1979 WINTER Duurdere woningbouw voor alleenstaanden en twee-persoons huishoudens Leenenl WATERSCHADE GEMEENTEHUIS Kinderdagver blij f in V enr ay rGOED ONDER DAK" MET AMAK POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING PEEL EN MAAS Meubelen Koninklijke onderscheiding Installatie Past. v. Uden te Ysselsteyn IJDAG 5 JANUARI 1979 Nr. 1 HONDERDSTE JAARGANG OR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS GAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY OTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING st een dik pak sneeuw, strenge t en matig vuurwerk hebben we leid genomen van het oude jaar, met frisse zin de eerste stappen •tten in 't jaar onzes Heren 1979. heil en zegen hebben we elkaar ewenst, en als al die goede wen- in dit nieuwe jaar vervuld gaan len, dan staan we er goed voor. lar de realiteit is toch wel even ;rs. We weten allemaal veel te dat in 1979 van ieder van ons iets méér verwacht wordt dan et afgelopen jaar; dat we de triem iets strakker zullen moe- lantrekken willen we de "moge- eid scheppen dat onze werkloze ■burgers ook weer eens aan de kunnen komen; dat de school- ,ters hun verworven kennis eens len gaan toetsen aan de praktijk iet gedwongen zijn tot uitzicht en nutteloos lanterfanten. En il niet iedereen zonder slag of genegen zijn om die broekriem te halen, al is het ook maar één e; ontkomen kunnen we er niet willen we ons land leefbaar en. k in ons eigen dierbaar Venray ti we de tering naar de nering en zetten. De gemeente heeft 'n •nde begroting, maar daar is iok alles mee gezegd. Want dat :ent in feite, dat alleen dat, wat begroting opgenomen werd, verwezenlijking in aanmerking komen. Krijgen we in de loop iet jaar andere wensen, andere ngens, dan zullen die alleen dan ild kunnen worden als we iets •s laten schieten. Met andere i „of het een of het andere, alle twee gaat niet". Prioritei tellen noemt men dat. Een def- oord voor iets wat elke huis- er al jaren doet: als Jantje ie schoenen moet hebben, dan ruusje het voorlopig nog met oude schoenen moeten doen, 1 zijn die niet meer zo heel best. i niet onbelangrijke post in on- meentelijke huishouding is de lie. Middels de belastingen zitr 'e met z'n allen de vele instel- en verenigingen op het gebied ultuur en recreatie inclusief wat zich op sportgebied voor jeugd beweegt te finahcie- ïet zo'n 4.000.000,—. Dat be- t ongeveer 76.000,per week tal iedereen duidelijk zijn dat -.e post, terwille van de algem-i- zuiniging, het mes gezet moet ;n; temeer omdat dit bedrag jks met een procent of 8 wil Dat betekent ook, dat al die ingen en verenigingen zich ter- zullen moeten beraden hoe ze jwtjes aan elkaar geknoopt n. Het zal er ongetwijfeld op .aien dat van hen zelf een gro- irerig en/of een grotere zelf- •.aamheid gevraagd zal worden; in ieder geval zal er bezuinigd n worden. zijn zo maar een paar gedach- i het nieuwe jaar nog ongerept ons ligt .Dan praten we nog eens over „de derde wereld"; ,e het grootste gedeelte van on- reldbevolking, welke in on- :elbare armoedige en ellendige ndigheden verkeert. Waar men het brood niet heeft om onze ike halvarine op te smeren voor hen zullen we moeten i; ook voor hen zullen we on- lastingcentjes moeten dokken; irwille van hen zullen we onze riem dat kleine gaatje verder n schuiven de vele goede wensen die ons ;t begin van dit nieuwe jaar tten, waren er al enkele die ons eerden met de honderdste jaar van „Peel en Maas". In dank n wij die gelukwensen aan- maar we moesten daarbij wel jutieve gedachten corrigeren v lijfblad nu 100 jaar bestaat, ooit het geluk hebt 99 jaar te :n, begint u op diezelfde dag w honderdste jaargang. En zo ook met Peel en Maas. Het rig bestaan is nog een jaartje ns verwijderd. Op de borrel bij leugelijk gebeuren zult u dus .-en moeten wachten; maar we wel dat we dat met u allen in gezondheid kunnen drinken. aarlijkse tendens van prijsver- jen voor nieuwsbladen en tijd- ien gaat ook aan Peel en Maas oorbij. Dank zij echter de ge- groei van ons aantal abonné's uwen wij er op, ook dit jaar iw sinds januari 1976 de ementsprijs te kunnen blijven aven op 10,per halfjaar, at betreft hoeft u dus niet die- i uw portemonnaie te tasten, iverentieprijs ondergaat een verhoging van 1 ct. per mm is, gezien de inflatiekorrektie, Igende kosten van exploitatie, toenemende aantal abonné's fel een minimale bijsturing. rigens hopen wij u ook in het e jaar zo volledig mogelijk van ilen en zeilen van de Venrayse nschap op de hoogte te hou- oals dat nu reeds 99 jaar lang In de vergadering van de commis sie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, welke heden donderdagavond ten gemeente huize wordt gehouden wordt toe lichting gegeven op een drietal plannen voor de bouw van appar tementen voor alleenstaanden en tweepersoonhuishoudens. Aan de Leeuwstraat/Langstraat zullen drieënveertig appartemen ten worden gebouwd. Op de hoek Langeweg/Frans Mi- chelsstraat komen zeven woningen, waarvan twee eengezinswoningen. Op het parkeerterrein tussen de Patersstraat en de Henseniusstraat komen dan nog eens negenentwin tig appartementen. menten wordt in de eerste helft van dit jaar begonnen. Bü de gemeente en de woning bouwvereniging zün nog in voor bereiding de plannen voor de bouw van goedkopere (woningwet) woningen, welke voor alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens worden gebouwd in de omgeving van de Antoniusstraat en in het nieuwe bestemmingsplan Land- weert. LEEUWSTRAAT/LANGSTRAAT Door het Architectenbureau Lerou is een plan ontwikkeld voor de bouw van drieënveertig appartementen, bestemd voor alleenstaanden en tweepersoons-huishoudens. Dit plan zal worden gerealiseerd aan de Leeuwstraat en Langstraat vanaf het pand Amos tot en met slagerij Wijn hoven en langs de verbindingsweg (welke zal worden aangelegd ter plaatse waar onlangs twee aan de Leeuwstraat gelegen woningen zijn afgebroken) die uitkomt op het evenementen/parkee» terrein achter de voormalige „Goucen Leeuw". Ook aan die zijde van het bouwterrein komen de voorfronten van de wo ningen. De appartementen worden gereali seerd in twee en nrie woonlagen. Het bouwplan gaat uit van een z.g. gelede opzet, hetgeen wil zeggen, dat zowel de voorgevels als de daken verspringen. Zowel 'Ie schaal als het karakter van de wt ningep past ge- Tekening apartementenbouw vanaf tuin v.h. Slagerij Wijnhoven tot en met Amos, aan de Langstraat-Henseniusstraat e.v. heel in de omgeving. De appartementen krijgen maxi maal drie kamers worden uitge voerd in „gestapelde" vorm. Onder de appartementen komt een parkeergarage, welke zal voorzien in eigen parkeerbehoefte. Ook de bergingen worden in de kelder ondergebracht. LANGEWEG FR. MICHELSSTRAAT Eveneens onder achitectuur van Architectenbureau Lerou zal op de hoek van de Frans Michelsstraat en de Langeweg een complex van ze ven woningen worden gebouwd. Aan de zijde van de Langeweg zul len op dit thans nog als tuin'boom- gaard in gebruik zijnde terrein twee eengezinswoningen als normale ver- »diepingsbouw worden gerealiseerd. Direct hierop aansluitend komen aan de zijde van de Frans Michels straat vijf kleine woningen ten be hoeve van alleenstaanden, tweeper soons huishoudens, zoals bejaarden, echtparen en gezinnen zonder kinde ren. De eengezinswoningen krijgen een eigen garage, terwijl voor de vijf kleinere woningen parkeerplaatsen aan de achterzijde worden aange legd. Met de bouw van deze woningen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens wordt een eerste aanzet gegeven ter leniging van. de woningnood onder de alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens, hoewel direct hieraan moet worden toege voegd, dat dan het eerst de meer kapitaalkrachtigen onder hen „aan de bak" zullen komen. Deze wonin gen zullen n.l. wel aan de dure kar>t zijn en in hoofdzaak voor de ver koop zijn bestemd. Een lichtpunt voor de minder- draagkrachtigen zal gelegen zijn in het feit, dat er goedkopere wo ningen zullen vrijkomen als gevolg van de doorstroming. Met de bouw van deze apparte- Op de avond van Nieuwjaarsdag werd bij politie en brandweer door de automatisch brandmelders brand in het gemeentehuis gemeld. Bij aan komst bij het voormalige Jerusalem- complex leek het er wel op, dat er ergens in het gebouw brand was, want vanuit de schoorsteen steeg een zware rookkolom op, welke zich tegen de koude lucht aftekende De brandweerploeg ontdekte (toen men eenmaal kon binnenkomen middels een opgeroepen gemeente bode) echter het tegenovergestelde.... Tengevolge van de vorst was op de zolder van de tweede fase (boven de kantoren van sociale zaken) een waterleidingbuis gesprongen. Gedu rende enkele uren had het water met grote kracht gespoten. Tenge volge van kortsluiting was de brand melder gaan werken, waardoor de „watersnood" kon worden ontdekt. Aanvankelijk liet de waterschade zich vrij ernstig aanzien omdat het water via de plafonds, gangen en trappen zich een weg naar beneden had gezocht en bijna alle kantoren van sociale zaken in de noord-oost vleugel van het gebouw had bereikt. De brandweer en een ijlings op geroepen schoonmaakploeg hebben de gehele nacht doorgewerkt om het water af te voeren en de schade zo veel mogelijk te herstellen. Dank zij deze nachtelijke arbeid kon het werk de volgende morgen op nagenoeg al le afdelingen van sociale zaken door gaan, zodat de bezoekers weinig of niets hebben gemerkt van de nieuw- jaars-zoncvloed. Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9*9 f 0,75 9* 13 f 0,90 Alleen gelukte foto's be talen I//fr "np TMfPJÜbj in uw eigen Peel en Maas geschied de. Dat dit eerste nummer in het nieuwe jaar wat „dunnetjes" is uit gevallen is zeker ook te wijten aan de barre winterse omstandigheden, waardoor alle ektiviteiten praktisch stil liggen en dat niet alleen in Venray. Nu vorst en sneeuw weer in alle felheid het landschap beheersen, prachtig om vanuit een goed ver warmde kamer naar te kijken, mo gen wij de dieren en vooral de vo gels niet vergeten. Als wij achter ons huis of in ons voortuintje een plekje sneeuwvrij maken en daar wat broodresten of zaad strooien dan komen de kleine vogels daar al vlug op af; de beste plaats is onder een boom of heester. Ook etensresten zijn welkom, laat die s.v.p. niet in de vuilnisemmer verdwijnen. Wat appelschillen of zelfs rotte appels zijn lekkernijen voor de merels, ook botjes met wat vet of zenuw worden grondig schoon gemaakt. Een rijtje pinda's, opgehangen tus sen een paar takjes, een paar vet bollen, spekzwoertjes- en kaaskorst jes zijn een feestmaal voor de mezen, deze kleine akrobaten weten er wel raad mee. Voor dorstlijden hoeven wij ons bij sneeuwval geen grote zorgen te maken, iedere vogel pikt sneeuw. Willen wij toch voor een bakje drin ken zorgen, niet lauw of halfwarm, voorkom dan dat zij kunnen baden en daarmee bevroren vleugels door b.v. een omgekeerd bloempotje in het water te zetten. Het is natuurlijk schandalig en een flinke straf waard als er bij strenge vorst 's nachts nog paarden, schapen of pony's onbeschut in een weiland lopen, het komt zelfs voor dat drinken ontbreekt. Maar ziet U overdag deze dieren in een be sneeuwde wei dan wil dat nog niet zeggen dat ze verwaasloosd worden. De afdeling Venray van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren zal gaarne Uw tips aan haar Inspectiedienst doorgeven. Bij aanhoudend streng winter weer zal weer een beroep worden gedaan op graanhandelaren, scholen en de medewerking van particuie- ren gevraagd voor de inzameling van opveegsel uit magazijnen, oud brood enz. om de vogels te helpen die in de bossen blijven. U kunt verder daadwerkelijk hel pen door lid of donateur te worden van de Dierenbescherming, voor tien gulden per jaar is U al donateur. Of is twintig cent per week voor hulp aan deze kleine buitenslapertjes nog te veel? Namens de Dierenbescherming Venray, Drs. W. H. Kremer, voorzitter tel. 1000 J. D. Kousemaker, sekretaris tel. 2131. UW WEEKBLAD Schetstekening van de komende bebouwing op het parkeerterrein aan de Hense niusstraat (geheel recht^ de Hansa-Bar). Een soortgelijke bebouwing komt ook aan de andere kant van dit parkeerterrein, aan de Patersstraat. PATERSSTRAAT HENSENIUSSTRAAT Tussen de Patersstraat en de Hen seniusstraat het terrein dat thans als parkeerterrein in gebruik is en waarop vroeger het Patronaat en la ter een houten school heeft gestaan worden onder architectuur van Architectenbureau Vermeulen b.v. te Veldhoven negenentwintig appar tementen gebouwd. Ook deze woningen zijn bestemd voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. Deze nieuwbouw wordt in twee bouwblokken ge bouwd n.l. een aan de kant van de Henseniusstraat en een aan de zijde van de Patersstraat. Deze appartementen worden in twee en drie bouwlagen gerealiseerd. Parkeergelegenheid krijgt men on der de woningen van de Patersstraat en op het binnenterrein tussen de beide woonblokken. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Tekening van de woningbouw aan de Frans Michelsstraat, met links de silhouetten van de te bouwen woningen Langeweg Het begrip peuterspeelzaal is in Venray niet onbekend. In 1970 start te men in Venray-centrum met de eerste peuterspeelzaal. Dat het niet bij deze eerste bleef, wijst het hui dige aantal peuterspeelzalen in de gemeente Venray wel aan: Centrum Leunen Veltum Brukske Oostrum Ysselsteyn Oirlo Castenray Merselo opgericht 1970 opgericht 1972 opgericht 1973 opgericht 1974 opgericht 1974 opgericht 1976 opgericht 1976 opgericht 1977 opgericht 1977 Deze negen peuterspeelzalen bie den plaats voor circa 450 peuters in de leeftijd van twee tot vier jaar. In 't Brukske is de minimumleeftijd jaar i.v.m. de vele aanvragen. Het doel van deze peuterspeelza len is het streven naar een sociale, kreatieve en edukatieve ontplooiing van het kind in de leeftijd van 2 tot 4 jaar. Dit kan bereikt worden door ondermeer spel en omgang met leef tijdsgenootjes, in overleg met ouders en opvoeders. Men kan de peuter speelzaal eigenlijk zien als een aan vulling op de opvoeding en ontwik keling die de peuters thuis krijgen. Naast de bovengenoemde peuter speelzalen, is Venray ook een kin derdagverblijf rijk. Velen zullen gedacht hebben dat deze crèche bij St. Anna hoorde, daar zij enkele jaren op de St. An- nalaan gevestigd was. Anderen heb ben waarschijnlijk nooit van het be staan #an dit kinderdagverblijf ge weten. Deze crèche is nu sinds juni 1978 gevestigd in de Heuvelstraat, op 't terrein van klooster St. Jozef. In fei te probeert deze crèche het gezin te vervangen; de kinderen worden er verschoond, eten en slapen er, wor den geholpen met de zindelijkheid, spelen er en gaan wandelen. Kortom: het lijkt op een gewone dag thuis. Het geheel staat onder leiding van een kleuterleidster, een kinderver zorgster en twee part-time krachten, vaak geassisteerd door een stagiaire. In deze crèche kunnen kinderen geplaatst worden van 0 tot 5 jaar. Dit kunnen kinderen zijn van zieke, werkende, studerende of ongehuwde moeders, maar ook van weduwen of weduwnaars, noem maar op. De kinderen kunnen er terecht vanaf half acht 's morgens tot 's avonds half zes, vijf dagen per week. Ook kunnen zij er voor halve dagen terecht, één of meerdere ke ren per week. Voor inlichtingen kunt U telefo nisch kontakt opnemen met nummer 04780-7110. In Peel en Maas van 8 december hebben wij uitvoerig stil gestaan bij het veertig jarig dienstjubileum van de heer Richard Jenniskens, chef technische dienst van de Coöpera tieve Zuivelvereniging Campina te Venray, dat op die dag werd gevierd met een receptie in restaurant vlak water. Normaliter volstaan wij bij soort gelijke jubilea met een aankondiging vooraf, óf een verslagje achteraf. Dat was dan ook de oorzaak dat wij bij dit toch niet allerdaags jubileum niet verder hebben stilgestaan. Daar om is het ons ontgaan, dat de heer R- Jenniskens op die dag een ko ninklijke onderscheiding kreeg uit gereikt door burgemeester Defesche van Venray. De gebruikelijke tip van gemeentewege bleef ditmaal achterwege. Ere wie ere toekomt. En dus willen wij alsnog van deze alleszins ver diende onderscheiding met de zilve ren medaille in de Orde van Oranje Nassau kennis geven, vergezeld van onze hartelijke gelukwensen. Wel laat, maar daarom niet minder wel gemeend. PATERSSTRAAT 16 VEN Langs dik besneeuwde wegen moesten de vele parochianen van Ysselsteyn zich een weg banen naar hun parochiekerk om getuige te zijn van de plechtige installatie van de 49-jarige pastoor Jan van Udcn s.j.c. Het winterlandschap leek wel een uitgelegd tapijt voor de nieuwe her der van dit grote Peeldorp. Maar de besneeuwde wegen wa ren ook oorzaak dat verschillende confraters uit het Limburgse Cadier en Keer, alsmede vele Brabantse fa milieleden de plechtigheid niet kon den bijwonen. Voordat de H.E. Heer Deken L. Theunissen namens de bisschop van Roermond mgr. Gijsen. de installatie verrichtte, had de nieuwe pastoor plechtig onder ede beloofd de kerke lijke voorschriften van het pastoraat, in eerbiedige gehoorzaamheid aan de Paus van Rome en aan bisschop Gij sen van Roermond, getrouw en nauwgezet te willen vervullen en collegiaal samen te werken met de collega's in het Dekenaat. De plechtige eucharistieviering werd opgedragen door pastoor van Uden als hoofdcelebrant en met con celebratie van Deken Theunissen, de pastoor van Merselo en de rector van Veulen. Eveneens verleende bij de concelebratie assistentie de assis tent van de parochie Pater J. de Hos- son. Het gemengd kerkelijk zang koor o.l.v, de heer G. Flinsenberg deed samen met fanfare de Peel- klank uit Ysselsteyn geleidde na d ring. Tijdens de viering vertolkte bur gemeester mr. H. Defesche van Ven ray de gelukwensen namens het ge meentebestuur, waarbij hij tevens alle hulp namens die gemeente aan bood. In zijn predikatie gewaagde de nieuwe herder dat hij alles zou doen, om een waardige opvolger te zijn van pastoor Sjef Janssen; maar het was hem gebleken dat dit geen ge makkelijke opgave zou zijn. De fanfare en drumband de Peel- klank uit Ysselsteyn geieidd na de dienst de pastoor met familie naar het gemeenschapshuis waar de mu zikale gelukwensen werden vertolkt. De president Harry Jenniskens, zeg de toe, dat de fanfare gaarne niet alleen deze installatie luister had willen bijzetten, maar ook in de toe komst de kerkelijke vieringen zal opluisteren. HARRY PHILIPSEN mocht namens de dorpsgemeenschap van Ysselsteyn (dus namens de 2000 inwoners, de 465 gezinnen en de 35 verenigingen) de gelukwensen aan bieden. Hij verwachtte dat pastoor van Uden als geestelijke leidsman volledig zal worden geaccepteerd. Het zal een boeiende taak zijn om in dit peeldorp met zijn kenmerk van grote gemeenschapszin te wer ken. Nieuwkomers worden in Ys selsteyn gemakkelijk geaccepteerd, en U, die geboren bent in het Bra bantse land zal het gemakkelijk val len te acclamatiseren. Met de wens dat het een vruchtbaar pastoraat zal worden besloot de heer Philipsen zijn toespraak. PATER DE HOSSON de parochie-assistent, wenste pastoor van Uden geluk. Hij, die gekenmerkt was als opvolger, was ervan over tuigd dat het beter was dat die be noeming niet is doorgegaan en kon nu reeds de verzekering geven van de medewerking van de parochia nen. PASTOOR JANSSEN wilde eigenlijk als uitgerancheerde pastoor niets zeggen en verklaarde dat het definitief de laatste keer zou zijn dat hij in Ysselsteyn het woord voerde. Proficiat met de benoeming ik heb hier 28 jaar met plezier ge werkt. Het afscheid werd veroor zaakt door ouderdom en gebreken, maar dat ik toch in Ysselsteyn zal blijven is het bewijs dat ik het dorp en de gemeenschap lief heb gekre gen. DANKWOORD PASTOOR v. UDEN Ik heb een hekel aan speechen, maar na zoveel lovende woorden voel ik mij verplicht allen hartelijk te danken voor de wijze waarop de installatie is verzorgd en ik ben er gewoon kapot van. Ik heb van mijn pastoraat hoge verwachtingen en met veel hulp van Boven zal ons werk vruchtbaar zijn, aan mij zal het niet liggen.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1