VASTENAKTIES VAMOSAVER [ERKELIJKE DIENSTEN Gemeenschaps viering Venray Jongerenviering Venray irote Kerk Venray arochie Paterskerk Kerk 't Zonnelied Brukske Parochie Vredeskerk Protestantse Kerkengemeenschap Parochie Oostrum Parochie Oirlo Parochie Leunen Parochie Ysselsteyn Parochie Merselo Rectoraat Vredepeel Rectoraat Heide Rectoraat Smakt VASTENAKTIE NOORD LIMBURG Rectoraat Veulen BISSCHOPPELIJKE VASTENAKTIE III missicbino Roermond to Multiple sclerose stichting Amateurtoneel Tiepies Kerkdijkers' van 31 maart tot en met 7 april Aanstaande zondag, 1 april, is er HALF ELF in de aula van de venssehool, Bevrijdingsweg 2a, er een eucharistische tafelviering or jongeren van 16 jaar en ouder, wrganger: Ton van Vliet. Aanstaande zaterdag, 31 maart, is om ZEVEN UUR in de aula van Levensschool .Bevrijdingsweg 2a, er een viering voor jongeren van tot 16 jaar. Voorganger: pater lco. aterdag: 19.00 nederlandse hoog- (kinderkoor), int. overl. puders Uden-v. d. Broek fam. Truyen- odricx Antoon Sikes. kindag: vijfde zondag in de Veer- dagentijd. 8.00 leesmis, int. bij— idere intentie (H.); 9.30 grego- anse hoogmis, int. Nelly de Bruyn- d. Voort bijzondere intentie; 00 nederlandse hoogmis, int. ou- v. d. Berg-Paulissen bijzonde- intentie. (aandag: 9.00 voor oude stichtin- I ouders Poels-Hendrix en zoon llem; 19.00 ouders Kleuskens- aten Bill v. d. Werken Fun lenhoven en zoon Jan. linsdag: 9.00 Rie Wolke Greef- overl. fam. H.-B.; 19.00 GE- JDSDIENST. Voensdag: 9.00 t.e.v. H. Gerardus laria Vrencken-L'Espoir; 19.00 Ja- Gossens en Anna Gossens Ma- Wismans-Geelen Piet Janssen overl. fam. Jonderdag: 9.00 Dr. Harrie Kort- nn vwg. de bejaardenvereniging nna Behnen. rrijdag: eerste vrijdag van de and. 9.00 ouders van Kessel-Ver- jen en zoon Jan Johanna Wil is; 14.00 plechtige huwelijksslui- Andrea Verstegen en Sjaak opmans; 19.00 uit dankbaarheid, overl. vader Antoon v.d. Berg echtgenote. aterdag: 9.00 Antoon van Osch Iers Neeteson-Custers; 14.00 uur chtige huwelijssluiting Petra Bis- veis en Louis Munsters; 15.00 40- ig huwelijksfeest v. d. Pasch-Fol- ts; 19.00 ouders Duykers-Philip- zoon Pieter overl. fam. v. d. rg-Munninghof Christina Albers- rmeulen. Mededelingen: Zondag onder de mis van 11.00 uru is er kindercrèche in het zaaltje onder de sacristie. Leid sters: Annie Driessen en Liesbeth van Aarssen. Vanwege het feit dat op 12 april, Witte Donderdag, de Paascom munie wordt gebracht aan de zie ken, wordt op de eerste vrijdag GEEN communie rondgebracht. Wanneer zieken of gehandicap ten de paascommunie thuis wen sen te ontvangen kunnen zij dat laten opgeven bij een van de pa rochiepriesters. Dinsdagavond is om zeven uur de tweede gebedsdienst in onze kerk. Zingend en biddend willen we uiting geven aan ons verlan gen Jezus van Nazareth na te volgen in .zijn grote dienstbaar heid. Iedere belangstellende is van harte uitgenodigd. Huwelijksafkondiging: Ria Beer- kens uit Lottum en Jan Pluk. Akolieten: Êaterdag 31 maart: 19.00 C. Hen- iks en W. Bistervels. Zondag 1 april: 8.00 N. Kronen- rg (lezer: Marij Janssen); 9.30 ert Flinsenberg en Paul Flinsen- 11.00 T. Verbeek en Rutger ssen. Misdienaars: ïaandag, woensdag, vrijdag: 19.00 rm Koppens en Corina Straat- frijdag14.00 Henk Manders en in Bloemen. aterdag: 14.00 Mariëlle van Hoof Rudy Manders; 15.00 Mandy inkefort en Hans Arts. ondag 1 april Passie-zondag. H. sen 7.30, 9.00, 11.45, hoogmis om 5 uur gezongen door de Zangers i St. Frans, 18.00 avondmis, aandag 14.00 gezongen h. mis bij Sgenheid van het 12!/t jarig be- in van het zangkoor Cerscendo. Idag eerste vrijdag van de mnd. gezongen h. mis bij gelegen- van het huwelijk van Creemers Jacobs; 19.00 avondmis voor de innen van de parochie. Aterdag 5.00 gelegenheid om te chten; 18.30 avondmis als zon dagsviering. Mededeling Blijft u goed denken aan offer in de Vasten voor de minsbedeelden? Vasten-houden, bidden, boete en de len met de arme mens. Komen we nog eens flink over de brug met 'n offer wat ons pijn doet geen fooi tje. Dank u. Mis-intenties Zaterdag 18.30 fam. Dechnar-Sij- bers en Vermeulen-Dijkmans en Ge rardus Wismans en Anna Maria Poels. Zondag 7.30 voor de parochie; 9.00 Opa van Kesteren en Theo v. Soest; 10.15 Johanna Huberta Lamers en familie; 11.45 Jan Lenssen en overl. fam. Lenssen-Botden; 18.00 Karei Hendriks. Maandag 8.00 Selida Virginia Ro- jer en t.e.v. de H. Geest; 14.00 gez. h. mis bij het 12'/s jarig bestaan van Zangkoor Crescendo; 19.00 Sjef Ron gen (Derde Orde). Dinsdag 8.00 Sjef Jacobs (Derde Orde); 19.00 Wim van den Munck- hof en overleden familie. Woensdag 8.00 Giel Kusters; 19.00 Pastoor Arts. Donderdag 8.00 Aloys Thielen; 19 Jrg. Gerardus Brunke en overleden ouders Kersjes-Hoex. Vrijdag 8.00 Sjang Ewals; 19.00 gezinsmis, Eduard Versleijen; 15.00 huwelijksmis voor bruidspaar Cree- mers-Jacobs. Zaterdag 8.00 Constant Rojer en t.e.v. de H. Geest. Misdienaars en Akolieten Zaterdag 18.30 Ricky Douwes en Jos Claessens. Zondag 7.30 Henk en Leo Jansen; 9.00 Willy v. d. Bekerom en Geert Claes; 10.15 René van Hooren en To ny Scholten; 11.45 Pieter Hendriks en Eric Arts; 18.00 Arnoud Verhaeg en Hans van Geenen. Maandag, woensdag, vrijdag 8.00 Arnoud Verhaeg en Hans van Gee nen; 19.00 Hans Kerstjens en Marcel Philipsen. Dinsdag, donderdag, zaterdag 8.00 Edgar Janssen en Perry Eibers; 19.00 Peter en Martijn Smelt. Zaterdag 31 maart: Euch. viering om 19.00 u. Geen kindercrèche. Mis- intentie: Dhr. M. Meyer. Zondag 1 april: Euch. viering om 10.00 u. Kindercrèche aanwezig. Misintentie: Dhr. J. P. v. Leeuwen. Woensdag 4 april: Euch. viering om 19.00 u. Misintentie: overleden nicht. Deze dienst wordt verzorgd door de zusters en pastors. Iedereen is van harte welkom. Vijfde zondag in de vastentijd Zaterdag 19.00 avondmis v. overl. familie Thijss-Ueberbach. Zang met het kinderkoor De Vredesklokjes. Zondag 8.00 leesmis voor overl. Johannes Smits; 9.00 leesmis v. overl. ouders Hendriks-Seijkens; 10.00 hgm. voor overl. Fien Odenhoven (van pe tekind). Nederlandse gezangen met het kerkelijk zangkoor; 11.30 lees mis voor overl. Leonardus van Lies hout en voor overl. Frans Stevens (v. d. buurt); 18.30 avondmis v. overl. ouders Jans-Gerits. Maandag 19.00 avondmis v. overl. familie Clephas-Kellenaars. Dinsdag 19.00 avondmis v. overl. Harry Kusters, voor overl. Toon Pel- zer (v. d. Buurt) en voor Al fons Arts en Aldegonda van Sambeek en zonen Harry en Piet en voor Marti- nus Martens. Woensdag 19.00 avondmis v. overl. Petronella Pierlo-Wijnen en om de zegen in een gezin bij gelegenheid van een 12'/i jarig huwelijk. Donderdag 19.00 avondmis v. overl. Anna Wilmsen-Hermkens en oom Piet en uit dankbaarheid. Vrijdag eerste vrijdag van de mnd. toegewijd aan de verering van het H. Hart. 19.00 avondmis voor overl. familie Thielen-Hendriks en v. overl. Jacques Mommen en ouders. Zaterdag 17.00 (5 uur) plechtige toedienning van het H. Sacrament van het Vormsel door Vicaris Gene raal L. Meertens aan alle .kinderen van de basisscholen die dit jaar de school gaan verlaten (6e klassen). Het kinderkoor van Coninxhof zal in deze h. mis zingen; 19.00 avondmis voor overl. Martinus Voermans. Mededelingen a.s. Zondag onder de mis van half twa~alf kleutercreche in de kleuter school vlakbij de kerk. Leidster is Wilma v. d. Bekerom. Omdat dit jaar het H. Vormsel a.s. zaterdag wordt toegediend, houden we dit jaar GEEN hernieuwing der doopbeloften (andere jaren Paasza terdag). Het wordt tijd om uw vastenoffer te geven. Dit kunt u doen tot en met de beide Paasdagen. Vergeet 't niet! De kollekte voor broeder Arnold bij zijn vertrek uit de parochie heeft het mooie bedrag van bijna 1500,- opgebracht. Namens Broeder Arnold hartelijk dank. Misdienaars en Akolieten Zondag 8.00 C. Ingenpas, E. Fran ken; 9.00 C. v. d. Brand, R, Beer- kens; 10.00 J. Jacobs. M. Barten, H. Kusters; 11.30 Th. Houwen, Th. Ur- selman; 18.30 H. Willemse, M. Fijne man. Maandag, dinsdag, woensdag 19.00 B. Peeters, R. de Vink. Donderdag, vrijdag, zaterdag: R. Aben, M. Lenssen. Zondag Iudica, 1 april a.s. om 10 uur kerkdienst in de aula van Den Hoebert; predikant is Ds. H. P. van der Horst uit Boxmeer. Tijdens de dienst kinderkerk en -oppas. De extra kollekte is voor het dia- konaatsprojekt. Bij verhuizing gaarne opgave van het nieuwe adres aan de heer A. Harms, Mastbos 10. Zaterdag 19.00 Lei van Soest (v.w. de kaartclub), uit dankbaarheid en voor Ide Min (v.w. de buurtvereni ging Vriendschap door Samenwer king). Zondag 9.00 Harry Vermeulen; 11.00 Pierre Jacobs, Jan Hulsman en Martien Meoorrees (Gem. Koor). Maandag 9.00 uit dankbaarheid. Dinsdag 9.00 Antoon Pelzer. Woensdag 9.00 Ide Min. Donderdag 9.00 gest. jrgt. Jacob Vermeulen en Wilhelmina Verhaag. Vrijdag: 9.00 Maria Joosten-Camps 19.00 toediening van het H. Vorm sel door Mgr. Gijsen; overl. ouders Gommans-J enneskens. Zaterdag 19.00 Toon Kleuskens, L. van Soest (v.w. oude buurt), Jan Haegens. Miedienaars Zaterdag 19.00 Robert Claessens, Marcel Linders, Robby Raaijmakers, Pieter Verhagen. Zondag 9.00 Antoine Janssen, Mar cel Derks, Frank Verheijen, Hans Mulder; 11.00 Twan Camps, Alois Martens, Davy Moorrees, Berry Ou denhoven. Vrijdag 19.00 Nico Versteegen, An toine Janssen, Eddy Drabbels, Alex Oudenhoven. Jongerenkoor Vanwege het vertrek van de diri gent van ons Jongerenkoor, dhr. Ad Haans, zijn we op zoek naar een nieuwe dirigent. Wie zou de leiding van ons jongerenkoor op zich willen nemen? Inlichtingen: tel. 1254. Zaterdag 18.00 h. mis Reünie fam. Versteegen; 19.00 gez. h. mis Jaard. Jan Zanders. Zondag 8.30 h. mis; 10.00 hoogmis maandd. Antoon Arts en voor Ger- truda Poels, jaard. Piet van Rijs- wijek. Zaterdag 18.30 gez. h. mis maandd. Ber van Rijck en voor Petronella Takken-van Dommelen en Riek, in stallatie zeer eerw. Heer Pastoor C. Buschman. Vandaag eerste zondag van de maand, bijzondere kollekte voor on ze eigen kerk. Helpt mee de inkom sten en uitgaven van Uw kerk mee in evenwicht te houden. De barre winter maakte het ons niet gemak kelijk. Zaterdag: 19.00 Ism. v. overl. fam. Michels-Nabuurs genezing voor een zieke (D). Zondag: 8.00 leesmis voor Jozef •Croijmans, echtgenote en Martin Mathijs Litjens en echtgenote; 10.00 hgm. uit dankbaarheid fam. Claes- sens-Wilms; 11.15 Ism. v. overl. fam. Versteegen-Moorrees Jan v. Meijel, echtgen. en overl. kinderen. Maandag: 7.30 weekd. v. Harry Asselberghs uit dankbaarheid. Dinsdag: 18.30 maandd. v. Anna M. de Bruijni-Nellen Jan v. Meijel, eechtgen. en overl. kinderen; 19.30 Ism. tot bijzondere intentie (T.). Woensdag: 18.30 Ism. v. Antoon Verheijen; 19.00 weekd. v. Maria Loonen-Scheffers; 19.30 weekd. v. Piet Vullings. Donderdag: 18.30 Ism. v. overl. fam. Swinkels-Peeters; 19.00 Ism. v. Otto Stevens; 19.30 Ism. v. Leo Loo- nen en echtgenote. Vrijdag: Eerste vrydag van de maand, toegewijd aan het H. Hart. 7.30 Ism. voor fam. Loonen-v. Rens; 18.00 gest. jrd. voor Jozef Assel berghs; 18.30 maandd. voor overl. ouders van Hees-Voesten; 19.00 u. maandd. v. Chris Gooren en echtge note; 19.30 maandd. v. Herman-van Leipsig. Zaterdag: 19.0 Olsm. v. overl. fam. Jenniskens-Vissers Gérard Wilm- sen en dochter Lies vanw. A. Ver- heyen. Misdienaars: 18.30 Tj. Jenniskens; 19.00 R. David. Akolieten: 8.00 Tj. Jenniskens; 10.00 H. v. Rhee, R. Duijkers en G. Voermans; 11.15 H. en R. Cornelis- sen. Gedoopt: Hans Ketelslegers. Vastenaktie: Hebt U Uw vasten- aktie-gift al gegeven? Nog niet aan gedacht? Doe het dan nu! 5e Zondag v. d. Veertigdagentijd Zaterdag 19.00 h. mis uit dankb. v. fam. Vergeldt-Custers en v. Pas toor Vereijken. Zondag 8.30 maandd. v. mevrouw Swinkels-Verschuuren; 10.00 gest. jrgt. v. Albert Peeters en Gerarda Peeters-Ewals; 11.30 weekd. v. Jan Spreeuwenberg. Maandag 18.30 maandd. v. Gonda Baghus; 19.00 weekd. v. Harrie Pee ters. Dinsdag 18.30 maandd. v. H. v. d. Weijer; 19.00 h. mis v. Mathijs De- rikx en Anna Maria Linskens. Woensdag 18.30 maandd. v. Hen- drika Vullings-Janssen; 19.00 h. mis uit dankbaarheid t.e.v. H. Gerardus. Donderdag 18.30 maandd. v. Maria Verhoeven-Arts; 19.00 maandd. voor mevr. Philipsen-Groetelaars. Vrijdag eerste vrijdag van de mnd. 19.00 h. mis v. overl. fam. v. Dijck- Driessen. Zaterdag 1.30 h. mis uit dankb. b.g.v. zilveren huwelijk van dhr. en mevr. Geurts-Peeters; 19.00 h. mis voor Harrie Peeters (nms. buurt). Misdienaars Zaterdag- 19.00 Robert Stevens en Francis v. d. Hoff. Zondag 8.30 Robert van Ass en Ri chard Juwett; 10.00 Henny Michels en Rob Koonings; 11.30 John Michels en Willy Hendriks. 5e Zondag invde veertigdagentijd. Eerste zondag van de maand. Bij zondere kollekte voor onze kerk. Zaterdag 19.00 hoogmis tot int. fam. H. Peeters. Zondag 8.30 h. mis tot int. familie Poels-Lemmens; 10.00 hoogmis voor overl. ouders van Osch-Poels; 11.30 gest. leesmis voor Anna Bouten. Maandag 8.00 gez. h. mis v. Maria v. d. Heuvel. Dinsdag 8.00 gez. h. mis voor Wiel de Rijck. Woensdag 8.00 gez. h. mis v. Johan van Keysteren. Donderdag 8.00 gest. jrgt. v. Anto- nius v. d. Hoogenhof, Anna M. Drab bels en dochter Wilhelmina. Vrijdag 8.30 schoolmis gest. jrgt. voor Jan M. Michels en Christina v. d. Hoven. Zaterdag 19.00 best. jrgt. voor Ge rardus Wismans en Anna M. Poels. Misdienaars Zondag 8.30 en door de week: P. Jacobs, P. Kessels; 10.00 I. v. Helden M. Michels; 11.30 T. Janssen, M. Kes sels. Kollektanten Zaterdag Hendrix. Zondag 8.30 v. Cuijck; 10.00 Ewals; 11.30 J. v. Hoof. Zaterdag overl. ouders Muijsers- v. d. Sterren. Zondag voor de parochie. Maandag overl. ouders Poels-Deij- kers. Dinsdag overl. ouders Poels-Geurts en dochter. Woensdag overl. ouders Muijsers- v. d. Sterren. Donderdag t. int. v. fam. v. d. Heuvel-Peters. Vrijdag voor de zielerust v. Maria Peters-Lonkhorst. Zaterdag v. d. zielerust v. Maria Janssen-Timmermans. Zondag 1 april kollekte voor de kerk. Zondag 8.00 h. mis voor de overl. vader Sef Janssen; 10.00 hoogmis v. Lambertus Pouwels en Anna Derks. Akolieten: André en Twanny van Osch. Misdienaars van de week: Wim Janssen en Maurice Janssen. Maandag 8.00 h. mis t.b.i. (Th.) Dinsdag 8.00 h. mis voor pastoor Wismans. Woensdag 8.00 h. mis uit dankb. t.e.v. pater Roothaan. Donderdag 8.00 h. mis voor Gina Droesen. Vrijdag eerste vrijdag v. d. maand 8.45 h. mis voor de overleden fam. leden Geurts-Gellings. Zaterdag 19.30 avondmis voor Toon Huisman v.w.. zijn vrienden. Zaterdag 31 maart sluiting van de maand van St. Jozef. 8.45 h. mis in de Jozefkapel t.e.v. de H. Jozef; 19.00 h. mis in de Jozef kapel voor de fam. Janssen; 19.00 avondviering voor vader en zoon v. Dijck, Petron. Beris-Vervoort, fam. v. d .Munckhof en uit dankb. Zondag 8.30 h. mis te Holthees voor bijz. int.; 10.00 hoogmis voor overl. ouders Geurts en voor overl. man. Maandag 8.45 h. mis in de huiska pel voor overl. vader Hovens. Dinsdag 8.45 h. mis voor een over leden vader. Woensdag 8.45 h. mis in de Jozef kapel t.e.v. de H. Jozef en voor een overl. man, uit dankbaarheid, fam. van Kam-Bruls, t.z.i. fam. Buyzen. Donderdag 8.45 h. mis voor Frans Jo Jacobs. Vrijdag 8.45 h. mis t.e.v. het Heilig Hart en voor zegen in een huisgezin. Eerste vrijdag ziekencommunie. Afrika is gebaat bij vorming en onderwijs Vorming, onderwijs en gezond heidszorg zijn eigenlijk van oudsher de peilers waarop het kerkelijk ont wikkelingswerk in heel Afrika ge grondvest is. Op deze terreinen heb ben de blanke missionarissen op dit kontinent al meer dan een eeuw lang hun sporen verdiend, en ook nu de Kerk in snel tempo „afrikani- seert" (d.w.z. zwarte bisschoppen, priesters en katechisten nemen het werk over), behoort de Kerk in ver schillende Afrikaanse landen nog al tijd tot de sterkste gangmakers van menselijke ontplooiing. Een aantal, dit jaar aan de Vas tenaktie Noord-Limburg toever trouwde projektcn legt daarvan ge tuigenis af. Bisschop James Sangu van Mbeya (Tanzania) vraagt ons 16.000,als aanvulllende bijdrage in de salariëring van een aantal zwarte leerkrachten aan een huis houdschool. Op deze school in Kisa kunnen maximaal 70 meisjes qjt het binnenland worden opgeleid. Ze zijn daar in de kost en betalen 250 gul den schoolgeld per jaar. Voor Afri kaanse begrippen een hoog bedrag, maar lang niet voldoende om de l^rkrachten ervan te betalen. In Antanimora (Madagascar) zit men met hetzelfde probleem. Daar wil men een vormingscentrum stich ten voor jongelui in het kader van de noodzakelijke overschakeling van veeteelt op landbouw. Noord-Lim burg wordt gevraagd, voor 17.000,- in de totaalkosten bij te dragen. Van dat geld kan in Antanimora een lesgebouwtje (filmzaal. leeszaal, werkkamer) worden gerealiseerd. Een even grote Noord-Limburgse bijdrage wordt verwacht voor de bouw van een kleine polikliniek met ziekenzaaltje in Luofo (Zaïre). Daar vragen de paters Starink en Deraedt ook nog 14.000 gulden voor de bouw van een wachtkamer bij de kraam kliniek. „U heeft pas duizenden mensen gelukkig gemaakt met de waterlei ding in Luofo. Ik herhaal het: dui zenden en duizenden mensen genie ten van dat zuiver water, want al de omliggende dorpen hebben een wa terkraan gekregen", schreef pater Starink onlangs aan de Vastenaktie Zeist vanwege een eerder gefinan cierd projekt. Een bewijs dat klei ne geldbedragen veel kunnen doen: je kunt er een grote stap mee voor uit zetten. Dat is ook de bedoeling van de projekten waarvoor Noord- Limburg dit jaar werkt. Doe mee. Vastenaktie Noord-Limburg, giro 225.79.19. Zondag 5e zondag veertigdagentijd Zaterdagavond 7 uur hoogmis gest. jrgt. zal. Math. Kunen, echtg. en Ge rard. Zondag 9.45 hoogmis gest. jrgt. zal. Hub van Rijswijck, echtg. en doch ter Dini; 11.15 hoogmis 2e zeswe- kendienst zal. Cecilia van Wylick- Engelen. Maandag 8.00 leesmis voor een overledene. Dinsdag 8.00 leesmis zal. Theodo- rus Manders. Woensdag 8.00 leesmis voor leven de en overl. fam. de Goor. Donderdag 8.00 leesmis voor gene zing van een zieke, fam. A. Vrijdag le vrijdag v. d. maand, toegewijd aan H. Hart van Jezus. Om 8.00 uur leesmis zal. Hans Toe- bast; 's avonds om 7 uur leesmis v. zal. Cecilia van Wylick-Engelen (v. kinderen en kleinkinderen). Zaterdag priesterzaterdag: om 8 u. intentie voor priesterroepingen, om 7 uur 's avonds hoogmis uit dankb. Akolieten voor 1 april: Jan This- sen, Joh. Fleurkens en H. Classens. Misdienaars: Classens, Janssen. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo es el 5. do- mingo de Cuaresma. A las once y cuarto Misa con cantos en Castella- no. Antes de la Misa acto liturgico de Penitencia como properacion a las fiestas de Pascua de Resurrecti on. Después de la Misa reunion en la salita del convento donde estan a su disposicion bastantes revistas y diarios. Hasta la vista! NOTICIAS CULTURALES En la salita del convento estan formularios para solicitar becas. De- ven ser enviados al Consulado de Rotterdam rellenados cuanto antes. Del club espanol hay una hoja con informaciones. Hasta la vista! Katholieke radio-zender We zagen reeds, dat de plaats van het eerste project, waarvoor in het kader van de vastenaktie van ons bisdom, 12 parochies in ons dekenaat willen zorg dragen, het bisdom Poer- wokerto is, gelegen op Midden-Java. Dit gebied is zeer vruchtbaar. Er worden o.a. verbouwd rijst, suiker riet. maïs, cassave, papaja, soja bonen, citrusvruchten, kokosnoten, kapok, rubber en tabak. Wat echter de industrie betreft, is alleen de pa pierfabriek te Blabak het vermelden waard. Kleine produktie-onderne- mingen en vooral huls-industrie vor men meer dan 50% van alle indus triële aktiviteiten. De snelle bevolkingsgroei en de onhygiënische omstandigheden be moeilijken er sterk de gezondheids zorg. En hierbij komt nog dat er 'n groot gebrek is aan dokters en an dere medische hulp. Aan het onder wijs wordt vèel aandacht besteed. Maar al te optimistische konklusies moet men daaruit niet trekken: Tachtig procent van de kinderen staat wel ingeschreven voor de ba sisscholen, maar slechts tweederde hiervan maakt de school werkelijk af. Een van de oorzaken is de on voldoende waardering voor het on derwijs bij de ouders. Ook het tech nisch onderwijs vindt dien tenge volge weinig belangstelling. In Midden-Java heeft vooral het Boedhisme zich kunnen ontwikke len. Een groots en wereldberoemd monument is er de Boero-Boedoer, een tempelberg die omstreeks het jaar 1800 voltooid is. Hier nu ligt aan de noord-kust de plaats Pekalongan, vooral bekend als vissershaven, met circa 115.000 inwoners, waarin pater J. H. v. d. Pas van de Missionarissen van het H. Hart werkzaam is. Tot deze con gregatie behoorde ook de zo pas overleden pastoor van Castenray, Joos Arts. Pater v. d. Pas nu is erg verlegen om een nieuwe radio-zen der ten bate van de katechese en de volksopvoeding. Dit projekt beoogt n.l. de vervanging van een reeds be staande katholieke radiozender. De parochie van pater v. d. Pas omvat de gehele stad Pekalongan èn een groot gebied erbuiten, zo uitge breid als de hele provincie Limburg. Om nu de katholieken in eerf zo uitgestrekt gebied te kunnen berei ken en hen met raad en daad ook op godsdienstig gebied terzijde te kunnen staan is in 1968 op intiatief van een groep jongeren een zender geïnstalleerd, die nog steeds funktio- neert. Toen echter de amateur-zen ders in het hele land als paddestoe len uit de grond rezen, begon de re gering maatregelen te treffen. Er wordt nu geëist dat amateurzenders aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. De enthousiaste initiatiefnemers konden kiezen: óf de zender uit de ether, óf voldoen aan deze richt lijnen. Als men voor het laatste kiest dan zal de apparatuur moeten wor den aangepast, omdat er overgescha keld dient te worden van 115 naar 220 volt. Daarvoor is inmiddels geld geleend, waardoor deze enthousiaste christenen diep in de schuld zitten. Nu komt daar nog het besluit van de regering bij de behuizing aan te passen, waardoor de zender werke lijk in gevaar is gebracht. Dat zou betekenen dat men per dag duizen- de mensen niet meer kan bereiken voor hun intellectuele en godsdiens tige opvoeding. Voor de mensen daar ter plaatse is het een onmogelijkheid het geld bij elkaar te brengen. Het benodigde bedrag is n.l. 20.000,Zij hopen derhalve zeer op onze steun. Dr. M. G. H. Gelissen f k vostemxtie lintburg C[7f> GIRO1045000 ACTIVITEITEN CENTRUM WN HET SSDOM Juwelier Wmkoicontrum Markthot Grote Markt O Vfervay openbare bibliotheek venray afd. voor volwassenen Julianasingel 33 - Venray - Tel. 1070 Keuze uit de nieuwe aanwinsten: Jurek Becker. Slapeloze dagen. A. Bester. De grote onttakeling (sf) S. Carmiggelt. Bemoei je d'r niet mee (verh) J. Carroll. Ceremonie in rood (thril) Utta Danella. Twee dagen in april. H. Hesse. Het kralcnspel; poging tot een levensbeschrijving van Magis ter Ludi Josef Knecht. J. Hof. Luizen in pels van Hitier. (oorl) M. van Hoorn. Afscheid van een vlinder (dok) A. Huxley. De tijd loopt zelf ten eind (psych) J. Vandcloo. Vrouwen (verh) ANJER GROEIBRILJANT Wordt steeds briljanter. Kom maar oons kijken. Op 20 juni 1963 werd te Amster dam de Nederlandse Multiple Scle rose Stichting opgericht. Bij de op richting stelde deze stichting zich ten doel de kennis van en het begrip voor de verschillende aspecten en problemen van de Multiple Sclerose (M.S.) en soortgelijke ziekten, als mede de zorg voor en de behartiging van de belangen van lijders aan M.S. cn soortgelijke ziekten te be vorderen. Multiple Sclerose is kort gezegd een aandoening van het Centraal Ze nuwstelsel, waarvan de oorzaak (nog) onbekend is. Men neemt aan dat momenteel in Nederland zo on geveer 10.000 patiënten zijn die lij den aan M.S. Bij de M.S. zijn er ech ter slechts ongeveer 2.000 geregis treerd. De Nederlandse M.S. Stichting wordt bestuurd door een Dagelijks Bestuur en een Algemeen Bestuur, bijgestaan door een Medische Advies Raad en een Research Werkgroep. Het secretairaat en de administratie zijn ondergebracht bij de Stichting Prinses Beatrix Fonds te 's-Graven- hage. De directeur Economische Zaken van het Prinses Beatrix Fonds treedt sinds kort tevens op als directeur van de Nederlandse M.S. Stichting. Teneinde meer inhoud te kunnen geven aan het geven van raad en" steun in de meest uitgebreide zin aan M.S. patiënten, het persoonlijk kontakt te kunnen bevorderen, de band te verstevigen met de M.S. Stichting en eventueel met andere patiënten in de omgeving, werd in het voorjaar 1976 eenparig besloten over te gaan tot de oprichting van regionale afdelingen. Met deze regionalisatie wordt dus praktisch beoogd de behartiging van de belangen in algemene zin van de M.S. patiënten en hun directe om geving, waarbij tevens gedacht wordt aan de hiermede verband houdende psychische en sociale pro blematiek. Venray is Ingedeeld bij de afde ling Venlo, secretariaat: mej. R. Hendrikx, Ittervoorterweg 2, Swart- broek-Weert. telefoon 04955-400. Me disch adviseur is A. Smeets, Helden- Panningen, Pr. Clausstraat 21, tel. 04760-2367. Patiënten met M.S. kunnen zich als lid-patiënt van de Stichting op geven bij bovengenoemd secretariaat of bij het landelijke secretariaat: Ze- zuidenhoutseweg 229, 's-Gravenhage, telefoon 070 -'853100. Anderen, die de M.S. Stichting in haar werk willen steunen, kunnen lid-contribuant worden. Dat de schouwburg van Venray ook bij regionale amateurtoneelver enigingen in trek is. zal wel voorna melijk liggen aan het feit dat het toch weer elke keer een redelijk aan tal bezoekers zich weten te verma ken met het gebodene wat amateur- gezelschappen op de planken zetten. Je zou zeggen, dat is toch tiepies bij al die „verwennerij" die b.v. een t.v. je voorschotelt. Volgens een regelmatige bezoeker van amateurtoneel, ligt dat gewoon aan het feit dat een mens eens wat anders wil, al of niet beter. En onder „iets anders" zou dan verstaan moeten worden: iets „ei gens". Iets waar je jezelf in terug zou kennen. Voor deze uitspraak is iets te zeg gen. Gebruikmakend van dit uitgangs punt van een doorsnee bezoeker brengt de Toneelvereniging „De Kerkdijkers" ook dit jaar weer zo'n pretentieloos ontspannend stuk op de planken. „De Kerkdijkers" hanteren name lijk al ettelijke jaren de formule die min of meer als tiepies omschreven zou kunnen worden. En dat tiepies zit 'm dan hoofdzakelijk in het ge bruikmaken van 't Venrayse streek- dialekt waarbij de regie de teugels, tot op zekere hoogte, laat vieren wanneer de akteur of aktrice met dit dialekt wil „spelen". Dit tiepies „handelsmerk" wordt op 1 pril a.s. om 20.15 uur weer on der de aandacht van belangstellen den gebracht met de klucht: „WAT ENNE MOP". Bij communiekleding voor uw kind GROTESTRAAT 30 VENRAY

Peel en Maas | 1979 | | pagina 13