VAMOS A VER VASTENAKTIES KERKELIJKE DIENSTEN Gemeenschaps- viering Venray 9 Jongerenviering Venray Drote Kerk Venray Parochie Paterskerk Kerk 't Zonnelied Brukske Parochie Vredeskerk Protestantse Kerkengemeenschap Parochie Oostrum Parochie Oirio Parochie Leunen Parochie Ysselsteyn Rectoraat Veulen Rectoraat Heide Rectoraat Vredepeel Rectorsat Smakt VASTENAKTIE NOORD LIMBURG BISSCHOPPELIJKE VASTENAKTIE III missiifanv Roermond van 17 tot en met 24 maart RD w n; Aanstaande zondag, 18 maart, is er n HALF ELF in de aula van de tvensschool, Bevrijdingsweg 2a, eer een eucharistische tafelviering Kjr jongeren van 16 jaar en ouder, oorganger: Ben van Bronkhorst. Aanstaande zaterdag, 17 maart, is om ZEVEN UUR in de aula van Levensschool, Bevrijdingsweg 2a, :r een viering voor jongeren van tot 13 jaar. Thema: Rondom de ;st. Voorganger: Frans Meijer. Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog- (kinderkoor), int. ouders Geurt- .•ns-Vermazeren jrd. Theodor mers pastoor Joos Arts. Zondag: derde zondag in de Veer- jdagentijd. 8.00 leesmis int. An- in Janssen Maria Vrencken- 'Espoir; 9.30 gregoriaanse hoogmis, .Gerardus Swinkels en Wilhel- Cremers bijzondere intentie; .00 nederlandse hoogmis, int. Hen- Camps Jan Aerts en Antoon Pel- f vwg. C.D. ziekenhuis. Maandag: H. Jozef, bruidegom an de heilige maagd. 9.00 voor oude „..itingen t.e.v. St. Jozef; 19.00 'oon Lemmens Antoon v. d. Berg echtgenote Ed Stevens en overl. Stevens-Bertrams. Dinsdag: 9.00 Antoon van Osch; GEBEDSDIENST. Woensdag: 9.0 W. Broers, echtge- Ote en overl. kinderen Johanna litems; 19.00 ouders Kleuskens- chten Con Pijls Johan de Bruyn zoon Piet. Donderdag: 9.00 Johan Verhoeven Willy Cato Gommans. Vrijdag: 9.00 ouders Seijbers- fijsers Johannes Willems en Ma- Reijnders; 11.00 mis van dank- gging bij een 25-jarig ambtsjubi- 14.00 plechtige huwelijks- liting Gertie Peters en Peter ilmsen; 15.00 plechtige huwelijks- uiting Wilma Rongen en Cor Ver- K>rt; 19.00 overl. ouders Pelzer aria Wismans-Geelen pverl. fam. an Es-Barents, Toos en Dick. Zaterdag: Maria Boodschap. 9.00 ijzondere intentie (R) Mieke amps; 19.00 Wim v. d. Munckhof overl. fam. overl. fam. Bouten- erschuren Henri Camps. Mededelingen: Zondag onder de mis van 11.00 u. is er kindercrèche in het zaaltje onder de sacristie. Leidsters: Het ty de Bruyn en Willeke Assel- bergs. Huwelijksafkondiging: Jos Cree- mers en Christel Jacobs. Dinsdagavond om 19.00 uur is er een gebedsdienst met het thema: Méns zonder franje. Zoals aan gekondigd is in de Bandelier wordt er zingend en biddend ui ting gegeven aan het verlangen om in alle eenvoud (zonder fran je) dienstbaar. Ieder die in de vastentijd ook het geoed bijzondere aandacht wil geven is van harte uitgeno digd. Twee bijzondere feesten vragen deze week onze aandacht: maan dag het feest van de heilige Jozef en zaterdag het feest van Maria Boodschap. Dit laatste wordt dit jaar gevierd op 24 maart. Achter in de kerk staat een grote bus waarin de zakjes met de bij drage voor de vastenaktie kun nen worden gedaan. Akolieten: Zaterdag 17 maart: 19.00 M. v. 'elt en Rutger Janssen. Zondag 18 maart: 8.00 uur Lilian itoffels en Susanne Claessens (lezer: rike Hijl); 9.30 Kees v. d. Helm en van Bers; 11.00 T. Huggers en I. Bistervels. Misdienaars: Maandag, woensdag, vrijdag: 19.00 ïarcel Hanen en Karin Bloemen. Vrijdag: 11.00 Manon Vullings en lorine van Hoof; 14.00 Maurice Ver- chuuren en Yvonne van Gerven; 5.00 Leon Stoffels en Bas Houba. Zondag 18 maart: H. Missen 7.30, 00, 11.45; hoogmis 10.15 gezongen loor de Zangers van St. Frans. Maandag: FEEST VAN ST. JOZEF. Vrijdag: 19.00 avondmis voor de ezinnen van de parochie. Zaterdag: vandaag wordt het feest an Maria's Boodschap gevierd. 5.00 (tegenheid om te biechten; 18.30 vondmis als zondagsviering. Mededeling: We hebben graag uw gevulde en- eiloppe van de Vasten-aktie terug de kist achter in de kerk. Laten die Zusters uit India helpen aan laar medische instrumenten! Dank F wel! Mis-intenties: Zaterdag: 18.30 overl. ouders Ars- bnen en overl. fam. Vermeulen- Hjkmans en Boeren-van Wees. Zondag: 7.30 voor de parochie; 100 Giel Kusters (v.w. de buurt); 0.15 Martien Hendrix en Jacobus ®n Veghel; 11.45 overl. Grootmoe- ter; 18.00 Petronella Brand-van lorck. Maandag: 8.00 Elisa Gregoria Wm en t.e.v. de H. Geest; 19.00 om p Gods zegen te verkrijgen. Dinsdag: 8.00 fam. Wlllemse-van Koutrik en Vermeulen-v. Dijkmans; '9.00 Wim v. d. Munckhof en overl. fam. en overl.' fam. Jacobs en Wien- tjes. Woensdag: 8.00 overl. familie; 19.00 Pastoor Arts. Donderdag: 8.00 Albert v. d. Boo gaard en Clarita Romijn-Snijders; 19.00 Giel Kusters en overl. ouders Smedts-Jeuken en kinderen. Vrijdag: 8.00 Leo Janssen; 19.00 Gezinsmis; Martien Wijnhaven en Jan Volleberg en overl. fam. Zaterdag: 8.00 oud-wijkzuster Janssen. Misdienaars en Akolieten: Zaterdag: 18.30 Willy v. d. Beke- rom en Geert Claes. Zondag: 7.30 René van Hooren en Tony Scholten, 9.00 Pieter en Eric Arts; 10.15. Ricky Douwes en Jos Claessens; 11.45 Henk en Leo Jan sen; 18.00 Arnoud Verhaeg en Hans van Geenen. Maandag, woensdag, vrijdag: 8.00 Edgar Janssen en Perry Eibers; 19.00 Geert Claes en Hans Kerstjens. Dinsdag, donderdag, zaterdag: 8.00 Alfons Pirlo en Gerard Schoenma kers; 19.00 Peter en Martijn Smelt. Zaterdag 17 maart: Euch. viering om 19.00 u. Geen kindercrèche. De eucharistieviering wordt opgeluis terd door het gemengd zangkoor de „Peelparels" van St. Anna o.l.v. Zus ter Laetitiae. Misintentie: Dhr. H. Hermans. Zondag 18 maart: Euch. viering om 19.00 u. Misintentie: Zr. Electa Misintentie: Mevr. H. Burgers-Hen driks. Woensdag 21 maart: Euch. viering om 19.0 Ou. Misintentie: Zr. Electa Gordijn. Deze dienst wordt verzorgd door de zusters en pastors. Iedereen is van harte welkom. Derde zondag in de Veertigdagen tijd. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Gertruda Madou-Klaassen. Onder deze mis zingt het kinder koor „De Vredesklokjes". Zondag: 8.00 leesmis voor roepin gen tot het priesterschap en het re- ligieuse leven; 9.00 leesmis voor overl. ouders van Ass-Dehoven; 10.00 hoogmis voor overl. Joos Si mons (Landbouwbelang) en bij gele genheid van een naamfeest voor de familie Schippers-Scheren en voor overl. ouders Vollenberg-Aerts. Ne derlandse gezangen met het kerke lijk zangkoor. 11.30 leesmis voor overl. Maria van Gerven-Cuppen; 18.30 avondrpis voor overl. familie Madou-v. d. Elzen. Maandag: Feest van St. Jozef, bruidegom van de heilige Maagd Maria. 19.00 avondmis voor vader en kinderen en voor overl. moeder en voor overl. Martir.us Jacobs. Dinsdag: 19.00 avondmis voor overl. Hein Arts en voor overl. Peter Pelzer. Woensdag: 19.00 avondmis voor overl. ouders Emiel Beerkens en Gertruda Pelzer en tot intentie van de deelnemers aan de Stille Omgang. Donderdag: 19.00 avondmis voor overl. Harry Linssen en familie en voor overl. Grad Geurts en overl. ouders Linders-van Herpen en voor overl. Piet Wilms. Vrijdag: 19.00 avondmis voor overl. Gerrit van Dijck en voor overl. Martinus Veormans. Zaterdag: Feest van Maria Bood schap. 19.00 avondmis voor overl. Peter Oomens en voor overl. Maria Hermsen-van Zwamen. Mededelingen: 1. Zondag onder de mis van half 12 kleutercrêche in de kleuterschool vlak b\j de kerk. Leidster: Mej. Jeannet van den Bekerom. 2. Denk aan het geven van uw vas- tenoffer. Wacht niet tot Pasen, maar doe het nü. Akolieten en misdienaars: Zondag: 8.00 O. Ingenpas, E. Wieg man, 9.00 C. v. d. Brand; 10.00 R. Beerkens, J. Jacobs, Th. Houwen; 11.30 M. Barten, A. Millen; 18.30 H. Willemse, R. Aben. Maandag, dinsdag, woensdag: 19.00 A. Teffer, A. Vercauteren. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 19.00 F. Peeters, J. de Bruyn. Zondag Oculi, 18 maart, om tien uur gezinsdienst, tevens bediening van de H. Doop door Ds. Heine. De extra-kollekte is voor de Theo logische Hogeschool, de Vrije Uni versiteit en het Nederlands Bijbel genootschap. Om vijf uur Vesper in de Her vormde Kerk te Blitterswijck. 17-25 maart Zaterdag: 19.00 overl. fam. Kes- sels-Nissen Lei van Soest (v.w. de oude buurt) Kinderkoor. Zondag: 9.00 Harry Vermeulen; 11.00 Toon Kleuskens (v.w. de buurt) Toon van Cuijck en overl. ouders (Gemengd koor). Maandag: 9.00 Marie Louise v. d. Brandt-Wcijs. Dinsdag: 9.00 gest. jaard. Jozef Jenneskens en echtgenote. Woensdag: 9.00 tot intentie Ver- meulen-Moorrees. Donderdag: 9.00 Theo Camps en Anna Verhoeven. Vrijdag: 9.00 overl. fam. Venne- kens-Verschuren. Zaterdag: 19.00 Lei van Soest (v.w. de buurt) Harry Achten. Misdienaarsbeurten: Zaterdag: 19.00 Marcel Janssen, Antoine Pelzer, Frank en Eddy Drabbels. Zondag: 9 00 Antoine Janssen. Marcel Darks, Jan Peeters, Marcel Linskens; 11.00 Alouis Mariens, Eric Jeuken, Nico Versteegen, Berry Oudenhoven. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis mnd. Sef Dircks en jaard. Piet Rongen. Zondag: 8.30 gez. H. Mis Johannes v. d. Sterren en Petronella Muijzers. 10.00 Hoogmis overleden familie Custers-Litjens en uit dankbaarheid. Maandag Feest van St. Jozef. 19.00 gez. H. Mis st. Martin Bomm en Maria Catharina Poels. Dinsdag: 19.00 gez. H. Mis over leden familie Janssen-Peters. Woensdag: 19.00 H. Mis Mathias Gooren en Gertrudis v. d. Water. Donderdag: 14.30 pl. Huwelijksmis bruidspaar Nelissen-Claessens. Vrijdag: 19.00 H. Mis. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis overl. familie Linskens-Heiligers en Mi chael. Derde zondag van de vastentijd. Zaterdag: 19.00 Ism. v. Martinus Heesen en overl. fam. Zondag: 8.00 leesmis v. Mathijs Litjens, echtgenote Jan van Meijel, echtgenote en overl. kinderen; 10.00 hgm. als gest. jrd. v Willem Jennis- kens; 11.15 lsm. v. Elly v. Berlo en Elly Loonen. Maandag: Feestdag van St. Jozef. 18.00 lsm. v. Bertha Peeters-Mar- tens; 18.30 lsm. voor een goede be slissing; 19.00 lsm. v. Jozef Litjens- Lucassen; 19.30 lsm. v. Peter Gou- mans en echtgenote. Dinsdag: 18.00 lsm. v. pastoor de Bot Jan van Meijel, echtgenote en overl,. kinderen; 18.30 weekd. v. Ma ria Loonen-Scheffers; 19.00 lsm. v. Maria Achten-v. Dijck en overl. ouders. Woensdag: 18.30 weekd. v. Harry Asselberghs; 19 00 gest. jrd. v. Piet Loenen, echtgen. en Jan Loenen; 19.30 weekd. v. Piet Vullings t.e.v. H. Jozef (C). Donderdag: 7.30 lsm. v. overl. ouders en kinderen Baltussen-Loo- nen. Vrijdag: 18.30 lsm. v Martinus Heesen en overl. fam.; 19.00 lsm. uit dankbaarheid fam. Janssen-Bovée. Zaterdag: 19.00 lsm. v. Otto Ste vens en uit dankbaarheid. Misdienaars: 18.30 19.00 Al Janssen. J. Janssen; Akolieten: 8.00 W. v. Meijel; 10.00 G. Voermans, H. van Rhee en R. Duijkers. Vastenaktie: Wy hebben het zó goed dat wy de mens in onderont wikkelde landen moeten helpen. boekhandel van den munchhof is ooh dinsdags de gehele dag geopend 3e zondag van de Veertigdagen tijd. Zaterdag: 19.00 H. Mis v. Maria van Soest-Swinkels en Theo. Zondag: 8.30 H. Mis v. overl. fam. Eeren-Heynen; 10 00 gest. jgt. voor Hendrikus v. d. Ven en Theo v. d. Ven; 11.30 H. Mis v. Jac. Emonts. Maandag: 8.00 weekd. v. Jan Spreeuwenberg. Dindsdag: 8.00 H. Mis t.e.v. Maria, behoudenis der zieken; 8.30 weekd. v. Harrie Peeters. Woensdag: 8.00 H. Mis v. overl. moeder; 8.30 weekd. v. Mevr. Swin- kels-Verschuuren. Donderdag: 8.00 H. Mis v. Maria Vergeldt-Burgers; 8.30 maandd. v. Hendrika Vullings-Janssen. Vrijdag: 8.00 H. Mis uit dankbaar heid. Zaterdag: 19.00 H. Mis v. Hendri kus v. d. Weyer nms. Ruiterclub. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Henny Michels en Rob Koonings. Zondag: 8.30 John Michels en Wil ly Hendriks; 10.00 Robert Stevens en Francis v. d. Hoff; 11.30 Robert van Ass en Richard Juwett. Beste Parochianen. Vorige week hebt U allen kunnen horen hoe belangrijk het project is dat wij gekozen hebben voor de Vastenaktie. Zoals U al weet zullen er twee inzamelingen zijn voor dit project waarvoor U de zakjes al hebt ontvangen. Wilt U a.s. zaterdag of zondag uw eerste zakje met uw hopenlijk goede en gulle bijdrage meebrengen naar de kerk en het in de grote bus achter in de kerk stop pen? Monseigneur Sol rekent op U allen! En vooral de mensen waar voor hij grote zorgen heeft. Bij voor baat heel hartelijk dank namens hem en zijn mensen, onze mede christenen! Zondag 18 maart: 3e zondag van de Veertigdagentijd. Zaterdagavond om 7 uur Hoogmis uit dankbaarheid fam. Reintjes. Zondag: 9.45 Hgm. uit dankbaar heid fam. M.; 11.15 Hgm. zal Ber v. Ooi en over!, fam. Maandag: 8 uur lsm. ter ere van de H. Jozef. Dinsdag: 8 uur Ism. zal. Willem en Theodórus van Opbergen en overl. fam. Woensdag: 8 uur lsm. overl. fam. v. d. Ligt-Bankers. Donderdag: 8 uur lsm. overl. fam. Reintjes-Jacobs. Vrijdag: 8 uur Ism. zal. Antonia Janssen-Sanders. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. overl. fam. Geurts-Ambrosius. Akolieten voor 18 maart: L. Rein tjes, W. Fleurkens, R. Weys. Misdienaars: van Dongen - van der Ligt. Eerste inzameling vastenaktie. Derde zondag in de Veertigdagen tijd. 18 maart 1979. Zondag: 8 uur H. Mis voor het'rec toraat; 10 uur Hoogmis voor Johan nes en Henricus van Kempen en Ger. van Kempen-Friesen. Akolie ten: Peter Nellen en Jos Michels. Misdienaars van de week: Twan- ny Achten en Jopie Drabbels. Maandag: H. Jozef, bruidegom van de heilige Maagd Maria. 8 uur H. Mis voor Sef Willems. Dinsdag: 8 uur H. Mis t.b.i. Woensdag: 8 uur H. Mis voor Toon Huisman v.w. zijn vrienden. Donderdag: 8 uur H. Mis voor Gi- na Droesen. Vrijdag: 8 uur H. Mis voor Petro nella van Dijck-Wismans en Gerar dus Wismans. Zaterdag: Hoogfeest van Maria Boodschap. 8 uur H. Mis; 19.30 uur Avondmis voor de overleden ouders Engelbertus Nellen en Helena Rut ten. Zaterdag 17 maart: 19.30 avond mis v. d. zielerust van T. Botden. Zondag: derde zondag van de Vas tentijd. 10 u. hoogmis t.b.i. Maandag: H. JOZEF .8 u. tot int. van fam. Nabuurs-v. d. Broek. Dinsdag: tot int van fam. v. d. Heuvel-Peters. Woensdag: v. d. zielerust van Ben Coolen. Donderdag: v.d. zielerust van Ant. Wcerts. Vrijdag: v. d. zielerust van Johan van Keijsteren. Zaterdag: MARIA BOODSCHAP. 19.30 avondmis v. d. zielerust van S. van Vegchel. Zaterdag 17 maart: 8.45 H. Mis in de Jozef kapel t.e.v. de H. Jozef; 19.00 Avondviering tot int. van moe der Koenen en voor overleden Peter Antoon Koenen, Christina Koenen, overl. ouders Verstegen-Kuypers, Henrica Bastiaans-Huvgen, overl. fam. v. d. Munckhof en voor overl. fam. Slaats-Peters. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor Mechtilda Beckers-Lenssen; 8.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef; 10.00 Plechtige Hoogmis ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van onze nieuwe St. Jozefkerk, door kardinaal Alfrink. Deze dienst wordt opge luisterd door de zangvereniging Vondel uit Vierlingsbeek; 11.30 H. Mis ter ere van de H. Jozef tot int. van fam. Clabbers-Pieterse; 15.00 Gebedsdienst ter ere van de H. Jo zef. Maandag: Hoogfeest van de H. Jo zef. 8.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor een overl. moeder; 10.00 Hoog mis opgedragen door Mgr. Moors t.i.v. Jan Logtens en Bedevaart Dies- sen; 11.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef; 15.0 Gebedsdienst t.e.v. de H. Jozef; 19.00 Avondviering ter ere van de H. Jozef voor overl. ouders Nellen en voor fam. Peters-Verstegen. Dinsdag: 8.45 H. Mis in de Jozef kapel t.e.v. de H. Jozef; 15.00 Ge bedsdienst Servaas Spraeland. Woensdag: 8.45 H. Mis t.e.v. de H. Jozef in de St. Jozef kapel; 9.30 H. Mis voor bedevaart Uden; 15.00 H. Mis voor bedevaart Schuttersveld; 19.30 H. Mis voor bedevaart vrou wen vereniging Oostrum. Donderdag: 8.45 H. Mis in de Jo zefkapel voor fam. van Loon-Pey- mans; 15.00 Gebedsdienst bedevaart de Kruuze. Vrijdag: 8.45 H. Mis in de Jozef kapel voor fam. van Goudsmid en van Loon en voor genezing van een ernstige zieke. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo próximo es el tercer domingo de Cuaresma y la fiesta de San José. En nuestra capilla, Over- loonseweg 2, a las once de la mana- na el Padre Juan bautizarè a Boy Alejandro, el hijo de Manuel Rami- re zy Wil Ramirez Verhoeven; luego: la Misa cantada en honor de San José por el descano eterno del Sr D Pedro Juan Verhoeven el padre de Wil Ramirez Verhoeven. Los felices padres del recién bautizado les in- vitan en una copa en su casa, Eli- giusweg 40 en Venray. Hasta la vista! NOTICIAS CULTURALES El dia 4 de abril tendran lugar en Espana las elecciones municipales en Espana; para poder participar en es- tas elecciones valen las mismas coniciones que para las elecciones de marzo hasta la reducción en los billetes ida y vuelta de Iberia. Mas informaciones en la salita del con- vento donde estèn a su disposición bastantes revistas y diarios. Hasta la vista! Verzoeken om hulp uit Benin en Burundi Twee landen waarvan we eigen lijk maar weinig weten. Benin ligt in West-Afrika, aan de kust, en heet te vroeger Dahomcy. Het is een re publiek met 2,6 miljoen inwoners. Ongeveer 14° o van de bevolking is kristelijk, l7°/t islamitisch. In Benin krijgt slechts 30° van de kinderen onderwijs. Landbouw is in dit land verreweg het belangrijkste bestaans middel, de industrie is nauwelijks ontwikkeld. Tot in de tweede helft van de vorige eeuw was Dahomey een van de belangrijkste centra van de slavenhandel. Het land is sinds 1960 onafhankelijk. De katholieke Kerk is er nauw betrokken bij de plattelandsontwik keling. In dat kader wordt aan Noord-Limburg een bedrag van 6.000 gulden gevraagd voor de fi nanciering van vormingsprogram ma's voor vrouwen in 4 dorpen bui ten de hoofdstad Porto Novo. Bo vendien is 20.000 gulden nodig voor de bouw van een vormingscentrum voor gehandicapten. Burundi, sinds 1962 onafhankleijk, ligt als een dwergstaatje tussen Zaïre en Tanzania in Centraal Afri ka Het land heeft 3,5 miljoen in woners 83°.o bantoe-negers, 1% pyg meeën.) Een opvallend groot deel van de bevolking is roomskatholiek (40°/«). Het onderwijs wordt voorna melijk door de missie gegeven, waarvan nu de helft van de jeugd profiteert. Ook Burundi leeft vooral van de landbouw (koffie vormt 75#.'o van de export), de nadruk ligt op zelfvoorziening. Het gemiddeld fa milie-inkomen schommelt rond de 200 gulden per jaar. In Burundi wil de Vastenaktie dit jaar een dieselmotor financieren, de nodig is voor de stroomvoorzie ning in de gemeenschapswerkplaats van de plaats Busiga. De werkplaats is eeh coöperatieve organisatie voor jongeren. Gevraagd bedrag 17.000 gulden. Het projekt past in het on derwijsbeleid van de Kerk, dat im mers gericht is op de verzorging van vorming en ontwikkeling van kwetsbare groepen. Het grote so ciaal-economische probleem van Bu rundi, met 2°/o bevolkingsgroei per jaar, is namelijk de werkvoorzie ning voor jongeren .Bij elkaar 33.000 gulden voor kerkelijk pionierswerk in Benin en Burundi. Dat bedrag vraagt de Vastenaktie aan Noord- Limburg .Kleine stappen in de goe de richting, mogelijk gemaakt door onze christelijke solidariteit. Help mee, van Kerk naar Kerk. Vastenaktie Noord-Limburg, giro 225.79.19. Waarom wij de vastenaktie van de bisschop steunen In ons vorig artikel hebben we op de vraag, waarom wij de bis schop steunen, geantwoord dat hij de verantwoordelijke leider van ons bisdom is. Hij vertegenwoordigt voor ons Christus zelf. Willen wij werke lijk Christus toebehoren dan moeten wij de bisschop volgen. Maar wij zeiden daarbij ook, dat deze houding van ons geen blinde gehoorzaamheid is, geen zinloze on derwerping. Integendeel, wij zijn ook overtuigd van de gerechtvaar digdheid van de argumenten, waar om hij zich van de landelijke vas tenaktie distantieert. Deze argumenten zijn in het kort deze: 1. het doel van de landelijke aktie is niet echt kerkelijk en missio- 2. dientengevolge liggen ook de pro- jekten door die aktie gepropa geerd niet op direct missie-pasto- reel terrein. Ja zij zijn zelfs dik wijls missie-vijandig en anti-ker kelijk gericht. Deze 2 stellingen willen we nu na der verduidelijken. Ad 1). Welk is dan het doel dat door de landelijke vastenaktie wordt nagestreefd? De landelijke vastenaktie ziet haar doel bijna uitsluitend liggen in de materiële verheffing en de politieke bevrijding van de mensen in de ont wikkelingsgebieden. Van geloofsver kondiging, van het brengen van de Blijde Boodschap mag daarbij alleen nog maar sprake zijn, in zoverre als ze de geestelijke en godsdienstige cultuur van die volkeren in stand houdt en bevestigt .Daar deze ech ter, volgens de mening van de lei ders van de landelijke vastenaktie, door de katholieke leer en levens beschouwing veelal meer geschaad dan gebaat wordt, moet men op de verkondiging van het Evangelie zo weinig mogelijk de nadruk leggen en ook geen steun geven aan het zuiver f»astorele werk. Daarentegen ziet de vastenaktie van ons bisdom als haar doel de be vordering van de geloofsverkondi ging, zoals die door de missie-aktie van de kerk der eeuwen steeds na gestreefd is. Haar doel is dus de prediking van de Blijde Boodschap aan de volkeren van de derde we reld en het planten van de Katho lieke Kerk in die gebieden. Z(j gaat er dusvanuit dat voor alle mensen de wire bevryding eerst gebracht wordt door de verkon diging van het Evangelie en dat in deie bevryding óók de mate riële verheffing en de politieke bewustwording vanzelf opgesloten ligt. Hiervoor is het dan ook dat verre weg de meeste missionarissen zich ook nu nog van ganser harte en met al hun krachten inzetten. Jan Derix, die in het Dagblad voor Noord-Limburg het alleenrecht heeft om in hoofdartikelen de lan delijke vastenaktie te propageren de vastenaktie van ons bisdom mag door zUn toedoen in genoemd blad alleen maar ter sprake komen in in gezonden stukken van de lezers moet dat ondanks zich zelf toegeven, als hij in zijn artikel van 3 maart 1979 pater Walther v. d. Hout over diens missionaire opvatting laat zeg gen: Inderdaad, wij spreken nog van heidenen. Wij zijn hier geko men om mensen te bekeren tot ons geloof. Er is een duidelyke behoefte van de mensen om bij onze kerk te behoren. Het geloof dat wij brengen bevrydt de Afrikaanse mens van zijn angsten, die voortkomen uit hun traditionele bijgeloof, het animisme. Het Evangelie en de RUbel ervaren ze als bevryding. Onze God is er Een van liefde, niet van bangmake rij." Ad 2). En uit die verschillende doelstellingen die de landelijke vas tenaktie en die van ons bisdom heb ben, komt dan vanzelf de verschil lende gerichtheid van de projekten voort. De gerichtheid van de projekten der landelijke aktie gaat uit naar zuiver materieel of hoogstens cul tureel verheffende projekten. Zo le zen we b.v. in het blad Trouw van 23 jan. '79: „Als je om geld vraagt om het eigenlijke kerkelijke leven te ontwikkelen en te verdiepen, om godsdienstige centra te bouwen en te bemannen in de steden.of om aan de plattelandse bevolking een verzamelplaats te geven om te ge loven. dan krijg je nul op het rekest, dat moeten we zelf maar zien. Daar is geen geld voor!" En de bisschoppen van Kenya, Oeganda .Tanzania, Zambia en Ma lawi schrijven in een memorandum, aangeboden aan Z.E. Julius,, Kardi naal Döpfner, de vorige kardinaal van München: „Gedurende onze ge zamenlijke besprekingen is één zaate speciaal naar voren getreden, n.l. het probleem om alsnog steun te krijgen voor ie specifieke pastorale projekten. Hiervoor hulp te verkrij gen wordt steeds moeilijker en moei lijker. zoals b.v. voor kerkenbouw, exploitatie van parochies, vorming en levensonderhoud van katechisten. effectieve bevordering en begelei ding van roepingen en religieus le ven. Dat alles wordt ernstig in ge vaar gebracht of onmogelijk ge maakt door de steeds groeiende ten dens om het missie-ideaal te beper ken tot enkel materiële hulpverle ning en ontwikkelingswerk". In het spoor van moderne z.g. „missiedeskundigen" is zo de lande lijke vastenaktie, waaronder ook de vastenaktie Noordelijke Limburgse dekenaten en het door de bisschop gedesavoueerde B.I.S. ressorteert, van mening, dat dc projekten niet langer meer de opbouw van de jon ge bisdommen in de landen van de derde wereld moet zijn door de pre diking van het Evangelie en het planten van de katholieke kerk al daar, maar enkel de materiële ver heffing van de bevolking. Ja, erger nog, de projekten zijn er ook dik wijls op gericht verandering in de structuren van die landen te bren gen en de overgang te verwezen lijken van een z.g. kapitalistische naar een communistische maat schappij. Daarbij wordt aan de hei dense religie's en culturen een gro tere waarde toegekend dan aan de verkondiging van de Blijde Bood schap, welke nog maar enkel be schouwd wordt als een overblijfsel uit de koloniale tijd. Zo voert dat dan tot besteding van gelden welke n.b. op pasto rale motieven, na een oproep door de andere bisschoppen van Neder land, door de parochies worden op gebracht die de katholieken nooit zouden aanvaarden, als ze van deze theorie en praktijk op de hoogte zou den zijn; zo b.v. tot steun aan een communistische coöperatie in Brazi lië ;aan het communistische Freli- mo in Mozambique, dat missiestaties uitroeit en missionarissen ver moordt; aan een communistische krant in India, enz. Zeker, ontwikkelingswerk heeft altijd raakvlakken met politiek. Maar het mag toch nooit zo zijn. dat steun aan bepaalde bevrijdingsobjec ten tegen kapitalistische structuren, de mensen in de derde wereld on der communistische dictatuur brengt en hen dan „bevrijdt" van het chris tendom. Al deze z.g. „moderne" inzichten over het missiewerk stoelen op de valse mening, dat de Katholieke Kerk niet de enig ware kerk is, door Christus ingesteld om mensen en volkeren tot hun werkelijk en waar achtig aards èn hemels heil te bren gen, maar slechts één van dc vele religies en wereldbeschouwingen is, die op de eerste plaats bedoeld zijn als hulpmiddelen tot uitsluitend aards heil. Hier tegenover staat dus duidelijk de gerichtheid van de projekten van de vastenaktie van ons bisdom op de enig ware bevrijding van de vol keren van de derde wereld, die n.l. gelegen is in de aanname van de Blijde Boodschap, welke alléén zin en betekenis geeft aan het mense lijke leven en bestaan. En déze be vrijding is vanzelf ook gericht op de materiële verheffing ervan uit een arm en erbarmelijk bestaan. Geen wonder, dat onze bisschop zich hier van ganser harte wil ach ter stellen. Hem is het er dus om te doen, dat de projekten daar op de eerste plaats op gericht zijn. En als we even nadenken, kunnen we ook het juiste van dit standpunt Bejaarde fietser bij oversteken aangereden De 7!-jarige fietser M. v V. lette onvoldoende op het verkeer toen hij vanaf dc Pr. Marijkestraat. de Oude Oostrumseweg naar de I.iridcnstraat wilde oversteken. De 46-jarige be stuurder van een personenauto J. v. d. V. uit Venray kon de oversteken de fietser niet meer ontwijken. De fietser werd geschept en moest met diverse verwondingen naar het rie- kenhuis worden vervoerd Drank in bestuurster Omstreeks half vijf op zaterdag morgen vond op de Horsterwcg een verkeersongeval plaats. De 21-jarige mej. M. V. uit Horst botste met de door haar bestuurder auto tegen een rechts van de weg staande boom. Zij raakte dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, evenals een van haar drie passagiers, de 23-jarige H. C. uit Horst. Ook hij moest met diverse verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto werd vrijwel totaal vernield. De politie konstateerde tevens dat de bestuur ster onder invloed van alcohol de duto bestuurde. Een procesverbaal werd aangezegd. Bestuurder onder invloed kwam ten val Op de rondweg Brukske kwam dc bestuurder van een bromfiets, C. J. uit Venray ten val. De politie kon- stateerde dat de bestuurder onder invloed van alcohol verkeerde. Na pijpje blazen werd hem de bloed proef afgenomen en met de aanzeg ging dat procesverbaal zal worden opgemaakt werd hij huiswaarts ge zonden. Geen vrije doorgang Op de kruising Deumeseweg Midden Peelweg te Ysselsteyn had een verkeersongeval plaats tussen twee personenauto's. De 64-jarige J. v. L. uit Ysselsteyn verleende, ko mende vanaf dc Jan Poelsweg. geen vrije doorgang aan de personenauto bestuurd door L. T. uit Kerkrade, welke rechtdoor wilde kaan. Bij dc botsing bleef het bij materiële scha de. Botsi ng met twee mecbelse herders Op de Puttenweg te Ysselsteyn had een aanrijding plaats tussen de personenauto, besuturd door de 35- jarige H. uit Heerlen en twee Mc- chelse herders. Beide honden moe ten bij de aanrijding gewond zijn geraakt, maar liepen, voordat ze ge vangen konden worden, weg. Tot op heden konden ze niet worden ach terhaald. De eigenaar van de auto zit met de schade, tenzij het de po litie zal gelukken de eigenaar van de honden te achterhalen. De Heer lenaar en de politie vragen zowel getuigen als zij die inlichtingen kun nen verschaffen omtrent de eigenaar van de honden, zich met dc politic in verbinding te willen stellen. Venten zonder vergunning Twee Amsterdammers werden In Venray aangehouden omdat ze aan het venten waren met planten. De 20-jarige H. F. en de 21-jarige R. S. verklaarden dat de opbrengst van de verkochte planten voor een goed doel, namelijk de geloofssecte waar van ze deel uitmaakten, bestemd was. Omdat het tweetal niet in het bezit was van een ventvergunning werd hun aangezegd dat tegen hen procesverbaal zal worden opge maakt. Met die wetenschap werden ze huiswaarts gezonden. Verscherpte alcoholcontrole In verband met de verscherpte controles op het gebruik van alco holhoudende dranken in combinatie met het besturen van een motor voertuig. bromfiets en flets, zal in de toekomst niet alleen in de avond en nachturen worden gecontroleerd, maar ook overdag. Bovendien zal de politie ook frequenter gaan contro leren. inzien. Immers, „wat voor nut heeft het voor een mens de hele wereld te winnen, als dat ten koste gaat van zijn ziel" (Math. 11.26). Of konkreter gezegd: wat heeft de mens aan welvaart en materiële voorspoed, als hij de zin en de eindbestemming van zijn leven niet ziet en als hij ook het lijden en de dood niet kan integreren in zijn levensvisie. En brengt welvaart en voorspoed hem zonder meer geluk en tevredenheid in zijn menselijk bestaan? Hiermede menen wij voldoende duidelijk gemaakt te hebben, dat wij niet blind en zinloos onze bisschop volgen bij zijn* vastenaktie. maar wel degelijk begrip hebben voor zijn argumenten. Wij doen dus nogmaals ccn dringend beroep op alle gelovigen, zich met enthousiasme achter hem te stellen en dc projecten die hij voor ons dekenaat heeft aanbevolen met grote gulheid te steunen. Over die projecten willen wij u in de volgende artikelen gaarne voor lichting geven. Dr. M. G. H. Gelissen vastenactie iimburg CHp GIRO1045000 AOMIEIllNaSl«JM\A\H£TaSDOW

Peel en Maas | 1979 | | pagina 11