VERWARMINGSDEBAT WERD KLACHTENBOEK Waken bii Rank Xerox\fenray LOON BOUWKAVELS IN WESTEINDE BEGRAAFPLAATS MIKPUNT VAN BALDADIGHEID kiCfëpe Regionale alarmcentrale voor brand- en ongevallen-meldingen POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De Zwaan Venray heeft weer bijna het laagste percentage werklozen Meubelen Schoolinspec- teurs op werk bezoek in Heide zie de advertentie op de volgende pagina IDAG 22 JUNI 1979 NR. 25 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS OOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN GAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY OTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING :n delegatie van de K.W.J., wei initialen vroeger stonden voor tholieke Werkende Jongeren", r gemoderniseerd is tot „Bewe- van Werkende Jongeren", heeft dagmiddag in Venray de kat de aangebonden. In dit geval maak- de kat meer herrie dan de bel, it de aanbinders niet helemaal un bedoelingen slaagden. K.W.J.-ers waren n.L in aktie «Tien tegen een Venrayse mid- tander, die voor de derde maal een van zijn personeelsleden te lig loon zou hebben uitbetaald, was volgens de aktievoerders uiking van het minimumloon rop naar. de mening van de J. .gevangenisstraf zou moe- staan. een bij gelegenheid van die t uitgegeven „Persverklaring" te lezen, dat in de afgelopen n al veertien meisjes bij die denstander hadden gewerkt, rvan er volgens de werkgever één goed was geweest. Doch de J.-ers veronderstellen op hun •t, dat iedereen, die daar heeft erkt wel onderbetaald zal zijn; veronderstelling die stoelde op •rvaringen van enkele meisjes, bij de betrokken ondernemer den gewerkt. was geen goede arbeidssituatie, loest langer dan normaal worden erkt hetgeen niet uitbetaald men kreeg geen snipperdagen, geen vakantiegeld, niet genoeg geer. loonstrookje etc. ikele jaren geleden was men via schriftelijke procedure ook al n deze werkgever in aktia ge en. Na dreigen met een gerech- ke procedure betaalde hij het te lig betaalde loon gesproken d over plm. 3.000,uit.. Nu ontduiken van het uitbetalen van minimumloon weer bij dezelfde telier werd ontdekt, trok men ten strijde tegen wat ge- nd werd „deze vorm van stal en terreuruitoefening door kgevers". Geëist werd, dat ook weer het achterstallige loon zou den uitbetaald, winkelier werd er nu warm koud van en verscheurde de èrvolgens werd opgetrokken naar politiebureau om de onwillige tgever te laten verbaliseren we- diefstal vanwege het niet uitbe- van het wettelijk vastgestelde imumloon. De politie achtte zich er niet bevoegd om in dit geval te gaan tot het opmaken van lesverhaal. oor de aktievoerders bleef nu anders over, dan er advocaten- Ie van te maken. Wordt er bin- veertien dagen met uitbetaald, volgt een gerechtelijke proce- eze middag bleek dus weer dui- jk, dat onderbetaalde jongeren in „geen poot hebben om op te waar het gaat om het uitbe- van het wettelijk vastgestelde imumloon. De K.W.J. eist, dat en wetsartikel komt, waarin ge- is, dat onderbetalende bazen •n worden gestraft b.v. met ge- {enisstraf of een forse boete om- nog steeds geen sanctie be- t op onderbetaling, blgens de K.W.J. staat het geval deze Venrayse middenstander op zich zelf. Bijna wekelijks dt de beweging geconfronteerd mensen, die onderbetaald wor- waarbij geknoeid wordt met antiegeld, overurentoeslag, reis- ten enz. Vooral vakantiewerkers hiervan de dupe. Beweging van Werkende Jon en heeft echter haar kruit niet ichoten. Zij zal de hand aan de houden en via werkende jonge er achter proberen te komen wie 'einig uitbetaalt. Als het dan niet om via minnelijke weg to£ uit- aling van het te weinig betaalde te komen, kan men rekenen op gerechtelijke procedure, om te ken waar men recht op kan doen Jen. In dit geval het wettelijk gestelde minimumloon. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte loto s be- TRtrt De 832 huurders van flats van de Woningbouwvereniging Noord Lim burg in onze gemeente, zullen de verhogingen voortvloeiende uit ge stegen verwarmingskosten alsnog moeten betalen. Dat is de konklusie van een bijeenkomst welke dinsdag j.l. werd gehouden, van huurders en het bestuur van de woningbouver- eniging. En al zullen de te betalen bedragen mogelijk iets afwijken van de in eerste instantie uitgegeven „aanslagen"; niemand mag er op re kenen dat de afgelopen winter geen sporen in zijn portemonnaie zal na laten. Wat was er nu feitelijk het geval? Elke flat van de woningbouwver eniging wordt vanuit een punt cen traal verwarmd. Elke huurder be taalt daarvoor bij zijn huur een be paald bedrag. Een bedrag dat voor elk flatcomplex wordt vastgesteld en in feite een voorschot is op datgene wat eindelijk betaald zou moeten worden. Zo kon het bij zachte win ters voorkomen dat (achteraf) te veel betaald was. Dat teveel betaal de werd óf aan de huurders terug betaald, óf in een z.g. reservefonds gestort, speciaal bedoeld voor elk der flatscomplexen. Tijdens de strenge en langdurige koude van de achter ons liggende winter, moest de woningbouwvereni ging zoveel stookkosten gaan beta len, dat weldra bleek, dat de door de huurders betaalde voorschotten ontoereikend zouden zijn. De huur ders kregen toen prompt de mede deling dat zij nog een navordering zouden moeten betalen. Bovendien werden ze er van in kennis gesteld dat het voorschot voor het komende boekjaar,ook behoorlijk zou worden verhoogd. Voor de vaststelling van dat voorschot baseerde de woning bouwvereniging zich op het werke lijke verbruik in de laatste drie ja ren, vermenigvuldigd met de huidi ge kubieke-meter prijs en nog ver hoogd met de gebruikelijke toesla gen. Deze methode van berekening schoot bij vele huurders in het ver keerde keelgat. Het is geen lolletje een navordering te moeten betalen en bovendien geconfronteerd te wor den met extra hoge voorschotten, mede vanwege de strenge winter van dit jaar. En verschillenden wei gerden te betalen of schortten hun betaling op. Een flatbewonerscommissie ging dus maar eens uitvoerig praten met de woningbouwvereniging, teneinde enige klaarheid te krijgen in de wij ze van berekening en mogelijk de kosten op de een of andere manier te drukken. Die gesprekken hebben in alle openheid en loyaliteit plaats gevonden met als resultaat dat men van één flatcomplex een uitvoerige berekennig ging maken van de ver warmingskosten in de laatste jaren. Dat toch wel lijvige boekwerk kon uiteindelijk de goedkeuring wegdra gen van de flatbewonerscommissie. En men was het er over eens dat aan een nabetaling niet te ontkomen was. Wat de voorschotten voor het nieu we jaar betrof kwam men tot over eenstemming, bij de berekening van het jaarlijkse gemiddelde, de afge lopen winter buiten beschouwing te laten .De voorschotten zouden dus berkeend gaan worden aan de hand van de vrij zachte winters van de voorgaande drie jaren. Tot zover was alles in kannen en kruiken, maar toen verscheen er een circulaire van de B.H.W. waar in nogal vrij zware beschuldigingen aan het adres van de woningbouw vereniging geuit werd. Zo zou de woningbouwvereningng niet bereid zijn tot het houden van bewoners- bijeenkomsten; deed ze maar haar eigen zin: ze zou de zaak belazeren; doet moeilijk en vervelend als er om informatie wordt gevraagd en ten slotte zou de boekhouding maar een rotzooitje zijn Aldra bleek dat de flatbewoners commissie niet achter deze circu laire stond en men besloot dit in een gezamenlijke verklaring van de ver- Hotel-Bodega m Restaurant Ook dit weekend, dus: vrijdag-, zaterdag- en zondagavond weer ons traditionele Weekend-menu Vier gangen voor 25,50 Geserveerd in ons rustieke 16e eeuwse brouwerskelder-restaurant. Onze chef-kok houdt dit weekend het menu als een culinaire verrassing. Reservering gewenst. TELEFOON 04780-86969 In het plandeel „Westeinde" van het bestemmingsplan Veltum zijn weer 31 bouwkavels aan gegadigden verkocht. Deze kavels zijn gelegen in de z.g. „tweede lus" aan de zijde van de Kulutweg. Eerder zijn 55 bouwkavels in de „eerste lus", gelegen nabij de Kiekweg verkocht. Rest nu nog een 49-tal bouwkavels in de „derde lus", gelegen na bij de Hardeweg. Over een aantal weken zullen deze kavels worden verkocht. eniging en de commissie aan de huurders ter ki nnis te brengen. Maar toen de conceptverklaring ge reed was, was de flatbewonerscom missie weer niet bereid deze te on dertekenen. Het waarom werd niet helemaal duidelijk Ten einde raad stuurde de wo ningbouwvereniging de conceptver klaring dan maar ongetekend aan de huurders, met tevens het verzoek aanwezig te willen zijn op een bij eenkomst, waar een en ander nog eens uit de doeken zou worden ge daan. Die bijeenkomst is dan j.l. dinsdag gehouden, waarbij slechts een 50-tal huurders de moeite genomen had deze bijeenkomst te bezoeken. Een van deze huurders had uit het cijfermateriaal van de woningbouw vereniging een eigen berekening ge maakt, met als resultaat dat hij tot een lager bedrag kwam. De woning bouwvereniging bleek gaarne bereid deze berekening met de hare te ver gelijken, en als er van haar kant inderdaad foutief gerekend was, zouden de huurders daarvan profi teren. Opmerkelijk was dat de kosten in Venray voor water en gas ver boven het landelijk gemiddelde lagen. Ver zocht werd hier eens een onderzoek naar in te stellen. Zeker ook omdat men ondanks het hoger gasverbruik dikwijls nog veel kou geleden had en op plaatsen de bevroren ramen dagenlang niet ohtdooid waren. Onredelijk vond men het, dat de bewoners van kleine flats evenveel moeten bijbetalen als de grotere. Inderdaad blijkt de verdeelsleutel niet helemaal meer te kloppen en men zal dit,op de een of andere ma nier zien op te lossen. Zeer velen waren voorstanders van calorie-meters op de verwarmingen, zodat men uiteindelijk alleen dat zou moeten betalen wat men verbruikt had en niet voor de gehele fiat mee betaalt. Installatie van deze meters zou volgens de woningbouwvereni ging wel eens op grote problemen kunnen stuiten, waarbij de kosten boven de baten uitgaan. Maar des óndanks wil men de mogelijkheden wel eens onderzoeken. Verheugend was de mededeling dat de woningbouwvereniging sub sidie aangevraagd heeft voor het isoleren van haar woningen; dub bele beglazing enz. Een probleem bij de flats is echter dat wanneer één bewoner niet mee wil doen, dat ge hele complex niet geïsoleerd gaat worden. Men zal echter via gerichte voorlichting van deskundigen pro beren iedereen over te halen om mee te doen. Uiteindelijk verzandde deze bij eenkomst in een „klachtenboek" van de huurders. Duidelijk bleek dat er links en rechts nogal wat mankeert aan onderhoud en service. Gemaak te afspraken worden niet nageko men; reparaties worden niet uitge voerd; versleten houtwerk wordt niet of niet tijdig vervangen. Een der huurders sprak zelfs van gapen de sponningen waardoor men aard appelen naar buiten kon gooien en waar kleine kinderen van de vloer waaiden Ook het schoonhouden van de flats gebeurt niet zoals het moet. Met een emmer water een hele trap penhal onder handen nemen blijkt tot de mogelijkheden te behoren En natuurlijk kwam ook de over last van de honden in de flats weer ter sprake. Men drong aan op maat regelen, zoals die vorig jaar ook wa ren toegezegd. Tenslotte beloofde de woning bouwvereniging ook de te betalen kosten voor water nog eens onder de loupe te nemen, want deze waren volgehs verschillende huurders toch wel de pan uitgerezen. Ook werd toegezegd dat men minstens eens per Vanaf zondag 1 juli 1979 zal voor het geheel gebied van het Gewest Noord-Limburg één centrale alarm- post gaan funktioneren voor zowel de brandweren als de ambulance diensten. Dit gebied van het Gewest Noord-Limburg ontvat de gemeen ten: Arcen en Velden, Beesel, Bel- feld, Bergen, Broekhuizen. Grubben- vorst, Helden. Horst. Kessel, Maas- bree, Mearlo-Wans^ .n, Meijel, Se- venum, Tegelen, Venlo, Venray. De centrale alarmpost houdt in, dat men vanaf 1 juli 1979 voor het doorgeven van een brandmelding of het aanvragen van een ambulance vanuit alle bovengenoemde gemeen ten kontakt moet opnemen met deze centrale. Vanuit deze centrale wordt Raadsvergadering op maandag a.s. In verband met een excursie van de gemeenteraad naar Maastricht op dins dag 26 juni a.s. zal de maandelijkse openbare gemeenteraadsvergadering worden gehouden op MAANDAG 25 JU NI A.S. om 19.00 uur In de kantine van het gemeentehuls. dan onmiddellijk de plaatselijk op tredende brandweer of de plaatse lijk opererende ambulancevervoer gewaarschuwd. Het bovenstaande betekent, dat met ingang van 1 juli 1979 de even tueel nog bestaande plaatselijke mel- dingsposten voor brand en ongeval len worden opgeheven. De meldings- posten van de politie blijven be staan. Deze centrale die nu voor het hele Gewest Noord-Limburg gaat wer ken funktioneerde al voor een aan tal gemeenten. Vanaf 1 juli 1979 zijn ook de overige gemeenten van het gewest erop aangesloten. Deze centrale is gevestigd in de brandweerkazerne van de gemeente- brandweer van Venlo en is bereik baar onder het volgende nummer: VENLO (077) - 13333 (één - vier maal drie). Voor de gemeente Venray is nog een extra mogelijkheid geschapen om deze centrale telefonisch binnen te komen, n.l.: VENRAY (04780) - 81333 (acht - één - drie maal drie). In Venray is bovendien het alarm nummer van de politie ook per 1 juli Na menig minder prettig maand overzicht van de werkloosheid in Venray, mogen we nu toch met eni ge voorzichtigheid konstateren dat het met de werkgelegenheid in Ven ray weer een beetje de goede kant op gaat. Noteerden we per 1 januari van dit jaar nog 760 werkloze mannen dat aantal bereikte per 1 maart zelfs 790 nu is dit aantal per de eerste van deze maand gedaald tot 497. Op Weert na heeft Venray het laagste percentage werklozen bereikt, n.l. 4°/o. Dat betekent ook dat in de maand mei nog een 25-tal mannen werk vond. We mogen erg blij zijn met deze ontwikkeling, ondanks dat het aan tal van 497 toch nog altijd 18 meer is dan per 1 juni van het vorig jaar. De ongunstige cijfers van de laatste maanden deden echter het ergste vrezen. Het gunstige cijfer van de werk loosheid (4°/o) wordt nog eens bena drukt door de provinciale werkloos heid welke 6,6°/» bedraagt. Het Districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Limburg schrijft deze ontwikkeling toe aan een ver dere seizoensmatige vraag naar ar beidskrachten. Het bureau ziet dus in feite nog geen enkele vastigheid op de toekomst. De inschrijving van de nieuwe lichting schoolverlaters begon in de maand mei op gang te komen en geeft nu al een hoger aantal aan dan een jaar geleden. In dit verband is het toch wel opmerkelijk dat van de 169 geslaagden van de Venrayse LTS er 101 een baantje hebben ge vonden .De rest studeert verder voor een tweede diploma. Een kleine stijging moest men in Venray konstateren bij de werkloze vrouwen. Van 404 begin mei naar 410 eind mei. Per 1 januari van dit jaar wat het er nog 490, maar kij ken we naar eind mei van het vorig jaar dan blijkt dat er toen maar 298 werkloze vrouwen waren. En dat is toch wel weer een verontrustende stijging- Bovendien verwacht men de komende maanden opnieuw een stijging vanwege de schoolverlaters. Mag men enerzijds een beetje op- timisch zijn wat de werkloze man nen betreft, anderzijds moet men toch het ergste vrezen voor de da mes die reeds lang als werkloos staan ingeschreven of zich nu na het behalen van een of ander diploma in het arbeidsproces willen inscha kelen. Voor hen zijn de vooruitzich ten wel erg troosteloos. Temeer, daar het aantal geregistreerde aan vragen om vrouwelijk personeel in onze gemeente slechts 44 bedraagt. 1979 veranderd. Dat is met ingang van die datum: 80800. Het Gewest Noord-Limburg, dat verantwoordelijk is voor deze regio nale centrale zal in de laatste week van juni een uitgebreide voorlich tingscampagne houden om de ge noemde nummers bij alle inwoners van het gewest bekendheid te geven. Hiertoe zal o.m. huls-aan-huis een informatieblad met stickers worden verspreid waarop de alarmnummers zijn vermeld. Het Gewest Noord-Limburg hoopt met deze centrale alarmering de hulpverlening beter en sneller te kunnen laten plaatsvinden. De intentie van vele nabestaanden om met vaderdag de graven van hun overleden vaders of echtgenoten te sieren met 'n extra bloemetje, werd j.l. zondag op een toch wel heel vreemde manier verstoord. Van zeer veel graven werden na melijk deze bloemen inclusief de daarvoor gebruikte vazen verwij derd, om op één graf te worden neergelegd. Verschillende familieleden, die bij een bezoek aan het graf tot de ont dekking kwamen dat de bloemen verdwenen waren, zochten uit de bloemenberg hun bloemstukje terug, maar maandagmorgen was bedoeld graf nog rijkelijk voorzien. De heer Janssen, beheerder van het kerkhof, kreeg in de loop van zondag ontelbare telefoontjes met „klachten", maar kon natuurlijk geen oplossing geven. Wel werd de politie van het gebeuren in kennis gesteld. Ook zij moeten hier een groot vraagteken zetten, maar zij zullen ongetwijfeld in de toekomst het kerkhof méér bij hun patrouilles betrekken. Dit zeker omdat er nu ook al tweemaal in de gereedschaps bergruimte van het kerkhof werd in gebroken. Men vraagt zich in gemoede af wie nu zulke dwaze onzinnige stre ken op een kerkhof uithaalt, en daarbij zelfs bloemen van behoor lijk verre afstand naar dat ene graf toedraagt Ook hier is in feite maar een op lossing: indien bezoekers aan het kerkhof daar personen aantreffen die door hun gedrag de aandacht trekken: waarschuw dan de politie. Dat men zelfs de graven van onze overledenen niet meer met rust laat, gaat toch wel alle perken te buiten. jaar een bewonersbijeenkomst zou houden. We kregen wel de indruk dat de klachten (ditmaal) erg serieus geno men werden en dat de woningbouw vereniging waar mogelijk tot hande len zal overgaan. Maar het werd ons weer duidelijk dat de slechte ma terialen die men destijds bij de bouw op ministerieel bevel moest gebrui ken .veelal de oorzaak zijn van de klachten die gerezen zijn. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen In het kader van de problematiek rond de scholen op de kleine kernen hebben dinsdag j.l. de hoofdinspec teur en zes inspecteurs van de op leidingsscholen in het gehele land, een werkbezoek gebracht aan de kleuter- en lagere school van Heide. Wat het gezelschap deze dag op deze kleine school heeft ervaren, werd na afloop onder woorden ge bracht door de hoofdinspecteur: „In een analiserende houding en met ze kere reserves begon ik aan het be zoek aan een kleine school; eenmaal ondergedompeld in de sfeer en het klimaat van deze kleuter- en lagere school viel alle terughoudendheid van mij af". Veel interesse had het gezelschap voor de resultaten van de oud-leer lingen op de vervolgscholen. mede aan de hand van een verslag over een periode van tien jaar Boschveld- college. De inspecteurs kwamen tot de konklusie. dat de kleine school. juLst door de wijze van werken, de kin deren zelfstandig maakt, waardoor goede resultaten bij het vervolg onderwijs worden verkregen. De kleine school is een doe-school. De kinderen leren veel van elkaar. Zij spelen blokfluit, doen aan handen- alles ervaren de kinderen als een arbeid en textielvaardigheid en dat feest. Iedereen kent iedereen, het geen ook een voordeel is. Is men met het werk klaar, dan is er de „snuffelhoek", de koptele foon, de Vieuwer of het filmappa raat waarmee zelfstandig of in groepjes wordt gewerkt. Tijdens het speelkwartier heeft de schooljeugd de ruimte om te spelen. Juist omdat de kinderen weinig be hoeven te worden afgeremd, heerst er op een kleine school een goede «feer. Het kind kan zichzelf zijn; men steunt elkaar. Tijdens de hele lange schooldag hebben de inspecteurs zich hiervan kunnen overtuigen. Tevens lieten zij zich inlichten over de integratie kleuter-basis- onderwijs, waar ook op de Heidse school aan wordt gewerkt. De eer ste en tweede klas van de basis school werken met de kleuterschool aan gezamenlijke projekten. De sa menwerking met de ouders o.m. met het gebruik de speel-leesset kwam ter sprake en hierbij bleek, dat de ervaringen hiermee zeer goed zijn, want de ouders zetten zich in Heide op alle terrein waar op school moet worden geholpen, met groot enthousiasme in. Tenslotte lieten de inspecteurs zich door het onderwijsteam nader infor meren over het werken met de On derwijs Begeleidingsdienst O.B.D. Al met al een belangrijke dag voor de Heidse school en een leerzame dag voor de bezoekende inspecteurs.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1