GEMEENTEPRAAT i; In augustus start buurtbus Venray Merselo Vredepeel VENRAY 30 jaar geleden notities i;\ mi:di;di:li\ge\ w de gemeente venray ALS MEN HET NIET EENS IS MET EEN BESLISSING VAN HET GEMEENTEBESTUUR Redactie g.a. Sclnittc. Bureau Voorlichting C raadvergadering van juni a.s. zal de .Verordening behandeling n zwaarschriften als bedoeld in de Wet A.R.O.B. (Administratieve li chtspraak Overheids beschikkingen) ter vaststelling worden aan- i! boden. concept-verordening ligt vanaf heden gedurende één maand op afdeling lll-D (Kamer 204) ter inzage. |j als bekend is op 1 juli 1976 de Wet AROB van kracht geworden. wet beoogt aan de burgers een verhoogde rechtsbescherming iven tegen overheidsbeschikkingen. door de gemeenteraad vast te stellen verordening heeft betrek- x ig op de behandeling van de tegen gemeentelijke beslissingen «brachte bezwaarschriften. mag worden gezien als spelregels welke zullen worden gehan- rd bij de behandeling van bezwaarschriften. n een beter inzicht te krijgen in de Wet AROB laten wij hier- der een nadere uiteenzetting volgen. hikking i nieuwe wet maakt het mogelijk, dat zich kan verweren tegen iingen. waarbij dat vroeger niet ijk was Het moet gaan over een lelijke beschikking van de teid. Een beschikking is een waarbij een burger een recht of roegdheid krijgt of geweigerd wordt, een verplichting wordt opgelegd. Zo'n sluit moet afkomstig zijn van de erheid. Dat kan zijn het rijk [voorbeeld de minister), de provincie [voorbeeld het college van deputeerde staten), of de gemeente (voorbeeld de gemeenteraad, het van burgemeester en ithouders, of de burgemeester). Het iweer kan gevoerd worden door een luurlijk persoon (een burger) of door i rechtspersoon (bijvoorbeeld een rfiting of een vennootschap), die door beschikking rechtstreeks in zijn lang is getroffen. Dat hoeft niet sen degene te zijn, voor wie de schikking is bestemd. Dat kan ook nand anders zijn die rechtstreeks in belang is getroffen. Ook hij kan artegen verweer voeren. Als igemeester en wethouders een éhouder toestemming verlenen om Isluitingsuur te verlengen, kunnen iwonenden daartegen bezwaar ilekenen, als zij van het langer open van het café een bepaalde overlast iben. De nieuwe wet heeft eigenlijk mi t kanten Tegenover de grotere ^iten voor de burger staat het feit, dat |ene die de beschikking krijgt nog een In het onzekere zit. Immers, iemand kan nog roet in het eten gooien t moet men doen? men een beschikking heeft vangen, en men is het daarmee niet s. dan kan men een bezwaarschrift enen Is de beschikking van gemeester en wethouders afkomstig, dient men het bezwaarschrift in te ten bij burgemeester en wethouders .vet eist wel, dat hpt bezwaarschrift loliveerd is Men dient dus aan te en waarom men het niet met de ichikking eens is. Bovendien moet binnen 30 dagen na verzending van «schikking reageren, men aan deze eisen voldoet, wordt ndiener van het bezwaarschnft in de egenheid gesteld om een toelichting even. Gaat het om een bezwaar in een beschikking van leester en wethouders, dan wordt 'oelt u zich rechtstreeks in uw be- Wg getroffen door een beschikking »n een bestuursorgaan van een ge- provincie, waterschap of ge lest en staat er geen andere be- wpsmogelijkheid voor u open, dan wit u een bezwaarschrift indienen "j dit orgaan. Dat moet dan wel ;n 30 dagen. veneens binnen 30 dagen ontvangt een beschikking op dit bezwaar- irift. Verlenging van deze termijn et nog eens 30 dagen is mogelijk. U rijgt hier dan bericht van. it bezwaarschrift moet bevatten: uw naam en adres een gemotiveerde omschrijving van bezwaar datum en nummer van de be- jftktag onderwerp van de beschikking en instantie die het genomen heeft to mogelijk een fotokopie van de (schikking. het met het antwoord op uw ■waarschrift niet eens of heeft u na I dagen (eventueel 60) niets ge lord, dan kunt u zich met een be- ^tpsschrift wenden tot de afdeling tdilspriiak van de Raad van State, Ipnenhof, Den Haag. ook weer binnen 30 dagen en tr|«zeid van het storten van 25,- l|fro 507596 ten name van de grtf- i van de Raad van State in Den fen een beschikking van een or- n van de rijksoverheid kunt n direct met een beroepsachrift bij afdeling Rechtspraak verweren. men gehoord door een ambtelijke commissie. Die brengt advies uit aan burgemeester en wethouders, waarna een nieuwe beslissing volgt. Bezwaarschriften tegen een beschikking van de gemeenteraad worden toevertrouwd aan een speciale raadscommissie. Die brengt advies uit aan de gemeenteraad, die dan opnieuw een beslissing neemt. De beslissing moet binnen 30 dagen na het indienen van het bezwaarschrift genomen worden Eventueel kan deze periode een keer met 30 dagén worden verlengd. Is men ook met de beslissing op het bezwaarschrift met tevreden, dan staat als laatste mogelijkheid beroep bij de Raad van State open uitzonderingen Op deze regeling zijn echter enkele uitzonderingen Niet in alle gevallen is het mogelijk om bezwaarschriften in te dienen. Daarom kan men niet op grond van de Wet Arob in beroep gaan als er een andere mogelijkheid is. De aanvrager van een bouwvergunning bijvoorbeeld, dient bij een weigering waarmee hij het niet eens is, eerst in beroep te gaan bij de gemeenteraad Als de gemeenteraad het eens is met de burgemeester en wethouders om de vergunning te weigeren, dan wordt de Wet Arob van kracht als een soort aanvullende regeling, en kan men tegen de beslissing van de gemeenteraad in beroep gaan bij de Raad van State Als de buurman het niets eens mocht zijn met de beschikking, en het is een zaak waar hij rechtstreeks belang bij heeft, dan geldt voor die buurman de Wet Arob wel direct Hij heeft namelijk nog geen andere mogelijkheid om bezwaar te maken. De nieuwe wet geeft hem die wel' schorsen Het is ook van belang om te weten, dat iemand kan vragen om de beschikking te schorsen. Dat verzoek dient dan te worden ingediend bij de voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Zo'n verzoek kan alleen worden gedaan als er tegelijkertijd een bezwaarschrift is ingediend. De Raad van State bekijkt dan of een onmiddellijke uitvoering van de beschikking wel in verhouding staat tot het nadeel voor degene, die bezwaar maakt. Stel dat de muziekvergunning van een caféhouder wordt ingetrokken. Hij kan dan een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders en tegelijk een verzoek richten aan de Raad van State om schorsing van de beschikking, zodat hij in ieder geval nog muziek kan maken tot burgemeester en wethouders een uitspraak doen over het bezwaarschrift. openbaar In elke schriftelijke beschikking, die uitgaat van een orgaan van de gemeente, wordt vermeld of men bezwaar kan maken en bij wie. overzicht van de mogelijkheden om in beroep te gaan besluit van B. en W. waartegen geen beroep mogelijk is (bijvoorbeeld loterijvergunning, terras vergunning, houden van openbare evenementen) I bezwaarschrift indienen bij B. en W I eventueel beroep bij de Raad van State besluit van B. en W. waartegen wel beroep mogelijk is (bijvoorbeeld bouwvergunning) 1 in beroep gaan bij een hogere instantie, bijvoorbeeld de gemeenteraad 1 eventueel beroep bij de Raad van State Geen spreekuur A.s. maandag heeft wethouder J- Loonen geen spreekuur. Huivuil ophaaldienst Op 24 mei (Hemelvaartsdag) zal er geen huisvuil worden opgehaald. De route van die dag is verschoven naar vrijdag 25 mei a.s. Ook de rou te van 4 juni a.s. (2e Pinksterdag) komt te vervallen. Proefzwemmen in het combi-bad Op zaterdag 2 juni a.s. van 11-12 uur wordt er diploma zwemmen voor het behalen van het A of B diploma georganiseerd in het over dekte zwembad aan de Parkweg. Opgeven voor deelname (kosten f 7,25) en proefzwemmen tot en met vrijdag 25 mei a.s. In verband met het diploma- zwemmen is het overdekte gedeelte yan het combi-zwembad zaterdag 2 juni van 10 - 11 uur gesloten. Gemeentehuis op 7 en 11 juni gesloten Op donderdag 7 en maandag 11 juni a.s. zal het gemeentehuis de ge hele dag gesloten zijn met uitzonde ring van de burgerlijke stand, waar men op beide dagen van 14 tot 15 uur terecht kan voor het doen van geboorte- of overlijdensaangiften. Het inleveren van de inkomsten formulieren WWV (geel) en RWW (blauw) kan in plaats van op maan dag 11 juni gebeuren op vrijdag 8 juni in de hal van het gemeentehuis. De sluiting van het gemeentehuis op donderdag 7 juni a.s. houdt ver band met het houden van de ver kiezingen van het Europees Parle ment op die dag. Dat op maandag 11 juni het ge meentehuis voor het publiek is ge sloten, is het gevolg van het feit, dat op die dag de stemmen moeten wor den geteld. Daarvoor zullen diverse lokalen in het gemeentehuis be schikbaar moeten zijn. Bovendien zullen op beide dagen ambtenaren zitting hebben op de stembureaus en/of ingeschakeld moeten worden bij het tellen van de stemmen. Onderzoek baar moederhals-kanker Van 11 t.m. 15 juni wordt in Ven ray de derde (en laatste) ronde van de serie onderzoeken op baar moederhalskanker gehouden. Door de afdeling bevolkingszaken van de gemeente zijn hiervoor allo vrouwen, die geboren zyn in de jaren 1926, 1929, 1935. 1938, 1911 en 1944 opgeroepen. Dat betekent, dat na deze derde ronde van de eerste onderzoek- cyclus alle vrouwen tussen 35 en 55 jaar in drie jaar tijd zich heb ben kunnen laten onderzoeken op de aanwezigheid van baarmoeder halskanker. Het ligt in de bedoeling, dat in 1980 weer een nieuwe onderzoek- cyclus gaat beginnen. Vrouwen, die in de komende jaren 35 worden krij gen dan voor het eerst een oproep. Vrouwen, die 55 jaar zijn geweest worden niet meer opgeroepen. Vrou wen in de tussenliggende leeftijden worden tussen 1980 en 1982 voor de tweede keer opgeroepen. LAGE OPKOMST In vergelijking met andere ge meenten in de regio Nijmegenwaar het onderzoek wordt gehouden is Venray, wat het opkomstpercentage betreft, er ietwat ongunstig uitge sprongen. Ongeveer 58% van de op geroepen dames heeft beide vorige ronden deelgenomen aan het onder zoek. Dat is bepaald weinig. Dat is bijzonder jammer omdat hiermee wordt aangetoond, dat de Venrayse dames waarschijnlijk niei de belangrijkheid van het onderzoek inzien. Voor het geld behoeft men het 'niet te laten, omdat er een bij drage van slechts 5,wordt ge vraagd. Bovendien is het onderzoek volkomen pijnloos. Gehoopt wordt, dat bij deze derde ronde meer da mes zich voor het maken van een uitstrijkje zich bij de onderzoekwa gen zullen melden. SCHEMA ONDERZOEK De standplaatsen en openigstijden van de onderzoekwagen £ijn als volgt: Maandag 11 juni: ST. ANNA: 13.00 - 14.00 uur 14.15 - 15.15 uur Maandag 11 juni GEMEENTEHUIS: 18.00 - 19.15 uur 19.30 - 20.30 uur Dinsdag 12 juni: GEMEENTEHUIS: 13.30 - 15.00 uur 15.15 - 16.30 uur 18.00 - 19.15 uur 19.30 - 20.30 uur Woensdag 13 juni: GEMEENTEHUIS: 15.15 - 16.30 uur 13.30 - 15.00 uur 18.00 - 19.15 uur 19.30 - 20.30 uur Donderdag 14 juni: OOSTRUM (gemeenschapshuis) 13.00 - 14.15 uur 14.30 - 15.45 uur Donderdag 14 juni: MERSELO (zaal Arts): 13.30 - 15.15 uur Donderdag 14 juni LEUNEN (gemeenschapshuis): 18.30 - 20.15 uur Vrijdag 15 juni: OIRLO (zaal Rongen): 9.30 - 10.45 uur 11.00 - 12.00 uur Vrijdag 15 juni YSSELSTEYN (nabü RABO-bank): 10.00 - 10.45 uur 11.00 - 12.00 uur 13.00 - 13.45 uur Bekendmaking parkeerplaats voor invalide Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend, dat zij bij hun besluit van 9 mei 1979 nr. 617 besloten hebben een par keerplaats te reserveren voor een motorvoertuig voor een invalide. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na de dag waarop het besluit gepubliceerd is beroepaantekencn. Het beroep schrift wordt aan de Koningin ge richt en ingediend bij de commissa ris van de Koningin. Het besluit ligt ter inzage op het gemeentehuis. Venray, 9 mei 1979 Burgemeester en wethouders voor noemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Bekendmaking afsluiting wegen Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend dat zij bij hun besluit van 9 mei 1979 nr. 616 besloten hebben door plaatsing van borden 12 en 13 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens met onderbord genoemd in artikel 121 van dit re glement het tussen de Langstraat en de Arkstraat gelegen gedeelte van de Nieuwlandstraat in de richting van de Arkstraat voor alle verkeer behalve voor (brom-) fietsers en voetgangers gesloten te verklaren. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na de dag waarop het besluit gepubliceerd is beroepaantekenen. Het beroep schrift wordt aan de Koningin ge richt en ingediend bij"de commissa ris van de Koningih. Venray, 9 mei 1979 Burgemeester en "wethouders voor noemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Hinderwet Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: S. M. J. Michels, Haag 5a, Mer- selo, om vergunning tot het uitbrei den van een pluimveehouderij waar mest en meststoffen worden be waard. Adres inrichting Haag 5a, Merselo, kadastraal gemeente Ven ray sectie B nr. 3292. H. Th. E. Peters, Rosmolenweg 8, Oostrum om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van een var- kensmesterij waar mest en mest stoffen worden bewaard. Adres in richting Rosmolenweg 8, Oostrum, kadastraal gemeente Venray sectie E nr. 3655. M. L. M. van Zeeland, Oude Molenweg 37, Mortel, om vergun ning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een kalvermesterij waar mest en meststoffen worden bewaard, Adres inrichting Hoogriebroekseweg 1, Cas- tenray, kadastraal gemeente Venray sectie P nr. 206. W. Lemmen, Timmermanns- weg 122, Ysselsteyn om vergunning tot het uitbreiden van een varkens fokkerij en varkensmesterij waar mest en meststoffen worden be waard. Adres inrichting Timmer- mannsweg 122, Ysselsteyn, kadas traal gemeente Venray sectie I nr. 120. Th. Wismans, Deputé Peters straat 26. Oirlo om vergunning ex art. 6a der Hinderwet tot het uit breiden/wijzigen van een varkens- fokkerij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Deputé Petersstraat 26, Oirlo, kadas traal gemeente Venray sectie F. nrs. 2221 2449 331. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften wor den mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 6 juni 1979 om 15.00 uur in het gemeentehuis, Maasheseweg 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hii binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 18 mei 1979 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Hinderwet Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Meerlo-Wanssum ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van Den Stae- lingh B.V. i.o.. Burg. de Weichsha- venstraat 30, Wanssum, om vergun ning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een pelsdierfokkerij, waar mest en meststoffeh worden bewaard. Adres inrichting kruising LimietwegDen Staelingh, te Meerlo, kadastraal ge meente Meerlo, sectie D nrs. 1271 1276 1518 1619 2704 3667 3669. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dag tekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De Het verzoek van het gemeentebe stuur van Venray en de dorps raden van Merselo en Vredepeel heeft tot resultaat gehad, dat Mer selo en Vredepeel in augustus a-s. door middel van een z.g. buurtbus een verbinding zullen krijgen met Venray. Er gaat een Mercedes- busje voor acht personen, bestuurd door de vrijwilligers uit de streek, op vaste tijden de verbinding tus sen deze plaatsen onderhouden. De buurtbus is een nieuwe vorm van openbaar vervoer, waardoor bewoners van dun bevolkte gebie den, waar geen gewone bus komt, er toch op uit kunnen. Aanvankelijk lag het in de bedoe- linge om ook het kerkdorp Smakt in Carnavals vereniging is geen oranje vereniging Het vaststellen van de nieu we statuten van de Venrayse vastelaovesvereniging „De Piëlhaas" in de maandagavond gehouden ledenvergadering, heeft onverwacht tot een mo tie geleid De ledenvergadering had n.l. ontdekt, dat „het bestuur van de Vastelaovesvereniging „De Piëlhaas" middels een slinkse redaktie van de statuten en agenda wilde komen tot af schaffing van de Venrayse vastelaovend en dat de ver eniging zich in het vervolg uitsluitend zou moeten bekom meren om de viering van de koninginnedag". De vergadering stelde, dat het voortbestaan van de Ven rayse Vastelaovesvereniging 'n zaak is, die iedere rechtgeaar de Venrayer ter harte dient te gaan en doorzag net op tijd de snode bedoeling van het bestuur. „Gelet op de kwaliteiten van het Venrayse Oranjecomi té achten wij geen enkele re den aanwezig om de doelstel ling van de Vastelaovesvereni ging om te zetten .oordeelden de leden ter vergadering in haar motie. Wat was n.l. het geval? In de redaktie van artikel 3 van de nieuwe statuten stond, dat het boekjaar van „de Piël haas" loopt van 30 april lot 1 mei. in plaats van 1 mei tot 30 april Het bestuur werd uilgeno digd de ter vergadering aan wezige leden tenminste één glas bier als zoenoffer aan te bieden. ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op maandag 28 mei 1979 om 10.00 uur in het gemeentehuis te Meerlo. Beroep tegen een beschikking kar. later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeenLe waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 18 mei 1979 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray. mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Openstelling van het gemeentehuis Het gemeentehuis, Maashese weg 1, is op werkdagen ge opend van 9 tot 12 uur. Bo vendien kan men op donder dagmiddag van 16.00 toi 17.3C uur bij de afdeling bevolkings zaken terecht voor het afha len van paspoorten, rijbewij zen e.d. Gesprekken met ambtenaren buiten de openingstijden van het gemeentehuis, uitsluitend na telefonisch afspraak, (tel. 04780-3838). SPREEKUREN B. EN W. Burgemeester mr. H. J. M. Defesche maandag van 10.00 tot 11.00 uur. Wethouder G. H. Schols: maandag van 10 tot 11 uur. Wethouder mevr. A. P. Rut- ten-Tielen: woensdag var 17.30 tot 18.30 uur. Wethouder Joh. Loonen maandag van 10 tot 11 uur. Wethouder J. van Oers maandag van 10 tot 11 uur. Wanneer een spreekuur ver valt wordt dit in de rubriek „Gemeentepraat" bekend ge maakt. Met de burgemeester en de wethouders kan ook telefo nisch een afspraak worden ge maakt via de secretaresse van het college, mevr. M. v. d. Leeuw (tel. 04780-3838 toestel 117). Het postadres van het ge meentehuis luidt: Gemeente Venray Postbus 500 5800 AM Venray. het buurtbusprojekt op te nemen. Gebleken is echter, dat Smakt niet aan de voorwaarden voldeed, omdat dit dorp zij het éénmaal per da i gebruik kan maken van de bus lijn 28 van de Zuid Ooster, welke over Maashees rijdt. Door het opvoeren van de fre quentie van deze lijn door de Zuid Ooster zal Smakt met ingang van de nieuwe dienstregeling een betere verbinding kijrgen met Maashees en Venray. In 1977 heeft de minister van Ver keer en Waterstaat een begin ge maakt met het buurtbus-experiment. Voor vijf gebieden in Nederland werd een busje voor acht personen beschikbaar gesteld om de verbin ding met grotere plaatsen in de om geving te onderhouden wegens het ontbreken van normaal openbaar vervoer. Deze busjes worden bestuurd door vrijwilligers, die voor dit werk geen beloning krijgen. Horst-America was een van de gebieden waar een der- eglijk busje met succes ging lopen. Dank zij de goede resultaten van het landelijk experiment werd hier aan uitbreiding gegeven door de mi nister en werd van Venrayse zijde gepleit voor het opnemen van Mer selo en Vredepeel in het buurtbus- experiment. Intussen werd een voorlopig buurt buscomité opgericht, waarin verte genwoordigers van de provincie, de gemeente Venray, de Rijksverkeers- inspfetie, de Zuid Ooster, de dorps raden van Merselo en Vredepeel en de Stichting Samenlevings Opbouw (SSO) zitting hebben. Toen bleek reeds, dat een ruim aantal vrijwil ligers beschikbaar was voor het be sturen van de buurtbus. Door het voorlopige buurtbus comité werd allereerst een route be keken en een ontwerp-dienstrege- ling opgesteld. UIT PEEL EN MAAS VAN 21 MEI 1949 - No. 20 De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis dat voor 1949, vijftien votkoconcer- HET WEER IN MEI Nu we eindelijk in eens flink ge confronteerd werden met het voor jaar en zelfs zomerse temperaturen, is het toch wel goed even nader in te gaan op de nukken van de maand mei De meimaand wordt wel de bloei maand genoemd en mede daardoor zijn in die maand de zware nacht vorsten het meest gevreesd. Niet al leen de bloesems van fruitbomen, maar ook aardbeien, aardappels enz. kunnen totaal afvriezen wanneer het kwik in een koude, heldere mei nacht tot 3 a 5 graden onder het vriespunt daalt, hetgeen in gebie den met zand- en veengronden, dicht bij de grond, af en toe wordt gemeten. Op normale waarnemingshoogte van 1,5 meter boven het maaiveld wordt iets minder snel vorst geme ten in mei. Aan de kop staat in De Bilt en ook in het oosten van ons land mei 1941. Toen kreeg De Bilt 5 vorstnachten en Winterswijk zelfs 8 waarbij in de nacht van 8 mei 4.4 graden. Vlak boven de grond zal het toen 6 7 graden hebben gevroren. De keerzijde van de medaille is dat mei zich soms ook al volop zo mers en zeer warm kan gedragen. Om even een groot verschil aan te tonen, nemen wij b.v. mei 1962, toen het kwik in De Bilt geen enkele dag boven de 20 graden kwam en mei 1947 toen er 18 dagen boven 20 gra den werden gemeten. Ook het ver schil in uren zon was toen groot: in 1962 totaal 135, in 1947 235 uren zon neschijn; maar even meer dan 100 uren verschil! Deze koude meinachten vroeger al de IJsheiligen genoemd, omdat ze dikwijls (lang niet altijd) samenval len met enkele heiligen, w.o. Sint Servaas, Sint Mameretus enz. tussen 10 en 14 mei. Getuige enkele rijmp jes uit het verleden als: Pancraas, Servaas en Bonifaas, zij geven vorst en ijs helaas. Of: Voor nachtvorst zijt gij niet beschermd, tot Servatius zich ontfermt. Nu rijmt dit aardig, maar het zegt niets, want niet zel den komen er in juni nog schade lijke vorstnachten voor. De meimaanden met hft grootste aantal zomerse dagen boven 25 gra den heeft De Bilt genoteerd staan voor 1864 met 9 en 1947 met 7. Nu wij toch uitersten zoeken, at en toe wordt in mei ook al een z.g. tropische temperatuur boven de 30 graden gemeten. Aan de kop staat voor De Bilt: mei 1892 met 4 da gen, daarna 1922 met 3 dagen, 1944 met 2 dagen en 1976 met 1 dag. De twee tropische dagen van 1944 vie len in de laatste oorlogszomer sa men met de pinksterdagen, alleen kon men er door Duitse bezetting en de oorlogsdreiging nauwelijks van profiteren. Toch mag mei met zijn bloei tot een van de mooiste zo niet de mooi ste maand van het jaar worden ge rekend, al blijven er tegenvallers passeren met soms koude dagen. En de regen die er in mei valt is nat; als kind bleef je er wel eens in door lopen, omdat je er groot van zou worden, maar die illusie duurt niet lang. Doornat word je er wel van! Volgens de ontwerp-dienstrege- ling zal de buurtbus tienmaal per dag rijden, waarbij vijfmaal een z.g. korte en vijfmaal een z.g. lange slag wordt gereden. De bus start bij het Zuid Ooster busstation in Venray en rijdt de kor te slag over de Julianasingel, Paters- laan, Langeweg en Merscloseweg naar Merselo. waar ze keert en terugrijdt naar Venray. Bij de lange slag rijdt de bus van uit Venray via Merselo en Beekweg naar Vredepeel. waar niet alleen de kom wordt aangedaan, maar ook de Vredeweg en Twistweg in de route zijn opgenomen. De kosten per rit zullen negentig cent of één gul den bedragen, afhankelijk van de beslissing van de minister. De bus wordt gratis ter beschik king gesteld door de minister, en de Zuid Ooster verzorgt het onderhoud. De vrijwilligers gaan een overeen komst aan met de Zuid Ooster. zo dat zij ook verzekerd zijn. Zij moe ten tevoren een beperkte medische keuring ondergaan. Er is een folder onder de titel: „Beter uit met de buurtbus" ver schenen welke verkrijgbaar is bij de receptie van het gemeentehuls. Vrij willigers. die zich als chauffeur van de buurtbus beschikbaar willen stel len. kunnen zich opgeven ten ge meentehuize (afd. I. B.) of bij de kontaktpersonen de heren C. Huys te Vredepeel en M. Hoenselaar en J. Cox te Merselo. Ook kan men daar terecht voor Inlichtingen of suggesties met be trekking tot de route of de dienst regeling. Op dinsdag 5 juni a.s. zal om 20.00 uur in zaal Arts te Merselo een bij eenkomst met de vrijwilligers wor den gehouden, waarbij instruktie en nadere toelichting worden gegeven. ten zijn vastgesteld, die verzorgd zullen worden door de Harmonieën en fanfarecorpsen uit de gemeente Venray. De volksconcerten zullen gegeven worden te Venray en op de kerkdorpen. De Advocaat-fiscaal bij het Am sterdamse gerechtshof eiste tegen Cramer als leidende figuur van het Jagdkommando Zeppelin, de dood straf. In de jaren 1942-1943 was Cramer te Venray ingedeeld bij de economische afdeling der Mare chaussee. Hij stond toen reeds be kend als N.S.B.-cr en heeft hier ge arresteerd het Joods echtpaar Wolfs- bergvr, alsmede enkele onderdui kers. Van hiertuit is hij vertrokken naar Schalkharen, waar hij zijn op leiding als beul ontvangen heef:. Hij werd gearresteerd, toen hij heime lijk over de Belgische grens wilde ontvluchten. Twee jaren geleden heeft Venray de gelden bijeengebracht voor een monument, als herinnering aan de bange dagen van 1944. Door allerlei oorzaken is dit blijven rusten, maar nu is het zover dat het monumen tencomité in overleg met de schoon heidscommissie van „Venray Voor uit" als plaats waar dit gedachtenis teken zal komen, heeft uitgekozen het stuk voor de kerkmuur in de Hofstraat. Omtrent de uitvoering ervan zal de schoonheidscommissie zich nog beraden, maar men zal al les in het werk stellen om voor 18 oktober a.s. gereed te zijn. Achter de kazerne aan de Lang straat stond maandagmorgen een groep politie aangetreden, in het trotse blauw van het uniform der Koninklijke Marechaussee. Hier ont ving Commandant Adjudant P. Rou- vroye de gouden medaille voor zijn zes en dertig jaren trouwe dienst uit handen van Overste Kengen. Over ste Kengen stelde de gedecoreerde adjudant als een voorbeeld voor alle manschappen en bracht in herinne ring het werk in Engeland, waar ad judant Rouvroye commandant was van het bewakingsdetachement van Koningin Wilhelmina. Naast de bur gemeester van Venray waren nog vele andere autoriteiten uit politie kringen aanwezig en de sympathie ke commandant moest vele felicita ties in ontvangst nemen. Voor de bouw van een 5 klassige school te Overloon kwam de firma Koenen te Holthees als laagste uit de bus met f 58.678.—. De cijfers der 32 aannemers liepen uiteen tot 103.000.— als de hoogste. De 3e Kermiskoers te Oirlo werd flink hard gereden en aangelokt door de vele premies en de toejui chingen van het talrijke publiek werd fel gevochten om de eerste plaats. Van de 40 junioren won na een snelle sprint H. Voesten op de voet gevolgd door A. Bergmans, ter wijl G. Jacobs uit Venray 5e werd. Van de 40 senioren werd eerste de Boer uit Venray die een tamelijk gemakkelijke zege behaalde. L. Janssen werd 4e. Deze week leverde de Fa. Houx uit Tegelen de nieuwe brandweer wagen af, die op een G.M.C.-truc de carrosserie bouwde. Het gevaar te met zes wielen is 8 meter lang en 2.10 mtr. breed en heeft een laad vermogen van tien ton. Aan beide zijden bevinden zich 17 ingebouwde bergkasten, terwijl de zitplaatsen voor de brandweerlieden aange bracht zijn in een gesloten cabine. In de wagen bevindt zich een water tank van 3000 liter, die geheel ge ïsoleerd is met een kurkplaat, be stand tegen een vorst van 20 gra den. Op deze tank is een kleine tank aangebracht, die spumogecn bevat, een vloeistof die de eigenschap heeft van b.v. 3000 liter water een schuim- massa van 3000 liter te maken met nog een grotere bluskracht dan wa ter. De gemeente was de mening toegedaan dat een dergelijke .uitrus ting ir. Venray onmisbaar is.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 9