KANKER- KESTRIJDING De problematiek van de lagere scholen in Venray-centrum de aanleg van een kanaal naar Griendtsveen en Deurne ,GOED ONDER DAK" MET AMAK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 55 jaar geleden „Speulentere Venray op Radio-Zuid Klaas Dilling overleden Straatnaam zei Yenrays Gemeenteraad „jategen de plannen voor GEEF EEN VW GESCHENKBON CADEAU Pastoor Pothoj 40 jaar priester Geen telefoon cel in Merse/o KOOPAVOND DONDERDAG 12 APRIL IJDAG 6 APRIL 1979 Nr. 14 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY IOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10.- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Tien ziekenhuizen in Noord Lim- ,rg en Zuidoost Brabant hebben men de Stichting Samenwerkings- ;aan Oncologie Ziekenhuizen (S.S. D opgericht. Daarmee heeft een bestaande en in de praktijk be- oefde samenwerking op het ge- jd van de kankerbestrijding een rmele status gekregen. De stich- gsakte is afgelopen dinsdag ge- sseerd en met alle recht en reden jg worden gezegd, dat hiermee belangrijke stap is gezet in de ede richting bij het behandelen m kankerpatiënten. )p de eerste plaats beoogt de uwe stichting de bundeling van wetenschappelijke kennis. Daar- ast wil men bereiken, dat de pa nt zo lang mogelijk in het eigen kenhuis wordt behandeld. Zelfs behandeling in een ander zieken- s noodzakelijk is, dan kan deze landeling door de eigen en dus xtrouwde specialist gebeuren. Verder is vastgelegd, dat een team n medische deskundigen van te- zal bepalen wat men gaat en. Beslissingen worden in het rvolg dus niet meer door één arts jomen. )e tiekenhuizen, die in het SS.O.Z. gaan samenwerken zijn: het St. tharinaziekenhuis van Eindhoven, diaconessenhuis te Eindhoven het St. Jozefziekenhuis te Eind- ren, het St. Annaziekenhuis te Idrop, het St. Lambertuszieken- s te Helmond, het St. Willibror- sziekenhuis te Deurne, het zieken- Venlo-Tegelen, het St. Elisa- h-ziekenhuis te Venray, het St. toniusziekenhuis te Horst en het Jans Gasthuis te Weert. amen bestrijken deze ziekenhui een verzorgingsgebied van een joen inwoners. Vorig jaar moes in dit gebied ongeveer 2000 nieu- kankerpatiënten worden geno- rd. Ongeveer de helft hiervan am voor radiotherapeutische be ndeling (bestraling) in aanmer- g. Het St. Catharinaziekenhuis in idhoven beschikte van oudsher ids over een afdeling radiothera- Dit heeft tot gevolg gehad, dat icialisten uit andere ziekenhuizen en kankerpatiënten doorverwezen ar het Eindhpvense ziekenhuis. In de nieuwe struktuur zal het igelijk zijn dat dezelfde specialist behandeling in dat ziekenhuis n Eindhoven) ook voortzet, het en de relatie tussen arts en pa nt alleen maar ten goede kan ko- i. Verder wordt het mogelijk, dat medisch team doorlopend onder- ig kennis kan uitwisselen en toet- waardoor het bereiken van be- e resultaten tot de mogelijkheden hoort. Het ligt in de bedoeling om bij het nisterie vergunning aan te vragen or de uitbreiding van de bestaan- apparatuur. Deze speciale vorm van samen- rking, welke tot op heden uniek or Nederland is, is ontstaan uit hoefte aan samenwerking en wil om kennis en kunde, alsmede nodige faciliteiten op het gebied de kankerbestrijding, uit te wis- en èn te bundelen. In elk ziekenhuis is een werk- oep opgericht, waarin artsen van rschillende disciplines tevoren per tiënt vaststellen welke behande- ig zal worden toegepast. afbouw komt van de Ursula-basis- school in afwachting wellicht van nieuwbouw in het bestemmingsplan Landweert. definitief plaatsvinden op 1 augus tus 1980. Het is misschien pas twee jaar geleden dat men in Venray-kom voor het eerst werd geconfron teerd met het steeds minder wor den van het aantal schoolgaande kinderen. Tevoren was alle aan dacht gericht op de kerkdorpen waar men zoals men veronder stelde als gevolg van het sprei dingsmodel woningbouw kerkdor pen,. steeds meer teruggang van het leerlingenaantal konstateerde. De kleuterschool van Vredepeel was de eerste school, die haar deu ren moest sluiten en korte tüd la ter kwam de kleuterschool van Veulen lelijk op de tocht te staan terwijl ook andere hoofden van scholen op kleine kernen met angst en beven de fatale grens van het minimum aantal leerlingen zagen naderen. Het bleek evenwel niet alleen een probleem voor de kleine kernen te zijn, want ook binnen de singels van Venray liet de teruggang van het aantal leer lingen zich gelden. In Venray-kom kwam men voor vreemde situaties te staan De Foe- kepot in Brukske groeide en groei de .terwijl de St. Franciscusschool en de St. Claraschool, die onder het zelfde bestuur staan, met leegstand van lokalen te kampen kreeg. Het zelfde zag men bij scholen, die tot de Christus Koning-parochie beho ren: Coninxhof heeft steeds maar ruimtegebrek, terwijl de Hensenius- school en de Luciaschool met lege lokalen zitten te kijken. MAATREGELEN De hoofden van de Foekepot en de Franciscusschool hebben er een grote vakantie aan opgeofferd om ..zieltjes te winnen" voor de Fran ciscusschool. Veel sukses heeft hun gezamenlijke aktie niet opgeleverd. Evenmin had de aktie van het be stuur Stichting Katholiek Onderwijs Christus Koning veel sukses. De ouders werd n.l gevraagd zoveel mogelijk hun kinderen op de Hense niusschool en de Luciaschool te plaatsen. Men hoopte zodoende een gelijker verdeling van leerlingen over alle tot hetzelfde bestuur be horende scholen te' krijgen. Intus sen openbaarden zich ook de moei lijkheden bij de Ursulaschool, de Dr. Poelsschool en de daarbij behoren de kleuterscholen. De Ursula-kleuterschool neemt geen kleuters meer aan en het ziet er naar uit, dat het tot geleidelijke SAMENVOEGING Intussen heeft het schoolbestuur Christus Koning de ouders van kin deren, die de St. Annakleuterschool en de Lucia- en Henseniusschool be zoeken, laten weten dat men zich ge noodzaakt heeft gezien de Lucia school en Henseniusschool in de zeer nabije toekomst samen te voegen, zodat er nog één zesklassige school blijft bestaan. Het onderwijs zal in de Luciaschool worden voortgezet, zodat de Henseniusschool aan het afbouwen gaat. Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen ruim der tig van de kleuterschool St. Anna afkomstige kleuters als eerste klas- sers naar de Luciaschool gaan. De Henseniusschool heeft dan geen eer ste klas meer. Zoals de zaken er nu bij staan, zal de samenvoeging van beide scholen De leerlingen zullen dan wel ver deeld worden over de twee school- gebauwen. Er zal dan les worden gegeven door een team van 9 10 leerkrachten, allen afkomstig van Lucia- en Henseniusschool. NIEUW SCHOOLHOOFD Het schoolhoofd van de Hen seniusschool voelt er niets voor om het leiderschap van de gecombineer de school op zich te nemen. Hij wenst als leerkracht te blijven door werken. Het schoolhoofd van de Lu ciaschool is onlangs met pensioen gegaan. Er zal dus straks een nieuw schoolhoofd benoemd moeten wor den voor de samengevoegde scholen. Over de gehele gang van zaken rond de samenvoeging van deze scholen zijn de leerkrachten en de oudercommissies nauw betrokken geweest. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9*13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen -»rwi - WINKELCENTRUM T BRUKSKE VENRAY Vanavond, vrijdag 6 april, zal een bijdrage over Venray te beluisteren tzijn in het programma „Speulen tere" van de Regionale Omroep Zuid tussen 19.10 en 20.00 uur. Aanleiding voor dit programma is de uitgave geweest van het tijd schrift Veldeke jaargang 1979, nr. 1. waarvan wij eerder melding maak ten .Veldeke-Venray heeft de samen stelling van dit nummer voor zijn rekening genomen. Vanavond zal het voor-oorlogse Venray ook in Speu lentere centraal staan. Naar wij thans vernemen is op 5 maart j.I. de heer Klaas Dilling in Den Haag op 98-jarige leeftijd overleden. De heer Dilling is ten nauwste betrokken geweest bij de vestiging van Ysselsteyn rond de twintiger jaren. Na de eerste wereldoorlog werd de „Vereeniging Peelbelang" opge richt met het doel de Peel te ont ginnen. De heer Dilling, in dienst van de Heide Maatschappij, wordt aangewezen als secretaris van deze vereniging. In veel plaatsen werden propagandalezingen en conferenties gehouden en het was vooral de heer Dilling, die avond aan avond in ve le dorpen de belangrijkheid van de peelontginning uiteenzette. Bij de viering van 50 jaar Yssel steyn in 1971 zijn de organisatoren er in geslaagd kontakt te leggen met de toen negentigjarige heer Dilling, die in Frankrijk woonde. Hij werd uitgenodigd voor het onthullen van het straatnaambordje, dat in Yssel steyn aan hem zal blijven herinne ren. In verband met het binnenkort ge reedkomen van bebouwing aan de verbindingsweg tussen Hardeweg en Kiekweg en de verwachting, dat hier nog meer zal worden gebouwd, zal aan deze verbindingsweg een naam moeten worden gegeven. Uit kadasterkaarten blijkt, dat het hier gelegen gebied vroeger „De Vliezen" heette. Vandaar, dat het college zijn voorkeur laat uitgaan naar de naam „Vliezenweg" voor deze weg. Hier door blijft de naam voor het gebied bewaard. In de wereldoorlog 1914-1918, waar bij al onze buurlanden betrokken waren, wist Nederland met veel moeite en soms ternauwernood, zijn neutraliteit te handhaven. De gesel van de oorlog ging ons land voorbij maar onze economie kreeg door het uitvallen van de verbindingen, zware klappen te verduren. Vooral in de laatste oorlogsjaren waren veel grondstoffen door het wegvallen van de invoer zeer schaars. Voor het eerst maakten we kennis met distributie, o.a. voor brood, boter en steenkolen. In deze periode ontstond er bij de overheid (rijk, provincies en ge meenten) een toenemende belang stelling voor het woeste Peelgebied (39.000 ha). De uitbreiding van de bestaansmogelijkheden in de land bouw en de opvoering van^de voed- selproduktie stonden hierbij cen traal. Maar op wat langere termijn gezien, speelde de te verwachten exploitatie van de in het Peelgebied vastgestelde steenkoolvoorraden toch ook een rol. Als uitvloeisel werd in januari 1919 de vereniging „Peelbelang" op gericht waarin o m. zitting hadden de burgemeesters van Deurne en Venray (J. C. van Beek en O. L. P. van de Loo) en de grote Peelkenner K. Dilling, inspecteur der Nederland se Heidemaatschappij. Kort daarop hield de Venrayer Jan Poels in de Tweede Kamer een gloedvol betoog voor de verdere ont ginning van de Peel. De minister van Landbouw (H. A. van IJssel- stein) antwoordde dat hij er inder daad van overtuigd was dat het van groot nationaal belang was als die streek vruchtbaar gemaakt zou wor den. Hij zou daarom de ontginning met kracht bevorderen. De vereniging „Peelbelang" was o.m. van mening dat een goede, doeltreffende ontginning van de Peel niet tot stand kon komen zon der verkeerswegen en een goede af watering van het moerassige gebied. De ontsluiting van de Peel zou dienen te worden uitgevoerd door een op te richten „Peelwaterschap" dat de gehele Peel dus zowel de Limburgse- als de Brabantse kant zou omvatten. Na enige jaren van overleg bleek een waterschap voor zulk een groot gebied echter niet te realiseren. De geraamde kosten van meer dan 18 miljoen gulden voor de afwatering, verkeerswegen en scheepvaartkana len vormden hierbij een beslissende factor. Het plan verdween dan ook in de ijskast. NIEUW PLAN Nieuwe plannen veel eenvou diger van opzet werden gesmeed op zondag 11 november 1923, toen er te Deurne een gesprek plaats had tussen de burgemeesters van Venray en Deurne. Een van de initiatiefne mers tot dit gesprek was het voor malige Tweede Kamerlid Jan Poels. Het gesprek had tot resultaat dat aan een Ingenieursbureau voor af- wateringsbelangen en openbare wer ken te Den Haag verzocht werd na te gaan op welke wijze de afwate ringsproblemen in de Peel tussen Venray en Deurne op de meest een voudige wijze kon worden opgelost. f Reeds op 13 december 1923 kwam het genoemde bureau met een oplos sing voor het afwateringsprobleem. Het voorlopige ontwerp hield in dat de aanleg van een kanaal tussen Deurne en Venray de beste oplos sing zou zijn. TRACÉ Het kanaal zou een aanvang ne men bij Griendtsveen. Hier zou het aansluiting vinden op het Kanaal van Deurne (1874-1889), dat op zijn beurt weer in verbinding stond met de in 1953-1855 aangelegde Noorder vaart. Op deze wijze kwam een ver binding tot stand met het grote ka- nalennet (Zuid-Willemsvaart en Wil- helminakanaal). Van Griendtsveen af was het kanaal getraceerd in noord-westelijke richting tot op een punt gelegen ongeveer halverwege tussen Griendtsveen en de Kraaien hut. Hier splitste het Banaal zich in de richting Deurne en Venray. Het gedeelte lopende in de rich ting Deurne eindigde daar op het Haageind (bij het kasteel) waar een haven was voorzien. Het gedeelte in de richting Ven ray liep vanaf Ysselsteyn groten deels parallel met de Deurneseweg, om te eindigen op de Kemp, waar de Venrayse haven gepland was in een gedeelte dat nu in grote lijnen begrensd wordt door de straten Westsingel, Blauwverestraat en Vel- tumse Kleffen. Het kanaal zou voorzien worden van een vijftal wisselplaatsen die scheepvaartverkeer in beide richtin gen mogelijk moesten maken. Uit zuinigheidsoverwegingen liet men na enige tijd de wisselplaatsen verval len. Hierdoor was slechts enkelvou dige vaart mogelijk. De rechtstreekse verbinding Ven rayDeurne zou 14320 meter bedra gen (hiervan was 9840 m. gelegen op Venrays gebied). De bodembreedte was gepland op 7 meter, hetgeen de mogelijkheid zou bieden het kanaal te bevaren met schepen die maximaal 300 ton laadvermogen hadden. Het plan hield echter rekening met de mogelijk heid dat de bodembreedte in een later stadium op 15 meter gebracht zou worden, gelijk aan de Zuid-Wil lemsvaart en het Wilhelminakanaal. KOSTEN De kosten van het projekt (dus de rechtstreekse verbinding Deurne- V :nray en de aansluiting op het Ka naal van Deurne bij Griendtsveen) werd getaxeerd op 960.000, Een-derde der kosten 320.000,-) zou gezamenlijk gedragen dienen te worden door de gemeenten Venray en Deurne. Eenzelfde bedrag zou ten laste komen van de provincies Noord-Brabant en Limburg. Het nog resterende 1 '3 deel zou dan in het kader van de Werkverruiming (werk voor 200 man) voor rekening van het Rijk komen. De kosten van het aanleggen van een haven te Venray en te Deurne waren niet begrepen in het kosten- bedrag ad 960.000,Deze kwamen geheel voor rekening van de be trokken gemeenten. De jaarlijkse lasten van het ka naal (onderhoud en personeel) wer den begroot op 5000,Uiteraard zou hier tegenover staan een op brengst aan havengelden. INTERVENTIE In februari 1924 liet het voorma lige Venrayse Tweede Kamerlid Jan Poels weten, dat hij de kanaalaan- leg besproken had met een aantal Kamerleden o.a. met dr. W. Nolens, de uit Venlo afkomstige staatsman, die als leider van de r.k. Kamer fractie over aanzienlijke invloed be schikte). Volgens Poels zou, indien met de aanleg de nodige spoed be tracht zou worden, het Rijk 1/3 der kosten betalen. Hij adviseerde door te gaan met de voorbereidingen zo dat in het najaar met de werkzaam heden begonnen kon worden. Zou de zaak dan niet rond zijn, dan zou het wel uitstel tot St. Jutte- mis worden, want dat het in 1925 nog lukken zou kwam hem uiterst twijfelachtig voor. Met het aanwen den van zijn directe- en indirecte invloed achtte hij zijn taak beëin digd. Inmiddels vonden er regelmatig gesprekken plaats tussen de gemeen- tebesturen van Venray en Deurne ter voorbereiding van de plannen. Besloten werd het voorstel tot aan leg van het kanaal, in gelijktijdig te Venray en te Deurne te houden vergadering van de Raad, aan de or de te stellen. Op 11 april 1924 (55 jaar geleden) ging de Raad van Venray met het plan akkoord. In Deurne werd de beslissing echter verdaagd. Tenein de de zaak niet te vertragen en om dat men hoopte dat de Raad van Deurne uiteindelijk toch positief zou reageren besloten Burgemeester en Wethouders van Venray een sub sidieaanvraag in te dienen bij het ministerie van Landbouw en de Pro vinciale Staten van Limburg. Tegen de verwachting in bleek de Raad van Deurne echter niet bereid aan de totstandkoming van het ka naal mee te werken. Men was van oordeel dat de kosten van aanleg en onderhoud te hoog waren in verhou ding tot de te verwachten inkoms ten. In oktober 1924 lieten B. en W. van Venray aan het Rijk en de Pro vincie weten dat het plan voorlopig niet tot uitvoering kon komen. In feite was hiermede de zaak van de baan. Het werd inderdaad uitstel tot Sint Juttemis, d.w.z. nooit of ten eeuwigen dage niet. Venray was een illusie armer. De Parel van de Peel zou geen haven stad worden. W. Willemsen (Aan de hand van een kaart anno 1923 hebben wij het traject van het kanaal in blok-lijn ingetekend op een kaart anno 1978.) MAKELAARSKANTOOR 19 Maart j.I. was het 40 jaar ge leden dat Pastoor Thomas Pothof, pastoor van de Paterskerk alhier, priester werd gewijd. In verband met de vastentijd is de viering van dit heuglijke feit uitgesteld tot zon dag 29 april a.s. Pastoor Pothof werd op 27 decem ber 1911 te Lichtenvoorde geboren. Zijn priesterwijding ontving hij te Weert op 19 maart 1939. Na voleinding van zijn studie werd hij in januari 1941 benoemd als kapelaan in de parochie Sittard- seweg te Heerlen. Daar bleef hij slechts 15 maanden, want in april 1942 werd hij geroepen als predikant te Woerden. Dat ..specialisten-vak" heeft hij ruim 7 jaar volgehouden, tot hij in augustus 1949 gardiaan werd van het Franciscanenklooster te Nieuwe Niedorp. Achtereenvolgens werd hij nog in 1952 gardiaan te Vorden en in 1955 te Weert. Toen moest Pater Pothof weer terugkeren in het parochie werk en volgde zijn aanstelling tot kapelaan aan de Laanderstraat te Heerlen. In die tijd was Pater Wolfgang Schmietz rector aan de Paterskerk te Venray, en na diens overlijden werd pater Pothof op 28 april 1962 benoemd tot zijn opvolger. Dit pas toraat bekleedt hij nu dus al 17 jaar. In 1964 vierde Pastoor Pothof met veel luister zijn zilveren priester feest, toen nog in het Franciscanen klooster. dat drie jaar later verkocht zou worden, en de pastoor met zijn assistenten in een eigen pastorie on derdak kregen. Bij de bouw van het plan Bruks ke, kwamen de eerste gezinnen nog onder de pastorale zorg te staan van de Parochie Paterskerk. Maar in 1974 vestigden zich daar 3 paters Franciscanen, die de geestelijke zorg van Pastoor Pothof overnamen en weldra een zelfstandige parochie vormden. De viering van het 40-jarig pries terfeest zal o.m. geschieden met een plechtige hoogmis welke om 10.15 uur in de Paterskerk zal worden opgedragen, 's Middags om half twee is er een receptie in de zaal In den Engel. Het kerkbestuur heeft bij de pa rochianen gevraagd om een finan ciële bijdrage voor een feestge schenk, dat onder couvert zal wor den aangeboden. Het college van burgemeester en wethouders zal geen verzoek doen aan de P.T.T. voor het plaatsen van een openbare telefooncel in Merselo omdat de te verwachten voordelen bij lange na niet opwegen tegen de hoge kosten. Uit een door de dorpsraad van Merselo gehouden enquête is geble ken. dat van de 150 woningen in de kern van Merselo er 106 telefoon hebben, terwijl er slechts 19 positie ve reakties zijn gekomen op de vraag of er in Merselo een openbare tele fooncel moet komen. Gerien de ver wachting dat in Merselo weinig ge bruik zal worden gemaakt van een openbare telefooncel en het feit. dat de woningen die nu nog geen eigen telefoon hebben, deze zonder pro blemen kunnen krijgen, zijn burge meester en wethouders van mening dat de openbare telefooncel niet be hoeft te worden aangevraagd. Gedurende vijf jaar zou de ge meente de helft moeten bijbetalen van het verschil tussen een bepaald normbedrag en het bedrag dat In het geld busje van de telefooncellen wordt aangetroffen. In 1978 bedroeg het normbedrag 5.250,— per cel. Een dergelijke uitgaaf wordt niet verantwoord geacht. Goede Vrijdag 13 april GÉÉN KOOPAVOND IN VENRAY Deze is nu

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1