laat waarschuwing „Engelse scha de". Zij die dodr het Centraal Bu reau Vergoeding Militaire Vorderin gen te 's-Gravenhage, voor de af handeling van de door hen ingedien de claim zijn verwezen naar de Schade-Enquête-Commissie, gelieve zich voor woensdag, onder mede- brenging van het ontvangen schrij ven, te vervoegen ten gemeentehui ze afd. I. Zondag 10 juli zal te Castenray een muziekfeest gehouden worden bij gelegenheid van de oprichting van het mannenkoor. Aan dit mu ziekfeest waaraan instrumentaal en vocaal te genieten valt, wordt ge houden, rond de ruïne van de school, dat hiervoor werd uitgekozen. UIT PEEL EN MAAS VAN 9 JULI 1949 - No. 27 Venray's glorie is nog altijd zijn monumentale parochiekerk St. Pe trus Banden met zijn grote schat aan prachtig beeldhouwwerk. Wel licht geen andere kerk in Nederland is zo rijk uitgerust met kostbare beelden als onze St. Petrus Banden- kerk. Door de meesterhand van de beeldhouwer Piet van Dongen her steld, zullen zij binnenkort, de stoe re reeks der twaalf Apostelen voor op, onze kerk weer sieren. Het kerk bestuur heeft een zestal foto's doen vervaardigen van enkele dezer beel den door de bekende kunstfotograaf Martien Coppens en diens leerling Peter Swenker. Maandag 4 juli kwam met het opendraaien van een kraan een de finitief einde van Venrays Gasfa briek. Nu komt vanuit het zuiden van Limburg het Mijrigas door lan ge pijpleidingen naar Venray. Bij de opening en overname door het Li- magas waren aanwezig: Jos Maenen als vertegenwoordiger van de Com missaris van de Koningin, Deputé Peters, Oirlo, de Deken en Burge meester en Wethouderscollege, be nevens directie Limagas, de oud-Di recteur van de Gasfabriek, de Di recteur van Gemeentewerken. De aanvoer pijpleiding komt via Asten- Deurne naar Venray. De Toneelvereniging „Hioob" heeft in studie genomen het openluchtspel „Tussen Caen en Overloon" dat ge schreven werd door Piet Vermelt- foort. Eind augustus zal „Hioob" de première geven. Tot onderwijzeres te Merselo werd met ingang van 1 juli benoemd aan de R.K. Bijz. School mej. Corry Wijnhoven uit Wanssum. Te Baarlo werd aan de Lagere school benoemd tot onderwijzer: de heer Th. Koop- mans uit Oirlo. Op zondag 15 juli a.s. zal een gro te vlooien en antiekmarkt worden gehouden door fanfare „Ons Genoe gen" te Oirlo, ten bate van het uniformenfonds van de fanfare en drumband. Deze vlooienmarkt wordt gehou den in de Tuinbouwloods, gelegen Deputé Petersstraat te Oirlo. De loods is vanaf 13.00 uur ge opend ter bezichtiging van de goe deren; er ïs een grote keuze in alle denkbare spullen. De vlooienmarkt begint om ca. 13.30 uur. Gezien de verscheidenheid zal het voor de belangstellenden zeker de •moeite waard zijn een bezoek aan deze vlooienmarkt te brengen. Vermeld dient te worden dat het geheel muzikaal zal worden opge luisterd. Onvoldoende uitgekeken Een 40-jarige bromfietser reed over de Westsingel in de richting van de Langstraat en verkeerde on der invloed van alcohol. Hij zag links op het trottoir een bekende lopen en wilde deze aanspreken. Na gestopt te zijn keek hij of er verkeer naderde en stak toen de Westsingel over. Daarbij kwam hij in botsing met de personenauto bestuurd door de 20- jarige R. F. uit Venray. Het bleef gelukkig bij materiële schade. In het weekend van 7 juli zal de jeugd van de gymnastiekvereniging St .Christoffel u weer eens lastig vallen. Ze zullen dan bij u aanbel len en vragen om een kleine finan ciële bijdrage. Wij willen u vragen, stel hen niet teleur, zodat wij dank zij uw milde steun weer iets meer voor de jeugd kunnen doen, dan de normale subsidies ons toestaan. in de week van 18 Lm. 24 juni 1979 1 herenhorloge met blauw lederen band, merk Omega-Geneve; 1 korte groene legerjAS met 1 snelbinder; 1 blauwe knipbeurs inh. 1 sleutel en geld; 1 cognac kleurige portemon- naie met bruine plastic beugel; 1 bruin kinderschoentje (linker); auto sleutels voor „Datsun". in de week van 25 juni Lm. .1 juli 1 herenbril in zwart etui met knip; 1 diamant fazant (Vogeltuin Servatius); 1 kinderjasje, licht- en donker blauw maat 116; 1 nacht japon met poppetje, wit-blauw van kleur; 1 korte groene legerjas met 1 snelbinder; 1 zwarte knjpbeurs inh. geld; 1 bos sleuf éls (5 stuks) met veer en nagelknipper; 1 giropasje met cheques t.n.v. P. J. G. Swinkels no. 3812930. Inlichtingen over gevonden voor werpen zijn te verkrijgen op het po litiebureau te Venray, Wilhelmina- straat 15, alleen tijdens kantooruren en NIET op zaterdag o'f zondag. Tegen lantaarnpaal De 36-jarige bestuurder van een personenauto J. de V. uit Helmond reed over de Langstraat in de rich ting van het centrum. Ter hoogte van de kruising met de Westsingel verkeek de bestuurder zich en reed het trottoir op. De auto kwam toen in botsing met een lantaarnpaal en verkeersbord. Feiten en fabels In juli, de hooimaand, begint de eigenlijke zomer; nadat het vaak in de laatste helft van juni fraai zomer weer is, naderen we nu snel het hoogtepunt van de zomer. Gemiddeld stijgt de temperatuur op 22 dagen boven de 20 graden, ge middeld treffen we acht maal een zomerse dag (temperatuur 25 graden of meer) en gemiddeld twee maal wordt de dertig graden bereikt of overschreden. De gemiddeld grote hoeveelheid neerslag in deze maand is toe te schrijven aan de op wolk breuken lijkende warmteonweders die we in juli vaak laat in de mid dag of avond zien en horen optre den. In de klimatologische grafie ken zien we een duidelijke piek in de temperatuurkromme, die rond de 14e juli het hoogtepunt van de zo mer ligt. Is het zoals gezegd mesetal in de eerste twintig dagen van deze maand fraai zomerweer, na deze 20e juli het feest van St. Margriet beginnen de zogenaam de hondsdagen, de zes regenrijkste weken van de zomer en ook van het verderop in dit artikel bij de spreu- gehele jaar, maar daar komen we ken nog wel terug. DE FABELS In de volksmeteorologie heeft de maand juli natuurlijk een belang rijke plaats ingenomen. Zo lezen we meteen op de eerste juli de spreuk: „Is de eerste juli regenachtig, de hele maand zal het wezen twijfel achtig", en meteen op twee juli het fraaie gedicht met volgende meteo rologische waarheid „Als 't regent toen Onze Lieve Vrouwe Het gebergte al ging beschouwen Zo zal de regen zich vermeren En in veertig dagen niet wegkeren". Het is opvallend dat in het gros van de julispreuken een tijdsduur van veertig dagen zes weken wordt aangehouden, zo ook op 6 juli (SL Godeheve): „Als het op St. Go- delieve regent, zal het zes weken lang duren", terwijl de dag daarop (Feest van de heilige zeven broe ders) staat geschreven: „Regent het op Zevenbroederdag, dan het nog zeven weken regenen mag". Over vrijwel geen dag van het jaar bestaan zoveel weerspreuken als over de reeds eerder genoemde twintigste juli het feest van St. Margriet en speciaal omdat het er zoveel zijn heeft men wel eens gezocht naar een verband met het weer op die dag en de daarop vol gende periode; wel, zoals bij zovele weerspreuken het geval bleek te zijn was er geen verband tussen het weer op die dag zelf en het weer in de daarop volgende periode, wel is bekend maar dat had ik al eer der zegd dat de zes weken na de twintigste juli de regenrijksten van het hele jaar zijn. Een greep uit de vele spreuken: „Sinte Margriet, dertig dagen of niet". „De regen van Sint Margriet duurt nog veertien dagen", of om het eens vlot in het frans te zeggen: „Quand il peut a Ste-Marguérite, il pleut quarante jours de suite". „Re gen met Sinte Margriet geeft zes weken boerenverdriet", méér: „Re gent het niet op Sinte Margriet dan regent het zes weken niet". Eind juli begon men vroeger ken nelijk al aan de komende winter te Wenken want de laatste spreuken van deze maand geven voorspellin gen over het te verwachten winter weer: „Is Jacobus hel en warm, be vriest met Kerstmis rijk en arm", en tenslotte vinden we op het feest van St. Anna de laatsie twee weerspreu ken van deze maand: „Werken met SL Anna de mieren, dan zult g'enen lange winter vieren", én: „Bouwt op SL Anna demier haar hopen, de winter zal niet zacht verlopen.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 5