Geringe woningbouw in de laatste jaren nalatigheid óf misrekening van b. en w. X RUIMT OPH Vü „Pa" Janssen 40 jaar bij de SNEEUW EN IJS MODEHUIS MODEHUIS GOED ONDER DAK" MET AMAK Leenenl Team voor de minizeskamp te Grubbenvorst werd samengesteld WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Voor echte koopjes PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD Zaterdag wordt het pleit beslecht RIJDAG 12 JANUARI 1979 Nr. 2 HONDERDSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN JITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ïROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING We moeten diep in ons geheugen aven om de herinnering aan een inter, zoals wij die momenteel be ven, terug te vinden. Dan zal het e winter van 1963 zijn geweest, die igszins vergelijkbaar is met deze barre en boze tijd". Winterplezier voor de een, ellende 'oor de ander. Het zijn vooral de linderen, die dit jaar eens van een uderwetse winterpret (hebben) kun- len genieten. Er konden sneeuwpop- jen worden gemaakt, er kon worden esleed en dank zij de overstort- 'ijver van Brukske kon er zelfs bin- en Venrays grenzen worden ge- chaatst. Voor vele kinderen was dit elfs de eerste kennismaking met de ladde ijzers na vijftien ijsloze win- Ellende voor de ander De onverwachte en daarbij voor reien ongekend strenge winter bete tent ook ellende. Daarbij denken ve op de eerste plaats aan bejaar- len en gebrekkigen. Bij de dienst ■an sociale zaken van de gemeente 'enray zijn in de afgelopen dagen al van telefoontjes binnengekomen, net name van in nood verkerende >ejaarden en gebrekkigen. Vandaar, lat het gemeentebestuur een beroep leeft gedaan op de burgerzin van de nwoners van de gemeente om in igen buurt uit te zien naar mede- >urgers, die hun woning niet kunnen verlaten. Gehoopt wordt, dat buurt- aewoners de stoep van de bejaarden en gebrekkigen vegen of de behulp- tame hand willen bieden bij het doen van boodschappen voor hen. Eigen- ijk moest men het als iets vanzelf sprekends beschouwen om in deze ;ijd de mens in nood te helpen. Ellende ook voor de dieren Als we het over dieren hebben, denken we eerstens aan de vogels, lie door de sneeuw zo moeilijk aan voedsel kunnen komen. De oproep van de dierenbescherming, vorige week in deze krant, willen we nog :ens duidelijk onderstrepen. Strooi eens wat extra voedsel voor de vogels en als u tijd heeft, breng dan ook eens iets in de bossen! Bepaald niet gemakkelijk hebben het de mensen van de dienst van ge meentewerken en de ingeschakelde particulieren, die de gladheid moeten bestrijden en proberen de wegen sneeuwvrij te houden. Een ondank baar werk omdat hen, ondanks dag en nacht werken, veelal de kritiek niet wordt bespaard. Bij informatie ten gemeentehuize is ons gebleken, dat de gladheidsbe strijders volgens een bepaald schema werken waarbij voorop staat dat bij gladheid en sneeuwval het eerst de doorgaande routes en de busroutes berijdbaar worden gemaakt. Toen de sneeuwval in de nacht van 30 op 31 december begon werd met groot materieel uitgerukt: drie tractoren met sneeuwblad, een klei ne en een grote vrachtwagen met sneeuwblad, een laadschop met sneeuwblad en vier andere laad- schoppen, die op de kerkdorpen gin gen opereren. Maar in deze barre nacht werd de stuifsneeuw aangezogen in de lucht- filters, waardoor de motoren blok keerden Vastgelopen machines moesten overal uit de gemeente wor den opgesleept om in de gemeente lijke garage te worden ontdooid. Vijfentwintig man zijn die nacht in touw geweest om de wegen be gaanbaar te maken. Daarna zijn vrijwel iedere dag en nacht tien man in de weer geweest om de gladheid te bestrijden. Het kwam zelfs herhaaldelijk voor, dat het zout in de strooiers bevroor. Zondagavond, toen het begon te dooien en de wegen spiegelglad werden door ijzel, moest er driemaal in één avond en nacht worden ge strooid. Tot op heden heeft de ge meente ongeveer 250 ton zout op de wegen gestrooid. Dan is er de vraag, waarom in de ze winter weinig of niets is gedaan aan de „binnenwegen" van Venray- centrum. Een van de redenen is, dat men dikwijls op verzoek de sneeuw op binnenwegen heeft laten liggen terwille van het kunnen spelen door kinderen in de sneeuw. Daarnaast hebben hierbij ook milieu-overwe gingen een rol gespeeld, want zout strooien mag dan wel helpen, maar gepekelde sneeuw uw huis „binnen dragen" is ook niet je ware. Sneeuw ruimen, dus per vrachtwagen afvoe ren van de sneeuw, was niet moge lijk door gebrek aan mankracht. Ouderen onder ons zullen zich herin neren, dat vroeger hiervoor de werklozen, c.q. zij die in de werk verschaffing werkten, werden inge schakeld. Dat is nu niet meer moge lijk. En daarom bestaat de hele be strijding nu alleen uit zout strooien De geringe woningbouw in de af gelopen jaren, was dat nu een na latigheid in het beleid van het Venrayse gemeentebestuur, óf was het een misrekening, het zich ver kijken op de veel langere termijn die nodig is om uitbreidingsplan nen te formuleren en uit te voe ren? Dat was in feite de „ham vraag" tydens de dinsdag gehou den raadsvergadering, waarin het woningbouwprogramma voor al leenstaanden en tweepersoonshuis houdens werd behandeld en de stand van zaken met betrekking tot de woningbouw in onze ge meente ter discussie stond. Lijnrecht tegenover elkaar stonden hier de meningen van het gemeen tebestuur en de Partij van de Ar beid ,wat zich dikwijls in felle ver wijten uitte. Zo fel zelfs, dat wet houder Schols op een gegeven mo ment tegen dhr. H. Willems zei: Als u meent op een vluggere ma nier woningen te kunnen bouwen, mag u hier komen zitten, dan geef ik mijn pijp aan Maarten HET WONTNGBOUWPROGRAMMA voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens werd in deze ver gadering het eerst besproken. Daar bij kon het gemeentebestuur geluk kig wijzen op de op handen zijnde bouwplannen aan de Langstraat - Leeuwstraat, Fr. Michelsstraat - Langeweg en aan de Patersstraat - Henseniusstraat, welke wij vorige week reeds in dit blad behandeld hebben, en op een nieuw goedkoop bouwplan voor 42 woningen, waar van wij u elders in dit blad mede deling doen. Zijn de eerstgenoemde plannen in feite bestemd voor hen die over een wat ruimere portemonniae beschik ken, het bouwplan van 42 woningen voorziet in ieder geval ook in de be hoeften van hen die minder ruim in de slappe was zitten. Deze categorie zal 't dan verder vooral moeten heb ben van doorstromingsgevallen; van mensen die uit een goedkopere wo ning naar 'n duurdere flat in 't cen trum gaan. Men heeft wat deze door stroming betreft de meest optimis tische verwachtingen, hoewel daar over natuurlijk geen enkel zinnige prognose valt te geven. Feit is ook, dat de alleenstaanden dikwijls terecht terug schrikken voor de hoge huren; voor hen onbe taalbaar. Maar het is evert goed een feit, dat de goedkoopste woning die gebouwd kan worden en het bouwplan van 42 woningen is daar een voorbeeld van toch nog altijd 250,bruto huur moet opbrengen. Krijgt men daar nog een huursub sidie op en gaat men met twee sa menwonen, dan moet een dergelijke huur toch wel zijn op te brengen. De behoefte aan eengezinswonin gen met 3, 4 of 5 kamers is zeer groot, zowel bij tweepersoonhuis houdens als bij alleenstaanden. Bij deze laatste groep ligt het dan veelal in de bedoeling om samen met an- (EN GOED OOK I) KORTINGEN TOT 50% ZIJN HEEL NORMAAL! Opruiming van 18 januari tot 1 februari slaagt U natuurlijk bij ons I Nu een unieke kans voor men sen met kleine maten Onze bekende Terlenka broeken voorjaarskleuren, nu 37,50 Spijkerbroeken Soul model vanaf 35, JOHN'S JEANS SHOP Crotestraat 34 venroy 04780-5214 en het aan de kant schuiven van de sneeuw. Overigens is de gemeente niet on tevreden over de medewerking van het publiek. Vrijwel overal zijn de trottoirs schoongemaakt, zoals dit in de algemene politieverordening ver plicht is gesteld. Rest het verzoek van de gemeen te aan haar inwoners om bij door zettende dooi en sneeuwval zoveel mogelijk de goten sneeuwvrij te ma ken, opdat het dooiwater via de rioolpijpen kan wegstromen. Op de foto enige Zeskamp kandi daten tijdens een uithoudingsproef aan de touwen. dere jongéren de eengezinswoning op te delen. Zijn de huren van de nieuw te bouwen onderkomens voor hen te hoog, dan zullen zij ook weer aangewezen zijn op doorstroming van oudere goedkopere woningen. De heer Willems, wijzende op het falende of afwezige woningbeleid van het gemeentebestuur, was rede lijk tevreden over de ophanden zijn de bouwplannen, ook al waren die in feite te duur. Maar los daarvan eiste hij dat de gemeente meer goed kopere woningen gaat bouwen, en niet alleen maar links en rechts in Venray de gaten gaat opvullen. De heer Reintjes vroeg zich af, of de behoefte aan woonruimte voor al leenstaanden geen modeverschijnsel is, welk na verloop van jaren weer doodbloedt, waarbij de gemeente dan met een aantal niet te verhuren of te verkopen woningen blijft zit ten. Uiteraard was hij voorstander, dat nu voor deze categorie gebouwd wordt, maar dan wel voorzichtig met het aantal, zeker op langere termijn. Overigens diende men er voor te zorgen dat er door deze kleine goed kope woningen geen gettho's ont staan. De heer Willems was het met dit standpunt van mondjesmaat bouwen, helemaal niet eens. Hij raadde de heer Reintjes aan de rapporten dien aangaande eens goed te lezen, want nu doet hij onrecht aan al die men sen die de woningnood aan den lijve ondervinden. Wethouder Schols noemde de vraag naar woonruimte voor alleenstaan den geen modeverschijnsel. Die vraag bestaat al jaren en men heeft daar aan proberen te voldoen door woon ruimte beschikbaar te stellen in de Hoge Beek, Hubenhof en in Brukske. Naast de eerder genoemde bouw plannen ligt het nog in de bedoeling 18 drive-in-woningen te splitsen. Maar dan moeten eerst aan de hui dige bewoners andere woningen kunnen worden aangeboden. Ook de heer Thijssen hechtte gro te waarde aan de doorstroming. We moeten ons realiseren dat voor de laagstbetaalden geen nieuwe wonin gen gebouwd kunnen worden, ter wijl bovendien de woningen met la ge huur kwalitatief minder zijn. Dit moest wethouder Schols beamen, maar hij stelde daarbij dat onder houd een grote rol zal spelen. De heer Willems wilde beslist con crete gegevens over wat dit jaar voor de alleenstaanden gerealiseerd kan worden. Maar dat is met zeker heid nooit te zeggen. Als er bezwa ren tegen bouwplannen komen (in spraak) werkt dit in ieder geval ver tragend. Op een desbetreffende vraag meende de heer Willems te kunnen stellen dat een redelijke huurprijs ongeveer 20% van het inkomen mag bedragen, hogere huur zou via een huursubsidie moeten worden aange vuld. De heer Verschuur, van de ge meentelijke afdeling planning en on derzoek, stelde nog eens voor alle duidelijkheid dat de 1- en 2-per- soonshuishoudens onder te verdelen zijn in wel 10 categorieën. Het groot ste aantal vindt men bij de 2-pér- uit soonshuishoudens, bestaande jong-gehuwden, samenwonenden en oudere echtparen. Het aantal jonge ren dat zelfstandig alleen wil gaan wonen neemtnog steeds toe, maar dat is ook het geval bij de ouderen. De prognoses zijn dat over 20 jaar het aantal bejaarden zal zijn ver dubbeldVan alle woningzoeken den, verlangt 25% een huurprijs van maximaal f 200,—. Woningen met deze huurprijs komen bij doorstro ming naar de huidige bouwplannen in ieder geval wel vrij. Tenslotte zat de heer Konlngs nog met een probleempje. Wat kan de gemeente c.q. woningbouwvereniging er aan doen wanneer iemand een huis huurt en dan als huisjesmelker optreedt door die woning aan ver schillende jongeren duur te verhu ren. Dat blijkt niet te kunnen, om dat in het huurkontrakt staat dat on derverhuur verboden is.4 Op het ogenblik houdt men daar gezien de woningnood niet streng de hand aan. maar zo gauw zich exces sen voordoen wordt er ingegrepen. DE WONINGBOUW in onze gemeente, was het tweede discussiepunt, maar was in feite een voortzetting van het vorige onder werp. De gemeente erkent dat 1977 en ook 1978 ongunstige jaren ge weest zijn voor de woningbouw in Venray-kom. In de kerkdorpen daarentegen is redelijk naar behoefte gebouwd kunnen worden. Deze laat ste stelling werd door de heer Rein tjes als onjuist betiteld, maar achter af bleek dat men deze stelling diende (Vervolg eerstvolgende tekstpagina) Zondagavond werden in de sport hal „De Wetteling" de selectie- proeven gehouden om te komen tot het formeren van een zes kampploeg, die Venray a.s. sater dag zal vertegenwoordigen bü de „mini-zeskamp" in Grubbenvorst. Zoals bekend zal zaterdagavond worden uitgemaakt welke van de vier Limburgse gegadigden: Ven ray, Venlo-Boekend, Baarlo of Ge leen in mei a.s. de provincie Lim burg zal mogen vertegenwoordi gen bü het Twaalf Provinciënspel (Zeskamp) in Utrecht. De selectieproeven van zondag avond kregen onverwacht veel pu blieke belangstelilng van degenen, die de veertig jongens en meisjes, die zich als kandidaat hadden opge geven, in aktie wilden zien. Zij heb ben er geen spijt van gehad, want allen gaven hun beste krachten om zo goed mogelijk voor de dag te ko men. Er waren ook vier heren van de voormalige Venrayée succesvolle zeskampploeg, die deze avond er blijk van gaven nog uit het goede zeskamphout gesneden te zijn. Hun inzet, konditie motivatie en presta ties waren van dien aard, dat zij op nieuw in het team werden opgeno men. Er was voor de deelnemers een bepaald niet gemakkelijk zesdelig programma opgesteld en aan de hand van de gemaakte tijden c.q. prestaties werden later tien jongens en zes meisjes (inclusief reserves) geselecteerd. Het herenteam zal worden ge vormd door: Martien Custers, Jan Bastiaans, Edu Hout en Adri van Stokkum van de oude Zeskampgar de, John Vievermans, John Swin- kels, Hans Willemssen, Wim v. d. Heuvel, Gerry Clarke en Huub H. M. Janssen. De dames Els J. C. M. van den Heuvel, Bep Beerkens, Monique Ho- vens, Marlies Thijssen .Paula Duijf en Els R. J. M. Geradts zullen het damesteam vormen. In de loop van deze week werd onder leiding van de trainer Frans van Heur en Adri van Stokkum in de verschillende gemeentelijke sportzalen hard getraind op de zater dag uit te voeren spelen. Zaterdag om 20 uur vindt het ge beuren plaats in de Grubbenvorster sporthal „Het Haanen"; om 19.30 u. gaat de zaal open. Aan ieder van de vier deelnemen de ploegen zijn slechts honderd toe gangskaarten toebedeeld, vanwege de beperkte kapaciteit in de sport hal. Daarom is besloten deze kaar ten niet in de vrije verkoop te bren gen. De kaarten zijn nu grotendeels verkocht via de deelnemers en het organiserend comité. Men hoopt, dat men hiervoor be grip zal kunnen opbrengen. Even tueel terugkomende kaartjes zullen zaterdag nog worden verkocht. Zaterdag wordt de Zeskamp ge houden onder toezicht van neutrale scheidsrechters van de KNVB en tijdwaarnemers van de KNZB. Hoofdscheidsrechter is de heer Keurentjes uit Mill. De Venrayse ploeg staat onder leiding van Tino Zandbergen. Venray zal spelen in witte broek en rode shirt. De opbouw wordt verzorgd door sportverenigingen uit Grubbenvorst. Volgende week hopen we te kun nen mededelen, dat Venray de pro vincie Limburg straks in Utrecht zal vertegenwoordigen, maar dit wordt uiteraard ook door de andere deel nemers voor hun eigen plaats ge hoopt Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9x9 f 0.75 9 x 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be ulen \#fr Het is praktisch nooit een pro bleem voor ons, om bij jubilarissen die 40 jaar of meer in dienst zijn van de overheid of instellingen de juiste benaming te vinden, of om duide lijker te zijn, de juiste roepnaam. Wij hadden het wat dat betreft een beetje moeilijker bij de a.s. jubilaris die op 19 januari a.s. in de kantine van het gemeentehuis zal worden gehuldigd voor het feit dat hij 40 jaar in dienst van de politie is. Nie mand van het politiepersoneel en ook niet degene, die met deze jubi laris in zijn Venrayse tijd te maken hebben gehad, zal weten of hij nu Jan, Piet of Klaas heet, maar als men zegt „Pa" Janssen dan weet iedereen wie wij bedoelen. De jubi laris zelf heeft daar toch wel een verklaring voor hoe hij eigenlijk aan die naam is gekomen. Het zijn de gastarbeiders geweest die de hoofd agent moesten hebben in een be paalde zaak, en omdat het Venrayse korps meerdere leden kent welke deze oeroude Hollandse naam dra gen, vroegen ze steeds maar naar „Pa" Janssen. Daarmee meer de „oudere" aanduidende. Vanaf die dag kreeg hoofdagent Janssen die naam, en die zal hij wel nooit meer kwijt raken. Maar het typeert wel de vaderlijke inborst van de jubila ris. Geboren in het Brabantse Veghel kwam hij na zijn dienstplicht te heb ben vervuld, in 1940 in Maastricht in het toen nog geheten korps van de Koninklijke Marechaussee met als standplaats de Grensovergang Vaals. Daar bleef hij tot de overplaatsing in 1943 naar Boxmeer en al was hij verknocht aan het Wapen van de Koninklijke Marechaussee, het bevel van de bezetter was overgegaan naar de Staatspolitie. Daar maakte hij de bevrijding mee en ging later over naar het korps Rijkspolitie. In 1953 verhuisde hij naar de groep Helden- Panningen met als standplaats Be- ringe. Via de posten Griendtsveen, Meer- lo en Rips kwam hij in 1967 bij de groep Venray en tegen die over plaatsing heeft hij met kracht gepro testeerd. Maar omdat hij daarbij geen hulp kreeg van de toenmalige burgemeester Custers en de districts commandant Overste Hulsman, bleef hem niets anders over dan die over plaatsing, zij het onder protest, te accepteren. Als hij ooit achteraf spijt heeft gehad van protesteren, dan was het toen, want in Venray wil hij ook na zijn „functioneel leeftijds ontslag" wat voor hem op 1 mei a.s. zal ingaan, blijven. In Leunen, waar hij sinds 1967 woont, wil hij niet meer weg. De bevolking heeft hem volledig geaccepteerd, wat wel bleek toen hij zijn zilveren huwelijksfeest mocht vieren. Van harde aanpak heeft de jubi laris nooit willen weten en dat kwam goed van pas op de eenzame posten welke hij bemande in Berin- ge, Griendtsveen, Rips en Meerlo. Maar ook in zijn Venrayse tijd kon hij zich goed uitleven in kontakten met ae jeugd. Zo is hij bestuurslid geweest van de Soos Free Wheelin en bemiddelaar bij moeilijkheden met de Brakjeugd. Maar ook in vele moeilijke zaken waar de politie bij betrokken is, wordt menigmaal een beroep gedaan op het menselijk overwicht wat van de jubilaris uit straalt. Het past ons niet om hier nader op in te gaan; maar wij die dagelijks in „de keuken" van de Ven rayse politie mogen kijken, weten dat zeer dikwijls een beroep wordt gedaan op „Pa" Janssen. Voor Venrays gemeenschap zet hij zich nog meer in, want een verdien stelijk en aktief lid is hij van Ven rays Mannenkoor en het Hofkoor. Sportief blijkt hij ook nu nog te zijn. Zo is hij aktief volleyballer in het tweede team van Venrays politic; neemt hij al jarenlang deel aan de „Airbom mars", organiseert hij visdagen voor het korps en beoefent nog 't Jagen, want dat is een politie man in gemeentedienst niet verbo den. Al jarenlang heeft hij een jachtgebied in Leunen en hij weet (vervolg eerstvolgende tekstpagina)

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1