DE INSPRAAKNOTA harnassen M Tegen- I strijdigheid? 25 JAAR INDUSTRIËLE CLUB VENRAY EN OMGEVING VENRAY MODEHUIS- De 'vrouwlijke vorm' en het Vrouwencafé Nieuwe Pastoor te Castenray „GOED ONDER DAK" MET AMAK ILeenenl POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Zonnige mode in de speciale zonneshop Meubelen De Zwaan AuQ/gne MENU's ÏRIJDAG 18 MEI 1979 Nr. 20 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY IrOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 26 CL per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING I In een bij gelegenheid van liet 25- ^ïg bestaan van de Industriële pub Venray e.o. uitgegeven „Pers- formatie" staat te lezen: „Er wa ll destijds nogal spanningen op de "ieidsmarkt, waardoor de komst B nieuwe industrieën met de no- jige reserve tegemoet gezien werd". I Voor degenen, die de industriële gtwikkeling van Venray van dicht- gj hebben gevolgd is dit een vrij ^instrijdige stelling. Bij de oprichting van de Indus- He Club Venray wees de kalender i 1954. Jaren daarvoor was geble- j, dat de landbouwsector mede de structurele veranderingen meer voldoende in staat bleek opvangmogelijkheid te fungeren nieuwe arbeidskrachten. Indus- alisatie werd daarom ook voor nray een dringende noodzakelijk- d om de structuerele werkloos- Bid in de regio het hoofd te kunnen eden, terwijl men tevens vanaf 51 kon mee-profiteren van het or de regering gevoerde sprei- ngsbeleid. In dat jaar werd de ge- eente Venray n.l. aangewezen als cidenteel te stimuleren kern, ter- jl zij twee jaar later in 1953 industrialisatiekern werd. _i dat jaar stonden op het Ar- dsbureau in Venray 430 werklo- 1 geregistreerd. In dit aantal zijn !t begrepen degenen, die in de rerkverschaffing" te werk waien steld in de Peelontginningen en k niet degenen die niet op het. ar- [dsbureau waren ingeschreven en Btente werklozen" werden ge- lemd. De stelling „spanningen op de ar- dsmarkt" is zeker tegenstrijdig, anncer men weet, dat op 12 en 13 ei 1954 (dezelfde maand waarin de lustriëlc Club werd opgericht) enray zelfs in de gehele vaderland- pcr-s bekendheid kreeg door de anisatie van Indusli icdagen. Tij- :ns deze dagen wilde men n.l. de cnrayse jeugd, waaronder dan 'crd verslaan de jonge boeren, jon- middenstanders, jonge arbeiders oudere schoolgaande jeugd eens Ivoerig voorlichten over de moge- jkheden van de werkgelegenheid. Wanneer er in dat jaar inderdaad anningen waren op de arbeids- arkt, zouden deze dagen volkomen erbodig zijn geweest. En dan zou Peel en Maas van 8 mei 1954 met trekking tot deze Industriedagen et zijn geschreven: „Laat dan deze enrayse première de Overheid dui- elijk maken, dat we in Venray niet et de handen over elkaar zitten, aar inderdaad werken 051 de ge riste en noodzakelijke omschake- S(van landbouw naar industrie inderdaad te doen gelukken, t kan ons slechts ten voordele zijn latere akties op industrialisatie- Trein!" een in 1977 in de Xero-krant schreven artikel over „Venray van 20 tot 1977" heeft oud-gemeente- Bcretaris Henk Vorst de gehele enrayse industriële ontwikkeling «schreven. Hierin staat o.m. te le- 1: „Aan premie werd in de perio- van ontwikkeling middels ver- chillende regelingen door het Rijk uim 14.000.000,beschikbaar ge- eld" en „Het verkregen resultaat beslist toch wel goed te noemen rant uitgaande van de cijfers per januari 1977 kan toch een bestaan orden gegeven in de Venrayse in- ustrieën aan in totaal 4360 arbeids- rachten, terwijl er daarnaast nog en belangrijk aantal arbeidsplaat- is bijgekomen in de dienstver- mende sector Dit resultaat beschouwende ware et misschien beter geweest, dat de ustriële Club bij gelegenheid van aar jubileum NIET herinnerd had an de spanningen op de arbeids- larkt van destijds en aan het „met e nodige reserve tegemoet zien van euvve industrieën". Die spanningen waren n.l. gelegen ij de industriëlen zelf. Plaatselijke mbachtelijke bedrijven konden n.l. rijkssteun uitgroeien tot vol waardige bedrijven en nu zag men waarschijnlijk „met angst en beven" komst van Inalfa (uit Utrecht) ir Venray in oktober van dat jaar moet! Zó was de mentaliteit in 1954 bij «toen in Venray gevestigde indus- Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkooo 9 9 f 0.75 9i 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen Zoals wij vorige week reeds in kort bestek mededeelden, heeft de Venrayse gemeenteraad zich uitvoe rig gebogen over de concept-in spraak-nota, en na vele op- en aan merkingen uiteindelijk zijn fiat aan dit werkstuk gegeven. In feite is hiermee een bevestiging- gekomen van de door b. en w. reeds jaren meer en meer in gebruik ge geven mogelijkheid tot inspraak van de burgerij, zowel op plannen van algemene strekking, als op plannen voor deelgroepen. Wij geven slechts als voorbeeld het betrekken van dorps- en wijkraden bij het lokaal bestuur en de inspraak van de be woners bij b.v. de reconstructie van hun straat. Dit laatste wordt npg het best geïllustreerd door de inspraak van de Kruisstraat-bewoners, die onlangs in nauw overleg met de ge meente tot een voor alle partijen bevredigend resultaat gekomen is. Om zo'n inspraak-procedure goed te laten verlopen, en zeker niet in eindeloze discussies te laten stran den, is in de nota een aantal uit gangspunten en voorwaarden ver vat. Op zich is het zeer belangrijk dat de spelregels op papier staan, maar toch geeft de nota nergens spe cifiek aan, hoe een inspraakproce dure zal verlopen. De praktijk zal hier de juiste handleiding moeten zijn. Bovendien kunnen de onder werpen waarover inspraak mogelijk is, zo verschillend zijn, dat het pre cies inrichten van afzonderlijke en concrete inspraakprocedures niet mogelijk is. VOOR- EN NADELEN De voordelen van inspraak zijn hierboven feitelijk al genoemd. Het maakt de bevolking immers bewust van de omgeving en de omstandig heden waarin zij verkeert, en geeft vervolgens de mogelijkheden om mee te denken over veranderingen welke de omgeving en omstandighe den positief kunnen beïnvloeden. De procedure Kruisstraat is hier nog steeds een goed voorbeeld. Maar ontegenzeggelijk zullen er ook wel nadelen aan inspraak ver bonden zijn. Met name werden ge noemd inspraak kost tijd en geld en brengt de besluitvaardigheid in gevaar; inspraak holt de positie van de raad uit en vormt een zware be lasting voor het bestuurlijk en ambtelijk apparaat. Inderdaad: inspraak kost tijd en geld. Tijd, vanwege de groepen of partijen die er gehoord dienen te worden, tijd van voorbereiding, tijd Prijzen vanaf f 49, van wijziging of aanpassing, en ga zo maar door. Daar is niet aan te ontkomen, maar middels een goeds tijdsplanning en voortgangscontrole zal men de inspraak-termijn binnen redelijke proporties moeten houden. Geld: vanwege het beslist grotere aantal manuren dat de ambtenaren aan de plannen zullen moeten be steden; vanwege meer informatie verstrekking (drukwerk en zaalhuur b.v.); maar ook kunnen er kosten zijn van externe deskundigen die men in bepaalde gevallen met we derzijds goedvinden wil raadplegen of inschakelen. Dat de besluitvaardigheid in ge vaar zou kunnen worden gebracht, hangt nauw samen met de tijdsduur welke nodig is om een inspraak procedure tot een goed einde te brengen. Ook hier dus weer strak vasthouden aan eeh goede tijdsplan ning. Een uitholling van de positie van de gemeenteraad ziet het gemeente bestuur helemaal niet zitten. Op slot van rekening is het de gemeenteraad die 't bij de besluitname voor het zeggen heeft. Die besluitname wordt nu ,nog beter gefundeerd, omdat de raadsleden nu in staat worden ge steld alle terzake dienende afwegin gen te doen. Dat inspraak een zware belasting vormt voor het bestuurlijk en amb telijk apparaat, kunnen b. en w. zon der meer onderschrijven. Zij vinden echter wel, dat de inspraak dat waard is; ook al zou die belasting uitbreiding met meerdeer arbeids plaatsen betekenen. WIE ZIJN INSPRAAK GERECHTIGD? Inspraak moet in beginsel open staan ^voor iedere burger. Toch me nen b. en w. dat er ernstig voor gewaakt moet worden dat inspraak niet alleen blijft voorbehouden aan een kleine aktieve groep van „be roepsinsprekers". Veel liever zou men zien dat de direct-belangheb- benden. de "deelg; ;op, van zich zou laten horen. Wat echter weer niet wil zeggen dat „anderen" er zich niet mee zouden mogen bemoeien. Blijft natuurlijk weer de vraag wie de belanghebbenden zijn en wie de geïnteresseerden, en of en hoe die in zo'n vroeg stadium van de „plan makerij" bereikt kunnen worden. Belanghebbenden zijn, als het gaat om een plan voor een bestaande buurt of wijk, gemakkelijker aan te wijzen dan wanneer het gaat om een nieuwe wijk. B. en w. denken in dit geval overleg te plegen met dorps- en wijkraden en buurt- en opbouwwerkers. Overigens meent het college dat deze dorps- en wijkraden en de buurt- en opbouwwerkers zeer nut tig werk kunnen doen bij de vertol king van datgene wat door de bur gerij als inspraak wordt aangedra gen, maar wellicht als zodanig niet volledig door hen onder woorden kan worden gebracht. Vorige week hebben wij in kort bestek geschreven over de door de gemeenteraad behandel de concept-inspraaknota. Als rechtgeaard burgeres, die zich be trokken voelt bij het reilen en zeilen van onze samenleving, sprak deze avond mevr. Jetty van Zutphen-Cremers namens het Vrouwenkafé in op de inspraak nota. Zij gaf weer hoe belangrijk het recht op inspraak is, enerzijds omdat de burger meer zicht krijgt op zijn of haar eigen woon-, leef- en werksituatie, anderzijds om dat de overheid beter beslissin gen kan nemen als zij goed op de hoogte is van de ideeën, wensen en belangen die onder de burgers leven.In haar betoog stelde zij voor om vrouwen uitdrukkelijker aan te spreken in ambtelijke stukken en ook de vrouwelijke vorm te gebruiken van de voorwoorden; om als alle burgers bedoeld wor den, het dan niet alleen te heb ben over ZIJN belangen, maar ZIJN èn HAAR belangen. Wellicht hebben wij vorige week iets tè badinerend geschre ven over hetgeen door mevr. Jetty van Zutphen werd bedoeld, want zij reageerde, dat de reak- ties die zij ontmoette (in de krant en in de gemeenteraad) getuigen van onbegrip over de positie waarin vrouwen verkeren. „Ik streef naar een menselijker sa menleving, waarin vrouwen als volwaardige burgers erkend en behandeld worden; een samenle ving waarin mannen èn vrouwen samen vorm geven aan een betere toekomst voor onze kinderen." Wat dit laatste betreft kunnen wij mevr. van Zutphen goed vol gen, want dat is een duidelijk en onderstreepbaar streven. Maarof dit nu bereikt kan worden door, zoals mevr. van Zutphen heeft betoogd, „zowel de mannelijke als de vrouwelijke vormen te bezigen in de ambte lijke stukken en om te beginnen in de Inspraaknota" menen wij toch te moeten betwijfelen. Wij hebben de Inspraaknota er nog eens op nagelezen, maar van discriminatie van de vrouw heb ben we niets kunnen vinden. Ais er sprake is van „de burgers" ligt het immers voor de hand, dat zo wel de mannelijke als de vrou welijke inwoners van Venray worden bedoeld. Wij geloven niet, dat wij vrou wen voor de politiek kunnen in teresseren met b.v. een dergelijk bericht: „Elke inwo(o)n(st)er van Venray is verplicht zijn/haar trot toir schoon te houden, tenzij hij/ zij kan aantonen, dat zijn/haar bezem kapot is, zodat hij/zij niet kan vegen. Dat het zelfs voor mevr. Jetty van Zutphen moeilijk is de vrou welijke vorm constant door te voeren, bleek dan ook wel uit haar brief, waarin zij zich zelf „rechtgeaard burger" noemt, ter wijl wij wel zoveel kijk op en gevoel voor vrouwelijke vormen hebben om zeker te weten, dat mevr. van Zutphen een burgeres trieën. Bang voor eigen hagje zou men dit kunnen noemen. Eenzelfde mentaliteit heeft men waargenomen, toen bekend werd, dat „Rank Xerox" in 1965 naar Ven ray zou komen. Ook tóén vreesden de gevestigde industrieën verloop van eigen vakbekwame werknemers naar het nieuwe bedrijf. Zowel de angst van 1954 als van 1965 was overbodig. Inalfa bracht 30 geschoolde krachten uit Utrecht mee en trok feitelijk alleen ongeschoolde krachten uit Venray aan. En de angst voor Rank Xerox ging over, toen men bemerkte, dat bestaande industrieën veelal als toeleverings bedrijf konden fungeren. Het zou volgens ons beter zijn ge weest, wanneer de Industriële Club als aanleiding van haar oprichting iets anders had opgegeven. B.v. dc bedoeling, welke voorstond bij de oprichting van de Industriële Kring Gennep-Venray in dezelfde maand van hetzelfde jaar: mei 1954. De bedoeling van dat instituut was „de vorming van een belangenge meenschap ter bestrijding van de verschillende problemen, waarmee bedrijven te kampen hebben in deze ontwikkelingsstreken, die voor een geslaagde industrialisatie nog aller lei voorzieningen behoeven". In dat geval zou de geloofwaar digheid van alle bestuurlijke in breng van de Industriële Club Ven ray e.o. in de loop der jaren geloof waardiger klinken. Gezien de men taliteit van de industriëlen anno 1954 zijn we nu geneigd om aan „in breng op persoonlijke titel" te den ken in plaats van aan „bestuurlijke inbreng van de club". Maar de waar dering van de Venrayse bevolking is er daarom niet minder om. COÖRDINATOR Men was het roerend met elkaar eens, dat, wil de inspraak goed kun nen funktioneren, een inspraak-co- ordinator de aangewezen man zou zijn tussen het gemeentebestuur en de burgerij. Maar met welkè taak opdracht deze map nu precies zou worden vereerd werd niet goed dui- lijk. B. en w. zullen zich daarover nog beraden en ruggespraak houden met de raad. Wel kwam vast te staan dat hij in het gemeentelijk apparaat een onafhankelijke funktie zou gaan vervullen. KOSTEN Wij hebben hiervóór reeds gesteld dat inspraak een kostbare zaak kan worden. Zo niet per geval, dan toch in zijn totaliteit. B. en w. stelden de vraag of deze inspraak-kosten tot de algemene bestuurskosten moeten be horen, dan wel moeten worden toe gerekend aan de betreffende plan- kosten. In een nieuw uitbreidingsplan zou men de kosten van inspraak b.v. op dat nieuwe plan kunnen laten druk ken, omdat die kosten ook inderdaad voor dat nieuwe plan gemaakt zijn. In een ander geval zou men al gauw kunnen spreken van plannen die ten algemene nutte gemaakt worden; waar de gehele gemeenschap van profiteert; en die dus ten lasten zoud enmoet enkomen van die ge meenschap c.q. de gemeente. Helemaal eens werd de gemeente raad het niet over die kostenverde ling. Reden waarom het college vooralsnog de inspraakkosten per projekt gaat noteren. Op basis van Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen ervaringscijfers zal in de verdere toekomst wellicht gewerkt kunnen worden met vaste opslagpercentages óf toch nog worden overgegaan tot doorberekening per projekt. Men zal zich terecht afvragen wat de directe gevolgen zijn, nu de ge- meemteraad akkoord is gegaan met de inspraaknota. Directe gevolgen zullen er wel niet zijn. Het is een al enkele jaren durend rijpingsproces, dat middels deze nota nader om schreven en gerichter geleid wordt tot zijn uiteindelijke vorm. Zeker is, dat in de toekomst meer dan tot nu toe gelegenheid tot inspraak over bepaalde plannen gegeven zal wor den. Eveneens is zeker dat deze in spraak gehouden zal worden in een stadium waarin aan de plannen nog gestalte gegeven kan worden, waar door die inspraak ook zichtbare ge volgen kan hebben. Bovendien en dat is niet onbelangrijk wordt nu ook de mogelijkheid open gelaten voor belangstellenden of belangheb benden om zelf het initiatief tot in spraak te nemen, vóór dat door de gemeente een bepaalde zaak is aan gepakt. Hotel-Bodega Restaurant U wist het reeds, wij zijn op zondag geopend. bestaande uit 4 gerechten met koffie en bonbons voor de prijs van f 22,50 Een avond in ons 350 jaar oude kelderrestaurant tegen een aantrekkelijke prijs I I I Wist U dat wij tegen bijzondere prijsvoorwaarden ook Uw receptie en trouwpartij kunnen verzorgen I RESERVERING GEWENST: TEL. 04780-86969 Zoals wij vorige week reeds mede deelden, viert de Industriële Club Venray e.o. deze maand haar 25-ja- rig jubileum. Op zich geen opzien barende gebeurtenis, maar het illus treert in feite wel de ontwikkeling van onze gemeente: van overwegend agrarische bedrijvigheden naar een industriegemeente, met bedrijven waarvan er intussen wereldfaam verworven hebben. 25 jaar geleden: Venray werd kern-gemeente en dat betekende dat industrievestiging aldaar bevorderd moest worden en aan bedrijven die zich er gingen vestigen bepaalde fa ciliteiten verleend werden. Op dat moment bestonden er volgens de door de jubilerende club ver strekte persinformatie nogal wat spanningen op de arbeidsmarkt, waardoor de komst van nieuwe in dustrieën met de nodige reserve te gemoet gezien werd. De plaatselijke bedrijven die volop in de groei za ten en feitelijk de eerste industrie in onze gemeente waren, hadden „schrik voor nieuwe industrieën welke de verhoudingen op de ar beidsmarkt zouden verstoren. Tus sen deze Venrayse bedrijven kwam men toen tot een z.g. „ondememers- kontakt" waaruit dan de Industriële Club gegroeid is. Met name zag men de komst van Inalfa nu in ok tober ook al weer 25 jaar met gemengde gevoelens tegemoet. In de loop der jaren is deze Club uitgegroeid en telt nu 16 industriële bedrijven in Venray en Meerlo- Wanssum, met in totaal ca. 5000 werknëmers. Al is voor velen het bestaan van deze Club wellicht onbekend, toch heeft zij haar invloed op het reilen en zeilen in onze gemeente gehad, en heeft dat nog. Wij noemen slechts haar bestuurlijke inbreng in het toi stand brengen van instituten in dienst van het algemeen belang, als ziekenhuis, bejaardencentrum, cul- Toch nog vrij onverwacht is vo rige week de benoeming afgekomen van Pastoor H. J. L. Keulnerds o.f.m. tot Pastoor te Castenray. Hij volgt hiermede de op Kerstdag vorig )aar overleden Pastoor Joos Arts op. Pastoor Keulaerds heeft JJ. zater dag afscheid genomen van zijn pa rochianen in America, waar hij sinds november 1973 de geestelijke leiding had. Pater Servus Keulaerds (zoals zijn naam luidt in dc Orde van de Paters Franciscanen) is 68 jaar oud. Hij werd op 19 maart 1939 door Mgr. Lemmens priester gewijd te Weert. In feite heeft hij bijna 40 jaar lang midden in de volledige praktische zielzorg gestaan als kapelaan en pastoor; waarvan de laatste 5V* jaar in America. De nieuwe Pastoor van Casten ray vierde in maart van dit jaar zijn 40-jarig priesterfeest. In de plechtige ere-dienst bij dit jubileum werd hij o.m. geassisteerd door zijn twee heer-broers, die, evenals een reeds overleden broer, ook tot de Orde van de Paters Franciscanen behoren. Pastoor Keulaerds. die dus inmid dels zijn pensioengerechtigde leef tijd bereikt heeft, wil het wat kal- mer-aan gaan doen; reden waarom hij graag van America (1850 paro chianen) verhuist naar Castenray (750 parochianen). Zijn afscheid j.l. zaterdag en zon dagmorgen, werd in de loop van de middag wel wat wreed verstoord, toen hij na een korte afwezigheid tot dc ontdekking kwam dat inbre kers hun slag geslagen hadden en al het geld uit de brandkast hadden ontvreemd. De plechitge installatie in de pa rochiekerk van de H. Matthias te Castenray zal a.s. zaterdag plaats vinden, tijdens een plechtige eucha ristieviering welke om 19.00 uur be gint. Deken L. A. Theunissen zal de ze installatie verrichten. Direct na deze dienst zal er in de kerk ge legenheid zijn met de nieuwe pas toor kennis te maken. a Venray BV. Staboniwag 11. 1*J047aOI44n Makelaar a m onroerende goederen tureel centrum enz. enz. Maar even eens haar bestuurlijke inbreng in diverse onderwijsinstellingen als Levensschool, L.T.S. enz. Hun erva ring en zakelijk inzicht worden bij alle instellingen bijzonder op prijs gesteld. Het is bekend, dat vele verenigin gen regelmatig een beroep doen op de industriële bedrijven in onze ge meente, om steun en bijdragen aan hun dikwijls niet florissante finan ciële positie. Het is daarom dat de Industriële Club dan ook een sub sidie-commissie heeft samengesteld, welke aktiviteiten op cultureel en sociaal terrein binnen de regio kan steunen. Vele initiatieven op dit ter rein zijn dan ook met behulp van deze club verwezenlijkt. Niet onvermeld mag blijven de totstandkoming van een Bedrijfs Geneeskundige Dienst, waaraan in middels twee doktoren full-time ver bonden zijn. De verwachting is, dat ook andere bedrijven cq instellingen zich bij deze BCD zullen aansluiten. Vanzelfsprekend onderhoudt de Club regelmatig kontakt met het ge meentebestuur, al was het alleen maar om woningen voor hun werk nemers te verkrijgen. Maar ook hun inbreng bij verkeersplanning, ont sluiting van de regio ,het aantrek ken van nieuwe industrieën, het meer leefbaar maken van onze ge meente, enz. enz. wordt door b. en w. zeer gewaardeerd. Talloze onderwerpen zijn in die 25 jaar natuurlijk aan de orde ge weest om besproken, bekritiseerd c.q. uitgevoerd te worden. Wij wil len er slechts één noemen om te il lustreren hoe snel we wel leven en hoe problemen van vandaag morgen al weer achterhaald zijn, n.l. de in voering van de 45-urige werkweek. Dat was destijds zo'n opzienbarende gebeurtenis, dat nooit stand zou kunnen houden; dat maar liefst 8'i procent loonsverhoging betekende, enz. enz. Intussen hebben we al een 42-urige werkweek gehad, zijn we bezig aan een 40-2unge en gokken we alweer op een 38-urige werk week. We zeiden het reeds, dat de sub sidie-commissie van de Industriële (Vervolg eerstkomende tekstpagina) MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04760) 83456

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1