CIJFERS I I I Carnavals agenda Goede toekomst voor vakmensen POLITIERECHTER 4163 DUIVENSPORT VAKATURE- BANK I c SCHOUWBURG- NIEUWS CENTRALE ANTENNE- INRICHTING TE VENRAY J.U.M. PEEL EN MAAS uw Veruays weekblad Onze redaktie wordt met de regel- ijtaat van een klok overstelpt met jarverslagen en rapporten van alle jogelijke instellingen. Bij het door reen daarvan wordt men gewoon- jk geconfronteerd met een hoeveel- teid cijfermateriaal waar men „U" egen zegt. Zo lagen er tijdens de af- ilopen feestdagen nog een drietal erslagen op ons bureau, die nog ?n nadere bestudering vroegen, jrie geheel verschillende rapporten, w. de landbouwtellingen van het ^ntraal Bureau voor de Statistiek, edaan in deze regio; het jaarver- lag van het St. Elisabeth-zieken- luis en als derde een overzicht van |e verkeerstellingen in onze gemeen- e. We hebben te hooi en te gras uit ;t daarin verwerkte cijfermateriaal in greep gedaan. We laten het aan lezers over, daaruit conclusies te ekken. Aantal man-arbeidskrachten, was in o lienst op Venrayse landbouwbedrij- 961 (in 1959 nog 1594) Aantal melk- en kalfkoeien 8913 met gemiddeld per bedrijf 32.8 in 1969 was dat nog 14.3 lantal fokzeugen 17.763 met gemiddeld per bedrijf 68 in 1969 was dat nog 32 ^Aantal mestvarkens 82.846 met gemiddeld per bedrijf 358.6 in 1969 was dat nog 35.5 Aantal leghennen 1.175.120 met gemiddeld per bedrijf 8.515 in 1969 was dat nog 1547 Aantal slachtkuikens 426.900 met gemiddeld per bedrijf 16.419 in 1969 was dat nog 9.611 -In het ziekenhuis te Venray heb ben jaarlijks ruim 6.000 opnamen plaats, ruim 70% daarvan zijn inwo- van Venray en bijna 10% uit „TMeerlo-Wanssum. Gemiddeld ligt in patient bij op- Jtame 13 dagen in 't ziekenhuis. Het kortste verblijf is gemiddeld 4% dag bij keel-, neus- en oorheelkunde en iét langst bij psychiatrie en neuro logie, daar duur e enopname gemid deld ongeveer 25 dagen. Ruim 8600 patiënten komen er jaarlijks voor de eerste keer op con- suit in de polikliniek. Volgens de cijfers zijn er bijna 8 maal zoveel herhalingsconsulten. Hier springt de dermatologie (huidziekten) met ruim ,3 herhalingsbezoeken er „voordelig" uit. Ongeveer 75.000 patiënten komen er jaarlijks in de polikliniek, dat is met 250 werkdagen per jaar, zo'n 300 patiënten per dag. De ambulancedienst maakt per jaar bijna 1200 ritten, waarvan ruim de helft in de kom van Venray, slechts 15% van en naar de kerk dorpen en 32% naar overige plaat- Bij de bloedbank staan zo'n 750 donors ingeschreven. Daarvoor wor den jaarlijks 'n 1000 keuringen ver richt, terwijl van ongeveer 850 do nors bloed wordt afgenomen. De tromboseprikdienst in Venrays ziekenhuis telt per jaar zo'n 12.000 verrichtingen. Iets minder dan de helft komt van patiënten van het ziekenhuis Horst. De minst drukke weg in Venray die van 't Schoor naar Oirlo. „Slechts" 558 auto's en 98 brommers en fietsers maken daar per dag ge bruik van. Het meeste verkeer werd geteld op de Leunseweg ten noorden van het diaduct. Daar passeerden per dag 10.734 auto's en 2420 brommers en fietsers. Aan de andere kant van het via duct was het verkeer veel minder, n.l. 5334 auto's per dag en 1737 brom mers en fietsers. En dan nog de Midden Peelweg: zo'n 5 000 auto's rijden per dag rich ting Vredepeel en 'n 6500 richting Ysselsteyn. Daarbij komen nog 500 fietsers en brommers. Trouwens de bebouwde kom mag er ook zijn. Hier werden ongeveer 7300 auto's per dag geteld plus nog eens 2300 brommers en fietsers. Eenzelfde aantal fietsers en brom mers telde men op de Stationsweg, maar toen was de Henri Dunant- straat nog niet in gebruik. En tenslotte, wie denkt dat het in Smakt alleen in de St. Jozefmaand druk is, vergist zich wel even. Per dag telt men er n.l. nog 700 auto's en 400 brommers en fietsers. e V IM e a V TELEFOON Bereikbaar: elke werkdag ran 9 tol half 11 'smorgens en ran 7 tot 8 uur 's avonds IN ACUTE GEESTELIJKE NOOD: S.O.S. VENLO 077 - 18888 Omtrent de centrale antenne-in richting voor geheel Venray-centrum met aankoppeling in eerste in stantie van Oostrum en Leunen, heeft men sinds vorig jaar, toen de ze kwestie in een informatieve raadsvergadering werd behandeld, weinig meer vernomen. De ingestel de werkgroep heeft echter niet stil gezeten en over deze materie regel matig vergaderd en van gedachten gewisseld. Een van de problemen bij de ver wezenlijking van deze centrale an tenne-inrichting is de beheersvorm. Met name de Woningbouwvereniging is meer geporteerd voor een Stich tingsvorm, in verband met de belan gen van haar huurders. Aan de hand van elders in den lande bestaande stichtings-statuten en beheersvei or dening zullen b. en w. en het be stuur van de Woningbouwvereniging nader gepolst worden omtrent hun standpunt. Intussen zijn de nodige metingen verricht, en gebleken is dat de Hoge Beek het beste punt is voor plaat sing van de centrale antennes. Maar ook is gebleken dat de koppeling van de bestaande centrale antenne inrichtingen, b.v. Brukske met Vel- tum en Desselke toch meer proble men met zich mee zal brengen, als op voorhand werd verondersteld', daar verschillende net-comfiguraties zijn toegepast. Men is nog doende nadere gege vens te verzamelen omtrent de aan wezige antennesystemen in St. Jozef, St. Servatius, St. Anna. de Laterije en Leunen. Eveneens bekijkt men de technische specificaties omtrent de systemen in Oostrum, Castenray en Merselo. In een op 17 januari a.s. te hou den bijeenkomst van de werkgroep zullen o.m. aan de orde komen de technische en financieel/economische aspecten van deze centrale antenne- Botsingen met gewonden Zaterdag vond op de Deurnese- weg een verkeersongeval plaats waarbij drie personen dusdanig ge wond raakten dat ze naar het zie kenhuis moesten worden vervoerd en aldaar opgenomen moesten wor den. Omtrent de juiste toedracht van het ongeluk kon ons geen dui delijkheid worden verschaft. Uit de rcihting Ysselsteyn naderde een per sonenauto bestuurd door de 52-jari ge P. H. uit Venray en deze botste bijna frontaal tegen de tegemoetko mende auto bestuurd door W. De eerstgenoemde bestuurder en zijn 46-jarige echtgenote en 17-jarige dochter liepen dusdanige verwon dingen op dat ze naar het zieken huis moesten worden vervoerd. Twee andere inzittende kinderen van resp. 12 en 8 jaar liepen bij de bot sing geen noemenswaardig letsel op. Beide auto's werden zwaar bescha digd. inrichting. Op de kruising Peter Janssen- wegHeidsepeelweg was het niet verlenen van voorrang oorzaak dat een botsing ontstond tussen de per sonenauto's bestuurd door de 26-ja rige J. C. uit Venray en de 27-jarige P. v. d. B. uit Venray. Bij die bot sing werd een der inzittenden mevr. C. v. O. dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Op de Ripseweg reden de per sonenauto's bestuurd door de 22-ja- rige G. v. B. uit Oploo, de 36-jarige mevr. G. v. L.-A. uit Venray en een onbekend gebleven bestuurder ach ter elkaar in de richting Ysselsteyn. Op het moment dat de bestuurster van de personenauto richting aangaf om de Twistweg in te rijden haalden beide andere wagens haar in, waar door een botsing niet meer te ver mijden was. Gevolg twee auto's to taal rijp voor de sloop terwijl de be stuurster van de personenauto bij de botsing dusdanige verwondingen op liep dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Op de Overloonseweg was glad heid oorzaak dat de personenauto bestuurd door P. B. uit Overloon in een slip geraakte. Voordat de be stuurder de auto onder controle kon krijgen, was deze tegen een boom gebotst. De bestuurder moest met diverse verwondingen naar het zie kenhuis worden vervoerd. Op de Horsterweg was het glad de wegdek oorzaak dat de bestuur der van een vrachtauto, S. uit Seve- num, zijn voertuig niet in het juiste spoor kon houden en de vrachtauto botste tegen een boom op. De be stuurder liep dusdanige verwondin gen op dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. MERSELO Vrijdag 12 januari: Vanavond dan eindelijk de jullie beloofde film over Merselo. Ook vanavond kunnen jullie nog nieuwe lidinaatschapsbewijzen ko pen. We beginnen om 7 uur en gaan door tot 10 uur. Iedereen van 12 tot en met 15 jaar is van harte welkom. Zaterdag 13 januari: Vanavond weer geopend van 8 uur tot half 1. voor iedereen van 15 jaar en ouder. Er wordt zoals altijd weer gezorgd voor een fijn muziekje, een lekker drankje en er is volop te eten. Veel plezier. Vrijdag 12 januari: te Veulen Prinsenbal. te Leunen zittingsavond. Zaterdag 13 januari: te Oirlo Bonte avond, te Leunen zittingsavond. Maandag 15 januari: te Oostrum zittingsavond. Zaterdag 20 januari: te Venray Jeugdcarnavalszitting Zaterdag 27 januari: te Venray Prinseproklematie te Oirlo Prinsenproklematie. te Oostrum Prinsenbal. Vrjjdag 2 februari: te Venray Circus Mök Zaterdag 3 februari: te Venray Circus Mök te Oostrum afscheidsreceptie Vorst Gradje. Zondag 4 februari: te Venray Circus Mök (voor bejaarden en invaliden) Vrijdag 9 februari: te Oostrum Jeugd prinsenbal Zaterdag 10 februari: te Venray Circus MÖk te Oirlo Aldewieverbal. te Oostrum Aldewieverbal. Zaterdag 17 februari: te Oostrum receptie Prins Carna val. Zondag 18 februari: te Venray uitreiking Aid Prinse- plak '19. Zaterdag 24 februari: te Venray Hofbal met uitreiking verenigingsmedailles en Bronzen Piëlhaas. Kosteloze opgaven voor deze ru briek uit kom en kerkdorpen s.v.p. zo spoedig mogelijk opgeven aan het bureau van dit blad. Vernieling In de telefooncel bij het Postkan toor werden voor de zoveelste maal weer grove vernielingen aangericht. De telefoonhoorn was in diverse stukken kapot geslagen, alsmede het zeer kostbare teller-rondsel. De vandalen weten waarschijnlijk niet dat er mensen zijn die deze openbare telefooncel dringend nodig kunnen hebben. De politie verzoekt niet al leen de getuigen van die vernielin gen zich met haar in verbinding te stellen, maar roept ook de medewer king in van het publiek dat indien men getuige is van dergelijke ver nielingen dat men dan onmiddellijk de politie in kennis stelt, want het wordt de hoogste tijd dat de daders de rekening krijgen gepresenteerd. Geen voorrang De personenauto bestuurd door F. v. E. uit Venray reed over de Julia- nasingel in de richting van de Maas- heseweg. Uit de Wilhelminastraat kwam de personenauto bestuurd door W. v. d. W. uit Horst en die be stuurder verleende bij het oprijden van de Julianasingel geen voorrang en daardoor ontstond een botsing met alleen maar materiële schade. Tegen verkeerspaal De 25-jarige bestuurder van een personenauto H. S. uit Venray reed over de Zuidsingel en bij de kruising met de Leunseweg raakte de auto in een slip en botste tegen een paal van het verkeerslicht. De bestuurder reed na botsing gewoon door, maar kon worden achterhaald. Tegen muurtje Op de Stationsweg geraakte de personenauto bestuurd door de 45- jarige A. H. uit Venray in een slip en voordat de bestuurder de auto in het juiste spoor kon brengen botste de auto tegen een muurtje op; Het bleef bij materiële schade. Te dicht bij bromfietser De bestuurder van een volkswa gen-diesel haalde op de Oirloseweg de 18-jarige J. R. uit Melderslo in, en sneed bij die inhaalmanoeuvre de bromfietser de weg af. Om een bot sing te voorkomen moest de brom fietser in de berm gaan rijden maar daar raakte hij in een slip en kwam ten val. De bromfiets gleed de weg op tegen een passerende personen auto, bestuurd door de 24-jarige M. L. uit Swolgen. Het bleef bij mate riële schade; de bromfietsbestuurder liep geen noemenswaardig letsel op. Geen visitekaartje achtergelaten Donderdag omstreeks kwart over acht vond een aanrijding plaats op de parkeerplaats bij de Hoge Beek. De 20-jarige bestuurder van een personenauto A. S. uit Venray had zijn auto in een parkeervak ge parkeerd. Bij terugkomst ontdekte hij dat zijn geparkeerde auto door een ander motorvoertuig beschadigd was. Het visitekaartje van de ver oorzaker was niet te vinden. De po litie stelt een onderzoek in. Vrijdag vond op de parkeer plaats bij de Hema een botsing plaats toen de bestuurster van een perso nenauto, C. K. uit Venray, haar ge parkeerde auto achteruit de School straat wilde inrijden. Op hetzelfde moment reed een onbekend geble ven bestuurder van een personen auto vanaf de Schoolstraat de naast haar vrije parkeerplaats op. Beide auto's kwamen met elkaar in botsing maar voordat de identiteit van de veroorzaker was vastgesteld was de ze verdwenen. De personenauto van mevr. B.- B. stond op het parkeerterrein aan de Jan Hensenstraat geparkeerd. Bij terugkomst bemerkte de bestuur ster dat haar auto beschadigd was. Ook die veroorzaker had geen visite kaartje achtergelaten. GEVONDEN VOORWERPEN in de week van 1 t.m. 7 jan. 1979 1 Zwarte hond, lijkt op Ierse Set ter. draagt vlooienband en groene halsband:. 1 zwarte dwergpoedel (teef); 1 Boxer reu, circa l'i jaar oud; 1 jonge zwarte poes; 2 bank biljetten van 25.1 paar zwart/ grijs/bruine dameshandschoenen; 1 lederen etui met twee autosleutels; 2 autosleutels merk Mazda, waarvan 1 met zwarte greep; 1 lot van de Staatsloterij. Inlichtingen hierover zijn te beko men op de Wilhelminastraat nr. 15, tijdens de kantooruren. Botsingen Het niet verlenen van voorrang was oorzaak dat op de kruising Vlakwaterweg-Weg in den Berg een botsing ontstond tussen de personen auto's bestuurd door P. L. uit Ven ray en zijn plaatsgenoot A. v. S. De autobus, bestuurd door de 54-jarige P. C. uit Venray reed over de Hofstraat in de richting Juliana singel. Uit tegenovergestelde richting naderde de personenauto bestuurd door de 34-jarige P. F. uit Blitters- wijek. Op het moment aat de auto bus een rechts geparkeerde auto in haalde, moest de bestuurder vdn de personenauto afremmen en geraakte in een slip en botste tegen de auto bus op. Op de parkeerplaats bij Torro vond een botsing plaats toen de 32- jarige bestuurder van een personen auto P. v. Z. uit Venray vanaf de Merseloseweg de parkeerplaats wil de oprijden op het moment dat een tegenligger naderde. De bestuurder was om een botsing te vermijden genoodzaakt achteruit te rijden, maar bemerkte te laat de achter ehm wachtende auto, bestuurd door de 68-jarige P. V. uit Venray. Op de parkeerplaats op het Henseniusplein lette de 34-jarige be stuurder van een personenauto M. L. uit Nieuw Bergen onvoldoende op en de door hem bestuurde auto botste tegen de geparkeerde auto van de Venrayer A. K. Op de parkeerplaats bij Rank Xerox ontdekte d£ bestuurder van een personenauto P V uit Bergen dat zijn geparkeerde auto door een ander voertuig beschadigd was. La ter bleek dat de veroorzaker P. K. uit Nederweert bleek te zijn. In alle gevallen bleef het bij materiële scha de. Materiële schade door glad wegdek Op de kruising Paterslaan LangewegLangstraat was mede het gladde wegdek oorzaak dat geen voorrang werd verleend en een bot sing ontstond tussen de personen auto's bestuurd door' de 37-jarige J. Th. uit Venray en de evenoude H. v. H. uit Venray. Op de Veltumse Kleffen moest de 25-jarige bestuurster van een personenauto mevr. J. G.-C. uit Ven ray plotseling afremmen voor een fietser en daardoor geraakte de door haar bestuurde auto in een slip en botste tegen de stilstaande personen auto van de 45-jarige mevr. H. H-- v. d. B. Op de Bergweg reed de 32-jari- ge bestuurder van een personenauto P. v. M. op het voor hem tegenover gestelde rijgedeelte van de weg, juist op het moment dat op dat gedeelte det personenauto bestuurd door de 26-jarige mevr. J. H. L. uit Venray naderde, Plotseling remmen was oor zaak dat de auto van de dame door schoof en een botsing veroorzaakte. Op de Hofstraat juist voorbij de kruising met de Julianasingel en de Dr. Poelsstraat gleed de personen auto bestuurd door de 35-jarige W. K. uit Venray door en botste tegen de personenauto van J. A. uit Vier lingsbeek. Bij alle botsingen bleef het bij ma teriële schade. UITSLAGEN STREEKKAMPIOENENDAG Zichtkcuring: 1 G. Linders,-Ysselsteyn 2 H. Verwegen, Zeeland 3 H. v. d. Eynden, Deurne 4 Gebr. Verbakei, Helmond 5 J. Goumans, Venray 6 E. Vermeulen, Venray 7 H. van Ass, Ysselsteyn 8 L. Willems O., Venray 9 J. Verwegen, Zeeland 10 J. Cuypers, Maashees 11 M. Basten, Venray 12 M. Janssen, Venlo 13 P. Willems, Venray 14 W. Verheyen, Horst 15 J. Swinkels, Deurne Beste keurmeester: 1 H. Hendrix, Veulen 2 Vermazeren, Broekhuizen 3 G. Mommen, Venray Verenigingstentoonstelling 1 Luchtbode, Deurne 2 Ons Genoegen, Broekhuizenvorst 3 Maasvogels, Wanssum OP het moment dat de collectiviteit faalt zal het initiatief door het indivi du genomen moeten worden om tot nieuwe activiteiten te komen. Bin nen die collectiviteit is die eenling immers veel meer wendbaar. Hij hoeft niemand in de arm te nemen om zijn gedachten in daden om te zetten. Hij hoeft een later tijdstip niet af te wachten, zodat zijn intuïtie weer wordt uitgesleten door twijfels van welke zijde dan ook. In deze context moeten wij denken wanneer wij zien dat in de laatste jaren het midden- en kleinbedrijf weer meer in de belangstelling komt. Wij hebben dat gezien in Europees verband. Wij kunnen tot die conclusie komen als gevolg van de acties 'small is beautiful', die de laatste jaren zijn gehouden en die nog invloed uitoefenen. Het komt ons voor dat kleine- en middenbedrijven nog meer verdienen op het voetstuk van de aandacht te worden geplaatst omdat zij impulsen kunnen geven om het vraagstuk van de werkloosheid effectief te be strijden. leden van de ambachtsschool, die later omgedoopt in lager technisch onderwijs. Die naamgeving is op zich al fout. want die suggereert op zich al UIT recente cijfers kunnen wij lezen dat er in het midden- en kleinbedrijf nog meer dan 65.000 arbeidsplaatsen onbezet zijn. Zo was de situatie eind oktober en sindsdien is dat aantal nog groter geworden. Het gaat om men sen met vakbekwaamheid op het gebied van detailhandel en ambacht, zo vernemen wij uit kringen van het Kon. Ned. Ondernemers Verbond, met het accent op het ambacht. Er is grote behoefte aan loodgieters, elec- triciëns. verwarmings- en automon teurs, carrosseriebouwers, metselaars en timmerlieden. Het gaat ook om radio-monteurs, om vakmensen in de stoffeerders- en meubelbranche. Wij kunnen ook zien naar de hoek van de slagers of naar de sector van de vrijetijds-bedrijven. Goede verkopers in de detailhandel vinden eveneens nog gemakkelijk werk. Bedrijven plaatsen een groot aantal adverten ties, maar daar komt praktisch geen reactie op. Deskundigen vrezen dat er om te beginnen weinig aanbod is voor deze functies maar dat ook onder de groep verborgen liefhebbers niet naar deze banen wordt gesolliciteerd om dat men voldoende vakmanschap mist, omdat men over 't algemeen de betaling als werknemer voor dit werk te laag acht en tenslotte omdat men er weinig toekomst in ziet. Er bieden zich te weinig jongeren aan voor de opleiding in het ambacht en de dienstverlening. Men kan daartoe ook zijn oor te luisteren leggen bij het vervoer of in de horeca. In het keuze patroon van jonge mensen staan al dit soort activiteiten op een lage plaats in de voorkeursschalen. De oorzaak moet naar onze mening worden ge zocht in de voorlichting bij een keuze van de vooropleiding en in de historie met zijn lage lonen in de hoek van de detailhandel en ambacht. VAKOPLEIDING IN het vooropleidingspatroon kwa men de meeste vaklieden in het ver een laag niveau. Bovendien is die lagere technische school en zijn ook de andere vormen van lager beroeps onderwijs van karakter veranderd Voorheen stond daar het veroveren van vakmanschap hoog in het vaandel geschreven. Nu is daar het vakman schap aanleren naar de laatste twee klassen verdreven en komt men niet verder dan tot een oriëntatie op een beroep en nog liever op een beroepen veld. De eigenlijke vakopleiding moet daar na pas beginnen in de middelbare sector. Intussen heeft de motivatie van een groot aantal leerlingen al lang het nulpunt bereikt. Deze zou juist op die lagere beroepsschool tot een optimum moeten worden opgepept. In ieder geval is door deze verandering voor een groot aantal jongeren met een typische 'doe-instelling' de poort naar een bevredigende toekomst voortijdig gesloten. Zij zullen eerst door de koek van een bredere alge mene vorming moeten heenbïjten om tot hun levensbestemming te komen. Het is ongetwijfeld zo dat voor de doorzetters de kansen beter zijn dan vroeger omdat zij hun vakmanschap kunnen bouwen op een fundament van dieper inzicht en dat komt hen in hun maatschappelijk functioneren als in hun beroepsbeleving bijzonder van pas. Dit neemt niet weg dat ook die jongere mensen met een smallere horizon best kunnen uitgroeien tot topfiguren in ambacht of dienstver lening. De onvoldoende betaling in deze sectoren is een vrucht van de econo mische en sociale historie. Van de economische geschiedenis omdat het verleden ambachtelijke handels- en dienstverleningsbedrijven pas aan hun trekken zijn gekomen na de industrie. Zij zijn als het ware in de tijd van de massa industrie naar het tweede plan in het economisch leven terug ge drongen. SOCIAAL zijn deze categoneen ach terop geraakt omdat zij voor de geor ganiseerde vakbeweging jarenlang niet interessant zijn geweest. Hun aantallen in ambachtelijke bedrijven of in de distributie waren niet groot. Daarmee kon men het legioen van vakbonden niet imposant maken Bij de industrie was veel meer eer te behalen. Dat wordt nu van jaar tot jaar beter. Ook de werkgevers in detail handel en ambacht hebben hun men sen in het verleden teveeel in de sector van minimum lonen of lager gedrongen. Daar plukken zij nu de wrange vruchten van. Sommigen be talen hun medewerkers nog te laag. Alleen in de sectoren waar de nood zeer groot is wordt nu de tol betaald omdat men de vakmensen nu tegen hoge lonen bij elkaar wegkoopt om het bedrijf gaande te houden. De grootste misvatting is wel dat goede vakmensen met een lagere opleiding kunnen volstaan. Ook uit de groepen met MAVO-opleiding of an dere voortgezette vorming kunnen excellente vakmensen komen. Zij kun nen in veel gevallen het zelfstandig ondernemerschap bereiken en met hun inkomen ver uitgroeien boven het 'witte boorden-proletariaat Voor een verdere toekomst is de werkgelegenheid aan ambacht en dienstverlening. Het kwaliteitswerk uit de werkplaatsen ondervindt toene mende waardering. De industriële produktie van de komende decennia zal meer drijven op automaten en machines dan op arbeidskracht. Voor 200 arbeidsplaatsen in een postorder bedrijf en een winkelketen had een Engels bedrijf 20.000.000 nodig. Op hetzelfde moment offerde de Britse regering 400.000.000 voor de creatie van 200 arbeidsplaatsen in de indus trie met een twijfelachtige toekomst. De investering per arbeidskracht is op kleinschalige basis in de meeste geval len geringer. Daarom zullen ook de regeringen in toenemende mate het zwaartepunt van hun aandacht moe ten verleggen naar de activiteiten in het midden- en kleinbedrijf. Dit soort bedrijven zijn meer flenibel. minder gevoelig voor sociale conflicten en zullen de grootindustrie moeten op volgen voor het brengen van brood op de plank. Mogelijk met nog als extra winst meer levensvreugde voor hen die er werkzaam zijn. Laat men daar eens aan denken bij het opbouwen van een toekomst. Zondag 14 januari om 11.30 uur wordt in de foyer een recital ge bracht door de violiste EMMY VER- HEY en de pianist CARLOS MOER DIJK. Dit instrumentale duo behoeft nauwelijks toelichting. Beiden tra den regelmatig op als solisten bij de symfonieconcerten in de schouwburg. De kombinatie viool-piano spreekt velen aan en omdat het hier om zeer bekende musici gaat, zijn wij ervan overtuigd dat het een uitstekend con cert betreft. Gewestelijk Arbeidsbureau Venray Van 1 januari 1979 tot en met 9 januari 1979 werden 349 vakatures opgenomen in de vakaturebank; op 10 januari 1979 was in 25 vakatures voorzien, zodat er thans nog 324 plaatsen vakant zijn, waarvan 178 buiten het rayon Venray. Kier volgt een greep uit de vaka tures in het rayon Venray: in de bouwsektor en aanverwante sektoren: metselaars, (leerling)voegers, (leerling)timmerlieden, machinaal houtbewerkers, opperlieden, grondwerkers, kraanmachinist, (leerling)dakdekkers, leerling schilder, le tekenaar, bouwkun dig calculator, bouwkundig op zichter-calculator. in de metaalsektor: gereedschapmaker, c.v.-monteur, service-monteur, onderhouds medewerker, slijper/polijster, draaier, profielwalsers, machine bedienden, richter, industrielak- spuiters, galvaniseur, lassers, tekenaar, montagemedewerkers. in de dienstensektor: (medisch)secretaresse, medewerk ster typekamer, commercieel me dewerkster, inkoper, showroom verkoper, verkoopster, chef slager, banketbakkers, koks .(leerling)- verpleegkundige-B, anasthesie- assistent(e), kinderverzorgsters, parttime buschauffeur, taxichauf feur. overigen: produktiemedewerkers, parttime schoonmaakster, lader/losser, tuindersknechten. De vakatures worden snel bezet! Een vakature van vandaag kan mor gen reeds voorzien zijn. Kom U daarom zelf op de hoogte stellen van de inhoud van het vakaturebestand. De vakaturebank is geopend, iede re werkdag, 's morgens van 08.15 tot 12.30 uur en 's middags van 13.45 tot 17.00 uur. DE officier had nogal onverschillig een lange tenlastelegging afgerateld als een wat versleten saffier van een iets te snel draaiende grammofoon. Er kwam een bijtende hond in voor en een geslagen jongetje, zodat wij een onbehouwen bruut voor het hekje verwachtten. Inplaats daarvan verscheen een beetje bedeesd een uiterst tengere, als ambtenaar vermomde figuur. 'U bent wel een beetje tekeer gegaan die nacht, hè?' vroeg de politierechter. 'Jajaja,' teemde de schriele gedaante. 'Ik begrijp nog niet hoe ik dorst, legen zo'n grote jongen.' 'Hoe kwam het dan tot die vechtpartij?' 'Tjaja, ik had een heel mooi luikje gemaakt, hè. Dan hoefde ik niet midden in de nacht m'n bed uit.' 'Ik bedoel hoe u slaags raakte met die jongen.' 'Ja, dat vertel ik u. Ik slaap zo moeilijk weer in, als ik eenmaal m'n bed ben uit geweest, hè. En om nou niet elke nacht gewekt te worden door onze poes, als die naar buiten wil, had ik een mooi luikje gemaakt in de keuken. Dan kon Mimi d'r uit en dan kon Mimi d'r weer in ook.' 'Maar die jongen....' 'Die jongen niet. Maar op een kwaaie nacht werd ik wakker. M'n vrouw was er niet en op haar plaats voel ik toch haren. Krijg ik opeen9 een krab... Ik wordt klaar wakker, hè. Jan en toen zaten er wel zes katten op m'n bed en nog een zevende op m'n nachtkastje. Er waren 5 katers op Mimi afgekomen en door dat luikje heen gestapt.' De heren aan de groene tafel deden moeite ernstig te blijven kijken. Dat lukte korte tijd, tot de schriele verdachte uitvoerig uitlegde hoe hij met blote benen uit bed stappend uitgleed in iets, dat hij volledigheidshalve bij de naam noemd». 'En toen moest ik eerst nog m'n voeten wassen, hè.' De getergde ambtenaar bleek ten einde raad zijn buldog uit zijn mand te hebben gehaald om een fikse opruiming te houden onder het kattenvolk. Maar in zijn radeloosheid had hij vergeten de buitendeur open te zetten, zodat de katers wel alle kamers in en uit raasden, maar geen enkele uitweg vonden. De kinderen werden wakker en begonnen te gillen, de hond blafte oorverdovend, de katten jammerden in doodsnood en de zenuwachtige heer des huizes bonkte met een stoel op alles wat bonken kon. 'Ja, en toen werden m'n buren wakker,' besloot hij. 'Wat een wonder,' klonk het terug. 'Tja, en de buren links hebben een zoon en die werd toen gestuurd om te gaan kijken. Maar die schold me uit voor kattenmepper, hè. Tja, toen heb ik in m'n zenuwen zeker nog geslagen ook.' Het zoontje moest voorkomen. Een boom van een vent stapte net zaauje omnen en verduisterde ons uitzicht op de groene tafel. Een paar kolossale vuisten omklemden het hekje, zodat het oude eikenhout kraakte. Het klopte, hij was het kind van de familie d.J., 22 jaar, beroep bankwerker. Pa had hem wakker gemaakt omdat hij hoorde dat er onraad was bij de buren en hij moest maar eens even gaan kijken, omdat pa niet durfde. 'Nou, ik klopte en toen de achterdeur eindelijk openging, stoven er zo een stel katten en een schuimbekkende buldog langs m'n benen. En buurman maar hitsen: pak ze, pak ze dan. Maar mijn Bromsnor was erbij, dat was die mooie witte, dus ik zei gelijk dat ie z'n kakement moest houden en dat ik 't anders dicht zou spijkeren. Maar toen kreeg ik gelijk een pats van die miezerige tuinkever. Nou had ik 'm gelijk kunnen verpletteren, maar dat wou ik niet. Ik zei allenig dat ie een kattenmepper was. Maar toen kwam die buldog terug en beet me in m'n schenen.' De getuigen bleken het niet met elkaar eens te zijn over het aantal slagen dat er aan de achterdeur was uitgedeeld. Alleen het aantal hondebeten stond vast, omdat de politie het aantal beenwonden had kunnen tellen. Daarvoor werd de eigenaar aansprakelijk gesteld, evenals voor één klap die hij toegaf. Gezien de omstandigheden en de krachtsverhouding bleef het bij f 250,-- of 12 dagen. 'Maar 't is niet eerlijk,' zuchtte de geplaagde ambtenaar. 'Diezelfde knaap heeft ook al 'ns een heel nest kattejongen door 't luikje naar binnen geschoven toen ze d'r af wilden bij hem thuis. En Mimi komt uit dèt nest.' 'Moetje 'n kater nemen, man,' zei de bokser, 'dat deden wij ook daarna.'

Peel en Maas | 1979 | | pagina 11