Belastingen in Venray kunnen nog hoger F raktiewisseling bij de Y.Y.D. SNEEUW EN IJS ,GOED ONDER DAK" MET AMAK POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Nogmaals Meubelen Gouverneur dr. Kremers tijdens werkbezoek: Heren Thijssen en Oudenhoven leggen hun raadslidmaatschap neer Mejuffrouw led Verstralen 40 jaar bij het onderwijs IIJDAG 19 JANUARI 1979 Nr. 3 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN TGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ^OTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10.- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Sinds de nacht van 30 op 31 de- mber j.l. zit Venray gevangen in greep van Koning Winter. Als hij reng regeert, dan kan men verze gd zijn van een overvloedige eeuwval en veel ijs. En dan te bedenken, dat in voor- lande kwakkelwinters velen met istalgische gevoelens hebben terug dacht aan de winters van vroeger dichtgevroren rivieren, waar achtwagens over konden rijden, in ijspret, aan ijsbanen met „koek sopie" ,met baanvegers, die blij aren met een dubbeltje, aan leeuwpoppen en sleeplezier. Deze nostalgische gedachten wor- en nu althans zo ziet het er naar bestraft, want een werkelijke renge winter is echt zo leuk niet. Vorige week hebben we een be- jep gedaan op de inwoners van de emeente om in deze barre dagen ens extra aandacht te geven aan ejaarden en invaliden, die het moei- jk hebben met het sneeuw- en ijs- rij maken van het pad voor de wo- ing, boodschappen doen etc. Laten re daar nog eens aan denken! Laten we ook eens denken aan de ieren in de bossen, die het bijzonder ioeilijk hebben met het zoeken naar Dedsel nu alles ondergesneeuwd en evroren is. Ook de vogels mogen i deze tijd wel eens onze extra aan- acht krijgen. In ons artikel van vorige week ebben we een pluim op de hoed ge- aken van een leger sneeuwruimers ijsbestrijders, die dag en nacht p pad zijn geweest om de wegen in grote gemeente Venray begaan- aar te maken en te houden. Ruim 50 ton zout werd op de doorgaande iregen en op de busroutes gestrooid net als gunstig resultaat, dat de gro- wegen goed berijdbaar zijn. Maar praat niet over de binnen wegen Men is geneigd te den- en, dat de gemeente het na het kla- i van het grote werk, het er nu ardig bij laat zitten. Zoutstrooiers sneeuwschuivers ziet men ner- ens meer, terwijl tal van binnen wegen in de kom van Venray nog piegelglad zijn. Voordat men echter de beschuldi- jende vinger opheft tegen de ge- neente is het goed iets van de ach- ergronden van het waarom te we- Het is een bekend feit, dat heel Jederland bijna in het zoutloze tijd perk is aangeland. Na het strooien van grote partijen zout, zijn de voor raden dusdanig geslonken, dat uiter ste zuinigheid is geboden. Op het gemeentelager ligt nog een voorraadje van 2C0 ton. doch dat moet bewaard worden voor het geval Koning Winter nóg eens in alle he vigheid gaat toeslaan. Want het is nog altijd zo, dat doorgaande wegen de bousroutes berijdbaar gehou den moeten worden. Dan zou men kunnen zeggen, dat doodgewoon zand ook een goed glad heidsbestrijdingsmiddel is. De dienst van gemeentewerken is echter uiterst voorzichtig met strooien van zand, want dat komt straks, wanneer het gaat dooien met het smeltwater in de kolken en putten terecht, waar door verstoppingen van de riolering optreedt. De wegen nabij scholen en de par keerterreinen worden weliswaar met een mengsel van zout en zand be strooid en daar wordt het voorlopig bij gelaten. Dat men begrip voor deze situatie zal willen opbrengen, is de wens van de dienst gemeentewerken. Overigens is het nog altijd zo, dat Venray gerust vergeleken mag wor den met andere gemeenten. Venray mag er prat op gaan, dat de door gaande wegen allemaal sneeuw- en ijsvrij zijn. We zijn nogal gauw kritisch ten opzichte van het sneeuw- en ijsvrij maken door de gemeente; maar ste ken we de hand eerst eens in eigen boezem. Hoeveel trottoirs zijn door de spiegelglad bevroren sneeuw nog i steeds onbegaanbaar. Laten we die eens eerst echt goed schoonmaken, en vergeten we daarbij niet de riool- kolken, waardoor straks al het dooi water moet wegvloeien. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Deze uitspraak van de Limburgse Commissaris van de Koningin, j.l. maandag geuit tijdens een infor matieve bespreking met de ge meenteraad, moest illustreren dat de gemeente Venray er nog niet zo heel slecht voorstaat in verhou ding tot veel andere gemeenten en daarom bijvoorbeeld niet zo gauw in aanmerking zal komen voor een DACW-subsidie ten be hoeve van openbare voorzieningen. De Gouverneur moest deze wijs heid wel uit de gemeentelijke be groting geput hebben, vóórdat hij aan zijn werkbezoek in Venray be gon. Want door allerlei omstandig heden was dat werkbezoek van vrij korte duur. Zo moesten de plannen om per helicopter Venray vanuit de lucht te bekijken ver vallen, omdat de piloot wegens mist geen startvergunning kreeg. Een autotocht door het uitgestrek te Venray was derhalve een po ver alternatief. Bovendien moest de Gouverneur dit werkbezoek nog onderbreken voor een ambtelijk bezoek aan Eindhoven. Wat dus feitelijk „een dagje Venray" had moeten worden, werd slechts een moment-opname, waarvan men moest konstateren dat het de moei te waard is om het nog eens goed over te doen. Bij de informatieve bespreking die de Gouverneur hield met de Ven- rayse gemeenteraad, hadden de he ren politici eensgezind de te bespre ken onderwerpen verdeeld; zonder dat dit zou betekenen dat men het met elkaar eens was. Maar, zoals de heer Den Brok zei: we laten hier alle politiek varen, we zitten hier als Venrayers voor de Venrayse be volking. POLITIEBUREAU Samenwerking vroeg namens alle frakties de medewerking van de Gouverneur bij een spoedige reali sering van het nieuwe politiebureau. De Gouverneur was een kijkje gaan nemen in één der onderkomens van de Venrayse gemeentepolitie, en had inderdaad kunnen konstateren dat hier op korte termijn verbetering moest komen. Een door de minister voor 1978 toegezegde lijst van te bouwen politiebureau's, mag men uiteindelijk deze of volgende maand verwachten. Maar omdat er inmid dels aan enkele kleine en twee zeer grote gemeenten toestemming was verleend om een nieuw politiebureau te gaan bouwen, zou het wel eens mogelijk kunnen zijn dat voor 1979 het beschikbare budget uitgeput is. De provincie heeft echter reeds op 29 november aan de minister laten weten dat nieuwe politiebureau's in Venray en Venlo urgent zijn. En aan gezien in Venray de plannen bestek- klaar zijn, stond Venray boven aan de lijst. Of het zinnig is, in afwach ting van de rijksbijdrage ,dit politie bureau zelf te gaan financieren, hangt af van het tijdstip waarop voor Venray de ministeriële goed keuring afkomt. PROBLEMATIEK KLEINE KERNEN De frakties Kerkdorpen, P.v.d.A. en V.V.D. brachten de problematiek van de kleine kernen naar voren. Hoofdmoot hierbij was ongetwijfeld de woningbouw, waarin nu een ze kere achterstand was opgetreden en waardoor ook een redelijke bevol kingsaanwas tot stilstand zou ko men. In dit verband werd er ook op gewezen dat de goedkeuring van be stemmingsplannen dikwijls veel tijd vergen. Werkt Maastricht in deze vertragend Ook het openbaar vervoer werd genoemd, als een voor vele kerk dorpen ongekende weelde. En na tuurlijk kwam ook de scholenkwes tie ter sprake. De Gouverneur wees er op dat de gemeente in haar „beleidslijnen kleine kernen" het toekomstige be leid voor de Venrayse kerkdorpen heeft vastgesteld. Men is het dus eens geworden over het uiteindelijk resultaat. In welk tempo men dat resultaat wil bereiken, is een ander punt van1 bespreking. Vast staat in ieder geval wel, dat in de kleine kernen ongelimiteerde woningbouw moet worden tegengegaan. We moe ten zuinig zijn met de ons nog res terende open ruimten. Blijkt in de praktijk dat woningbouw uitsluitend voor autochtonen de leefbaarheid van een kleine kern niet bevordert, b.v. door onevenwichtige leeftijds opbouw of leeglopende scholen, dan kan men nog altijd overwegen rui mere woningbouwmarges aan te ne- Men moet er zich ook van bewust zijn dat de centrale funkties in het centrum van een gemeente, dikwijls ten koste gaan van de kleine ker nen. Zo moet het centrum van Ven ray ,met zijn centrum- en streek- funktie ook voorrang krijgen. Uiter aard met de erkenning dat niet alles ten koste van de kleine kernen mag gaan. De kleine scholen zijn een gevoe lig punt. Maar het is het Rijk die hier de normen stelt. Gelukkig wordt de zaak ihomenteel wat genuanceer der bekeken. Deze konstatering houdt echter geen enkele toezegging in Of „Maastricht" vertragend werkt, werd door de Gouverneur beaamd. Elke schakel heeft zijn tijd nodig. Maar wordt het wachten op goed keuringen te lang, dan moet men protesteren. De Gouverneur was er van over tuigd dat openbaar vervoer in zo'n grote gemeente als Venray noodza kelijk zal zijn. Er zijn voor Venray twee proeftrajekten aangevraagd, t.w. Vredepeel-Merselo-Venray en Holthees-Overloon-Venray. PROBLEMATIEK WEGEN Over dit onderwerp spraken de Maandag j.l. hebben de heren G. Thijssen en H. Oudenhoven het be stuur van de WD afdeling Venray laten weten dat zij zich bedanken als lid van de raad der gemeente Ven ray. Zij zijn tot dit besluit gekomen, omdat zij sinds geruime tijd, als le den van de gemeenteraad, worstelen met een sterk gevoel van tegenzin. Na rijp beraad en overleg zijn zij tot het oordeel geraakt, dat de lust, om als raadslid op te treden, hen defini tief is vergaan. Dat oordeel vraagt fair play, zo stellen zij. De kiezers hebben er recht op, dat de hen be dreigende matheid niet werkelijk 'n rol gaat spelen. En de raad, waarvan zij deel uitmaken, zou nog meer aan feitelijke zeggenschap inboeten, als enkele raadsleden ongemotiveerd hun tijd zouden uitzitten. Overigens menen beide heren, dat zij op andere wijze dan middels een raadslidmaatschap het algemeen be lang wat dat dan ook zijn moge beter kunnen dienen. In het vertrouwen dat de fraktie- overdracht tot ieders tevredenheid zal kunnen geschieden, hebben zij besloten als raadslid aan te blijven tot 1 september a.s. In de tussen liggende tijd zijn zij gaarne bereid om naar vermogen desgewenst de opvolgende raadsleden met raad en daad bij te staan. Bewust, dat hun stap nogal onge bruikelijk is, menen zij toch dat hun besluit, gelet op de gronden waarop het berust, precies past in het libe ralisme, zoals zij dat aanhangen. Wellicht, zo merken zij op, is niet geheel het effcet uitgesloten, dat sommige mensen zich eens extra heel bijzonder bezinnen op de wer king van ons bestuurlijk stelsel. Een stukje bevrijding zou het gevolg kunnen zijn. Het bestuur van de WVD afdeling Venray, heeft naar aanleiding van het voorgenomen aftreden van de heren Thijssen en Oudenhoven per circulaire de leden daarvan in kennis gesteld. Direct nadat alle met de te maken hebbende punten zijn afgerond, zal een ledenvergadering worden uitge schreven vermoedelijk medio maart. Op deze vergadering zullen de leden meer in detail op de hoog te gebracht worden van het gebeur de. Intussen zal het bestuur alles in het werk stellen, een en ander zo veel als mogelijk is in het belang van de WD op te lossen. Daarbij ver wacht men uiteraard op de steun van de leden te kunnen vertrouwen. Als kandidaten 3 en 4 stonden bij de laatst gehouden gemeenteraads verkiezingen de heren Jan Houba en Leo Janssen op de lijst. Aangenomen mag worden dat deze heren per 1 september a.s. de opvolgers zullen worden van de aftredende raadsle den. P.v.d.A. en de fraktie Kerkdorpen. Met name de fraktie Kerkdorpen was er pertinent tegen dat de Mid den Peelweg eventueel Rijksweg 73 zou gaan worden. Dan liever de pro vinciale weg Venlo-Venray hiervoor bestemmen. Trouwens, wanneer wordt die weg doorgetrokken naar het Brabantse? De Gouverneur wees er op, dat aan Rijksweg 73 door de provincie veel prioriteit gegeven wordt, om de procedure te versnellen. Rijkswater staat heeft de plannen in de maak. Er zijn drie varianten: óf de Midden Peelweg (waaraan de provincie geen grote realiteitswaarde hecht), óf de secundaire weg nr. 1, óf een nieuw oostelijker gelegen tracé. Maar dat was ook alles wat er momenteel van te vertellen viel. Gegevens over de doortrekking van de provinciale weg naar Maashees, had de Gouverneur niet bij de hand: dat zoeken we op. DE WELZIJNSINSTELLINGEN zowel lokaal als in regionaal ver band, werden op de van hem intus sen bekende wijze behandeld door de heer Willems (P.v.d.A.). Hij had in de Gouverneur een goede ge sprekspartner, want beiden weten op dit gebied van wanten. Zo er al ooit centralisatie van de welzijnszorg komt het duurt in ieder geval nog lang dan laat de nieuwe wet toch de mogelijkheid open tot decentralisatie. Overigens heeft de provincie hierin nog geen standpunt bepaald. Met een „strooipotje" van 2 mil joen gaat de provincie al weldoende rond, door hier en daar een eenma lige subsidie te verlenen in de wel zijnssector, ook vóór het jeugd- en jongerenwerk en dat was voor de heer Willems een gerede aanleiding te vragen om een extra „strooiron- de" voor het vrijwilligerswerk in de ze streek. Gouverneur dr. Kremers als aandachti ge toehoorder tijdens de informatieve raadsvergadering van ]l maandag. LIMBURG TWEEDELIG Al had de Gouverneur in zijn „vo rig leven" duidelijk laten uitkomen dat hij voorstander was van een de ling van de provincie Limburg in twee kleinere provincies: nu was hij het met de heer Thijssen eens dat di^ niet logisch zou zijn. Niet alleen hij was tot andere inzichten geko men, ook de minister was op eerdere plannen terug gekomen, en nu zal in de toekomst het aantal provincies slechts in geringe mate worden uit gebreid. WERKGELEGENHEID De heer Konings deed een beroep op de Gouverneur de werkgelegen heid zowel in de agrarische sector als in het midden- en kleinbedrijf te bevorderen ook in de z.g. buiten gebieden. De enige toezegging die de Gouverneur hem kon doen, was de komst van een provinciaal rapport over deze kwestie. Het blijkt ook in de agrarische verenigingen een punt van behandeling te zijn, en ook van die kant mag men een rapport ver wachten. D.A.C.W.-SUBSIDIE Mevr. Poels-Peters vroeg of er mo gelijkheden waren van een D.A.C.W. subsidie voor de bouw van een nieu we bibliotheek mediatheek in de Ro se Vlek. Het antwoord was kort en krachtig: neen. Het is de provincie niet bekend wanneer er weer een D.A.C.W.-subsidie-golf komt, maar er zullen dan beslist beperkende voorschriften aan verbonden wor den. Zeker in gevallen van een bi bliotheek/mediatheek zullen de ge meenten zelf moeten doen wat ze (vervolg eerstkomende tekstpagina) Me), led Verstralen tussen de leerlingen van haar klas in de MLK-school „De Essel" aan de Ursulastraat. Ongetwij feld zullen deze kinderen hun 'Juffrouw' een feestelijke dag bereiden. PEEL EN MAAS uw kranf Zo zachtjes aan begint een veer tigjarig jubileum tot de zeldzaam heden te behoren en zeker een der gelijk jubileum bij het onderwijs. Dat is dan ook een van de redenen geweest waarom het bestuur van de M.L.K. school „Den Essel" alles in het werk heeft gesteld om mej. led Verstralen te bewegen toestemming te geven om haar veertigjarig onder- wijsjubileum niet ongemerkt voorbij ie laten gaan. Mede in verband met de zeldzaam heid van dit jubileum zijn wij de jubilaresse gaan opzoeken op het bijna hoogste bewoonbare punt van Venray, de Hoge Beek nr. 89. Want wij wilden uit haar mond horen wat zo'n lange tijd in het onderwijs in het algemeen en voor het buitenge woon onderwijs in het bijzonder, voor haar én mogelijk ook voor an deren. heeft betekend. Tijdens dit gesprek kwam duidelijk naar voren de liefde voor dat onderwijs en voor al de begeleiding van het individuele kind. dat dit speciale soort onderwijs nodig heeft. Na haar opleiding aan dc Bis schoppelijke Kweekschool van de zusters Ursulinen in Echt, stond zij als achttienjarige met haar onder wijsbevoegdheid op straat. Het ging in die jaren net zoals tegenwoordig: geslaagd en dan maar afwachten of je een baan krijgt. De mobilisatie bracht uitkomst voor haar toen veel jonge onderwij zers werden opgeroepen in militaire dienst. Dank zij het vervangen op scholen kreeg zij in 1941 de kans omdat de heer Claessens. het toen malige schoolhoofd van Veulen, een vaste leerkracht moest hebben. Zijn keus viel op led Verstralen, die de eerste en tweede klas kreeg. Vijf jaar later kwam er een vaka- ture in Leunen. Zij werd er wel op geattendeerd, maar ze weigerde om te solliciterenZij had er geen bezwaar tegen, dat het schoolhoofd dat voor haar deed en zo werd zij in Leunen benoemd, zonder zelf te heb ben gesolliciteerd Ook hier bleef zij vijf jaar en toen de zusters van St. Jozef de b.l.o,- school niet alleen voor internaats kinderen, maar ook voor kinderen van de streek openstelden, werd mej. led Verstralen bereid gevonden daar als een van de eerste leerkrachten les te geven aan kinderen, die per soonlijke begeleiding nodig hadden. Deze vorm van onderwijs stond toen nog in de kinderschoenen. Een speciale opleiding daarvoor bestond nog niet. De onderwijskrachten moesten als het ware zelf maar pio nieren totdat de mogelijkheid kwam zich ook op dit terrein te bekwamen om de leerlingen het maximale te kunnen bijbrengen. Behalve het onderwijs geven kwam er ook bij. dat de kinderen per schoolbus gehaald, gebracht én bege leid moesten worden. Daardoor moesten heel wat extra niet be taalde uurtjes worden gemaakt. Ook met de behuizing in de loka len van Sint Jozef was het een zich behelpen totdat de oplossing werd gevonden in de nieuwbouw van „De Essel". Het stichten van een L.O.M.- school gaf aan de jubilaresse nog meer mogelijkheden Meestal geeft mej. led Verstralen les aan vijftien leerlingen van de vijfde groep, kinderen in de leeftijd van ongeveer 12 jaar. Het is voor haar een grote voldoening, dat zij het grootste gedeelte van haar groep kan opleiden voor het vervolgonder wijs. Achtentwintig jaar buitengewoon onderwijs betekent voor haar de be langrijkste periode van haar leven in het onderwijs, ook al zijn de re sultaten niet direkt merkbaar. Het persoonlijke kontakt met de kinde ren en de aanhankelijkheid van de kinderen betekenen voor haar heel veel. Zij is er trots op aan de wieg van het buitengewoon onderwijs te hebben' gestaan en een bijdrage te hebben mogen leveren aan de voor uitgang van deze onderwijstak. Op haar feestdag, heden vrijdag, wordt om 9 uur begonnen met een plechtige eucharistieviering tesamen met de kinderen. De gehele dag zal het dan feest zijn mét de kinderen en van 5 tot 7 uur worden ouders en andere belangstellenden natuur lijk ook de oud-lccrlingcn verwacht om mej. led Verstralen geluk te wensen. Wij hopen voor haar, dat het een mooie dag zal worden, maar eigen lijk behoeven we daaraan niet te twijfelen.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1