Wim Smits als Wim II Prins van de Piëlhazen Gemeentevlag nog 'ns eerst bekijken momassen „GOED ONDER DAK" MET AMAK POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING .v.d.A. over VVD DAMES- EN HERENPANTALONS Morales Gemeenteraad besliste voor alle zekerheid!! Oranjecomité vraagt ideeën Meubelen Rode loper Venrays minirakkers in Duitse carnavalsoptocht IDAG 2 FEBRUARI 1979 Nr. 5 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN TGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY IOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10.- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Iet bestuur van de afdeling Ven van de Partij van de Arbeid eft bij de leden van de gemeente- id zijn standpunt met betrekking het uittreden van de V.V.D.- dsleden G .Thijssen en H. Ouden- ren bekend gemaakt. (oals bekend hebben beide leden n de WD-fraktie besloten per itember a.s. uit de raad te zullen den. De vertrekkende raadsleden iben in hun brief aan het V.V.D. [uur gesteld er van af te zien om verklaring te geven voor het dat hen het elan is komen te [vallen. Het tweetal wil alleen iar kwijt, dat het tot het inzicht gekomen, dat beiden op andere (ze dan middels een raadslidmaat- lap het algemeen belang wat ook zijn moge beter kunnen inen. leide heren zijn zich zoals zij irijven er van bewust, dat hun p nogal ongebruikelijk is, hetgeen wegneemt aldus de brief hun besluit, gelet op de gron- waarop het berust, heel precies st in het liberalisme, zoals zij dat ïhangen. Het bestuur van de P.v.d.A. nu, 5t in hun brief aan de gemeente- iad te betreuren, dat beide WD- adsleden hebben gemeend dit be- lit te moeten nemen. Er moeten lgens het bestuur wel zeer drin- nde redenen zijn, wil men tegen- er de kiezers een dergelijke be- ssing acceptabel maken. De situa- in de Venrayse raad waarin beide WD-ers zich door matheid jelen bedreigd gaf volgens het v.d.A.-bestuur tot een dergelijke lp geen aanleiding. Immers, zo wordt gesteld, reeds or de gemeenteraadsverkiezingen idden de WD-raadsleden kunnen tten wat hun te wachten stond. it zou een illusie zijn geweest om menen, dat na de afgelopen raads- rkiezingen de machtsverhoudingen pdamenteel zouden zijn veranderd. Door het P.v.d.A.-bestuur wordt ne Luc Delafortrie" aangehaald, zou hebben geschreven: „Men alleen maar winnen indien men reid is te verliezen". Dat laatste is blijkbaar te veel gevraagd van WD-raadsleden, aldus het v.d.A.-bestuur. )e eerlijkheid gebiedt het P.v.d.A.- sstuur te zeggen, dat het wel dege- k kan meevoelen met de WD- adsleden. Ook de P.v.d.A. ziet, dat acht binnen de Venrayse raad voor mmigen een elastiekje is, dat men lar eigen believen kan rekken of ten inkrimpen. En uiteraard valt it niet mee om altijd tegenover een eerderheid te staan, temeer als het et altijd de argumenten maar de toppen" zijn die de doorslag geven. Volgens het P.v.d.A.-bestuur zou it in een echte democratie zó moe- n zijn, dat NIET een meerderheid in 51% een minderheid van 49% omineert, maar dat een meerder- Bid van 99% de ideeën van de res- rende 1% respecteert. Sommigen enken daar wellicht anders over. diter zo besluit de brief van de .v.d.A. wij eerbiedigen als so- aal-democraten iedere andere me- het is immers het goed recht an onze politieke tegenstanders om Itijd ongelijk te hebben. „Overigens moet ik diverse men- an teleurstellen: onze fraktie, zo is verzekerd, peinst er niet over Om op te stappen" voegt de secre taris van het bestuur aan de brief toe. SUPER ELASTISCH in veel moderne kleuren Venray, Grotestraat 27. Tel: (04780) 1214 Slechts anderhalf uur had j.l. dinsdag de gemeenteraad nodig om een bijna 30 punten tellende agen da af te werken. Het gros was dan ook uitsluitend hamerstukken, waar op geen enkel raadslid commentaar had. In eerste instantie liet het zich echter aanzien dat deze vergadering toch wel wat langer kon gaan du ren. Er waren n.l. enkele raadsleden die reeds op- en aanmerkingen had den bij de ingekomen stukken, en dat is een zeldzaamheid. Mevr. Poels-Peters was de eerste die hier het woord vroeg. Het was haar namelijk opgevallen dat bij di verse brieven van inwoners, welke aan de gemeente gericht waren, aan duidingen van spellingsfouten wa ren gezet. Zij vond dat een over bodige zaak. Het gaat er niet om of een brief taalkundig zuiver geschre ven is, maar uitsluitend om de in tentie. Zij werd hierin gesteund door de heer Willems, maar ook de voorzitter moest beamen dat interne correctie niet nodig was. De heer Reintjes had commentaar op twee andere ingekomen en be antwoorde stukken. Namelijk een brief aan de Geheel Onthouders Be weging, waarin gesteld werd dat door de beperkte openstelling van de kantines van sportaccommodaties drankmisbruik praktisch niet voor kan komen; terwijl men anderzijds in een informatiebulletin van de be stuurscommissie voor sportzaken, jeugd- en jongerenwerk gewag maakt dat de sozen tot 1 uur 's nachts geopend zijn. Hij vond dit niet logisch. De voorzitter herinnerde hem er aan, dat de openstelling van de so zen een besluit was van de gemeen teraad, en wel tegen het voorstel van b. en w. in. Het college had het niet nodig gevonden daarvan in de bedoelde brief mededeling te doen, I hAuhanlnTorloi.ii/O leunseweg 6, venray telefoon 04780-4392 ma. t.m. vr. 9-12, 13.30-18.00 u. 's zaterdags 10-13 u. Sinds jaar en dag zet een aantal Venrayers zich in om voor de nationale feestdag 30 april een aantrekkelijk pro gramma op te stellen. Gepro beerd wordt dan om zowel de jongeren als de ouderen aan hun trekken te laten komen. Het feest op de scholen is een jaarlijks terugkerend ge beuren waarbij de organisatie in handen is van het onder wijzend personeel. In het verleden zijn ver schillende „groots" opgezette aktiviteiten georganiseerd, zo als Venrayse avonden in de schouwburg, disco-toestanden voor jongeren, volksspelen op het Henseniusplein, sportwed strijden etc. De organisatoren van de Na tionale feestdag-feestelijkhe den willen ook de bevolking zélf aan het woord laten over te organiseren aktiviteiten. Daarom wordt een beroep gedaan op de inventiviteit van de inwoners zelf. Wanneer men goede of leu ke ideeën heeft voor de vie ring van de nationale feest dag op 30 april a.s., dan kan men zich in verbinding stellen met het Oranjecomité, p.a. Ge meentehuis, Maasheseweg 1, tel. 04780-3838 toestel 118. Het gaat hier om een gezel- schapsfeest dat ieder van ons ter harte mag gaan. Daarom: laat ook eens iets van u horen en kom met voorstellen. Het Oranjecomité zal graag met u bekijken of ze verwezenlijkt kunnen worden. en als het ware de raad voor zwarte piet te zetten. SPORTPARKEN OP KERKDORPEN Een gewijzigde regeling voor het gebruik, beheer en exploitatie van de sportparken op de kerkdorpen, bevat enkele bedragen welke de ge meente vergoedt in verband met de exploitatie. Dat zijn b.v. kosten van beregening, kosten van verwarming, warm en koud water. De heer Truyen had graag gezien dat deze bedragen geindexeerd zouden wor den. Met andere woorden: jaarlijks aangepast aan de gestegen kosten. Wethouder van Oers vond dat ech ter niet nodig; zonder daarbij echter te verklaren dat deze bedragen in de toekomst niet verhoogd zouden wor den. Maar, zo zei hij, komen ze er aan tekort, dan staan ze hier toch gauw genoeg op de stoep. BESTEMMINGSPLAN DE WIEEN Enige onduidelijkheid meende me vrouw Poels-Peters te moeten con stateren in de kostenopstelling van de grondprijzen voor de bouw van de Wilma-huizen aan de Zuidsingel, nabij de Langstraat. De gemeente schrijft namelijk letterlijk: Daar naast moeten nog de kosten aan de gemeente worden betaald voor ont sluiting van het binnenterrein, wel ke zijn gesteld op 370.000,Om dat Wilma b.v. overeengekomen is, dat direct voor hun rekening de ont sluiting van het binnenterrein zal geschieden, behoeft dat bedrag niet aan de gemeente te worden betaald. Anderzijds behoeft de gemeente niet voor deze kosten op te komen. We hebben inderdaad wel eens duidelijker stukken gelezen. Maar volgens de voorzitter en wethouder Schols is alles toch picco-bello ge regeld; en dat werd dan ook maar aangenomen. GRONDPRIJZEN IN DE KERKDORPEN Het lijstje bevattende de grond prijzen voor de diverse soorten wo ningbouw in de kerkdorpen, vond de heer Konings nogal aan de ho ge kant. Maar dat zou wel komen door de te dure grondaankopen door de raad. Een voorkeursrecht bij grondaankopen door de gemeente zou een stabiliserende invloed kun nen hebben op de grondprijzen. Wet houder Schols was het er mee eens, dat zulks wenselijk was, maar dat is nu nog niet realiseerbaar. In feite zouden de grondprijzen in de hele gemeente hetzelfde moeten zijn, waardoor men wat meer differen tiatie kan scheppen in de prijzen voor de diverse typen woningen, en met name de woningwetwoningen wat goedkoper aan grond konden komen. WIJZIGING BOUWVERORDENING Ook op dit agendapunt had de raad weinig of geen commentaar, hoewel de wijzigingen toch 50 getyp te vellen uitmaakten. Maar de be handeling van dit onderwerp in de commissies zal hier wel" de oorzaak van zijn. Alleen de heer Thuyen pleitte voor totale isolatie van de wonin gen, terwijl de bouwverordening niet verder gaat dan verplichte aanbreng van dubbele beglazing in de hoofd woonkamer, de keuken en de daar mee in open verbinding staande ruimten. Het is niet mogelijk hier voor nu nog verdergaande voor schriften te maken. De bewoners kunnen echter wel voor subsidie in aanmerking komen als ze verdere isolatie toepassen. Mevr. Poels-Peters vond het vreemd dat de isolatie-voorschriften, zoals ze nu in de gewijzigde bouwveror dening zijn opgenomen, niet gelden voor de scholenbouw. Zij noemde het inkonsekwent dat de scholen hiervoor niet gesubsidieerd worden; maar dat bleek een kwestie op mi nisterieel niveau te zijn. MUZIEKSCHOOL Het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaffing van instrumenten en meubilair ten be hoeve van de muziekschool, kreeg de goedkeuring van de raad, onder Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen voorbehoud dat de gelden voor de aanschaf van blokfluiten eerst dén beschikbaar zouden komen, als de commissie van onderwijs dit punt nog eens nader zou hebben bespro ken, Het waren de heren Reintjes en Janssen die om dit voorbehoud vroegen. GEMEENTEVLAG Het instellen van een gemeente- vlag was voor mevr. Poels-Peters aanleiding te vragen waarom de commissie cultuur hierover niet ge raadpleegd was. Ook had men vol gens haar de Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray om advies moeten vragen. De Stichting voor Banistiek en Heraldiek adviseert de bijenkorf uit het Venrayse gemeen tewapen in de vlag te verwerken, terwijl de Hoge Raad van Adel juist het tegenovergestelde adviseert. Vol gens deze laatste instantie wordt een bijenkorf gecompliceerd. Hier mee was mevr. Poels-Peters het niet eens. Zij meende in een bijenkorf Venray meer te herkennen als in een paar gekruisde sleutels. Een mening welke ook de heer Willems moest onderschrijven. Overigens mocht van hem de bestaande defileervlag nog gerust gebruikt worden. B en W. die kennelijk toch graag hun voorstel aangenomen zagen, kregen bij een hoofdelijke stemming niet de vereiste meerderheid. Zelfs wethouder mevr. Rutten-Tielen was er voor om eerst eens te informeren in de commissie cultuur en bij de Geschied- en Oudheidkundige Kring. Eventueel kon ook het seniorencon vent (de fraktievoorzitters) zich over deze materie buigen. Er is nu nog tijd voor, want een nieuwe vlag wil men eerst gaan gebruiken bij de of ficiële ingebruikname van het nieu we gemeentehuis, dat nu in septem ber gepland is. Enige hilariteit verwekte punt 3 van het ontwerp besluit over deze gemeentevlag. Daarin staat namelijk dat de gemeenteraad besluit burge meester en wethouders op te dragen dat voortaan bij alle voorkomende gelegenheden deze gemeentevlag wordt uitgestoken, gehesen en mee gedragen. Mevr. Poels-Peters vroeg of dit dan een taak werd van de oudste wethouder GRONDVERKOPEN Ook diverse grondverkopen gin gen zonder veel commentaar onder de hamer door. Alleen de heer Ko nings vroeg waarom in deze voor stellen nog steeds de oude grondprijs vermeld wordt met verwijzing naar de verrekeningsclausule. De koper moet dus toch de nieuwe grondprijs betalen. Maar dat lag aan het tijd stip waarop deze voorstellen ver werkt waren; de nieuwe grondprij zen waren toen nog niet bekend. De heer Reintjes wees er op dat een koper reeds in augustus grond te koop had gevraagd. Hij krijgt die nu toegewezen, maar betaalt door het in deze vergadering genomen besluit wel 5000,meer. Inder daad was die grond in augustus aan gevraagd, maar eerst eind novem ber was de betrokkene bereid tot koop. Toen moest een en ander nog in de commissie behandeld worden, en zodoende moet hij nu de grond prijzen van 1979 betalen. Voor de door Wilma te bouwen woningen aan de Zuidsingel, nabij de Langstraat, heeft de gemeente grond nodig van de Staat der Ne derlanden, gelegen achter de Mare chaussee-kazerne. De taxateurs van Toen aan de gemeenteraad het voorstel werd voorgelegd om geld beschikbaar te stel len voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de open bare school „De Keg" dit mede in verband met de ope ning van de nieuwe school zei mevr. Poels-Peters iets in het voorstel te missen. Nergens had zij n.l. een be drag kunnen vinden voor het aanschaffen van een rode lo per voor oud-minister van Ke- menade. Henk Willems (P.v.d.A.) gaf haar direct terug, dat er ook nooit geld was gevraagd voor een wit-gele loper als er een bijzondere school werd ge opend. Bij het volgende agenda punt, waarbij het ging over het aanschaffen o.m. van vloerbedekking t.b.v. de b.o.- school de Essel, vroeg burge meester Defesche of mevr. Poels-Peters wellicht nog voorkeur had voor een be paalde kleur. „Neen", antwoordde zij, „als het maar een goede kwaliteit beide partijen kwamen uit op resp. 40.000.en 60.000,en men werd het eens op 50.000, Zowel mevr. Poels-Peters als de heer Konings vroegen hoe het mo gelijk was dat voor dit stuk grond zo'n groot prijsverschil getaxeerd kon worden. Wat heeft taxatie dan feitelijk nog voor zin? Maar volgens wethouder Loonen rekent een ver koper-taxateur altijd in het voor deel van zijn cliënt, en dan kunnen zich inderdaad wel eens grote prijs verschillen voordoen. COMMISSIELID Als laatste punt op de agenda stond het voorstel om het nieuwe raadslid, mevr. Huijs-van Enckevort, te benoemen in een drietal commis sies, waar vakatures ontstaan waren door het overlijden van de heer J. van Keijsteren. En blijkens stem ming had geen enkel raadslid daar bezwaar tegen, zodat dit nieuwe raadslid nu volledig in het gemeen telijk bestuursapparaat is opgeno- En aangezien niemand van de po ver bezette tribune nog iets wilde vragen of zeggen, kwam hiermee een einde aan deze raadsvergade ring. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen De Venrayse mini-rakkers met hun lilliputter-achtige bromfietsjes zijn uitgenodigd deel te nemen aan de carnavalsoptocht van Duisburg. Deze optocht wordt gehouden op maandag 26 februari a.s. In totaal gaan 16 bromfietsende kinderen met 6 begeleiders per auto bus naar Duisburg. Er is nog vol doende plaats in de bus voor be langstellende ouders of anderen die daar de carnavalsoptocht eens wil len bekijken. Tot nog toe staat Duisburg niet op het programma voor een totale tele visie-uitzending, maar wel zullen la ter op de dag flitsen uit deze op tocht worden uitgezonden. We heb ben dus alle kans dat deze Venrayse groep ook nog op de televisie te zien is. Mochten er nog belangstellenden zijn, die mee naar Duisburg willen gaan, dan kunnen ze kontakt op nemen met de heer Janssen, Broek- weg 17, telefoon 6983. Met zeer veel enthousiasme is za terdag Wim Smits als -Prins Carna val 1979 verwelkomd en met hem zijn adjudanten Michel Claessens en Hans Gommans. Dat geschiedde dan in een Prinsenproklematie „nieuwe stijl" in de zaal van de schouwburg. Een voor dit gebeuren ongekend groot aantal bezoekers kreeg daar een camavalistisch pro gramma voorgeschoteld dat echt wel voor herhaling vatbaar is, maar waarbij enige regie ver te zoeken was. Uitblinkers in dit programma wa ren ongetwijfeld de Pierotten, van groot tot klein, die met hun dansen, al dan niet met lichteffecten, een alleszins verdiend applaus ontlokten. Ook de ambtenaren van het ge meentehuis bleken goede toneelspe lers te zijn en hekelden op humo ristische wijze de bouw van het nieuwe gemeentehuis, het verdwij nen van de ceder-boom en het ram penplan. En natuurlijk ontbrak het Man nenkoor niet op het programma, te meer niet omdat de nieuwe Prins met zijn adjudanten uit hun gelede ren voortkomt. Wit Smits is bovendien nog se- kretaris van het Mannenkoor en dat zou wel eens een waarborg kunnen zijn dat er deze carnaval nog meer muzikale noten gekraakt worden. Buiten het carnavaleske leven is de nieuwe prins in dienst van de PLEM hetgeen mag betekenen dat hij vol doende zijn licht over het carnavals- gebeuren zal laten schijnen. Het afscheidnemen van oud-Prins Paul II en zijn opname in de Aide Prinse Kompaneej, nam nogal enige tijd in beslag, omdat de APK een „medische keuring" beslist noodza kelijk achtte. Aan de installatie van Prins Wim II werkten op verdienstelijke wijze mee. het Jachthoorn- en Trompet- tenkorps St. Petrus Banden en Schutterij Het Zandakker, welke met de Pierotten-garde een omvang rijk en" kleurrijk decor vormden voor deze „echte Venrayse jong". En het zou Wim Smits niet geweest zijn, als hij zijn begroeting niet op muzikale wijze naar voren bracht, en daarmee een nieuw liedje intro duceerde „We gaon d'r lekker tigge Het was doodjammer dat te veel misverstanden ontstonden tussen de acts in. Vermoedelijk moet hier de oorzaak gezocht worden in het ge brek aan een generale repetitie. Nu deed het geheel erg rommelig aan en dat hadden noch de spelers, noch het talrijke publiek verdiend. Woensdagmiddag kwam Prins Wim II al in het openbaar, toen hij zijn zegje mocht doen in het KRO- programma „Theo Stokking Show", waarin ook de nieuwe Venrayse car navalsschlager gezongen werd. Het was jammer dat de redaktie van een regionaal dagblad hieraan geen ruchtbaarheid wou geven, als zijnde te onbelangrijk. Hierdoor is vermoe delijk deze opname door vele Pilha- zen onopgemerkt gebleven. Ongetwijfeld worden we dit Week end niet met een ..flop" geconfron teerd als Cricus Mök op de planken komt. Hét visitekaartje van de Piël hazen. Maandenlange voorbereidingen waarborgen hier weer de nodige kolder en carnavalistische gein. dit maal voor 99 procent van eigen bo dem. Drie voorstellingen voor het publiek waren in de kortste keren uitverkocht, terwijl een extra voor stelling, zondagmiddag, gratis werd aangeboden aan bejaarden en invali den. Naast de intussen wel bekende „artiesten" als de Heilige, de Haze- trottels, buutreedner Jac. Penris, het Hofkoor en de Pierotten treden ook nieuwe Venrayse „carnavalsgekken" voor het voetlicht, zoals: de Ping Pongclub De Red Stars en de groep Free Wheel in. Van de groep Free Wheelin zagen wij inmiddels een voor-uitvoering in de soos. En we mogen terecht zeg gen, dat zij een waardevolle aan winst zijn voor Circus Mök. In ver schillende sketches worden enkele vermeende wantoestanden op de kor rel genomen, welke wij u echter niet willen verklappen. Voor ons staat echter wel vast. dat deze Cir cus Mök, zich zal kunnen meten met al datgene wat in het verleden hier op de planken werd gebracht. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1