Prioriteiten op sportgebied J Optreden Circus Mök beter dan ooit te voren Stadsdienst Zuid Ooster FotoFëest in de Hema: VELDEKE VENRAY GOED ONDER DAK" MET AMAK Leenen ERGERLIJKE STRAAT TERREUR ï7 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING voor straks een prachtise kleurenfoto van uw kind Wijziging parkeerverbod in Poststraat Parkeerverbod in de Hofstraat Karnevalsbal! ien Veltum Café-rest. Vlakwater Venrays paar showde op nieuwsjaarsreceptie bij H.M. de Koningin VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 Nr. 6 HONDERDSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW ORANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10.- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Terwijl vorige week vrijdagavond een klein groepje goedwillende ama teurs in de Venrayse schouwburg probeerde en er ook in slaagde een groot publiek te trakteren op fijne, onvervalste carnavalsgein van Circus Mök, werd in datzelfde Ven- ray een straatterreur uitgeoefend, zoals nog nooit eerder is voorgeko men. Zó erg zelfs, dat dit beroerde Venrayse nieuws de landelijke kran ten haalde. Vele bezoekers van Circus Mök verging de carnavalspret toen zij ontdekten, dat vandalen een of meer banden van hun auto hadden kapot- gestoken, de ruitenwissers of de ra dio-antenne hadden vernield of de wagen met verf hadden beklad. Er waren er zelfs bij, die na het verwisselen van de band op het schouwburgplein, de volgende dag noesten ervaren, dat hun auto ten iede male in de loop van de nacht het doelwit van vandalisme in haar irgste soort was geweest In de loop van de nacht kreeg men ip het Venrayse politiebureau enig inzicht in het spoor van vernielin gen, dat door Venray liep. Het liep van Hubenhof, Helfrichstraat, Ken- nedyplein, Schouwburgplein, Markt straat, Dr. Poelsstraat naar de Ou verturestraat en eindigde in de Ra- velstraat in Brukske. Tot heden was bij de politie aan gifte gedaan van het kapotsteken van zeker meer dan 100 autoban- len, tientallen vernielde auto-anten nes, vernielde ruitenwissers, auto spiegels en met verf bekladde auto's, h totaal moesten deze nacht rond :achtig auto's het ontgelden.Vol- ;ens de politie is het zeer wel mo gelijk, dat nog meer wagens het ióelwit van de vandalen zijn ge weest, doch dat geen aangifte we gens beschadiging is gedaan.' Hoe het ook zij, het is een bijzon ier trieste zaak, dat zoiets in ons dierbaar Venray kan gebeuren en dat men zich op een dergelijke ma- vergrijpt aan andermans eigen dommen. Het is te hopen, dat de daders binnen worden opgespoord en hun straf met zullen ontlopen. Wat dat betreft heeft de politie nog steeds goede hoop. Hierbij rekent de politie ook op de lulp van de inwoners van Venray want het wordt volkomen onbegrij pelijk geacht, dat dergelijke groot scheepse vernielingen kunnen wor den aangericht, zonder dat ook maar iemand hiervan iets heeft gezien. Wellicht, dat met behulp van tips van getuigen de daders kunnen wor den opgespoord, waarbij het dan overigens nog de vraag is of de aan gerichte schade op hen kan worden verhaald. Van de andere kant vragen wij ons ook af of de politie zelf niet eens op een ander systeem van sur veilleren en patrouilleren zou moe ien overstappen. Het „oude beeld" van de agent-op- de-fiets-zonder-licht staat ons hier bij voor ogen. Ergens misschien een onsympathiek beeld, maar het lijkt ons wel effectiever dan surveillance in een auto, die men al van ver kan zien aankomen. Fietsende of lopende politiemen sen kunnen o.i. zeker tijdens de weekends, waarin de laatste tijd de meeste baldadigheid zich voordoet, meer effect sorteren dan in snelle auto's rijdende politie. Indien er te weinig politiemensen ter beschikking staan zou mogelijke inzet van de reserve-gemeentepolitie te overwegen zijn. Want één ding is zeker: er moet binnen de kortste keren een einde komen aan de straatterreur, zoals deze vooral tijdens de weekends in Venray zich voordoet. Prioriteiten-stellen, was bij de voorbije begrotingsbehandeling, schering en inslag. De gemeente heeft en krijgt niet voldoende geld om alle wensen die er leven in de Venrayse gemeenschap binnen de kortst mogelijke tijd te kunnen rea liseren. Het gaat er dus om, vast te stellen: wat is het voornaamste, wat is urgent, wat is minder urgent en wat kan nog wel even of iets lan ger wachten. Deze week werden de leden van het algemeen bestuur van de be stuurscommissie voor Sportzaken, Jeugd- en Jongerenwerk, als eersten geconfronteerd met een lijst van voorziëningen op sportgebied, in volgorde van belangrijkheid óf nood zakelijkheid. Maar ondanks deze lijst met objekten blijft het altijd mogelijk dat er veranderingen in aangebracht worden. Veranderingen in de prioriteitenvolgorde door ver anderingen in de sport en de samen leving; maar ook door subsidies van rijk of provincie; door mogelijke Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9x9 f 0,75 9 x 13 0.90 Alleen gelukte (oto's be talen Maandag werd in de Commissie Verkeer medegedeeld dat de Zuid Ooster Busdienst overweegt om de halfuurdienst via Veltum bij het in gaan van de nieuwe zomerdienst regeling te veranderen in een uur- dienst. Het aantal te vervoeren pas sagiers zou volgens het Normerings systeem deze wijziging noodzakelijk maken. Eveneens werd in deze commissie vergadering geopperd, dat in Bruks ke vermoedelijk een derde verkeers drempel zou worden aangebracht. Men dacht deze te plaatsen in de buurt van de Polka- en Rumba straat. Over het nut van verkeers drempels waren de commissieleden het niet eens. Volgens de een zouden ze de snelheid op de rondweg amper beperken; terwijl volgens een ander dit juist wel het geval zou zijn. Het gering aantal verkeersongevallen in Brukske zou deze laatste stelling staven. Opgemerkt werd, dat de Zuid Ooster Busdienst vanwege de verkeersdrempels in het Brukske de busroute daar niet meer zou gaan rijden, doch uitsluitend via de Hen ri Dunantstraat de verbinding Ven- ray-Station zou onderhouden. Informatie onzerzijds op het hoofd kantoor van de Z.O. te Gennep, leer de ons, dat men als busdienstonder neming helemaal niet gelukkig is met verkeersdrempels in een bus route. Men had destijds, toen de ge meente met de plannen van ver keersdrempels op de proppen kwam, dan ook van hun ongenoegen blijk gegeven, maar desondanks werden ze aangebracht. Over de aanleg van een derde verkeersdrempel was men nog niet geïnformeerd. Overigens heeft binnenkort een gesprek plaats tussen de gemeente en Zuid Ooster. Alhoewel dit ge sprek bedoeld is voor het plaatsen van kleine bushalten, de z.g. abri's, zal ongetwijfeld ook de kwestie ver keersdrempels aan de orde komen en de eventuele konsekwenties die men als busondernemers denkt te moeten trekken. Binnenkort zult u ir onze winkel een wat ongebruikelijk tafereel aantreffen een mobiele fotostudio waarin u uw kind (en u zelf) kunt laten fotograferen Een ervaren kinderfotograaf maakt werkelijk unieke foto's met heel bijzondere hulpmiddelen Zo kunt u b v kiezen uit verschillende decors 'n herfstbos. zonsondergang. 'n leuke waterpartij, mogelijkheden genoeg Natuurlijk zijn ook effen achtergronden 'n Zeer speciale pr(js Elk gezin kan bovendien profiteren van een speciale aanbieding Voor het luttele bedrag van f 0.95 ontvangt u een prachtige kleurenfoto op het formaat van 13 x 18 cm. Is uw baby jonger dan twaalf maanden, dan ontvangt u die foto zelfs HELEMAAL GRATIS. Bovendien kunt u 'n paar weken later als u de foto ophaalt, een keus maken uit een komplete serie opnamen Zonder koopverplichting natuurlijk VOLGENDE WEEK van maandag 12 t/m zaterdag 17 februari Hema, Grotestraat 14, Venray. gunstige grondverwerving; door noodzakelijke afbraak van bestaande accommodaties; door wettelijke maatregelen; door onvoorziene scha de; door particulier initiatief enz. enz. De gemeente heeft zich bij het 'sa menstellen van de prioriteitenvolg orde van een 9-tal criteria bediend, en de uitkomsten daarvan leidden uiteindelijk tot de volgende opsom ming, welke zal worden opgenomen in de planning tot 1985 1. Korfbalvoorziening ten behoeve van de dorpen Oirlo en Casten- ray: De dameskorfbalsport mag zich sinds 5 jaren in een sterk stijgende belangstelling verheugen. Het ge meenschappelijk sportpark De Hees- akker biedt geen ruimte. De beide dorpen zijn bovendien verstoken van sportmogelijkheden voor dames en meisjes. Het thans in gebruik zijnde sport park De Heesakker wordt boven dien overbespeeld. Momenteel ma ken hiervan 2 voetbalverenigingen en 2 korfbalverenigingen gebruik. 2. Verhard handbalveld op sport park De Wieën: Handbal is, sinds overal sporthal len worden gebouwd, een sportvorm die bij een breed publiek is terecht gekomen. In het voorjaar en gedu rende de zomermaanden worden buiten de zgn. 7 handbalcompetities nog afgewerkt op velden, die op gras worden uitgezet. Het verenigings- gebruik en het schoolse gebruik lei den er toe, dat reeds vroeg in het seizoen de velden, cultuurtechnisch niet meer goed te houden zijn. 3. Tennisbanen Venray-kom: De sterkst stijgende tak van sport qua belangstelling in Nederland is tennis. De aantoonbare behoefte in Venray is van dien aard, dat een aanzet van een tweede tenniscom- plex verantwoord is te noemen. Re kening houdend met de particuliere initiatieven die er reeds zijn en reëel worden ontwikkeld, dienen er voor alsnog 4 banen aangelegd te wor den. Leunen wordt hierbij tot Ven- ray-kom gerekend. 4. Verbetering hockey-oefenhoek: De bespelingsgraad van de oefen- hoek is er groot. De mechanische beschadiging van de toplaag van wege de aard van het spel dienover eenkomstig. Het handhaven van een permanente vlakheid betekent het aanbrengen van een halfverharde toplaag. De ontwikkeling van het le- Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten het par keerverbod aan de zuidzijde van de poststraat te wijzigen in een par keerverbod langer dan een half uur. Deze maatregel is genomen om be zoekers van de aan de Poststraat ge legen winkels en bedrijven de mo gelijkheid te geven om hun auto in de onmiddellijke nabijheid van deze zaken voor korte tijd te parkeren. De commissie voor verkeer heeft zich intussen met deze wijziging ak koord verklaard. Nu de commissie voor verkeer het college gunstig heeft geadvi seerd wordt het parkeren verboden in de Hofstraat voor wat betreft het gedeelte tussen Julianasingel en de noordzijde van de Grote Markt en het gedeelte tussen Julianasingel en het Kerkpad (westzijde). In het verleden gold aan beide zij den van de Hofstraat, gelegen tus sen Julianasingel en Grote Markt een stopverbod, waardoor voor de daar gevestigde winkels en bedrij ven geen laad- en losmogelijkheid bestond. Met het instellen van een parkeer verbod aan de noordzijde zal aan deze ongewenste situatie een einde komen. Het parkeerverbod voor het ge deelte van de Hofstraat, gelegen tus sen Julianasingel en het Kerkpad beoogt de vrijheid en de veiligheid van de weggebruikers te bewerk stelligen. dental geeft bovendien een stijgende behoefte aan. 4a. Oefenhoek Leunen: Het gebruik van de oefenhoek is erg intensief. Heel duidelijk is dit aan de onderhoudsstaat van het grasbestand te merken. Voor het be werkstelligen van een grotere betre- dingsfrequentie dus beter gebruik is optimalisering noodzakelijk. 5. Korfbal veld Ysselsteyn: Het bestaande korfbalterrein vol doet niet aan de noodzakelijke af metingen. Er wordt gespeeld met ontheffingen. Hoewel cultuurtech nisch het terrein vrij goed te hou den is, begint de noodzaak tot een volwaardig veld zich steeds sterker aan te dienen. Zeker wanneer de korfbalclub mocht gaan promoveren. 6. Atletiekvoorzieningen: De belangstelling voor atletiek in Venray heeft enige jaren geleden geleid tot een atletiekvereniging. In de afgelopen jaren heeft deze ver eniging bewezen bestaansrecht te hebben. Voor verdere ontwikkeling is het treffen van enige voorzienin gen dienstig, zeker in relatie tot het schoolse gebruik. De voorzieningen moeten betrek king hebben op: discuswerpen; kogelstoten; hoog- en verspringen; hinkstapspringen; speerwerpen; hardlopen (sprint en horden) 120 meter, 4 banen. Behoudens enige attributen zijn er thans vrijwel geen voorzieningen. 7. Voetbalvelden Venray-kom: De recreatieve voetbalsport is sterk in ontwikkeling. Het centrale sportpark De Wieën laat verhoging van dit gebruik vrijwel niet toe. Voor de recreatieve opvang moeten dus mogelijkheden geschapen wor den. Rekening houdend met de par ticuliere terreinen, vooral van de instellingen, zijn 2 velden voorals nog voldoende. Overwogen moet worden of tegelijkertijd de aanzet van een tweede centraal sportpark hiermee niet gegeven moet worden. 8. Vergroting oefenhoek Ysselsteyn: De bestaande oefenhoek heeft een bespelingsaanbod die duidelijk te zien is. Daarenboven zijn de afme tingen niet al te groot. Optimalise ring is gewenst. 9. Tennisbanen Oostrum: De belangstelling in Oostrum is zo mogelijk nog groter. De geografische ligging speelt echter minder. Desal niettemin is het gewenst, mede ter ontlasting van de banen in Venray- kom, om 2 onderhoudsarme banen aan te leggen. 10. Softbalveld: De erg aktieve honk- en softbal- club in Venray heeft behoefte aan een permanent softbalmogelijkheid voor de dames en „peanuts". Voor een goed spelverloop en ter bescher ming van het terrein dienen de aan loopstroken hiervan halfverhard te worden uitgevoerd. Ruimte voor de ze voorziening is op De Wieën nog aanwezig. 11. Voetbalveld Oirlo/Castenray: Wanneer de korfbalsport geen ge bruik meer behoeft te maken van De Heesakker betekent dit een ont lasting ten gunste van de voetbal sport. Toch blijft er een behoefte aan een speelveld, vooral omdat en de voetbalclubs uit Oirlo en uit Castenray hiervan gebruik moeten maken, hetgeen met name geldt voor de oefenhoek. 12. Voetbalveld Merselo: Wanneer het combinatiegebruik spelen en trainen cultuurtechnisch voor het bestaande oefenveld een probleem gaat opleveren, dan is het treffen van een wedstrijdveld nood zakelijk. 13. 400 meter Atletiekbaan: Een volwaardige atletiekbaan is vooralsnog geen Venrayse aangele genheid alleen. Heel duidelijk is hier sprake van een regionale voorzie ning vooral vanuit kostenoogpunt en de verspreidheid van het ledenbe stand van de Atletiekvereniging Venray. Groët verklèjd op zaoterdag 10 fibberwarie Anvang 20.11 uur Entree vur niks An de best vermomde gè- vels van dizzen aovend worre priës uutgereikt. Dénk ók an de gèvelver- sieringswedstrijd mit de karneval Volgende week donderdag houdt Veldeke-Venray om 20.00 uur haar jaarvergadering in café 't Hert, Gro te Markt. Op deze vergadering zijn ook be langstellende niet-leden van harte welkom, omdat naast de gebruike lijke agendapunten ook de aankon diging zal geschieden van de „Aid Venrode Iëerepries 1978". Verder heeft de uitreiking plaats van het speciale Veldeke-Venray nummer en zal na de pauze een discussie ge houden worden met dhr. W. Schols in en óver dialekt. Het grootse carnavalsspectakel, dat „Circus Mök" heet, heeft het klaar gespeeld meer dan drie uur lang het Venrayse carnavalspubliek een kol deriek programma te brengen als voorbereiding op de drie dolle dagen die voor de deur staan. Drie voor stellingen hebben inmiddels plaats gevonden, terwijl a.s. zaterdag de laatste uitvoering plaats heeft. Met trots kon Vorst Geert aan kondigen, dat het dit jaar vrijwel allemaal „artiesten van eigen bo dem" waren, die in de piste carna valshumor van de bovenste plank zouden presenteren. En inderdaad waren het allen met uitzondering van de Horstenaar Tempke Ven- rayers, die óf als voortzetting van een traditie óf voor de eerste keer voor het voetlicht traden met een wervelende show, waarin Venrayse toestanden en al dan niet vermeen de misstanden en wantoestanden op de hak genomen werden. Gelukkig overigens voor de arties ten, dat er een gemeentehuis is, dat een onuitputtelijke bron van inspi ratie voor carnavalskolder blijkt te zijn Duidelijk was te zien, dat er maan den van voorbereiding aan dit car- navalsgebeuren vooraf waren ge gaan. In tegenstelling tot de avond van de Prinsenproklamatie, waarin alles fout ging, wat fout kon gaan, liepen de voorstellingen van „Cir cus Mök" gesmeerd en zonder hape ringen. Wanneer wij zeggen, dat er duidelijke hoogtepunten in het pro gramma waren, wil dit geen kritiek inhouden op degenen, die misschien als iets minder uit de bus kwamen. Alleen al het pogen om met Ven- rayers-onder-elkaar Iets te preste ren in de eigen schouwburg is iets waarvoor iedereen alle respect èn waardering kan opbrengen. Traditiegetrouw werd het circus programma geopend door de Kin dergarde, dit keer evenwel in een andere creatie, maar toch weer even aantrekkelijk en hartverwarmend. Ook de inmiddels bekende Hazen- trotters, vroeger optredend als play- backers, kwamen nu met een totaal eigen show met hier en daar bijzon der spitsvondige teksten, welke met een goede regie beloften inhoudt voor de toekomst. Zonder meer klasse was het optre- De groep Free YVheelin met goede show en scherpe teksten. den van de Pierottengarde, zowel voor als na de pauze, evenals de buut die Temke uit Horst in de circuspis te bracht. Tegen een fantastisch decor werd een bijzonder goede arabisch act op gevoerd door een groep Venrayers, waarin de regelmatige Circus Mök bezoekers tot hun grote verbazing de bekende „heilige uut de groëte kerk" herkenden. Een duidelijk hoogte punt van het programma vóór de pauze. De Ping-pong politiek van de ta feltennisvereniging 'Red Stars' vond in Venrayse gemeentepolitiek stof genoeg voor een aardige presentatie, (vervolg eerstvolgende tekstpagina) MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 Ieder jaar geeft H.M. de Koningin voor het corps diplomatiek een nieuwjaarsreceptie in het Paleis op de Dam te Amsterdam en dit jaar was dat op donderdag 25 januari. De Ambassadeurs en andere le den van het corps diplomatiek ma ken dan in hun galauniformen hun opwachting in de Burgerzaal. H.M. de Koningin was vergezeld van Prins Bernhard, de Prinsessen Bea trix en Margriet. Prins Claus en Pie- ter van Vollenhoven. 42 personen, afkomstig uit het ge hele land waren op uitnodiging van H.M. de Koningin door het open luchtmuseum te Arnhem uitverko ren om de traditionele klederdracht van bepaalde provincies en streken te showen. Vanuit Noord Limburg was daarvoor uitverkoren de heer Harry Linskens (46) verpleger in het Zonnehuis en mevr. v. d. Kop-Jans- sen. De heer Linskens was gekleed als rijke boer volgens de dracht anno 1900, geheel in het zwart met gou den horloge met ketting. Dat hor loge was al een rijkdom alleen, want het was tegelijk een speeldoos. Mevr. v. d. Kop-Janssen was ge heel gekleed als rijke boerin met de toermuts op en eveneens met goud en zilver, zoals in die dagen gebrui kelijk was en de stand aangaf van de heerbocr. Er werd in bepaalde gedeelten ge showd van half elf 's avonds tot kwart voor twaalf. Toen de groep waartoe Noord-Limburg was inge deeld, aan de beurt was, moest Har ry Linskens de provincievlag dra gen. H.M. de Koningin vroeg be langstellend uit welk gedeelte het Limburgse paar kwam en toen ze te horen kreeg dat dit paar uit Venray kwam, vroeg ze zeer bezorgd: „Zijn jullie met dit slechte weer helemaal uit Venray gekomen?" Maar zowel Harry Linskens als mevr. v. d. Kop- Janssen hadden die belevenis voor geen geld willen missen. De organisatie van dit gebeuren was tot in de puntjes verzorgd. De reis zou aanvankelijk gemaakt wor den per bus vanuit Arnhem maar door het slechte weer was dat geen haalbare zaak en werd de reis per trein gemaakt. Dat hield wel in dat er overnacht zou moeten worden en daarvoor werden vertrekken in het paleis op de Dam in orde gemaakt, zodat het Venrayse paar kan zeggen: „Wij hebben in het Paleis op de Dam geslapen." In het paleis werden de 42 leden van de showgroep vorstelijk ont haald, en Werd kosten noch moeite gespaard door het paleis-personeel opdat de groep maar niets tekort zou komen. Omgekleed kon er wor den in de justitiekamer. Bij de manifestatie in de Burger zaal, met al die kleurschakeringen van de gala-uniformen van de Am bassadeurs en leden van het corps diplomatiek, kreeg menigeen het be nauwd van de pracht en praal, van kroonluchters tot de prachtig opge maakte bloemstukken. Het is een belevenis, welke zeker bij het Venrayse paar, dat voor de eerste keer een dergelijke manifes tatie meemaakte, een onvergetelijke indruk heeft achtergelaten. Toen wij de heer Linskens tijdens een feestavond in het Zonnehuis op zochten, kon hij deze belevenis nog niet onder woorden brengen: oog in oog te mogen staan met H.M. de Ko ningin en leden van de Koninklijke familie en met het gehele korps di plomatiek wat in Nederland is. Waarom het Venrayse paar voor deze klederdrachtenshow werd uit verkoren, is een gevolg van het feit dat de heer Linskens destijds een Sinterklaascostuum aan het Open luchtmuseum te Arnhem heeft ge schonken, opdat dit costuum daar bewaard zou blijven. Het Openlucht museum in Arnhem heeft een vaste kern, welke deelneemt aan de ma nifestaties, welke door dit museum worden gehouden van nationale kle derdrachten, de drachten van be paalde streken van Nederland. Om dat een paar uit Noord-Limburg bij die vaste kern ontbrak, werd de heer Linskens gevraagd dat vacuum op te vu'len. Op 12 december wer den de kostuums gepast. Er werd gevraagd vooraf geen ruchtbaarheid aan die manifestatie te willen geven. Het is jammer dat tijdens die mani festatie niet mocht worden gefoto grafeerd. De heer Harry Linskens heeft reeds jarenlang belangstelling voor klederdrachten en dan vooral voor de toermutsen. Die belangstelling is ontstaan toen hij begonnen is met een verzameling bidprentjes waarop de foto's prijken van de toermutsen. Hij heeft een verzameling van meer dan 200 bidprentjes, met toermutsen, afkomstig uit geheel Limburg. Het is opmerkelijk dat er maar In 43 Limburgse plaatsen de toermuts ge dragen werd. Op die unieke verzameling hopen wij t.z.L nog eens terug te komen.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1