Behalve woningnood ook gebouwennood MARKTHOF Zaterdag officiële opening Muziekschool ,GOED ONDER DAK" MET AMAK POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Aktiviteiten in het winkelcentrum 1200 leerlingen volgen les in 't oude raadhuis Meubelen 50 jr. Broeder van Liefde Komende week reeds oefeningen boven de Peel Venray trekt in Maastricht aan de bel Pauselijke onder scheiding voor dokter Sj. De Jong Nieuwe pastoor te Oirlo Valse melding VRIJDAG 23 MAART 1979 Nr. 12 HONDERDSTE JAAHGAN PEEL EN MAAS VOOR AL UW ORANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Vandaag, donderdag, wordt met min of meer feestelijk vertoon, het nieuwe winkelcomplex „Markthof" geopend. Een winkelcomplex, gele gen aan de Grote Markt, Marktstraat en Schoolstraat. Na vele jaren van voorbereiding startte vorig jaar Bouwmaatschappij Janssen met de bouw, welke het aanzien van de Grote Markt en om geving intussen drastisch heeft ge wijzigd- Onderdeel van, en ingesloten tus sen dit winkelcomplex, kwam reeds eerder van de grond de nieuwe zaak van Ebberink. Als winkel met de grootste opper vlakte is hier ondergebracht van de Koppel Meubelen (eigenaar van het complex), welke een gedeelte van de eerste verdieping en de gehele twee de verdieping in beslag neemt, daar bij bovendien op de begane grond langs de trappenhal, nog een kleine showroom heeft. Op de eerste verdieping wordt te vens gevestigd een „Resto Quick-in", waar het winkelende publiek (en anderen) een kop koffie en alles wat daar zo bij hoort kan nuttigen. Op de begane grond aan de Markt- zijde is gevestigd juwelier M. v. d. Veen. Aan de Marktstraat-zijde heeft Nimco schoenfabrieken onderdak ge vonden, met daarnaast Electro Ja- afdeling keukens. Dezelfde zaak heeft verder nog aan de School straat een afdeling voor electro ap paratuur in de meest uitgebreide zin. Als zeer gewaardeerde attentie gaan de gezamenlijke winkeliers van de Markthof alle patiënten van het St. Elisabeth-ziekenhuis dit weekend verrassen met een fruitmand. In feite is dit winkelcomplex nog niet compleet, want vanaf de Grote Harkt is via het pand Creemers een doorbraak gepland naar de School straat, om daar dan tevens aan te sluiten bij de ingang van het toe- comstige winkelgebied De Rose Vlek. daar de onderhandelingen over die ioorbraak zijn nog steeds niet afge- ond, en het laat zich aanzien dat Passage niet op korte termijn verwezenlijkt kan worden. Overigens zijn hiermede de bouw- aktiviteiten op de Grote Markt nog niet ten einde. Zijn we goed inge licht dan wordt in het pand Seuren t.z.t. ondergebracht de A. S. auto- en sport-shop. Deze winkel zou van af de Grote Markt doorgetrokken Iworden naar het Schoutenstraatje tegenover de daar nu in aanbouw zijnde winkels. Ook voor de hoek Marktstraat Eindstraat zouden nog bouwplannen bestaan, zodat men mag aannemen, dat in dit gebied voorlopig nog ak- tiviteiten genoeg ontwikkeld wor den. Het geheel zal t.z.t. afgerond worden met de reconstructie van Marktstraat, Grote Markt en Hof straat, tot wandelgebied. In een onlangs gehouden ver gadering van „het winkel-centrum jVenray" zijn een reeks van aktivi teiten voor dit jaar op een rijtje ge zet. Allereerst zal men als een z.g. lente-aktie, in de week voor Pasen, van 5 t.m. 13 april, wederom een loterij opzetten. Het totaal aan geld prijzen welke op de gratis loten te verdienen valt, ligt bij de achtdui zend gulden. Vervolgens wordt op woensdag 2 mei wederom een kindermarkt ge houden, waar de jeugd zelfgemaak te of overbodige spullen aan de man kan brengen. Op vrijdag 29 juni staat een stand werkersconcours op het programma. Men zal proberen hier zo veel mo gelijk deelnemers voor te vinden. Een kunst- en antiekmarkt is ge pland voor 13 en zaterdag 14 juli, terwijl 14 dagen later op 27 en 28 juli wederom een braderie gehouden wordt. Als afsluiting van de zomer zijn weer „Winkelcentrum-feesten" in september gepland. Vanwege het succes in het jongste verleden, zullen ook in de komende lente- en zomerweekends, muziek gezelschappen, joekskapellen en drum- en showbands uitgenodigd Worden muzikale rondwandelingen door het centrum te verzorgen. Los van dit j.winkel-centrum"- gebeuren staat voor het pinkster weekend, (eerste zondag in juni) nog een „buitenspel" op de agenda. Zaterdag 24 maart a.s. rtm half vier zal burgemeester mr. H. J. M. Defesche de in het oude gemeente huis aan de Grote Markt onderge brachte Venrayse Muziekschool officieel openen. Daarop .aanslui tend wordt van vijf uur tot half zeven een receptie gehouden. De volgende week, zondag 1 april, wordt van twee tot vüf uur in de school „open dag" gehouden om belangstellcden de gelegenheid te geven de nieuwe huisvesting van de muziekschool te komen beky- Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Vrijdag 23 maart a.s. gaan de Broeders van Liefde in Venray feest vieren, omdat het dan 50 jaar ge leden is dat Broeder Ephisius Drab- bels (Venrayer van geboorte) toetrad tot de kongregatie van de Broeders van Liefde. De feestviering begint met een plechtige H. Mis van dankbaarheid in de kapel van het psychiatrisch centrum St. Servatius, in welke in richting Broeder Drabbels vele ja ren als verpleegkundige heeft ge werkt. Van 16.30 tot 18.00 uur is er gelegenheid de gouden jubilaris te feliciteren tijdens een receptie in Den Kerkdijk van St. Servatius. Na het afleggen van zijn klooster geloften heeft Broeder Drabbels bij na tien jaar als verpleegkundige ge werkt in verschillende psychiatri sche inrichtingen van de Broeders van Liefde in België, o.a. in Gent, Zelzate en Bierbeek. Ook in ons land was hij als zodanig werkzaam in Noordwijkerhout en Eindhoven, en natuurlijk in St. Servatius in Venray, waar hij meer dan twintig jaar verpleegkundige was en onder meer hoofd van de verpleging is geweest. Voor zijn pensionering was Broeder Drabbels nog een aantal ja ren hoofd van het Herstellingsoord voor alkoholisten in Huize St. Pas- chalis te Oostrum. Broeder Drabbels verblijft thans in het Broedershuis, Geysterseweg 3 in Oostrum, waar hij nog intensief met de duivensport bezig is. Op vrijdag23 maart a.s. zullen ve le familieleden van de jubilaris naar Venray komen, voorzover ze al niet in Venray wonen, en vele van zijn medebroeders uit het hele land om samen met Broeder Drabbels dit 50- jarig kloosterjubileum te vieren. De nu 69-jarige jubilaris, die eigenlijk al op 2 februari j.l. 50 jaar Broe der van Liefde was, heeft nog ge probeerd zich aan een feestviering te onttrekken, maar dat is hem niet gelukt. Zowel de Broeders van Lief de alsook vele medewerkers van St. Servatius hebben er behoefte aan dank te brengen voor de grote inzet van de jubilaris ten behoeve van de kongregatie en voor de patiënten van St. Servatius in zijn lange ver plegersloopbaan. ken .Het is beslist de moeite waard om eens te gaan zien hoe dit ge bouw, waarin tientallen jaren het gemeentelijk bestuurscentrum ge huisvest is geweest, is getransfor meerd tot muziekschool. Tijdens de open dag zullen directeur en medewerkers aanwezig zijn voor het geven van de nodige informa tie. Zaterdag om 6 uur start van diver se plaatsen in Venray een stertocht van verschillende muziekkorpsen. Al musicerende trekken zij op naar de muziekschool waar omstreeks 18.30 uur gezamenlijk de mars „Arosa" wordt uitgevoerd. Ondanks het feit, dat op de mu ziekschool „pas" op 1 april 1971 of ficieel met het muziekonderwijs is begonnen, mag de school toch al bogen op een achttienjarige geschie denis. In het jaar 1961 werd voor het eerst gesproken over de wenselijk heid tot stichting van een Venrayse Muziekschool. Twee jaar later was men zo ver, dat een commissie van voorbereiding kon worden ingesteld. Weer twee jaar later volgde het eer ste beginselbesluit van de gemeente raad. De eerste financiële medewer king werd in 1969 toegezegd en in dat jaar volgde de definitieve op richting van de gemeentelijke stich ting, waarvoor de acte op 6 maart 1970 werd gepasseerd. HUISVESTINGSPERIKELEN Van het begin af aan heeft de Venrayse muziekschool gekampt met huisvestingsmoeilij kheden. In het prille begin werd gedacht aan onderDrenging van de scnool in het voormalige belastingkantoor aan de Stationsweg 11-13. In de raads vergadering, waarin voorgesteld werd een ton beschikbaar te stellen voor het in orde brengen van deze panden werd door de raad de vrees voor geluidshinder naar voren ge bracht. Om hier achter te komen stelde burgemeester Schols voor „een beat leest in het gebouw te houden en dan te kijken wat er van buurt over blijft...." Het beatfeest is er nooit gekomen, maar huisvesting in de panden aan de Stationsweg ook niet. Op 1 april 1971 werd n.l. met het geven van muziekonderwijs begon nen nadat de heer Louis van den Hoonaard op 1 januari tot directeur was benoemd in het pand Grote straat 1, naast het voormalige ge meentehuis. Het begin was er, geluk kig, maar de huisvesting volkomen ontoereikend. Ongeveer gelijktijdig werd de oude Latijnse School tot muziekschool „gepromoveerd" en la ter werd aanvullende huisvesting ge vonden in pand Grotestraat 11, waar in destijds dr. Vercauteren woonde. Pand Grotestraat 1 heeft overigens maar zeer korte tijd als muziek school gefungeerd, omdat het ge bouw nodig was voor het onder brengen van gemeentelijke diensten. Op gemeentelijk niveau bleef men evenwel nadenken over een passen de ruimte voor de steeds groeiende school. Zo werd gedacht aan het oude ziekenhuis aan de Merselose- weg, aan het gemeenschapshuis (cultureel centrum) en San Damiano aan de Paterslaan. Van vrije recen te datum dateren de plannen om de muziekschool onder te brengen in het toen pas aangekochte oude ly ceum aan de Leunseweg. Het werd tenslotte het oude ge meentehuis, toen de daarin geves tigde gemeentelijke diensten ver huisden naar het voormalige Jerusa- lemcomplex. Dit overigens tot onge noegen van degenen, die voorstan der waren voor het onderbrengen van een Venrays museum in dit ge bouw. Ondanks -alle huisvestingsproble men, bleek al direct, dat de school in een grote behoefte voorzag. Kon op 1 april worden begonnen met de eerste amv-lessen, het volgende jaar kon worden gestart met de eerste instrumentale opleidingen. De komst van een consulent muzikale vorming voor de basisscholen in 1978 was een belangrijke mijlpaal in het bestaan van de Venrayse muziekschool. En dat de Venrayse Muziekschool zich werkelijk in een grote belang stelling mag verheugen, mag wel blijken uit het feit, dat momenteel de school wordt bezocht door plm. 1200 leerlingen uit Venray en om geving. Het is zoiets als het intrappen van een open deur, wanneer we zeggen, dat er een grote woningnood heerst in Venray. Volgens de laatste offi ciële cijfers van de gemeente ston den er op het laatst van vorige maand niet minder dan woning zoekenden ingeschreven. Wethouder G. Schols, die verantwoordelijk is voor het bouwbeleid in de gemeente, zal uiteraard de eerste zijn, die ter relativering van dit zeer hoge cijfer zal wijzen op het „betrekkelijke" van dit totaalcijfer. Immers, hoeve- len staan nog op de lijst van wo ningzoekenden ingeschreven, terwijl zij óf reeds geslaagd zijn in het vin den van woonruimte (zonder zich te hebben afgemeld) óf een woning zoeken terwijl zij nog over woon ruimte beschikken. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 0,90 Alleen gelukte foto's be talen I Gp woensdag 28 maart a.s. zullen i.v.m. een oefening straaljagers van uit diverse, ongebruikelijke richtin gen over de vliegbasis „De Peel" vliegen. De vluchten kunnen tussen 09.00 en 16.00 uur verwacht worden. Het veroorzaken van overbodige ge luidshinder wordt zoveel mogelijk vermeden. Reserve datum voor deze oefening is donderdag 29 maart. Maar daar zal weer tegenover staan, dat niet alle woningzoeken den staan ingeschreven in de regis ters van de woningbouwvereniging. Uiteraard zijn er, die nergens staan ingeschreven en op eigen houtje zoeken, maar er zijn er ook, die bij de verschillende makelaars èn bij de woningbouwvereniging staan inge schreven. Waarmee we maar willen zeggen, dat het inderdaad moeilijk is het exacte cijfer van woningzoe kenden te geven. Feit is toch, dat het er op dit mo ment veel te veel zijn. Gelukkig heeft de gemeente groot se plannen voor de aanpak van de (te) lang stilgelegen woningbouw. Behalve de woningbouw in Land- weert, waarmee dit jaar wordt be gonnen, staan er plannen op stapel voor de bouw van woningen aan de Zuidsingel (tegenover de sportvel den), voor een- en tweepersoons huishoudens; het invullen van de open plekken aan de Kruisstraat; voor woningbouw tussen Leunseweg en Antoniusstraat; op de hoek van de Langstraat en aan de Fr. Michelsstraat. Als al deze plannen zijn gereali seerd en gevoegd worden bij het ge reedkomen van de woningen in het plandeel Kulut II van het bestem mingsplan Veltum II, dan zal met de woningnood wel weer mee gaan vallen. Bovendien ligt het in het verschiet, dat mensen, die in West einde gaan bouwen, hier en daar in Venray weer een woning beschik baar stellen voor anderen, die nog geen woning hebben of graag een betere woning willen hebben. Tot zover de woningnood. Maarbehalve gebrek aan wo ningen, bestaat er in Venray ook nog steeds een groot gebrek aan ge bouwen. Deze gebouwennood be staat overigens al vele jaren en het ziet er niet naar uit, dat binnen af zienbare tijd hiervoor een oplossing zal komen. Elders in dit blad vindt men een artikel over de muziekschool, die na vele jaren eindelijk haar eigen „ho me" officieel kan laten openen. In dat artikel is sprake van de panden Grotestraat 1, Grotestraat 11, Latijnse school, oud ziekenhuis en oud gymnasium aan de Leunseweg. Na de muziekschool kwam de ge meente in het pand Grotestraat 1 en na de verhuizing van de gemeen telijke diensten naar „Jerusalem" vond.de politie hierin onderdak. Ook het pand Vercauteren (Grotestraat 11) biedt thans „huisvesting" aan de politie, die tevens nog over „barre leefomstandigheden" beschikt in de beide van de rijkspolitie overgeno men panden aan de Wilhelmina- straat. En nog steeds ziet het er niet naar uit, dat aan de abominale woontoe stand van de politie spoedig een ein de komt al liggen de grond en de plannen al heel lang klaar. Nu kan men de politie horen ver zuchten: waren we destijds maar naar het oude ziekenhuis aan de Merseloseweg of naar het oude gym nasium aan de Leunseweg gegaan. Het Administratief Dienstencen trum en de Vrije Akademie zijn in tussen gelukkig met de voor hen in het oude ziekenhuis gevonden op lossing en tal van verenigingen me nen vooralsnog gelukkig te zijn met de voor hen in het oude gymnasium gevonden ruimte. Of zij het straks financieel kunnen trekken is een tweede Misschien hoopt de politie toch nog stiekum op het vrijkomen van het derde deel van Jerusalem, dat wèl van de gemeente is, maar wordt verhuurd aan de scholengemeen schap. Mèt de officiële opening van de Muziekschool in het voormalige ge meentehuis aan de Grote Markt, liggen de mensen, die zo graag een museum of oudheidkamer in de La tijnse school willen, als aasgieren op de loer. Want ook de voorstan ders van een museum zijn mèt de politie een behoorlijke grote groep „woningzoekenden". Maar er heeft zich intussen al weer een nieuwe gegadigde gemeld voor de Latünse school, met name schutterü 't Zandakker. Na jaren lang in de Henseniusstraat gehuis vest te zijn, meent men nu de ver eniging uit de café-sfeer te moeten halen Dan hebben we het nog niet ge had over het wijkcentrum in Vel tum en een dergelijk centrum in Brukske. Gepraat is hier veel over en de plannen zijn te voor en te na doorgesproken. Doch waarschijnlijk is de financiële polsstok te kort om MAKELAARSKANTOOR de sprong van plan tot uitvoering te maken Ook hebben we het dan nog niet gehad over de brandweer, die ten gevolge van de groei van Venray wel uitbreidt, maar geen ruimte ge noeg heeft voor stalling van haar voertuigen. Dan mogen tenslotte de Scouting groep en andere groeperingen, die wèl ruimte nodig hebben, maar mis schien minder hard aan de noodbel trekken aan dit inmiddels toch wel indrukwekkende lijstje van gebou wenzoekenden worden toegevoegd om te concluderen, dat ook de ge bouwennood in Venray groot s. De invoering van de rijksbijdrage regeling sociaal/culturele aktivitei ten heeft verschillende veranderin gen veroorzaakt in de subsidiëring van allerlei voorzieningen op dit terrein. Een van deze veranderingen is o.m. het vervallen van de tot nu toe mogelijke investeringssubsidies vanwege het Ministerie van C.R.M. in de stichtingskosten van o.a. jeugd- en jongerenaccommodaties. In een brief van 14 december j.l. hebben de gezamenlijke Noord Lim burgse gemeenten geprotesteerd te gen dit besluit, omdat naar hun me ning dit een nadelig effect kan sor teren voor plannen in de diverse ge meenten. In een antwoord op 12 februari j.l. heeft het ministerie laten we ten, dat dit besluit onherroepelijk is. Gelijktijdig liet het ministerie door schemeren, dat het niet overtuigd is van de gevreesde teruggang. Om dat deze stelling niet verder wordt toegelicht, is de vrees van de ver schillende gemeenten niet weggeno men. Integendeel. Men is n.l. bang dat het ministeriële standpunt ook gevolgen heeft voor het provinciale subsidie conform subsidieregeling bevordering sociale ontwikkeling Limburg. Omdat deze subsidieregeling een duidelijke relatie heeft met de hier boven gesignaleerde problematiek hebben b. en w. van Venray een brief geschreven naar Gedeputeerde Staten van Limburg. Hierin wordt Gedeputeerde Staten verzocht na te gaan in hoeverre de provinciale subsidieregeling zodanig zou kunnen worden aangepast, dat eventuele negatieve gevolgen voor de gemeenten hierdoor zouden kun nen worden opgevangen. Ten overstaan van het stichtings bestuur St. Elisabeth-ziekenhuis te Venray mocht deken L. Theunissen vorige week vrijdagavond aan dok ter Sj. de Jong de vererende mede deling doen dat deze oud-genees heer-directeur onderscheiden was met de St. Silvester-orde. Deze pauselijke onderscheiding was een erkenning voor de wijze waarop dokter de Jong zijn katholieke ge loofsovertuiging gedurende zijn werkzaamheden als arts in Venray heeft uitgedragen. De St. Silvester-orde werd in 1841 ingesteld door Paus Gregorius XVI en in 1905 door Paus Pius X enigs zins hervormd. De versierselen welke bij deze rid derorde behoren werden door mevr. de Jong opgespeld. Reeds eerder mocht dokter de Jong voor zijn verdienstelijk werk in Venray een Koninklijke onderschei ding ontvangen in de Orde van Oranje Nassau. Als opvolger van pastoor dr. Ge- lissen is benoemd tot pastoor te Oir lo de eerw. heer C. J. R. Buschman, thans nog pastoor van de parochie St. Petrus - Maria ten Hemelopne ming te Kerkrade-Chèvremont. Op zaterdag 7 april a.s. zal pastoor Buschman door Deken L. Theunis sen, tijdens een eucharistieviering geïnstalleerd worden. Deze plechtig heid begint om 18.30 uur. Na de dienst is er in de kerk ge legenheid om met de nieuwe pastoor kennis te maken. Zaterdagmorgen om tien voor tien kreeg Venrays politie een telefo nische melding, dat er in een wo ning aan de Largostraat een buta- gasfles was ontploft en dat twee personen bij die ontploffing gewond waren geraakt. Politie, brandweer en ambulance snelden met loeiende si renes naar de Largostraat, maar daar bleken de bewoners in alle rust te verkeren. Men zocht nog verder in straten welke op de Largostraat leken, o.a. de Allegrostraat. Maar ook daar heerste vredige rust. Wederom dus een valse melding. Het is de laatste tijd meermalen voorgekomen dat er zulke meldin gen worden gedaan. Een diepgaand onderzoek naar de dader is gaande en de politie heeft goede hoop die zeer binnenkort te kunnen achter halen.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1