PROGRAMMA MUZIEKFEESTEN MERSELO S. VMERSELO BESTA4T 20 JA II! Wanneer wordt de molen hersteld Merselo en Vredepeel zijn op elkaar aangewezen IN HET PINKSTERWEEKEND, 31 MEI t.m. 4 JUNI Precario rechten een begrip in de streek Voorzitters van de dorpsraden Merselo en Vredepeel De Peelzwervers DONDERDAG 31 MEI en VRIJDAG 1 JUNI: 20.30 uur: Optreden van de „TIROLER SPATZEN" uit Innsbruck, Oostenrijk, met lichtshow. ZATERDAG 2 JUNI: 13.00 uur: KINDERFESTIVAL, verzorgd door de Vrije Akademie Venray (gratis). 20.30 uur: „DE RIA VALK-SHOW", waarin naast Ria Valk zullen optreden: Pierre Cnoops als conferen cier; parodist Riny van der Lee; het duo De Twee Pinten met muziek van de Agena's (tot 01.00 uur). ZONDAG 3 JUNI: 10.00 uur: EUCHARISTIEVIERING met uitvoering van „DIE DEUTSCHE MESSE" van Fr. Schubert door Fanfare „St. Oda" en het Gemengd Zang koor. 11.00 uur: FRUHSCHOPPEN met de „PEELZWERVERS" bij gelegenheid van reünie van oud-leden van S.V. Merselo. 20.00 uur: „DRIE KAPELLEN SHOW" m.m.v. „Die Göhlthaler Kapel" uit het Geuldal; „De Drie Donken" uit Den Dungen; „Die Fidelen Rosentaler", Merselo. MAANDAG 4 JUNI: 13.30 uur: DISCO-SHOW met „SPIDER" (Entree gratis). 20.30 uur: COUNTRY- EN WESTERNAVOND met de „THUMBLEWEEDS" en als gastzanger JIMMY LAWTON uit de U.S.A. Alle aktiviteiten vinden plaats in de grote feesttent op het dorps plein. Kaarten zijn te bestellen bij: Antoon Arts, Haag 3, Merselo, tel. 04786-416. De naam van de Peelzwervers heeft een bekende klank in Venray en wijde omgeving. Al vanaf 1949 verzorgen zij de muziek op vele ker missen, bruiloften en feesten, zowel voor jong als oud. De gebroeders Sijbers uit Venray, zijn met de groep gestart, die be stond uit 4 leden. In 1965 is Henk Schoenmakers deel gaan uitmaken van de groep. Met het vertrek van Jacob Sijbers uit de groep in 1972, is de groep de Peelzwervers hun tweede fase ingegaan en werd Henk Schoenmakers nun leider. Nog en kele jaren is het een kwartet geble ven, terwijl toen ook al steeds meer twee leden als duo gingen optreden. Men kreeg zoveel werk, dat zij er hun beroep van gingen maken. Mo menteel treedt hij met Tiny Korsten alleen als duo op en is het arsenaal te bespelen instrumenten uitgebreid. Een van hun principes is, dat het spelen hen plezier moet blijven ge ven. Verre reizen door het land zijn altijd vermeden. Men beperkt zich tot Limburg, Brabant en Nijmegen en omgeving. Op landelijke bekend heid via platen, trekt men niet zo hard. Hoewel men verschillende eigen komposities heeft, is er één singel van gemaakt terwijl er onder handelingen zijn over een tweede. Vraag aan Henk Schoerpnakers, hoe hij als musicus tegen de Muziek feesten aankijkt. Henk Schoenma- Vlak bij het voetbalveld 'van SV Merselo, ligt de molen Nooit Gedacht. Het is naast de kerk het monument dat afgebeeld staat in het vignet van de muziekfeesten van dit jaar, dat weer een weergave is van de kop In Merselo weet iedereen, wat precariorechten zijn, sinds het gerucht de ronde heeft gedaan, dat het comité Mu ziekfeesten 'n 8000,moest gaan betalen voor het plaat sen van de tent op het dorps plein. De volgende dag zijn er veel telefoontjes geweest naar het gemeentehuis. Het was uit eindelijk de burgemeester, die het comité kon geruststellen met de mededeling, dat er geen aanslag zal worden opge legd. Inmiddels hebben B. en W. dit ook schriftelijk aan het comité laten weten. Inmiddels wordt sindsdien al wel gesproken over Preca- rio-feesten. Op zondagmorgen, 3 juni zullen de Peelzwervers het Frühschoppen na de eucharistieviering verzorgen. Het duo beschouwt dit als een optreden voor eigen publiek, immers, de naam van één lid van het ddo, Henk Schoenmakers is nauw met Merselo verbonden. van het dorpsblad in Merselo. „Os Krèntje" momenteel bezig met zijn 31ste jaargang. In één hoek van de feesttent, waarin de muziekfeesten zullen worden gehouden, zal een verkleinde uitgave van de molen, omgeven met bloemen, planten cn bomen, te vinden zijn. De molen werd in 1867 gebouwd in opdracht van de Brabander Simon van den Brekel. Dit is gedaan door metselaars, die ook vuurtorens aan zee bouwden. Zij verstonden immers de kunst om een molen te bouwen, die van binnen kurkdroog bleef en de slagregens goed kon weerstaan. In 1881 nam Mathies Michels het ranke gevaarte over en sindsdien heeft de Nooit Gedacht al vier gene raties Michels aanschouwd, momen teel Albert Michels. Voor de bewoners van Merselo, betekende de molen meer, dan een plaats waar de granen werden ge malen. Aan de stand van de wieken konden de bewoners weten, of er iets bijzonder te doen was in het dorp. Dit gold ook voor kerkelijke feesten en voor dorpsfeesten, maar ook voer allerlei gebeurtenissen. Aan de stand van de wieken, konden de inwoners zien of het een droevige of vrolijke gebeurtenis was. Ook in de oorlog vervulde de molen een belangrijke funklie. Een bepaalde stand van de wieken betekende voor de vele on derduikers, dat er onraad was en dat ze zich schuil moesten houden Bij zeer voorname feesten van het dorp werd de molen in vlaggetooi gezet en 's avonds verlicht, tot het feest afgelopen was. Bij droevige gebeurtenissen, leefde de Nooit Ge dacht mee en werd de molen in rouw gezet. Tot 1964 is de molen intakt geble- ben. Toen moesten er silo's in ge bouwd worden, die nodig waren in verband met de modernisering van het molenaarsbedrijf. In november 1975 is de molen tijdens een storm op hol geslagen en heeft het uitwen dige van de Nooit Gedacht 't zwaar te verduren gehad. Het resterende hekwerk van de wieken werd, om verdere ongelukken te voorkomen, gesloopt. Sindsdien ligt de Nooit Ge dacht er haveloos bij en wacht op een restauratiebeurt .Hoe lang nog. vragen velen zich af. Foto van de molen in 1955 Huys hierover: „Als gemeen- naar een eigen voor- Vredepeel heeft eigen voorzieningen, de basisschool, kerk en ge- «nscnapsnuis heeft de gemeen- hap een eigen jeugdsoos, een af de- kers: „Het eerste, dat me vorig jaar opviel, was de organisatie. Aan alles was gedacht, met veel aandacht voor de details, die soms zo gauw worden vergeten." „Dit jaar valt vooral het programma in het oog. Alle groepen liefhebbers kunnen aan hun trekken komen. De kwaliteit van de Tiroler Spatzen is inmiddels bekend van hun optreden van vorig jaar. Wat mij van hen opviel, is het direkte kontakt, dat zij meteen van af 't begin met het publiek hebben. Dat is klasse De liefhebbers van de countrymuziek wacht ook een groot se avond. Ik heb verschillende coun- trygroepen in Nederland zien optre den, maar de Tumbleweeds zijn voor mij de beste van allemaal. De Ame rikaanse gastzanger Jimmy Lawotn, ken ik van zijn platen. Momenteel stijgt hij weer in de populariteit." Iet 20-jarig bestaan van de voet- Iclub is de direkte aanleiding, dat Muziekfeesten dit jaar door deze reniging wordt georganiseerd. Iet programma vermeit een reü- 'van alle oud-leden op zondag- rgen 3 juni na Eucharistieviering de feesttent. Door enkele perso- n is er van alles aan gedaan om namen en adressen te achterha- Van enkele personen is dit niet ukt, terwijl de organisatie er ook ening mee zal moeten houden, dat iele adressen niet zullen kloppen, ieder geval zijn er 225 uitnodi gen de deur uitgegaan. Het was 1947, toen de voetbalclub 1 Merselo, Merselona, werd opge ien. toen zoveel spelers als mili- r naar Indië moesten vertrekken, I er geen kompleet elftal meer r was. Tot 1959 is er van tijd tot wel wat gevoetbald. Het waren endschappelijke wedstrijden, o.m. en studentenclubs. Het waren ge- enheidselftallen. Enkele spelers elden bij verenigingen in Ysscl- vn (Victoria) en Venray (de Valk D.S.O.). In het voetbalseizoen '59 om precies te zijn "17-12- IS werd S.V. Merselo opge- ht. De eerste voorzitter was Bert gers, in 1972 opgevolgd door Jan Rijk. De eerste sekretaris was rry Arts, die nog steeds bestuurs- is; zijn opvolgers als sekretaris iren Toon Poels, momenteel woon- itig in Venray; Fun Emonts, lonachtig in Ysselsteyn en vanaf 67 tot heden Jan Michels. v |o: HET KAMPIOENSELFTAL HET SEIZOEN 1960 - 1961 In 1961 werd het eerste elftal kampioen en promoveerde naar de tweede klas (zie foto van kampioens elftal). In 1968 volgde promotie naar de eerste klas. Het was in 1975, dat het eerste elftal in de 4e klas van de KNVB kwam, nadat een serie promotiewedstrijden winnend wer den afgesloten. In haar twintig jarig bestaan is de vereniging gegroeid van 130 leden in 1959 naar 185 leden thans. Het laagste aantal werd genoteerd in het seizoen 1969-1970 met 68 leden. Mo menteel telt de vereniging 12 elftal len: 4 senioren, 6 jeugdelftallen en 2 veteranenelftallen. De voetbalclub heeft verschillen de trainers gehad, de mcesten af komstig uit Venray: G. Nogarede, Martien Creemers, Wimke Arts, Wiel Huys (uitLottum), Joep Arts, Piet van Aalsum en de. huidige trainer Wim van Dijnen uit Zeilberg. Een korte interim-periode werd waarge nomen door dorpsgenoot Harry v. d. Zanden. De vereniging begon zijn wedstrij den te spelen op de plaats, waar nu houtwerf Janssen ligt. Toen dit veld, eigenlijk een kale zandvlakte, werd afgekeurd, werd begin seizoen 1962- 1963 uitgeweken naar een veld, ge legen aan de Bakelse Dijk. In augus tus 1972, nog onder voorzitterschap van Bert Zegers, kon het huidige sportcomplex De Vloet in gebruik genomen worden. Dit is gebeurd met een vriendschappelijke wedstrijd te gen het kampioenselftal van S.V. Venray waarvan de toenmalige trai ner Joep Arts deel uitmaakte. ling van de LVB en een carnavals- klub, maar ook een rundveestudie- klub en een eigen rundveeverzeke ring. Je moet echter konstateren, dat voor een aantal voorzieningen Vredepeel te klein is. Om hier niet van verstoken te zijn, is het zoeken naar aansluiting in andere dorpen een goede zaak." Dat aansluiting gezocht wordt met Merselo ligt voor de hand. Vanaf het ontstaan van Vredepeel hebben beide gemeenschappen één bank, eén boerenbond. Samen heeft men „Os Krèntje" als dorpsblad. Tien Hoenselaar: „Ook bij ge meenteraadsverkiezingen wordt sa mengewerkt. Als afzonderlijke ge meenschappen maken we weinig kans om een vertegenwoordiger in de raad te krijgen. Door samen met één kandidaat te komen lukt het ons wel." Tot 1974 was dhr. Teng Emonts de vertegenwoordiger van beide ge meenschappen in de raad. Hij werd toen opgevolgd door dhr. Jan van Keysteren. Na diens overlijden in 1978 is zijn plaats ingenomen door mevr. Huys. Cor Huys: „Die oriëntatie van Vredepeel op Merselo ligt meer voor de hand, dan oriëntatie op plaatsen in het Brabantse, zoals Westerbeek of de Rips. Deze plaatsen liggen wel dichter bij Vredepeel; toch weet de gemiddelde Vredepeler minder van deze plaatsen en kent men ook min der mensen dan in het Venrayse. Dit komt ook wel, doordat hier de kran ten, Dagblad en Peel en Maas gele zen worden. Ook t.a.v. gemeente, de kenaat en gemeentelijke voorzienin gen als Groene Kruis, behoren we bij Venray." Tien Hoenselaar: „De ontginnin gen zijn op gang gekomen onder wethouder Pubben. Hij was een Mèrselse. Via hem liepen al auto matisch kontakten van de pioniers met Merselo". Cor Huys: „Toen er nog geen school was, ging de jeugd automa tisch naar Merselo op school. Hier werd nauwelijks over gesproken. Het lag gewoon voor de hand." Er zijn veel gezinnen uit alle landstreken hier gekomen. Men leert elkaar in de gemeenschap Vredepeel snel ge noeg kennen, maar de kontakten met Merselo beperkten zich in hoofdzaak tot op bestuursniveau. Geleidelijk aan begint dit nu te veranderen, doordat de jeugd bij de voetbalclub zit, men deel uitmaakt van 't jeugd orkest en via de ouderavonden van de kleuterschool. Dit is een belang rijk winstpunt voor beide gemeen schappen. Bij nieuwe initiatieven, waar je elkaar weer nodig zult heb ben, kun je elkaar ook sneller vin den. Eén van de nieuwste initiatie ven is de komst van de buurtbus voor beide gemeenschappen. 'IEN HOENSELAAR is de gemeenschappelijke kon van een gesprek met de voor van de dorpsraden van Mer en Vredepeel, Tien Hoenselaar Cor Huys. voorzitter van de voetbalclub, de Rijk, beaamt dit volledig: al met het oog op instand- van de jeugdelftallen is de van de jeugdspelers uit bei- meenschappen nodig. Met name 1975, toen het schoolelftal van tot grote suksessen kwam, veel jeugdigen uit Vredepeel lid van de voetbalklub. Mo- zijn dit er 33. Hoenselaar voorzitter van fanfare St. Oda: „Bij feestelijke in Vredepeel, is de fan- en drumband van St. Oda altijd Bij de jaarlijkse rondgang het dorp, de „graanaktie", wordt Vredepeel aangedaan. Tot voor terug, hadden we één lid Vredepeel. Dit is nu verbeterd. zijn er 12 leden in oplei- Hier zijn we dan ook blij mee, met de begeleidingskommis- voor de jeugdopleiding, dat be- uit mensen van beide dorpen." COR HUYS In dit gesprek komen uiteraard ook de muziekfeesten ter sprake. Cor Huys: „Het is een goede ge dachte om ermee te beginnen. Vorig jaar was dé belangstelling vanuit de Vredepeel vooral groot op de Drie-Kapellen-Show .Dit jaar voe len meer mensen uit Vredepeel zich betrokken bij de muziekfeesten via de kinderen, die lid zijn van de voet balklub." En vervolgens: „Het is niet omdat het Merselo is, dat wij dit zeggen, maar de aanpak van de organisatie heeft onze aller bewondering. De er varing, die in Merselo is opgedaan, zou ons nuttig kunnen zijn, wan neer wij volgend jaar het 25-jarig bestaan van Vredepeel vieren". Tien Hoenselaar: „Zoiets kun je alleen organiseren, als je weet, dat de gemeenschap er achter staat. Het is gelukkig zo, dat de samenwerking tussen de verenigingen optimaal is. Iedereen werkt mee, En dat deze saamhorigheid er is, daar ben ik vooral blij mee. En dit vind je ook in Vredepeel terug. Dit moeten we zo houden".

Peel en Maas | 1979 | | pagina 3