Gemeentepolitie „viert" tweede lustrum met aanbieding „zwartboek" Politiebureau Leenenl De Zwaan wm AuCygne Geen integratie VWO/ HAVO Horst-Venray PEEL EN MAAS ook üw krant ORGEL COMITÉ VENRAY VRIJDAG 6 JULI 1979 NR. 27 HONDERDSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS JITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ADVERTENTIEPRIJS 26 et. per mm. ABONNEMENTSPRIJS 3ROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9 i 9 f 0.75 9« 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen Foto Hotel-Bodega /V Restaurant Gelegen in een 16e eeuwse brouwerskelder, Grote Markt 2, Venrgy Iedere vrijdag-, zaterdag- en zondagavond ons WEEKEND-MENU 4 gangen voor 25,50. „Het" adres voor Uw party - feest - receptie - vergadering Tevens Hors d'oeuvres en koude buffetten aan huis verzorgd RESERVERINGEN 04780-86969 In feite is het vreemde situatie, iat handhavers van orde en veilig heid gevat onder de noemer po- itie in aktie komen tegen hun ;rote bazen. Een vreedzame aktie veliswaar in de vorm van het laten /erschijnen van een „Zwartboek" -•an de tienjarige strijd over de huis- /esting van het Venrayse politie corps 1969-1979. Dat de politie op deze manier in aktie komt levert het bewijs, dat le nopd hoog is gestegen; dat men iet niet meer ziet zitten en dat men iu het wachten op een fatsoenlijk inderkomen voor het politie-appa- aat goed zat is. Wanneer men het „Zwartboek" eest, dan blijkt dat de Venrayse po- itie tien jaar lang niet alleen van iet kastje naar de muur is gestuurd, aaar meer dan eens is blij gemaakt net de spreekwoordelijke dooie mus. Toen Venray in september 1969 •ij het bereiken van een inwonertal an 25.000 gemeentepolitie kreeg, /as er sprake van, dat bestaande roepsbureau van de Rijkspolitie an de Wilhelminastraat met de bei- e aanliggende woningen tot hoofd- ureau van politie zou worden ver duwd. Schetsplannen werden ge laakt en gewijzigd en zelfs oogstte rchitekt Colsen bij het ministerie an binnenladnse zaken grote lof oor zijn plannen. Er werd officieel ubsidie aangevraagd maarein- e 1971 bleken de tekeningen niet in >en Haag te zijn In 1972 verscheen een levensgroot chtpunt in de huisvestingsmoeilijk- eden van het steeds maar groeien- e politie-apparaat. De gemeente zou et „Jerusalem"complex kopen en an zou na verloop van tijd de :hoolvleugel aan de zijde van de [euvelstraat politiebureau kunnen rorden. In die dagen werd welis- aar gesproken over „tien jaar", ïaar alles wees er op, dat de ge- ïeente eerder het eigendom van het oormalige klooster en de school zou erwerVen. Intussen deed zich een nieuwe LOgelijkheid voor in de vorm van et leegstaande oude ziekenhuis aan e Merseloseweg. Tekeningen en lannen werden gemaakt met het ^teindelijke resultaat, dat uitvoering an de plannen onbetaalbaar zou ijn Vervolgens was er sprake van, dat a politie zou kunnen verhuizen naar ït voormalige gymnasium aan de eunseweg, wanneer de gemeente it pand had verlaten. Ook deze op- issing werd als zeer serieus be- :houwd, maar ook deze mus, waar ten zo blij mee was, werd in 1976 )emloos bijgezet bij de andere over- iden mussen In mei 1976 werd dan eindelijk et besluit genomen tot nieuwbouw m de Leunseweg, tussen Houthan- el Schoenmakers en het oude gym- asium. De nieuwbouwplannen lig- ïn aanbestedingsklaar, maar nu ino 1979 ontbreken de finan- ën. Intussen ging het oude ge- ieentehuis aan de Grote Markt ook in de onderdakzoekende politie- eus voorbij. Intussen speelt dan de urgentie- ist met plaatsen, welke het groene ;ht van de minister hebben gekre- ;n voor nieuwbouw van politie- areaus. Ondanks herhaalde Haagse «ezeggingen is deze lijst er nog eeds niet. Insiders menen te we- n, dat het Venrayse politiebureau 3 de urgentielijst staat voor 1983. Steeds is in de raad gevraagd naar mogelijkheid van voor-financie- ng door de gemeente van het nieu- e politiebureau .in afwachting van e ministeriële subsidieverlening. De burgemeester kon hierop geen nnig antwoord geven omdat hij yg steeds (officieel) niet weet in elk jaar de subsidie wordt ver end. Wij hebben zo het gevoel, dat de •gernis bij de politie ongeveer twee eken geleden het kookpunt heeft sreikt. Toen werd bekend, dat de smeente in een keer drie miljoen >ver" had. Vorige week besloot de tad tot besteding van dit „meeval- rtje". Maar over voor-financierep in de nieuwbouw van het politie- ireau werd 'met geen woord gerept. Blijft de hoop ,dat voor-financie- ;n straks mogelijk wordt wanneer e gemeente geld overhoudt wan- =er zij met twee van de drie mil- en extra afschrijvingen op eerder sdane geldleningen heeft gedaan. En dat is dari de zoveelste hoop, e de Venrayse politie kan koeste- ïn. Hotel Bodeoa W\ /W Resiauram DeZwaan wW AuQgpe Gezellig en in een goede sfeer borrelen in Bar-Bodega „DE ZWAAN" met onze SATÉ uit eigen keuken Quick Lunches vanaf f 6.75 ZWARTBOEK De 16 foto's, welke in het boekje zijn geplaatst, geven een trieste weergave van die zeker Venray on waardige huisvesting. hakt en zal in Venray nieuwbouw plaatsvinden .In de informele raads vergadering van 11 mei 1976 besluit de gemeenteraad, na een bezoek te hebben gebracht aan de verspreid liggende politieonderkomens, tot nieuwbouw aan de Leunseweg over te gaan. De Venrayse raad was unaniem van mening dat de huisvesting van de Venrayse politie bedroevend was en dat met spoed de nieuwbouw moest worden gerealiseerd. De op initiatief van de Katholieke Schoolraad Limburg op 13 juni 1977 ingestelde werkgroep, die tot taak kreeg de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot in tegratie van de drie in Venray en Horst bestaande VWO HAVO- schoolbesturen, acht zich van haar taak ontheven. Omdat het meningsverschil over fundamentele aangelegenheden zo groot is, wordt door de werkgroep verder overleg over integratie van de drie stichtingen niet zinvol meer geacht. De werkgroep werd gevormd door de voorzitter en vice-voorzitter van elk der drie schoolbesturen, t.w. het Boschveldcollege, de scholengemeen schap „Jerusalem" en de Stichting Voortgezet Onderwijs Horst e.o. Het overleg stond onder leiding van de voorzitter van de planningscommis sie voortgezet onderwijs van de Ka tholieke Schoolraad Limburg, dr. A. N. Vermeulen. DOELSTELLINGEN In een eerste bezinning op de ge stelde zaak" heeft de werkgroep zich ten doel gesteld vóór 1 augustus 1979 dé werkzaamheden af te ronden door het vinden van een gemeen schappelijke noemer ten aanzien van de volgende aspekten: de identiteit van de scholen; de interne en externe demokra- tisering; het samengaan met besturen van andere vormen van voortgezet onderwijs; de wijze van de totstandkoming van het nieuwe geïntegreerde schoolbestuur; het formuleren van kriteria voor de vestiging van een VWO/HAVO school in Horst. Op een vraag van de werkgroep met betrekking tot deze laatste kwestie lieten de drie betrokken besturen weten de besprekingen niet in te gaan met een vooraf bepaald standpunt. Voor wat betreft de wijze van de totstandkoming van het nieuwe ge- integreerde bestuur namen de be sturen het standpunt in dat door een geïntegreerd bestuur meer adequaat ingespeeld zou kunnen worden op de problematieken dan door enig sa menwerkingsverband- tussen zelf standige stichtingsbesturen. In de diskussies rond het aspekt „identiteit" hield men zich voorna melijk bezig met het zoeken naar een antwoord op vragen als: „In hoeverre moet het nieuwe bestuur de identiteit van scholen bepalen?" en „Zijn de leden van de huidige be sturen bereid zitting te nemen in een bestuur van elk een eigen iden titeit beheert?" MENINGSVERSCHILLEN Binnen de werkgroep ontstond verschil van mening over ter be antwoording van die vragen voor gestelde oplossing. Deze oplossing betrof een bepaalde invulling van een bestuursvorm, volgens welke elk der by de integratie betrokken scholen zou worden bestuurd door een eigen schoolbestuur, dat weer ressorteert onder één centraal stichtingsbestuur. Tussen beide be- stuurs-niveaus zou dan een be- voegdhedenregeling tot stand moe ten komen. Op grond daarvan zou het centrale bestuur toetsen en inspireren en zou per school het sub-bestuur het beleid ten aan zien van de eigenheid/identiteit e.d. bepalen respektievelyk ont wikkelen. Afhankelyk van de op vatting van de betrokken scholen zou het besturen zich op dat ni veau dan kunen manifesteren als „terughoudend" of „geëngageerd". (Vervolg volgende tekstpagina) Het voormalige groepsbureau van de Rijkspolitie, thans met de aanliggende woonhuizen in gebruik als „hoofdbureau" van de Venrayse gemeentepolitie. Het „zwartboek" zal heden worden aangeboden aan de minister van Binnenlandse Zaken, de vaste Ka mercommissie, de Procureur Gene raal en de officier van justitie in het Arrondissement Roermond, de Po litievakbonden, de Limburgse Leden van de Tweede en Eerste Kamer, de Gouverneur in de provincie Lim burg, de leden van de Venrayse ge meenteraad en de leden van de ge meentelijke afdeling openbare orde en veiligheid. Ook zal dit zwartboek worden gezonden aan de landelijke en regionale pers. PLANNEN In de loop van de tien jaren is er meerdere malen door officiële in stanties op gewezen, dat de huisves ting van het Venrays politie-appa raat abominabel slecht is. In 1976 werd eindelijk door de Venrayse gemeenteraad het besluit genomen tot nieuwbouw. De andere mogelijkheden welke er in die jaren geweest waren; voormalige gemeen tehuis, Jerusalem, oud Ziekenhuis en het Gymnasium van de Paters Fran ciscanen werden als financieel on uitvoerbaar geacht. Een van de twee afgekeurde cellen, zonder spoelinrichting op het toilet en een fatsoenlijke afzuiginstallatie. Dit jaar organiseert het orgel comité Venray twee concerten. Op 23 augustus a s. zal Frank Spel ler, die in 1977 ook al in Venray was, het orgel van de Grote Kerk bespelen. Op 27 september volgt dan even eens in de Grote Kerk een concert door Paul Keijsers met medewer king van de Venrayse gemengde zangvereniging „Ars Musiea" onder leiding van Rob Berben. jaren de twee naast het bureau aan de Wilhelminastraat gelegen woon huizen aan het politiebureau toege voegd. De administratie verhuist naar het door'de gemeente verlaten pand Grotestraat 1, naast het voor malige gemeentehuis, terwijl de korpsleiding en de recherche onder dak krijgen in het voormalige pand Vercauteren aan de Grotestraat 11. Efficiënt werken is sindsdien vrij wel niet meer mogelijkHet snel uitrukken van de recherche wordt belemmerd door ladende en lossen de vrachtwagens op het bedrijfs- straatje achter de Grotestraat, tus sen de panden Berden-Trienekens en Manders. Ook de serviceverlening aan het publiek is in gevaar gekomen. Im mers door die slechte verbindingen wordt de hulpverlening geweld aan gedaan. Een voor de dienstcommis sie zeer belangrijk gegeven is dat de gebouwen, waarvan de politie nu ge bruik maakt, slecht beveiligd zijn. haar problemen in het Centraal Po- litieoverleg aan de orde. In 1975 wordt definitief beslist, dat de ver bouwingen geen doorgang vinden. Dan wordt het voormalige Lyceum aan de Leunseweg bekeken. In 1976 wordt definitief de knoop doorge- De dienstcommissie ziet de uitga ve van dit zwartboek ter gelegen heid van haar tweede lustrum als een laatste vertwijfelde poging om de nieuwbouw van het Venrayse politiebureau op de urgentielijst ge plaatst te krijgen. B. en w. stelden een bouwcom missie in welke zich met voortva rendheid van haar taak heeft ge kweten. De plannen en bestekteke ningen zijn in 1977 klaar gekomen. Maar de minister van Binnenlandse Zaken gooide roet in het eten. Hij liet een urgentielijst verschijnen met plaatsen die een nieuw politiebureau konden gaan bouwen. Maar in 1978 kwam tot ieders verbazing Venray op die lijst niet voor. In januari 1979 zou een volgende lijst verschij nen met plaatsen welke in 1981 kon den gaan bouwen. Maar nu in juli is die lijst er nog steeds niet en met De recherche is thans ondergebracht in het voormalige pand Vercauteren aan de Grotestraat 11. Moet de recherche snei uitrukken, dan is dit meestal onmogelijk vanwege het lossen en laden door vrachtwagens op de bedrijfsstraat achter de Gro testraat tussen de panden Manders en Berden Trienekens. Géén officiële festiviteiten van de Venrayse gemeentepolitie bij gelegenheid van het feit, dat Venray tien jaar gemeentepolitie heeft, maar wél de aanbieding van een „Zwartboek" over de abominabele slechte huisvesting van het korps. De dienstcommissie van de Venrayse politie heeft na een ge degen studie een overzicht gepubliceerd over het gevoerde be leid inzake de huisvesting van het politiekorps. Het boekwerkje geeft met foto's een duidelijk beeld van de on houdbare toestand van die huisvesting op een drietal plaatsen in Venray-kom: de Wilhelminastraat, Grotestraat 1 en Grote straat 11. In het najaar van 1969, na byna tien jaar geleden, werden door de bestuurders van de gemeente plannen op tafel gelegd voor het verbouwen van het voormalige groepsbureau van de Rijkspolitie aan de Wilhelminastraat. Dat ge bouw was bestemd voor de huis vesting van vijftien Rykspolitie- mannen. De verbouwplannen van architect „Colsen" werden op het ministe rie van Binnenlandse Zaken des tijds „met lof" bestempeld. Ieder nieuw korpslid kreeg bij zijn aan stelling te horen, dat er op gere kend moest worden, dat „binnen kort" het ongemak van de ver bouwing werkelijkheid zou zyn. Op 1 april 1970 bedroeg de korps sterkte 23 personen. Door de snel le groei van de bevolking in de eerste helft van de zeventiger ja ren, is de korpssterkte thans uit gegroeid tot 56 man. HUISVESTING Weliswaar zijn in de loop van de bestek '81 op de achtergrond vreest de dienstcommissie, dat de plannen andermaal zullen worden opgeschort, zodat het einde van de ellendige huisvesting nog niet in zicht is. VERBINDINGEN Nóg een ander belangrijk punt, waarover de dienstcommissie zich zorgen maakt, zyn de verbindin gen van de Venrayse politie. Een politieauto op een afstand van 10 km van' het hoofdbureau is mo- bilofonisch vaak niet meer bereik baar hetgeen konsekwenties kan hebben wanneer de bemanning van die auto assistentie nodig heeft dan wel voor assistentie wordt opgeroepen. De oplossing voor deze slechte verbindingen is door de Politie- verbindingsdienst al jaren geleden aangedragen, n.l. gebruikmaken van steunzenders. Dat kost geld en telkenmale wordt gesteld met die investering te wachten tot de nieuwbouw klaar is; een nieuw bouw waar nog geen zicht op is. Het hoofdbureau aan de Wilhelmina straat is van alle zijden gemakkelijk te betreden. De dependances van re cherche en admnistratie zijn vanaf 18.00 uur en in de weekenden niet bezet. OVERZICHT HUISVESTING In een waslijst van 41 punten draagt de dienstcommissie materiaal aan dat haar beweringen moet sta ven, dat er teveel beloofd en te wei nig gedaan is om tot oplossing te komen van het nijpend huisvestings probleem. In december 1970 gaat een brief van burgemeester Schols naar het ministerie van Binnenlandse Za ken om subsidie voor de bouw van een politiebureau, maar in 1971 wordt ontdekt dat de plan nen om onnaspeurbare redenen nimmer op het ministerie zijn aangekomen. In 1972 wordt gedacht dat de po litie in een der vleugels van Jeru salem zou kunnen worden gehuis vest. In datzelfde jaar wordt het oude ziekenhuis bekeken. Maar om het ziekenhuis dienstbaar te maken voor de politie zijn de kosten te hoog. In 1973 schrijft de dienstcom missie een „geladen" brief aan de korpschef. In dat jaar denkt men toch aan de verbouwing aan de Wilhelmina straat en gebruik te kunnen maken van het oude gemeentehuis. Maar ook die plannen gaan wegens de hoge kosten niet door. In 1974 stelt de dienstcommissie

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1