'OPENBARING' VAN HET RECREATIEGEBIED VLAKWATER SVV NAAR MANEGE Plafondproblemen in het Brukske vrij eenvoudig op te lossen rw^sël WINTER ,GOED ONDER DAK" MET AMAK POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Officiële opening van „De Keg" Durf je wel? IIJDAG 26 JANUARI 1979 Nr. 4 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS 1TGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY IOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING en op een dambord geprikt pa- ertje met de tekst: „S.v.p. niet rooien, wij schaatsen", opgehan- sn aan een paaltje van een straat- aambord, was zondag typerend oor het enthousiasme van verschil- tnde rijwegen in de gemeente. De ijsregen had de wegen spiegel- lad gemaakt en dat was voor me- geen voldoende om vlak voor gen huis een prachtige schaats- aan te creëren. Een ongekend win- irplezier, waaraan ook de ouderen apper deelnemen. Minder plezierig is, dat zo zachtjes m het zout bij de gemeentelijke >ten is opgeraakt. Al het moge- jke wordt in het werk gesteld om adheidsbestrijdingsmiddelen te rijgen. Intussen is een proef geno- ien met het strooien van kalizout, ermengd met zand. Sneeuwschuivers en strooiers blij- en dag en nacht in aktie om al- lans de doorgaande wegen in de om berijdbaar te houden. Anderen jn druk in de weer om de kolken an sneeuw en ijs te ontdoen opdat et dooiwater straks gemakkelijk an afvloeien. Maar intussen blijft het het win- rtje wel. Sinds van oud-op-nieuw de win ter zijn intrede deed, ontvingen wij onze redaktie regelmatig „inge- onden stukken", waarin de een [aagt over de ander die zijn stuk je trottoir niet schoonhoudt, en de nder klaagt dat de particulier wel ijn trottoir schoon moet maken, laar de gemeente - op zout strooien i - weinig of geen sneeuw heeft fgevoerd. Er was er zelfs een, die ru stelde, dat als hij zijn nek breekt een niet schoon gemaakt trottoir, de aanliggende bewoner aanspra- elijk kan stellen; maar breek ik lijn nek bij een oversteekplaats dan 1 de gemeente wel niet thuis zijn. Laten we ons niet gaan verdiepen i de juridische problematiek van (en al of niet geveegd trottoir, maar iten we ieder voor ons dat eigen lukkie voor de deur onderhanden emen. Het kost je wel de nodige irbeid en de nodige kilo's zout, dik- rijls dag in, dag uit. Maar met dat irobleem zitten we allemaal Maar los van het winters gebeu ren wijzen de tekenen erop dat bin- len niet al te lange tijd het carnaval Venray en de kerkdorpen in alle evigheid zal losbarstenHier en Jaar hebben de voortekenen zich al oorgedaan. Nieuwe prinsen zijn enoemd, aide wieven zijn op de bals erschenen en zelfs zijn hier en daar pronkzittingen geweest. In Venray-centrum is met de lazekeutel als uitzondering, omdat de nieuwe jeugdprins al heeft ithuld alles nog zo'n beetje bin- ..skamers. Dat wil niet zeggen, dat niets gedaan wordt. De voorbereidingen voor het grote litverkocthe carnavalsspectakel, dat Circus Mök" heet, zijn in volle gang, venals de voorbereidingen voor de rinsenproklamatie op zaterdag a.s. de schouwburg. Als de voorteke- en niet bedriegen, belooft dat dit- naal een groots gebeuren gelijk aan Circus Mök te worden. De carna- ilskrant-redaktie is druk in de .eer en de optochtcommissie houdt ranaf zondag wekelijks zitting voor Ideeën en opgaven. De verschillende lals worden voorbereid om als aan- oop te dienen voor drie dagen dolle pret. En met dat vooruitzicht, waarop "we ons terecht kunnen verheugen, tomen we deze winterse dagen met al zijn ongemakken, ook wel weer te loven. Het bestuur van de voetbalver eniging S.V. Venray is erg gelukkig met de mogelijkheid, die de heer H. Janssen hen geboden heeft, om zondagmorgen in zijn manege te trainen. In navolging van FC VW gaat ook de SV Venray-selectie (le en 2e elftal) konditietraining houden in 'n manege. Nadat men kontakt had op genomen met de heer H. Janssen was de zaak zo beklonken. Men kwam overeen dat SV Venray tij dens dit winterse weer zondagsmor gens van de manege gebruik mag maken van 11.00 - 13.00 uur. Aan gezien de sporthal en alle overige gymzalen geen plaats meer konden bieden wegens een overvol program ma, is men in SW-kringen zeer te vreden met deze oplossing. De spe lers van de le selektiegroep worden dan ook allemaal zondagmorgen om 11.00 uur aan de manege Vlakwater verwacht. In oktober vorig jaar kwamen di verse bewoners van koopwoningen in Brukske II, in het bijzonder in de Passedoblestraat en de Foxtrot- straat tot de ontdekking dat er „putjes" in de plafonds verschenen. Veelal kwam men eerst tot die ont dekking bij schoonmaakwerkzaam- heden. Indachtig de plafond-proble matiek in het jaar daarvoor in Vel- tum II en de Sambastraat, vond men deze putjes genoeg aanleiding om een klacht te deponeren bij het aan nemingsbedrijf Verhoeven, dat nu 4 jaar geleden dit bouwplan van 64 woningen realiseerde. Het aannemingsbedrijf besloot, al vorens tot herstel over te gaan, een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van deze klachten, door een onafhankelijk bureau, Intron b.v. te Maastricht. Genoemd bureau heeft in een 5- tal woningen monsters genomen van de schadeplekken, voor éen analys- tisch onderzoek in hun laboratorium. Het resultaat van dat onderzoek is middels een rapport in de loop van de maand december aan het aanne mingsbedrijf medegedeeld. Uit dat rapport blijkt dat de oor zaken van de klachten (gelukkig) niet gelegen zijn in het aanwezig zijn van calcium-chloride (zoals des tijds in Veltum II). Gevaar voor aantasting van de bewapening is dus niet aanwezig. Er is wel sprake van „pop-outs" die door een chemische reaktie ontstaan en te wijten zijn aan enige verontreiniging van de toeslagstoffen die de fabrikant heeft gebruikt. De plafonds zijn een „breedplaat- vloeren-constructie", geleverd door Monoliet Betontb.v. te Breda. De zelfde fabrikant welke destijds de Monolietvloeren in Veltum II lever de. Op deze leverancier i§ geen ver haal mogelijk, gezien de verkoop- en leveringsvoorwaarden van dat bedrijf. Bovendien zou enig verhaal Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen De oud-minister van onderwijs, prof. J. van Kemenade, komt vrij dag 2 februari a.s. naar Venray. Hij zal dan om half drie de nieuwe be huizing van de openbare kleuter- en basisschool „De Keg" aan de Blauw ververstraat officieel openen. Prof. van Kemenade is voor deze officiële openingshandeling aange zocht omdat hij zich destijds als mi nister van onderwijs enorm heeft ingezet voor de nieuwe ontwikke lingen in het onderwijs. De nieuwbouw van „De Keg" is de vijftigste systeembouwschool, welke door de fa. J. P. A. Nelissen is gebouwd. De school werd met in gang van het nieuwe schooljaar door de jeugd „in bezit" genomen, nadat men zich jarenlang in een noodge bouw had moeten behelpen. Bij gelegenheid van de officiële opening zal „Open Huis" worden gehouden om iedereen de gelegen heid te geven het inwendige van „De Keg" te bekijken. Tevens kan men dan informatie ontvangen over de wijze waarop de school haar kinde ren voorbereidt op de hedendaagse maatschappij. Men kan terecht op zaterdag 3 fe bruari van 13.00 tot 16.00 uur en op zondag 4 februari van 11.00 tot 15.00 uur. Bovendien kan men dan inzendin gen van vele scholen bewonderen op de tentoonstelling „De school in het jaar 2000". Deze inzendingen zijn het resultaat van een prijsvraag door de fa. Nelissen. bij deze firma eveneens onmogelijk zijn, gezien de financiële positie van deze beton-fabrikant. Uiteraard kan ook het aannemings bedrijf Verhoeven niet aansprake lijk worden gesteld voor dit onge mak, aangezien er geen contractuele verplichting bestaat tussen de be woners en de aannemer. Wel is het zo dat de aannemer 10 jaar aanspra kelijk blijft indien een gebouw ge heel of gedeeltelijk vergaat (het z.g. instortingsgevaar). Doch daar is in dit geval geen sprake van. Met deze gegevens en kennis van zaken heeft het aannemingsbedrijf op 10 januari j.L een onderhoud ge had met een delegatie uit de betref fende woonbuurt. In dit gesprek heeft Verhoeven c.v. zich bereid verklaard toch daadwerkelijk mede werking te willen verlenen aan het opheffen van de klachten. Dit zuiver en alleen op grond van coulance- overwegingen en op grond van de zakelijke kwaliteitsnormen die dit aannemingsbedrijf ook na 4 jaar nog aan haar werken stelt. Overigens is het hersteladvies dat het Bureau Intron b.v. in haar rap port gaf, vrij simpel: het verwijde ren van het bruin-zwarte pitje in de pop-out en vervolgens het ont stane gat vullen met een vulmiddel. Na een droogperiode van ca. 3 we ken kan de plek weer op kleur ge bracht worden. Het Bureau Intron kon echter niet vaststellen of het proces van het ontstaan der pop-outs nog voort duurt, en kon evenmin voorspellen wanneer het ophoudt. Intussen is echter wel gebleken, dat er de laat ste tijd nog putjes bij komen. Teneinde een volledig inzicht te krijgen in het aantal pop-outs heeft het aannemingsbedrijf nu een vol ledige opname laten maken en deze in kaart gebracht. Over ca. 6 maan den, einde juni, zal aan de hand van Zaterdagavond, toen de straten van Venray door de ijzel spiegel glad waren, kwam er via de alarm- lijn op het politiebureau de melding binnen dat er op de kruising Heid- sewegHeidseschoolweg te Heide een aanrijding zou hebben plaats ge vonden waarbij gewonden te betreu ren waren. Tevens werd er mede gedeeld dat de ambulance reeds ge waarschuwd was. Nadat Venrays poliemannen met veel moeite de surveillanceauto naar de opgegeven plaats aldaar hadden gebracht, bleek bij aankomst geen spoor van een aanrijding te vinden. In de omgeving werd een onderzoek ingesteld omdat het mo gelijk was dat de melder zich in de juiste plaatsbepaling zou hebben vergist. Maar er was nergens iets van een aanrijding te bekennen. deze kaarten geconstateerd kunnen worden of hun aantal nog is toege nomen. Is die toename minder dan 10°'o dan mag men aannemen dat het chemisch proces praktisch ten einde is. Verhoeven c.v. zal dan nog voor de bouwvakvakantie de boven omschreven herstelwerkzaamheden laten verrichten. Het is voor het aannemingsbedrijf echter niet doen lijk elk plafond weer op kleur te brengen. Door de inmiddels 4-jarige bewoning zijn de plafonds namelijk meer of minder „verweerd" en soms al door de bewoners behandeld. In feite heeft nu elk plafond een ver schillende kleurnuance. Op grond van de daarmee voor het aanne mingsbedrijf gemoeid zijnde kosten, wordt aangenomen dat de bewoners zelf dit karweitje voor hun reke ning nemen; ieder op zijn eigen wij ze en naar behoefte, door óf het plekje bij te werken, óf door het ge hele plafond na 4 jaren te behande len in de door hen gewenste kleur. Hiermee, zo lijkt ons, is voor ieder Uit Peel en Maas van 3-11-1978 van de betrokkenen een alleszins aannemelijke oplossing gevonden voor een probleem dat zich in eer ste instantie als vrij ernstig liet aan zien. Menige bewoner zag zich al in gedachten tijdelijk verhuizen, omdat er nieuwe plafonds in hun woning moesten worden aangebracht. Ge lukkig behoeft het niet zo ver te ko men De barre winter heeft voor de jeugd toch ook zijn plezierige kan ten. Sinds zaterdagavond het ijzel front passeerde zijn vele straten waar praktisch geen verkeer komt spiegelgladde ijsbanen geworden. Voor de jeugd een gerede aanleiding om de schaatsen onder te binden en zich massaal op het gladde ijs te wagen. Dicht bij huis; kan het fij ner? Dat duurt nu al dagen lang. Maar wat de een fijn vindt, kan voor de ander een last en ongemak zijn. Zo waren er ook bewoners van straten die eensgezind de handen uit de mouwen staken en met taaie vol harding, warm water en allerlei schop- en steekmateriaal de nu al bijna 4 weken oude sneeuw- en ijs massa te lijf gingen en hun straatje schoon maakten. Natuurlijk in de stille hoop dat men nu ook van een nieuw pak sneeuw of ijzel ver schoond blijft. Maar dat zal wel een ijdele hoop zijn. De weersverwach tingen van het ogenblik spreken een andere taal. De ijzel bezorgde woensdag ook de schooljeugd haar eerste extra vrije dag. En het ziet er naar uit dat dit niet bij één dag zal blijven, alhoe wel dat plaatselijk kan verschillen. De onderwijsinstellingen zullen zelf moeten besluiten of het zin heeft, de scholen open te houden. De onder wijs inspektie zal zeer soepel optre den bij verzuim. Zij adviseert zelfs de ouders hun kinderen thuis te houden als zij het niet verantwoord achten hen over de gladde trottoirs naar school te sturen. Maar ook dat heeft weer problemen. Er zijn na melijk veel gezinnen waar man en vrouw werken; en wie zorgt dan voor de opvang van de thuisblijver- jes? Een ander probleem, veroorzaakt door sneeuw en ijzel, was deze week het uitvallen van busdiensten, of dienstregelingen met grote vertra ging. Voor leerlingen die buiten hun gemeente onderwijs volgen en voor pendelaars betekende dat, dat men niet op tijd of helemaal niet de school of het werk kon bereiken. Ook de post moest dinsdag het bijl tje er bij neer leggen en kon voor één dag geen bestellingen verrichten. Met diezelfde moeilijkheid zaten verschillende bakkers die geen kans zagen hun klanten aan huis te be dienen. En met deze situatie beginnen we zondag aan de 5e week van deze winter, welke op enkele dagen na, niet al te streng was, maar door zijn sneeuwval en ijzel méér last veroor zaakte dan men zich van een reeks van jaren kan herinneren. CONTROLE OP VERLICHTING Wij willen onze lezers erop wijzen, dat binnenkort Ven rays politie de verlichting zal gaan controleren van auto's, bromfietsen en fietsen. Iedere autobezitter heeft nog niet zo lang geleden de kans gehad om gratis zijn ver lichting te laten controleren bij de verlichtingsaktie van de ANWB. De deskundigen van de ANWB hebben ons toen verklaard dat de verlichting van de aangeboden auto's „een grote puinhoop" was. Vrijwel alle lampen moesten worden bijgesteld. Bijna dagelijks wordt de weggebruiker er mee gecon fronteerd dat die verlichting niet in orde is. Te hoog afge stelde lampen welke verblin dend werken; ongelijke ver lichting; een der koplampen welke maar half brandt: om maar enkele voorbeelden te nemen. Nu moet u niet denken dal na één dag controle de politie het wel voor gezien houdt; dal werd ten stelligste ontkend door de woordvoerder van de politie. Het is ditmaal bittere ernst. Voor deze aktie zal zelfs ook de volledig bevoegde re- serve-politie worden ingescha keld. Nu zeer binnenkort met die controle wordt begonnen welke geen preventief karak ter zal hebben hebben zo wel de autobezitter, als de bromfietser en fietser nog een kans de verlichting in or de te maken dan wel te laten maken. Er zal zonder meer verbali serend worden opgetreden en geen excuses zullen worden geaccepteerd. Men is gewaarschuwd. Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9*9 f 0,75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen 1 Maandag werd in een gezamelij- ke vergadering van de Commissies voor onderwijs, vormingswerk en recreatie en voor ruimtelijke, orde ning en volkshuisvesting o.m. een ontwerpplan voor het recreatiege bied Vlakwater besproken. Bij deze bespreking waren tevens aanwezig de heren van de Brink en Thijssen van de Werkplaats voor Milieubouw en de leden van de Werkgroep Groen en Recreatie. DE AANLEIDING TOT DE HERINRICHTING Het gebied „Vlakwater" ligt aan de zuid-west-zijde van de kern Venray en wordt begrensd door de West singel, de Kempweg, de Hardeweg, de Hoopweg en de Merseloseweg. Omdat het Vlakwater in de afge lopen jaren bij de uitbreiding van de woonbebouwing is ontzien, vormt 't nu als het ware een „groene wig" in het stedelijk randgebied. De inge klemde ligging en de landschappe lijke opbouw vormen uitgesproken aanknopingspunten voor de verdere ontwikkeling van de reeds bestaan de recreatieve funktie van dit ge bied. Gegevens uit het recreatieonder- zoek, dat ten behoeve van het Basis plan voor de Openluchtrecreatie in Noord-Limburg is uitgevoerd, be vestigen het vermoeden dat 't Vlak water voor wat betreft de dag recreatie vooral van locale betekenis is. Met het plan voor herinrichting wordt beoogd de mogelijkheden voor dagrecreatief gebruik te ver groten en af te stemmen op de plaat selijke behoeften. De „openbaring van het Vlakwa ter" is in belangrijke mate bevor derd door het besluit van het ge meentebestuur het kampeerterrein, dat een groot deel van dit gebied in beslag nam, op te heffen. Deze ingrijpende verandering is mede aanleiding geweest voor een nadere beschouwing van de hoofd structuur van het hele gebied. DE HOOFDSTRUCTUUR Bij de indeling in hoofdzónes is enerzijds uitgegaan van de land schappelijke opbouw en het huidige ruimtegebrek en anderzijds van de opvatting dat, om een zo groot mo gelijke verscheidenheid aan recrea tieve mogelijkheden te ontwikkelen een zekere uiteenlegging van ver schillende functies wenselijk is. Op verschillende plaatsen in het gebied komen particuliere woningen voor. Dit gegeven vedraagt zich in de huidige hoedanigheid goed met de stadsrandligging van het Vlakwater. Door bij de herinrichting hierop po sitief in te spelen mag verwacht worden dat van de aanwezigheid van deze elementen een blijvende verlevendiging uitgaat. Eveneens kenmerkend voor, en goed passend in de stadsrandsitua tie is de aanwezigheid van relatief grootschalige, kunstmatige recrea tieve voorzieningen zoals, het zwem bad, de tennishal en het tennispark. Bij deze voorzieningen ligt het ac cent op de actieve, sportieve recre atie. Gezien het kunstmatige en over heersende karakter van deze voor zieningen wordt verdere uitbrei ding daarvan binnen dit gebied niet wenselijk geacht om te voor komen dat „de groene wig" dicht slibt en zodoende andere recrea tieve mogelijkheden in het ge drang komen. Voorts is een zóne onderscheiden voor recreatief gebruik met een meer vrijblijvend, minder georgani seerd karakter dan in voornoemde zóne het geval is. Voorkomende en geplande kunstmatige elementen zijn overwegend kleinschaliger van karakter: midgetgolf, trimbaan, speelwerktuigen, kinderboerderij, sport- en speelveldjes, picknicks e.d. Een intensieve aanpak van deze zóne is geboden om de recreatieve aantrekkelijkheid van het gebied te vergroten. Daarnaast is een zóne aangegeven voor relatief rustige vormen van recreatie; wandelen, natuurgenieten, eenzame picknicken e.d. MAKELAARSKANTOOR In deze zóne zal herinrichting moeten plaatsvinden om genoemde functies optimaal tot hun recht te laten komen. Het Oda-park neemt een bijzonde re plaats in in het Vlakwater. Het sterke reliëf en de rijkdom aan planten en vooral vogels zorgen ervoor dat het park zich b(j uit stek leent voor natuureducatief gebruik. Het is daarom niet be stemd voor argeloze wandelaars, maar voor bewuste kijkers en leergierigen. Het onderscheiden van zónes voor verschillende recreatieve functies berust zoals gezegd deels op de be staande ruimtelijke structuur en het actuele gebruik. Deze scheiding van functies wordt echter mede ingegeven door het feit dat sommige vormen van recreatie moeilijk ruimtelijk te verenigen zijn. Met name denken we hierbij aan te genstrijdigheden tussen natuuredu catief en sportief/recreatief gebruik en tussen extensieve (wandelen, na tuurgenieten) en meer op het spel element gericht vormen van recrea tie. Dit betekent echter niet dat bij de verdere invulling van de hoofdstruc tuur de verschillende onderdelen als volledig geïsoleerde eenheden wor den benaderd. Eerder wordt ge streefd naar een zodanige verwer ving van functies dat „het geheel meer kan zijn dan de som der de len". Kwetsbare vormen van recrea tie als natuurstudie, genieten van natuur en rust, verdienen in deze opzet de grootste bescherming. Dit betekent tevens dat meer intensieve recreatie-activiteiten zorgvuldig be geleid moeten worden, waarbij as pecten van zowel inrichting als be heer aan de orde zijn. DE INRICHTING VAN DE ZONES Het Odapark zal zijn bescherming kunnen verkrijgen door een beperk te ontsluiting en openstelling. Door het aangrenzende stuifzand- gebied op te nemen in het af te rasteren gebied wordt de rust voor het geannexeerde gebied en het Odapark verhoogd en zullen mi lieukundige en natuureducatieve waarden voor de vergroting van de verscheidenheid kunnen toe nemen. Ten behoeve van het extensieve recreatieve gebruik is een zóne ge reserveerd die een langgerekte ver binding vormt tussen het buitenge bied en de stedelijke bebouwing. Ter verhoging van de rust en ter accen tuering van de radicale (op het cen trum gerichte) groene zóne wordt voorgesteld de doorgaande dwars verbindingen af te sluiten voor ge motoriseerd verkeer. De Vlakwater- weg zal zodanig worden afgesloten dat deze alleen door aanwonenden gebruikt mag worden. De door herinrichting te verwe zenlijken ruimtelijke structuur van deze zóne wordt gekenmerkt door enkele grotere open ruimten, heide- achtige en grazige vlakten, aaneen geregen via smalle doorgangen. De begrenzing van deze ruimten door opgaande begroeiing wordt voorge steld als een „rafelige" omlijsting om meer verscheidenheid aan bele- vigsmogelijkheden te scheppen. Dit in tegenstelling tot de begrenzing van de toegangspaden en de uitwen dige begrenzing van het gebied, die strak en ondoordringbaar zijn voor gesteld. De geplande wandelroute sluit aan (vervolg eerstvolgende tekstpagina)

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1