VERGADERING VAN DE GEMEENTERAAD KLEINE CHOLEN Jt Sint Jozef waarheen POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Beroep tegen vestiging op de Witte Vennen - Geld voor woningbouw De2waan AuCygne Venrayse missionaris met meer dan 10.000 vluch telingen Meubelen 65-plussers als misdienaar UOAG 29 JUNI 1979 NR. 26 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS OOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN GAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY QTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING instandhouding van kleuter- en re scholen in de kleine kernen ■n probleem, dat in de gemeente rav al vele jaren speelt. Aan- kelijk werd dit probleem opge ien aan het door de gemeente inteerde „Spreidingsmodel wo- feouw kerkdorpen", omdat hier- ordt bepaald, dat in de Venray- ;erkdorpen met uitzondering Leunen en Oostrum alleen worden gebouwd om huisves te geven aan autochtonen, ivang van de eigen natuurlijke i, zoals dat heet. oningbouw in mondjesmaat, me- s!s gevolg van strenge, door de rincie gestelde bepalingen voor ingbouw op de kerkdorpen. in een kerkdorp niet wordt luwd, kan niet worden getrouwd; r niet wordt getrouwd, komen kindertjes en waar geen kin bes komen, daar komen de kleu- en lagere scholen op de tocht te tussen is wel gebleken, dat het uste gemeentelijke „Spreidings- lel" niet alléén de oorzaak is van probleem rond de instandhou- van scholen. Ook het onderwijs 'enray-kom wordt immers meer neer met moeilijkheden van in- dhouding geconfronteerd. Niet de eerste plaats als gevolg van rrinderde woningbouw in de laat- jaren, maar wel als gevolg van t.g. gezinsverdunning en de ver ting van verschillende oudere nwijken. Henseniusschool b.v. wordt af- rnwd en zal samengaan met de iaschool en op verschillende an- scholen dreigt of is leegstand lokalen. •volg: scholen worden samenge- gd of opgeheven en er komt ds meer werkloosheid onder het erwijzend personeel. Om dan nog ir niet te spreken over jonge krachten, die na het behalen van akte, niet aan de slag kunnen len. bestaan wettelijke regelingen, ke gelden voor het instandhou- van kleuter- en lagere scholen, ineer het aantal leerlingen bene de instandhoudingsnorm komt, dt subsidiëring door de minister een bepaald aantal jaren stop- et en moet de school worden ge- Een harde maatregel, waar- slechts in zeer bijzondere ge len kan worden afgeweken, och heeft ook de gemeente Ven- zich de laatste jaren ingezet voor behoud van de scholen op de ine kernen. Zij heeft kontakt met minister opgenomen over de gei lde instandhoudingen van 75, wei norm voor de kernen te hoog dt geacht. Bovendien onder- int het gemeentebestuur de plei- lien van de schoolbesturen naar hogere instanties om scholen voor leffing te vrijwaren, onderwijskringen wordt nu een lichtpuntje gezien als gevolg het bezoek, dat de hoofdinspec- en zes inspecteurs van oplei- gsscholen hebben gebracht aan de ine kleuter- en lagere school van ide. hebben kennis kunnen maken de sfeer en het klimaat van een ine school; zij hebben de resul- van de oud-leerlingen van de line school op de vervolgscholen den. inspecteurs hebben kunnen er- i, dat de kleine school, juist de wijze van werken, opleidt zelfstandigheid en dat op een line school de kinderen van el- zoveel kunnen leren. Vellicht was dit bezoek voor de ipecteurs een openbaring en kan leiden tot een advies om niet al gauw over te gaan tot sluiting een kleine school. )ok voor de met opheffing be- ligde scholen in Venray zou het oplossing kunnen zijn over te ppen óp kleinere combinatieklas met drie onderwijzers voor zes issen in plaats van de kinderen ver te hevelen" naar de grote lolen. gebouwen, meestal geheel of otendeels afgeschreven, kunnen iven bestaan. Lege klassen zouden ilaas kunnen bieden aan vereni- igen, die met ruimtetekort wors en. Hinder onderwijzers zullen de W. worden ingestuurd en het lijkt dat de grote scholen er niet op ten te wachten om nóg groter te »rden. Wanneer het belang van het kind het onderwijs centraal staat zou instandhoudingsnorm voor de lolen moeten worden verlaagd. Het is te hopen, dat de inspecteurs ieder geval dót hebben geleerd bij bezoek aan een kleine school in Venrayse. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9x9 f 0.75 9> 13 0.90 Alleen gelukte foto's be talen I Drie uur had de Venrayse ge meenteraad maandag nodig om een 26 punten tellende agenda af te wer ken. Het zag er in het begin wel naar uit, dat het nog veel langer zou duren, want reeds bij de „ingeko men stukken en mededelingen" bleef men al 'n half uur discussiëren, ter wijl dit meestal toch maar hamer stukken zijn. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het Algemeen Katho liek Kunstenaars Verbond, waarbij namens mevr. van Oppenraal be zwaar werd gemaakt tegen de ver wijdering van de gebrandschilderde ramen in de voormalige kapel van „Jerusalem", de toekomstige raads zaal. Mevr. van Oppenraal is de maak ster van deze gebrandschilderde ra men, welke inmiddels zijn verwij-r derd en als achterwand-decoratie in de raadszaal geplaatst gaan worden. Mevr. Poels-Peters vond het maar een kwalijke zaak dat die mevrouw zo lang op een antwoord op haar brief had moeten wachten. „Samen werking" had bovendien destijds voorgesteld aan de maakster om ad vies te vragen. Dat was niet gebeurd. Het minste wat men nu nog kan doen, is haar uit te nodigen bij de opening van de nieuwe raadszaal. Ook zat het bij mevr. Poels-Peters niet lekker, dat de gebrandschilder de rosetten in de voormalige kapel nu verwijderd zijn, terwijl in de be sprekingen daarover gezegd was, dat ze zouden blijven zitten al dan niet geblindeerd. BESCHERMING VOETGANGERS Mevr. Poels-Peters had kennis ge nomen van een verzoek om subsidie van de Nederl. Vereniging Bescher ming Voetgangers. Zij vond de doel stellingen en de preventieve wer king van deze vereniging zeer goed en stelde voor hen op te nemen op de lijst van „de een cent subsidie". Dat is dan een cent per inwoner per jaar. Maar de beslissing hierover komt pas bij de begrotingsbehande ling aan de orde. COMMENTAAR De heer Konings had reeds eer der verzocht de ambtenaren geen commentaar te laten leveren op brieven van inwoners aan de ge meente. Dat ging dan veelal om niet geheel taalzuivere brieven. Nu was er weer bij een brief van de Milieu groep Venray commentaar geleverd door een anonieme ambtenaar, en Hotel-Bodega Restaurant MENU TOAST NORVÉGIÊNNE Garnalen op toast met een geraffineerde suas CONSOMMÉ DE VOLAILLE Heldere kippensoep MIGNON DE BOEUF CAROLINA Stukjes ossehaas met perziken een eerr portsaus BAVAROIS AU CYGNE Verse pudding met slagroom 25,50 Reservering gewenst. TELEFOON 04780-86969 dat vond de heer Konings geen stijl. Toen de voorzitter even kennis ge nomen had van dat commentaar, moest hij de sprekers volkomen ge lijk geven.... Wat het commentaar was, werd er niet bij verteld. OLIE-BOYCOT Het college van b. en w. heeft en kele maanden geleden aan het Ko- mitee Olie-Boycot Zuidelijk Afrika vergunning geweigerd om een straat- kollekte te houden. Tegen die wei gering heeft het komitee bezwaar gemaakt, maar b. en w. besloten het bezwaarschrift ongegrond te verkla- Dhr. Konings dacht dat deze wei gering op politieke gronden genomen was en kondigde aan dat het komi tee een AROB-beroep zou instellen. De voorzitter ontkende dat er po litieke gronden zouden zijn bij deze weigering. Men wil alleen voorko men dat er straatkollektes worden gehouden met een politiek oogpunt. Een AROB-beroep zag men dan ook ..met vertrouwen tegemoet, mede in verband met de standpuntbepaling in de toekomst. BEZWAREN TEGEN SAWECO Aan de toch al lange lijst van in gekomen stukken, voegde de burge meester er nog twee toe. De eerste was een schrijven van de Milieu groep Venray. waarin werd medege deeld dat men bezwaren had inge diend bij de provincie tegen de ver leende vergunning aan SAWECO om in de Witte Vennen in Oostrum een bedrijf te stichten, en de zaak aan hangig had gemaakt bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van Sta ten. Dat betekent, dat de gemeente in afwachting van de uitspraak geen bouwvergunning mag afgeven. Een en ander kan wel een paar maanden duren. De voorbereidende werk zaamheden op de Witte Vennen wa ren inmiddels getroffen. KRAAKPAND De tweede aanvulling op de inge komen stukken was een brief van de PSP afd. Venrya, waarin het colle ge en de raadsleden o.m. ver zocht werden de krakers van het pand Grote Markt 10 te laten zitten, tot de dag dat het pand volledig te gen de vlakte gaat En dan kon men eindelijk over gaan tot behandeling van de overige agendapunten, waarvan wij de vol gende noteerden: PETRUS BANDENSCHOOL 65.500,zijn er nodig om de Pe- St. Jozef is een van de weinige heiligen wiens beeltenis in verschil lende uitvoeringen wordt voorge steld. Zo wordt hij uitgebeeld met een lauwertak óf met het kind Je zus op de arm; terwijl voor ons Ven- rayers er feitelijk maar één juiste 'afbeelding is: als St. Jozef van Smakt, wijzend met zijn linkerhand naar (zo werd ons vroeger voorge houden) O.L. Vrouw van Oostrum. Minder eerbiedige gelovigen zeiden echter dat hij wees naar het Pel grimshuis, dit vanwege de klandizie. Hoe het ook zij, voor ons was en is hij zó de vertrouwde figuur waar aan reeds honderden jaren in de maand maart, maar ook door het jaar, duizenden „pelgrims" een be zoek brengen. Dit jaar schat men het aantal bezoekers nog op zo'n 20.000. Rond het jaar 1700 moet dit slechts 50 cm hoge beeldje in de ka pel geplaatst zijn, zonder dat men weet waar het feitelijk vandaan komt. Het is geen miraculeus beeld je. Het werd niet ergens op wonder bare wijze gevonden. En we kunnen ook niet zeggen dat er rond dit beeld zoveel uitzonderlijke dingen gebeu ren. Het is een produkt van eenvou dige volkskunst, waaraan de ano nieme beeldsnijder met veel toewij ding gewerkt heeft. Het is gewoon „onze St. Jozef van Smakt" die al leen daar en nergens anders zó wordt uitgebeeld. Dat dachten we tenminste Wie schetst onze verbazing toen we bij een bezoek aan de parochie kerk van Leunen achter het altaar een bijna levensgroot beeld van St. Jozef zagen staan, in dezelfde uit beelding als in Smakt. En nu vertel len we de parochianen van Leunen natuurlijk niets nieuws, maar ons bleek bij nadere beschouwing dat deze St. Jozef „de andere kant" op wijst. Pastoor Haenen van Leunen ver telde ons lachend dat „zijn" St. Jozef de dierbare gelovigen de kerkuit- gang wijstHij heeft het beeld gekregen van de Zusters Ursulinen van Jerusalem, toen deze het kloos ter gingen verlaten na de verkoop aan de gemeente. Trouwens, hij heeft nog veel meer kunstschatten van de Zusters Ursulinen verwor ven. „De Sint Jozef van Leunen" is ge maakt van blank eikenhout en is 1.40 meter hoog. De maker is de in Venray wel zeer bekende beeldhou- trus Bandenschool aan de Dr. Poels straat op te knappen. Een van de vele scholen welke door te zuinige bouw destijds en minder goede ma terialen met de regelmaat van een klok gerenoveerd moeten worden. Bij deze school is nu weer gebleken, dat enige stukken beton los aan de lateibalken hingen en dat verder- op een aantal plaatsen het beton door het roesten van onderliggend beton ijzer afbrokkelt. Veiligheidshalve heeft men intussen het loshangende beton verwijderd, zodat dit geen ge vaar meer oplevert voor de school gaande jeugd en het onderwijzend personeel. Hoewel het hier een bouwkundige fout betreft, kan noch de architect, ncch de aannemer hiervoor aanspra kelijk worden gesteld. Dit omdat de aansprakelijkheidstermijn van 10 ja ren, zoals gesteld in het Burgerlijk Wetboek ruimschoots is overschre den. PIMPELOENTJE Iets dergelijks was er ook aan de hand bij de kleuterschool Pimpe- loentje te Leunen. Daar zijn de puien zodanig verrot dat vervanging noodzakelijk is. De herstelkosten worden geraamd op 97.500, De Bruijn vond dat maar verve lende voorstellen waar we regelma tig mee geconfronteerd worden. Hij stelde voor dat de gemeente het on derhoud en de controle maar op zich moest nemen. Maar dat zou volgens wethouder van Oers niet goed mo gelijk zijn, omdat de schoolbesturen daarover beslissen. De heer Poels pleitte er voor in de toekomst bij dergelijke bouw werken geen experimentele bouw toe te passen, maar bouwen volgens principes die bewezen hadden goed te zijn. Wethouder van Oers kon zich echter niet voorstellen dat bij deze scholenbouw geëxperimenteerd is. De heer Reintjes die de meningen van de vorige sprekers onderschreef, sloeg de spijker op de kop door te constateren dat de toegepaste zui nigheid de wijsheid bedriegt.... MUZIEKSCHOOL Voorgesteld werd de statuten van de gemeentelijke Stichting Bevorde ring Muziekonderwijs Venray te ver anderen te democratiseren door een bredere samenstelling van het bestuur; openbaarheid van de vergadering van het algemeen be stuur en meer openbaarheid met be trekking tot het jaarverslag. De raadsleden hadden voor dit voorstel alle waardering. Wel vroeg de heer Broeksteeg wat het voor het personeel uitmaakt of het een parti culiere of een gemeentelijke stich ting is. Volgens de voorzitter volgt men in het laatste geval de rechts positieregeling van gemeenteperso- neel. De heer Konings loosde „een har- tekreet naar de gemeenschap" om dergelijke democratiseringen ook toe te passen bij andere stichtingen, met name bij de Woningbouwvereniging. AROB Venray is een van de eerste ge meenten welke een verordening heb ben ingesteld betreffende de behan deling van bezwaarschriften als be doeld in de wet Administratieve Rechtspraak Overheids-Beschikkin- gen (AROB). Het lijkt ons goed deze verordening met de daarbij gegeven toelichting binnenkort in een afzon derlijk artikel te behandelen. Hier deze materie in een kort bestek be handelen, zou o.i. de duidelijkheid niet bevorderen. JEUGD-EN GEMEENSCHAPSHUIZEN Het jeugd- en gemeenschapshuis „De Gelderkoel" in Heide vervult daar een brede funktie als basis voorziening voor het sociaal-cultu reel werk. Het vormt in feite de centrale voorziening als ontmoe tingsplaats voor het gemeenschaps leven in dit kerkdorp, voor jong en oud. In 1976 had een laatste renovatie plaats. Nu men door gebrek aan ruimte voor de verschillende aktivi- teitert besloten heeft tot een uitbrei ding van zo'n 50 m2 nuttige ruimte, wil men ditmaal ook het dak ver nieuwen. Dat dak kost 22.000,en de nieuwbouw 122.500,Dit laat ste bedrag kon men dank zij enkele versoberingen en de nodige zelf werkzaamheid tot 109.500,terug brengen. Aan de raad werd ge vraagd het nog benodigde krediet van f 131.500.ter beschikking te stellen. Hoewel „Samenwerking" volledig achter dit voorstel stond, vond de heer Poels het bedrag dat nodig was wel erg hoog in verhouding tot het aantal m2 en tot het aantal gebrui kers. De heer Reintjes vroeg wie voor het onderhoud moet zorgen. Volgens wethouder van Oers moet dat de stichting doen. Groot onderhoud komt echter voor rekening van de gemeente. (vervolg eerstvolgende tekstpagina) wer en -restaurateur Piet v. Dongen. De heer van Dongen, die van zijn oude dag in alle rust geniet te Ber gen op Zoom vertelde ons desge vraagd dat hij dat beeld inderdaad in 1947 gemaakt heeft. Hij was toen nog gevestigd in zijn „atelier" (lees noodwoning) aan de Eindstraat nabij het kerkhof. Van Moeder Overste van Jerusalem ontving hij de op dracht om dit beeld te vervaardigen. Het moest wel een St. Jozef worden als in Smakt stond uitgebeeld, maar niet precies hetzelfde. De heer van Dongen heeft toen bewust het beeld „gespiegeld" nagemaakt, en uiter aard zijn eigen stijl daarin aange bracht. Dat hij daarin op voortreffe- 1 ke wijze geslaagd is is moge blij ken uit een vergelijk van beide beel den die door ons op dezelfde grootte werden gereproduceerd. Onder deze titel publiceer den wij 5 weken geleden een verhaal over Pater Piet Hoe- demaekers, die in zijn missie gebied in de Riau Archipel In Indonesië te kampen heeft met de problematiek van de Viet namese vluchtelingen. In dat verhaal kwam onder meer de geldnood ter sprake, om deze vluchtelingen van het brood nodige te voorzien, terwijl vol gens de prognoses het aantal vluchtelingen nog wel tot 50.000 kan aangroeien Reeds binnen twee weken na bedoelde publicatie mocht de Stichting Terima Kasih ten bate van Pater Piet Hoede- maekers 4500,op haar re kening ontvangen. Momenteel zijn de bijdragen voor dit goe de doel reeds gestegen tot bij na 9.000,— Deze onverwachte royale steun is zeker ook een gevolg van de ontwikkelingen die zich in Zuid-Oost Azië met betrek king tot de Vietnamese vluch telingen hebben voorgedaan. Zoals bekend neemt Maleisië geen nieuwe vluchtelingen meer op, en worden zelfs grote groepen van hen terug op de zee gedreven.... Via de tele visie worden we regelmatig met deze erbarmelijke toe standen geconfronteerd. En het zou wel eens zo kunnen zijn, dat Pater Piet Hoedemaekers velen van hen als ze het er tenminste levend vanaf bren gen aan zijn zorgen krijgt toevertrouwd. 9.000,een onverwacht mooi bedrag, waarvan cr in middels reeds 6.000,recht streeks zijn overgemaakt. Een mooi bedrag ook, omdat het voor de volle honderd procent ten bate van de vluchtelingen komt. Een mooi bedrag, maar toch nog niet één gulden voor elk der aanwezige vluchtelin gen al is dóór uw gulden wel een daalder waard De nood is hoog. Daarom blijft de Stichting gaarne op uw medewerking en gulle ga ven rekenen. U kunt uw fi nanciële steun overmaken op: Rabobank Venray 17.39.13.024; Ned .Credietbank Venray 23.47.65.957; Postgiro 3884272; t.n.v. Terima Kasih, Schoor 2 te Castenray. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen De parochiegeestelijken van de St. Petrus Bandenkerk (Grotekerk) heb ben aan de oudere parochianen ge vraagd dienst te willen doen als mis dienaars. In de praktijk stuit het steeds weer op moeilijkheden, indien voor huwe lijks- en begrafenismissen de school gaande jeugd een lesuur moet ver zuimen. Op diverse andere plaatsen heeft men reeds goede ervaringen opge daan met oudere misdienaars - 65- plussers. Indien dit in deze parochie ook mogelijk is - dus wanneer er zich mensen voor beschikbaar stellen - wil men na de vakanties een en an der regelen. Inmiddels zijn na de eerste oproep voor deze oudere misdienaars al en kele gunstige reakties binnen geko men, en men verwacht dat er nog meerdere zullen volgen.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1