Venray waagt weer een Zeskamppoging PASEN EUNHAZERIJ Bla bla bla! Bewoners van de Kruisstraat akkoord met renovatieplan .GOED ONDER DAK" MET AMAK ntoniusnoveen de Paterskerk Burgemeesters met 41 jaar Venrayse historie in het gemeentehuis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Bouwplannen in de Schoolstraat 4-jarig meisje was de weg kwijt NOORD TANGENT PARKEREN Vliezenweg UDAG 13 APRIL 1979 Nr. 15 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN GAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY OTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Ie gemeentelijke commissie voor del en middenstandszaken heeft deze week o.m. bezig gehouden de beunhazerij. Aanleiding hier- was een verzoek van de aan- erspatroonsbond, om van ge- ntewege controle te laten uit- nen op z.g. clandestiene bouw- riteiten. let gaat in dit geval om het bou- van woningen etc. door bouw- Iters in de avonduren en week- anders dan voor hen zelf of ste familieleden. et blijkt echter dat de gemeente in staat is hierop controle uit jefenen. Ook al zou men een clau- in de bouwvergunning opne- i dat de bouw door een erkend memersbedrijf moet worden uit- merd: dan is dat geen haalbare De Kroon noemt een dergelijke uule een „onjuist beding", en zal nooit of te nimmer haar goed- ring aan hechten. Het enige wat gemeente kan doen en uiter- ook doet is bij de bouwver- j een net briefje in te sluiten, irin men benadrukt dat het aan- eling verdient het werk door een memer te laten uitvoeren.... tuit. fel houdt de z.g. bouwpolitie op bouwwerken controles over de voering, het gebruik van mate- len etc., overeenkomstig het goed- eurde bestek en tekening. et deze vorm van beunhazerij overigens niet alleen het Ven- aannemersgilde. Overal in den e zit met met dezelfde probic- Op ministerieel terrein heeft hierover al wijd en breed ge- ken; en het is niet onmogelijk uiteindelijk de minister maat- !en zal gaan treffen. Maar in- en bouwt de bouwvakker voort- Is een andere vorm van beun- srij werden in deze commissie oemd „detailhandels-aktiviteiten" huis. Bedoeld waren o.a. auto- aratie-inrichtingen en kapsalons anders dan in officieel geves- e bedrijven. Hier ligt in feite laak van de Economische Con- e Dienst. Uit de commissie werd raagd of het ook niet de taak van de politie om hier verbali- end op te treden. e normale gang van zaken is ge- mlijk dat de politie „getipt" dt dat hier of daar „klandestie- detailhandel wordt gepleegd. De tie geeft die tip door aan de D, Die heren hebben echter zo'n >t rayon en zo weinig ambtena dat ze onmogelijk achter elke heen kunnen gaan. Ze adviseren ook maar, dat de politie moet ■eden. De politie voelt daar dik- Is niet veel voor, en laat de zaak •blauw. En zo ze al verbali- nd optreedt, wordt de boete be id, maar .het „handeltje" onge- ord voortgezet fit de commissie-vergadering rd, naar aanleiding van deze gang zaken, een stellingname van het neentebestuur verwacht, en met ne van de burgemeester, als ifd van de politie. Moet of kan de itie tegen dergelijke ongewenste ktijken optreden? Zo ze dit oet" verwacht men reeds een pre- lieve werking, omdat de „klan- tiene middenstander" dan weet er op hem gelet wordt let woord is nu aan de burge ester. dezelfde vergadering kwamen de detailshandels-aktiviteiten een Venrayse woonwagenbewo- aan de orde. De goede man drijft een florissant handeltje op het kwater, maar heeft op het nieu- woonwagenterreiri aan de Smak- heide een leuk winkeltje laten iwen. et bleek dat de betreffende woon- genbewoner in het bezit is van inschrijving als colporteur en heffing heeft van het Hoofdbe- Sfsschap Detailhandel, van het ■bod tot uitoefenen van detail- idel zonder vestigingsvergunning. zijn nieuwe verkoopruimte op Smakterheide zijn stringente be dingen opgelegd. Zo zal uitbrei- g in de toekomst niet worden lestaan terwijl ook branche-ver- lering in deze „winkel" verboden 'insdag 17 april beginnen de ne- dinsdagen voor het feest van St. tonius. Antonius, de grote men- i-vriend; de helper van zeer velen hun vragen, moeilijkheden en «en. Onze tijd kent die zeer vele. l we naar hem, die in en na zijn en voor ontelbaar velen de steun toevlucht is. Antonius helpt altijd. Doen we men een beroep op hem. Een mededeling in een van de lan delijke ochtendbladen, dat de N.C.R.V. weer een „Stedenspel" met alle provincies gaat organise ren, heeft fris van de lever een „Venrayse kandidaatstelling" tot gevolg gehad. Na het mislukken van de deel name aan het Stedenspel, dat vol gende maand b\j gelegenheid van vierhonderd jaar Unie van Utrecht wordt opgevoerd, waagt Venray weer een poging. Het ziet er zelfs naar uit, dat het een bü voorbaat geslaagde poging gaat worden, om dat zich uit Limburg verder nog geen kandidaten hebben gemeld. Het hoofd van de afdeling geva rieerde programma's N.C.R.V. t.v. deelde mee, dat zich al achttien gemeentes hebben aangemeld, maar dat hij er veertien nodig heeft, het liefst uit elke provincie een. Als het dan waar mag zijn, dat degene, die het eerst komt ook het eerste maalt, dan zit de Ven rayse deelname wel goed, dachten Dick van Bommel wil gemeentes met minder dan 60.000 inwoners uit nodigen om per 1 oktober eens per maand mee te doen aan een Steden spel .Uit de aanmeldingen voor het Stedenspel bij gelegenheid van de herdenking van de Unie van Utrecht Met vallende veilingkistjes sneuvel de Venray in de mini-zeskamp te Grubbenvorst, welke diende als 'n selectiewedstrijd voor het Twaalf- Provinciënspel te Utrecht in mei. was hem gebleken, dat de belang stelling in Nederland voor „Zes kamp" en „Spel zonder grenzen" bijzonder groot is. Vandaar, dat het stedenspel een spectaculaire vervolg- serie gaat worden. INTER-GEMEENTELIJK Stedenspel is een combinatie van Zeskamp (sportiviteit) en denkwerk waarbij sporters en denkers uit een gemeente op de been komen en het gezamenlijk opnemen tegen een an dere gemeente. Wat dat betreft dus niets nieuws onder de zon, wanneer men aan Zeskamp terugdenkt. Ge woon dus een gezellige wedstrijd tussen twee gemeenten. DRIE LOKATIES Het stedenspel wordt vanuit drie lokaties gespeeld. Het sportgebeuren speelt zich af in de Rijnhal in Arn hem, waar Barend Barendse als Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9 *9 f 0,75 9* 13 f 0,90 Alleen gelukte foto's be- jjj-2 Blabla bla blabla bla blabla blabla, babla! Blablal bla?!! bla blabla; blababa ba, bla bla bla, blablabla I Bla bla bla, blabla blabla bla bla, blablabla blaba bla blabla blabla (bla, blabla), blabla I Tekst is niet belangrijk. Kwaliteit en prijs wel I boi iboruntorioi ir/t Leunseweg 6 Venray telefoon 04780-4392 Verwacht wordt dat binnen niet al te lange tijd opnieuw een winkel pand in de Schoolstraat gebouwd gaat worden. Het betreft hier op het perceel grond gelegen naast foto zaak Dom Melskens. Middels het Makelaarskantoor Amak wordt het te bouwen pand nu reeds te huur aangeboden. De toe komstige huurder krijgt daardoor ruime inspraak in de verwezenlij king, qua grootte en inrichting. Een 4-jarig meisje kwam bij een familie aan de Maasheseweg aan de deur en vertelde de weg kwijt te zijn. Het kind dat wel een naam noemde, maar geen adres kon zeg gen bracht voor de familie proble men; daarom stelde men de politie van het voorval in kennis. Venray politiemannen hebben wel vaker gezorgd voor kinderen die de weg kwijt waren en ook nu wisten ze met vaderlijke bezorgdheid het kind aan de praat te krijgen. Ook de aangeboden frisdrank zorgde voor meer vertrouwelijkheid, maar meer dan de naam van het kind en dat ze op de kleuterschool zat, een broertje had dat naar de crèche ging en dat de vader schilder was, konden de politiemannen ook niet uit het kind krijgen. Toen de kleine vertelde dat ze thuis telefoon hadden, schakelde men de PTT in,maar het bleek dat geen van de Venrayse abbonné's een dergelijke naam had. Er was nog een mogelijkheid, n.l. om met het meisje door Venray te gaan rijden; mis schien dat het kind de woning wist terug te vinden. Net toen de politie wilde gaan toeren, kwam een be zorgde vader aangifte doen van de vermissing van zijn dochtertje en prompt kwam de oplossing en kon de vader zijn kind in de armen slui ten. Het klopte allemaal; de vader was schilder, de naam klopte, ze zat op de kleuterschool, ze hadden tele foon; alleen ze woonden niet in Ven ray maar in Kerkrade. Dat had het kind niet verteld. Men was op be zoek bij familie op de Smakterweg. verslaggever optreedt.'Het denkwerk komt vanuit twee gemeentehuizen, waar een „Raad van Wijzen", wel licht voorgezeten door de burge meester aan het werk wordt gezet. De gehele bevolking van de ge meente mag meedenken. Judith Bos en Tanja Koen staan de gemeentes bij en Dick Passchier wordt de centrale presentator van dit anderhalf uur durende program ma. GEMEENTEHUIS Degenen, die in Venray achter de deelname van de gemeente staan hebben verschillende redenen ge had om zich voor deelname op te geven. Eerstens is daar de belang stelling van een groot publiek voor dit gebeuren. Deze belangstelling is duidelijk getoond bij de vorige op gave voor deelname aan het steden spel in Utrecht. Zoals bekend hadden zich toen meerdere Limburgse gemeenten op gegeven, zodat voor definitieve deel name moest worden gekampt op neutraal terrein. Zoals bekend won Geleen de strijd tijdens de mini-zes- kamp in Grubbenvorst. Een tweede reden, die Venray tot deelname heeft doen besluiten is het feit, dat de sportwedstrijden in Arn hem worden gehouden. In de pe riode 1971-1972 beschouwden de Venrayse Zeskampploeg en de vele Venrayse Zeskamp-supporters de Rijnhal in Arnhem als het terrein voor hun thuiswedstrijd omdat de afstand VenrayArnhem niet zo heel erg groot is. En de derde en wellicht zwaar- wichtigste reden is het feit, dat in september a.s. het nieuwe gemeen tehuis van Venray officieel zal wor den geopend. Het tot gemeentehuis verbouwde, voormalige klooster zou wel eens een zeer interessante plaats kunnen zijn vanwaar de Raad der Wijzen aan het werk wordt gezet. Vorige week donderdag deec zich in het geméentehuis het bijzonder unieke feit voor, dat drie oud-burgemeesters van Venray door burgemeester De- fesche werden rondgeleid door het nieuwe complex. De vier burgemeesters vergezeld van hun echtgenotes vertegenwoordigden met elkaar eenenveertig jaar Ven rayse geschiedenis. De oudste nog in leven zijn de burgemeester woont nog steeds in Venray en laat zich af en toe nog wel eens in het gemeentehuis zien, al is het maar voor een of andere ad ministratieve zaak. Het is oud burgemeester mr. A. H. M. Janssen, die in Vemay het burgemeestersambt heeft ver- vuld van 1 februari 1938 tot en met 31 december 1960. Na hem kwam burgemeester mr. M. M. L. G. M. Custers, die hier „geregeerd" heeft van 15 februari 1961 tot cn met 15 september 1968. In dat jaar werd hij benoemd tot burge meester van Roermond. In Venray kwam op 16 no vember 1968 burgemeester drs F. G. L. L Schols. Op 13 ok tober 1975 vertrok hij uit Ven ray in verband met zijn be noeming tot burgemeester van Den Haag. Degene, die zijn drie ambts voorgangers mocht ontvangen is mr. H. J. M. Defesche, die op 16 februari 1976 tot burge meester van Venray werd be noemd. Naar wij vernemen had het bezoek van vorige week don derdag te maken met de offi ciële opening van het nieuwe gemeentehuis in september a.s Na reeds in een eerder gehouden bijeenkomst van gemeente en Kruis straat-bewoners uitvoerig gesproken te hebben over de renovatie van de Kruisstraat, zijn deze week de be woners akkoord gegaan met de plannen zoals die thans op papier staan. Destijds was afgesproken dat zo wel de bewoners als de gemeente een plan zouden indienen en ter dis cussie stellen. Over het algemeen waren er niet zo heel veel verschil len in beide ontwerpen. Het plan van de bewoners was o.m. om van de Kruisstraat een doodlopende straat te maken, maar dat zou onge twijfeld problemen oproepen voor de woningen aan de kop van de straat, die dan praktisch geen enkele uitgang meer kregen. In het plan van de gemeente wordt daaraan te gemoet gekomen, terwijl daarbij te vens aansluiting gegeven zou wor den op de t.z.t. te renoveren Anto- niusstraat. Na uitgebreide onderlinge bespre kingen konden de bewoners zich met het gemeentelijk plan verenigen, en bleef nog slechts de verdere aan kleding van de Kruisstraat ter dis cussie. De weg wordt nu 4 meter breed gemaakt van klinkers. Aan weers zijde komen trottoirs van 1.50 meter breed. Daar waar het trottoir door de ongelijke rooilijn breder wordt, kan groen- of bloembeplan- ting door de bewoners zelf aange legd worden. Behalve het gemotoriseerde ver keer van de aanwonenden, worden er slechts fietsers in de straat toe gelaten. Om de snelheid van dit ver keer binnen de perken te houden komt er in het midden van de straat een knik in de weg. Het is niet de bedoeling dat men voor zijn eigen woning gaat parke ren. Er zijn een 20-tal parkeerplaat sen in de straat gepland, terwijl het in de avonduren en weekends wel licht mogelijk is dat er bij het INFO centrum geparkeerde kan worden. De open plekken in de bebouwing zullen van woningen voorzien wor den. Of dit bejaardenwoningen gaan worden, kon nu nog niet worden toe gezegd. Gezien het geringe aantal kinde ren in deze straat, wordt er geen speciale speelgelegenheid geschapen. Spelen zou eventueel mogelijk zijn op het kleine grasveldje dat aan de kop van de Kruisstraat komt. Ove rigens is het spelen op straat ge zien de verkeersluwte nu niet meer zo gevaarlijk. De bewoners zouden voor de ver lichting van de straat graag ouder wetse lantaarns geplaatst zien. Maar of dat mogelijk is vanwege de kosten - moet nog worden onder zocht. Groenvoorziening is gepland rond om de parkeerplaatsen en rondom het nieuw te plaatsen kruis. De barak aan de Kruisstraat zal t.z.t. gaan verdwijnen. Maar wan neer is nog niet bekend. In afwach ting zal er ter plaatse een soort rij wielstalling komen, zodat de fietsen niet her en der neergegooid worden Deze reconstructie zal voor het expeditiebedrijf Jeurissen enige moeilijkheden doen ontstaan. De ge meente heeft echter toegezegd de si tuatie ter plaatse te bekijken en proberen een oplossing te verkrij gen. Bij deze reconstructie van de Kruisstraat zal tegelijkertijd de rio lering vernieuwd worden. Deze ligt nu 50 jaren in de grond, is wellicht niet helemaal versleten, maar men wil niet het risico lopen over een aantal jaren de straat weer opnieuw te moeten opengooien. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 Mensen. Huizen vol. Straten vol. Een wereld vol. Vroeg-opgestane mensen en lang slapers. Maar ook echt opgestéan? Opstandige mensen en meelopers. Maar waartegen staan ze op en met wie lopen ze mee? Bezige mensen. Haastige mensen. Verkeer dat geen richting heeft. Kris-kras. Komen en gaan. Geboren worden en sterven. Waarom? Waartoe? Wat heeft het voor zin? Staan we nog wel op? Staan we nog wel ergens vóór? Of zijn we „gezeten" burgers ge worden? Misschien be-zeten zelfs, door wat we hebben? Met geen aandacht voor dat waar het echt op aankomt; persoonlijke inzet, medeleven, een open oog en oor voor andor-mans nood We zijn gesloten geraakt, maar die Ene, die ons tot MENSEN maakt, die ons nieuwe aan ELKAAR terug geeft. HIJ blijft roepen; de Verrezene! Waartoe? Waarheen? Om Zijn weg te gaan. „opdat niemand verloren ga. maar het LEVEN zal vinden!" Gezegend Paasfeest! Pater Frans MEIJER Dominee Jan HEINE Blijkens mededeling van burge meester Defesche. in de raadsver gadering van j.l. dinsdag, is behan deling van de Noordtangent niet meer vóór de vakantie te verwach ten. Zoals bekend, werden destijds te gen de aanleg van de Noordtangent de doortrekking van de Stations weg naar de Langeweg nogal wat protesten ingediend. Uiteindelijk heeft de Kroon daarover uitspraak gedaan. In feite ligt nu aan de verwezenlijking van deze doorbraak niets meer in de weg. Bij de begro tingsbeschouwing, einde 1978, werd toegezegd, dat de Noordtangent bin nen enkele maanden weer onder werp van gesprek zou worden in de gemeenteraad. Alhoewel de nieuwe tekeningen nu al in een ver gevor derd stadium verkeren, zal het op nieuw aan de orde stellen van deze kwestie toch nog enige tijd op zich laten wachten. Vermoedelijk wordt dit augustus of september. De problematiek van het parkeren in Venray-centrum was deze week ook onderwerp van gesprek in de commissie voor handel en midden standszaken. Men stelde voor, het onverharde gedeelte van het terrein tussen' Hoenderstraat en Jan Hen- senstraat (de Rose Vlek) ook een oppervlaktebehandeling te geven, zodat dit gehele terrein optimaal als parkeerruimte gebruikt kan worden. Het onverharde gedeelte geeft nu bij slecht weer nog al eens proble men bij de automobilisten. Het blijkt niet mogelijk te zijn het nog braakliggende terrein achter de Rabobank aan de Merseloseweg als parkeerterrein in te richten. Het terrein is eigendom van de bank, en men heeft daar bouwplannen voor. Een tijdelijke inrichting c.q. verhar ding zou te duur worden. Aan de commissie van verkeer zal in overweging gegeven worden, in de Leeuwstraat een parkeerverbod in te voeren. Deze vrij smalle straat, waar voortdurend aan één kant ge parkeerd wordt, schept gevaarlijke situaties voor de passerende auto mobilist en fietser. Aan een verbindingsweg tussen de Hardeweg en de Kuluutweg meen de de gemeente de naam „Vliezen- straat" te moeten geven. De kadas- terkaarten van het huidige plan Veltum II geven namelijk aan, dat dit gebied vroeger „De Vliezen" heette. Om geen vergissingen te krij gen met de straatnaam „De Vlies" in het Veulen adviseerde men dus de naam „Vliezenstraat". Uit de gemeenteraad kwam echter de opmerking dat de aangrenzende wegen ook als „weg" betiteld wor den en men daarom liever „Vliezen- weg" hoorde, als „Vliezenstraat". Dat bleek geen enkel bezwaar te zijn. Over enige tijd zal de eerste van enkele woningen aan deze nieu we straat sorry „weg" gereed komen.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1