Boekhandel v. d. Munckhof Boek van de maand efedeit, oojaar „Meesturen" van passagier een hinderlijke gewoonte Actieprijs f 19,50 na 6 juni 1979: f 34,50 Grotestraat 28 Venray Telefoon 82727 Actieperiode van 3 mei t.m. 6 juni 1979 het 5 chrijvemot Cekjief- kampioenschap Ook moet men de aandacht van de bestuurder niet afleiden door te veel en te diepzinnig te converse ren, omdat het hedendaagse ver keer altijd en overal de volle aan dacht van elke bestuurder opeist. Wat er allemaal bedoeld kan worden met „niet doen" mag ieder voor zichzelf beoordelen, maar in elk geval vallen daaronder het op enen van ramen, het aandoen van de verlichting en het behandelen van de ruitenwisser, omdat dat be slist aangelegenheden van de be stuurder zijn. In eerste instantie moeten de daarmee verband hou dende omstandigheden voor hem aangenaam zijn. Wanneer passa giers ten aanzien daarvan wensen hebben dienen ze die de bestuurder kenbaar te maken, zodat een en an der in overleg met hem kan worden geregeld. Condensaanslag- Een der weinige gevallen waar mee een passagier de bestuurder van dienst kan zijn is het afnemen van eventueel aanwezige conden saanslag op de ruiten. Ook bij ach teruitrijden kan de passagier van dienst zijn. doch slechts wanneer hij zich daarbij buiten het voertuig bevindt en vooral duidelijke en tij dige tekens geeft. Uiteraard zal elke bestuurder een tip bij een dreigende noodsituatie weten te waarderen. Maar dat is dan ook wel een uitzondering waarbij in menging door de passagier geoor loofd is. Auto in brand R. C. uit Venray kwam tot de ont dekking dat in zijn, op de parkeer plaats bij de St. Petrus Bandenkerk, geparkeerde auto brand was ge weest, maar dat het vuur waar schijnlijk door gebrek aan zuurstof uit zichzelf was gestikt. De brand was ontstaan aan de rechter voorbank en had ook nog de dakbekleding aangetast. Verder was de gehele auto onder een roetlaag bedekt. Het was geen dame in het verkeer Aan de Kruitweg was een dezer nachten een verkeersbord vernield en de auto van de 26-jarige M. S. behoorlijk beschadigd. In de och tenduren kwam de benadeelde aan het politiebureau melden dat hij waarschijnlijk de vermoedelijke da der had gevonden, n.l. mevr. B. J. uit Venray. Die bekende de aan rijding te hebben veroorzaakt, maar was in paniek geraakt en naar huis gereden. Zij verklaarde bij de komst van de politie van plan te zijn ge weest aangifte te doen. Of ze nu ver volgd zal worden terzake het door rijden na een aanrijding kon ons nog niet worden medegedeeld. Materiële schade De 20-jarige bestuurster van een personenauto mevr. H. N.-v. d. Z. wilde vanaf een inrit de Zuidsin gel oprijden maar verleende geen vrije doorgaan aan de over het fiets pad rijdende bromfietser v. R. Bij de botsing bleef het bij materiële schade. Op de kruising Merseloseweg Langeweg vond een aanrijding plaats tussen de personenauto be stuurd door de 44-jarige K. T. uit Venray en een bromfiets bestuurd door de 16-jarige W. P. uit Venray. De bromfietser kreeg geen voorrang van de personenauto. Bij de botsing werd de bromfiets zwaar bescha digd, de auto licht, en de bestuur der van de bromfiets kwam er zon der noemenswaardige verwondingen van af. Een aanrijding vond plaats op de kruising KiekwegKulutweg. De bestuurster A. K. uit Deurne stond met haar auto stop op de kruising, om de personenauto bestuurd door R. P. te laten passeren. Die bestuur der stopte achffer de auto van de da me, maar deze reed toen achteruit en schatte de afstand niet goed en botste toen tegen de achter haar stilstaande auto op. Het bleef bij lichte schade. Snelheidscontroles Dat het nog nodig is om in Ven- ray-kom, maar ook in de kerkdor pen snelheidscontroles te houden is weer eens bewezen. Er werden snel heden gemeten van 64 tot 104 km. 58 Automobilisten krijgen binnen kort een acceptgirokaart thuis om hun boetes te betalen. Schilderijtje ontvreemd In de nacht van 12 op 13 mei zijn onbekenden binnen gedrongen in een kapelletje in Kleindorp. Ont vreemd werd een ongeveer 200 jaar oud schilderijtje, voorstellende St. Anna, 40 x 50 cm groot, voorzien van een zwarte lijst. De waarde van het schilderijtje bedraagt 800 gulden. Door de eigenaresse is aangifte van vernieling c.q. diefstal gedaan. 15-jarige jongen gewond Het groene licht was voor de 23- jarige bestuurster van een perso nenauto mevr. C. uit Venray, op de kruising LeunsewegZuidsingel het sein om linksaf te gaan, maar zij lette onvoldoende op het rechtdoor- gaand verkeer. Daardoor kwam haar auto in botsing met de 15-jarige fietser M. uit Venray. De jongen werd gewond overgebracht naar het ziekenhuis, maar kon later naar huls worden vervoerd. De fiets werd na genoeg geheel vernield. Bromfietser gewond De 23-jarige bestuurder van een personenauto, V. uit Uploo, wilde vanaf de Horsterweg een inrit naar een aldaar gelegen woning inrijden, maar had de over het rijwielpad ko mende bromfietser niet opgemerkt. Deze kon ondanks remmen een bot sing met de auto niet voorkomen. De bromfietser werd dusdanig ge wond dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, maar later kon hij naar huis worden ver voerd. 15-jarige fietser gewond Op de kruising LangstraatWest- singel verleende de autobestuurder P. uit Hoogeveen geen voorrang aan de 15-jarige f ietster S. v. L. Deze werd bij de ontstane botsing dus danig gewond dat ze naar het zie kenhuis moest worden overgebracht Eerlijke vindster Een Overloonse dame heeft erva ren dat in Venray nog eerlijke vin ders zijn. Ze deed aangifte dat ze tijdens het winkelen in Venray haar portemonnaie met 325 gulden had verloren. Een Venrayse politieman kon haar mededelen dat die porte monnaie inmiddels door een Venray se dame gevonden was. Vernielingen Weer moeten we een serie ver nielingen melden. Door de 43-jarige R. C. uit Venray werd aangifte ge daan van vernieling aan zijn op de parkeerplaats bij de St. Petrus Ban denkerk geparkeerde personenauto. Twee ruitenwissers waren er ge sneuveld. Op 12 mei te omstreeks 2 uur 's nachts sneuvelde, een etalageruit van het bedrijf A. aan de Hofstraat. De dader kon door de politie worden aangehouden. De oorzaak van de vandalenstreek was gelegen in een kleine schermutseling in een drank lokaliteit waarbij de dader naar bui ten was gewerkt. Hij was daarop zo kwaad geworden dat hij in zijn woe de die ruit vernielde. Procesverbaal werd hem aangezegd. v. W. deed aangifte dat zijn aan de Cellostraat geparkeerde auto be schadigd was. De autospiegel was vernield. In de nacht van 12 op 13 mei werd vernielingen aangericht aan de verlichtingsarmaturen op het Schouwburgplein. Op het speelveld aan de Leun seweg sneuvelden daar geplaatste bordjes „verboden voor honden". H. v. L. deed aangifte van ver nieling c.q. beschadiging van zijn personenauto, geparkeerd staande in de Fr. Michelsstraat. Met een scherp voorwerp was de motorakp bekrast. Benadeelde nog niet bekend Op 12 mei j.l. reed H. G. uit Ven ray de door hem bestuurde auto achteruit op het Henseniusplein en raakte daarbij een geparkeerde auto. Na die aanrijding reed ze di- rekt naar het politiebureau om het voorval te melden. Zij had in haar schrik vergeten het nummer te no teren. Toen de politie ter plekke ver scheen was geen beschadigde auto te vinden. De benadeelde wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de politie. Het ongeluk gebeur de omstreeks 12 uur. Bromfietser bleef gewond achter Zondagavond omstreeks kwart voor tien reed de 17-jarige brom fietser P. Th. uit Wanssum over de Ericaweg te Oirlo toen hij door een passerende personenauto, vermoede lijk een' blauwe Alfa Romeo, werd geraakt tengevolge waarvan de bromfietser kwam te vallen en ge wond raakte. Hij werd gevonden en naar het ziekenhuis overgebracht, waar bij onderzoek bleek dat de verwondin gen toch meevielen en hij naar huis kon worden vervoerd. De bromfiets was behoorlijk beschadigd. De autobestuurder is zonder te stoppen en naar het slachtoffer om te kijken, doorgereden, zonder zijn identiteit bekend te maken. Van een medewerker Passagiers mogen bestuurders niet afleiden of hin deren" (art. 17 RVV). Als passagier moet men leren zwijgen en de bestuurder niet irriteren door zich met het besturen te bemoeien door allerlei raadgevingen of het maken van opmerkingen. Behalve weggebruikers in de zin van bestuurders of voetgangers zijn in bepaalde gevallen ook pas- «agiers strafbaar voor onjuist ge drag in het verkeer. Onder passa giers worden ook verstaan duo passagiers. Voor autobus-passa giers geldt een aantal speciale be palingen. In dit verband bepalen we ons ech ter tot de alledaagse passagier van de personenauto, meestal mensen uit de directe omgeving van de bestuurder. Goed passagier zijn is een kunst die sommigen zomaar meester zijn, doch anderen helaas nooit leren. Een meerijder die zich bewust is geen bestuurder maar passagier te zijn kan een gezellige aanspraak betekenen voor de be stuurder. Maar hij of zij moet ook kunnen zwijgen. Hinderlijk Veel passagiers gedragen zich voor de bestuurder maar al te vaak bepaald hinderlijk. Zij hebben de onaangename gewoonte om zoge naamd „mee te sturen". Ze denken hardop en maken op- en aanmer kingen die geen enkele bestuurder kan waarderen. Vaak belemmeren zij voor de bestuurder het uitzicht naar opzij of naar achteren om te kunnen zien hoe de situatie in die richting is, om dat dan de be stuurder te vertellen, terwijl die dat natuurlijk zelf wil doen omdat geen enkele bestuurder zich zal verlaten op de informatie of de mening van een passagier met soms minimaal rijtechnisch inzicht. Het hedendaagse verkeer eist, vooral op drukke punten, de volle aandacht van de bestuurder op, zo dat men zijn aandacht niet af moet leiden door veel en diepzinnig con verseren. Opmerkingen als „kijk uit" en „pas op" worden door passagiers vaak zo volkomen onnodig en pa niekerig uitgekreten, dat de be stuurder juist daardoor in paniek zou geraken. Raadgevingen als „het kan wel" of „het kan niet" zijn dikwijls zó misleidend en verwar ringstichtend, dat al heel wat daardoor geïrriteerde bestuurders hun passagier hebben toegebeten: „Rij jij of rij ik? Aanmerking-en Passagiers moeten er zich van bewust zijn dat geen enkele be stuurder het op prijs stelt ten aanzien van zijn besturen op- of aanmerkingen te krijgen, Hoe goed bedoeld ook. Men bederft daardoor alleen maar zijn humeur, hetgeen nadelig kan zijn voor de verkeers veiligheid. Ook al meent men mis schien terecht dat bepaalde hande lingen niet of niet helemaal in de haak zijn, en al is de bestuurder misschien (nog) geen beste be stuurder, dan moet men zich toch beheersen om geen oorzaak van nog erger te worden. Alleen wanneer de bestuurder fouten maakt die hij zich kennelijk niet bewust is en die hij dus waar schijnlijk ook niet zal afleren als hij daarop niet wordt gewezen, is het te overwegen hem die te zijner tijd tactisch onder ogen te brengen. Als dat niet het geval is moet de passagier zich laten rijden, zonder meer. hetzelfde tijdstip met 1-1 gelijk speelde in Weert tegen Wilhelmina '08 Al, zijn beide teams gelijk ge ëindigd aan de kop van de ranglijst. Er zal nu een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden tussen SV Venray Al en Venlose Boys Al om uit te maken wie kampioen zal wor den. Deze beslissingswedstrijd wordt op een neutraal terrein gespeeld. Bij het ter perse gaan van dit blad was nog niet bekend, waar en hoe laat de wedstrijd gespeeld zal wor den. Raadpleeg hiervoor de publi- katieadressen. Op bijgaande foto het elftal van SV Venray Al dat zaterdag j.l. in de finale beslag wist te leggen op de bisschopsbeker. de auto verkregen. Een stopwatch en een damesportemonnaie met 150 gulden werd gestolen. Van de wasdraad achter de wo ning van de fam. S. aan de Bosweg werd een bruine pantalon meegeno men, De 21-jarige mej. N. v. S. deed eveneens aangifte van diefstal van een pantalon van de waslijn. Deze pantalon had een waarde van 60,-. Tegen trottoirband Onvoldoende afstand houden van de trottoirband werd de 37-jarige bestuurder van een personenauto H. uit Venray op de Zuidsingel nood lottig. De auto raakte de trottoir band, de bestuurder verloor daar door de macht over het stuur, de auto raakte een lichtmast, die in de wegberm stond en hierbij werd een hekwerk over een lengte van 6 m. beschadigd. De auto liep zware ave rij op, maar de bestuurder liep geen noemenswaardig letsel op. Auto over de kop De 61-jarige bestuurster van een personenauto mevr. E. uit Maas- bracht reed over de Midden Peelweg te Vredepeel. Nabij de afslag met de Beekweg wilde zij een voor haar rijdende vrachtauto inhalen. Toon ze bemerkte dat die inhaalmaneuvre niet meer lukte, week ze uit naar links en belandde in de middenberm. De door haar bestuurde auto ge raakte in een slip en voordat ze de auto onder controle had sloeg deze 'over de kop. De auto schoof terug en belandde op de kop in de berm. De auto werd vrijwel totaal ver nield. Gelukkig behoefden bij deze manoeuvre geen gewonden te wor den vermeld. Inbraak Weer werd een inbraak gepleegd in het winkelcentrum Het Brukske. Op vrijwel identieke manier als bij vorige inbraken vernieling van een klapraam werd toegang ver kregen tot de schoenwinkel. Ont vreemd werden 8 paar klompen, 10 trainingspakken, 4 damestassen, 5 zwarte polstasjes en een bedrag aan kleingeld. De waarde van de ont vreemde goederen bedraagt rond de 2000 gulden. Misselijke streek Weer moeten wij melding maken van een misselijke streek. Bij de po litie kwam maandagavond een mel ding binnen dat een man uit de trein zou zijn gevallen. Politie en ambulance rukten uit maar ze kon den geen slachtoffer langs de spoor lijn vinden en moesten onverrich- terzake terugkeren. Het treinenver- loop ondervond enkele minuten ver traging omdat langzamer werd ge reden. Daders diefstal achterhaald Een langs een bospad nabij de Beekweg staande personenauto werd in de nacht van zondag op maandag gecontroleerd door een politiepa trouille. De auto was daar achter gelaten wegens benzinegebrek. In de auto bleken aanwezig te zijn 1 cas setterecorder met bandjes en een leeslamp. Die bleken van diefstal af komstig te zijn in de nacht van 8 op 9 mei in de Haammakerstraat gepleegd. De eigenaar van de auto, de 20-jarige P. R. uit Venray beken de de diefstal te hebben gepleegd, samen met de 19-jarige W- v. d. H. eveneens uit Venray. VOOR SVVENRAYAl? Duitse raket gevonden Doordat Venray Al dinsdag j.l. i Tegelen met 1-2 won van Spel. ene Al en Venlose Boys Al op Tijdens graafwerkzaamheden |oor personeel van de fa. Dinghs bij e nieuwbouw van het psychiatrisch entrum St. Servatius kwam een nog ip scherp staande Duitse raket aan Ie oppervlakte. De deskundigen van |e E.O.D. uit Culemborg hebben ich over die oorlogserfenis ont bind en in de Vredepeel tot ont- tloffing gebracht. Tijdens landbouwwerkzaam- leden aan de Oosterbosweg werd en nog op scherp staande granaat an 74 x 14 cm gevonden. De man- ien van de E.O.D. hebben zich over |e oorlogssouveniers ontfermd. Op hol geslagen paard raakte dame Op de Stationsweg was een paard het psychiatrisch centrum St. op hol geslagen. Een op weg wandelende 45-jarige Ven dame kon het op hol geslagen niet meer ontwijken en werd het paard geraakt en kwam val. De dame werd naar het zie- overgebracht, maar bij on bleek dat zij alleen wat en schaafwonden had Diefstallen Th. uit Venray deed aangifte diefstal van een casetterecorder bandjes uit zijn nabij de schoei Veulen geparkeerde auto. Door van het tochtraampje toegang tot de auto verkregen. In dezelfde buurt werd van de van R. uit Bakel het portier- vernield, daarna was toegang tot

Peel en Maas | 1979 | | pagina 15